Tweede SALT doel V S en Sowjet-Unie Meenemen is 10% sparen. Spaanse hof laat communisten aan de regering over Uw bank is op Goede\frijdag «sloten. Mohrenschildt wist erg veel dUi Britse conservatieven op bolwerk van Labour Leider Hanafisekte in gevangenis gezet Ondanks mislukte missie Yance naar Moskou VRIJDAG 1 APRIL 1977 BUITENLAND WASHINGTON (UPI) - De leider van de Mohammedaanse Hanafisekte in de Verenigde Staten die vorige maand in drie gebouwen in Washingtin 134 mensen van hun vrijheia beroofde, is gisteren gevangen gezet naar aanleiding van bedreigingen die hij dinsdag heeft geuit. Volgens officier van justitie Earl Silbert heeft Hamaas Abdoel Chaalis gezegd dat hij 200 mensen zou doden. Rechter Harold Green zei dat de bedreiging op zichzelf, geuit over de telefoon die mei instemming van de justitie werd afgeluisterd, niet voldoende was om Chaalis de mogelijk heid tot voorwaardelijke vrijheid te ontnemen. "Maar de bedreigingen zijn geen geval apart. Ik kan zeniet afdoen als loze kreten", aldus Green. Chaalis had de gewraakte bedreiging geuit in een telefoongesprek met zijn schoonzoon, Aboel Azziz. Uit een tweede, "afgetapte" telefoongesprek van Chaalis gevoerd op 29 maart, heeft hij tegen een onbekende vrouw gezegd: "Ze zullen ervoor boeten. Ik ga er voor moorden"de advocaat van Chaalis, Harry T. Alexander, verklaarde vergeefs dat zijn cliënt niemand rechtstreeks had bedreigd. Rechter Green was het echter met de officier van justitie eens, dat Chaalis ernstig genomen moet worden omdat hij in het verleden bedreigingen heeft geuit en ze heeft uitgevoerd. De Hanafleider was na de gijzelings zaak vrijgelaten omdat dit deel doel was van de afspraak krachtens welke de 134 gegijzelden hun vrijheid terugkregen. Twee gesluierde begeleidden Hamaas Abdoel Chaalis naar de rechtszaal. WASHINGTON (UPI/Reuter) - De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben gisteren laten weten dat zij blijven streven naar een tweede ak koord tot beperking van de strategische bewape ning (SALT), ondanks het mislukken van de be sprekingen die minister Cyrus Vance in Moskou over dit onderwerp heeft gevoerd. landse Zaken, Andrei Gromiko, verklaarde op een van zijn zeld zame persconferenties: "Wij zijn al- len voorstander van een nieuwe Russisch-Amerikaanse overeen komst inzake beperking van de strategische bewapening. Die stroken met de belangen var Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten als van andere landen". Intussen verzekerde zijn Ameri kaanse collega Vance in Bonn dat president Carter "zeer ongaarne" de bewapeningswedloop zou wil len versnellen, nu het overleg in Moskou geen resultaat heeft opge leverd. Volgens hem hadden de Russen zijn "zeer billijk pakket" voorstellen verworpen, waarna de Amerikanen een Russisch tegen voorstel van de hand wezen. gemeenschappelijk com muniqué dat na het vertrek van Vance uit Moskou in de twee hoofdsteden werd uitgegeven gaan ou de twee ministers van Buiten ge landse Zaken in de eerste helft PERSCENSUUR IN ZAIRE KINSJASA (UPI/AFP) - De rege ring van Zaïre heeft gisteren pers- censuur vooraf ingesteld. Wat dit precies voor de praktijk inhoudt, is niet duidelijk geworden. Wel heb ben buitenlandse correspondenten opdracht gekregen hun kopij voor verzending aan de autoriteiten voör te leggen. Voordat het besluit viel de pers on der censuur te plaatsen, had een re geringswoordvoerder de buiten landse correspondenten verweten "leugens" te verspreiden over de toestand in Zaïre. Op de persconfe rentie in Kinsjasa waarop deze be schuldiging werd geuit, verscheen kolonel Eloeki die tot dusver de operaties van het Zaïrese leger in Sjaba, het voormalige Katanga, heeft geleid. Eerder waren er be- ken te Genève hun besprekingen voortzetten. Daar zullen zij dan ook weer van gedachten wisselen over een bijeenroepen van de Geneefse vredesconferentie inzake het Midden-Oosten, waarvan Amerika en Rusland als voorzitter optreden. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt, aan wie Vance gisteren verslag uitbracht, zei ook dat de VS, de westelijke wereld en de Sowjet-Unie een fundamenteel belang hebben bij een verder ak koord tussen Washington en Mos kou over beperking van de strategi sche bewapening. Volgens hem koesteren alle partijen een sterk verlangen naar een tweede SALT- akkoord. In Washington en Mos kou zou men dan ook geenszins van mening zijn dat men "aan het einde van de weg" is. Eenzijdig zijn Gromiko verklaarde op zijn pers conferentie, dat de twee Ameri kaanse voorstellen niet aanvaard baar waren omdat zij "eenzijdig" waren. Naar zijn mening moet een tweede SALT-overeenkomst geba seerd zijn op de richtlijnen, die par tijleider Leonid Brezjnjew en de toenmalige president Gerald Ford in 1974 te Wladiwostok hebben uit gewerkt. Volgens deze richtlijnen zouden de twee landen elk over niet meer dan 2.400 strategische raketten en bommenwerpers mogen beschik- n 1.320 uitgerust met het niet eens kon worden over de rol daarbij van de Amerikaanse ra ket van het type Cruise en de Russi sche bommenwerper Backfire. Niet verbaasd In Washington zeiden functionaris sen van het ministerie van Defensie gisteren, dat zij niet verbaasd wa ren over de Russische afwijzing van de voorstellen van Vance. Zij ver klaarden er van overtuigd te zijn dat er nog dit jaar een tweede SALT-akkoord zal worden gete kend. In dezelfde zin liet de Britse pre mier James Callaghan zich uit, na dat minister Vance hem verslag had uitgebracht. De Britse rege ringsleider zei niet te geloven dat de Sowjet-Unie nu uit teleurstelling een nieuw kernbewapeningspro gram zal opzetten. Hij sprak van een "tijdelijke breuk" in de Amerikaans-Russische onderhan delingen. Na zijn bezoeken aan Bonn en Londen gaat minister Vance van daag naar Parijs om ook daar ver slag uit te brengen over zijn Mos- kouse ervaringen. Wij willen graag voorkomen banken op vrijdag 8 april dat u tevergeefs bij ons aanklopt. (Goede Vrijdag) gesloten zijn. Daarom herinneren wij u eraan dat de kantoren van alle De gezamenlijke banken en spaarbanken. Willem Oltmans: WASHINGTON (UPI/AFP) - De speciale commissie van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden die belast is met heropening van het onderzoek naar de moorden op president Kennedy en de negerleider predikant Martin Luther King heeft gisteren een getuigenis van de Nederlandse journalist Willem Oltmans vrijgegeven. Oltmans had volgens het do cument verklaard dat hij al elf jaar met de Mohrenschildt in contact stond en dat deze hem enkele weken geleden nog in Nederland had bezocht. "Het doel van zijn reis was, voor de eerste maal te onthullen wat hij wist van de moord op de presi dent, en hij liet doorschemeren dat hij verantwoordelijk was voor de activiteit van Oswald, en dat er anderen betrokken waren bij het daadwerkelik doodschieten van de presi dent." De New York Times schreef gisteren dat George de Mohren schildt in 1963 in Haiti agent van de CIA geweest is. Het zegt dit uit de omgeving van de commissie vernomen te heb ben. De Mohrenschildt heeft dit zelf tegengesproken voor de com missie Warren. Dat hij zoveel reisde stond in verband met zijn werk, omdat hij destijds inge nieur bij een oliemaatschappij was, zo had hij verklaard. De commissie Warren had ech ter achter gestolen deuren een onderhoud met hem waarvan de inhoud nooit bekendge maakt is, aldus het blad. MADRID (DPA'APU) - Het Spaanse hooggerechtshof heeft geen beslissing genomen over le galisering van de communisti sche partij. Het heeft zich na een beraad van vijf weken onbevoegd verklaard in deze politieke kwes tie een uitspraak te doen. Weliswaar was gisteren nog niets bekendgemaakt over het resul taat van de zitting van het hoog gerechtshof (waar naast die van de communistische partij ook de legalisering van drie andere par tijen aan de orde was). Uit kringen van de communisti sche partij en van de regering in Madrid werd echter vernomen dat het hof de aanvragen van de communisten en van de carlisten heeft teruggestuurd naar het mi nisterie van Binnenlandse Za ken. De regering Suarez weigerde op 22 februari de communistische par tij te legaliseren en vroeg het hooggerechtshof binnen 30 da gen een uitspraak te doen. De be slissing van het hof werd al meer dan een week geleden verwacht, maar ze moest verscheidene ma len worden uitgesteld, mede in verband met ziekte van enkele leden van het hof. Volgens waarnemers in Madrid is het besluit van het hof, de kwes tie van legalisering van de com munistische en de carlistische partijen naar de regering terug te verwijzen, een compromis dat door interventie van de regering is totstandgekomen. Daaraan zou een negatief oordeel van het hof zijn voorafgegaan. Een aanwijzing dat een negatieve beslissing op komst was zagen waarnemers in de afwijzing door het hof, woensdag, van de door de regering benoemde nieuwe pre sident van het hooggerechtshof, die als gematigd liberaal geldt. Deze in de geschiedenis van het tri bunaal unieke afwijzing is in de openbaarheid uitgelegd als een Hoessein ook naar Carter BEIROET (DPA) - Koning Hoes sein van Jordanië volgt president Sadat van Egypte naar Washington op 20 april en wordt daarmee na premier Rabin van Israël en Sadat de derde staatsman uit het Midden-Oosten die met president Carter over de mogelijkheden van een vredesconferentie in Genève gaat spreken. Het staatshoofd van Syrië, Assad, die de komende dagen in Moskou zou onderhandelen, heeft zijn reis volgens radio Beiroet naar de tweede helft van april verschoven. Hij wil eerst afwachten wat Sadat in Washington bereikt. poging van aanhangers van het Franco-regime een legalisering van de communistische partij te verhinderen. Met andere woor den, de regering Suarez zou een positieve uitspraak hebben wil len waarborgen door een erkend liberaal tot president van het hof te benoemen. Mocht het hof inderdaad de zaak terugverwijzen, dan kan de rege ring bijvoorbeeld koning Juan Carlos vragen een commissie te benoemen van juridische des kundigen, die een oplossing voor het probleem moet zoeken. Volgens regeringskringen zou dit tot nieuw uitstel leiden en het onwaarschijnlijk maken dat de communistische partij tijdig wordt gelegaliseerd voor de ver kiezingen van juni. Het katho lieke dagblad Ya heeft al gewaar schuwd dat dit tot nieuwe onrust en tot een crisis zal leiden. Besprekingen over Cyprus WENEN (ANP/Reuter) - Onder voorzitterschap van de secretaris generaal der Verenigde Naties. Kurt Waldheim, is gisteren in We nen de zesde ronde begonnen van het overleg tussen vertegenwoor digers der Griekse en Turkse be volkingsgroepen op Cyprus. Wald heim zal tijdens de eerste drie da gen de vergaderingen leiden, die worden gehouden in het gebouw van de "Diplomatieke Academie". In zijn openingstoespraak zei de secretaris-generaal te hopen dat bij het overleg "belangrijke vorderin gen ten behoeve van een regeling" gemaakt zullen worden. Hij waar schuwde echter voor al te optimis tische verwachtingen. Doel van de gespreksronde in We nen is een grondwettelijke oplos sing voor het gedeelde eiland te be reiken. Daarnaast zullen punten als de bewegingsvrijheid en het recht van vestiging voor de twee bevol kingsgroepen op het gehele eiland ter sprake komen. De leiders van de Griekse en de Turkse gemeenschappen hebben elk hun fundamentele standpun ten, die ver uiteen liggen. Daarbij komt nog een diep geworteld wan trouwen ten aanzien van eikaars bedoelingen. De richtlijnen die de respectieve leiders, aartsbisschop Makarios en Rauf Denktasj, op hun in februari gehouden besprekingen voor het overleg in Wenen uitstip pelden hebben aan deze situatie weinig kunnen veranderen. Het was druk gisteren in de Westduitse Bondsrepubliek. Eerst kwam de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance verslag aan Helmut Schmidt over zijn missie naar Moskou doen (foto boven). De Egyptische premier Sadat bezocht op de eerste dag van zijn reis naar Europa en de Verenigde Staten president Scheel. BIRMINGHAM, ENGELAND (Reuter) - De Britse conserva tieve oppositie heeft zich gisteren in een tussentijdse verkiezing meester gemaakt van een bol werk van Labour in de indus triestad Birmingham. Roy Jen kins, nu voorzitter van de Euro pese Commissie, heeft de zetel 27 jaar lang gehad. De Labourmeerderheid van 11.923 stemmen in het kiesdistrict Stechford bij de laatst gehouden parlementsverkiezingen werd gisteren omgezet in een conser vatieve overwinning met een stemmmenmeerderheid van 1.949. De ommezwaai van socia listen naar Tories kwam neer op 17.5 procent. Politieke commentatoren legden de uitslag meteen uit als een krachtige afwijzing van premier James Callaghans vrijage met de Liberalen om zijn minderheids kabinet aan de macht te kunnen houden. Vorige week werd tieve motie van wantrouwen in het Lagerhuis verworpen door dat de 13 liberale Kamerleden met de socialisten meestemden. De kiezers in Stechford hebben waarschijnlijk ook bezorgdheid willen uitspreken over stijgende prijzen en kostenstijging in de autosector als gevolg van de be groting van dinsdag. In Stech ford liggen twee fabrieken van Ley land en er wonen zeer veel au tobezitters. De zetel van Stechford is in handen gekomen van Andrew MacKay, een plaatselijke makelaar in on roerend goed. De socialist Jen kins ontruimde hem om zijn functie in Brussel te aanvaarden. De Tories zijn in Stechford waar schijnlijk ook geholpen door het massale thuisblijven van de kie zers: maar 58.8 procent der stem gerechtigden kwam opdagen. De kandidaat voor het district van de liberalen eindigde op de vierde plaats, 54 stemmen achter de kandidaat van de uiterst rechtse partij van het nationaal front. De leidster van de conservatieve partij, mevrouw Margaret That cher, verklaarde vandaag: "Dit is een schitterend resultaat. Het is het vonnis van het volk over de Labourregering. Het is de jongste in een lange reeks overwinnin gen". Dit bijvoorbeeld: aparte eethoek in blank beuken. Samengesteld uit ronde, solide tafel, 0 104 cm met halve cirkel vormige poten: 288, met 10 meeneem korting 259,j) Stoelen, met biezen of gevlochten zitting 76, per stuk, min 10 u meeneemkorting 69,Doen. Anders Denken over Wonen. Leiden, Nieuwe Rijn Tevens vestigingen te Den Haag, Leidschendam, Rijswijk, Voorschoten, Rotterdam, Zwolle, Eindhoven.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9