Eagles-manager Peter Stephan directeur van Fevenoord Vriesekoop leidt Oranje naar de top Spassky in ziekenhuis opgenomen Nieuwe sponsor voor BS Leiden Cruyff choreograaf "de balletsuite LFC Poloteam stelt teleur DINSDAG 29 MAART 1977 LEIDEN - De kogel is door de kerk, basketbalvereniging B.S. Lei den, nu nog financieel gesteund door Mercasol-importeur Per- quin, heeft een nieuwe sponsor gevonden. Het is een Amster dams bedrijf dat zich morgen middag om half drie pas bekend wil maken en dan opening van zaken zal geven wat het bereikte akkoord met de Leidse eredivi sieclub precies inhoudt. Het (officieuze) bericht dat de zaak "rond" was circuleerde al een week bij spelers, supporters en bestuur van Mercasol. Vorige week dinsdag werd de training van het eerste team afgelast omdat trainer-coach Hennie Blom, naar iedereen vermoedde, afsluitende besprekingen moest SPORT PAGINA 13 Zondagavond vertelde Leiden- voorzitter Ernst Oudshoorn tij dens een informele bijeenkomst het kader van zijn club dat er belangrijke veranderingen bin nen de vereniging op til waren en gisteren kwam met de uitno diging voor een persconferentie de impliciete bevestiging. Kerngroeplid Frans van Eg- mond: "Als het niet doorgaat be leg je natuurlijk geen persconfe rentie". Van Egmond hield zich verder op de vlakte, kennelijk op verzoek van de Amsterdamse firma, "Bij Leiden zijn maar vier mensen die de naam van de sponsor op dit moment weten, als de direct betrokkenen, de spelers en het verdere bestuur, zijn ingelicht treden we voor het voetlicht van de publiciteit. Ik kan de naam daarom nu niet zeggen". De vreugde over de ongetwijfeld ruimere armslag die Leiden in de toekomst zal krijgen zal niet bij alle spelers heersen. Kwali teitsverbetering zal zeker ten koste van enkelen uit de Leidse selectie gaan. Voorlopig duurt de huidige competitie nog, waarin Leiden o.a. nog duels heeft met het "supertrio", Punch, Den Bosch en Amstel veen, voort. Morgenavond spelen de Leide- naars in de Vijf Meihal (20.30 uur) tegen het op de tweede plaats van de ranglijst staande Punch. Voor Leiden is er als underdog maar een kleine winstkans, maar misschien dat men nu be vrijdt van alle zorgen over de nabije toekomst en na de opste ker van de winst op DDRZ op nieuw voor een verrassing kan zorgen. HANS JACOBS ROTTERDAM - Het schetsen van een profiel leidt door- gemaakt als de nieuwe directeur, gaans tot vijf potige schapen. Zeker wanneer het een direc- J?e huidige manager van Go Ahead teurschap betreft van een vooraanstaand voetbalbedrijf als dionchAln dfenstJ als "adjunct r eyenoord, kan je ervan verzekerd zijn dat menigeen directeur. Hy volgt Guus Brox per 1 nieuwsgierig uitkijkt naar het wereldwonder, dat voldoet juli 1978 op als directeur, aan de waslijst van allemaal goede eigenschappen, waar- Gu"s Brox werd vorige "eek 2a- over de reflectant dient te beschikken. Bij Feyenoord heb- ^SeMe^duel ""tussen^de ben ze dat haarfijn aangevoeld. Logischerwijs verstomden e-elftallen van Feyenoord en Haar- vrij wel op het moment dat manager Guus Brox (voor onbe- lem door het bestuur op de hoogte paalde tijd, waarbij de afloop 1 juli 1970 zou kunnen zijn) ?Sstelt De sp®'trsrajd •ï'™6" werd gepromoveerd tot directeur de geruchten over wie die tot op he"'moment da" Broftot directeur werd benoemd inspraak kreeg, kreeg het nieuws gisteren enkele uren voor de pers werd geïn formeerd te horen. Zowel de ijverig Bettine Vriesekoop. Peter Stephan: "Ik wil per sé nog geen oordeel vellen". wel en wie niet de hoogst betaalde functionaris in rang zou worden. In een voor de Feyenoordleiding gegadigden beoordelend werd plotseling ingetreden oase van rust, prioriteitenlijst opgesteld, die kon de zogeheten selectiecommis sie (drs. Hoekwater, Kerkum, Nieuwland) in nauwe samenwer king met een psychologisch bureau ongestoord verder werken. Bijna 60 volgens werd aangeboden Feyenoords hoofdbestuur. Als het best bewaard gebleven geheim van de laatste jaren, werd gisteren de naam van Peter Stephan bekend buikspieroefeningen doende Wim Jansen als Dick Schneider lieten na afloop weten het niet eens te zijn met de gevolgde procedure. Schneider "Op deze manier heeft de spelersraad weinig zin. Deze handelwijze is op zijn minst onfat soenlijk te noemen. Wat stelt een spelersraad voor wanneer die een paar uur vóór de pers wordt inge licht krygt te horen dat de beslis sing al is genomen? Begrijp goed dat dit niet tegen de persoon Step han is, maar tegen de gang van za ken. Totdat Brox werd benoemd hebben wy inspraak gehad. We hebben ook aangenomen dat de zaak daarmee was afgesloten." Wim Jansen: "Bovendien is het moment erg slecht". Schneider Iemand uit de voetballerij heeft geen jaar nodig om zich in te wer ken". Wanneer Guus Brox teleurgesteld mocht zijn geweest, heeft hy daar van weinig laten merken. Hij: "Ik was verrast. Evenals de spelers trouwens". Weer een diplomatieke draai van de in hart en nieren rood-witte directeur? Brox: "Nee zo was het wel". En op de vraag of de benoeming van Stephan heeft te maken met de weinig schitterend te noemen resultaten van het mo ment "Ik heba niet die indruk". Met Peter Stephan lijkt Feyenoord niettemin een veelzijdig man bin nengehaald te hebben. De in Al melo geboren Stephan schopte het maatschappelijk niet alleen tot manager bij de staatsmijnen en by Polaroid Europa, als actief voetbal ler speelde hij betaald voor Her acles en Limburgia. Stephan (46) speelde verder voor vertegenwoor digende elftallen, beschikt over de trainerslicentie B en was eerder als oefenmeester verbonden aan ama teurclubs als Brunssum, Minor, Quick '20, Enschedese Boys en RIOS 31, welke vereniging hy naar het landskampioenschap voerde. Ten aanzien van de taakomschrij ving van Stephan bestond gisteren nog onduidelijkheid. Feyenoord- voorzitter Leo van Zandvliet "Functioneren is in het algemeen afhankelijk van twee punten. Van de gemaakte afspraken en van de mensen die dat moeten doen. We hebben met de heer Stephan een arbeidsovereenkomst voor onbe paalde tijd met opzegtermijn afge- loten. Er zijn nog geen afspraken gemaakt over bijvoorbeeld het aan een verkoopbeleid. Volgens mij een stuk ontwikkeling dat we sterk in de gaten moeten houden. Als je in uitersten gaat denken, zou je je kunnen voorstellen dat de direc- Tafeltennisters winnaar groep BIRMINGHAM - Door een zege van 3-1 op India zyn de Nederlandse tafeltennisdames ongeslagen als eerste geëindigd in hun groep op het wereldkampioenschap. Bettine Vriesekoop behaalde in Birmingham het beslissende punt tegen Shailaja Salokhe in een spannende wed strijd, die drie games vergde. Na 21-10 en 17-21 won de Nederlandse de beslissende game met 23-21 na met 20-21 te hebben achtergestaan. Op dat moment leek de Indiase het winnende punt te maken, maar de bal rolde van de netband terug op haar eigen helft. Het herenteam verloor gisteravond met 0-5 van Italië. Een resultaat dat zeer hard aankwam. Sinds 'mensenheugenis' had Nederland niet meer van de Italianen verloren. Recent boekten Van der Helm en Van Slobbe nog overwinningen tijdens de toernooien om de open Italiaanse titels, de Europese beker voor landenteams en de Europese beker voor lands kampioenen, tegen dezelfde spelers, die nu tegenover hen stonden. Eerder had Nederland met 5-0 van Singapore gewonnen. Maar door de nederlaag tegen Italië is de ploeg uitgeschakeld voor promotie naar de eerste divise en rest slechts de taak minimaal het niveau van 1975 te handhaven. Nederland eindigde toen bij de heren op de twintigste plaats. De stand in de groep van Nederland is nu: 1. Italië en Bulgarije 6 gespeeld 12 punten; 3. India 6-10; 4. Canada en Nederland 6-6: 6. Israël 5-2; 7. Iran en Zwitserland 6-2; Singapore 6-0. De Aziatische landen hebben op de derde dag van het toernooi om de wereldkampioenschappen tafeltennis in Birmingham hun suprematie overduidelijk aangetoond. Bij de dames is de strijd in de halve finales een volledig Oost-Aziatische aangelegenheid geworden. China, Japan, Noord- en Zuid-Korea gaan uitmaken wie het sterkste land ter wereld is. De halve Finales worden vandaag gespeeld. Bij de heren heeft Europa nog wel vertegenwoordigers in de laatste fase van de strijd. Hongarije (met wereldkampioen Istvan Jonyer), Zweden en Joegoslavië hebben nog kans op de titel, maar zullen de strijd moeten aanbinden met absolute toplanden als China en Japan. Vooral de Chine zen hebben in Birmingham veel indruk gemaakt. Slechts eën keer moest een Chinees zijn tegenstander feliciteren. Die opponent was de West duitser Jochen Leiss, die van Li Chen Shih won. teur de vergaderingen van de PBO en het betaald voelbal gaat bijwo nen. Dit al dan niet vergezeld van een bestuurslid. Van Gelder van PSV wordt vaak begeleid door zijn voorzitter Groeneveld. Dat Step- hans benoeming nu bekend wordt gemaakt, hangt samen met zijn op zegtermijn bij Go Ahead Eagles". Peter Stephan zelf hoedt zich voor voorbarig commentaar. Hij: "Het zal een zaak zijn om tot inventarisa tie te komen. Wat goed is dient be houden te blijven. In nauwe sa menwerking met de tot 1 juli 1978 verantwoordelijke directur Brox dienen we een aantal zaken te be kijken. Ik wil per sé nog nergens een oordeel over vellen. Ik hoop dat alles goed functioneert. Ik wil voor lopig niet oordelen omdat het er anders op zou lijken dat ik veroor deel. Ik heb my n besluit zojuist aan ir. Van de Werf, de voorzitter van Go Ahead Eagles, meegedeeld. Welke club is het? vroeg hij. Ik zeg: Feyenoord. O, was het antwoord, dat is na de Eagles de sympathiek ste club die ik ken. Guus Brox was sinds 1948 be stuurslid bij Feyenoord. In 1959 trad hij in loondienst. Per 1 juli 1978 draagt hij zijn bevoegdheden over. De benoeming van Stephan heeft de geluiden dat de opvolger van Brox binnen de vereniging moet worden gezocht (oa Fred Blanke- meyer) tot zwijgen gebracht. BRUSSEL - Na België-Nederland beschouwen de Belgische kranten Ar gentinië als afgedaan. België zal zeker nog een jaar ver achter blijven bij het superieure Oranje. Zilvervloot in rustig water" en „Oranje gaf voetballes" waren de grote koppen in de „Gazet van Antwerpen"Met Cmyff en Krol als supersterren trekken al de anderen zich aan dit tweetal op. België mag tevreden zijn dat de score niet hoger uitviel. Nederland heeft meer dan een duidelijk laten zien, dat deze ploeg geroepen is om naar Argentinië te gaan" Voor ,fiet Nieuwsblad" was de nederlaag van 0-2 pijnlijker dan die van 0-5 vorig jaar. Oranje is een klasseteam, dat alleen door zichzelf overtrof fen kan worden. De Belgen weten nu met zekerheid, dat zij nog mim een jaar kansloos zijn tegen Nederland, zeker tot de zomer van 1978 als Johan Cmyff er een punt achter zet. Hij was in Deurne weer de voetbalkoning Het kan best, dat Rensenbrink hrm speltechnisch niets hoeft toe te geven en hij is zeker ook een matchwinnaar, maar Cmyff kan een heel team in gloed zetten", aldus de krant. De Engelse pers is unaniem van mening dat Johan Cmyff een onvervan gbare kracht is in het Nederlands elftal en dat er alles aan gedaan moet worden om „de choreograaf van het Nederlands team" van zijn eerder oenomen beslissing om niet deel te nemen aan het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal in Argentinië af te brengen. The Gardian beschreef de Nederlandse overwinning op Wembley met de term „de balletsuite"Zaterdag zag België de volledige uitvoeringonno dig te zeggen met Cmyff als de choreograaf'. Woensdagavond Zilvermolentoernooi RIJNSBURGSE BOYS-RANDSTAD SPORT Ten-ein Boshuizerkade - Aanvang 8 uur. BARCELONA - Nederland is in het vierlandentoernooi, waaraan nog Spanje, Italië en Joegoslavië deelnemen, met een nederlaag (6-2) gestart tegen Joegoslavië. De perio destanden waren: 0-2,1-1, 0-2, 1-1. Gebrek aan routine heeft de sterk verjongde ploeg par ten gespeeld. Drie strafworpen werden gemist en met vier maal een man meer kon geen doelpunt worden gemaakt. Daarvan maakten de Joegos- lavièrs, die op twee man na met hun Olympische equipe kwamen opdraven, goed ge bruik. Oranje miste Buunk, Nieuwenhuize, Keman, en Smits. De eerste periode begon over igens niet onverdienstelijk. Van Zeeland en Hoepleman werden uit het water gezon den, maar door stug verdedi gen slaagde Joegoslavië er niet in tot een treffer te komen. Door treuzelen van Jan-Evert Veer kon Gopchovic echter toch de score openbreken. Daarna miste Veer voor de eer ste maal een strafworp en van de verslagenheid in de Neder landse ploeg maakte Gopcho vic een goed gebruik door 2-0 aan te laten tekenen. In de tweede periode miste KZ- speler Van Mil een strafworp en weer buitten de Joego's de paniek uit en scoorde Polic 3-0. Van Zeeland volgde dan het voorbeeld van Veer en Van Mil, doch Van Mil herstelde zich en vanaf de tweemeterlijn schoot hij nu wel raak: 3-1. De derde periode waren de Joegosla- vièrs voortdurend in de meer derheid en door Gopchovic en Polic werd de stand opgevoerd tot 5-1. Trifumovic en Veer bepaalden de eindstand van het voor Ne derland teleurstellende duel op 6-2. Leiderdorpse voetbalvereniging R.C.L. vraagt 2e TRAINER voor de senioneren en een 2e JEUGDTRAINER Voor beide functies is een D-licentie minimaal vereist. Brieven met verlangt salaris te richten aan het sekretariaat van R.C.L. p/a Luykendreef 46. Leiderdorp. REYKJAVIK - Boris Spassky heeft gisteren Kiespijn in het Universiteitsziekenhuis van Reykja vik een spoedoperatie ondergaan. Hij zal de tweekamp tegen de Tsjechoslowaak Vlasti- mil Hort de eerste drie weken niet kunnen voortzetten. Een woordvoerder van het ziekenhuis wei gerde te zeggen waaraan Spassky leed. Schaak-officials verklaarden dat de Rus zich zondagavond na de twaalfde partij tegen Hort niet goed voelde. Hij consulteerde een arts die hem in het ziekenhuis liet opnemen. De internationale schaakfederatie (FIDE) zal moeten beslissen of deze tweekamp later wordt uitgespeeld of dat Hort als winnaar ervan moet worden aangemerkt nu Spassky niet in staat is binnen enkele dagen verder te spelen. Na twaalr partijen is de stand 6-6. De problemen rond de tiende schaakpartij tussen Lev Poloeg^jevski en Henrique Mec- king (Poloegajevski had in de tijdnoodfase van de eerste zitting een stuk van Mecking omver gestoten) hebben er toe geleid dat de elfde ontmoeting gistermiddag niet kon doorgaan, aangezien Mecking weigerde te spelen. Om te voorkomen dat hij een regle mentaire nul zou krijgen, liet de Braziliaan een verklaring zien, waarin viel te lezen dat hij voor kiespijn in behandeling was. Het was de derde en laatste keer dat Mecking uitstel kon krijgen wegens ziekte. Het probleem is echter dat Mecking weigert te spelen, zolang de Zwitser Alex Crisovan nog scheidsrechter is. Volgens Edwin Ru- dolf van de organisatie zou Crisovan al ont slagen zijn. "Het probleem is echter", ver telde Rudolf, "dat niemand Crisovan daar van op de hoogte heeft gesteld. Er is ook geen vervanger, maar er is voortdurend con tact tussen ons, de Zwitserse schaakbond en de FIDE. We hopen spoedig een beslissing omtrent een nieuwe scheidsrechter bekend te kunnen maken". Telepathie Volgens niet bevestigde berichten van het Franse persbureau AFP beschuldigen de Russen in II Ciocco, waar de tweekamp tus sen Viktor Kortsjnoj en Tigran Petrosjan wordt gehouden, de dissident Kortsjnoj er van dat hij telepatisch contact heeft met zijn secondant, de I.SRAÊLI Murray. Deze be schuldiging is dan min of meer een reactie op de klacht, die Kortsjnoj zelf uitte, dat Petros jan radiografische contacten zou onderhou den met de Sovjet-Unie, eerst via zijn ge hoorapparaat en daarna door middel van een in zijn hotelkamer opgestelde ontvanger, die aangesloten zou zijn op een computer in de Sovjet-Unie. Om het telepathisch vermogen van Kortsj noj te ondermijnen heeft mevrouw Petros jan zich in de speelzaal persoonlijk op de lijn tussen Murray*en Kortsjnoj gesteld, als zou daardoor het telepathisch contact gestoord worden. De scheidsrechters in II Ciocco, de Joegos- lavieër Kazic en de Italiaan Piccinin, hebben in de reglementen echter nog niets gevonden dat het telepathisch overbrengen van infor matie verbiedt, maar dat zelfde geldt voor radiografisch contact tussen speler en bui tenwereld. Voorlopig blijkt de telepathie het meeste ef fect te hebben. Kortsjnoj leidt in de twee kamp namelijk met 5,5 tegen 4,5. De partij van vandaag werd, op verzoek van Petrosjan, uitgesteld tot morgen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13