Proces tegen Menten begint volgende week Molenloop mist vele "toppers Organisatie NK krachttoer Spartaan Het is vandaag 1 april. Maar Pa houden ze niet voorde gek... Pa pakt Parade! Wat doen we in de Paasvakantie? De Zijl/LGB - PSV Feyenoorder Van der Korput twee wedstrijden geschorst Spasski en Hort hervatten strijd op 9 april Kies maar een dagje uit bij NS. VRIJDAG 1 APRIL 1977 SPORT PAGINA 15 LEIDEN - Voor de tweede maal in driejaar heeft LKV De Spartaan van de bond toe stemming gekregen de nationale kam pioenschappen gewichtheffen in Leiden te mogen organiseren. Vanwege het 25-jarig jubileum had de Leidse Krachtsport Ver eniging hiertoe een aanvraag ingediend en de bond honoreerde die. mede gezien het uitstekende verloop van de titelstrijd in 1975. Aanstaande zondag treden de tweede klassers in de ring en op zaterdag 14 mei komen de "kanonnen" aan bod. Plaats van handeling is dit jaar de Universitaire spor thal aan de Wassenaarseweg. De reden waarom De Spartaan naar deze locatie is uitgeweken is duidelijk, want sinds het echec met de vloer is de Vijf Mei hal tot verboden gebied verklaard voor de "zware jongens". Toen. in '75, moest door een protest van een club het oorspronke lijke plankier, dat te klein zou zijn, halver wege de wedstrijden vervangen worden door een ander, dat wel aan de voorgeschre ven afmetingen voldeed. Alleen niet sterk genoeg, kon men na afloop constateren. Mét het reserve-plankier had ook de vloer van de hal het begeven. Gevolg: een paar duizend gulden schade. De Spartaan werd vriende lijk doch dringend verzocht nooit meer aan te kloppen. In de Universitaire sporthal, overigens een uitstekende accommodatie voor tillers en publiek, zal een dergelijke catastrofe zich niet voordoen, want hier is de vloer niet van hout, maar van beton. In tegenstelling tot twee jaar geleden zal er deze keer op twee plankiers tegelijk gewerkt worden, dit van wege het grote aantal deelnemers. Voor de kampioenschappen tweede klasse, waarin de wat mindere goden uitkomen, hebben zich' vijftig gewichtheffers aangemeld. Zij vertegenwoordigen in totaal veertien clubs. Zoals gewoonlijk is LKV De Spartaan, de grootste vereniging in Nederland, qua aan tal weer het sterkst vertegenwoordigd op de nationale titelstrijd, namelijk met negen Onder hen een kampioen van vorig jaar, Sam Holswilder die ondanks zijn leef tijd (even over de dertigopnieuw de grootste kandidaat is voor de titel in het midzwaargewicht. Holswilder: "Die beker interesseert me niet zo veel. Waar ik op hoop is promotie naar de eerste klasse. De limiet is haalbaar. Voor ik mijn carrière afsluit wil ik toch nog een keer in die hoogste categorie uitkomen". Een andere kanshebber op een eerste plaats én een mogelijke overstap naar de afdeling der sterksten is lichtzwaargewicht John ten Brinke. "Het zal niet meevallen", meent hij. "Dit wordt voor mij de vierde wedstrijd in een tijdsbestek van drie weken en dat is wel een beetje teveel van het goede. Maar ik zal alles proberen om me zondag waar te ma ken. Vorig jaar werd ik tweede. Als alles meezit moet ik meer kunnen halen". Op Bart Zwart en mogelijk Henk Mast na lijken de overige Leidse deelnemers prak tisch kansloos voor de ereplaatsen. Twee jeugdkampioenen, Rob Wansink en Peter Keyzer, worden uitsluitend ingezet om de sfeer bij de "grote jongens" eens te proeven, terwijl de veteranen Van Amsterdam en Koppen min of meer voor "de lol" meedoen. Joop Marijt kan een kanshebber zijn in het lichtgewicht, maar dan moet hij binnen een paar dagen wel twee kilo afvallen. Te snel gewicht verliezen is niet erg bevorderlijk voor de conditie en vorm. De kosten van deze kampioenschappen, zo'n vierduizend gulden, moet LKV De Spartaan alleen opbrengen. Wél staat de Sportstichting, bij een eventueel nadelig saldo, garant voor vijftig procent. Speciaal voor deze titelstrijd schonk de firma De Bol ster een splinternieuw halter (waarde 2500,-) Een cadeautje waar men bij De Spartaan zeer content mee was. De kam pioenschappen beginnen zondag om 11.00 uur. De entreeprijs bedraagt f2,50. AD VAN KAAM Duitser Mielke moet kleur geven LEIDEN - De Westduitse atleet Gunther Mielke zal "kleur" moeten geven aan de 15e editie van de Zilveren Molenloop die de Leidse atletiekvereniging De Bataven morgen orga niseert. De Westduitser, vorig jaar achter de Belg Gaston Roelants tweede in deze 20 kilometer lange loop en interna tionaal een hoog aangeslagen marathonloper, heeft geen concurrentie te duchten van de Nederlandse top. Want die top schittert door afwezigheid. De organisatoren hebben tot giste ren vergeefs gewacht op de in schrijvingen van o.a. Cor Vriend, Henk Kalf Roelof Veld, Piet Waan- 'ïng en de gebroeders Kijne. Een merkwaardige situatie rond de andere jaren toch zo sterk bezette loop. Bataven-penningmeester Sjef Rosdorf, tevens één van de voor naamste organisatoren, heeft er wel een verklaring voor. Hij zegt: "Via inside-information heb ik verno men dat de Nederlandse toppers op een persoonlijke invitatie zitten te wachten. Het is een publiek geheim dat ze een startvergoeding willen hebben. Daar voelen we echter weinig voor. Niet alleen omdat het reglementair verboden is maar ook omdat het voor een vereniging financieel ge woon niet verantwoord is. Per slot van rekening is de prijzentafel met een winkelwaarde van 1700 gulden ook niet niks en krijgen bovendien de nummers één tot en met tien hun reiskosten op basis van het open baar vervoer vergoed. Maar dat alles is kennelijk toch niet voldoende voor de cracks. Het beta len van startgelden is een griezelige ontwikkeling en daar zou binnen de Atletiek Unie toch eigenlijk eens iets aan gedaan moeten worden. Het is immers officieel niet toeges taan. Nu moet het langs slinkse we gen gebeuren. Bovendien krijg je gemor bij de sub-toppers die het onredelijk vinden dat de toppers behalve een fors handgeld ook nog met de mooiste prijzen gaan strij ken. Daarom hebben we binnen de Bataven gezegd: we doen niet mee aan die betalings-methoden". Een andere oorzaak van de tanende belangstelling van de toppers voor de Zilveren Molenloop is de jaar lijkse toeneming van grote wed strijden waar, naar men mag aan nemen, wel met de geldbuidel wordt gerammeld. Weastrijden, waartussen de Zilveren Molenloop steeds meer in het gedrang komt. Zo is er zondag een internationale wegloop in Sittard en trok vorige week de City-Pier-City-loop in Den Haag een sterke nationale en inter nationale deelname. Is het deelnemersveld, dat mor genmiddag om 2 uur bij de Groe- noordhal wordt weggeschoten, kwalitatief dus minder dan andere jaren, over de kwantiteit hebben de Wybo Lelieveld waagt zich ook aan de Molenloop organisatoren zeker niet te klagen. De voor-inschrijving leverde meer deelnemers op dan andere iaren. Rosdorf daarover: "De ervaring heeft geleerd dat in de laatste dagen voor de wedstrijd nog heel wat na- inschrijvingen komen. Vorig jaar boekten we een record met 444 deelnemers. Ik verwacht dat we ook dit jaar weer ruim de 400 zullen passeren en misschien wordt het wel weer een record". Opmerkelijk is de groeiende be langstelling van de dames voor het langere loopwerk. De winnaressen van voorgaande jaren, Corrie Ko- nings uit Roosendaal en Plonie Scheringa uit Beverwijk, zijn in ie der geval van de partij. Ook internationaal krijgt de Zilve ren Molenlóop wat meer cachet. Naast Mielke en enkele andere Westduitsers zullen tevens Belgen en naar organisator Rosdorf ver wacht, ook Zweden en Engelsen aan de start verschijnen. Van de clubs uit Leiden en omge ving loopt Gerard v.d. Ham van de AV Holland mee die de fgelopen twee jaar de snelste Leidse atleet .was. Hij krijgt ditmaal concurrentie te duchten van de jonge Wybo Le lieveld (Bataven) die zich ook aan de Molenloop gaat wagen. Een goede prestatie mag ook verwacht worden van Rob van Schooten van het Alphense AAV'36c wiens lopen de laatste tijd de aandacht heeft ge trokken. Burgemeester Van der Have van Leiderdorp, door wiens gemeente de atleten lopen het parcours luidt: Leiden-Leiderdorp-Hoogmade- Rij p wetering-Oud Ade-Leiden) zal na afloop in de Groenoordhal de prijzen uitreiken. ADVERTENTIE A-S. ZATERDAG AANVANG 19.30 UUR WATERPOLOWEDSTRIJD ZWEMBAD DE ZIJL AMSTERDAM (ANP/SP) - De van oorlogsmisdrijven verdachte bla- ricummer Pieter Menten (77) zal maandagmorgen voor het eerst in een openbare zitting van de bij zondere strafkamer de rechtbank Amsterdam voor zijn rechter staan. Dan begint het eerste deel van het proces. De oorlogsmisdaden (massa executies) zouden 36 jaar geleden zijn gepleegd in de zomer van 1941 in twee dorpen - Podhoroce en Urycz In het toen door de Duitsers bezette deel van Polen, dat nu tot Rusland behoort, het zal een zogenaamde pro- forma-zitting zijn. Omdat de ter mijn van de voorlopige hechtenis (102 dagen) op 6 april afloopt moest de officier, mr. A.F.J.C. Ha- bermehl, volgens de wet Menten voor die datum dagvaarden voor een zitting. Mr. Habermehl zal, na voorlezing van de dagvaarding, onmiddellijk schorsing van het onderzoek ter terechtzitting vor deren. De raadsman van Menten, de Haagse advocaat mr. L. van Heijningen heeft meegedeeld dat hij op de zitting een formeel ver weer op puur juridische gronden zal voeren. De rechtbank zal maandag een da tum voor de echte behandeling van de zaak bepalen. Dit zal mede afhangen van de getuigen die Menten en zijn raadsman willen laten horen. Mr. Van Heijningen zei circa 60 getuigen te hebben op gegeven - deels reeds gehoord door de Amsterdamse justitiedelegatie in Rusland en polen - om door de rechtercommissaris te worden gehoord. Daarna wil mr. Van Heijningen bezien welke hij daar van ook ter zitting doorde recht bank wil laten horen. Als dit horen van de getuigen zo veel tijd zal vragen dat er geen zit tingen meer in mei zullen kunnen worden vastgesteld zal het proces pas na de vakanties in september kunnen worden gehouden. Meta Menten heeft in een brief aan de leden van de Tweede Kamer de po litie ervan beschuldigd teveel aan de leiband te lopen van de journa list Knoop, die de affaire Menten aan het rollen heeft gebracht. Voorbeeld Als voorbeeld geeft mevrouw Menten, dat commissaris Peters en de inspecteuren Bordewijk en Pasterkamp, die alledrie nauw be trokken zijn bij de zaak, aanwezig waren bij de publicatie van het boek "De zaak-Menten", geschre ven door Knoop. "Ik acht het ten enen male onjuist, dat politiefunctionarissen door hun demonstratieve aanwezig heid gewicht aan deze bijeen komst hebben gehecht. Dat is on gepast", zo schrijft mevrouw Men ten aan de Tweede Kamer. Mevrouw Menten maakt er ook bezwaar tegen dat door de politie in beslag genomen testamenten van haar en haar man getoond zijn aan Knoop. In haar brief uit Meta Menten ook kritiek op de wijze waarop getui gen zijn gehoord. Zij noemt het "kwalijk" dat één getuige er van tevoren op de hoogte van werd ge bracht, dat zijn verklaring afweek van andere eetuicenissen. Meta Mentenbij de ingang van het gevangenisziekenhuis in Sche- veningen waar zij gisteren haar man bezocht. Mevrouw Menten vraagt de leden van Tweede Kamer in haar brief "krachtig en onverwijld" in te grijpen, om te voorkomen dat haar man verder "onverdiend wordt belasterd." "de minister van justitie heeft aan zijn ambtgenoot in Bern verze kerd, dat mijn man in Nederland een eerlijk onderzoek en een eer lijke berechting zou ten deel val len. Ik zal daarop wachten, in spanning weliswaar, want de voorbereidingen duiden allesbe halve op een objectief respectieve lijk eerlijk verloop van deze voor Nederland beschamende en uit erst onverkwikkelijke zaak", zo schrijft mevrouw Menten in het slot van haar brief. Menten moet terecht staan "ter zake dat hij, Nederlander zijnde, in krijgs-, staats- of publieke dienst bij of van de vijand om streeks 7 juli 1941 in Podhoroce en/of op 27 AUGUSTUS '41 daar en/of Urycz, alleen en/of samen met anderen, een groot aantal poolse staatsburgers opzettelijk en met voorbedachte rade heeft doodgeschoten, althans heeft doen executeren." Daarnaast is hem ten laste gelegd dat "hij die massa-executie(s) door giften of beloften of door misbruik van gezag of door het verschaffen van gelegenheid, middelen of in lichtingen, opzettelijk heeft uitge lokt". Menten die maandag op de zitting aanwezig zal zijn, is sinds 11 januari j.l. gedetineerd in het gevangenisziekenhuis in Sche- veningen. ZEIST - De Feyenoorder Michel van de Korput zal de komende twee wedstrijden van Feyenoord niet mogen meespelen. De Rotter damse verdediger werd vorige week door de tuchtcommissie van de KNVB voor één wedstrijd ge schorst en gisteren werd een lo pende voorwaardelijke schorsing omgezet in een onvoorwaardelijke. Van de Korput kreeg die schorsin gen voor de gele kaart, die hij in de uitwedstrijd tegen Haarlem opliep. Bob Maaskant gaat weg bij de eredivisieclub NAC. Voor semi- prof Maaskant was het niet langer mogelijk zijn normale werk te combineren met zijn taak als trainer van NAC. Trainer Cor van der Hart moet For- tuna SC verlaten. De Zuidlim burgse eerste divisie-club zal het contract met Van der Hart, dat op 30 juni afloopt, niet verlengen. De wedstrijd Belgié-IJsland uit de Europese groep 4 van de voor ronden uit het wereldkampioen schap 1978 zal een dag eerder wor den gespeeld. Het bestuur van de Belgische bond heeft met de IJs landse voetbalbond overeenstem ming bereikt over het spelen op za terdag 3 september. Hockey-international Ron Steens (Klein Zwitserland) zal dinsdag 5 april met de Rotterdamse eredivisievereniging Sparta bij wijze van experiment meespelen in de vriendschappelijke wedstrijd tegen de Noorse club Molde. Steens is een fervent zaalvoetballer. Bij Molde zijn de bekendste spelers: Harry Hestad (ex FC Den Haag) en Jan Fuglset. De Leidse derdeklas ser LFC kwam gisteravond in een oefenwedstrijd tegen Molde tot een O-O gelijkspel. LFC gaf de Noren in de eerste helft goed partij, maar werd daarna weggespeeld. Tot sco ren kwam Molde echter niet. Lotto/Toto De cijfers van lotto 13: Eerste prijs, vier winnaars, die elk bruto f150.990 ontvangen; tweede prijs, vijf winnaars, die elk bruto f34.512 krijgen; Derde prijs, 182 winnaars, bruto f 1422,-, vierde prijs, 9436 winnaars, f36,50, vijfde prijs, 17.002 winnaars, f20,-. TOTO 13: Eerste prijs, 31 winnaars, die elk bruto f3.970,- ontvangen; tweede prijs, 761 winnaars, f 101.-, derde prijs. 6246 winnaars, f 17,-. ADVERTENTIE (de zachtere vieux) LUZERN - De elfde partij voor de tweekamp tussen Lev Poloegaje- vski (Sov) en Henrique Mecking (Bra) is gistermiddag in Luzern in remise geèindigd. De Rus leidt met 6-5. De twaalfde en laatste partij wordt morgen gespeeld. Afgebroken stelling: Wit: Poloegajevski (Sov): Ke2, Pd3, pi. h2, g4, f3, b3 en a4. Zwart: Mecking (Bra): Kd6, Pb4, pi. h7, g5, f6, d4 en a7. 41Pb4xd3, 42. Ke2xd3, Kd6- c5, 43. a4-a5, Kc5-b4, 44. Kd3xd4, Kb4xb3, 45. Kd4-d5, Kb3-b4, 46. a7-ab Kb4-b5, 47. Kd5-e6, Kb5xa6, 48. Ke6xf6, h7-h6, 49. Kf6-e5, Ka6- b5, 50. f3-f4, g5xf4, 51. Ke5xf4, a7- a5, 52. Kf4-e3, Kb5-c5, 53. h2-h4, Kc5-d5., 54. Ke3-d3, Kd5-e5. Remi- De schaaktweekamp tussen oud-wereldkampioen Boris Spasski uit de Sovjet-Unie en de Tsjechoslowaak Vlastimil Hort zal zaterdag 9 april worden hervat. Spasski en Hort beèindigden hun serie van twaalf partijen in Reykja vik met een gelijke stand van 6-6. Jan Timman en Genna Sosonko hebben hun partij voor de vierde ronde van een internationaal schaaktoernooi in Genève (Zwi) remise gespeeld. Nationaal kam pioen Timman deelde met de Deen Bent Larsen, Sosonko met de Joe- goslaviër Borislav Ivkov. Damstrijd Wereldkampioen Harm Wiersma heeft gisteren ook zijn tweede partij voor het toernooi om het Neder lands kampioenschap, dat in Ze venaar wordt gehouden, gewon nen. Wiersma versloeg Frank Drost en leidt nu samen met Clerc en Jan- Uitslagen: Van Aalten-De Ruiter 1-1, Van der Borst-Van Tilborg 1-1, Clerc-Van de Meerendonk 2-0, Jan- sen-Hermelink 2-0. Drost-Wiersma 0-2, Visser-Van der Wal 1-1. ADVERTENTIE Een dagje naar't Sprookjesbos. Een dagje vliegen. Een dagje de haven in. Een dagje nissen de Techniek. Een dagje dieren kijken. Een dagje hoog boven de grond en er diep onder. Een dagje nissen de leeuwen. Een dagje naar't strand en de vissen. Een dagje vliegtuigen kijken. Een dagje aan de oevers van de oude Zuiderzee. Een dagje Pierewaaien. Een dagje naar drie landen. Een dagje naar de dolfijnen. Een dagje naar de vogels. Een dagje naar de wassen neuzen. Een dagje naar de oudheid. Een dagje ponyrijden. Een dagje naar twee rechterhanden. Een dagje naar de wereld van de Bijbel. Een dagje naar een echt landgoed met koetsen. Een dagje naar de Residentie. Een dagje de spoorweg geschiedenis induiken. Een dagje tussen de bollen. Een dagje naar het kinder paradijs. Een dagje over de Afsluitdijk. Een dagje naar de old-timers. Een dagje naar Afrika. Een dagje door de Keistad. Een dagje door Mokum. Een dagje door de Oranjestad. Een dagje door de Kaarsen-stad. Een dagje rond de Martinitoor'n. Een dagje naar de Kamper Steur. Een dagje naar de Bonnefanten. Een dagje naar het Zuiderzee museum. Een dagje antiek kijken. Een dagje naar't huis van Karei de Grote. Een dagje rondom de Dom. Een dagje naar de Bloemenstad. Een dagje naar de mummies. Een dagje met de stoomtram. Een dagje naar de Peperbus. Een dagje fietsen. Een dagje wandelen. NS heeft wel 90 ideeën om een dagje vrij tot een succesdagje te maken. Het zijn de NS- Dagtochten en NS-Attrakties. De Dagtochten zijn georgani seerde trips naar de mooiste en aardigste plekjes in ons land. De NS-Attrakties zijn een toeristische aanvulling op uw NS abonnement. U bent er bij tientallen bezienswaardigheden in ons land goedkoop mee uit. Een brochure met al die boeiende ontdekkingsreisjes ligt klaar bij de stations.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15