"VVD wil weinig méér bezuinigen" Angolas moeilijke weg naar het socialisme Daey Ouwens moet kosten zelf dragen Drees jr.: Topsalarissen onaangetast MAN LEVENS GEVAARLIJK GEWOND DOOR POLITIEKOGEL Staatssecretaris Yan Rooyen (CDA): DINSDAG 5 APRIL 1977 VARIA PAGINA 17 LEIDEN - "Wat Van Agt heeft ge daan is volslagen idioot. Een mi nister die zijn eigen wetsontwerp inzake de grondpolitiek weigert te verdedigen, daar kan ik weinig waardering voor opbrengen. Hij had zich veel eerder moeten be zinnen. Ik vind dit een ernstige fout, die getuigt van een schizof rene houding", aldus dr. Drees jr., lijsttrekker van DS'70 tijdens een matig bezochte verkiezings bijeenkomst gisteravond in Ho liday Inn. vier jaar door het kabinet Den Uyl is gevoerd. Een periode waarin zich naar zijn gevoel weinig echte veranderingen heb ben afgetekend en "waarin het kabinet zeer aarzelend beleid heeft gevoerd en bar weinig van alle beloftes heeft waargemaakt". "De inflatie", zo zei hij, "is nog steeds acht procent per jaar, ter wijl het toch mogelijk moet zijn om dat percentage net zoals in West-Duitsland tot vier terug te brengen. Een logische zaak is dat de regering begint met de eigen uitgaven te matigen. Dat heeft men niet of nauwelijks gedaan". Drees vond voorts dat er nauwe lijks sprake is geweest van een terugdringen van de verschillen in inkomen. "Het is allemaal be perkt gebleven tot de midden klasse, de top-salarissen zijn on aangetast gebleven", zei hij. Weinig waardering toonde Drees ook voor minister Lubbers, die in zijn ogen een slecht energiebe leid heeft gevoerd. "We hebben twee kernernergiecentrales in Nederland. Lubbers heeft zeer terecht ingezien dat dit aantal uitgebreid moet worden. Kwam met een voorstel van drie nieuwe centrales, maar moest daar eerst nog wat adviezen c Wel, die adviezen luidden niem: doen. Kernenergie i.« zeer veilige oplossing voo energieprobleem. Op moeten we zuinig zijn, we willen niet afhankelijk zijn van de olie producerende landen, steenkool brengt enorme gevaren in de winning met zich mee en levert veel luchtverontreiniging. Dat is allemaal in de adviezen afgewo gen en kernenergie kwam als be ste oplossing uit de bus. Maar wat doet minister Lubbers, hij schuift die uitbreiding onder druk van de PPR op de lange baan, zoals dat in dit kabinet zo vaak gebeurt", aldus Drees, die wel een voldoende wilde uitrei ken aan minister Van der Stoel van buitenlandse zaken. "Een zeer verstandig man", zo beti telde hij hem", die oog heeft voor de werkelijke verhoudingen in de wereld en met name in Europa en wiens visie niet, zoals bij veel van zijn partijgenoten, blijk geeft van grote naïviteit". "Een nuchter idealist", precies zoals wij zelf zo veel mogelijk proberen te zijn". Scheepsramp ("Titanic") in een fles NEUHARL1NGERSIEL - Het zal een heel karwei zijn geweest om deze scene van de scheeps ramp met de „Titanic" door de nauwe flessehals te krijgen. Het maritieme werkstuk, dat ongetwijfeld met zeer veel ge duld is gemaakt, is te zien in het Fles-schip-museum in het West- duitse dorpje Neuharlingersiel. LEIDEN - Politici van CDA (staatssecretaris Van Rooyen), PvdA (Dolman) en WD (Koning) achter de forumtafel. En dat in verkiezingstijd én in de altijd tot enige lichtzinnig heid inspirerende sfeer van sociëteit Minerva. Als dat niet leidt tot oudejaarsavondachtig vuurwerk wat dan nog wel? Staatssecretaris Van Rooyen Tv-flim over bevindingen van Oltmans HILVERSUM - Manus van der Kamp zal in een co-produktie Strengholt-NOS een televisie- special van vijftig minuten maken over de bevindingen van de journa list Willem Oltmans inzake de moord op president Kennedy. Dit omdat er veel buitenlandse belang stelling bestaat voor deze verkla ringen, die Oltmans heeft afgelegd voor een Amerikaanse onder zoekscommissie. De special is in de eerste plaats bestemd voor export. Het initiatief tot het samenstellen ervan is genomen door de Ameri kaanse tak van de Strengholt- onderneming in Californië. De NOS zal de mogelijkheden voor uitzending in Nederland bestude- GS gaan geen geld vragen voor gezond heidscentrum LEIDEN - Gedeputeerde Staten zien geen aanleiding om bij het rijk aan te dringen op subsidie voor het gezondheidscentrum in de Meren- wijk. Het college deelt dit mee in zijn antwoord op vragen van de sta tenleden Goudswaard, mevrouw Van der Molen, Van der Laan en Van Oosten (allen PvdA). De statenleden hadden Ged. Staten gevraagd bij het rijk op steun aan te dringen omdat de pogingen die daartoe door de stuurgroep ge zondheidscentrum (f 1.232.000) op aanvaardbare wijze door de ge meente in haar budget zijn ingepast en dat het daarom niet nodig is stappen te ondernemen. PROMOTIES AAN LEIDSE UNIVERSITEIT LEIDEN - De maand april telt voor de Leidse universiteit vijf promo ties. Op woensdag 20 en dinsdag 26 april promoveren tot doctor in de geneeskunde resp. C. J. H. van de Velde (25) en mevrouw M. E. Beyer-Boon (35) beiden uit Leiden, en op woensdag 27 april D. B. L. McClelland (32) uit Edinburg, Schotland. Tot doctor in de wis kunde en natuurkunde promoveert J. Lub (30) uit Genève, Zwitserland, op woensdag 27 april. Dezelfde dag promoveert J. A. S. van Spaen- donck (32) uit Deventer tot doctor in de sociale wetenschappen. Helaas, het resultaat van deze door Doctrina en de Leidse Liberale Studenten Vereniging georgani seerde avond was nogal teleurstel lend. Het vuurwerk bleef beperkt tot strovuur en dat werd bovendien nog snel uitgetrapt. Dolman was lief voor Van Rooyen, die op zijn beurt mild terugdeed. De VVD-er Koning bleek zelfs op enkele punten volledig eens te zijn met de socialist. Ja, wat krijgen we nou? Goed dat Wiegel er nog is an ders zou je als rechtgeaard corps- student echt niet meer weten op wie je moest stemmen. Koud kunstje De enige die poogde enige strijd te ontwikkelen was Van Rooyen. Als staatssecretaris van financiën is het voor hem een koud kunstje om te jongleren met tienden van procen ten. Dat deed hij dan ook cum laude in een poging om aan te tonen dat de bezuinigingsoperatie zoals de WD in zijn verkiezingsprogram heeft neergelegd en die naar de z.g. nullijn moet leiden, weinig voor stelt en maar iets goedkoper uit komt dan wat het CDA in elkaar heeft geknutseld. Koning riep dat het niet zo zat. Waarop Van Rooyen de hele avond bleef vragen hoe het dan wel zat. Koning zei dat Van Rooyen alleen maar sprak over 1978 ert de WD had zijn plan op een hele regeringsperiode gericht. Van Rooyen vond dat geen ant woord en daarop verwees Koning (ten einde raad) naar de rapporten van de Teldersstichting. De staats secretaris meldde doodleuk dat hij die voor zich had. Dolman riep er tussendoor „Moet ik nog blijven?", waarna voorzitter Korthals Altes de praterij op dit punt afsneed. Dis cussies tussen financiële deskun digen lopen altijd puinhoperig af. Stellingen Er werd deze avond aan de hand van door de organisatoren opge zette stellingen geopereerd. Deze luiden in het kort: de reële groei van de collectieve sector dient te wor den afgeremd (o.a. matiging sala rissen en pensioenen ambtenaren); vakbonden dienen zich meer te be kommeren om de immateriële kwa liteit van het leven; door invoering van minimumloon en partiële leer plicht is de jeugdwerkloosheid toe genomen; geen der drie grote par tijen heeft een energiebesparend beleid opgesteld; de financiële on afhankelijkheid van de student van zyn ouders en de staat dient in een studiefinancieringsstelsel te wor den gewaarborgd. "Padvinderachtig" Dolman noemde het „padvinder achtige stellingen" en toonde zich nogal geïrriteerd. „Eerst krijgen de vakbonden een lesje, dan de wer kende jongeren een trap. De enige die meer geld moeten krijgen zijn de studenten. Ik bedank daar fees telijk voor". Wel vond hij dat de bestaande si tuatie in een beter systeem voor de studenten moest worden onderge bracht, maar veel woorden be steedde hij daar niet aan, „want vergeleken bij andere groeperin gen leeft de student als god in Frankrijk". De WD-er was het in grote trekken met hem eens. Weliswaar uitte hij zich veel genuanceerder over be zuinigingen en het effect van het minimumloon, maar over het stu diefinancieringsstelsel zei hij scherp: „Velen van u krijgen straks een aanzienlijk hoger inkomen dan talloze anderen. Het zou onjuist zijn als u tijdens uw studie ook nog eens meer voordelen wilt hebben". Evenals Dolman beviel de samen hang in de stellingen hem niet. RUUD PAAUW Serviesgoed als souvenir LEIDEN - CDA-fractieleider Driessen informeerde gisteravond in de gemeentelijke commissie voor ambtelijke en bestuurlijke aangelegenheden belangstellend waarom in het gemeentehuis het serviesgoed met het gemeentewa pen is vervangen door kopjes en schoteltjes zonder dat wapen. Bur gemeester Vis antwoordde, dat dit nieuwe porcelein minder de indruk geeft, dat het waardevol is om thuis te bezitten dan het vorige. Met ant woorden: de kopjes in het stadhuis werden nogal eens meegenomen door souveniijagers. Waar raadsle den tegenwoordig al niet op let ten Leidenaar misbruikte meisje (20) DEN HAAG/LEIDEN - Een 24- jarige Leidenaar is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Hij had, onder bedreiging met een luchtdrukpis tool, een 20-jarig meisje gedwongen zich te ontkleden, waarna hij haar misbruikte. Gerechtelijke procedures LEIDEN - De ontslagen directeur van de Groenoordhal T. C. Daey Ouwens krijgt van de gemeente Leiden geen tegemoetkoming in de kosten van rechtsbijstand. Dat be sluit, genomen door B en W werd gisteravond meegedeeld in de ver gadering van de commissie alge mene en bestuurlijke aangelegen heden. De advocaat van de ontsla gen directeur, mr. J. van Andel had om financiële steun gevraagd om dat het voeren van dergelijke ge rechtelijke procedures voor zijn cliënt een zeer zware financiële be lasting Het gaat in deze kwestie om de be slissing van het Leids college om Daey Ouwens te onderwerpen aan een medisch/psychiatrisch onder zoek. Daey Ouwens ging daartegen in beroep bij de ambtenarenrechter in Den Haag en werd in het gelijk gesteld. B en W gingen echter in beroep bij de Centrale Raad. Ook daar werd de voormalige Groenoordhal-directeur in het ge lijk gesteld. Advocaat mr. Van Andel consta teert dat in de hele situatie iets on billijks zit. „Het moet niet zo zijn dat Daey Ouwens alleen in beroep kon gaan tegen een B en W-besluit ten koste van grote financiële of fers." Volgens burgemeester Vis, gisteravond in de commissie, had het beroep slechts een theoretische betekenis. „Het hoefde natuurlijk niet." Reactie van WD-raadslid Wessels: „Als iemand vindt dat hij ten onrechte wordt onderworpen aan een onderzoek en daartegen protesteert vind ik dat zeker geen theoretische zaak". Burgemeester Vis: „Natuurlijk mag iemand zijn recht zoeken, maar dat behoeft niet door ons te worden betaald." Wes sels: „Maar B en W zijn in beroep gegaan, en het college bleek achte raf onjuist te hebben gehandeld. „Vis: „Dan had de rechter ons maar moeten veroordelen tot de kosten van het beroep". Wessels: „Mis schien nam de rechter aan dat het college wel zo netjes zou zijn om Daey Ouwens een vergoeding te geven AMSTERDAM (ANP) - De 37- jarige Amsterdammer A. F. L. heeft gisteravond levensgevaar lijke verwondingen opgelopen door een kogel uit een politiepis tool. De man probeerde zich aan aanhouding te onttrekken door vier agenten met een revolver te bedreigen en werd toen door een van de drie door twee agenten af gevuurde kogels in het hoofd ge troffen. De schietpartij speelde zich af in Amsterdam-Noord. Daar signa leerde de bemanning van een po litieauto een rode personenauto, waarvan kleur, merk en kenteken klopten met eerder op de dag door de rijkspolitie in Wieringen in verband met een inbraak ver spreide gegevens. Toen de Amsterdamse agenten de bestuurder van de wagen via de geluidsinstallatie sommeerden te stoppen, voldeed hij aan het be vel. Een naast hem zittende vrouw werd door de bestuurder uit de auto geduwd. Zij kon ont snappen. Terwyl een agent de papieren van de bestuurder con troleerde, nam de andere poli tieman via de portofoon contact op met zijn bureau en kreeg de opdracht auto en bestuurder naar deze post over te brengen. Dit gesprek was opgevangen door de bemanning van een in de buurt rijdende politiewagen. Zij wilden assistentie gaan verlenen, maar keken bij aankomst al me teen in de loop van de revolver van de aangehouden chauffeur. Deze bewoog zich langzaam ach terwaarts, maar verloor daarbij de controle over de situatie. Daarvan maakten twee agenten gebruik om hun pistolen te trek ken en te schieten met het nood lottige gevolg. De gewonde man werd volgens de politie in zeer ernstige toestand in het zieken huis ongenomen. Geen opnamen treinkaping in Nederland UTRECHT - De BBC ziet af van haar plan in Nederland filmopnamen te maken voor de gedramatiseerde docu mentaire die ze voorbereidt over de treinkaping bij Wijs ter december 1975). Het be sluit is genomen op grond van praktische bezwaren en vanwege "in Nederland ge bleken gevoelens"Aanvan kelijk was het de bedoeling dat de documentaire ter plaatse zou worden opge nomen in en bij twee trein stellen van de NS. Een woordvoerder van de Spoorwegen zei dat de NS zich ook steeds aarzelend heeft opgesteld tegenover het verzoek van de BBC aan de documentaire mee te wer ken. De NS had al de garan tie gevraagd, dat niet onno dig gevoelens zouden wor den gekwetst en ze wilde een beslissende stem hebben in het script voor de documen taire. B1E, ANGOLA (Keuter) - Angola zet de eerste stappen naar een marxistische samenleving, maar vindt op de weg naar het socialisme tal van hindernissen, opgeworpen door de burgeroorlog en de kolo niale tijd. In de vruchtbare provin cie Bie in midden-Angola zijn de fabrieken die de Portugezen tijdens de bloedige onafhankelijkheid soorlog in ae steek lieten, overge nomen door de arbeiders. De boe renbedrijven van kolonisten wor den door de staat beheerd en de eerste experimenten met land bouwcoöperaties zijn op gang. Een grootscheepse alfabetisatie- campagne moet de volwassenen le zen en schrijven en politiek be wustzijn brengen. In de koloniale tijd was 90 procent van de bevol king analfabeet. Met behulp van Cubanen is een program voor volksgezondheid opgezet om mala ria en slaapziekte te bestrijden. Maar de enorme verwoestingen van de burgeroorlog heeft Bie, evenals andere Angolese prpvincies, voor grote problemen van wederop bouw gesteld. De stad Bie (vroeger Silva Porto) was een bastion van UNITA, de door het westen ge steunde beweging die in die oorlog door de MPLA, met Cubaanse hulp, werd verslagen. De meesten van de 3.000 Portuge zen hebben Bie verlaten. Het is een rustige stad, met weinig auto's, weinig auto's, weinig luxe en lange rijen voor levensmiddelen-winkels. Sommige gebouwen tonen nog sporen van de strijd. MPLA-functionarissen wijten veel problemen aan systematische sa botage, waaraan wegtrekkende Unita-troepen en de met hen ver bonden Zuidafrikaanse troepen zich schuldig zouden hebben ge maakt. "Ze saboteerden alles: vrachtwagens, gebouwen, zelfs toi letten. Ze namen zoveel mogelijk mee, tot de fittingen van de lampen. In Lissabon kunt u onze vrachtwa gens zien, die via Zuid-Afrika zijn weggesleept". Sommige bedrijven, als baksteen, hout- en meelfabrie ken, zijn op gang gebleven. Het jeugdige, multiraciale provincie bestuur doet zijn best oplossingen te zoeken voor alle nijpende pro blemen. Leesles Fabrieksarbeiders, vaak sjofel ge kleed, zitten dagelijks na het werk anderhalf uur boven hun leerboe ken tijdens de alfabetisatiecursus, die door vrijwilligers wordt gege ven. De leeslessen dienen tevens voor de verbreiding van de MPLA- ideologie. De eerste zinnen die de leerlingen leren: "Lang leve de MPLA", het verenigde volk strijdt", "het land heeft u nodig" en, de vermaning "teveel wijn is slecht voor u". In Bie zijn 173 onderwijzers bezig met leren lezen en schrijven aan 1500 leerlingen. Het onderwijs wordt gezien als hoeksteen bij de opbouw van een marxistisch- lenistische staat. De voertaal is Por tugees, dat de MPLA als landstaal heeft behouden. Het gebruik van een eenheidstaal is tevens bedoeld om de nationale eenheid te bevor deren. Onder Savimbi's Unita- bewind is de stamgebondenheid en het regionalisme volgens de MPLA aangewakkerd. De MPLA-troepen hebben brug gen hersteld en vrachtwagens ge repareerd om het transport althans gedeeltelijk op gang te brengen. De groente- en fruitoogst in Bi^is goed g;eweest, maar een deel ervan dreigt weg te rotten door gebrek aan t ran snort. irbeiders van de meelfabriek en de baksteen-industrie vertellen dat hun lonen met 30 procent zijn ge stegen sinds de MPLA aan de macht kwam. Ze krijgen nu een ba- sisloon van 2400 a 2500 Kwanza's per maand (ongeveer 250 gulden). In de landbouw liggen de lonen rond de 2.000 kwanza. Tekort aan kader In sommige sectoren is de produk- tie nog beneden het peil van de ko loniale tijd vanwege problemen met de aanvoer van grondstoffen. Sommige fabrieken zijn nog steeds buiten bedrijf omdat er geen on derdelen voor beschadigde machi nes zijn. Een groot probleem, niet alleen in Bie maar in heel Angola, is het gebrek aan geschoold perso neel. De grote meerderheid van de 400.000 Portugezen is vertrokken. Als gevolg van plotseling gevallen gaten op tal van leidende posities zit nu met overal de goede man op de goede plaats. Zo is een land bouweconoom nu belast met het weer op poten zetten van de indus trie in Bie. "We moeten overal men sen vandaan halen waar dat moge lijk is totdat er voldoende ge schoolde Angolezen zijn om overal de juiste deskundige te plaatsen". Veel buitenlandse deskundigen, vooral uit de Sowjet-Unie, Cuba en andere communistische landen, helpen bij de opleiding van Ango lees kader. Andere Angolezen vol gen in het buitenland een oplei ding. In de fabrieken die wel weer draaien is de leiding in handen van arbeiderscommissies, die nauw samenwerken met de vakbonden. De vakbonden, en andere massa- organisaties van jeugd, en vrou wen, prediken de politieke lijn van de MPLA aan boeren en arbeiders, om hen tot "deelneming aan de re volutie" aan te sporen. Marxisme- lenisme "betekent produktie, dis cipline en waakzaamheid. Het geeft directe antwoorden op de directe .noden van het volk", zegt een MPLA-functionaris. De MPLA, zo vertellen haar voor mannen probeert de harten te win nen via de geest, door uit te leggen welke voordelen het socialisme biedt, en hen aan te sporen mee te doen aan de wederopbouw. Het succes is moeilijk meetbaar, omdat de Angolezen hun voorkeur niet in verkiezingen tot uitdruk king kunnen brengen. Een experi ment met plaatselijke verkiezingen in Loeanda was slecht georgani seerd. Daarom is besloten net expe riment voorlopig niet uit te breiden tot het hele land. Eerst moet de or ganisatie beter zijn, zodat de op komst groter wordt. De meesrte kandidaten in Loeanda waren doorgewinterde MPLA-activisten, die hun sporen al hadden verdiend in de strijd tegen het koloniale be wind. Het ging om verkiezing van wijkraden, die belast zijn met de zorg voor alfabetisatiecursussen, sociale diensten en voedseldistri butie. Zo heeft de gekozen wijkraad van Bairro de Golf, een krottenwijk aan de buitenrand in Loeanda een voedselcoöperatie opgezet die zelf gewassen verbouwx in naburige velden. Deelneming van aanhangers van de verslagen Unita en FNLA aan de opbouw van het land zal, volgens M P L A-zegsliedenpas mogelijk zijn als zy zijn "heropgevoed". k Er is al veel veranderd sinds soldaten soldaten van Loeanda trokken. Maar het Angolese volk sinds de onafhankelijkheid is gegaan de MPLA juichend door de moelijke weg, die het

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17