LEIDSCH mDAGBLAD „Leger kan Amin afzetten" Weer nieuwe bewijzen in zaak Menten vandaag Oosteuropeanen in moordbrigadesvolgens vluchtelingen Makarios had hartaanval mi bw Klaagzang van PSV over „arbiters-complot" DRONKEN MAN (39) IN POLITIECEL OVERLEDEN Lift schiet door rem VERWIJTEN VAN PEKING AAN TAIWAN 'MAANDAG 4 APRIL 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 -35207 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN fcVgJ' 4 weken lang het U?'JLEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever mei over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mi| aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje a> jidsch Dagblad Geheel in de sfeer van de wel als blokkendozen bestempelde flats in de Bijlmermeer is het keurig in hokjes verdeelde gevangeniscomplex van deze satellietstad. De bouw van deze gevangenisbeter bekend als de "Bijlmer bajes vordert gestaag LOESAKA - Volgens gevluchte Oegandese militairen maken Russen, Oosteuropeanen en Palestijnen deel uit van de moordbrigades van president Amin. Als „veiligheids deskundigen" geven zij adviezen aan het Staatsbureau voor Onder zoek. Dit apparaat is in hoge mate verantwoordelijk voor de bloedige slachtpartijen die aan duizenden Oegandezen het leven hebben ge kost. Het hoofd van deze eenheid, kolo nel Ah Toweli, wordt beschouwd als een van Amins „topexecu- teurs". Door David Martin De vluchtelingen, die alles van na bij hebben meegemaakt, zeggen ook ten minste honderd Russische instructeurs helpen bij de opbouw van het Oegandese leger, Amins voornaamste machtsbasis. De Sowjet-Unie levert niet alleen de modernste wapens, maar zij zorgt ook voor de mensen die het leger van dictator Amin daarmee ver trouwd maken. Op het militaire vliegveld Nakan- songola, 100 kilometer ten noorden van de hoofdstad Kampala, staan 40 Mig-21 jachtbommenwerpers gestationeerd. Deze worden door Russische en Palestijnse piloten gevlogen, omdat Oegandese luchtmachtofficieren ze nog niet kunnen besturen. Amin heeft behalve onder de bur gerbevolking ook onder zijn mili tairen vreselijk huisgehouden. Na de mislukte aanslag op zijn leven in juni 1976 heeft h(j onder de solda ten die niet tot zijn stam der Kwa- kwa's behoorden er duizenden op beestachtige wijze vermoord. Zij zijn doodgeknuppeld, verbrand of in het gunstigste geval neergescho ten. Geschat wordt dat door deze „schoonmaak", ontsnappingen en pensionering tenminste 5.000 man schappen zijn „afgevloeid". Het le- fer omvat nu nog 15.000 man. De .500 Kwakwa's uit de noordelijke provincie Nubie en de 3.000 huur lingen uit het zuiden van het buur land Soedan vormen de ruggegraat van de troepen. Om een staatsgreep van het leger te voorkomen heeft Amin de eenhe den die hij het meest vertrouwt ook de beste wapens gegeven. Zijn „Zelfmoordregiment" beschikt over pantservoertuigen die met ra ketten zijn uitgerust. Weinig gezag zijn leger te kampen heeft. Officie ren hebben weinig gezag bij hun ondergeschikten. Amin neeft dat zelf in de hand gewerkt door solda ten het recht te geven bevelen van hun meerderen naast zich neer te leggen. Commandanten durven in- surbordinatie vaak niet te bestraf fen uit vrees voor hun opperbevel hebber. De vluchtelingen konden in fe bruari ontsnappen nadat zij voor de op handen zijnde campagne tegen leden van de Acholo- en Langostam waren gewaarschuwd. Bij die gele genheid zijn 500 militairen van die etnische groepen afgeslacht. „Zij werden in hun kazernes op vracht wagens geladen, naar een afgelegen plek gereden en toen gefusilleerd". Ook in het kamp van Amin is ern stige bezorgdheid over de eigen vei ligheid ontstaan. Zijn aanhangers vragen zich af wanneer zij voor eli minatie aan de beurt zullen zijn. Deze angst om het volgende slach toffer van de achtervolgingsdrift van Amin te worden kan tot een staatsgreep leiden. „Een burger lijke opstand zou het beste zyn maar dat is onmogelijk en daarom moet een opstand door het leger georganiseerd worden", aldus een vluchteling. Angst Hij gelooft dat Amins troepen het wegens gebrek aan discipline, training en leiderschap bij een ge wapend conflict niet lang zullen uithouden. „Maar de angst voor de dictator is zo groot dat niemand iets tegen hem durft te ondernemen". De legerleiding heeft erg onder het schrikbewind van de veldmaar schalk te lijden gehad. Sinds hij in 1971 aan de macht kwam is de mili taire top door zuiveringen en vriendjespolitiek compleet ver nieuwd. (24 PAGINA'S) PSV voelde zich voor de derde maal dit seizoen verslagen door het arbitrale trio. Na de 3-2 nederlaag die de Eindho- vense ploeg had geleden bij Feyenoord, barstte de klaag zang los. Willy van den Kerk hof had een „complot" ont dekt. „Er is gewoon een com bine gemaakt door de scheids rechters. Die willen ons In de hoek duwen". Aanleiding tot die beschuldi ging waren twee voorvallen uit het chaotische, maar at tractieve duel Feyenoord-PSV. een treffer van Deacy was daarin wegens buitenspel af gekeurd door scheidsrechter Welllnga, die vervolgens wèl het winnende doelpunt van Nico Jansen „geldig" ver klaarde. Ondanks felle protes ten van PSV, dat serieus over woog uit het veld te stappen, v. d. Kerkhof: „En dat gebeurt een keer óók, want met zulke scheidsrechters zijn we altijd verliezer Tijdens de tumultueuze tweede helft van het duel, ver loor PSV doelman Jan van Be- veren. Hij moest kort na de pauze van het veld gedragen worden, na een botsing met Nico Jansen. „Maar daar kon ik niks aan doen", zei de spits la ter. De surprise die de spanning in de voetbaleredivisie terug had kunnen brengen bleef uit. In Utrecht wandelde Ajax zor geloos over FC Utrecht heen, dankzij twee schitterende momenten van Ruud Geels. Op regionaal voetbalniveau zorgde ÜVS opnieuw voor een verrassing tegen een hoogge- klasseerde ploeg. Bij EDO werd met 2-1 gewonnen, wat vooral voor Theo van Seggelen een grote troost was. Eerste klasser Roodenburg maakte een misstap bij Zwijndrecht, maar weigert te geloven dat het al uitgeschakeld is voor de titel. „Vrij Spel" ditmaal ook voor atletiek (de Bela Hugo van Duysse won de vijftiende edi tie van de zilveren Molenloop) gewichtheffen (dé NK tweede klasse werd een drama voor Leldenaar Holswilder) en wielrennen. Freddy Maertens knapte in de ronde van Vlaan deren het werk op, maar Roger de Vlaeminck „kreeg" de ze ge... PAGINA 13-20 Van Agt: „Abortus geen vrije kwestie". PAGINA 5 Zweden zet twee Westduit sers het land uit PAGINA 7 NICOSIA (Reuter) - President Ma karios van Cyprus heeft een lichte hartaanval gehad. De 63-jarige aartsbisschop moet het bed houden, maar voelt zich goed genoeg om zich toch met staatsza ken bezig te blijven houden. PSV-keeper Van Beveren stopt een schot van Nico Jansen precies op de lijn. Géén doelpunt dusDat laatste werd door PSV ook beweerd over de derde en winnende treffer van Feyenoord. guitenspel", meenden de Eindhovenaren Wolkenvelden Wolkenvelden met slechts hier en daar een lichte bui. Vannacht weinig, over igens matige noordwestelijke wind. Minimumtemperaturen van 4 graden aan zee tot om het vriespunt plaatselijk in het binnenland. Maxima morgen on geveer 9 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 5 APRIL Zon op: 7.06 uur; onder: 20.20 uur. Maan op: 22.20 uur; onder: 7.33 uur. Hoogwater in Katwijk om 4.53 en 17.11 uur; laagwater om 12.00 en 0.10 uur. ARNHEM APA) - De 39-jarige Edenaar A. K. is gistermiddag overleden in een cel van het politiebureau in zyn woonplaats nadat hij daar ter ontnuch tering was ingesloten. Hij werd zondagmorgen omstreeks elf uur wegens openbare dronken schap opgepakt. De Edese politie zegt "geen aanwijsbare redenen te heb ben gehad om extra maatregelen te nemen." Zoals bekend besloot de hoofdcommissaris van politie in Amsterdam onlangs naar aanleiding van een sterfgeval in de cel dat bij iedere inslui ting een arts moet worden geraadpleegd. „Maar dat geldt alleen in Am sterdam", aldus de Edese hoofdinspecteur Y. de Jong. staatshoofd BRAZZAVILLE (Reuter) - Kolo nel Joachim Jhombi Opango, de vroegere minister van defensie, is benoemd tot staatshoofd van de volksrepubliek Kongo. Opango is de opvolger van Marien Ngoeabi, die vorige maand bij een aanslag om het leven kwam. Blijkens de bekendmaking is Opango benoemd tot president van de militaire commissie van Kon go's enige politieke partij, de Kon golese arbeiderspartij. ALPHEN AAN DEN RIJN - Omdat naar alle waarschijn lijkheid een elektrische scha keling niet functioneerde, is zaterdagavond om tien voor acht in een flat aan de Vlie- stroom in Alphen een lift met daarin acht mensen door de rem gegaan. Buffer Eén van hen, een 57-jarige Duit ser,moest met een wemelfrac- tuur worden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De overige mensen kwamen met de schrik vrij. De lift is, volgens de directeur van de woningbouwvereni ging D. Kats, niet naar bene den gestort maar. omdat de rem niet werkte, blijven dalen toen de begane grond al was bereikt. Uiteindelijk kwam de liftkooi met een flinke schok op de verende buffer onder in de liftschacht terecht. Als de elektrische systemen dus danig zouden worden ge stoord dat een lift met een te grote snelheid naar beneden zou gaan. treedt automatisch een zogeheten „mechanische vang" in werking, die de lift kooi opvangt. Elke lift heeft twee van die be veiligingen, die regelmatig worden gecontroleerd door de Lifteninspectie. Bij de be wuste lift had die controle juist een maand geleden plaatsgevonden Onderzoek Direct na het ongeval zaterda gavond werd de lift buiten gebruik gesteld. Politie, liften-, en arbeidsinspectie stelden vandaag een onder zoek in naar de oorzaak. •k De aankomst van de van oorlogsmisdaden verdachte Blaricummer Pieter Menten bij de Amsterdamse recht- bank. waar hij vanmorgen voor de bijzondere strafkamer moest verschijnen. tftflt tlvtf Lt IAJ AMSTERDAM (ANP/SP) - De officier van justitie, mr. Habermehl, is van morgen in Amsterdam met geheel nieuw bewijsmateriaal gekomen tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Pieter Menten. Hij droeg dit aan tijdens een rechtszitting, die nodig was voor verlenging van de voorlopige hechte nis van de Blaricummer. Het betrof een brief van Menten van juni 1941 die zich bevond onder de papieren die door Menten waren achtergalaten in de kelder van het Nederlandse consulaat in Krakau, waar verdachte enige maanden had gewoond. Volgens de officier van justitie schreef hij daarin als Son- der Führer met een speciale op dracht naar Lemberg te zijn ver trokken om te helpen bij „het op lossen van het jodenprobleem en het onderdrukken van partisanen". „Dit materiaal is zeer belastend voor de verdachte. Het is laat bin nengekomen en op het ogenblik wordt er een vergelijkend schrif tonderzoek gedaan", aldus mr. Ha bermehl. Menten bestreed met kracht de echtheid van de gevonden papie ren. Volgens hem is alles vervalst. Niets deugt. Ik heb in het consulaat een hoop briefpapier achtergela ten. Men kon daar op schrijven wat men wilde". De verdachte zei dat er in Polen instanties zijn die zich speciaal met vervalsingen bezig houden. „Alle bewijsmateriaal dat nu nog binnenstroomt is vervalst", zo herhaalde hij. „De verklaringen uit Polen en Rusland zijn alleen dat wat de partij voorschrijft." Eerder had mr. L. v. Heijningen, de raadsman van Pieter Menten, on- middelijke invrijheidstelling van zijn cliënt gevraagd. Hij had daar voor vier redenen. De Haagse ad vocaat vond dat de feiten waarvan Menten wordt verdacht verjaard zijn, tevens meende hij dat de justi tie al in 1952 besloten had om defi nitief de zaak-Menten te seponeren. "Onschuldig" Voorts vond hij de dagvaardiging nietig omdat officier van justitie mr. A. Habernehl daarin volgens hem alleen maar kwalificaties had vermeld en geen feiten. Verder had de officier volgens mr. Van Heij ningen de vereiste getuigenaan- zegging in de dagvaardiging ach terwege gelaten. "Naar mijn innerlijke overtuiging is mijn cliënt onschuldig", aldus de advocaat. Er is volgens hem geen enkel belang om het voorarrest te handhaven. "Het is een oude man en zijn pas is ingenomen". Mr. Van Heijningen zei dat 25 jaar geleden Menten 52 jaar was en dus in de kracht van zijn leven. „Hij zou toen een eerlijke kans hebben ge had zich te verdedigen. Bovendien ook omdat toen vele getuigen die hem gekend hebben nog in leven waren om hem op adequate wijze bij te staan. Men komme niet met de stelling dat er inmiddels nieuwe feiten zijn gebleken", zo voegde hij er aan toe. De grond voor de arrestatie (no vember vorig jaar) was alleen door druk van bepaalde zijde dat tot pu- blikatie zou worden overgegaan, zo stelde de advocaat. Nadat zijn raadsman het woord had gevoerd begon de 78-jarige sterk vermagerde Pieter Menten een enorme scheldkanonnade af te vu ren op iedereen die bij zijn zaak was betrokken. Ook liet hij weten dat hij geen enkel vertrouwen heeft in de rechtbank die over hem zal moe ten oordelen. Voor het eerst sinds zijn arrestatie op 6 december vorig jaar in Zwit serland verscheen Menten, gekleed in een anthracietkleurig pak met pochet, op deze zogenaamde pro- forma zitting weer in het openbaar. Zijn vrouw Meta woonde in het zwart gekleed de zitting bij evenals de hoofdredacteur van het week blad Accent, Hans Knoop. PEKING (Reuter) - Peking heeft vandaag Taiwan beschuldigd van vervolging van voormalige nationa listische Chinese gevangenen, die door Peking vrijgelaten en naar Taiwan teruggezonden waren. Het „Volksdagblad" schrijft dat Wang Li-min, „een gewezen gewa pende speciale agent", in februari vorig jaar na zijn terugkeer in Tai wan gevangengezet en verhoord werd. Hij werd vervolgens onder dwang naar het vasteland teruggezonden met een spionage-opdracht. Wang Li-min gaf zich over aan de volks marine op 6 februari van dit jaar. De vrouw van Wang heeft volgens het Volksdagblad te horen gekre gen, dat haar man gestorven was na zijn arrestatie in 1964 door de com munisten. Zij trouwde met een Amerikaanse officier, die later stierf en verkreeg de Amerikaanse nationaliteit. Wangs vrouw reisde naar Taiwan, maar mocht haar man niet zien. Wang heeft het Volksdagblad ten slotte meegedeeld, dat vijf andere voormalige gevangenen die naar Taiwan teruggezonden zijn nog in de gevangenissen zitten en geen familieleden mogen zien.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1