Kleinere wielerploeg naar WK-strijd in Venezuela China wil geen hegemonie Perdijk: "Als we het niet halen is de zaak vergokt' Alleen Thevenet was "positief' VRIJ DAG 1 APRIL 1977 SPORT PAGINA 13, LEIDEN - Het begint er op te lijken, dat de eertijds als loze kreet bestempelde opmerking van Quick Boys-trainer Ger Perdijk ("Ik zal QB in ieder ge val met een kampioenschap verlaten") niet zo loos is. Zeker na de wedstrijden van vorige week zaterdag, toen Zwart Wit '28 het Vlaardingse Zwaluwen duidelijk maakte, dat een sei zoen in de eerste klasse nog geen kampioenschap maakt en Noordwijk DOVO ontgoocheld naar het verre achterland terug zond, is de Katwijkse ploeg het leidende trio tot op één punt genaderd. En de opmars van Quick Boys lijkt nog steeds niet te stuiten. Al zal morgen wel een zwaardere hindernis moeten worden genomen. Tegenstan der is dan DOVO: één lid van het leidende trio. En Quick Boys draait er niet omheen wat de plannen zijn: het systema tisch elimineren van het lei dende drietal, DOVO, Noord- wijk en Zwaluwen, om tenslotte zelf met de eer en het kam pioenschap van de eerste klasse A van de zaterdagamateurs te kunnen pronken. Voor Ger Perdijk zou dat een revanche kunnen betekenen op het door hem niet gewenste ontslag. Hij heeft altijd laten blijken, dat hij daardoor erg teleurgesteld was. Dat er nog voldoende werk was bij Quick Boys en dat hij dat gene waarmee hij was begon nen, wilde afmaken. Perdijk zelf echter wil niets van een revanche-gedachte weten, hij laat zich er althans niet over uit. Het enige wat hem bezighhoudt is het kampioenschap. "Het is jaar-in-jaar-uit er op of er onder geweest. Zo goed als dit jaar hebben we er nog nooit voor ge staan. Dus moet het er nu maar eens van komen. We gaan mor gen naar DOVO om punten te pakken. Thuis hebben we met 3-0 gewonnen, waarom dan uit ook niet. Al moet ik wel zeggen dat kat het sprongen maakt. Maar de tijd van ons wisselvallige spel beeld is voorbij. De periode van "uit glijden" hebben we ook gehad. We hebben nu een uitgebalan ceerde ploeg vol enthousiasme en vol met mogelijkheden. Daarmee moet het lukken. En Hennie de Klerk als we deze competitie winnend kunnen afsluiten dan ben ik een tevreden man. Dan is zowel het eerste als het tweede kampioen geworden. Als we het niet ha len, dan is de zaak vergokt en heb ik pech gehad. Maar als je in mijn hart kijkt, dan ben ik boordevol optimisme", aldus Ger Perdijk. In ieder geval zal hij morgen wel weer de beschikking hebben over de veel door blessures ge plaagde spits Jaap Hoek. De jonge Kees van Rooyen zal zijn plaats moeten afstaan. Perdijk: "Maar hij gaat wel mee naar DOVO". LFC Een ploeg met dezelfde honge rige titel blik in de ogen is zon dag derdeklasser zfc. Tot voor de wedstrijd van vorige week leek LFC recht op het kam pioenschap m die klasse af te stevenen. Vorige week kwam tegen BEC echter de teleurstel ling: 0-0. Met één punt achter stand moeten de Leidenaars nu Scheveningen voor laten gaan. Een stap terug in de goede rich ting kan zondag tegen degradatie-kandidaat nummer één Randstad Sport worden gedaan. Trainer Melbi Raboen (met krukken) daarover "We moeten ons eerst op die tweede plaats, die het recht geeft om promotiewedstrijden te spelen, richten. Allen wat meer is, is meegenomen. Het gevaar is dat Scheveningen de lachende derde gaat worden. Randstad Sport zal er alles aan doen om de laatste kans te grijpen. LFC zal er alles aan doen om de ach terstand op Scheveningen niet groter te laten worden. De vraag voor mij is: hoe gaat Randstad voetballen? Kan LFC de zenu wen de baas en vooral wat doet HW (derde)? Ik heb echter ge noeg vertrouwen in de jongens en geloof wel dat we het red den". Randstad Sport Voor Hennie de Klerk hoeft het allemaal niet meer. Zeker niet als Randstad Sport aan het eind van de competitie nog verder in het drijfzand wegzakt. Aange zien daar bijna niets meer tegen te doen is, is hij nu al bezig uit te kijken naar een nieuwe vereni ging. "Want", zegt hij, "ik heb geen zin om in de vierde klasse te gaan voetballen. Ik loop echt niet naast mijn schoenen, maar ik weet dat ik hogerop ook goed kan meedraaien. Wil Groenen dijk en Leo Pluymgraaf van Rijnsburgse Boys vroegen woensdag nog of ik geen zin had om bij hun te komen voetbal len. Ik wil best. Aan de andere kant wil ik ook wel weer terug naar mijn oude vereniging Roodenburg. Nee. op deze ma nier heb ik weinig lol in het voetballen. Stel, dat we zondag van LFC winnen, dan nog heb ben we maar een minimale kans om aan degradatie te ontko men. Zondag kunnen we waar schijnlijk voor één van de laat ste verrassingen in de derde klasse zorgen". DOCOS Ook voor DOCOS lijkt er ineens een periode van kommer en kwel te zijn aangebroken. Na de uitstekende seizoenstart (voor de winterstop een tweede plaats) zijn de Leidenaars, zeker na de winterpauze, volkomen van slag geraakt. Na die pauze heeft DOCOS slechts één mager winstpuntje kunnen boeken. Trainer Linkerhoff zoekt naar de oorzaken. "Het is onverklaarbaar, waarom het zo tegen zit. Het begon alle maal met de wedstrijd tegen HW, die we met 8-2 verloren. Toen is de klad erin gekomen. De jongens werken keihard en willen er alles aan doen om de resaties maar enigszins accep tabel te maken. Al moet ik wel zeggen, dat het moreel van de ploeg laag is. Maar er zit nog een beetje in en daarmee moeten we zien terug te komen. Want red den we het niet zondag tegen Lisse, dan komt ook die ploeg nog eens boven ons te staan. Maar ik heb het volste vertrou wen in een goede afloop", zegt Linkerhoff. SC LISSE Theo Godyla van de Sportclub Lisse ziet het voor DOCOS niet zo somber in. In het andere vierpuntenduel in de derde klasse ontmoeten UDO en BEC elkaar. "De verliezer", zegt Go dyla, "van die wedstrijd degra deert samen met Randstad Sport". Voor zijn eigen vereni ging ziet Godyla het ook niet somber in. Verkerend in de on derste regionen is de Lisser ploeg de laatste weken lang zaam aan het terugkomen. Goydla: "We hebben de laatste acht wedstrijden niet meer ver loren, wonnen ook van koplo per LFC. De ploeg heeft weer wat zelfvertrouwen gekregen. De ruzies uit het verleden zijn uitgepraat, kortom de sfeer is uitstekend. Zondag wordt het tegen DOCOS echter wel moei lijk. Er spelen een paar goede voetballers in de ploeg. Toch heb ik wel vertrouwen in een goede afloop van de wedstrijd. Als beide partijen maar tevre den zijn". PARIJS - Een lid van de medische commissie van de Franse wielerfe deratie heeft in Parijs verklaard, dat de bewuste renner, die tijdens Parijs-Nice op het gebruik van sti muleringsmiddelen is betrapt, al leen Bernard Thevenet is. De Franse coureur is zowel na de con trole van Draguignan als Nice posi tief bevonden. Thevenet, die in de vroege voor- jaarskoersen opvallend sterk reed (hij won zelfs de semi-klassieker Draguignan-Seillans door Henk Lubberding in de spurt te verslaan) krijgt niet alleen de gebruikelijke straf, maar loopt tevens de kans bij zijn wielersDonsor Peugeot te wor den ontslagenMet ploegbaas Mau rice Demuir als zijn grote bescher mer zal het wellicht zo n vaart niet lopen, maar iedere volgende over treding van een Peugeot-renner zal wel met ontslag worden bestraft. De ontwikkeling van het dopingon derzoek in Frankrijk mag gunstig lijken, er is vanuit de wielersport toch veel kritiek op hetgeen het mi nisterie van Jeugd en Sport doet. Behalve het feit, dat men te snel verdachtmakingen pleegt rond te strooien als de eerste analyses be kend zijn, hebben ook veel moeite met de steekproevendie het ministerie nu houdt. Joop Zoetemelk, voor wie het vorig jaar geen verrassing was dat zich in zijn tweede vaderland een groot scheepse dopingrel openbaarde, veroordeelde in Parijs-Nice al de werkzaamheden van de Franse overheid. Als men de dopingcon trole ter hand wil nemen, moet men het goed doen. Niet met steekproe ven, maar na afloop van elke wed strijd. Dat is niet alleen in m'n voordeel, maar ook zullen er geen excessies meer zijn. Op deze man ier blijft men echter een beetje met de sollen. Ton tekort op begroting, die lijn kan niet worden doorgetrokken DEN HAAG - Venezuela is duur. Te duur eigenlijk voor de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie, de organisatie die zijn leden bij de laatste twee wereldkampioenschappen ne gen gouden medailles, een-derde van het beschikbare to taal, zag veroveren. Nederland was de laatste jaren bij we reldkampioenschappen vertegenwoordigd door vrijwel de grootst mogelijke ploeg. In Venezuela, waar de strijd om de wereldtitels 1977 op 25 augustus begint, zal Nederland met een beduidend kleinere afvaardiging deelnemen belangrijk deel bij in de sfeer en stemming binnen de groep." Er is mede uit zuinigheidsoverwe ging een vrij laat tijdstip voor het vertrek bepaald. Verder op schuiven dan 19 augustus (toch al "te laat" genoemd door baan- coach Frans Mahn) is overant- woord. De renners komen niet al leen in een heel andere wereld en een ander klimaat. Zij zullen zich ook nog moeten aanpassen aan de hoogte. San Cristobal name lijk ligt op ongeveer 1200 meter, aan de voet van de Andes. Uit die overweging is de gedachte ontstaan de "winst" te zoeken in het afvaardigen van een kleinere groep sportmensen. In de loop van het seizoen zal moeten blij ken waar de afvallers gezocht moeten worden. Zeker is natuurlijk dat geen Neder lands kanspaard om kostenbe- perkende redenen wordt thuis gehouden. Maar in vorige jaren paste niet ieder lid van de Neder landse ploeg het favorietenpak. Die zekerheid kan leiden tot het inkrimpen van bijvoorbeeld de achtervolgingsploeg op de baan. Wanneer het programma het toe laat, zou het werk op de sprint- nummers, zoals tandem, 1000- meter tijdrit en sprint, door in to taal slechts twee renners kunnen worden opgeknapt. Binnen de sportcommissie zal ook zonder twyfel de afvaardiging van een ploeg voor de tijdrit over 100 kilometer op de weg ter dis- Olga Korboet, de Russische turn- vorig jaar in Montreal goud ver ster die iv München vier Olympi- wierfstopt met de wedstrijdsport, sche medailles veroverde en die ook Olga poseerde nog éénmaal "Op dit moment"; vertelde bonds- directeur Meuwese, "wordt ge dacht aan een Nederlandse ploeg van zo rond de dertig sportmen sen, waar wij bij vorige wereld kampioenschappen ruim boven de veertig zaten. De Unie name lijk, die zelf voor een belangrijk deel de kosten van afvaardiging moet dragen, dient zijn uitgaven scherp te controleren. Op de be groting van dit jaar staat een te kort van rond de 100.000 gulden en wij kunnen ons niet veroorlo ven dat deze lijn wordt doorge trokken. Door Walter Oornen De buitenwereld realiseert zich gemakkelijk in welke orde van grootte de reiskosten naar Ven ezuela liggen, maar men staat vaak onvoldoende stil bij de bij komende uitgaven. Wielrennen is een arbeidsintensieve sport in de begeleidende sector. Dat bete kent dat ongeveer 35 procent van de totale begroting van een kleine anderhalve ton opgaat aan an dere zaken dan de reiskosten voor mensen en materiaal." De KNWU had kunnen bezuinigen op de begeleiding door bijvoor beeld met minder mecaniciens en soigneurs op pad te gaan. Die gedachte is snel ter zijde gescho- Meuwese: "op dat punt kan een winst geboekt worden van inder daad duizenden gulden, maar het risico dat je het terug vindt in slechtere prestaties is enorm groot. Mecaniciens, soigneurs en artsen, die je niet alleen met zak centje op reis kunt sturen, maar ook een dagvergoeding of salaris dient te geven, dragen voor een cussie staan. Nederland i gebruikte in de laatste jaren rela tief weinig amateurs voor zowel de individuele wegwedstrijd als de ploegentijdrit. Die combinatie zal, gezien de omstandigheden in Venezuela, nog moeilijker zyn. Meuwese: "Wij waren in de winter in Venezuela, toen heerste er al een temperatuur van ruim boven de dertig graden. Ons is verteld dat daar in augustus zeker nog zes tot acht graden bijkomen. Dat is een omstandigheid die wij ze ker in de beoordeling zullen moe ten betrekken, net zo goed als de vraag of renners uit koude landen bij zo'n temperatuur wel tot een topprestatie kunnen komen Minder inschrijvingen zouden ook verwacht kunnen worden voor de wegwedstrijd van de dames, waar Nederland met zeven rijd sters mag vertrekken. Een twaalftal profs voor de wegwed strijden is ook geen zekerheid, opvallend is dat de Unie niet ge dacht heeft aan een contact met de sponsors, die zouden kunnen bijdragen in de kosten voor het vertegenwoordigen van hun be langen en het vergroten van hun mogelijkheden. De kleinere ploeg zal in de Venezo laanse zomer zonder twijfel on der goede omstandigheden zijn sport kunnen bedrijven. De baan is van uitstekende kwaliteit. "Een schoonheid", volgens Meuwese. PAARDENSPORT - De Brit David Broome heeft gisteren in Geneve tijdens het internationale concours hippique met het paard Jagermeis ter een puntenspringconcours ge wonnen. De Belg Daout werd tweede en de Duitser Snoek derde. Vriendschap belangrijker dan de overwinning BIRMINGHAM - China is op weg zijn hegemonie op tafeltennisge bied te vestigen. Bij de wereld kampioenschappen in Birming ham veroverden de dames- en de herenploeg van deze Aziatische volksrepubliek zonder noe menswaardige tegenstand de ti tels. Echter, in 1975 bij de we reldkampioenschappen in Cal cutta, kregen de vertegenwoor digers uit China na de wedstrij den voor de landenploegen één zelfde uitgangspositie. Vervol gens slaagden ze er in de indivi duele wedstrijden niet in ook maar eén titel te veroveren. Deze fout willen de Chinezen in Birmingham blijkbaar herstel len. De Europese kampioen bij de heren, de Fransman Jacques Se cretin, heeft de schrik in ieder ge val flink te pakken: "Tegen deze Chinezen heeft werkelijk nie mand een kans. Ze kunnen ook de titels in de vijf individuele on derdelen grijpen". De trainer van de Westduitse ploeg, de Zweed Christer Johansson, heeft wat dat betreft meer hoop: "De enige kans dat wij de Chinese suprema tie kunnen aantasten ligt in de dubbelspelen. Daarvoor trainen de Europeanen meer en bewegen zij zich beter achter de tafel". De Chinezen zelf zijn voorzichtiger in de voorspellingen voor de enkel- en dubbelspelen, die van daag beginnen. Li Foe-Joeng, de Chinese coach rekent er niet op dat zijn ploeg alle zeven titels zal binnenhalen. "Bij de enkelspelen is van alles mogelijk", verklaarde hij, "bovendien is de vriendschap voor ons belangrijker dan de overwinning. We zijn ook naar Engeland gekomen om nieuwe vrienden te maken". Een dergelijk gebaar van vriend schap behoort volgens de Franse trainer Charles Roesch en vele andere Europese trainers zeker tot de mogelijkheden. Was het in Calcutta bij de wereldkampioen schappen (1975) ook niet zo, dat de Chinezen, nadat zij de titels bij de landenploegen hadden be haald, geen enkel onderdeel meer wilden winnen. ue Chinezen hebben bewezen aat zij de beste spelers ter wereld hebben", meent de Zweedse oud-wereldkampioen Stellan Bengtsson, "dat is voor hen waarschijnlijk wel voldoende. Voor de rest maken ze er een spel letje van. Want anders kunnen we toch niet meer echt van wereld kampioenschappen spreken". Prijswinnaars moeten geld gaan afdragen UTRECHT - Heet hangijzer op de algemene vergadering van de KNWU was een gat van een ton op de voorlopige begroting voor het wielerjaar 1977. Om dat gat te dichten zal de con tributie van de gewone leden (de niet-renners) van 60 op 80 gulden per jaar worden ge bracht en zullen prijswinnaars in wedstrijden vijf procent af moeten dragen aan de KNWU. Verder is de Unie bereid tot een nieuw gesprek met de Neder landse rijwiel- en Tour Unie over een eventuele samenwer king inzake het toerfietsen. De KNWU maakte verder ook be kend de organisatie van de we reldkampioenschappen in 1979 te zullen verkopen en het jubileum-feest t.g.v. het 50- jarig bestaan volgend jaar "sober" te zullen houden. Kees v. d. Wereld uit Nieuw koop is gekozen in de amateur- ploeg van zes renners die van 5 tot 11 april deelneemt aan de Ronde van Nedersaksen. De Belg Jos Jacobs heeft de wielerwedstrijd om de grote prijs Pino Cerami in Wasmuel gewonnen door in de sprint de Nederlander Bert Pronk te verslaan. Ad Schipper toonde zich de snelste van het achter volgend groepje en werd derde op 1 min. 15 sec. De Spanjaard Miguel Lasa won de vierde etappe in de Ronde van Baskenland. Gonza lez Linares, leider in het alge meen klassement, eindigde als tiende, slechts vier seconden achter Lasa en behoudt de lei ding.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13