twee West duitsers land uit Pandbriefbiljetten Zj g^~ v - c< i .-i oadat in Amerika met boodschap van de Palestijnen MOSKOU BLUFT BOOS OP VS Westland/Utrecht Herstel van volledige werkgelegenheid STREVEN CONFERENTIE IN OSLO: „Sterilisatie in India niet meer verplicht" ^1 j. Na verzoek EG om publicatie M. O.-verklaring Podgorni en wapenembargo Zuid-Af rika Brief van Oswald MAANDAG 4 APRIL 1977 BUITENLAND PAGINA 7 OSLO (DPA) - Het economische beleid van West-Eurpoa moet gericht zijn op een her stel van de volledige werkgelegenheid tegen 1980. Bestrijding van de werkloos heid dient, gezien het aantal van vijf mil joen werklozen in West-Europa, voorrang te krijgen. Tot die conclusie komen verte genwoordigers van sociaal democratische partijen en vakbonden, die dit weekende in de Noorse hoofdstad Oslo hebben vergaderd. De Deense premier Anker Jörgensen be klemtoonde gisteren dat die boodschap met name gericht is tot de komende eco nomische topconferentie in Londen. Het communiqué van de conferentie in Oslo verschaft "goede richtlijnen voor verdere discussie", meende Jörgensen. De voor zitter van de redactiecommissie van de conferentie, de Fransman Michel Ro- chart, kenschetste het communiqué als een compromis, dat als alle compromis sen onvolmaakt is. De richtlijnen in het communiqué moeten bijdragen tot het overbruggen van de "vertrouwenskloofvolgens de West- duitse bondskanselier Helmut Schmidt een voorwaarde om de economische crisis te boven te komen. Op de conferentie heerste wat teleurstelling omdat econo misch sterke landen als arbeidsplaatsen. en Nederland niet bereid zijn een expansie vere economische politiek te voeren, maar vast willen houden aan hun stabiliteitspo- litiek. In het slot-communiqué, dat met algemene stemmen is goedgekeurd, wordt het recht op arbeid een van de men senrechten genoemd. Volledige werkge legenheid moet het hoofddoel van het economische beleid zijn. Het mag niet zo zijn dat een moderne democratische maatschappij niet in ataat is al haar bur gers een veilige arbeidsplaats te verschaf fen. Een gemeenschappelijke strategie ter uitbanning van de werkloosheid moet be rusten op: uitbreiding van de openbare diensten, aanzwengelen van particuliere en overheidsinvesteringen en een actie vere arbeidsmarkt-politiek door het scheppen van nieuwe arbeisplaatsen. Een woordvoerder van de redactiecommis sie zei op een persconferentie dat een ex pansiever economisch beleid niet tot meer inflatie hoeft te leiden, als tenminste de middelen voor de bevordering van de werkgelegenheid worden aangewend in gebieden met grote werkloosheid en een zwakke economische structuur. Volgens het communiqué krijgt de confe rentie in Oslo een vervolg en wordt de ge- dachtenwisseling op geregeld terugke rende vervolgconferenties voortgezet. Er komt geen permanent orgaan dat zich in de tussentijd met de werkgelegenheid- sproblematiek zal bezig houden, hoewel dat aanvankelijk wel de bedoeling was. Die taak zal worden opgedragen aan al bestaande samenwerkingsorgenen van sociaaldemocratische partijen en vak bonden op Europees niveau. De conferen tie in Oslo is gehouden op initiatief van de vakcentrales en sociaaldemocratische partijen van de noordse landen. NEW DELHI (UPI) - Het nieuwe Indiase programma voor gezinsplanning zal geen verplichte sterilisatie meer omvatten maar meer de nad ruk leggen op de traditionele wijzen van geboortenxeper- king en op de Hindoe mythologie. Dit is zaterdag verklaard door de nieuwe In diase minister voor gezond heid en gezinsplanning, Raj Narain. „Verplichte sterilisatie is on menselijk, barbaars," aldus Raj Narain op een persconfe rentie. „Wij beraden ons op wijzen waarop wij ons volk kunnen onderwijzen hoe zij de omvang van een gezin kan verminderen". De onlangs afgetreden premier van India, mevrouw Indira Ghandi, heeft altijd benadrukt dat haar programma voor ge zinsbeperking gericht was op vrijwillige sterilisatie maar in sommige steden werd de in greep van hogerhand verplicht gesteld. Meerdere malen is de bevolking tegen deze maatre gelen in opstand gekomen. Narain zei zaterdag dat zijn programma een opvoering beoogt van de verspreiding van de pil en condooms. Voorts zullen grote groepen vrouwen onderwezen worden in de me thode van periodieke onthou ding en zal de sexuele onthou ding worden gepropageerd op basis van religieuze motieven. BONN-STOCKHOLM (DPA) - Zweden heeft gisteren twee Westduitsers die vrijdag bij een razzia in Stockholm waren aangehouden, op een vliegtuig naar de Bondsrepubliek ge zet. De twee zijn Norbert Kroecher en Manfred Adomeit. De 26-jarige Kroecher zou lid van de „Beweging 2 juni" zijn die indertijd verklaard heeft verantwoordelijk te zijn voor de ontvoering van de christen-democratische fractievoorzitter in West-Berlijn, Peter Lorenz in 1975. In totaal werden bij de razzia in de Zweedse hoofdstad zes buitenlanders opgepakt. Z(j worden er van verdacht plannen te hebben gemaakt voor de ontvoering van belangrijke politici van de sociaal democratische oppositie in Zweden. Onder de beoogde personen zou zich de oud-minister Anna-Greta Leijon bevinden, die na de aanslag van Duitse guerillastrijders op de Westduitse ambassade in Stockholm op 24 'april 1975 de daders direct liet uitwijzen naar de Bondsrepubliek. Ook zou de groep het mogelijk hebben voorzien op de oud-premier olof Palme. Kist Bekend werd gemaakt dat in een kelder in de hoofdstad een grote kist met luchtgaten werd gevonden, die waarschijnlijk had moeten worden ge bruikt om het slachtoffer van de voorgenomen ontvoering op te bergen. Ook werden springstoffen, verscheidene wapens met munitie, vier gas maskers en een ontvanger voor het afluisteren van de politieradio aange troffen. Naar in Zweedse regeringskringen verluidt, was het complot zeer profes- sioneel opgezet. In enige steden in Zweden en Denemarken worden nog (teg<m<weV"he7 Witte Huis)' zes guerillastrijders gezocht. Volgens het Stockholmse blad „Aftonbla- det" zou zich onder de gezochten de 29-jarige Westduitse Rolf Heissler r* o *r bevinden, die na de ontvoering van Lorenz werd vrijgelaten. Hij zat toen een gevangenisstraf van acht jaar uit wegens een bankoverval. WASHINGTON (UPI) - President Sadat van Egypte is gisteren in Washington aangekomen met een boodschap voor president Carter van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Hij is ook van plan Amerikaanse gevechtsvlieg tuigen te kopen. Bij zijn aankomst op de lucht machtbasis Andrews werd Sadat ontvangen door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Cyrus Vance, en ongeveer 250 Egyptenaren die in Washing ton wonen. Hij legde geen verkla ring af en begaf zich meteen naar Blair House tegenover het Witte Huis om daar de nacht door te brengen. Sadat had bij de negen EG-landen aangedrongen op publicatie van de verklaring over het Midden- Oosten, die de EG-ministerraad op 31 januari in Londen heeft aangenomen. Die verklaring is tot dusver niet gepubliceerd. Volgens de Egyptische pers staat in die verklaring dat de EG voor stander is van Palestijnse deel- Latij ns-Amerikaan In de Deense hoofdstad Kopenhagen is inmiddels op aanwijzing van de Zweedse politie een Latijns-Amerikaan aangehouden, die wordt ver dacht van het beramen van een terroristische actie. Ook in de Zweedse universiteitsstad Lund werd een Latijns-Amerikaan aangehouden, een Mexicaan, die met de terroristen in contact zou hebben gestaan. Ook is de uitwijzing gelast van de andere vier aangehouden buitenlanders. Dit zijn, volgens een bekendmaking van gisteren, de Brit Alan Hunter, twee Mexicanen, Tomas Okusono Martinez en Armando Gonzales Caril- lo, en de Chileense vrouw van laatstgenoemde, Maria Christina Fuentes Correa. Na afloop van het kabinetsberaad waarop tot de uitwijzing was besloten, verklaarde de minister voor de immigratie, Ulla Ullsten, dat het de bedoeling van de samenzweerders was geweest de oud-minister Anna- Greta Leijon uit te wisselen tegen de vier Westduitse guerrillastrijders die na de aanslag op de Westduitse ambassade in Stockholm aan de Bondsrepubliek werden uitgeleverd. Kroecher zou leider van de groep zijn geweest. Kroecher en Adomeit arriveerden gisteravond met een vliegtuig van de Westduitse luchtmacht op de luchthaven van Düsseldorf. Vandaar wer den zij per auto met onbekende bestemming weggevoerd. Mozambique hebben zater dag een verklaring uitgegeven waarin zij de insteling eisen van een algemeen wapenembargo ir 11 tegen Zuld-Afrlka evenals de IVlaCliel ClSeil beëndiglng van de nucleaire samenwerking tussen westerse landen en Pretoria- de verklaring werd gezamenlijk uitgegeven aan het einde van het bezoek van de Russische president Nicolai Podgorni aan Mozambique Podgorni heeft bij zijn bezoek aan Mozambique overeenstemming bereikt over een vriendschapsverdrag tussen de Sowjet-Unie en Mapoeto. het nieuwe Russisch- Mozambikaanse vriendschaps verdrag, voorziet in militaire blijkt uit gisteren gepubliceerde bijzonderheden. De militaire samenwerking, zegt het verdrag, "zal verder worden uitgebouwd op basis van de al bestaande overeenkomsten". In gevallen dat de vrede wordt "bedreigd of verstoord" zullen Moskou en Mapoeto "onmiddel lijk contact leggen voor het coördineren van de standpunten opdat de dreiging kan worden afgewend of de vrede her- steld".President Podgorni heeft gisteren zijn twaalfdaagse reis door Afrika beëindigd en is te ruggekeerd naar Moskou. Aan zijn reis door Tanzania, Zambia en Mozambique had Podgorni onverwacht nog een bezoek van een dag aan Somali vastgek noopt. Ook de Cubaanse president Fidel Castro heeft nog een onver wacht bezoek aan zijn Afrika- reis vastgenknoopt. Hij kwam zaterdag in Oost-Berlijn aan en vertelde zaterdagavond aan het diner dat hij ook nog Moskou zal Bezoeken voor hij in de loop van de week naar Cuba terugkeert. neming aan de vredesconferentie in Genève. Er zou ook in staan dat de Europese Gemeenschap "een concrete bijdrage" wil leveren aan een regeling in het Midden- Oosten, en aan eventuele garan ties die daarvoor nodig zijn. Een oplossing voor het Midden- Oosten zou gebaseerd moeten zijn op het recht van de Palestij nen "uitdrukking te geven aan hun nationale identiteit" en het recht van de Israëliërs binnen veilige en erkende grenzen te le ven, aldus nog steeds de Egypti sche pers. Verzet Indertijd hebben Groot-Brittannië, West-Duitsland en Nederland zich verzet tegen publicatie van de EG-verklaring. Zy wilden niet de Amerikaanse diplomatie doorkruisen met een Westeuro pees initiatief, nog voordat minis ter Cyrus Vance gelegenheid had gehad de Amerikaanse visie in het Midden-Oosten uiteen te gaan zetten. President Sadat deed zijn verzoek tijdens een kort verblijf in Parijs, op doorreis naar Washington. Hij vond ook dat Frankrijk "alleen of binnen de EG" een rol moet spelen bij de voorbereiding van de Geneefse conferentie. De EG moet Israël duidelijk maken dat het niet hindernisssen voor deze conferentie moet blijven opwer pen, en zich niet moeten blijven verzetten tegen Palestijnse deel neming. Op de Geneefse confe rentie, aldus Sadat, zullen alle partijen, dus Israël inbegrepen, een vredesakkoord sluiten, en daarmee zal de toestand in het Midden-Oosten genormaliseerd zijn. MOSKOU (Reuter/UPI) - De Sowjet-Unie is kennelijk nog steeds verontwaardigd over de wijze waarop de regering-Carter de onderhandelingen over beperking van strategische wapens aanpakt. Na de ongebruikelijke persconfe rentie van minister van Buiten landse Zaken Andrei Gromiko vo rige week donderdag gaven dit weekeinde de Izvestia en de Prawda in ongekend scherpe be woordingen lucht aan de gevoelens van irritatie. In deze krantenartikelen worden president Jimmy Carter en minis ter Cyrus Vance beschuldigd van „verdraaiing van feiten" en pogin gen eenzijdig voordeel te behalen door hun tegenstander „te slim af te zijn". De Sowjet-leiders zijn vooral verbolgen omdat zij door de V.S. in de rol worden geduwd van onwilli ge, tegenstribbelende onderhande laars die zich verzetten tegen belangrijke vermindering var bewapening, zo mers in Moskou. De Prawda herinnert er dan ook de „de Sowjet-Unie in de afge lopen jaren komen tot ontwapening en verbe- ning te beperken en vervolgens te tering van de betrekkingen tussen verminderen. Gromiko had zich staten". donderdag juist tegen die bewoor- Blijkens de artikelen gaat de dingen gekeerd. Sowjet-Unie niet in op verzoe- De dagbladen gaan ook niet in op nende signalen, die carter zaterdag de verklaring van J. P. vrijdag van richting Kremlin zond. Toen hij Carters adviseur Grezinski, die zei Vance van het vleigtuig haalde dat de V.S. bereid zijn hun voorstel de sprak Carter zijn tevredenheid uit aan te passen, als de Sowjet-Unie over de bereikte resultaten - buiten die bereidheid ook heeft. De de ontwapeningsbesprekingen en Pramwda deed Brezinski's rede af zei hij bereid te zijn tot harmo- als een poging om te tonen dat de samenwerking met de Verenigde Staten voorstellen doen. dan 70 concrete Sowjet-Unie. Maar tevens hamerde terwijl werkelijkheid 'oorstellen heeft gedaan om de in- hij nog eens op het „veelomvat- streep halen" door het voorlopige ternationale spanning te verminde- tende voorstel" dat Washington SALT-akkoord van 1974 van Wla- ren, de vrede te waarborgen en te had gedaan om de atoombewape- diswostok. Wervelstorm in Bangladesj: ruim 600 doden DACCA /Renter) - Bij het overtrek ken van een wervelstorm zijn in Bangladesj zeker meer dan 600 do den gevallen en 1.500 mensen ge wond, zo,hebben de autoriteiten in Dacca gisteren meegedeeld. Duizenden mensen zijn dakloos geworden. De wervelstorm richtte vooral vernielingen aan in de om geving van Madaripoer, op 130 ki lometer ten zuidwesten van de hoofdstad,en in het gebied van Kis- joreganj in het noordoosten van het land. 'Niet eerlijk" De Egyptische president vindt dat Israël niet steeds een punt moet maken van het Palestijnse hand vest, waarin gesproken wordt over de vernietiging van de joodse staat. "Het is niet eerlijk van de Palestijnen van tevoren te verlangen Israël te erkennen, terwijl Israël een staat en een grondgebied heeft, en lid is van de Verenigde Naties, erkend door 140 landen, en de Palestijnen niets hebben: geen land, geen staat en zelfs geen mensenrech ten". De schepping van een vaderland voor de Palestijnen zal deze kwestie, de kern van het hele probleem oplossen. Uit de re cente verklaring van het PLO- congres in Cairo blijkt dat de Pa lestijnen zich zeer flexibel willen opstellen, aldus Sadat. Mary Harrison, handschtrift-exportbekijkt e kopie van handschrift-expert, met de hand geschreven brief van Lee Harvey Oswald, de moordenaar van president Kennedy. De brief kreeg weer extra dacht, nadat de Nederlandse journalist Willem Oltmans voor een Amerikaanse onderzoek commissie had verklaard, dat Oswald met oliemagnaten anderen de moord op president Kennedy had beraamd. DALLAS, TEXAS (AP) - Drie handschriftkundigen hebben verklaar dat een geheimzin nige brief waarin werd ge vraagd om een gesprek met een niet nader aageduide "meneer Hunt" is geschreven door Lee Harvey Oswald, twee weken voor de moord op de Ameri kaanse president John F. Keenedy. De drie deskundigen werkten pn opdracht van de Dallas Morning News, het dagblad dat zaterdag wist te melden dat de brief was vergeleken met handschriftvoorbeelden die door de commissie Warren (de commissie diè de moord op Kennedy onderzoekt) als door Oswald geschreven waren geïdentificeerd. Oswald heeft volgens de be vindingen van de commissie Warren op 22 november 1963 in Dallas Kennedy doodgescho ten. De commissie verklaarde dat Oswald op zijn eentje heeft gewerkt. De Nederlandse jounalist Wil lem Oltmans heeft tegnover een commissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den verklaard dat hem door George de Mohrenschildt, die klaarblijkelij vorige week zelfmoor heeft gepleegd, was vertelf over een samenzwering tegn Kennedy waarbij olie magnaten in Texas, Cubaanse ballingen en agenten van CIA en FBI betrokken zouden zijn geweest. In coupures van f 1.000,- uf f 10.000,-. Aan toonder. Looptijd 5 jaar. Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklim mend van 6".. na twee jaar tot 8' na vijf jaar. Volgens samen gestelde interest. Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Hypotheekbank nv Leiden, li, iter-markt 28. H, ,ek 't G.innelje.071-l:i 26 45

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7