"Deze ramp had overal kunnen gebeuren Gesmolten hoopje Boeing rest van NOG GEEN ANNULERINGEN "Het vliegtuig leek wel een oven DROEF RELAAS AMERIKAANSE OVERLEVENDEN Lid Spaanse onderzoekteam gelooft in ongeluk: Sr MlBsS Bij Holland International: DODEN LIJST DINSDAG 29 MAART 1977 BINNENLAND TENERIFE (ANP) - Op het zono vergoten terras van het hotel Mencey in Santa Cruz op het Ca- narische eiland Tenerife, maakte gistermiddag de vijftigjarige mevrouw Daniels uit Caiifomië tegenover enkele journalisten de trieste balans op van haar vlucht met de verongelukte Boeing 747 van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij PanAm op het vliegveld Los Rodeos van Te nerife. Zij had haar man, alsmede twee goede vrienden en twee dochter tjes van haar vriendin verloren. Haar 20-jarige dochter Linda had slechts met haar de ramp overleefd. Mevrouw Daniels en haar dochter hebben lichte brand en schaafwonden opgelopen. Het echtpaar Daniels was met hun dochter en hun goede vrienden uit Caiifomië vertrokken om zon dagmiddag jl. in Las Palmas over te stappen op een cruise schip, waarmee ze naar Grieken land zouden varen. Door een bo mexplosie zondagmiddag op het vliegveld van Las Palmas was de PanAm-Boeing gedwongen uit te wijken naar het vliegveld van Tenerife. Ditzelfde gold ook voor de KLM-Boeing "De Rijn", die la ter met de PanAm-machine in vlammen zou opgaan. De familie Daniels en hun vrienden reisden eerste klas en zaten voorin het grote vliegtuig"We za ten te wachten op het vertrek. Het regende, toen de machine begon te taxiën en bovendien konden we vanwege de mist buiten bijna niets zienToen was daar ineens een geweldige explosie en zag je overal brandende kerosine om je heen", aldus het begin van me vrouw Daniels ervaringen. Volgens haar zeggen heeft ze niets gemerkt van de botsing die aan de explosie vooraf moet zijn ge gaan. "We hebben niets gevoeld van een botsing, we hebben zelfs geen enkele schok gevoeld. Ineens was daar die geweldige klap en sloegen op hetzelfde ogenblik van alle kanten de vlammen om ons heen. Ondanks de enorme vlam menzee brak er volgens mevrouw Daiiiels geen paniek uit in het eerste-klassegedeelte waar haar familie zat. Mevrouw Daniels zat bij een uitgang waardoor zij naar buiten kon komen. Daar haar moeder verzocht de ver dere gebeurtenissen te vertellen, vervolgt Linda Daniels: "Mijn vader probeerde Elsi, één van de kinderen van mijn moeder vrien din, mee naar de opening te trek ken. Aan de andere kant van de uitgang stond alles in brand. Ik gilde "we moeten springen". Mijn moeder en ik zijn gesprongen. Mijn vader en onze reisgenoten konden dat niet meer doen, zij kwamen in de vlammen om". Volgens Linda's verklaring was het net een film. "Ik was niet bang. Ik begreep eigenlijk helemaal niet wat er gebeurde. Ik was niet in paniek. Ik dacht er alleen maar aan om mensen uit de vlammen te krijgen. Toen ben ik uiteindelijk zelf gesprongen" Moeder en dochter Daniels maakten beiden een opvallend kalme in druk. De toedracht van het ge beurde was beiden overigens vol strekt onduidelijk. "Mijn man en ik hebben, omdat we vaak reis den,over de mogelijkheid van een dergelijk ongeluk gesproken. We weten dat dit soort ongelukken kunnen gebeuren", aldus me vrouw Daniels, die heel beslist verklaarde dat dit ongeluk haar niet zal weerhouden van vol gende vliegreizen. Vol lof waren moeder en dochter over de opvang na de ramp. "Ie dereen was geweldig voor ons. In het ziekenhuis zijn we fantastisch geholpen en de vertegenwoordi gers van PanAm doen werkelijk alles voor ons". Een andere overlevende passagier van het toestel, de 36-jarige Ame rikaan John Charles Armador, heeft telefonisch aan zijn ouders laten weten dat het vliegtuig "een oven leek" in de vijf minuten die hij na het ongeluk nog aan boord was. Hij zei door een kapot raam naar buiten te zijn geklommen waarna hij zich gewoon liet val len. Ook zei hij kort voor de botsing het KLM-toestel met grote snelheid op zich te hebben zien afkomen. Het KLM-vliegtuig hing een paar centimeter boven de grond, aldus Armador. "Ik dacht eerst dat hij over onze staart zou vliegen, maar het volgende moment hoorde ik eert enorme ontploffing en ons vliegtuig werd in drieën gereten". TENERIFE (SP) - De tanden borstel ligt er tussen de ver aste en verkoolde brokstuk ken nog als nieuw bij. Verde rop ligt een dameshoed. Een pakje sigaretten. De wind waait een aantal geblakerde visitekaartjes op. Een zool van een herenschoen. Kle dingstukken, veel kledings tukken. Opengerukte kof fers. Een portemonnee. De brede startbaan ligt over de hele breedte bezaaid met wrakstukken. Dat hier toch nog mensen levend uit zijn gekomen mag een godswon der heten. De ravage is niet onder woorden te brengen. In de stilte op de hoogvlakte, waarop het winderige vlieg veld van Tenerife ligt, wap peren stukken vliesdunne verschroeide kunststof en alumminium. Dat is het enige geluid dat er te horen is. Nog geen twintig uur na de ramp straalt de hitte nog af van een in het gras ver dwaalde turbomotor, die als een projectiel moet zijn weggeschoten. Midden tus sen de ontelbare ondefi nieerbare wrakstukken staat een landingsgestel met levensgrote banden nog vreemd onaangetast over eind. Ruimers zoeken in het veld met puin naar restanten van de overlevenden: niet meer dan verkoolde brokken. Ie mand wroet met zijn blote vingers in een koolberg. Hij trekt er een horloge uit te voorschijn Uit de brilleko ker haalt hij een nog gaaf montuur dat hij in zijn bin nenzak steekt. De Amerikaanse Boeing is vrijwel onherkenbaar, maar van het Nederlandse vlieg tuig is bijkans niets meer over dan een gesmolten hoop aluminium en kunststof. Er dwarrelen wat tijdschriften op. Er ligt een spel Mens erger-je-niet en een bus ca cao. Mensen, die twee weken een onbezorgde vakantie op de Canarische Eilanden gin gen vieren. Iemand raapt een paspoort op, vlak naast een stropdas. John Cooper, de Amerikaanse boordwerktuigkundige van de PanAm Boeing, graait in het puin op zoek naar techni sche apparatuur, waaruit men wat wijzer zou kunnen worden. Hij overleefde de ramp. Viel plotseling door een gapend gat uit de bodem van het toestel toen het onge luk gebeurde. Zijn kale kruin zit nu vol jodium. Ver derop vindt iemand op dat moment het visitekaartje van John Cooper, PanAm. Ook captain Grubb kwam er levend uit. Vicento Tito, een Spanjaard die op het goederenempla cement werkt, zag het ge beuren, zoals zovelen: "Een enorme klap, een zee van vuur en veel explosies. Ik dacht eerst dat het maar één vliegtuig was". Hij tekent op een papiertje hoe het volgens hem zou zijn gegaan. De KLM Boeing zette op het begin vaD de baan snelheid voor de start, terwijl de PanAm Boeing in tegengestelde richting schuin de startbaan optaxiede. "Het is een catastrofe voor Te nerife, waarvan de omvang ongeëvenaard is", zegt - de Nederlandse consul in Santa Cruz, José de la Rosa Rodri- ques, die de hele nacht op het vliegveld in touw was. "Ik verwacht zeker dat het toe risme eronder zal lijden." Op het vliegveld, hoog op de vlakte, midden boven het ei land, waait zonder ophouden een kille wind. Als we we grijden naar Santa Cruz naar beneden aan de kustl wordt het warmer, drukker, leven diger. De boordwerktuigkundige van het op Tenerife verongelukte P an Am-vliegtuigJohn Cooper loopt hier verloren tussen de wrak stukken. Cooper is één van de naar schatting zeventig overlevenden uit de Amerikaanse machine. De En gelse boordwerktuigkundige viel plotseling dooreen gat naar buiten. TENERIFE (SP) - Kreeg de KLM Boeing 747 toestemming van de vlucht- controle op het vliegveld van Tenerife om op te stijgen? Gaf de verkeerstoren op precies datzelfde moment de Amerikaanse PanAm Boeing 747 opdracht de startbaan op te taxiën? Was er op dat ogenblik sprake van een kortsluiting tussen de vluchtcontro- le, die het opstijgen begeleidt en de verkeerstoren, die het gereedmaken tot de startplaats aangeeft? Dat zijn allemaal brandende vra gen, die op het vliegveld van Tene rife op de Canarische Eilanden rondcirkelen. Vragen, die een ant woord moeten geven op de oorzaak van de grootste vliegramp in de ge schiedenis van de luchtvaart, waarvan 562 mensert het slachtof fer werden, onder wie 244 Neder landers. Duidelijk is dat er op dat fatale ogenblik rond zes uur zondaga vond ergens een fout gemaakt is. Maar er zijn nog meer vraagtekens. Is de luchthaven van Tenerife technisch wel voldoende uitgerust om aan het enorm toenemende luchtverkeer, met steeds grotere en snellere machines, op te vangen? Hangt dit toeristenparadijs in de Atlantische Oceaan een financiële catastrofe boven het hoofd als het straks door de nabestaanden aan sprakelijk wordt gesteld voor de ramp? Er zijn nog wel meer vragen te be denken. Maar als het om het kri tieke antwoord gaat, houdt de Spaanse onderzoekcommissie zich vooralsnog op de vlakte. „Ja, de zwarte boxen met de vluchtgegevens van beide toestel len, zijn gevonden. Ja, we hebben ook een gespreksband van de ver keerstoren en de vluchtcontrole. in een geheim rapport verwerkt en dan pas zal de rechter hier op Tene rife een uitspraak doen over de schuldvraag", zei gouverneur An tonio de Oyarszlal van het eiland, die voorzitter is van het onderzoek team, waarvan ook de Spaanse mi nister voor luchtvaart, generaal Franco Iribamnegaray deel uit maakt. „Die uitspraak kan zeker niet lang op zich laten wachten, nu we alle gegevens hebben", aldus een derde lid van het onderzoekteam, burge meester Licoucio Araurias van Santa Cruz, die tevens vertegen woordiger is van de IATA, de In ternationale Luchtvaartorganisa tie. „De omstandigheden om hier vliegtuigen te laten landen en op stijgen zijn normaal. Zo'n ramp zou overal elders hebben kunnen ge beuren. Het is gewoon een onge luk", aldus de burgemeester, die de kernvraag, of beide vliegtuigen te gelijkertijd toestemming kregen op te taxiën, als een van de geruchten van de hand wijst. Verhalen en wat hij geruchten noemt doen hier op Tenerife inder daad volop de ronde. Er zou al eer der kritiek zijn geuit op de techni sche capaciteit van het vliegveldje onder meer door Spaanse lucht- Maar deze gegevens worden eerst vaartdeskundigen en ook door de af.. Amerikaanse Fedral Aviation Board. Vorig jaar was er een sta king onder het personeel van de verkeerstoren op het vliegveld van Tenerife, omdat zij ontevreden was met de apparatuur waarmee zij moest werken. Eén gerucht kon de onderzoek commissie in elk geval niet van de hand wijzen. „Nee, Tenerife heeft inderdaad geen grondradar", zo moest worden toegegeven. „Maar wacht nu toch op het rapport en de uitspraak van de rechter. De Spaanse regering, de vliegtuig maatschappijen, de IATA, de over levenden, de nabestaanden, voor iedereen is die uitspraak belangrijk en het is zeker dat die zo spoedig mogelijk komt". Inmiddels heeft men in Tenerife ook de definitieve balans opge maakt van deze ramp. Alle 244 in zittenden van de KLM Boeing, on der wie 15 bemanningsleden kwa men om. Van de 375 passagiers en de 15 bemanningsleden van de Amerikaanse PanAm Boeing over leefden 72 het ongeluk. Van hen bevinden zich nog 57 in twee zie kenhuizen in Santa Cruz. Bij 11 Amerikaanse passagiers bestaat nog levensgevaar. Vrijwel de ge hele bemanning van het Ameri kaanse toestel bracht het er levend RIJSWIJK (ANP) - "Als reisorga nisatie houd je rekening met grote rampen, maar wat hier ge beurd is, is meer dan verschrik kelijk". Aldus gistermiddag de algemeen directeur van Holland International te Rijswijk, drs. A. P. Houtzaager, dodelijk ver moeid en woorden tekort ko mend om te getuigen van zijn medeleven met de slachtoffers van de vliegramp op Tenerife en hun nabestaanden. Op dat ogenblik waren nog steeds niet alle nabestaanden opge spoord. De slachtoffers hadden geboekt bij 76 verschillende Ne derlandse reisbureau's en de ge hele nacht volgend op de ramp zijn medewerkers van de reisor ganisatie in de weer geweest om te trachten zo spoedig mogelijk een adreslijst samen te stellen. Toen deze min of meer compleet was gingen mensen van Holland International op stap om de na bestaanden te informeren. Men is er tot nu toe nog niet in geslaagd alle nabestaanden te bezoeken. Wel zijn er veel mensen ingelicht, die van hun kant contact hadden gezocht met Holland Internatio nal. Onder de 249 slachtoffers, van wie 15 KLM-bemanningsleden, wa ren 234 passagiers van wie 215, die een vakantie hadden geboekt bij Holland International. Onder hen bevonden zich ook zes me dewerkers van de reisorganisatie, twee met familieleden. De namen van de medewerkers van Holland International zijn: de heer p. Zijp, chef reisbureau Magneet te Beverwijk, die met vrouw en kind reisde en de heer F. Gantschnigg, chef de bureau van het kantoor van de Hint in Oostenrijk en afkomstig uit Sankt Johann in Tirol, die ook vergezeld was van zijn vrouw en kind. Verder de hostesses mej. Y. Wessels uit Leiderdorp en M. Verhagen en hun mannelijke col lega's de heren W. van Driel en N. Kloet, die op weg waren om op hun bestemming Las Palmas voor Holland International te gaan werken. Nog een hostess, Robina van Lan- schot uit Dpn Haag die als be stemming Tenerife had, is op die luchthaven uitgestapt voordat het vliegtuig weer vertrok. Onder de reizigers van Holland Interna tional bevonden zich verder twee Amerikaanse in Nederland wo nende echtparen en drie Duit sers. Drs. Houtzager vertelde, dat zon dagmiddag nadat de KLM Hol land International had gewaar schuwd, de directie van Hint de "alarmprocedure" in werking had gesteld. De sleutelfunctiona rissen zijn bijeengekomen en de centrale organisatie begon te werken. Onder leiding van bedrijfsdirecteur Mulder en de hoofddirecteur bui tenland is een delegatie naar Te nerife gestuurd, In Rijswijk is een groep gevormd, die zorg draagt voor het contact met de nabes taanden. Een ander team heeft zondagnacht contact opgenomen met de reisbureaus, waar de pas sagiers hadden geboekt. Dit om dat mèn niet over adressenmate- riaal beschikte. Twee crisiscentra werden inge richt in Rijswijk en bij de KLM in Amstelveen. Gistermiddag werden deze twee crisiscentra gecombineerd als één centrum ten kantore van de KLM in Am stelveen.'Alle contacten en na zorg met de nabestaanden wor den van dit centrum uit verzorgd. Of deze ramp zijn weerslag zal heb ben op het vakantieseizoen was een vraag, die drs. Houtzaager niet kon beantwoorden. Van an dere zijde heeft hij vernomen, dat er nog geen annuleringen voor vliegvakanties zijn binnengeko men. Ook niet voor de bestem ming Tenerife. Slachtoffers van ramp herdacht LEIDEN - Op twee plaatsen wer den gisteravond in Leiden de slach- Een eerste taak zal nu zijn de slachtoffers te identificeren en - indien mogelijk naar Nederland t°f^rs^an de^vhegtuigramp over te brengen. Drs. Houtzaager v*. w* w „UUM,ao nerife herdacht. In de Leidse raad vreesde, dat met de identificatie sPrak burgemeester Vis enkele nog wel enige tijd gemoeid zal zijn. De juridische kant, waaronder ook de aansprakelijkheid, is een zaak, die geheel door de KLM zal wor den verzorgd. Er wordt thans uit gezocht hoe en waar de slachtof fers waren verzekerd. woorden ter nagedachtenis overledenen, in het bijzonder de in Leiden woonachtige familie Zand vliet. In de Stadsgehoorzaal werd tijdens de CDA-vergadering ook korte tijd stilte in acht genomen, ter herdenking van de slachtoffers van de ramp. AMSTELVEEN - De KLM heeft gisteren de volledige lijst vaii slachtoffers bij de ramp op Tenerife vrijgegeven. hr. C. G. Bekker (31), mevr. M. Bekker (33), J. G. Bekker (7) en Ch. Bekker (5) (zoontjes) uit Bodegraven. Hr. F. Bril (36), mevr. C. Bril (33), F. Bril (6), M. Bril (3) uit Reeuwijk. Hr. K. Bouman (22) uit Sant poort. Mej. H. van Delden (36) uit Den Haag. Hr. J. H. N. Faassen (31) en mevr. E. C. M. Faassen (24) uit Den Haag (hr. Faassen was werkzaam bij busbedrijf West-Nederland). Hr. G. W. Feuth (53) uit Zoe- terwoude, bestuurslid van de afdeling Leiden van het Neder lands Genootschap voor Fy- siotheapie. Hr. E. Groen en mevr. A. Groen (leeftijden onbekend) uit Hoofddorp. Hr. G. Groenewoud (60), mevr. M. Groenewoud (58) en mej. T. Groenewoud (16) uit Badhoe vedorp. Hr. I. v.d. Heuvel (53), mevr. E. v.d. Heuvel (leeftijd onbekend) uit Den Haag. Hr. N. Kloet (21) uit Reeuwijk. Hr. H. Manders (65) en mevr. J. Manders (62) uit Den Haag. Mej. L. Post (22) uit Santpoort. Hr. H. Spruitenburg en mevr. M. Spruitenburg (leeftijden onbekend) uit Gouda. Mevr. A. valkenburg (43) met dochters van 16 en 14 jaar uit Hillegom. Hr. N. Zandvliet (52), mevr. J. Zandvliet (49 met kinderen van 18,15 en 9 jaar uit Leiden. Hr. P. Zijp (29), mevr. T. Zijp (28) met baby van 1 jaar uit Be verwijk. Hr. J. M. H. Zijp (31), mevr. G. C. M. Zijp-Van Amelsvoort (30) en 3-jarig dochtertje uit Alp hen aan den Ri.in.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7