"Mijn toekomst ligt zeker niet bij Fevenoord Nog kleine kans op een remise voor Bent Larsen Maertens al weer aan de leiding Vandaag valt beslissing over meespelen geblesseerde Peters Hugo Hovenkamp: teveel beledigd in de Kuip IJshockey team uit de B-groep gedegradeerd DINSDAG 22 MAART 1977 MONTBLANCH - Freddy Maertens de Belgi sche wereldkampioen op de weg is ook de Catalaanse week met twee overwinningen begonnen. De vijftiende editie van deze ron de, die in 1976 door Eddy Merckx werd ge wonnen, is daardoor nu al in de greep van de Flandriaploeg gekomen. Onder aanvoering van Maertens won de ploeg gistermorgen de ploegentijdrit over acht ki lometer, zijnde het eerste gedeelte van de eerste etappe. In de middag won Maertens zelf het tweede gedeelte, een rit van Montser- rat naar Montblanch over 107 kilometer, voor zijn ploeggenoot Malfait en voor Eddy Merckx. Het tweede gedeelte was echter niet onopge merkt voorbijgegaan. In de beklimming van de Col de Aguilo (tweede categorie) nam de Spanjaard Fernandez Moreno een voor sprong van tien seconden op zijn naaste be lagers Pedro Torres, Vicente Lopez-Carril, André Romero, Luis Balague en Jos Bruyere. Hij werd echter achterhaald. In de tweede beklimming van deze etappe kwam Pedro Torres als eerste boven, gevolgd door Jpaquim Agostinho en de rest van het peloton. Maertens, goed gelanceerd en daarna be schermd door Malfait, had aan de Finish geen enkele moeite de eindsprint van het peloton te winnen, waardoor hij zijn leiderspositie verstevigde. Merckx staat vijfde op 2 secon den. Theo Smit verdiende gisteren de leiderstrui in de vierdaagse van de westkust, een zich in België afspelende wielerronde voor beroeps renners. Frisol, de ploeg van Smit, won de proloog, een ploegentijdrit over 8,9 kilometer bij de Belgische plaats De Panne. Bent Larsen LEERDAM - Maart roert zijn staart rond de Van Hanegem-residentie, fraai opgetrokkem langs een landweggetje vlakbij Leerdam. Met de voorjaarstranen langs de ramen bigge lend komt onweerstaanbaar de nostalgie opzetten, herinneringen aan vroeger, toen alles anders was, de Kuip een gemiddeld bezoek van 45.000 per wedstrijd had, de oefenwed strijden tegen amateurclubjes nog goed waren voor 15.000 a 20.000 Moulijn- en Van Hanegem-aanbidders de tribunes op te lokken. Hugo Hovenkamp, beschermeling van de Kromme, luistert ademloos toe hoe de vervlogen jaren de revue passeren, een leerzaam uurtje voor een speler die de periode van roem nog voor zich hoopt te hebben. Een ding is zeker, Hugo Hoven kamp, het na Wembley zo gepre zen talent, zal niet snel de gelede ren van het zo gedevalueerde naar talent snakkende Feye noord komen versterken. Daar voor, hij zegt het met nadruk, is hij in die wedstrijd in de Kuip derhalve week terug, teveel bele digd. Hovenkamp, de blauwgrijze ogen vol woede: „Volgens mij heeft Boskow ook allerlei beledigingen geroepen, maar voor handerd I procent zeker ben ik daar niet van, dus wil ik er niet over praten. Maar wat die verzorger Meijer me allemaal naar m'n hoofd slin gerde was niet normaal meer. Hij begon, en nu zeg ik het netjes, anders kan het niet afgedrukt worden, te vragen met welke go zer mijn vrouw nu weer in het bed lag. En op dat thema hij door. Eerlijk, een half jaar geleden nog zou ik het veld zijn uitgelopen en had ik hem op zijn smoel getimmerd. Maar ik ben wijzer geworden. Ik denk nu aan mijn eigen toe komst. En die ligt, dat verzeker ik je, niet bij Feyenoord Door Pim Stoel Juist wel Kan hij überhaupt überhaupt tegen kritiek. Hovenkamp, vol vuur „Juist wel. Laatst kwam er een supporter naar me toe met een stukje uit iullie krant van Nico Scheepmaker. Die had iets ge schreven over hoe Ajax van AZ moest winnen. Dat ging dan zo: Ivic moest eerst die kleine Taha- mata op me zetten, die moest zich dan twee keer onderuit laten schoppen door mij, ik zou dan geel krijgen en dan zou Ivic die kleine door Ling laten vervan gen, ik zou dan nibzs niets durven en Ling zou twaalf goals maken. Die supporter zegt, wat vind je daar nu van, dat is toch een schande, dat is toch te gek. Ik zeg: maak je niet zo druk, ik vind zoiets best leuk. Vragend: „Het was toch leuk en niet onaardig bedoeld?" Een half jaar terug was het hele maal mis met Hugo Hovenkamp. Hij geeft het zelf volmondig toe, zijn huwelijk was gesprongen en hij was meer in de café's dan op het trainingsveld van AZ te vin den, heel Alkmaar sprak er schande van en hij leek langzaam naar de bliksem te gaan. Hovenkamp, terugblikkend: „En toen op een dag kwam Willem. Die zei: Hugo, pak je boeltje, je gaat met mij mee naar de boerde rij, want zo gaat het niet langer. Hij zei ook: je kan voetballen, je bent rijp voor het Nederlands elf tal, maar je moet je er wel naar gedragen. Nou, toen toen ik mee gegaan en ik heb er nooit een se conde spijt van gehad." Nooit vergeten. Hij lijkt plotseling jonger dan de 26 jaren die hij al heeft opgesou peerd. Ernstig: „ik zal dat nooit vergeten van Willem een en niet van Truus." Hakkelend: „Al wordt word tachtig jaar, dan zal ik nog eens in de maand hier naar de boerderij te rugkomen. Dat Dat ik niet van die Feyenoorders, Willem heeft daar toch geschitterd, dankzij hem hebben ze toch zoveel verdiend, maar toen hij wegging, toen heb ben ze nooit meer iets van zich laten horen Gegrijns van de Kromme: „Die Hugo, dat is de beste butler die je je maar maar indenken." De „butler" laat zich door Truus nog een kop koffie inschenken. Haakt met graagte in op een wat precair onderwerp: Hugo Ho venkamp is het na zijn uitste kende optreden in Londen naar de bol gestegen, hij eeft heeft ge kregen, aldus sommige krante kritieken. Hovenkamp, in opper ste vertwijfeling: „Nou, vraag ik je toch. Ik heb er ook van ge hoord. Waanzin. Ik ben geen draad anders dan vóór die wed strijd." Vertrouwelijk: „Weet je hoe dat komt? Iedereen let nu ineens op me. Laatst schreef er iemand, die Hovenkamp vindt het ineens no dig om met zijn shirt uit zijn broek te spelen. Ik zeg tegen die vent, je hebt zeker spruitjes in je ogen, ik speel namelijk al door de de eeuwen met mijn shirt uit mijn broek. Bij GVAV had ik ook nog afgezakte kousen. Na die wed strijd tegen Feyenoord schreven zo ze ik die Buddink door veel praten had geintimideerd. geïn timideerd. wat zou dat? Hij komt er in, kan de bal niet raken en haalt in één keer mijn hele kous open. Ik zeg tegen hem, jongetje, dat moetje echt geen tweede keer flikken, want dan zwaait er wat. Nou, en toen zie ik dat hij schrikt. Ik denk, oh vader, ben je er zo een, dan zal ik je eens even uitje spelletje praten. Verontwaardigd: „En mag dat dan niet. Er wordt toch nergens zo geouwehoerd als juist op een voetbalveld. Suurbier doet toch niet anders. En Willem hier. Die kan er toch ook wat van. Maar die zei laatst tegen me, ja jongen dat is de prijs van de roem, zo ze op op je en daar zal je mee moeten leren leven". In ernst: „Sinds ik hier ben op de boerderij, speel ik met de week beter. Ik ben tot rust gekomen. Heb nu een leuk meisje. AZ doet alles voor me. Vorige week zijn ze komen praten over een contract contractverbetering, is toch fan tastisch. Tenslotte heb ik na dit seizoen nog een jaar te goed bij AZ. Ze hadden dus gemakkelijk kunnen zeggen, jammer Hugo, maar over ee een jaar we wel weer verder." Trots Hij is, hoe je het ook wendt of keert, een gelegeneheidslinksback. ge legenheidslinksback. „Het idee was van Molenaar, Vorig seizoen al. Die is nu nu trots dat het zo ROTTERDAM - Bent Larsen had gisteren reden om enigs zins verdrietig te kijken. De Deen had de achtste partij in de tweekamp met Lajos Portisch (Hon) origineel en gedurfd opgezet en dwong zijn tegenstander zo op een terrein, dat Larsen kent als geen ander. Hugo Hovenkamp: "Vroeger had ik die gozer op zijn smoel getimmerd" goed gelukt is. Maar ik zag er niets in. Toen meneer Kraay mij in die eerste wedstrijd dit seizoen tegen Ajax daar op die linksback-plaats neerzette, wilde ik helemaal niet. Ik zei, dat kan niet. Hij zei, dat kan je wel. Nou ik kon het niet. We verloren met 3-0, vooral omdat mijn tegenstander Ling zo fantastisch draaide en ik hem teveel vrijheid gaf. Ik dus na afloop naar Kraay, zie je wel da t dat het niet kan. Nou, hij had het gezien. Ik dus weer op het middenveld. Maar een paar weken later moest ik weer. En toen dacht ik, Hugo, maak er het beste van, want beter linkervleu gelverdediger dan reservebank klant". En nu, nu wil hij niet anders. Zegt dat hij al omtzettend blij is met zijn uitverkiezing bij de laatste zestien van Oranje. Zegt dat hij er best begrip voor op zou kunnen brengen als Zwartkruis hem, on danks zijn flonkerende debuut op Wembley, er naast zou laten zaterdagavond tegen de Belgen. Maar even later droomt hij weg. Die Van Gooi, nou laat die maar komen. Al die verhalen dat hij geen mannetje kan uitschakelen zijn onzin, dat zal hij laten zien. Die Van Gooi schijnt een pesterig ventje te zijn. Nou, dan krijgt hij een pesterig ventje tegenover zich." Waarna Hugo Hovenkamp zijn plunjezak pakt en afreist naar Zeist, deze laatbloeier van 26 jaar, die al tien jaar topvoetbal speelt, maar, niet eerder doorgebroken is zegt hij zelf, omdat hij te lang bij FC Groningen is blijven han gen, gewoon, omdat het zo leuk was daar: hij woonde vlakbij het stadion, met veel andere spelers; 's avonds was het een balletje trappen voor de deur, koffie drinken, in de avondzon. Hij schaart zich nu dus bij de Oranje-klanten van bondscoach Zwartkruis met in zijn oren nog de woorden van leermeester Wil lem nagonzend: „Denk erom Hu- go, als jullie zaterdag in Antwer pen verliezen, dan maakt het Ne derlandse voetbal een smak terug die lang zal doorklinken." Maar zoals hij nu is, blakend van zelfvertrouwen, lijkt Hugo Ho venkamp met die mogelijkheid eigenlijk helemaal geen rekening te houden De Hongaar toonde echter aan er ook wel iets van te begrijpen en zo ontwikkelde zich een duel op hoog niveau. Waarschijnlijk wel het be ste, dat er tot nu toe in Rotterdam te zien is geweest. Na 41 zetten werd de partij afgebroken met een eind spel, dat bijzonder gecompliceerd is en waarin Portisch de beste kan sen lijkt te hebben. Larsens remi sekansen zijn echter niet te onder schatten. Toch was de Deen, die een achterstand van 3-4 heeft, pes simistisch. Vandaag zal blijken of dat terecht is. Ongemerkt bouwde Larsen een voortreffelijke stelling op. Hij was zo vol zelfvertrouwen, dat hij een remise-aanbod van Portisch op de 22e zet kordaat van de hand wees. Verloor hij de realiteit uit het oog door overmoed? "Ik stond beter, waarom zou ik dan remise nemen?" verklaarde hij later. Terwijl de spe lers elkaar op beide vleugels be stookten en doorlopend op hun hoede moesten zijn voor verrade- lijkheden en dreigingen, tikte de klok door. Voor de laatste tien zetten hadden beiden nog tien minuten over. In die fase had vooral Larsen het moeilijk. Met de vlag bijna op val len, waagde hij het wit èen verre vrijpion op a5 te schenken, in ruil voor een eigen vrijpion op de h-lijn, die echter nog ver weg staat. Een gewaagde actie, volgens zijn eigen zeggen te gewaagd. "Ik heb dom gespeeld, want ik stond beter. In de tijdnood waagde ik teveel en nu weet ik niet eens zeker, of de partij wel te houden is", zei hij gedepri meerd. De experts troostten hem. Zij hadden al een paar fraaie remise-varianten gevonden. De achtste krachtmeting in de schaaktweekamp tussen Tigran Petrosjan en Viktor Kortsjnoj had een nogal schokkend verloop. De Armeniër had een schitterende stelling opgebouwd en leek vervol gens glansrijk te gaan winnen. Maar Petrosjan beging op de 33e zet één van zijn langzamerhand legen darische blunders. Hij gaf de kwali teit weg, waardoor Kortsjnoj in de afgebroken stelling duidelijk op winst staat. De stand in de twee kamp is 3,5 - 3,5 een afgebroken partii. De negende krachtmeting tussen Poloegajevski en Mecking bood weinig schokkends. De Rus was steeds licht in het voordeel en is dat in de afgebroken stelling nog altijd. Toch ligt een achtste remise het meest voor de hand. Jan Timman en Genna Sosonko, de twee Nederlandse deelnemers aan het schaaktoernooi van Bad Lauterberg, speelden in de veer tiende ronde remise tegen elkaar. Daardoor behoudt Timman zijn tweede plaats in het klassement. Koploper Anatoli Karpov is na zijn Het verloop van de achtste partij Portisch-Larsen was: wit; Portisch zwart Larsen 1. c2-c4 e7-e5, 2. pbl-c3 d7-d6, 3. pgl-f3 f7-f5, 4. d2-d4 e5-e4, 5. pf3-g5 If8-e7, 6. pg5-h3 c7-c5, 7. d4xc5 d6xc5, 8. ddlxd8 schaak Ie7xd8, 9. pc3-b5 Id8-a5 schaak, 10. Icl-d2 Ia5xd2 schaak, 11. kelxd2 pb8-a6,12. e2-e3 pg8-f-6,13. Ifl-e2 ke8-e7, 14. a2-a3 Ic8-d7, 15. Th 1-cl Th8-g8, 16. f2-f4 b7-b6, 17. pb5-c3 pa6-c7, 18. b2-b4 Tg8-b8, 19. ph3-f2 Pc7-e8, 20. g2-g4 pe8- d6, 21. g4xf5 Ic8xf5, 22. b4xc5 b6xc5, 23. Pc 3 7oB5 Pd6-f7, 24. Tal-bl Tb8-b6. 25. Tcl-gl g7-g6, 26. Kd2-c2 Lf5-d7, 27. Pf2- g4 Pf6xg4, 28. Le2xg4 Ld7-c6, 29. h2-h4 Pf7-h6, 30. Lg4-h3 Ta8-d8, 31. Tgl-dl Td8-b8, 32. a3-a4 a7-a6, 33. a4-a5 Tb6-b7, 34. Pb5-c3 Tb7xbl, 35. Tdlxbl Tb8xbl, 36. Pc3xbl Ke7-f6, 37. Lh3-c8 Ph6-f5. 38. Kc2-d2 Pf5xh4, 39. Lc8xa6 Ph4-f5, 40. Pbl-c3 Kf6-e7, 41. La6-b5 Lc6-a8. overwinning op de Westduitser Manfred Hermann zeker van de eindzege in dit sterk bezette toer nooi. Met nog één ronde te spelen heeft Karpov een voorsprong van anderhalf punt op Timman. De uitslagen van de veertiende ronde zijn: Timman(ned)Sosonko(ned) '/a-'fe Foerman (sow>-Torre (Phil) 0-1 Karpov (sow)-Hermann (wdl) 1-0 Gerusel (wdl)-Csom (hon) Va-Va Liberzon (isr)-01afsson (ijsl) Va-Va Hübner (Wdl) - Miles (G.B.r) 0-1 Keene (gbr)-Andersson (zwe) '/a-Va De stand na veertien ronden is: 1. Karpov 11 pnt. 2. Timman 9.5 pnt. 3. Foerman 8.5 pnt. 4. Liberzon en Sosonko 8 pnt. 6. Hübner en Olafsson 7.5 pnt. 8. Csom en Miles 7 pnt. 10. Andersson, Keene en Torre 6.5 pnt. 13. Gligoric 6 pnt. plus 1 afgebroken partij 14. Hermann 4.5 pnt. 15. Gerusel 4 pnt. 16. Wockenfuss 3 pnt. plus 1 afge broken partij. Aad van Mil in waterpoloteam DEN HAAG - Aad van Mil van LZ '86 is gekozen in het Nederlands waterpoloteam dat van 28 tot 30 maart deelneemt aan het vierlan- dentoernooi in Barcelona. Behalve Nederland nemen ook Spanje, Ita- lié en Joegoslavië aan dat toernooi deel. Het Oranjeteam is als volgt samengesteld: Alex Boegschoten, Nico Lande- weerd, Hans en Mare Blikslager en Hans Blankenstein (allen HZC Robben), Hans van Zeeland (VZC Ritmeester). Andy Hoepelman en Johan Aantjes (beiden Zwemlust den Hommel), Ruus Misdorp en Jan Evert Veer (beiden ZIAN VC) en Aad van Mil (LZ'86). ZEIST - Vandaag zal de beslissing vallen over het al dan niet kunnen meespelen van Jan Peters tegen België. De international, die een knieblessure heeft, werd gisteren in het KNVB-sportcentrum in Zeist behandeld door arts Frits Kessel, die de NEC-speler op nieuw zal behandelen en een proeftraining zal laten onder gaan. Daarna wordt beslist of bondscoach Jan Zwartkruis za terdag in Deurne de middenvel der kan opstellen in de kwalifica tiewedstrijd voor de eindronden van het wereldkampioenschap 1978. Guy Thijs, de bondscoach van Bel gië, maakte gisteren de selectie van zestien spelers bekend, waaruit hij zijn pleeg samenstelt voor de interlandwedstrijd tegen Nederland. De selectie van Thij s ziet er als volgt uit: Doelverdedigers: Christian Piot (Standard Luik) en Jean-Marie Pfaff (Beveren Waas). Veldspelers: Alfons Bastijns, Ju- lien Cools, Paul Courant, en Jo seph Volders (allen Club Brug ge), Eric Gerets, Michel Renquin (beiden Standard Luik), Ludo Coeck, Hugo Broos, en Francois van der Eist (allen Anderlecht), Jan Ceulemans (Lierse SK), Wal ter Meeuws (Beerschot), Roger van Gooi (FC Köln), Rene Ver- heyen (Lokeren) en Willy Wellens (RWD Molenbeek). Blessures Anderlecht-verdediger Erwin van den Daele en Raoul Lambert van Club Brugge ontbreken in de se lectie van Guy Thijs. Van den Daele speelde wel als laatste ver dediger in de twee meest recente interlandwedstrijden van de Bel gische ploeg: in november tegen Noord-Ierland en in januari tegen Italié. De verdediger is door Thijs schijn baar gepasseerd, omdat de Belgi sche bondscoach een laatste linie van louter Bruggenaren prefe reert. Raoul Lambert, de linker spits van de landskampioenen, ontbreekt door een blessure. Ook Teugels van RWD Molenbeek is geblesseerd. De volgende zes spelers zijn uit de aanvankelijke selectie van 22 verdwenen: Raoul Lambert, Georges Leekens en Rene van der Eycken (Club Brugge), Jac ques Munaron (Anderlecht), Wal ter Ceulemans (Lierse SK) en Jacques Teugels (RWD Molen beek). TOKIO - Het Nederlands ijshockeyteam is na vier jaar uit de B-groep gedegradeerd. Oranje verloor tijdens de strijd om het wereldkampioen schap in Tokio zelfs de laatste wedstrijd tegen Zwitserland met 3-2 en in de laatste wedstrijd van het toernooi won Joegoslavië met 6-4 van Polen. Door dat resultaat degradeerde Nederland samen met het puntloze Oos tenrijk naar de laagste afdeling. Daarin zal de ploeg het volgend jaar moeten opnemen tegen zeer zwakke landen als België, Spanje, Groot- Brittanië en Frankrijk. Oost-Duitsland, dat in de B-groep als eerste ein digde promoveert naar de A-groep, waarin het de plaats gaat innemen van de ploeg die daar als laatste eindigt. Er degradeert slechts één team uit de hoogste ijshockey-afdeling. Japan (derde achter Oost-Duitsland en Polen) en Noorwegen wonnen in Tokio samen de fair-play beker. Nederland werd 'eervol' derde.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9