"Democratie moet altijd zegevieren Burgemeester Van der Haar "ambtenaar" Minder misdrijven in Wassenaar opgelost leidse agenda El'" ,r r- 11 WW: voorkeur voor een centraal kantoor PAGINA 2 STAD EN RAND DINSDAG 29 MAART 1977 Door Joop Peeters Van der Haar: "Als burgemees ter kun je iets doen voor der. VOORSCHOTEN - Dr. J. van der Haar zal op 1 april veertig jaar in overheidsdienst zijn. Dat jubileum moet gevierd worden, vindt de gemeente Voorschoten, die zijn eerste burger een receptie wil aan bieden. Daar heeft de jubila ris zelf de grootste moeite mee. Het betekent enerzijds een terugblik en anderzijds vooruitzien en, alhoewel Van der Haar allerminst van de ene dag in de andere leeft, ziet hij die gevolgen van zijn jubi leum "niet zo zitten". Het gevaar, zo meent Van der Haar, is dat er iemand verge ten wordt tijdens de festivitei ten of dat iemand zal menen er niet welkom te zijn. Die in druk wil hij hoe dan ook ver mijden en vandaar de opmer king dat iedereen "uiteraard" welkom is. Op de vraag waarom hij burge meester wilde worden ant woordt Van der Haar "Op- deze plaats kun je iets doen voor de mensen". Het ideaal om burgemeester te worden heeft hij overigens al sinds zijn kinderjaren: "Ik kom uit een ambtenaren- gezin en maakte daar kennis met alle aspecten van de ge meente. Zo kwam het dat ik burgemeester wilde worden, zoals een ander jongetje zijn voorkeur uitspreekt voor een "betrekking" als trambes tuurder of ijscoman". Van der Haar heeft zijn jeugdi deaal bereikt en het antwoord op de vraag naar zijn geluk is dan ook positief: "Ik ben ge lukkig". Democratie De Voorschotense bevolking krijgt soms een wat vreemde indruk van hem. Tijdens de raadsvergaderingen is hij vormelijke voorzitter maar bij bezoek aan verenigingen de man die er blijk van geeft vol ledig ingeburgerd te zijn in de verenigingen en alle gehei men van het verenigingsle ven te kennen. Het vormelijk gedrag tijdens de raadsvergaderingen komt voort uit de wetenschap dat de gemeente de eerste verde digingslinie van de democra tie is. "De democratie moet altijd ze gevieren", aldus de burge meester die er daarom geen enkele behoefte aan heeft een wethouder te steunen bij zijn verdediging. "Wanneer uit een goede discussie blijkt dat de meerderheid van de raad een voorstel van B en W wil afwijzen, dan moet de demo cratie voorrang krijgen". Wanneer dat bij de Voorscho tense burgerij de indruk wekt van passief ondergaan van de discussie dan vindt Van der Haar dat wel begrijpelijk maar blijft hij van mening dat het past in zijn zienswijze over het hoogste gemeente lijke bestuursorgaan: de ge meenteraad. Jubeltonen Johannes van der Haar werd in 1916 geboren en stortte zich op vijftien-jarige leeftijd op "de grote wereld". Zij eerste stappen op het ambtelijk pad zette hij in Bilthoven, als vo lontair op de secretarie. Via het ministerie van Binnen landse Zaken kwam hij in ok tober 1940 bij de uitgeverij Samson in Alphen aan der Rijn terecht. Daar "zat" hij de oorlog uit. Na de oorlog begon hij te solliciteren en op 16 mei 1946 werd hij benoemd tot burgemeester van Mijdrecht en Wilnis. Op 1 mei 1971 werd hij benoemd tot burgemees ter van Voorschoten en daar wacht Van der Haar thans op herbenoeming voor zijn laat ste periode als burgemeester. Intussen deed de eerste burger van Voorschoten ook zijn doctoraal examen met een proefschrift over "Lijkbezor- gingsrecht". Van der Haar ziet de burge meesterspost als zijn "meest geëigende job", al was zijn en tree in Voorschoten nu niet direct een zegetocht: "Mijn ontvangst door de Voorscho tense gemeenteraad was er nu echt niet een vol jubeltonen. Een burgemeester wordt be noemd door de Kroon en die benoeming is soms niet in harmonie met het beeld dat de gemeenteraad van een burgemeester heeft", aldus Van der Haar. Representatie "De representatieve kant van mijn werk doe ik erg graag. Het is een goede gelegenheid om met allerhand mensen in aanraking te komen en ook een middel om een ander ge zicht van jezelf te laten zien", meent Voorschotens burger vader. Van der Haar wil best weten dat hij trots is op zijn burgemees terspost, zoals hij er ook trots op is "doctor" voor zijn naam te mogen zetten. Hij ziet het als een bewijs van de stelling dat men met hard werken re sultaten kan boeken. Even gemakkelijk komt hij er toe dat hij - technisch gespro ken - twee linkerhanden heeft en daarom graag in een Dafje rijdt en in een eenvoudig huis wil wonen mits er maar ruimte is voor zijn boeken. Voor Van der Haar hoeft de hele receptie eigenlijk niet, maar wanneer hij zou weten dat bij die gelegenheid ook maar één goed gesprek mogelijk is dan is hij daarvoor in. Tesselaar Hij is ziek, D. J. Tesselaar, we thouder in Leiden van onder wijs, sport, recreatie, samen levingsopbouw, en wat al niet. Burgemeester Vis, zijn baas dus, meldde gisteravond in de gemeenteraadsvergadering, dat er met langdurige afwe zigheid van wethouder Tesse laar rekening moet worden gehouden. Hij heeft rugklach ten en moet over enkele weken in het ziekenhuis een operatie ondergaan. Daarna zal het nog een paar weken duren, voor hij weer zal kunnen beginnen. Tesselaars werkzaamheden zullen zolang worden waarge nomen door zijn collega's Oos terman en Van Dam. Beter schap, D. J. WD De afdeling Leiden van de WD houdt morgenavond een le denvergadering in restaurant Nieuw-Minerva. Maar bij de WD zijn ledenvergaderingen nog niet openbaar. Daarom is het nuttiger om te weten dat het kandidaat-Tweede Kamer lid drs. A. Leijten na het huis houdelijke gedeelte zal spre ken over de algemene politieke situatie en over de grondpoli- tiek in het bijzonder. Om negen uur. CPN De CPN-afdeling Leiden houdt vanavond (opschieten dus) een openbare vergadering over het stadsvernieuwings- en huur beleid van de - nu demissio naire - regering voor de wijken Kooi en Noorderkwartier. Heel simpel: de CPN pleit voor een snellere aanpak en betaal bare huren. Ook zal spreker Dirk van Zwinderen argumen ten aanvoeren tegen de per 1 april ingevoerde huurverho ging van zeven procent of meer. De vergadering begint om acht uur en wordt gehou den in de Zevensprong, Be- rnhardkade. Operette Onder de titel „Muziek uit Dui zenden" heeft donderdaga vond in het Leidse Vrijetijds centrum, Breestraat 66 een operetteconcert plaats. De amateurvereniging „De Trou badours" uit Oegstgeest brengt bekende operettemu ziek ten uitvoer. Aanvang acht Boeken Zaterdag zal de werkgroep Amnesty International voor Voorschoten en Wassenaar in delen van Voorschoten huis- aan-huis boeken ophalen, die zullen worden verkocht op een boekenmarkt op 13 en 14 mei in het centrum van Voorschoten. Het ophalen gebeurt in Ade- geest, Noord-Hofland, Nas- sauwijk, Boschgeest en de straten tussen Nassauwijk en Boschgeest. De opbrengst van de boekenverkoop komt ten goede aan het goede werk van Amnesty International. De bewoners worden verzocht de boeken die ze kwijt willen klaar te zetten. Mocht er nie mand langs komen, dan con tact opnemen met Rob van Lint, Offenbachlaan 15 Voor schoten, telef. 01717-4441. II WASSENAAR - Uit het jaarverslag van de Wassenaarse politie over 1976 blijkt, dat de dienstvoertuigen auto's en motoren - in dat jaar ge zamenlijk 477.056 km hebben afge legd. Er werden 57.713 liter benzine en 220 liter olie verbruikt. De sterkte van het korps werd per 1 januari van het verslagjaar vastges teld op 75 man. Deze sterkte mag echter worden overschreden met een aantal agenten in verband met toekomstig functioneel leeftijd sontslag van politiepersoneel. Voor bijzondere bewakingsopd rachten - bij drie residenties van ambassadeurs - werd bijstand ver kregen van gemeentepolitie van el ders, rijkspolitie en Koninklijke marechaussée. UW- Wassenaar houdt zomer- kledingbeurs WASSENAAR - Op 26 en 27 april organiseert de Wassenaarse afde ling van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers opnieuw een voor- jaarskledingbeurs in de foyer van de Zijllaankerk. Op dinsdag 26 april 's middags tus sen twee en half vijf kunnen in goede staat verkerende en schone zomerkledmgstukken en sportar tikelen in de kerk worden afgege ven. Volgnummers worden vanaf 12.00 uur uitgereikt. Allerlei soorten kleding is welkom: zomermantels, zomermantelpak- ken, blouses, rokken, broeken, zo- meijurken, herenkostuums, regen jassen, kinderkleding, babykle- ding, sportkleding, zo goed als nieuwe tassen, lederen ceintuurs en dergelijke. Op dinsdagavond 26 april van half 8 tot 9 uur is er een speciale pas- en koopavond voor heren en jongens. Daarvoor wor den geen volgnummers uitgege- Op woensdag 27 april begint de verkoop 's morgens 10 uur. De ver koop eindigt 's middags half vier. Van vier tot half vijf kan de niet- verkochte kleding worden terug gehaald en de wel verkochte artike len worden afgerekend. Niet afge haalde kledingstukken zullen door de UW ter beschikking van lief dadige instellingen worden ge steld. HOOFDLUIS WASSENAAR - De in Wassenaar werkende schoolartse, mevrouw D. van der Meijden-de Boer, heeft aandacht gevraagd voor de klach ten over hoofdluis. Hoewel de si tuatie in Wassenaar gunstiger is dan de landelijke besmettings graad is er ook op de Wassenaarse scholen een toename van besmet tingen te constateren. Lichtwedstrijd ZOETERWOUDE - Indien de weersomstandigheden het toela ten, zal vanavond een lichtwed strijd tussen S.J.Z. en Foreholte worden gespeeld in het kader van het door S.J.Z. georganiseerde ne- derlagentoernooi om de "Guus van der Geest beker". Aanvang 20.15 uur. Het aantal aanrijdingen waarmee de Wassenaarse politie te maken kreeg steeg van 476 in 1975 tot 526 in '76. Daarbij vielen 145 gewonden en 3 doden. Alleen al op de Rijks straatweg deden zich 199 aanrij dingen voor. In 1976 werden 756 aangiften van misdrijf door de recherche opge nomen. Daarvan werden 161 zaken opgelost, ofwel 21,3 procent. Beziet men deze aantallen over de voor gaande jaren dan blijkt het aantal misdrijven waarvan aangifte werd gedaan zich in stijgende lijn te be vinden: 461 in 1972,756 in 1976. Het "oplossingspercentage" daalde van 43,4 procent in 1972 tot 21,3 procent in 1976. Dit oplossingspercentage wordt nadelig beïnvloed door het grote aantal rijwiel- en bromfiets- diefstallen, aldus het jaarverslag. De administratie van de politie verwerkte 5485 processen-verbaal. Het aantal processen-verbaal voor verkeersovertredingen bedroeg 1309. Afscheid van onderwijzer ZOETERWOUDE - Voor Arnold Aerts, hoofd van de Sjaloomschool beginnen de uren te tellen. Per 1 april zal hij Zoeterwoude verlaten en vertrekken naar Friesland. Toch zal hij niet met lege handen af scheid nemen van de school, waar aan hij acht jaar verbonden is ge weest. Woensdag a.s. wordt hij in de bloemetjes gezet als dank voor zijn onvermoeibare inzet voor het plaatselijk basisonderwijs. Onder leiding van de schoolraad zal een veelzijdig programma worden afgewerkt; toneeluitvoeringen, het zingen van liedjes, het schoolorkest zal een muzikaal intermezzo ver zorgen en voor de heer Aerts is er dan nog een verrassing. In tegenstelling tot eerdere publi caties is er van 17.00 uur tot 18.30 uur in de aula van de school een receptie waarvoor ouders, oud leerlingen en leerlingen worden uitgenodigd. Dinsdag Hooigracht 38„spreekuur stichting huisvesting werkende jongeren, 7.30-8.30 uur nam. Gerard Brandtstraat 6, informa tieavond Baha'i gem., 8 uur nam. Niéuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 9-1 Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur v.m.-6 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, open huis, ouderensoos, Repelsteel, 2-5 uur nam.; volksdansen, 7-8.30 uur nam.; yoga, 8-10 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, koken, 5-8 uur nam.; yoga, 6.30-8 uur nam.; Nederlands, studiebegeleiding BVB I, 8-10 uur nam.; jazzballet, 9-10 uur nam. Vrijetijdscentrum Breestraat 66, zeefdrukken, yoga, jazz-ballet, fo toclub gevorderden, tekenen en schilderijen, alle groepen vanaf 8 Morsweg 10, vergadering werk groep stedelijke ontwikkeling en werkgroep verkeer en Leidse Schouwburg, Jasperina de Jong "Jozefien en Jasperien, 8.15 uur nam. Sterrewacht, lezing over 3-K straling, 8 uur nam. De Zevensprong, Bernhardkade, vergadering CPN over stadsver nieuwingen huurbeleid. 8 uur nam. Evangeliecentrum, Zijlsingel 2, film "het Athene van India, 8 uur Noordeinde 2a, zomerkledingbeurs UW en WH, 7-9 uur nam. Stadhuis, commissie interne orga nisatie en beheer, 8 uur nam. Gemeentehuis Wassenaar, welzijn- soverleg, 7.30 uur nam. De Roode Leeuw, Oegstgeest, PvdA-avond over gemeente poli tiek, 8 uur nam. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 25 mrt. tot 1 april door Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 124807 en Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Gemeentepolitiek Burgerraadsman OEGSTGEEST - De PvdA- fractie uit de Oegstgeester gemeen teraad organiseert vanavond een avond over gemeentepolitiek in De Roode Leeuw aan de Dorpsstraat. Aan de orde komen ondermeer het zwembad, Haaswijk en het effect van een PvdA-wethouder (de eer ste) binnen het Oegstgeester colle ge. Aanvang van de avond is acht Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Rutgershuis Concert in Drie Eendjes Dr. J. Rutgershuis, Papengracht 26, tel. 126802. Hulpverlening bg sexualiteits- vragen, advies over geboorteregeling en middelenverkoop. Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogen- dorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 ZOETERWOUDE - Zeker 175 belangstellenden waren gistera- SOS-dienst vond aanwezig bij het gevarieerd concert van de Zoeterwoudse drumband „De Rijntamboers" in het gebouw „De Drie Eendjes" in Zoeterwoude-Rijndijk. Het programma bestond uit tien werken waarvan vooral „Menuet" van Handel veel lof oogstte. Na de pauze kwam het wat meer populaire deel van het repertoire aan bod met een optreden van de majorettes en muziek met Zuid- amerikaanse en Tiroler invloeden. Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Dienstencentrum 11 Tl i 1 <VV, .ra ÈÏI1S WASSENAAR - Een modern kan toorgebouw voor de gemeentelijke diensten aan de Johan de Win straat in Wassenaar. Dat is het voorstel van de vereniging Vrien den van Wassenaar die daarmee een bijdrage wil leveren aan de dis cussie van vanavond over de plan nen tot uitbreiding van het gemeen tehuis. De Vrienden van Wassenaar vinden bovendien dat het allemaal veel goedkoper kan dan de tien mil joen, die B en W ervoor wil uittrek ken. Er ligt een plan van rijksbouw meester Quist uit Rotterdam die aan het bestaande gemeentehuis (zie foto) een vleugel wil bouwen. Daartegen zijn op een vorig jaar gehouden hoorzitting zoveel bezwa ren ingebracht, dat B en W ervoor voelden de plannen opnieuw in dis cussie te brengen. Een veelgehoord bezwaar is de a-centrale ligging van het gemeen tehuis, dat gelegen is aan de Rijks straatweg en daarom nauwelijks hen bindingen heeft met de Wasse naarse dorpskern en de nieuwere gedeelten van het dorp. Vandaar de opmerking van de Vrienden van Wassenaar, die een meer centraal gelegen "stadskantoor" willen heb- De opstellers van het rapport - leden van de Vrienden van Wassenaar, voormalig staatssecretaris prof. dr. F Ji M. Grapperhaus ,prof. dr. Kuin en vertegenwoordigers van de bond Heemschut - voeren ook nog andere bezwaren aan tegen de plannen van Quist. Zij menen dat uitbouw van het gemeentehuis een aantas ting zou zijn van de monumentale waarde die het voormalig paleis van bodewijk Napoleon heeft. Ook zou het karakter van het grote park rond het gemeentehuis ernstige schade lijden. De Vrienden van Wassenaar willen het raadhuis behouden voor repre sentatieve en bestuurlijke doelein den. Een gespecialiseerd architect zou het voor dat doel geschikt moe ten maken terwijl alle gemeente lijke diensten elders in het dorp worden ondergebracht. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht ber reikbaar, tel. 134687. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. JanssemNiemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10 30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11 30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur. Tuin- stadwgk, Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. LEIOSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2