Vink naar N.S. Verdeeld advies over station De Wonen inPancras-Oost aangenamer maken Jaagpad Oude Rijn wordt fietspad Betoncentrale op terrein Wernink Mr Vrolijk opende 'Natuur'- expositie in de Waag Tienjarenplan voor wijk tussen Hooigracht en Herengracht Ook halte bij de Merenwijk? VRIJDAG 1 APRIL 1977 LEIDEN DEN HAAG - Het provinciaal bestuur is van plan om het Jaagdpad langs de Oude Rijn van Leiden tot de grens met de provincie Utrecht geschikt te maken voor gebruik als fiet spad. Het pad zal vooral de re creatie gaan dienen; de bedoe ling is dat vanuit de gemeen ten die er langs liggen, rondri ten gemaakt kunnen worden. Bepaalde gedeelten zullen echter ook duidelijk van be lang kunnen zijn voor het schoolverkeer. Het pad zal in het algemeen twee meter breed kunnen worden en gezien deze geringe breedte, gevoegd bij de ligging langs het water, zal het niet ge schikt zijn om er bromfietsen op toe te laten. Dit geldt te meer, aangezien het pad ook gebruikt zal worden door wandelaars en fietsers. Het ligt in de bedoeling al in de tweede helft van dit jaar te be ginnen met de aanleg van twee gedeelten en wel tussen Leiden en Koudekerk aan den Rijn - lengte 4 km - en tussen Woer den en de provinciegrens (5 km). Van Woerden naar Utrecht zal het pad maar 1.60 m. breed kunnen worden. Voordat het mogelijk wordt het overige deel aan te leggen, zal eerst een aantal knelpun ten opgeheven moeten wor den. Bij de aanleg is het nog van belang, dat op vele plaat sen de oeververdediging in zeer slechte staat van onder houd verkeert. In samenhang met de verbetering van de vaarweg zouden die gedeelten vernieuwd moeten worden en die vernieuwing is ook nodig om een behoorlijk fietspad te kunnen aanleggen. Met inbegrip van de vernieu wing van de beschoeiing gaat de aanleg van beide genoemde stukken fietspad ƒ2.1 miljoen kosten, waarvan 1.26 voor verbetering van de oeverver dediging. De provinciale adviescommis sie voor verkeer heeft zich er mee akkoord verklaard, dat GS aan provinciale staten voorstellen het pad aan te leg gen. LEIDEN - Een ambtelijke studiecommissie heeft zich in een advies aan de Nederlandse Spoorwegen uitgesproken voor de opening van een nieuw station "De Vink" in Lei den. Het station zou een plaats moeten krijgen op de lijn Amsterdam-Haarlem-Leiden-Den Haag op korte afstand van de spoorwegovergang tussen Haagweg en Rijndijk. Spoorwegovergang bij de Haagweg: straks ongelijkvloers? De commissie, waarin onder meer vertegenwoordigers van gemeente, provincie, rijk en spoorwegen zit- Mr. Vrolijk, commissaris van de koningin van deze provincie, opende gisteravon d de expositie van het Instituut van Natuur bescherming seducatie in De Waag. Op de foto is hij in ge sprek met IVN- afdelingsvoorzitter La Hayae. ting hebben, is alleen verdeeld over de vraag, wanneer er met de bouw van het station begonnen moet worden. De vertegenwoordigers van de gemeenten Leiden en Voor schoten en van de provincie Zuid- Holland vinden dat het zo snel mo gelijk moet gebeuren. De verte genwoordigers van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en van NS zijn van oordeel, dat niet eerder begonnen mag worden met de bouw, dan nadat onomstotelijk vaststaat, dat in de Stevenshofjes- polder, ten westen van de spoorlijn, woningen worden gebouwd. Het advies is deze week uitgebracht door de studiecommissie aan het bureau van de Nederlandse Spoorwegen, dat zich bezighoudt met de opstelling van meeijaren- plannen. Over de opening van het nieuwe NS-station bij de Vink wordt al vele jaren gesproken. Al in 1970 werd er in een toekomstvisie van de Spoorwegen over gerept. De halte zou een belangrijke functie kunnen vervullen voor de bewo ners van het zuidwestelijk deel van Leiden, de Voorschotense wijk Noord-Hofland en de Stevenshof- jespolder. Onbemand Om de kosten zoveel mogelijk bin nen de perken te houden wordt er gedacht aan een zogenaamd "on bemand station". heeft geen uitspraak gedaan over de vraag of de spoorlijn ter plaatse omhooggebracht zal moeten wor den, of dat het een gelijkvloers sta tion moet worden. De wijze van uitvoering zal nauw samenhangen met een mogelijke ontsluiting van de Stevenshofjespolder. Die kan het nodig maken, dat de overgang bij "De Vink" ongelijkvloers wordt gemaakt. Van belang is ook de toe komst van de spoorbrug over het Galgewater. In het binnenkort te publiceren voorontwerp-streekplan is de tot standkoming van de NS-halte "De Vink" opgenomen. Dat geldt ook voor een halte bij de Merenwijk. Gedeputeerde Buijsert zei op een deze week in Leiden gehouden bij eenkomst, dat de Merenwijk een zodanige capaciteit heeft, dat het openen van een station daar alles zins verantwoord is. Ook al omdat vele Merenwijkers in Den Haag werken en daarmee de forensen- stroom per auto kan worden inge damd. Katwijk Het idee om de spoorlijn Lei- den-Alphen-Utrecht in de toe komst te verlengen tot aan Katwijk wordt bij de provincie geen haal bare kaart geacht. Zeker niet nu in het kader van het experimenteer project het busverkeer op die route aanmerkelijk wordt verbeterd. Er komen tussen Katwijk en Leiden speciale busbanen, waardoor de reistijd korter zal worden. In het streekplan voor Zuid-Holland West ontbreekt dan ook een spoorlijn Katwijk-Leiden. DEALER BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 LEIDEN - Commissaris der Koningin mr. M. Vrolijk heeft gisteravond in het Waaggebouw de tentoonstelling "Leiden en zijn natuur" geopend. Een expositie, die het ontstaan in luidt van de Leidse afdeling van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie. Voor het I VN betekent de oprichting tevens het berei ken van een mijlpaal want ae Leidse afdeling maakt de honderd vol. Op de tentoonstelling zijn vele verenigingen en instellingen, die iets met natuurbescherming en milieu te maken hebben verenigd. In de stands wordt informatie gegeven over de mooie plekjes in Leiden en naaste omgeving. Een natuur, die volgens de kersverse IVN- afdelingsvoorzitter J. la Haye, nog erg rijk is, maar op tal van plaatsen wordt bedreigd. Commissaris der Koningin mr. Vrolijk zei ver baasd te zijn, dat Leiden nu phs een afdeling van het IVN heeft, omdat in het verleden al vaak vanuit Leiden bij de provincie werd aangeklopt, wanneer er iets in de natuur dreigde verkeerd te gaan. Als voorbeeld noemde hij de protesten tegen de aanleg van de Leidse Baan (autosnelweg Leiden-Den Haag). "Voor de een het begin van alle ellende, en voor de andere een soort Alkmaarse victorie", al dus mr. Vrolijk. De landelijke vice-voorzitter van het IVN, drs. S. Gerkema merkte op dat de oprichting van de Leidse afdeling geen "vroegdoop" was. "De afdeling heeft al een jaar bewezen leven svatbaar te zijn". In het feit dat de honderdste IVN-afdeling een randstadafdeling is, meende drs. Gerkema een bevestiging te zien van de evolutie die zich binnen de IVN heeft voorgedaan. Begonnen als Bond voor na- tuurwachters werd het instituut in 1960 om gedoopt tot zijn huidige naam. "Het IVN telt op het ogenblik ruim 7000 leden, die in hun vrije tijd actief zijn. Daarnaast zijn er de beroepskrachten: schoolbiologen met een volledige dagtaak". De Leidse afdeling van het IVN streeft ernaar ook in Leiden een schoolbioloog te krijgen. Drs. Gerkema deelde verder mee, dat binnen kort de 3000ste natuurgids van het IVN het diploma zal ontvangen. Op de tentoonstel ling "Leiden en zijn natuur" werd gistera vond een nieuw natuurboek ten doop ge houden, dat over veertien dagen zal verschij nen. Het is "Natuurtuinen en parken" ge schreven door dr. G. Londo van het Rijksin stituut voor Natuurbeheer. De eerste drie exemplaren werden uitgereikt aan mr. Vro lijk en de burgemeesters van Leiden en Oegstgeest. In het Waaggebouw zijn onder meer aanv/ezig: Hortus Botanicus, Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging, de Plantsoe nendienst, het Rijksherbarium, de Vereni ging voor Milieudefensie, de Vereniging ter Bevordering van de Bijenteelt, het Wereldna- tuurfonds, het Milieu Aktiecentrum Neder land, de Werkgroep Milieubeheer, de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie, de Eerste Nederlandse Wielrijders Bond en het NIVON en het AJCN. De tentoonstelling is vandaag en morgen van 9 tot 22 uur en zon dag van 9 tot 17 uur. Niet in Sumatrastraat LEIDEN - Op een leegstaand ter rein van Wernink BV aan de Mors- weg zal waarschijnlijk een beton centrale van de Leidse Betonmor- tel Centrale BV worden gebouwd Dit maakte wethouder Verboom gisteravond op een hoorzitting van LEIDEN - In het vandaag gepresenteerde verbeterings plan voor Pancras-Oost, de wijk tussen de Hooigracht en Herengracht, worden de kosten van het tien-jarenplan voor de verbetering gesteld op 123 miljoen gulden. Als Pancras-Oost zou kunnen profiteren van een nieuwe sub sidieregeling, de zogenaamde saldoregeling, hoeft de ge meente van dit bedrag slechts 6 miljoen op tafel te leggen, de rest wordt door rijk en provincie betaald. Is de saldore geling niet van toepassing dan moet Leiden bijna 20 mil joen meer neertellen, namelijk ruim 25 miljoen gulden. Het "Verbeteringsplan Pancras- Tien lBBF Oost" is samengesteld door een J werkgroep bestaande uit een aantal ambtenaren en een aantal bewoners van de wijk. Betreurd wordt door de werkgroep dat het niet gelukt is tot nu toe om een vertegenwoordiger van het be drijfsleven bij het werk te be trekken. Inwonertal Een groot deel van de nota wordt in beslag genomen door een be schrijving van de wijk en de ge schiedenis van dit stadsdeel. Uit de verzamelde gegevens blijkt dat het inwonertal van de wijk voortdurend is teruggelopen de laatste jaren, vooral omdat er steeds minder gezinnen in de wijk bleven. Meer dan de helft van de panden is matig tot slecht. Het huurniveau in de wijk is dan erg hoog is. De Stichting Studen tenhuisvesting is met tien pro cent van het woningbestand de grootste verhuurder. Verder zit er in de wijk een groot aantal be drijven, namelijk 111. In het verbeteringsplan staat cen traal dat het wonen aangenamer moet worden gemaakt en dat nieuwe woningbouw plaats moet vinden, vooral voor gezinnen. Bedrijven die geen of weinig hin der geven mogen in de wijk blij- Het werk in de wijk zou in tien jaar zijn beslag moeten krijgen. In die tijd zouden 365 panden opge knapt moeten worden. De verbe tering van de zogenaamde infra structuur (rioleringen, wegen enz.) zou iets meer dan 19 miljoen kosten. De verbetering van de bestaande bebouwing wordt ge schat op bijna 82 miljoen gulden. Tot het komende werk zou volgens het tien-jarenplan horen het aan leggen van woonerven, nieuw bouw langs de ir. Driessenstraat en op voormalige bedrijfster reinen zoals het Zaalbergcom plex. Eventueel zouden er nieuwe scholen in de wijk moe ten komen. Een zeer voorlopige suggestie wordt gedaan het parkeerterrein aan de Driessenstraat met be bouwing te omgevenachter deze bebouwing zou dan plaats zijn voor een parkeerkelder. Bovenop het dak van de kelder zouden tuinen gemaakt kunnen worden. Lawine Het "Verbeteringsplan Pancras- Oost" maakt de stapel binnen stadsnota's weer een centimeter hoger. Het is ondoenlijk alle no ta's hier op te sommen. De laatste jaren is er een lawine losgekomen om hoorndol van te worden. Het is overigens begrijpelijk dat de gigantische omwenteling in het Een voorbeeld hoe de denken oVer de binnenstad, die zich de laatste tien jaar heeft vol trokken, nogal wat papier vergt. Nota's kunnen een zeer belang rijke rol spelen in de menings vorming, waarbij de laatste jaren ook steeds meer mensen worden betrokken. Men kan zich wel af vragen of er af en toe niet te om slachtig geschreven wordt. Zo- i de Uiterstegracht en Middelstegracht uit zouden kunnen z veel gevoelige woorden worden besteed aan het "woonklimaat", "leefmilieu"* de "woonomge ving" en de "leefbaarheid" dat elke spontane ontwikkeling in de kiem gesmoord wordt. Hoewel een consequente lijn in de nota's van wethouder Waal te ontdekken is, is het lezen vaak een ondankbaar en vermoeiend werk. Amper is men gewend aan de procedures rond het rehabili tatieplan of een dergelijk plan is alweer ouderwets. Waren er tot voor kort speciale rehabilitatie subsidies, tegenwoordig kan men ook zonder rehabilitatieplan subsidie voor woningverbetering Het verbeteringsplan voor Pancras-Oost loopt vooruit op een nieuwe wet op de Stadsver nieuwing waar het nu demissio naire kabinet veel werk voor heeft verzet. Hoewel er nog alleen maar een ontwerp is van deze wet speelt de nota er al helemaal op in. Dat wil zeggen dat er ook weer een aantal nieuwe vaktermen ge lanceerd worden. Grote lijnen De basis van de stadsvernieuwing moet het structuurplan zijn waar de projectgroep voor de binnen stad aan werkt: daarin worden de grote lijnen voor de hele binnen stad aangegeven. Aansluitend op het structuurplan dat geen rechtskracht heeft (men kan er niemand mee dwingen iets te doen of te laten) kunnen verbete ringsplannen en herindelings plannen ontwikkeld worden. Bij een herindelingsplan is sprake van een rigoreuze verandering van het stadsdeel waar het be trekking op heeft. Herindelings plannen en verbeteringsplannen hebben, net als bestemmings plannen nu, rechtskracht. In de nieuwe wet krijgt de ge meente een voorkeursrecht bij de aankoop van onroerend goed. Ook komt dan een regeling waarin mensen zich niet kunnen verzetten tegen verbetering van hun woning: de zogenaamde ge- doogplicht. In de wet is ook de saldoregeling opgenomen. Leiden heeft voor uitlopend op de definitieve rege ling voor dit jaar tien miljoen ge had in het kader van de interim- saldoregeling. De saldoregeling houdt in dat het rijk het uiteinde lijke negatieve saldo voor zijn re kening neemt bij stadsvernieu wingsplannen. Dit is een finan ciële waarborg voor de uitvoering van de plannen. TOM MAAS de PvdA voor bewoners van het Morskwartier bekend. Oorspronkelijk zou de betoncen trale gebouwd worden op het in dustrieterrein aan de Sumatra straat in De Kooi. De Kroon heeft deze week echter het beroep van de LBC tegen het besluit van B en W om hiervoor geen hinderwetver gunning te verlenen, afgewezen. Daarmee lijkt voor wat De Kooi be treft een einde gekomen te zijn aan een kwestie, die al sinds 1972 sle pende is. In de buurt bestaan grote bezwaren tegen de vestiging van een nieuwe betonmortelcentrale, vanwege de te verwachten verkeers- en andere overlast. Het vorige college van B en W ver leende destijds aan de LBC echter wel een bouwvergunning voor ves tiging aan de Sumatrastraat. Nadat er in De Kooi veel protesten waren geuit tegen de komst van de beton centrale, besloot het college geen hinderwetvergunning te verlenen. De LBC achtte dit inconsequent em beriep zich daarop in haar be zwaarschrift aan de Kroon. De Kroon heeft zich daarvoor niet ge voelig getoond en heeft bij haar be slissing overwogen dat de bouw aan de Sumatrastraat ten dele zou plaatshebben op een terrein, waar vestiging van zware industrie vol gens het bestemmingsplan niet is toegestaan. Dat laatste is, aldus wethouder Verboom, wel het geval op het ter rein van Wernink aan de Morsweg. Er zijn volgens hem weinig moge lijkheden om in dit geval geen hin derwetvergunning aan de LBC te verlenen. Het terrein aan de Mors weg noemde hij de enige mogelijk heid om in Leiden een betoncen trale te vestigen; bovendien vond hij het de meest logische oplossing omdat het betonverwerkingsbed- rijf Wernink daar toch al gevestigd De wethouder verwacht dat de be sprekingen tussen de LBC en Wer nink binnenkort afgerond zullen zijn. LEIDEN - De Culturele Raad heeft in haar vergadering van gis termiddag besloten drs. G. Dusée, directeur van beroepsopleiding voor museologie, de Reinwartdt Academie, en Ton van Brussel, re dacteur van deze krant, bij B en W voor te dragen voor een lidmaat schap van de Culturele Raad. Dit in verband met een tweetal vacatures, mede ontstaan door het vertrek van mevr. De Jong, die ook in het dage lijks bestuur van de raad zitting had. Als vertegenwoordiger in de Cultu rele Raad Zuid-Holland is mevr. S. Hageman-Oele gekozen, die daar mee mevr. M. Vos opvolgt, die ge durende vier jaar de vertegen woordiger van de Leidse Culturele Raad is geweest.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3