"Ik ben gepakt" Clubliefde en democratie in de (voetbal)sport Timman mede aan leiding Selectie voor hockeyteam VRIJ-UIT -ta nnis is deronsje Rijnsburgse Boys - Katwijk Koplopers damstrijd opnieuw naar winst DINSDAG 5 APRIL 1977 -m PAGINA 13 Hennie de Klerk: handdoek in de ring. Dat fonds Het lijkt er warempel op of het zg. Biegstraatenfonds heel langzaam leven wordt inge blazen. Geloven doe ik er nog altijd niet in, want ik ken mijn pappenheimers (of lie ver: mijn eigenheimers) toch? Voor wie niet meer weet wat het Biegstraatenfonds nu eigen lijk inhoudt, zal ik even een korte inhoud van het vooraf gaande geven. De voorzitter van de Leidse Sportstichting Piet Biegstraaten, heeft in zijn nieuwjaarsspeech de Leidse voetbalverenigingen het plan aan de hand gedaan om gezamenlijk een spaar fonds te stichten, waaruit ge put kan worden bij verhui zingen die straks nodig zullen zijn.(In de Morsen later in het Vlietpark komen nieuwe vel den gereed en het is een pu bliek geheim dat ondanks de grote terreinennood maar wein ig clubs er voor voelen om daarnaar toe te gaan, gezien de kosten voor een nieuwe kantine enz. "De buurman moet maar gaan", zo schijnt iedereen te roepen). Met zo'n spaarfonds, zei Piet Biegstraaten. kun je als club dan een ander helpen en in voorkomende gevallen ook je zelf. Bij die gelegenheid heb ik uit erst onaardig geschreven: "Het is een mooi plan. een braaf plan. Piet gelooft er misschien in. omdat hij een goed karakter heeft. Ik niet. De Leidse voetbalverenigin gen hebben zich nooit een fluit van eikaars wel en wee aan getrokken. De geschiedenis van hun zgcontactcommissie spreekt boekdelen. Steeds als die echt moest functioneren omdat er fundamentele pro blemen waren, viel de zaak uiteen. En die Leidse clubs zouden dan nu om elkaar te steunen een spaarfonds vor men? Een onbedaarlijke lach is het antwoord". Voor het geval het fonds toch tot stand mocht komen - de won deren zijn de wereld nog niet ZEVENAAR - In de zesde ronde van het toernooi om het Nederlands damkam pioenschap voor senioren in Zevenaar hebben de koplo pers Rob Clerc en Harm Wiersma opnieuw gewon nen. Clerc versloeg Jansen en Wiersma won van De Ruiter. John van der Borst kwam tegen Jilnnes van der Wal niet verder dan Door Ruud Paauw wit - bood ik aan de eerste vijf tig piek te storten. Klaas Huner Mijn woorden vielen aanvanke lijk in een woud van stilte, zoals meestal als je gelijk hebt. Tenslotte ging Peter Onvlee, redacteur van het officieel or gaan van de afd. Leiden, op de zaak in en beklemtoonde (terecht) het nut van een der gelijk fonds. Hij vond dat ik maar 50 gulden lichter moest worden gemaakt. Vorige week heeft Klaas Huner. oud-voorzitter van LDWS,- zijn licht over dat fonds laten schijnen. U ziet: de kring wordt groter. Hij is het niet met mijn laatdunkende op merkingen over de Leidse sa menwerking eens. "Paauw is vergeten wat ik in samenwer king met Gijs de Lange, he laas overledengeorganiseerd heb voor LFC toen de kantine en de kleedkamers van deze club in brand vlogen zegt hij in het Afdelingsblad. Natuurlijk, beste Klaas, bij rampen vindt men elkaar wel. Daarvoor had je niet twintig jaar terug in de tijd behoeven te gaan. Maar verhuizingen zijn geen rampen. En daar gaat het straks om. "De idee zal moeten groeien", zegt Hunner. En hij verstrekt zowaar ook 50 gulden als dat fonds er komt. Onvlee zegt over Huners brief: "Een ge schrift dat om actie vraagt". En daar wil ik het nu juist over hebben Is het niet kras dat een paar betrekkelijke buiten staanders zich er druk over maken en dat van de Leidse clubs officieel nog niets is ver nomen hoe er over wordt ge dacht? een remise, waardoor hij nu één punt minder heeft dan Clerc en Wiersma. De uitslagen zesde ronde: Rób Clerc-Hans Jansen 2-0,Ton van de Meerendonk-Frank Drost 1-1, Ad van Tilborg-Frans Hermelink 0-2, Jan de Ruiter-Harm Wiersma 0-2, John van der Borst-Jannes van der Wal 1-1, Geert van Aalten-Sjoerd Visser 0-2 Stan d aan kop: 1. Clerc en Wiersma 9 punten 3. Van der Borst 8, 4.Jansen en Van der Wal 7. Zou de échte voorzitter van de contactcommissie nu einde lijk eens willen opstaan? Dat bod van 50 gulden hand haaf ik nog een maand. Is er dan nog geen fonds dan gaat de helft van dat geld naar de Stichting tot Behoud van de Kuisheid der Vrouw, van de andere helft zal ik die andere donor, Huner, een paar pin tjes offreren. Ik blijf die 50 gulden niet aan bieden. Mijn arm is geen uit hangbord. Clubliefde Clubliefde-in-de-oude-toonzetting bestaat in de voetballerij al lang niet meer. Wat je nog wel aantreft is een zekere toewij ding. Het volstrekte tegendeel er van is clubonverschillig heid. Die bestaat ook. maar wordt meestal verhuldkomt althans zelden openlijk als zodanig aan de oppervlakte. Vrijdag liep in deze krant een speler openlijk reclame voor zijn onverschilligheid. Dat was Henny de Klerk. Zijn huidige club .Randstad Sport verkeert in de derde klasse in hevige degradatienood. En in plaats van alle krachten sa men te ballen om te helpen zijn ploeg dat lot te besparen, roept hij nu al vast maar dat hij "geen zin heeft om in de vierde klasse te voetballen" en ..dat hij op deze manier weinig lol heeft in het voet ballen". Hij overweegt nu naar Rijns burg se Boys of naar zijn oude club Roodenburg te gaan. (Het zal, denk ik. Rijnsburgse Boys wel worden). Voetballers met de mentaliteit van De Klerk bezorgen me een onaangenaam gevoel in de krop. Randstad Sport zie ik zelden of nooit spelenmaar ik neem aan dat er toch een aan tal spelers in zit die nog het uiterste willen doen om de ploeg in de derde klasse te houden. Als je dan leest dan één van de elf al bezig is de handdoek in de ring te gooien is dat natuurlijk fnuikend voor het moreel. Zo'n club kapseist onherroepelijk. Vraagje Wat mij zeer intrigeert is waarom Henny de Klerk na bij eersteklasser Roodenburg en bij hoofdklasser RVC te hebben gespeeld vervolgens bij derdeklasser Randstad Sport aanklopte. Een ploeg die hij, gezien zijn reacties, van zich afschudt als een slecht zittend pak. Tja. wat heeft Henny de Klerk er toe bewogen naar Randstad Sport te gaan? Een goeie vraag. Democratie Met de democratie in de sport - en dan vooral de voetballerij - is het zeer droefjes gesteld. De krant van gisteren gaf daar van twee fraaie voorbeelden. De spelersraad van Feye- noord blijkt volledig gepas seerd te zijn bij de benoeming van Peter Stephan tot opvol ger van Brox als di recteur. En Wim Rijsbergendie weg wil bij de stadionclubkrijgt van het Feyenoord-bestuur niet eens te horen wat de hoogte is van het transferbedrag dat men van plan is voor hem te vragen. Dit alles geeft - voor .o.-neaeria de schuld niet allemj s een stier tig de een i gelegenhe voor de par op leys acht ro end acteren de rechtse n alle ronde onden tot h' gesneld w i met een die na het h< de zoveelste keer - te denken. Het is heel goed verklaarbaar (maar zeker niet goed te keu ren) waarom dat zo gebeurt. De voetbalwereld is voor het merendeel nu eenmaal uiterst autoritair. Trainers eisen in 99 van de 100 gevallen volle dige zeggingschap over de samenstelling van het eerste team, ze geven spelers op drachten mee het veld in en worden die niet goed opge volgd dan worden die spelers naar de kant gehaald. Gaat het een ploeg niet goed dan be reidt een manager of een voorzitter met hulp soms van een paar spelers) niet zelden op de meest botte manier de val van de trainer voor. Zo gaat dat - en niet alleen bij het betaalde gedeelte van het voetbal. Amateurclubs boot sen dat autoritaire gedoe soms met misplaatste ijver na. In die hele ontwikkeling zit iets geks. Heel vroeger was de maatschappij in haar gele dingen autoritair en de sport tamelijk gemoedelijk, althans op clubniveau. De laatste ja ren zie je een broos streven naar democratisering in de maatschappij en juist een steeds sterker wordende auto ritaire opstelling in de sport. Het kan raar lopen. De voet balsport. die de mens vrij had moeten maken van de dwang die het dagelijks leven hem zo vaak oplegt,zet hem in een nog nauwer keurslijf. Daarom: ik kan mij de woede van die spelersraad en van Rijsbergen heel goed inden ken. Maar er van opkijken? Nee. Counter Zouden er in Nederland nog voetbalploegen zijn die niet "op de counter" spelen? Kan ik daar eens een opgave van krijgen? (Nieuw) Br unhilde Vorige week maandag stond in 1 IRMINGHAM - China heeft gis- ren in Birmingham nog eens ten /ervloede, aangetoond dat het de ereldkampioenschappen tafel- nnis beheerst. In het heren dub- elspel zorgde China voor de twee Dmbinaties, die elkaar in de finale aan bestrijden. In het heren enkel- ael waren drie van de vier halve- nalisten Chinezen. Zowel in het ames- als het heren enkel werd het :hter net geen volslagen Chinese angelegenheid. Daarvoor zorgden e Noordkoreaanse titelhoudster ak Yung Sun en de Japanner listsuro Kohno. iohno had in de halve eindstrijd errassend weinig moeite mei iang Ko-Liang: 21-19,21-14,21-11 lij komt vandaag in de eindstrijd it tegen weer een andere Chinees de sportkrant een kopje, waarvan ik heb staan ijzen. "Bestuur Brunhilde herko zen" luidde het. Uit het stukje bleek echter dat het hier om Nieuw Brunhilde ging. Een zeer essentieel verschil, zoals iedereen weet die op de hoogte is van de Leidse gymnastiek. Ik heb dat de sportredacteu ren van deze krant onder het oog proberen te brengen, maar die lachten wat en gin gen verder of er niets aan de hand was. Typisch de hou ding van mensen die nooit de schei~pe blik van "Ma" Die ben, de vroeger zo befaamde presidente van Brunhildete verduren hebben gehad Want dan deed je zoiets niet onge straft. De vorige sportredac teur van deze krant, René Vos kan daar nog snaakse verha len over vertellen en ikzelf heb er de nabloei van meege maakt. Brunhilde - Nieuw Brunhilde, ik heb toch beleefd dat iemand (nee, ik noem geen naam, ook niet vertrouwelijkde versla gen van de uitvoeringen van die clubs naast elkaar legde om te kijken wie het meest had gekregen? Aangezien ikzelf met een gym- naste van Nieuw Brunhilde ben gehuwd, is mijn onpar tijdigheid wel eens in twijfel getrokken. Ik pareerde dat al tijd door er op te wijzen dat mijn moeder jarenlang de kleuren van Brunhilde had verdedigd. (In familiekring sprak ik gemakshalve over Oud en Nieuw Brunhilde, maar mijn moeder zei dan: "Er is maar één Brunhilde"). n de laatste tien jaar is er het nodige veranderd tussen beide clubs. Ik weet het. De scherpe punten zijn afgesle ten. Maar van dat foutieve kopje verwachtte ik toch wel wat te horen. Tot mijn verras sing was dat vrijwel niets. Vrienden, ik maak het vast nog mee: dat er,zoals héél lang ge leden, één ondeelbaar Brun hilde zal zijn. Kuo Yao-Hua, die ook al niet v< last ondervond van zijn landgenc Huang Liang: 21-17, 21-15, 21-15 In het heren dubbelspel zag Zweed Kjell Johansson zich mogelijkheid ontgaan om zijn tal tennisloopbaan te beëindigen n een vierde wereldtitel. Met Stel] Bengtsson werd hij met 21-13, 21, 18-21, 17-21 uitgeschakeld dc de Chinezen Li Chen-Shih en Lia Ke-liang. "Dit is mijn laatste w< strijd in een kampioenschap", Johansson later, "jammer, maar tegenstanders waren gewoon 1 ter". De andere Finalisten zijn de Chii zen Huang Liang en Lu Lua Sheng. Zij hadden het nogal j makkelijk tegen de Joegoslavië Dragutin Surbek en Anton Sti] nic. GENEVE - Na zeven ronden heb ben vier grootmeesters met vier punten de leiding in het internatio nale schaaktoernooi van Geneve: de Westduitser Ludek Pachman, Eugene Torre van de Philippijnen, de Deen Bent Larsen en Jan Tim man. De Nederlander speelde in 39 zetten remise tegen de IJslander Fridrik Olafsson. Agennadi So- sonko kwam na 19 zetten remise overeen met de Amerikaan Robert Byrne. Een afgebroken partij uit de tweede ronde tegen Larsen ging voor Sosonko na 46 zetten verloren. Ceulemans ziek aan start WK TOKIO - Biljartvirtuoos Raymond Ceulemans begint vandaag ziek aan het wereldkampioenschap driebanden dat in Tokio wordt ver speeld. De titelverdediger ver scheen gisteren niet op de officiële presentatie, omdat hij een angina- aanval trachtte te onderdrukken. Ook zijn landgenoot Ludo Dielis, die vorige week de wereldtitel 47/1 binnenhaalde, start het toernooi niet volledig fit. Dielis wijzigde zijn oorspronkelijke reisplan wegens ziekte en kwam vlak voor de pre sentatie in Japan aan. Thoonen weer straatmaker Terwijl de Westduitser August nonchalant wegwandelt, probeert Thoonen overeind te krabbelenHij werd uitgeteld. DEN HAAG - Bondscoach Wim van Heumen heeft een voorlopige selectie van 23 spelers voor het na tionale herenhockeyteam samen gesteld. Opvallend daarbij is de te rugkeer van de Amsterdammer Wouter van de Bergh en de Kam pongspeler Imbert Jebbink, die het internationale hockey feitelijk vaarwel hadden gezegd. Donderdag 7 april zal op het terrein van Kampong in Utrecht een on derlinge wedstrijd worden ge speeld om te komen tot een defini tieve selectie voor het Batavieren- toernooi (het paasweekeinde in Bil- thoven). Daar zal het Nederlands elftal een wedstrijd spelen tegen een Europees team. De samenstelling van de voorlo pige selectie is: Wouter van de Bergh (Amsterdam), Evert van den Bos (Laren), Cees van Buul (Amsterdam), Theodor Doyer (Bloemendaal), Geert van Eijk Venlo Tom van 't Hek (Kam pong), Pierre Hermans (Oranje Zwart), Peter van der Horst (Am sterdam), Imbert Jebbink (Kam pong), Jack Joosten (MEP), Hans Jorritsma (Amsterdam), Jaap Kooreman (HGC), Hans Kruize (HCKZ). Peter Langenhuysen (MEP), Wouter Leefers (HGC). Paul Leopold (Hattem), Paul Litjens (Kampong), Irving van Nes (Oranje Zwart), Maarten Sikking (Schaer- weyde), Ron en Tim Steens (Beiden HCKZ), Karei van der Staak (MEP) en Siem Voermans (Tilburg). AMSTERDAM - De Nederlandse zwaargewichtkamp Thoonen haalde in het oeroude Carre verwoestend uit naar lein. De Eindhovenaar schoof in de kleedkamer, na zijn k tegen de ex-kampioen van West-Duitsland Bernd August, de arbitrage. "Ik mocht niet doen", brieste Thoonen. "August duwde mij beneden en als ik uithaalde kreeg ik meteen een waarsc slaan met open handschoen of slaan in de nek. Maar die Duitser jaste me op mijn rug, op m'n heup en toen voren niet uitkreeg sloeg hij me van achteren aan. Ik denk om gewoon weer stratenmaker te worden. Wat heb ik er voor over gehad. Keihard getraind. Ik heb een conditie al dan pakken ze je in je eigen land op die manier". De twee meter lange Duitser had aanvankelijk wat angs woeste aanvallen van Thoonen opgevangen. Kreeg daarna om op verhaal te komen toen de ringbodem het begaf waar moest worden onderbroken. Ook in de tweede ronde viel T dig maar zonder kijken aan. Het hoofd diep naar voren gebc de Duitser op waarbij zijn handschoenen niet altijd de noi ming boden. Dat bleek toen August een rechtse hoek door de handschoe waarop Thoonen acht tellen staande rust kreeg. De sti Thoonnen gaf de Duitser volop gelegenheid hard de fla Eindhovenaar te bewerken. Wat in de derde ronde result keiharde rechtse hoek op de mild waarop Thoonen kronk canvas terecht kwam en werd uitgeteld. Volledig de baas De Utrechtse zwaarwelter Adri Huussen was de Belg Eric S den lang volledig de baas. Technisch en tactisch schitterend acterend won Huussen zoals hij wilde. Met links veel scorend maar de rechtse te weinig brengend, bracht de nog kracht missende Huussen alle ronden op zijn naam. Seys trachtte de Utrechtenaar in de laatste ronden tot het nemen van risico's te verleiden door net te doen of hij zwaar aangeslagen was. Huussen trapte daar terecht niet in en gaf de Belg geen gelegenheid zijn gevaarlijke linkse hoeken in de strijd te brengen en won onbedreigd op punten. De grote faam die de Antilliaan Frank Albertus was vooruit gesneld werd gisteravond niet geheel bewaarheid. Een echte showman met een flit sende stootkracht in beide vuisten en snel reagerend als er gevaar dreigt. Maar tegen Tiger Quai, die zes weken geleden James Vrij vijf maal neerhaalde, gaf Albertus niet alles. Soms zonder dekking in het midden van de ring staande, wachtte hij op de aanvallen van Quai, die na enkele counters voorzichtig op afstand bleef. Albertus won zonder overtuiging. In een keihard gevecht won Sjoerd Tuininga op punten van de Joegoslaag Dasan Kucic. Tuininga wist geen raad met de eentonig op het lichaam rammende Kucic, die bovendien veel afklemde. ADVERTENTIE LFC Zilveren Molentoernooi WOENSDAGAVOND Aanvang 8 uur. Terrein Boahuizerkade.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13