Wethouder W aal: weinig kans op behoud Krantz Industrie bond Nïï: eerst harde gegevens zwart op wit Bij Marnixstraat: tunnel voor fietsers en voetgangers Waardeiland betacdt half miljoen Bouwer wil complex kopen DINSDAG 29 MAART 1977 LEIDEN Van Lennox luchtverwarming tot airconditioning is maar'n kleine stap. Wie warmte, frisse lucht, vocht en koeling nodig heeft, breidt luchtverwarming uit tot airconditioning. Met Lennox-apparatuur gaat dat heel simpel. Kom maar eens met ons praten. Wij weten er alles van en garanderen perfekte uitvoering. GRIMBERGEN- NOORDERMEER v TECHNISCH INSTALLATIE-BUREAU RIJNSBURG - VLIET N Z 19 Telefoon 01718-29200 KATWIJK - NOORDWIJKERWEG 24 Telefoon 01718-14168 LEIDEN - De Leidse raad heeft gisteravond besloten om - vooruitlopend op de goedkeu ring van het bestemmingsplan voor het gebied tussen Herengracht-Zijlsingel - de uitvoering van een bouwplan van de Stichting Nieuw Groenhoven mogelijk te ma ken. Dat plan voorziet in de bouw van 127 bejaardenwo ningen, 9 rolstoel woningen, 10 woningen voor alleenstaanden en 49 eengezinswoningen op een terrein gelegen tussen Tegen een eerder plan van de stichting kwam zoveel bezwa ren, met name ook uit de Leidse raad, dat besloten werd een nieuw ontwerp te laten maken. Gisteravond was er in de Leidse raad een aantal raadsleden dat ook tegen be paalde onderdelen van het nieuwe plan bezwaar maakte. Bijvoorbeeld het PPR/D'66- raadslid Laurens Beijen. Hij vond dat in het ontwerp teveel Groenhoven mag nu snel gaan bouwen rekening was gehouden met een flinke verbreding van de Oosterkerkstraat en de Kerk- pleinbrug. Hij diende dan ook een voorstel in, waarin werd vastgelegd, dat de bestaande gevelrooilijn volgens het an dere plan gehandhaafd zou moeten blijven. Hiervoor wist hij slechts de steun te verwer ven van het PSP-raadslid Anne v.d. Zande en het PvdA- raadslid Marie-Anne Koning. Wethouder Waal vond het on juist om in dit stadium de breedte van de Oosterkerk straat te gaan vastleggen. "Die vraag moet beantwoord wor den in het kader van het ver keerscirculatieplan", aldus Waal, die erop wees, dat aan vaarding van het voorstel ver traging in de uitvoering van de bouwplannen zou kunnen be tekenen. CDA-raadslid Ham wees erop, dat de Kerkpleinbrug op het ogenblik gevaarlijke ver keerssituaties veroorzaakt en in de toekomst zeker verbreed zal moeten worden. De nieuwe plannen van de Stichting Nieuw Groenhoven boden vol gens hem een goede gelegen heid om het verkeer ter plaatse een betere doorgang te ver schaffen. Tijdens een schor sing zei PvdA-raadslid Van Baaren, dat zeker met een ver breding van de Oosterkerk straat rekening moet worden gehouden, omdat de bussen van deze weg gebruik maken en er langs de noordzijde van deze weg een supermarkt gep land is. "En die zal toch be reikbaar moeten zijn", aldus Van Baaren. LEIDEN/DEN HAAG - De Industriebond NW is niet erg te spreken over de ma nier waarop de directie van Krantz de vakbond heeft betrokken bij de plannen tot het stopzetten van de produktie in Lei den, om die vervolgens in het Limburgse Vaals voort te zetten. "Het bedrijf heeft een negatieve benadering van de rol van de va korganisaties", aldus Johan Ste kelenburg van de Industriebond. "Bij Krantz wordt de betekenis van de vakbond duidelijk onder schat. De directie leek er zelfs vanuit te gaan, dat het allemaal wel met een mondelinge medede ling af te handelen zou zijn, dat wij daarmee genoegen zouden nemen. Maar wij willen eerst wel eens wat harde gegevens hebben, zwart op wit, voordat we een uit spraak doen over de vraag, of een dergelijke overplaatsing redelijk Onvoldoende Volgens de districts bestuurder zijn de argumenten die de directie van Krantz tot nu toe naar voren heeft gebracht "bepaald onvol doende". "Wij hebben de directie uitgenodigd eerst maar eens te komen met een goed onder bouwd verhaal, waarin zij moet aantonen dat de overplaatsing past in het kader van de herstruc turering van de wol-industrie, en antwoord moet geven op vragen als: hoeveel bedragen de kosten van overplaatsing (en hoeveel draagt het ministerie van Eco nomische Zaken hierin bij) en welk beleid heeft Krantz in het verleden gevoerd ten aanzien van opleiding en salarisniveau van de werknemers (de directie klaagt er namelijk over dat ze geen perso neel zou kunnen krijgen). Informatie "Pas als de directie ons die infor matie gegeven heeft, kunnen wij als vakbonden beoordelen of we al of niet akkoord kunnen gaan met de plannen van Krantz", al dus de heer Stekelenburg. Merenwijk: kabeltelevisie LEIDEN - Komende vrijdag 1 april wordt aan de Bosrode officieel het kabeltelevisienet van de Meren wijk in gebruik genomen. Het net is vanaf dat moment direct aangeslo ten op de regionale mast van Oegstgeest. Tekening links: Zo ziet het kruis punt Marnixstraat-Willem de Zwijgerlaan er ongeveer nu uit. Volgens wethouder Waal was er driejaar geleden sprake van dat het bedrijf van Krantz zou worden ver plaatst naar het industrieterrein De Waard. In dat geval zou de ge meente de bedrijfspanden aan de Oude Singel hebben opgekocht. "Dat is toen niet doorgegaan, om dat de vraagprijs te hoog was", al dus wethouder Waal. Van de recente plannen van J.J. Krantz en Zn om Leiden te verlaten is de gemeente volgens wethouder Waal op het spoor gekomen, omdat men benaderd door een bouwer, die het plan had om het fabrieks complex te kopen. Er is toen met de gedachten gespeeld, dat de ge meente met een subsidie van het rijk het complex zou aankopen en vervolgens weer aan de bouwer zou doorverkopen onder bepaalde voorwaarden. vergadering nadere informaties te zullen verstrekken. De publicatie in onze krant van gisteren, en de daarin vervatte aankondiging van CPN-raadslid Hoeven, dat hij giste ravond in de Leidse raad om maat regelen zou vragen, was voor het raadslid Van Baaren aanleiding om in de vergadering in woede te ont steken. "Als Hoeven dat doet moet hij door de burgemeester buiten de orde worden verklaard. Het geouwe hoer, dat de gemeente meer had moeten doen om Krantz voor Lei den te houden, ben ik beu. Hoeven moet maar eens precies vertellen, wat een gemeente kan doen, wan neer een bedrijf niet in Leiden wil of kan blijven, omdat hogere orga nen dat beslissen. De zaak wordt door Hoeven duidelijk in het poli tieke vlak getrokken", aldus een briesende Van Baaren. Tekening rechts: En zo moet het straks worden: een tunnel van 22 meter lengte en 6.5 meter breed,spe ciaal voor fietsers en voetgangers. Fusiecodes Wethóuder Waal deelde zijn partij genoten mee, dat het de bezorgd heid van het college voor de Leidse werkgelegenheid is geweest, die heeft geleid tot een onderzoek naar de vraag of Krantz de voorgeschre ven fusiecodes in acht genomen heeft. Nadere mededelingen over de plannen werden door wethou der Waal niet gedaan. Overigens zijn de leden van de gemeentelijke economische commissie onlangs in een besloten vergadering vertrou welijk van de gang van zaken bij Krantz op de hoogte gesteld. Wethouder Van Aken (Economi sche Zaken) zei de commissieleden gisteravond toe in de eerstvolgende De Bolster De verklaring van Hoeven over de situatie bij Krantz kwam gistera vond overigens niet in de Leidse raad. Op verzoek van burgemeester Vis bewaarde de CPN-er zijn op merkingen tot de eerstvolgende vergadering van de economische commissie. Wel ging de Leidse raad er gisteravond met algemene stemmen mee akkoord om voor het gebied tussen Korte Mare - Lange- gracht - Volmolengracht - Oude Vest, waarbinnen het Krantz- complex ligt, een voorbereidings- besluit te nemen. Dat besluit werd genomen om on gewenste ontwikkelingen in dit Het complex van J. J. Krantz en gebied te voorkomen. Eenzelfde besluit werd gisteravond genomen voor het gebied tussen Heren gracht - Hooigracht - Nieuwe Rijn-Oude Rijn. Ook daar dreigen zich ongewenste ontwikkelingen te gaan voordoen. Het Leidse bedrijf De Bolster heeft daar onlangs en kele panden aangekocht. Op de vraag van het CDA-raadslid Driessen waarom nu zo'n haast t. aan de Langegracht. gemaakt moet worden met deze be sluiten, antwoordde wethouder Waal, dat de praktijk heeft geleerd, dat lang van te voren aangekon digde besluiten nadelige gevolgen kunnen hebben. Als voorbeeld noemde de wethouder de zeer snel ingediende bouwplannen voor het gebied van het voormalige LBF- Fabriekscomplex aan de Lammer markt. Wat het opstellen van de bestem mingsplannen voor beide gebieden betreft, deelde wethouder Waal mee, dat er naar gestreefd wordt om die plannen binnen de vastgestelde termijn van eén jaar op tafel te brengen. Eventueel zal de opstel ling van die plannen aan derden worden uitbesteed. "Maar wel op grond van een duidelijk door ons opgesteld programma", aldus we thouder Waal. LEIDEN - "Ik ben erg somber gestemd over de mogelijk heden om Krantz voor Leiden te behouden". Dat zei giste ravond wethouder Waal tijdens een korte fractievergader ing van zijn partij, de PvdA, voorafgaand aan de vergader ing van de Leidse raad. In die vergadering kwam het ver trek van deze Leidse laken- en wollen stoffen-fabriek, giste ren gepubliceerd in deze krant, aan de orde. LEIDEN - Onder de Willem de Zwijger laan, ter hoogte van de Marnixstraat, zal een tunnel voor fietsers en voetgangers worden gebouwd. De tunnel zal onge veer 22 meter lang worden en 6.5 meter breed, te verdelen in een trottoir van 2.5 meter en twee fietsstroken van elk twee meter breed. Het niveau van het laatste deel van de Marnixstraat zal verlaagd worden en het desbetreffende deel van de Willem de Zwijgerlaan verhoogd. Om de Marnix straat voor het gemotoriseerd verkeer bereikbaar te houden, wordt er aan ge dacht om de ventwegen langs de noord en zuidzijde van de Willem de Zwijger- laan door te trekken. Aan de noordzijde zou dat kunnen langs het Zwarte Pad naar het noorden toe en daar zou de weg aangesloten kunnen worden op de aan te leggen Gooimeerlaan. Aan de zuidkant kan de ventweg tussen de Koningskerk en de Van Hogendorpstraat worden doorgetrokken. In de beginjaren zeventig voerden diverse betrokkenen acties voor beveiliging van het kruispunt, dat door de groei van de Merenwijk steeds drukker werd. Het re sultaat daarvan was dat het kruispunt Willem de Zwijgerlaan-Marnixstraat in juli 1975 voorzien werd van verkeers lichten met een drukknopinstallatie voor voetgangers. Maar al eind 1974 sprak wethouder Waal (Verkeer) als zijn mening uit dat een tunnel eigenlijk de enige werkelijke op ing zou bieder.. Om financiële rede- werd daar toen nog van afgezien. Alvorens het plan tot aanleg van de tunnel zal worden besproken in de commissie ruimtelijke ordening en de gemeente raad, kunnen de bewoners rondom het kruispunt hun mening kenbaar maken. Zij krijgen daartoe de gelegenheid op een informatieavond, die op dinsdag 5 april in het dienstencentrum aan de Van Hogendorpstraat om acht uur wordt ge houden. Medewerkers van de dienst gemeentewerken zullen een toelichting geven op het ontwerp van de tunnel. Tekeningen daarvan zijn te bezichtigen in het dienstencentrum, Van Hogendorp straat 36, het gemeentelijk informatie centrum in het stadhuis en in de etalage van de firma Van Heusden, Willem de Zwijgerlaan 18. LEIDEN - Voor een aantal bewo ners van studentenflats aan het Flanorpad een weg parallel aan de Wassenaarseweg) was de maat gis termiddag meer dan vol. Opnieuw stond op het terrein bij de flat een groot aantal auto's van niet- bewoners geparkeerdwaardoor de weg werd versperd. „Het zijn bijna allemaal bezoekers van het Acade misch Ziekenhuis. Daar is nauwe lijks parkeerruimte"zei een bewo- De parkeerproblemen zijn al re gelmatig onderwerp van gesprek geweest tussen Flanorpadbewoners en politie. Er is ook een bord ge plaatst, een verbod voor met bewoners om te parkeren. Het hielp niets. Vandaar de actie van de be woners. Alle fout-parkeerders von den hun auto met lege banden te rug. LEIDEN - Nieman Holding BV, het bedrijf dat op het Waardeiland woningen bouwt, heeft zich ver plicht om de gemeente een bedrag van een half miljoen gulden te be talen als een bijdrage in de kosten van zogenaamde „bovenwijkse voorzieningen". Het PPRID'66- raadslid Laurens Beijen, rekende de Leidse raad gisteravond voor, dat het bedrag ongeveer een mil joen had moeten zijn, wanneer een vergelijking wordt getrokken met bijvoorbeeld de Merenwijk. Het argument dat Nieman Hol ding geen bijdrage van gemeen tewege ontvangt voor de ontslui ting van het Waardeiland vond hij voor een dergelijk verschil on voldoende. Wethouder Waal (Stadsontwikke ling) was het met die opvatting niet eens. Hij zei onder meer, dat de kosten van het onderhoud van de plantsoenen op het eiland door de bewoners zelf worden gedra gen. Daardoor was de situatie volgens Waal ook niet vergelijk baar met de Merenwijk. „Het be drag is tijdens onderhandelingen tot stand gekomen, maar daarom nog niet onjuist" aldus Waal. Wat betreft de inmiddels op het Waardeiland gebouwde wonin gen zei Beijens te twijfelen aan de grondigheid van de controle door bouw- en woningtoezicht. Hij wees daarbij op de enorme lijst met klachten, die door een van de bewoners ter kennis van de ge meente is gebracht. Verder liet hij blijken het niet erg op pTijs te stel len, dat Nieman Holding de kla ger onder druk heeft gezet in een brief. Reactie van wethouder Waal: „Op dat punt moeten we de verant woordelijkheden goed scheiden. De gemeente is verantwoordelijk voor een goede naleving van de wettelijke voorschriften bij de bouw. Wanneer de bewoners klachten hebben over de oplever ing van de woningen, dan staan daarvoor de normale gerechte lijke kanalen ter beschikking. Overigens, klachten bij nieuw bouw zijn er bijna altijd." De meerderheid van de raad ging gisteravond akkoord met de exploitatie-overeenkomst die voor het Waardeiland is gesloten tussen Nieman Holding en de ge meente. Die overeenkomst is ge baseerd op een inmiddels gewij zigd beboutuingsplan. Dat plan voorziet nu in de bouw van in to taal 259 eengezinswoningen, 166 woningen voor twee gezinnen en ongeveer 160 flatwoningen met daaronder een aantal winkels. Hoeveel winkels dat precies worden werd door de raad gisteravond opengehouden. Dat zal bekeken worden in samenhang met de al aanwezige winkels aan de Hoge Rijndijk en in Meerburg. Verder ging de raad akkoord met de ge wijzigde bebouwing van het Waardeiland, vooruitlopend op een nieuw bestemmingsplan. Tenslotte aanvaardde de raad met algemene stemmen een motie van PvdA-er Duivestein, waarin werd vastgelegd, dat de wonin gen op het eiland in de eerste plaats beschikbaar moeten ko men voor Leidenaars of econo misch aan Leiden gebondenen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3