Ik kan m'n bed zo wat meenemen naarde kerk Horen, zien en zwijgen Vuurtorenwachter maakte de beste documentaire PUBLIEK RPS-zaak door val kabinet als een nachtkaars nitgegaan Jubilerende organist uit Rijpwetering: Daders van inbraken in Noordwijk gepakt PAGINA 4 STREEK DINSDAG 29 MAART 1977 Daarom ook is de kans nihil dat er ooit weer een Borst zal, al thans een nazaat van Cor, plaatsnemen op de orgelbank in de katholieke parochie. Niet één kan er een noot muziek le zen. En dat gaat vader Borst wel eens aan zijn hart Cor Borst: "Wanneer je als organist je boterham wilt verdienen moet je wel van goeden huize komen RIJPWETERING - Z'n beentjes waren tekort om de pedalen te bedienen toen Cor Borst voor de al lereerste keer op de kruk klom om het kerkorgel te bespelen. Elf jaar was hij toen. Maar het deerde hem niet. Dan maar zon der pedalen. Muziek ma ken was het enige dat hem voor ogen stond. Een jaar later kon hij het instrument volledig be spelen. Met de punten van z'n tenen kon hij net de pedalen indrukken. Nu, achtenveertig jaar later, zit Cor nog immer op dezelfde kruk achter hetzelfde orgel. Welgeteld achttien jaar was hij toen er een "vaste aanstelling" als kerkorganist in de bus gleed. Gisteren was het dat hij de offi- ciéle jaren vol maakte. Over een paar weken zal hij daarvoor in het zonnetje worden gezet. Die eerste keer achter dat im mense orgel kan Cor zich nog maar vaag herinneren. Hij zat in de vierde of vijfde klas. "Je bent zo jong hè? Dan sta je er niet zo bij stil datje wat bijzonders aan het doen bent. Eigenlijk schaamde ik me wel een beetje dat m'n benen niet lang genoeg waren om de pedalen te bedie nen". Ideaal Cor's grootste ideaal vroeger was studeren aan de kerkmu- ziekschool. "Dat ging niet door", klinkt het wat spijtig. "Ik had geen HBS-opleiding. Dus werd ik afgewezen. Nee, op mijn orgelspel hadden ze niets aan te merken, dat was wel in orde", glimlacht hij. Achteraf, zo blijkt later uit het gesprek, treurt hij er niet zo om dat het bezoeken van die school destijds is afgeketst. "Als je als organist je boterham moet ver dienen, moet je toch wel van heel goede huize komen Wordt hij betaald als organist? Even wordt het stil. Sigaren rook kringelt omhoog. Gerinkel van glaswerk klinkt door in het knusse kamertje. Aarzelend vertelt Cor "Tja, de laatste drie jaar krijg ik er wel wat voor. Staar je daar nou alsjeblieft niet blind op. Want dat stelt niet zo bar veel voor". Borst, die uit een zeer muzikale familie komt (z'n vader be speelde het kerkorgel 60 jaar en de helft van het koor bestond uit familieleden), zegt 'Vier koren heb ik. Soms heb ik het idee dat ik meer in de kerk zit dan dat ik thuis ben. Ik kan m'n bed zo wat meenemen naar de kerk". Feestdagen Vooral op feestdagen moet de familie Borst haar vader vaak missen. Dan heeft hij nauwe lijks tijd om even wat te eten. Hij vertelt "Neem nou de afge lopen kerstdagen. Toen heb ik zeker dertien uur in de kerk doorgebracht. Daar staan de mensen niet bij stil. Maar het is wel zo. 't Is dat het een liefheb berij is andersHet is je hobby hè, daarom kun je zoiets opbrengen". AJs Cor Borst de toetsen aan raakt, leeft hij in een heel ander wereldje. Eens was hij wat overspannen. Uren bracht hij achter het orgel inde kerk door. j "De muziek", beweert hij stel- lig, "heeft me uit de put gehol- j pen. Op het orgel kon ik me he lemaal afreageren". Dwaalt even terug naar vroeger. Haalt herinneringen op hoe het toen ging en nu. Vader Borst nam z'n zoon mee. Dat ging toen zo. Over die tijd zegt Cor. "Je was echt organist. Mooie muziek stukken werden er uitgevoerd. En nu? Alleen liedjes. Door al die vernieuwingen is het heel anders geworden. Ach, ik speel maar. Ik ga met de tijd mee Uitgeschakeld Herinnert zich plotseling een aardig voorval dat een collega van hem overkwam, ook een organist. "Die", lacht Cor, "schakelde halverwege een dienst per ongeluk het orgel uit. Het moie was dat hij dit nooit meer aan de praat kon krijgen. Nee, zoiets is mij gelukkig nooit overkomen". Heeft hij zichzelf wel eens ho ren spelen? "Nog nooit. De mensen denken misschien dat wij wel weten hoe het klinkt. Dat is niet waar. Alleen de mensen in de kerk ho ren of het mooi, of niet mooi is. Zelf hoor je dat niet als je achter j het orgel zit. En ik heb nog nooit i iets van mezelf op een bandje opgenomen". Kunnen z'n kinderen z'n orgel spel waarderen? "Nou nee", zegt Borst "Zij hebben boven een grote stereo- installatie staan. Daar draaien ze uitsluitend moderne muziek op. Daar word je gek van. Ik houd er helemaal niet van. M'n voorkeur gaat uit naar klas siek". Dus hij speelt niet vaak thuis9 (Borst heeft een piano staan waar hij ook goed op uit de voe ten kan). "Als m'n kinderen niet thuis zijn. En zaterdag, dan is ieder een weg en doet m'n vrouw boodschappen. Uren achter el kaar kan ik dan spelen De heer Hardeveld Kleuwer met eén van zijn vele waardevolle aap jestrio's. Na in het verleden op regiowed strijden al enkele prijzen in de wacht te hebben gesleept, heeft de Noordwijkse ama teurfilmer Hans Aartse nu ook zijn slag geslagen op wat hoger niveau. Tijdens het m Scheveningen georgani seerde filmfestival Cinester kwam van de in totaal 32 in zendingen zijn ruim twaalf minuten durende filmpje ,,Een bomschuit herleeft" als beste documentaire uit de bus. De 37-jarige vuurtorenwachter was overigens niet het enige lid van de Noordwijkse Film Club die hoge ogen gooide. NFC-voorzitter Louis Sleiffer won in de categorie anima tiefilm" met zijn inzending „Apekool", waarin hij een meisje laat dromen over een orkest met louter muscice- rende apen. De vuurtorenwachter, een van de drie in de badplaats, maakte er een Noordwijk ge tinte documentaire van. Hij stelde de bomschuit centraal, een op windkracht aangewe zen vissersschuit, rond de eeuwwisseling een erg ver trouwde verschijning voor de kust van Noordwyk, Katwijk en Scheveningen. Met het verdwijnen van de vis serij in Noordwijk raakte ook de bomschuit in de vergeet hoek maar de vuurtoren wachter heeft haar weer een beetje in de belangstelling gebracht. Hij deed dat in nauwe samenwerking met zijn plaatsgenoot Nink de Rotte, een vijftiger die als hobby heeft het in miniatuur nabouwen van de oude, met zeilen uitgeruste bomschuit. In november vorig jaar begon nen ze aan hun „co- produktie". De opnamestu dio was de knutselschuur van Nink de Rotte aan de Hoog- wakersboschlaan. De filmat tributen; een 8-mm camera en een 500 watt filmzon. Drie maanden lang volgde Hans Aartse op de voet hoe de hobby-scheepsbouwer zijn NOORDWIJK - Een week na dat de zaak aanhangig werd gemaakt bij Tweede kamerleden, staatssecretaris Van Huiten en de gemeente is het rumoer rond de verkoop van de RPS (Rijks Post Spaar bank woningen aan de Noord wijkse Van Hoornstraat, Van Ettenstraat, Mourisweg, v.d. Mortelstraat en Clusiusweg verstomt. Nadat de bewoners er achter waren gekomen dat de woningen achter hun rug om verkocht zouden worden aan beleggingsmaatschappij Du- vera BV vormde zij inderhaast een actiecomité om te proberen hun (huur) huizen zelf te kopen en te vermijden dat ze ooit op zoek zouden moeten gaan naar een ander huis. Door de val van het kabinet echter konden de vragen van het Tweede Kamer lid mevrouw Salomoms over de kwestie, die behalve in Noord wijk onder meer in Aalsmeer en in Amstelveen speelt, niet wor den beantwoord Officieel zou gisteren de defini tieve koopacte tussen de RPS en Duvera worden getekend, maar het bewonerscomité heeft het sterke vermoeden dat dit, gezien de publiciteit die aan de zaak werd gegeven, al vorige week is gebeurd. Het comité zal dat in het kadaster gaan nakij ken. Verder heeft men bij een Leidse advocaat geverifieerd, in hoeverre de huurders bepaalde rechten hebben, zoals bijvoor beeld het recht van eerste koop. Dat staat nog niet in een wet vastgelegd. Wel heeft het tweede kamerlid mevrouw Sa lomoms een wetsvoorstel inge diend om die huurders het eer ste kooprecht te garanderen. Door de val van het kabinet zit het er niet in dat die wet er nog door zal komen. De huurders zijn er via de advocaat nog ach tergekomen dat Noordwijk een niet-geliberahseerde gemeente is zodat men gebruik kan ma ken van de huurbescher- mingswetten om te voorkomen dat de huurders op straat ko men te staan. Men kan dan steeds voor een periode van drie jaar huren, en als men na die periode geen vervangende woonruimte heeft gevonden kan het huurcontract weer voor drie jaar worden verlengd. De huurders zijn inmiddels door het actiecomité per brief ge rustgesteld en op de hoogte ge bracht van de rechten die ze hebben. Ondertussen probeert het co mité via een contactpersoon (een makelaar) met Duvera te onderhandelen om alsnog de woningen te kunnen kopen. Overigens zullen de kamervra gen over de RPS-kwestie, die vorige week dinsdag zijn ge steld, overmorgen in de kamer worden beantwoord. VALKENBURG - Bij een snel heidscontrole langs de Hoofdweg in Valkenburg heeft de politie gis teren tussen negen en twaalf uur vier auto's aangehouden die de maximum toegestane snelheid hadden overtreden. KATWIJK - In een bergruimte on der een pand aan de Katwijkse Van Wyckerslootlaan is gereedschap ter waarde van duizend gulden gesto len. De dader(s) kwamen binnen vermoedelijk door het gebruik van een valse sleutel, waarna de werk plaatsdeur werd geforceerd. Gemeente koopt grond langs Zilkerduinweg NOORDWIJKERHOUT - De ge- meente Noordwijkerhout gaat een stuk grond kopen langs de Zilker duinweg. De grond, die van de pro vincie wordt gekocht, zal worden gebruikt voor de uitbreiding van het tennisbanencomplex in het plan Wassenaar in De Zilk. De strook grond, die ongeveer 520 vierkante meter groot is, zal voor een prijs van 2600 gulden worden gekocht. De raad van Noordwij kerhout zal donderdag over de aankoop beslissen. Een Gouden Dukaat, een historische munt die vanaf 1284 een belang rijke rol speelde in het Nederlandse betalingsverkeerverdiende de chef personeelszaken van het Duinwaterleidingsbedrijf, G. W. Har develd Kleuwer uit Wassenaar, met zijn inzending tiidens een natio nale wedstrijd voor verzamelaars. De oud-officier bij de militaire inlichtingendienst (in het voormalige Nederlands-Indie) ontving het goud voor zijn omvangrijke collectie "Horen, zien en zwijgen". Een van oorsprong Chinese wijsheid die sinds mensenheugenis sym bolisch wordt uitgebeeld door drie naast elkaar hurkende apen waarvan aap nummer één de handen achter de oorschelpen zet, nummer twee de handen turend boven de oogkassen plaatst en de derde aap zich het spreken belet door de wijsvinger horizontaal op de lippen te drukken Vanaf 1950 is verzamelaar Hardeveld Kleuwer op zoek gegaan naar aapjestrio's. Hij heeft veel gereisd in zijn leven, vooral naar Afrika en Azië en heeft de symbolen daar, ter zijde gestaan door zijn even eens aan deze verzamelwoede lijdenden vrouw, in allerlei vormen achterhaald. Als schoenlepel, briefopenertafelbel, manchetknoop, press-papierparfumeneflesEn ook het materiaal was veelsoortig Van glas. hout, marsepein, koper, jade, steen. Het pronkstuk in de verzameling is een aapjestrio, een Balinees houtsnijwerk van de kunstenaar Ida Bagus Filem.die ook het Indonesisch paviljoen op de wereldtentoonstelling in New York decoreerde. De Wassenaarse personeelschef heeft ook wat variaties op de Chinese wijsheid in bezit. Zoals drie aapjes die het motto "Alles horen, alles zien,'maar zwijgen", uitbeelden. En hij heeft ook de negatieve va- rian t daarop "Zwijgenniets horenniets zien". De totale collectie op zolder, in kamerkasten,op de slaapkamer) omvat nu ruim 300 maal drie aapjes. Zwijgen, niets horen, niets zien. NOORDWIJK - Een kapper (17) en een magazijnbediende (16) uit Den Haag, die vorige week werden gear resteerd omdat ze ervan werden verdacht de afgelopen maanden voor een ton te hebben gestolen, hebben inmiddels bekend. Bij die inbraken en diefstallen werden zes auto's gestolen, die onder meer voor Joy-riding werden gebruikt. Behalve de Haagse was ook de Noordwijkse politie maar de kna pen op zoek. Twee weken geleden werden ze in Noordwijk op heter daad betrapt bij een inbraak in een restaurant aan het Vuurtorenplein. Toen de agenten de jongens wilden aanhouden, vluchtten ze in een ge stolen wagen. Schoten op de ban den van de auto baatten niet. De wagen werd later (met een lekke band) teruggevonden. De inbraken in Den Haag betroffen meestal si garetten en koffie. Bij elkaar wer den zes nieuwe auto's uit verschil lende zaken gestolen. De twee wer den aangehouden nadat twee an dere mannen op 19 maart op de Ka- rel Reinerkade in Den Haag werden gesignaleerd in een gloednieuwe „Amerikaan". Deze waeen leek de agenten gestolen te zijn. Bij een achtervolging verloren de agenten de wagen uit het zicht, maar later zagen ze hem terug op de Hofzicht- laan. De twee inzittenden namen de benen maar konden later worden aangehouden. Diefstallen in Rijnsburg RIJNSBURG - Bij de politie te Rijnsburg is gisteren (maandag) aangifte gedaan van de diefstal van electrische apparatuur ter waarde van in totaal ongeveer 3500 gulden uit een in aanbouw zijnde woning aan de Wilgenlaan in Rijnsburg. De apparatuur, schakelaars, stopcon tacten. thermostaten en dergelijke, was reeds in de woning gemon teerd en is er door de inbreker(s) op vakkundige wijze uitgesloopt. Tevens werd aangifte gedaan van de diefstal van een televisie-toestel uit de Wilhelminaschool. De voor deur van de lagere school was ge forceerd. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. schuitje tot leven bracht, steeds overdag (als vuurto renwachter draait hij nacht diensten) ging hij kijken hoe de bouw vorderde en elke nieuwe fase legde hij op de film vast. Hoe bijvoorbeeld uit een ruw stuk uitgewerkt hout de scheepsromp werd gezaagd en gemodelleerd, hoe de kiel werd gelegd, het dek, de ka juit en het gangboord werd aangebracht. Hoe de mast op zijn plaats kwam, hoe Nink de Rotte met leeuwengeduld tuigage en zeilen fabriceerde. En tussendoor wat sfeer-close ups van de „scheepsbouwer- filmster". Uitpuffend, een De vuurtorenwachter legt op film vast hoe Nink de Rotte de laatste hand legt aan de bomschuit-zeilen. shaggie draaiend, geconcen treerd bezig met zijn priegel- werk. Van de in totaal 25 minuten film bleef uiteindelijk maar de helft over. Maar met dat res tant heeft de Noordwijker wel in de roos geschoten. Hij laat zijn film ook zien op een in België te houden internatio naal amateurfilm-festival. „Een bomschuit herleeft" werd opgenomen zonder geluid. Er is een achtergrond muziekje bij gezocht. De keuze viel op een moderne hedendaagse versie van een Bach- compositie, om verleden en heden mee te accentueren, zoals de bomschuit van toen weer in 1977 wordt geplaatst. Zijn gedegen amateur- filmwerk heeft Hans Aartse nog niet op de gedachte ge bracht in de nabije toekomst aan het grotere werk te be ginnen. Deelname bijvoor beeld aan een filmfestival waar professionele produk- ties ten doop worden gehou den, ziet hij voorlopig niet tot de mogelijkheden behoren. „Door dit filmsucces ben ik me nu wel gaan afvragen of ik inderdaad zo goed ben", zei de vuurtorenwachter mij. „Maar dat wil niet zeggen dat ik nu naast mijn schoenen moet gaan lopen. Er komt heel wat meer kijken voor het maken van een 16-mm film met ge luid. Natuurlijk zou ik het wel eens willen proberen, maar dan zal een ander dat moeten bekostigen. Zelf zo'n film be talen kan bruin niet trekken. Mijn gezinnetje mag onder mijn hobby niet lijden". Samen met een stuk of twintig leden van de NFC treft Hans Aartse nu voorbereidingen voor een 8-mm film over de badplaats in seizoentijd. Het is de bedoeling dat ieder een bepaald badplaatsfacet voor zijn rekening neemt. Het strand, de hotels, de toeristen etc. Al die fragmenten aan el kaar moeten een levend stuk historie vormen, een docu ment voor het nageslacht.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4