"Het CDA moet regeren Bijzonder kievitsei Bundel natuurverhalen van Voorhouts raadslid ui «s Man gooit zoutzuur bij bomen omdat ze zijn uit zicht belemmeren Geen ritjes meer met 'koffiemolens' Schmelzer inVoorhout Opknappen Kerkweg vergt bijna 2 miljoen ALKEMADE - "Ik wilde dat die bomen kapot zouden gaan", zei een negenenzestigjarige inwoner van Alkemade tegen de Haagse politie rechter. En om dat doel te bereiken had de man een hoeveelheid zoutzuur bij twee bomen van zijn buurman ge goten. Hij wilde ze weg hebben, omdat de bomen zijn uitzicht be lemmerden. "Dan had u daar beter over kunnen gaan praten", hield de politierech ter de verdachte voor. Volgens zijn zeggen had hij dit gedaan. Maar zonder resultaat, ondanks de goede beloften van de buurman, 's Nachts maakte de 69-jarige zich zo kwaad, dat hij een hoeveelheid zoutzuur uit de keukenkast haalde en die bij de bomen leeg goot. Tegen alle wensen en verwachtin gen in gingen de tjomen niet dood. De man kon de rechter foto's tonen dat de bomen in volle groei en bloei staan. Hij had dan ook ernstige be zwaren tegen de verklaringen van de politie, die hij als "onjuist" kwa lificeerde. De officier van Justitie vond echter wel vaststaan, dat zoutzuur schade lijk is voor planten en bomen. Hij wilde echter wel rekening houden met de omstandigheden en eiste een boete van vijfenzeventig gul den. Verdediger Schaper zette uiteen dat over de schadelijkheid van deze kleine hoeveelheid zoutzuur valt te twisten. Dit wilde hij, als dat nodig mocht zijn, zelfs door een deskun dige laten onderzoeken. Daarom vroeg hij om een schriftelijk von nis, hetgeen de rechter nu zahdoen. VRIJDAG 1 APRIL 1977 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Onder de talloze kievitseieren die in de afgelopen weken zijn geraapt, bevindt zich een uit zonderlijk exemplaar. Vlakbij de voormalige vuilnisbelt in de Katwijkse wijk Hoornes werd een nest met drie eieren gevonden waarvan er een zo groot was als een stuiter, on geveer een zesde van de nor male grootte. "Dat komt maar één keer op de zoveel miljoen kievitseieren voor", beweerde gisteren Katwijker Stoelwin- der, wiens zoon het ei raapte. Het misbaksel wordt bewaard. Hoe? „Eerst een beetje op warmen in heet water en dan een paar dagen in azijn leggen. Dan is het net een gummy- balletje", zegt Stoelwinder. Toen de Solex-club nog actief Ze hebben kortgeleden nog wel hun jaarvergadering gehouden en ze zijn van plan dat ook in de komende jaren te blijven doen maar dat is ook zo'n beetje de enige activiteit van de eens bloeiende Solexclub Bollenstreek. Ritjes voor de "koffiemolens" zullen er niet meer worden georganiseerd. Oorzaak? Voorzitter Jaap Duinhoven: "Met het ver keer van tegenwoordig is het te gevaarlijk om met een grote groep ritjes te maken. En veiligheid gaat bij ons boven alles. Daarom von den we het verstandiger onze activiteiten stop te zetten". De overgebleven leden van de Solexclub Bollenstreek houden het nu bij een gezellige en veilige jaarvergadering. Terwijl zijn dorpsgenoten nog wat uurtjes nachtrust voor de boeg hebben zit Voorhouter Joop Warmenhoven al di kwijls fris van de lever op zijn bejaarde fiets en toert hij, bij zonsopgang, door de polders of stuurt hij zijn tweewieler richting plas of bos. In zijn fietstas wat boterhammen yoor onderweg en foto apparatuur. Joop Warmenhoven op stap. Het liefst ver weg van de alle daagse drukte, op zoek naar stukjes puur natuur. Hij schrijft ook en die combinatie met zijn natuurhobby heeft geresulteerd in een reeks ver halen over de flora en fauna in de Randstad. Het manuscript voor een boek is gereed. Het wachten is nu op een uitgever die de reeks verhalen in boekvorm durft uit te geven. Bouwvakker Warmenhoven, hij is ook raadslid, heeft er. geen wetenschappelijk werk stuk van gemaakt met gede tailleerde opgaven van aange troffen aantallen dier-, bloem en plantsoorten. Op de eerste plaats, omdat bij hem daar de nodige kennis voor ontbreekt en bovendien, omdat het ge bied waarin hij zijn ogen en oren de kost heeft gegeven, veel te uitgestrekt is om daar in een enkel boekwerkje alles over te kunnen vertellen. Wat hij deed was het maken van een soort ooggetuigeverslag van wat hij zoal op zijn een zame tochten (soms werd hij ook begeleid door een fami- lieli«4 of kennis) zag en mee maakte. Een dagboek van zijn uitstapjes. Bijvoorbeeld naar het Kaageiland waar hij bij een boer een permament schuilhutje heeft mogen neerzetten van waaruit hij met zijn foto-telelens „het rijkste tournooiveldje van kemphanen in Zuid-Holland" in de gaten hield. Een fragment uit dat verhaal: „Plotseling begint een boeiend schouwspel. Kemp hanen rennen op elkaar af. De snavel als een rapier naar vo ren. Toch vallen er geen ge wonden. De dolkjes worden op het laatste moment afge wend. En dan rennen ze weer als miniatuurtreintjes voor- en achteruit." De ene keer observeerde Joop Warmenhoven met een ver rekijker de natuur in de pol der, gemakkelijk onderuit zit- tend tegen een .molen, een andere keer weer maakte hij in een boom op zes meter hoogte een schuilhut, om van daaruit goede foto's te kun nen maken van torenvalken. Op die stek keerde hij heel wat keer terug. Om het broe den te fotograferen, om een plaatje te maken van de baby-torenvalken (witte donsballetjes) en als het jonge spul bijna kon vliegen Hij trok de Noordwijkse duinen in om een dag lang in de ka naalbermen te zoeken naar een broedend tapuitpaardje. Wat voor moeite hij zich daar voor moest getroosten werd een verhaal apart. Aan de bloementuin Keuken hof bracht hij een bezoek op een tijdstip dat het nog te vroeg was om bezoekers bin nen te laten. Hij schrijft: „Al les is in feesttooi. De water- wilg heeft zichzelf een koor kap opgehangen van duizen den langwerpige blaadjes van het mooiste lichtgroen. Prachtige dauwdruppels lig gen als nectar op de brede bladeren. De laatste rhuggen hebben allang een duistere spleet opgezocht om uit te rusten van hun nachtelijke dansfestijn. Bij de vijver ritse len wat konijntjes weg, prach tige bloemperken wedijveren met de schoonheid van de dotterbloemen, die „natte voeten" staan te halen op de scheiding van water en bos grond". Warmenhoven ging in het Lis- ser bos op zoek naar een ijs vogel* hij vertoefde een dag in een schuilhut op een kale duintop. Lange tijd had hij met een hut ook een vaste stek op de begraafplaats van de psychiatrische inrichting St. Bavo in Noordwijkerhout om een zich aldaar nestelende vogelkolonie beter te kunnen observeren. Hij voer in een roeiboot over de Nieuw- koopse plassen. Steeds doorspekt hij zijn verha len met jeugdherinneringen. Als hij in eèn sloot vlakbij de Kagerplas uiterst omzichtig op zoek gaat naar visdiefjes schiet hem te binnen dat hij vroeger in diezelfde sloot schoolvriendjes die in een bootje voorbij voeren beko gelde met natte graszoden en handjes bagger. Zo maakte hij talloze combinaties. Een erg leesbaar manuscript. VOORHOUT - Het CDA moet na de verkiezingen regeringspartij zijn. Zolang de grondslagen van het CDA door regeringspartners vol doende worden gerespecteerd moet het CDA de regeringsverant woordelijkheid dragen. Als dat met de PvdA niet mogelijk is, zou moe ten worden bezien of dat met de VVD wel zou lukken. Dit bracht Drs. Norbert Schmelzer als zijn persoonlijke mening naar voren in antwoord op een vraag die hem werd gesteld na een verkiezings toespraak, die hij gisteren hield in Voorhout. Hij vreest echter dat in CDA- kringen een ommezwaai van het huidige kabinet naar de VVD een te snelle sprong ineens zou zijn. Als het CDA als grootste partij uit de verkiezingen naar voren komt, is de kans op een CDA- minderheidskabinet naar zijn me ning ook aanwezig. Die mogelijk heid is echter bijzonder gering als het CDA niet de grootste partij zou zijn. In het geval het CDA noch met de PvdA noch met de VVD tot een redelijke overeenstemming kan komen, ziet hij het CDA nog eerder in de oppositie gaan. In een CDA- minderheidkabinet ziet hij name lijk een te groot risico zitten dat het CDA dan zijn eigen identiteit zal verliezen omdat er dan afwisselend concessies naar links en naar rechts moeten worden gedaan. Bovendien is hij er nog niet zo zeker van dat zo'n kabinet om de beurt op steun van een van die twee zal kunnen rekenen. Vergissing De mening van Biesheuvel "dat het kabinet Den Uyl een historische vergissing is geweest", kon hy niet onderschrijven. Liever citeerde hij de woorden van een andere ex- premier, die het over een weeffout had. Hij vond het goed dat de groot ste partij, die al weer in geen zese neenhalf jaar in de regering had ge zeten, nu weer het dragen van de verantwoordelijkheid van een re geringspartij heeft ondergaan. Daar gaat in zoverre een opvoe dende werking van uit, dat je je niet meer kunt veroorloven om zo maar in de ruimte beloften te doen, vond Schmelzer. Dat zou nationaal ge zien toch een winstpunt kunnen zijn. Hy vónd het een bewijs van de innerlijke kracht van het CDA dat de partijen die daar deel van uit maakten (twee regeringspartijen en een oppositiepartij) elkaar ondanks de weeffout hebben weten te vin den. Op een vraag welke samenwer kingsvorm er nog tussen regering en parlement kan bestaan, als er al van te voren spijkerharde afspra ken zijn gemaakt zei Schmelzer: "Men spreekt wel over een vermin derde invloed van het parlement op de gang van zaken in het land maar men vergeet dan de grote invloed die het parlement heeft op de sa menstelling van het kabinet". Hij merkte daar terloops nog wel bij op dat kabinetten, die geprobeerd hebben om gedetailleerde afspra ken te maken, het minder ver ge bracht hebben dan kabinetten met meer globale afspraken. Geen acrobaat Over CD A-lijsttrekker Van Agt merkte hij op dat dit geen politieke topacrobaat is, die in de trapezen ingewikkelde hoogstandjes maakt die aan het publiek applaus ont lokken, maar meer een personifica tie van een christen-democraat. "Hy vertegenwoordigt iets van het zoeken naar de bronnen en de die pere grondslagen, wat kenmerkend is voor het CDA. Hij zal het verder brengen dan de superslimme tacti sche scharrelaars", voorspelde Schmelzer. Dat de confessionele bewindslie den uit het kabinet Den Uyl door hun rol in de gang van zaken rond de grondpolitiek ongeloofwaardig zou overkomen, weet hij aan een verkeerde voorstelling van zaken. "Het kabinet heeft zich nooit op het standpunt gesteld dat bij het indie- Vernieuwd hotel "Noordzee" open CDA-maii Schmelzer: Ommezwac nen van een wetsontwerp de kamer er niets meer aan kan doen", meende hij. Toen het wetsontwerp niet aanvaardbaar bleek te zijn voor een kamermeerderheid, hebben Van Agt en v.d. Stee zich openges teld voor amendementen uit de kamer. Het amendement dat er toen kwam, was voor het kabinet weer niet aanvaardbaar. Met een "open mind" voor de wensen uit de Kamer hebben de confessionele ministers toen het kabinet een nieuw voorstel gedaan, wat door de progressieven uit het kabinet weer niet aanvaardbaar was. Zo zette hij de misvatting recht, dat Van Agt en Van der Stee zouden zijn "terugge krabbeld" van een wetsontwerp, waar zij hun handtekening al onder handen hadden gezet. De slotvraag het kon niet missen luidde: hij gaat toch zeker nog wel achter de piano. Aan dit verzoek voldeed de "Europese christen democraat" graag, opdat men zou horen: er zit muziek in de christen-democratie. Helaas, het CDA-lied was hem ontschoten. Dit mocht de pret niet drukken. Dan maar het "antwoord op Wim Kan" en de "Tweede-Kamer rumba". Een toegift zat er echter niet in. Vergadering NVV LISSE/SASSENHEIM - De indus triebond NVV, afdeling Lisse en Sassenheim, houdt op 19 april om 20.00 uur de algemene ledenverga dering in Het Bruine Paard in Sas senheim. De leden J. van Otterloo, A. Korrenhoef en D. Dorrestijn zul len worden gehuldigd voor hun resp. 40-jarig 25-jarig en 25-jarig lidmaatschap. i te snelle sprong. HOOGMADE - Het opknappen van de Kerkweg in Hoogmade zal een bedrag vergen van f 1.375.000. Om dit karwei te kunnen uitvoe ren hoopt de gemeente Wou- brugge op een subsidie van de provincie. Burgemeester Brou wer de Koning zal hierover van daag praten met de gedeputeer de. Een belangrijk onderdeel van deze reconstructie is het aanleggen van trottoirs langs deze weg. Die ontbreken nu geheel. Voetgan gers moeten op de weg lopen waardoor nogal eens gevaarlijke situaties ontstaan. Tevens zullen, als er inderdaad subsidie afkomt, rioleringen worden aangelegd. Een kaart die een beeld geeft van de bènodigde grondtransacties zal worden ver vaardigd. HAZERSWOUDE - Lidy de Vries - van der Spek, de Hazerswoudse kunstenares, exposeert van 15 april tot en met 5 mei in Het Anker met door haar vervaardigde wandkle den. DEVENTER - Filmproducent Jo seph Levine blijkt zijn belofte om half juni in Deventer de wereld première van de film "'"en brug te ver" te houden nog steeds gestand te willen doen. Hij heeft daar echter een voorwaarde aan verbonden, die voor het Deventer gemeentebes tuur absoluut onacceptabel i$. NOORDWIJK - Met het overhan digen van een ets van het oude ge bouw, anno 1899, is gistermiddag het totaal verbouwde hotel Noordzee aan de Koningin Wil- helmina Boulevard heropend. Van het oude gebouw is feitelijk alleen de koepel, daterend uit 1913, blij ven staan. Zeven maanden heeft het hotel een grondige verbou wing ondergaan waarbij twee verdiepingen boven de bestaande werden gebouwd. Behalve negen tig hotelkamers heeft de nieuwe eigenaar, de heer W. Brouwer, binnenkort de beschikking over een zwembad, solarium, sauna (die 30 juni klaar zullen zijn), een conferentiezaal voor 120 personen (gereed op 30 september) en appar tementen die volgend jaar opgele verd zullen worden. Verder een pension-, a la carte-, steakhouse en snackrestaurant. In planning voor volgend jaar zijn nog een garage, twee exploitatieruimtes voor winkels of dancing-discotheek en een thalasso-therapeutisch insti tuut. In februari 1975 werd hotel Noord zee, dat eigendom was van de Noordwijkse familie Van Beelen, door het echtpaar Brouwer ge kocht voor een evengroot bedrag (bijna drie miljoen) als nodig was voor de verbouwing, die werd ge realiseerd door architect Korbee Van Duyn. Burge meester Bonnike noemde de ver bouwing "een prestatie. Brouwer heeft wél aangepakt, en zijn plan nen pasten precies bij ons idee over de badplaatsvernieuwing", zo zei een opgewekte burgemees ter Bonnike. "Waar je ziet hoe het wel goed kan gaan". De burge meester was het niet eens met de mensen die menen dat Noordwijk het schilderachtige verliest door grote hotels en appartementen. "Want het was allemaal wat min der schilderachtig aan het wor den", zo verklaarde de burgemees ter. Na de opening memoreerde oud eigenaar H. van Beelen hoe de eer- ste steen, die nu nog in de nieuwe muur van Noordzee prijkt, werd gelegd en dat alleen Huis ter Duin ouder was. Van Beelen was blij dat de familie Brouwer het hotel over had willen nemen omdat in zijn familie geen opvolger was. De commissaris van Noordzee BV, de heer Smit, noemde Noordwijk een heel bijzondere gemeente, omdat men hier nog het onderne merschap vindt. Op de foto overhandigt burge meester Bonnike een ets van het oude hotel Noordzee aan de nieuwe directie, het echtpaar Brouwer.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4