Regeling pensioen voor ministers toch uitgesteld Pan Am haalt doden Tenerife morgen op auto bierman DIT IS DE AFREKENING ge"^ï TV mossel versteege CDA wijst 'dictaat' PvdA af ONDANKS AANDRINGEN VAN DEN UYL Ruzie was aanleiding steekpartij De prille Keukenhof is een uniekgebeuren. Keukenhqf Kleuren vragen om Kodakfilm Rotterdamse student krijgt misschien een Britse tandarts Mossel+Versteege voorde betene merken VRIJDAG 1 APRIL 1977 BINNENLAND DEN HAAG (ANP) - Volgens fun gerend CDA-fractievoorzitter Kruisinga zullen de drie christen-democratische partijen (KVP, ARP en CHU) geen ulti mata van de PvdA aanvaarden. "Het CDA is niet van plan dicta ten van links te accepteren", zo zei hij in een reactie op de giste ren door het PvdA-partybestuur uitgegeven verklaring over even tuele regeringssamenwerking na de verkiezingen. Als deze verklaring als een dictaat of ultimatum moet worden opge vat dan kan de socialistische par tij ervan verzekerd zijn dat er geen sprake van is dat we daar gehoor aan geven, aldus Kruisin ga. In de verklaring wordt een eventuele samenwerking tussen PvdA en het CDA na de verkie zingen niet uitgesloten, mits het CDA de garantie geeft dat de wetgeving op het gebied van de grondpolitiek, de ondernemings raden, de vermogensaanwasde- ling en de investeringen op voor de PvdA bevredigende wijze snel tot stand komen. In zijn commentaar wees fractie voorzitter Kruisinga er op, dat ook het CDA garanties wil, in het bijzonder terzake van niet- materiële zaken zoals abortus, onderwijs en gezinspolitiek. Ook op het terrein van de defensie en de overheidsuitgaven zullen vol gens hem dwingende afspraken moeten worden gemaakt. Ook van PPR-zijde is inmiddels een toelichting gegeven op de ge zamenlijke verklaring van beide partijbesturen. Deze toelichting is gevat in een strategie-voorstel, te behandelen op het PPR- congres, te houden op 15 en 16 april. Voorde PPR blijft als uitgangspunt gelden dat het CDA voor de ver kiezingen pogingen moet onder nemen de breuk te herstellen. Er moet, aldus Ria Beckers (de PPR-lijsttrekker), heel duidelijk sprake zijn van een "ommekeer" bij het CDA. Zij noemt de kans daarop evenwel "zeer miniem en uiterst twijfelachtig". De radicalen zien het aanbod van de PvdA en het CDA, om na de verkiezingen eerst een garantie te geven dat wetgeving op het ge bied van de grondpolitiek, de on dernemingsraden, de vermogen- saanwasdeling en de investe ringspolitiek op voor de progres sieve partijen bevredigende wijze tot stand kan komen, niet als een reële mogelijkheid. Mocht na de verkiezingen blijken dat het CDA tot een "volstrekte" aansluiting bij de opvattingen van PvdA en PPR zal overgaan, dan zal de par tij op dat moment beoordelen wat de opstelling van de PPR zou moeten zijn. DEN HAAG (SP) - Beperking van dè pensioenaanspraken van ministers en andere poli tieke ambtsdragers is voorlopig van de baan. De Tweede Kamer besloot gisteren de regeringsvoorstellen voor deze beperking niet meer te behandelen voor de verkiezingen. Een voorstel van DS'70-fractievoorzitter Drees om de politieke pensioenen nog wel voor 'H- Deze koe mag zich een jaar lang tooien met de eretitel "Miss Rund". Ze werd gisteren algemeen vprkipzinrrpn aan tP nakkPn krPPP pppn pnkple steun in de Kamer i de Paasveetentoonstelling in Den Bosch. De gebroeders Lint zijn de ongetwijfeld trotse eigenaars. de verKiezmgen aan te PaKKen Kreeg geen enKeie sieun in ae rvdmei SCHEVENINGEN (SP) - De steekpartij met dodelijke afloop in de Scheveningse strafgevan genis, die gisterochtend het le ven kostte aan de 31-jarige uit Den Haag afkomstige gedeti neerde Cor R.t is volgens het eerste onderzoek van justitie en recherche het gevolg geweest van een wat onduidelijke ruzie. Een 21-jarige mede gedetineerde, A N.. wond zich daarbij zo op. dat hij plotseling een zakmesje greep en daarmee onder meer in de hals van R. stak. Het slachtoffer bleek zo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. R. en de andere gedetineerde gingen omstreeks half negen als bewoners van de zogeheten A-vleugel sporten. Toen Cor R. op de eerste etage stond te pra ten kwam plotseling de ver dachte langs. Deze had in zijn mouw een lege fles verstopt, waarmee hij een slaande bewe ging naar R. maakte. Deze laat ste weerde de dreigende klap af, waarop een worsteling ont stond. In die worsteling greep de andere gevangene zijn zak mesje, waarmee hij uithaalde. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie mocht de verdachte dat zak mesje hebben. "Het regime in dit deel van de strafgevangenis in Scheveningen liet dat per soonlijke bezit toe", aldus zijn verklaring hierover. ADVERTENTIE m Meer dan de moeite waard. De prille Keukenhof speelt zich niet alleen buiten af, maar ook in zalen van kassen. Met ondermeer 500 verschillende tulpen soorten. Zo geniet u in alle rust van het werkelijk unieke geuren- en kleurenspel. Elke woensdag, kinderen t/m 12 jaar gratis toegang. Neem ze gerust mee, er valt genoeg te beleven: bloemen, dieren en diashows, demonstraties in bloemschikken Welkom op de Keukenhof in Lisse. De Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen wil dat op 25 mei zo veel mogelijk voorkeursstemmen op vrouwen worden uitgebracht"Politiek is niet alleen een mannenzaak, Nederland heeft de vrouw ook nodig voor de huishouding van de staat", zo betoogd Vrouwenbelangen De grootste oppositiepartij, de WD, stemde tegen. Fractieleider Wiegel zei dat hij alleen met een volwaardig kabinet over deze zaak wilde praten. De CDA-fracties waren tegen, om dat zij het technisch voor onmoge lijk hielden om de wetsvoorstellen tijdig voor de verkiezingen af te handelen. De progressieve fracties van PvdA, D'66 en PPR wilden aanvankelijk wél over de politieke pensioenen spreken. Maar zij zagen ervan af toen bleek, dat de voorstellen "poli tiek controversieël" zijn. Minister-president Den Uvl had namens de regering aangedrongen op afhandeling van deze zaak. Te fors Volgens de bestaande regeling bouwen ministers en staatssecreta ris per jaar vijf procent van hun sa laris aan pensioen op. Voor Tweede-Kamerleden is dit percen tage 3.5 procent. De regering vindt bij nader inzien, dat deze opbouw te fors is. Daarom wordt voorgesteld om voor alle po litieke ambtsdragers de eerste vier jaar een pensioenpercentage van 3.5 te hanteren en vervolgens een percentage van 1.75 met een maxi- mum van 70 pet. ngeboden met daarop de tekst: Stem Voor ambtenaren geldt ook een pensioenpercentage van 1.7a met een maximum van 70 pet. Dit was vorig jaar voor de Tweede- Kamerleden Drees en Staneke het uitgangspunt voor een initiatief wetsvoorstel. De Tweede Kamer verwierp dit voorstel in juni 1976. De meerderheid van de Kamer gaf er toen de voorkeur aan met een herziening van de pensioenop bouw van politieke ambtsdragers regeringsvoor- Minister De Gaay Fortman be loofde dit voorstel uiterlijk in okto ber vorig jaar te zullen indienen. In werkelijkheid kwam de regering op 12 januari van dit jaar met het voor stel. Als gevolg van de kabinetscri sis is dit voorstel nu van de agenda van de Tweede Kamer afgevoerd. Ook verdween van de agenda een wetsvoorstel van staatssecretaris Mertens om enkele sociale verzeke ringswetten aan te passen. Mertens had de Kamer maatregelen voorge legd om "oneigenlijk gebruik" van sociale verzekeringen tegen te gaan. Het voorstel om de Vrijwil lige Ouderdomsverzekering op te heffen zal evenmin meer worden behandeld door de oude Tweede Kamer. Gezondheidszorg Ook de vaste commissie voor de volksgezondheid van de Tweede Kamer heeft gisteren besloten, voor de verkiezingen geen voorlo pig verslag uit te brengen over de wetsontwerpen voorzieningen en tarieven Gezondheidszorg. Het was aanvankelijk de bedoeling, dat dit verlsag in de tweede helft van april zou verschijnen. Verschillende fracties vonden het onjuist, door te gaan met de behan deling van deze belangrijke wet sontwerpen terwijl het kabinet demissionair is en de Kamer ont bonden wordt. In theorie is het nog mogelijk, dat de (nieuw gekozen) Kamerleden na 25 mei en voor het zomerreces van de Kamer nog een voorlopig verslag uitbrengen. Maar daarover zal na de verkiezingen worden beslist. ADVERTENTIE TENERIFE (ANP/UPI/Reuter) - De Amerikaanse luchtvaart maatschappij PanAm zal morgen de stoffelijke resten van de om gekomen passagiers van de Boeing van deze maatschappij van Tenerife naar de Verenigde Staten overbrengen. Dit heeft de vice-president van Pan Ameri can, Walter Waltrip gisteren op Tenerife verklaard. De heer Waltrip zei te hopen dat de wat hij noemde goede betrekkin gen tussen zijn maatschappij en de KLM door de ramp van jongs tleden zondag niet zullen worden geschaad. Met een vliegtuig van de Spaanse luchtmacht zijn gisteren de zwarte dozen en de cockpit voice-recorders van de twee Boeings 747 naar Washington ge vlogen. Maandag zullen deskun digen, bijgestaan door Neder landse, Spaanse en Amerikaanse functionarissen, de banden on derzoeken. De gehele tijd blijven de banden onder toezicht van Spaanse overheidsfunctionaris- De deskundigen zullen zich laten assisteren door personeelsleden van de lüchtvaartmaatschap- pijen PanAm en KLM om de stemmen op de banden van de cockpit voice-recorders te identi ficeren. Reconstructie Nadat de KLM-Boeing vergeefs probeerde het Amerikaanse vliegtuig te ontwijken, zoals uit de reconstructie is gebleken, heeft het Nederlandse toestel vervolgens de PanAm-Boeing over een verticale hoek van 27 graden geraakt. Daarbij schoof het voorste deel van het KLM- vliegtuig over de romp van de Amerikaanse Boeing. Met het hoofdlandingsgestel werd de rechtervleugel van de PanAm Boeing afgerukt. De buitenste motor schoot er af, de binnenste werd verpletterd onder het om laag gedrukte vleugeldeel. Motor drie van de KLM-Boeing, de mo tor aan de cabinezijde van de rechtervleugel sloeg het boven dek, waar zich de eerste klas lounge bevindt, van de PanAm Boeing af. De achterste helft van de KLM-Boeing werd dwars door de cabine van het PanAm vlieg tuig getrokken. Uit de banden met de gesprekken tussen de toren en de vliegers van de verongelukte machines is op te maken dat geen van de drie be trokken partijen het ongeluk heeft zien aankomen. Uit kringen van Pan American is meegedeeld dat volgens deze banden de KLM-vlieger meldde: „we are at take off', oftewel „we hebben de startpositie ingeno men". De Pan American-vlieger die vanwege het gebruik van de zelfde radiofrequentie de KLM- gesprekken met de toren kon op vangen, reageerde niet op deze melding. Dit omdat de KLM me dedeling een gebruikelijke en een correcte was in deze situatie. Vervolgens heeft de toren, die niet over grondradar beschikt, aan de PanAm vlieger gevraagd: „Bent u nog op de startbaan?". Ant woord: „Wij zijn nog op de start baan". Daarop verzocht de toren aan het PanAm vliegtuig de startbaan te verlaten. De Pan American vliegers waren toen al op de hoogte dat zij het laatste gedeelte naar de startpositie niet meer via de startbaan maar via de taxibaan zouden moeten afleg gen. Toen de PanAm-machine op weg was naar de enige intersectie die deze machine voor het overgaan naar de taxibaan kon gebruiken, doemden de lichten van de vaartmakende KLM-Boeing op. Gebleken is datde Pan Amencan-gezagvoerder, toen hij het onheil zag naderen, gepro beerd heeft door met opgevoerd vermogen zijn toestel via een bocht van 45 graden naast de baan te brengen om zo de KLM- machine te ontwijken. Volgens ingewijden van Pan Ame rican is het eerste dat op de ge- spreksband van de toren te horen is, na het verzoek aan de PanAm-machine de baan te ver laten, de weigering aan een zich in de lucht bevindend vliegtuig om te mogen landen. „Er is brand op de baan", zo zei de toren. SIMCA-CHRYSLER-MATRA ROTTERDAM (ANP) - De Erasmus-universiteit in Rotterdam bestudeert de mogelijkheid voor zijn ongeveer 8000 studenten een tandverzorgingsdienst op te zetten bemand met Britse tandartsen. De- ARNHEM - (APA) - "Dit is een af rekening". riep de jongen die voor het terrasje van café Takens in Balkbrug (Ov) uit de auto sprong. Terwijl iedereen wegstoof schoot hij op de menigte in, zijn geweer van links naar rechts alsof het een mitrailleur was. De 19-jarige Gesinus Paasman stortte dood neer tussen de tafel tjes. Twee andere jongens raakten gewond. "Zo", zei de schutter. "Hebben jullie nu genoeg. En jij, vil je ook wat", zo richtte hij zich tot een jongen die niet weg had durven lopen. "Ik geef me over", zei deze. De man met het geweer richtte en schoot de jongen in zijn knie. Het lijkt wel het wildwestfilm, maar het gebeurde echt. Een op zichzelf onbenullige ruzie was er de oorzaak van dat vier jongens van het woonwagenkamp in Hoogeveen een vuurbuks haai den om aan een wraakexpeditie te beginnen, een expeditie met een noodlottige afloop voor een jongen die nergens iets mee te maken had gehad Zes jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering eiste gisteren procureur genei aal mr. J.E. Vnesema voor het Arn hemse gerechtshof in hoger beroep tegen de schutter, de 20-jarige Jan Wolter H. uit Breda. Vier jaar was zijn eis tegen de man die uit pure woede dat er tegen zijn auto was getrapt zijn kameraden naar Hoog eveen reed, zijn vuurbuks in elkaar zette en Jan Wolter tot schieten aanzette, de eveneens 20-jarige Ti- nus S. uit Hoogeveen. Aanleiding tot de steeds verhitter geraakte gemoederen op die 6e juni van het vorig jaar was Jan Wolter H.'s geldnood: omdat hij terug wilde naar Breda besloot hij een bromfiets te stelen, maar bezoekers van café Takens verhinderden hem dat. De schade aan het stuurslot zou worden geregeld, maar toen H en zijn kameraden na enig biergebruik zonder te betalen wegscheurden trapten boze vrienden van de brom- fietsbezitter deuken in de auto van Tinus. Witheet scheurde deze met razende snelheid naar Hoogeveen om zijn nieuwe vuurbuks te halen. Eenmaal terug kreeg Jan Wolter de geladen buks in handen geduwd: "Jij bent dit begonnen, maak het nu ook maar af". En Jan Wolter deed de Riha Saturn, het prettig geprijsde orgel, voor het hele gezin. Eigentijdse vormgeving en vernuftige techniek. Automatisch éènvinger accoord begeleiding (ARC) regelt de drums en de bassen Natuurlijk is die begeleid-automatiek ook naar believen uit te schakelen Als extra werd een lessenaar-verlichting ingebouwd. De vele stemmen met mooie en pluspunten warme toonkwaliteit zijn eigen scholen, relatief typisch Riha f 3295.- Iaa9 lesgeld speed music, het systeem voor zelfstudie met snelle resultaten Winkelcentrum Leidsenhage Weigelia Tel. 070-274583 )en Haag Delft Hijswtjk/Zoetermcer Heerlen;C Middelburg/Goes Leidschendam. zen zouden dan eens in de week of in de veertien dagen over moeten komen om de studenten voor wie dat nodig is in een beschikbare ruimte op de medische faculteit te behandelen. De voornaamste reden dat de universiteit buitenlandse tandartsen wil aantrekken, is dat het voor veel studenten, vooral als zij niet uit Rotterdam afkomstig zijn, vrijwel onmogelijk is tand heelkundige verzorging te krijgen. Bovendien meent men dat Britse tandartsen aanzienlijk minder re kenen voor een behandeling dan hun Nederlandse collega's. Het plan eigen Nederlandse tandartsen in dienst te nemen heeft de univer siteit laten varen wegens de hoge kosten. Het bestuur van de Erasmus- universiteit is niet de eerste, die een dergelijke noodmaatregel over weegt. In Maassluis werken al sinds kort twee Engelse tandartsen, om dat B en W er ondanks ruim vijfjaar zoeken niet in zijn geslaagd een Nederlandse tandarts te vinden. Met hetzelfde probleem kampen nog meer gemeenten in het Rijn mondgebied, zoals Rotterdam, Vlaardingen, Spijkenisse en Nieuw-Lekkerland. De oorzaak is dat net-afgestudeerde tandartsen er over het algemeen niet veel voor voelen zich in het om zijn milieu beruchte njnmondgebied te vesti gen. Aangezien er nog steeds een tekort is aan tandartsen, bestaat er voor hun ook geen noodzaak zoiets te doen. Voor de inwoners van Rijnmond doet het dan ook wat merkwaardig aan dat er ook voor de richting tandheelkunde een studentenstop van kracht is. Als de academische raad haar zin krijgt, zal dat ook het komende collegejaar zo blijven.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7