LEIDSCH mDAGBLAD HIT Britten blokkeren een "loonroncle" voor de boeren Transport van doden vertraagd Ministers: plan middenschool In Voorschoten rente op en lichtnota mm mot vandaag Landbouwoverleg Brussel vastgelopen Vrouw doodgestoken DINSDAG 29 MAART 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35202 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (®J>) 4 weken lang het EIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS heden Naam Adres Woonplaats Gironr. open envelop ider postzegel opstur Uitgebreide sortering RUNDLEDEREN ZITMEUBELEN w.o. chesterfields, zie afbeelding Verkrijgbaar in 2- 3- en 4-zitsbank KOOREMAN Periodemeubelen Nieuwe Rijn 9 - Leiden Telefoon 071-122144 Was er een akkoord gekomen, dan zou de melkprijs vanaf overmorgen voor de veehouder met 3.5 procent omhoog zijn gegaan. Vanaf half- september zouden de veehouders daarvan 1.5 procent in een Euro pees fonds storten. Dit financiert de vervroegde pensionering van veehouders en stimuleert het ge bruik van melkürodukten. De plannen om belasting te leggen op margarine zijn in ieder geval van de baan. De Britse moeilijkheden zijn te verklaren uit het feit dat in dit land de voedselprijzen dit jaar toch al met bijna 20 procent zullen stijgen. Dat was ook de reden waarom de EG had voorgesteld om de subsidies uit EG-fondsen ten behoeve van de consument tijdelijk nog wat uit te breiden. Vermoeiend Een zeer vermoeide minister Van der Stee, die met zijn collega's van gistermiddag half vier tot vanoch tend elf uur aan één stuk vergaderd had, gaf als commentaar: "In het verleden hebben wij alles gedaan om de Brit te helpen hun voedselprijzen laag te houden. Wij hebben bijvoorbeeld tegen hoge prijzen suiker op de wereldmarkt gekocht toen er een tekort in Groot-Brittannië was. De stemming in de raad wordt langzamerhand bitter. Er zijn harde woorden gevallen en dit zijn zwarte dagen voor de gemeenschap. Wat gebeurd is druist volledig in tegen de geest van de Europese verdra gen. Als dit voortduurt gaan we een uiterst zwarte toekomst tegemoet". (Van één onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN - De ge meente Voorschoten gaat - tegen de wil van het ministerie van Ec. Zaken in - dit jaar bij wijze van proef rente berekenen over de gas-, water- en elektrici teitsrekeningen. Men doet dat om de verliezen, die ontstaan door zeer trage afwikkeling van het factureren, zoveel mogelijk te beperken. De Voorschotense gemeente raad nam eind vorig jaar een be sluit tot het heffen van rente - 1.4 procent per maand - over de rekeningen omdat het gemid deld twee en een halve maand duurt voor de gas-, water- en elektrarekeningen betaald worden. Die achterstand ont staat omdat het, na het verstrij ken van het kwartaal, twee maanden duurt voor de werke lijke afrekening komt. De heer Van Beest - van de af deling financiën van de Voor schotense secretarie - deelde vanmorgen mee dat dat komt omdat men werkt met een sys teem van schattingen en pas aan het eind van het kwartaal het werkelijk verbruik op neemt. De daaruit voort vloeiende administratie duurt circa twee maanden. De Voor schotense burgerij zal nu de daaruit voortvloeiende kosten Een woordvoerder van ÉZ deelde vanmorgen mee dat men op het ministerie alles behalve gelukkig is met de renteheffing: ,,Dat is ook vantevoren aan de gemeente Voorschoten meege deeld en men heeft toen gezegd dat de hele regeling aan het einde van dit jaar nog eens ter discussie zal worden gesteld". EZ vond het geen gelukkige manoeuvre om een en ander dan toch in te voeren: „Maar raadsbesluiten zijn nu eenmaal moeilijk terug te draaien," al dus een voorlichter. Econ. Zaken zal zich voorlopig nog onthouden van acties tegen de gemeente Voorschoten om dat de regeling een jaar, bij wijze van proef, van kracht is. BRUSSEL (SP/ANP)- De marathonbijeenkomst van landbouwministers uit de EG voor de prij- zenronde 1977 is vanmorgen totaal vastgelopen. De ministers waren sedert vrijdagochtend dag en nacht bijeen geweest. Er komt nu voorlopig geen verhoging van de prijzen die negen miljoen boe ren en tuinders uit de Europese Gemeenschap voor hun produkten ontvangen. De schuld ligt bij de Britten. Zij eis ten naast de reeds geldende subsi dies van zes miljoen gulden per dag nog eens één miljard per jaar voor goedkope roomboter. Het over grote deel van dat geld moet door de belastingbetalers op het vaste land worden betaald. De ministers van landbouw zijn echter niet voor deze eisen van de Britten door de knieën gegaan. Gesloten Sedert vannacht één uur zag het er naar uit dat de boeren vanaf over morgen een "loonronde" van 3.5 procent zouden krijgen. Alle EG- landen, behalve Groot-Brittannië, gingen daarmee akkoord. De Brit ten blokkeerden de overeenkomst tot vanmorgen tien uur, toen nie mand er nog heil in zag en de ver gadering werd gesloten. moeten betalen. Van Beest meent overigens dat dat geenszins het geval is: „Want in die tijd kunnen de mensen het geld op de bank zet ten en dan verdienen ze er aan." Het ministerie van Ec. Zaken is niet in die redenering getraDt. Meer bewolking Heldere nacht met weinig wind en minimumtemperaturen van 0 tot 116 graden. Morgen overdag van het noordwesten uit toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtin gen. Maxima omstreeks 8 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). 30 MAART Zon op: 6.20 uur, onder: 19.10 uur. Maan op: 13.36 uur, onder: 3.43 uur. Hoogwater te Katwijk 11.31 uur, laag- water te 6.35 en 19.34 uur. DEN HAAG (SP) - De - nu demis sionaire - bewindslieden van On derwijs en Wetenschappen houden onveranderd vast aan de toekomst visie op het onderwijs zoals die was neergelegd in de veelbesproken en bekritiseerde contourennota met daarin als meest omstreden deel de middenschool, voor alle 12 tot 16- jarigen. Wél hebben zij in de vervolgnota "Contouren van een toekomstig onderwijsbestel II" een aantal za ken bijgesteld. Zo wordt de moge lijkheid geboden van een driejarige cursusduur van de middenschool. Van groot belang hierbij is of het parlement instemt met een verlen ging van de leerplicht tot het acht tiende jaar. In de vervolgnota worden ander zijds reeds experimenten aange kondigd met scholen voor 4-16- jarigen. In een dergelijke school is een ononderbroken leerproces mogelijk. Er wordt in dit verband ook gedacht aan "verticale" schoolgemeenschappen van basis- en middenschool. De bovenschool krijgt in de "twee de" contourennota veel aandacht. De cursusduur van deze school (volgend op de middenschool) zal kunnen variëren van twee tot vier jaar, een periode die zelfs met één jaar moet kunnen worden over schreden. De bovenschool kent twee eind doelen: voorbereiding voor de be ginnende beroepsbeoefenaar (een voudig niveau tot middenkader) en aansluiting met het vervolgonder wijs, met name het hoger onder wijs. Minister Van Kemenade en de staatssecretarissen Klein en De Jong stellen nog eens nadrukkelijk dat de voorstellen gericht zijn op het wegnemen van knelpunten in ons onderwijs. Zo is er nog altijd een ongelijke deelname aan onder wijsvoorzieningen en het ongelijke profijt van het onderwijs bij ver schillende groepen in de samenle ving. Dat zijn vooral de arbeiders kinderen en de meisjes. Zoals gezegd streven de bewinds lieden naafr een leerplicht van 4 tot 18 jaar. Zij willen er echter voorlo pig mee volstaan de 5-jarigen onder de leerplicht te doen vallen. Wél zullen de kinderen die op 1 augus- tus3jaaren 10 maanden oud zijn op die datum kunnen worden toegela ten tot de nieuwe basisschool. In de loop van het cursusjaar kunnen kinderen, die 4 jaar worden, toela ting krijgen. Het wetenschappelijk onderwijs, zo wordt met nadruk gesteld, blijft een belangrijke taak houden ten aanzien van het wetenschappelijk onderzoek. Indira Gandhi: "eigen schuld NEW DELHI (AFP) - Oud-premier mevrouw Indira Gandhi van India heeft zichzelf de schuld gegeven van het verlies dat haar partij bij de recente verkiezingen heeft geleden, zo schrijft de Times of India van daag. Volgens de krant heeft mevrouw Gandhi tot een groep parlementa riërs van haar congres-party die bij de verkiezingen verslagen werden gezegd dat zij de situatie voor de verkiezingen onjuist had beoor deeld, de datum verkeerd had ge kozen en andere fouten had ge maakt. De parlementariërs zouden het ge voel hebben dat mevrouw Gandhi het leiderschap van de partij voor de toekomst niet langer nastreeft ondanks de druk die op haar wordt uitgeoefend. LIS SE - Mevrouw C. B. Blei-Strijbos (rechts), vice- voorzitter van de Nederlandse Vrouwenraad, heeft vanmorgen de 28ste Keukenhof (vorig jaar bijna 900.000 bezoekers) geopend. Een opening die gepaard ging met een winterse sneeuwbui. Het nachtje vorst heeft de bollenflora overigens niet veel schade berok kend. De Keukenhof, die met in gang van zaterdag na het invoeren van de zomertijd dagelijks één uur langer dan in voorgaande jaren zal zijn geopend, is dit jaar opgesierd met een „Goud door de eeuwen heen"-tentoonstelling in het Juliana-pavüjoen. Midden op de foto burgemeester Be rends van Lisse temidden van de Haarlemse bloemenmeisjes. ROTTERDAM - De 25-jarige Vivian Pinas, is vannacht in een woning in Rotterdam doodgestoken. De vermoedelijke dader, de 33-jarige Stanley O. S., een ex-vriend van de vrouw is nog voortvluchtig. De vrouw lag gisteravond op bed met een vriend, de 24-jarige student Charles O. uit Nigeria. Omstreeks haK twaalf drong een man via de tuindeuren de slaapkamer binnen en bracht Vivian een aantal messte ken toe. De vrouw vluchtte de kamer uit en zakte bij de voordeur in elkaar. Na het drama rende O. naakt de straat op, waar de inmiddels gealarmeerde politie hem aanhield en meenam voor verhoor. Volgens de politie hadden buren de dader het huis zien binnendringen en de politie gewaarschuwd. Er was wel eerder onenigheid geweest tussen de vrouw en haar ex-vriend. 24 PAGINA'S De troosteloze resten van één vayi de twee Boeings die zondag op de startbaan op het vliegveld van Santa Cruz op Tenerife met elkaar in botsing kwamen. Een triest beeld van een triest record in de luchtvaart: 562 doden. TENERIFE (ANP/SP) - Het trans port naar Nederland van de stof felijke resten van de 249 Neder landers die bij de vliegramp van afgelopen zondag op Tenerife om het leven zijn gekomen, zal vol gens sommige berichten niet binnen twee dagen kunnen ge beuren. Op het vliegveld Los Rodeos is een team van de Rijkspolitiedienst Luchtvaart gisteravond begon nen met het identificeren van de stoffelijke overschotten. Dit zeer moeilijke karwei zal, voorzover het nog mogelijk is, wellicht drie dagen gaan duren. Eerder had den de autoriteiten op Tenerife nog de verwachting uitgespro ken dat binnen 48 uur een begin zou kunnen worden gemaakt met het transport van de verkoolde resten van de omgekomen Ne derlanders. Verder werd ver klaard dat 90 tot 95 procent van de overschotten niet meer te identificeren zou zijn. Na identificatie worden de resten gebalsemd en in loden kisten ge legd. De kisten zullen waar schijnlijk per schip naar het na burige eiland Las Palmas worden vervoerd, omdat het vrijmaken van de startbaan op Tenerife nog wel enige dagen zal duren. Van Las Palmas worden de doodskis ten dan overgevlogen naar Ne derland. De catastrofe op Tenerife heeft op pijnlijke wijze de kern geraakt van een discussie die in Spanje aan de gang is: die van de veilig heid van het burgerluchtvaart- verkeer. Vorig jaar hebben de Spaanse verkeersleiders lang gestaakt omdat volgens hen te weinig mensen te veel uren moesten maken en bovendien met veelal verouderd materiaal moesten werken. Ook de internationale verenigin gen ders onderschrijven de acties in Spanje. Speciaal het vliegveld Los Rodeos heeft bij vele vliegers een slechte naam mede omdat er vaak mist hangt; het vliegveld ligt namelijk op ongeveer 700 me ter hoogte. Apparatuur die lan dingen op instrumenten moge lijk maakt ontbreekt. Spaanse kranten wisten vanmor gen te melden dat het KLM- toestel nog geen toestemming had om te vertrekken. De be manning van de Amerikaanse Jumbo zou over de radio gehoord hebben hoe de Nederlandse co- piloot Meurs aan .zijn gezagvoer der had gevraagd: „Waarom ver trek je nou?" Verondersteld wordt dat de Nederlandse gezag voerder zo snel mogelijk wilde vertrekken omdat de mist dichter werd. De IPALPA, de internationale fe deratie van vliegers, heeft jaren lang "zwarte lijsten" bijgehou den van vliegvelden met een slechte reputatie. De 46-jarige Peter Stephan, nu nog manager van Go Ahead Eagles, is door het be stuur van Feyenoord aange trokken als opvolger van Guus Brox. De huidige di recteur van de Rotterdamse club legt per 1 juni 1978 al zijn functies neer. PAGINA 13 „Sieraden maken is een emotionele zaak". PAGINA 5 Raymond Barre heeft na zijn ontslag opdracht gekregen een nieuw Frans kabinet te formeren. PAGINA 9 Het kabinet gaat in zijn ge heel demissionair verder. Het zal de Kamer ontbinden. PAGINA 17

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1