belasting op tuinhuis Geen onroerend-goed- Firma Alt verdwijnt na 95 jaar Modern programma Werkmans Een fiets mag niet te lang meer meegaan Lezers schrijven doe er wat aan Leids duo: eis van 15 maanden Wethouder Van Dam bij volkstuinders: LEIDEN - De onroerend-goedbelasting op de tuinhuisjes in Leiden gaat vanwege de hoge on kosten en de geringe baten niet door. Deze mede deling - gedaan door wethouder Van Dam (Fi nanciën) - werd afgelopen zaterdag met applaus begroet op de vergadering van de Leidse Bond van Amateurtuinders. De Leidse tuingroep hield de jaarlijkse vergadering ditmaal in het vereni gingsgebouw "Ons Buiten" in Leiden-Noord. LEIDEN - In de Groenoordhal is het afgelopen weekeinde een zg. Dinghy- show gehoudenEen door de Permanente Samenwerkings Commissie voor klasseorganisaties georganiseerde manifestatie van wedstrijdzeilboten, die nu voor de derde keer in Nederland (naar Engels voorbeeld) is opgezet. De show werd met een toespraak geopend door de bekende zeezeiler Dirk Nauta, schipper van de "Great Escape" (Londen-Sydney race) en de „Tiel- sa" die dit jaar zal meedoen aan de „Whitbread round the world-race"). Op de Dinghy-show was een redelijk aantal open zeiljachtjes te zien, voor namelijk uit de wat n ieuwere klassenDe traditionele klassenzoals 16m2, RegenboogPampus etc., waren ronduit slecht vertegenwoordigd. Volgens de organisatoren komt dat omdat het enthousiasme bij de traditionele klasseorganisaties voor dit soort shows niet zo groot is. Men gaat ervan uit dat de oude klassen al genoegzaam bekend zijn. Overigens werden op de show ook een aantal tweede-hands boten verkocht. Foto: Dirk Nauta op de Dinghy-show Wethouder Van Dam - uitgenodigd als gastspreker - schetste de pro blemen die zich voordoen bij het berekenen van de behoefte aan volkstuinen. "Als de norm wordt aangenomen vijf vierkante meter per inwoner. Maar nu hangt het er maar van af, of men dit als bruto- norm of als netto-norm wil opvat ten", aldus Van Dam. "Dat levert aanzienlijke verschillen op. De grote behoefte aan volkstuinen voor Leiden varieert aldus van on geveer 12 hectare tot ongeveer 30 hectare. Bovendien is het de vraag of de behoeft aan volkstuinen zal toe- of afnemen. Van de kant van het bondsbestuur werd meege deeld, dat het aantal aanvragen voor een volkstuin voortdurend groeit. Ook de vraag waar eventueel nieuwe volkstuincomplexen kun nen worden aangelegd, levert grote problemen op. In de meeste gebie den wordt volop gebouwd. De Ste- venshofjespolder zou in aanmer king kunnen komen; besprekingen en inspraakprocedures over de be stemming van dit gebied lopen nog steeds. Definitieve beslissingen zullen nog wel even op zich laten wachten. Het gebied ten oosten van het Rijn-Schie-Kanaal en ten wes ten van de Rijksweg behoort aan Zoeterwoude. De gemeente Zoe- terwoude heeft dit gebied een agra rische bestemming gegeven. Daar valt een volkstuin niet onder, om dat een volkstuin volgens de ge meente Zoeterwoude altijd het ka rakter van een tweede huisje heeft. Het bondsbestuur zou volgens van Dam eens moeten denken aan de mogelijkheid van een volkstuin complex zonder huisjes. Dat zou waarschijnlijk meer kans van sla gen hebben. Wanneer het bonds bestuur ook genoegen kan nemen met wat kleinere eenheden, dan LEIDEN - De harmonie-kapel "Werkmans Wilskracht", op 17 februari 75 jaar geworden, gaf zaterdagavond een jubileum-concert in de Stadsgehoorzaal. Ook dit korps behoeft zich, nhar het zich liet aanzien, geen zorgen voor de toekomst te maken: de jeugd is rijk vertegen woordigd. Twee veteranen, ere-voorzitter J. Bij, die zijn vereniging een halve eeuw is trouw geweest (en zaterdag ook nog jarig was) en ere-lid Chr. Rietker ken, die volgend jaar de 50 hoopt te bereiken, werden door de voorzitter gehuldigd en kregen (door de afgevaar digde van de landelijke bond UNIE, waarbij de vereniging is aangesloten) de gouden bonds-speld. De heer Rietkerken riep ver volgens alle WW-vrienden op, met een bijdrage nu al te den ken aan de feestavond van 17 september, en de jeugd, actief lid te worden van het korps. De groen-zwarte muzikanten spelen onder de KMK- vakman A. Laros (in zijn ei gen orkest saxofonist). Zijn directie kenmerkt zich door rust en nauwgezetheid. Zelfs in de momenten, dat de span ning en de gevoelsuitdruk king hoog op behoren te lo pen, maakt hij geen drukte van buigen en armenzwaaien. Toch zijn in de klank alle ac centen, fraseringen melo dieën duidelijk herkenbaar. Maar tot explosies en adem benemende toeren kwam het niet. Het spel was redelijk nauwkeu rig, zonder raffinement. En kele groepen vielen soms even op, zoals de saxofoons en de bassen. Van de klarinet tisten meet gezegd, dat zij over 't geheel de melodieën betrouwbaar gelijkmatig - bliezen. Een verdienste op zich zelf. Het programma was van mo derne snit. Tegenwoordig hoef je als korps niet meer met ouderwetse ouvertures en verhalende klankstukken aan te komen. Dit deed WW dan ook niet, maar verheugde de oudere en jongere vrien den met, in hun soort, goede en aantrekkelijke stukken, als Huggens „Choral and rock-out" en "Mexican Trumpets", die geen van allen grote luister-inspanning ver gden. De stoere tamboers en jonge majorettes marcheerden in hun Kleurig ornaat voor de beide laatste nummers het middenpad door naar het to neel en gaven met z'n allen een hoog gewaardeerde mu zikale en bewegingsshow. Het tweede deel van de avond werd gevuld door het succes volle optreden van de "zuster"-verenigingen. de stadgenoten "Nieuw Leven", de "Katholieke Harmonieka- pel" en "De Burcht". JOHAN VAN WOLFSWIN KEL zou dat gemakkelijker te realiseren zijn. Van Dam noemde in dit ver band het Morskwartier; waar hij mogelijkheden voor een volkstuin complex van 2 a 3 hectare ziet. Bij komstige moeilijkheid bij dit alles is nog, dat grond, die minder ge schikt voor volkstuintjes is, in ge meentehanden is, en omgekeerd zeer geschikte grond niet. De we thouder gaf het bondsbestuur ook een redelijke huurverhoging voor de in gebruik zijnde grond in over weging. Misschien is net zelfs aan te raden, een zekere differentiatie in de huurprijzen aan te brengen; dit afhankelijk van de grootte en/of gunstiger ligging van het ene tuintje ten opzichte van het andere. Dat zou een aanmerkelijke verho ging van de inkomsten betekenen. Op het verzoek voor vrijstelling van betaling van de reinigingskosten voor volkstuincomplexen (vuilop haaldienst) gaf van Dam in eerste instantie een negatief antwoord. Volgens de wethouder gaat het hier slechts om een gering bedrag op jaarbasis en brengt een vrijstel lingsregeling "administratieve rompslomp" met zich mee. De vergadering was het daarmee volstrekt niet eens en wees op vrijs tellingsregelingen in andere ge meenten en bepaalde regelingen voor de waterrecreanten. Van Dam zal deze kwestie op aandringen van de vergadering nog eens met Van Aken bespreken. Diefstal koffie en rookartikelen LEIDEN - De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank eiste zowel tegen een 29-jarige Leidse metse laar als tegen een 33-jarige steiger maker een gevangenisstraf van vijf tien maanden met aftrek van voor arrest. Zij stonden terecht omdat zij in Leiden een aantal inbraken had den gepleegd, waarbij voor onge veer 75.000 gulden aan koffie en rookartikelen was gestolen. Dat gebeurde onder meer uit pakhui zen aan de Vestestraat, het Noord einde en het Levendaal. Alle inbraken werden gepleegd met behulp van een auto. Die auto reed met volle vaart tegen de toe gangsdeuren van de pakhuizen. Daarna werden de goederen inge laden. Op die manier werd aan de Vestestraat voor 40.000 gulden buit gemaakt en aan het Levendaal voor bijna 35.000 gulden. In de dagvaar ding was de inbraak aan het Noord einde niet opgenomen. De buit werd tegen een aanzienlijk lagere waarde verkocht. Voor de steigermaker zou de drank de voornaamste oorzaak voor het ple gen van de inbraken zijn geweest, terwijl de metselaar een schuld van 18.000 gulden had door het gokken. De Haagse rechtbank zal op 15 april vonnis wijzen. LEIDEN - In het aktiecentnim van de PPR Leiden (Rapenburg 100) spreekt a.s. vrijdagavond vanaf 20.00 uur het PPR- partijbestuurslid Gerrit-Jan van Oven over Europese verkiezingen. Ook zal er gesproken worden over .de Verenigde Naties en ontwikke lingssamenwerking. Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40.- of Electronic-QUARTS De beste merken brengen wij U SEIKO - CASIO - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS-EWE- ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Sinds 1882, het is gewis en waarachtig kwam de naam Alt al voor! Als Smid voor het maken van Een tweede generatie zag iets in de fiets, hij kwam met de Nelson, dat was pas een fiets! Door dik en dun en beladen doet hij trouwe dienst, de berij der ten stade. Economisch heeft hij het bewe- altijd daarom moet 't een Nelson Ook brommers van welk merk of kleur, met persoonlijke service stelt Alt nooit teleur. Voor gereedschappen op veler lei terrein, is 't Alt op de Mare 112 waar U moet zijn! Het papier is vergeeld. „Dat is al een hele poos geleden. Zeg maar zo'n jaar of twintig, de eer ste brommers waren er nog net". Dit zegt R. Alt, de man die het gedicht ongevraagd heeft voorgelezen. Hij heeft het zelf gemaakt. Het jaartal dat erin wordt genoemd, duidt het al aan: de firma Alt zit al 95 jaar stevig in het Leidse binnen- stadsgebeuren gebeiteld. Al die tijd op de Lange Mare, vlakbij de Haarlemmerstraat. Hoe de omgeving in de loop van die ja ren ook is veranderd, Alt, de rijwielenfabriek met winkel bleef. Of de Mare nu kabbelend water of zakelijke asfalt bevatte. Maar het heeft zijn langste tyd geduurd. De firma Alt zal de honderd jaar niet volmaken. „Ik ben 66 jaar, je moet er een keer mee ophouden", zegt Alt, de kleinzoon van de man die in 1882 met de zaak begon. In au gustus zal hij verdwenen zijn; zo'n winkel van het uitster vende soort, waar je nog om één schroef kan komen. Voor het blok „Mijn vader was zeventien jaar, toen mijn grootvader stierf. Mijn vader werd dus al vroeg voor het blok gezet. Samen met mijn grootmoeder heeft hij de zaak voortgezet. Hij heeft nog met Amerika gehandeld, toen daar de fiets in opkomst was. Mijn grootvader is begonnen met een smederij en kachel zaak. Later is het een rijwielfa- briek en grossierderij gewor den. In 1934 of '35 is de zaak weer particulier opgezet door mijn vader. Net voor de oorlog is de oude heer eruit gegaan". De winkel van Alt is nooit ge zwicht voor de eisen van effi ciency en modernisering, die het neonlicht-tijdperk kenne lijk stelt. Soberheid is troef en wie zich naar de ruimte achter de winkel begeeft, stuit op Malle Pietje achtige toestanden, die wellicht ook te maken hebben met het naderend afscheid. Al is dat pas in augustus. Dan zal de rijwiel- fabriek plaats moeten maken R. Alt: ,£)e kwaliteit van de onderdelen was vroeger beter". voor spijkerbroeken en vrijet- ijdskleding. „Het is hier een mooi punt. De mensen denken dat het een hoop geld oplevert. Maar dat valt tegen. Met al die belangstelling die er was, waren er maar weinig die geld konden neerleggen. Er bleven er twee over, die allebei hetzelfde bo den. Toen héb ik het pand ver kocht aan degene die het eerst was gekomen. Maar wat je er voor krijgt valt tegen, als je het vergelijkt met wat een bunga low opbrengt." Maatwerk Hij staat op en haalt, ergens uit een verscholen ruimte, een oud onderdeel. Zoals hij zoveel, vaak antieke spullen heeft. Hij hecht er geen waarde aan, ver koopt ze. „Dit is van éen van de laatste Nelsons. Al die rijwiel- fabrieken zijn tegenwoordig van een ander. Gazelle is toch ook van Raleigh? Ik ben zelf standig gebleven, omdat ik me heb beperkt tot maatwerk. De kwaliteit van de onderdelen was vroeger veel beter. Tegen woordig worden ze getest bij TNO Als ze te degelijk blijken te zijn, nemen ze dunner materiaal. Vroeger was het zo: dit heb ik en mijn fietsen zijn beter dan die van mijn concurrent. Tegen woordig kijken ze naar de eco nomische kant: een fiets mag niet te lang meegaan. De men sen worden eigenlijk met open ogen beduveld, ten opzichte van de kwaliteit van vroeger. Ik heb mijn vader eens moeten bevrijden toen hij knel zat tus sen de spaken en het vorkbeen. Zo strak was de spanning afge steld. Als je dat tegenwoordig hebt: je knijpt en dat vorkbeen blijft staan. Net als een ijzerd raadje, datje ombuigt" „Maar ja, het is een oud am bacht aan het worden, het kan zich in deze tijd niet meer handhaven. De naam Alt gaat uit de economie verdwijnen. Wat de traditie betreft, vind ik dat wel jammer ja. Maar ik kan me wel in de gedachten van mijn zoons verplaatsen. Zij hebben er geen belangstelling voor. Ze zien het ondernemer schap niet meer zitten." „Ik ga nu nog een fiets .in elkaar zetten met onderdelen uit 1900. Ik stel me veel voor van mijn liefhebberijen. Ik zal nu einde lijk van die jaloersheid afkomen op mensen, die kunnen zeggen: ik heb dit en dat gemaakt. Prachtig hoor, met gereedschap knutselen. Dat ga ik doen." JOHN KROON. Naar aanleiding van het artikel in uw krant van 19 maart jl. "Bewo ners Arubastraat willen auto we ren" wil ik graag nog iets aanvullen ten aanzien van de petitie welke is aangeboden aan het gemeentebes tuur. Zelf ben ik een van de bewo ners van de noodwoningen. Echter in de petitie wordt de mening van bewoners rondom de Arubastraat verkondigd, maar niet de mening van de bewoners van de Aruba straat. De samenstellers van deze brief aan de gemeente gaven ons echter de indruk, dat het alleen ging om het plaatsen van vuilcontainers, maar nu wij achteraf de juiste inhoud van de brief hebben vernomen, blijkt echter dat het hier gaat om een klein aantal omwonenden, die ons tijdelijke, noodgedwongen verblijf hier als hinderlijk en vervelend er varen. Tevens wil men suggereren dat niemand iets wist van de plaatsing van deze noodwoningen, terwijl dit al 4 a 5 maanden geleden in uw krant is gepubliceerd. Terwijl er in de wijk voldoende inspraakmoge lijkheden zijn geweest. Onze wensen, zoals het plaatsen van vuilcontainers, berging, het af sluiten van de straat in verband met de verkeersveiligheid en het af- - dichten van de onderkant van de woningen hebben wij besproken met onze woningbouwvereniging, die heeft toegezegd, dat er alles aan gedaan zal worden om onze wensen te vervullen. Over het tijdelijk verblijven in deze woningen zijn wij ook niet onte vreden, zodat het hele voorval lijkt op een storm in een glas water. Wel zou ik omwonenden, die ons als hinderlijk ervaren willen vragen zich wat socialer op te stellen ten aanzien van deze voor ons noodza kelijke situatie. Tenslotte is een goede (al is het maar tijdelijke) buur nooit weg. W. LATERVEER. Arubastraat 10 (tijdelijk in wisselwoning) Leiden. 380 ontwikkelingsprojeklen VASTEN A KT IE giro 5850 te utrecht ofwel rabobank zeist nr 162101864

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3