Verzet tegen matiging topsalaris Ongeluk in kerncentrale zou een ramp betekenen STEEKPARTIJEN WERK MANIAK? "Rechten van asielzoeker moeten worden verbeterd" m Dikke kinderen worden vaak ook dikke volwassenen mm DOOR TWEE AMBTENARENBONDEN Kamerleden kunnen lid blijven van Europees parlement Volgens wetenschappelijk onderzoek: DINSDAG 22 MAART 1977 Prins Pieter Christiaan, zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, wordt van daag vijf jaar. Max Koót maakte de foto. UTRECHT (ANP) - Er zijn nogal wat aanwijzingen, dat de meeste kinderen die op jonge leeftijd te dik zijn, ook later vetzuchtige volwasse nen zullen blijven. De leidse hoogleraar in de kin dergeneeskunde prof. dr. H.H. van Gelderen zegt dit in een beschouwing in het blad "Huisarts en wetenschap". Hij voegt hier echter aan toe, dat de meeste gegevens hier over afkomstig zijn van stu dies, waaruit blijkt dat een groot deel van de te zware volwassenen als schoolkind al te zwaar was. Daarmee is dus nog niet gezegd, dat alle dikke kinderen zware vol wassenen worden. Een te grote toename van ge wicht bij zuigelingen heeft volgens prof. Van Gelderen maar weinig voorspellende waarde voor het gewicht dat ze als schoolkinderen of vol wassenen zullen hebben. On derzoekingen hebben uitge wezen, dat verreweg de meeste te dikke baby's en peuters als schoolkind weer op een normaal gewicht ko men. Maar vanaf de leeftijd van ongeveer vier jaar wordt overwicht steeds meer een aanwijzing, dat het kind ook in de rest van zijn leven te dik zal zijn. In veel gevallen van vetzucht is er geen sprake van overvoe ding of overeten. Theoretisch zou slechts een klein beetje teveel eten vergeleken bij de behoefte (voor "onderhoud" van het lichaam, activiteiten en groei) in de loop der jaren al tot een sterke vetzucht lei den. Zo berekent prof. Van Gelderen, dat de vetmassa bij een volwassen man, die per dag twee chocoladeflikjes meer eet dan hij nodig heeft om zijn gewicht te houden, in een jaar tijd met ongeveer 25 procent zou vermeerderen. Hieruit blijkt wel. dat zowel de doelmatigheid van de stofwisseling en energie huishouding als de regulatie van de stofwisseling en vet massa een zeer grote rol moe ten spelen bij het ontstaan van vetzucht. Er zijn heel wat gevallen be kend waarbij vetzucht optrad na een beschadiging van de hypothamalus (een centrum in de hersenen). Het is vol gens prof. Van Gelderen wel zeker, dat er in of bij de hypo thalamus regulerende centra zijn voor de voedselopne- ming, de eetlust en waar schijnlijk ook voor de warmte-afgifte en de stofwis- selingsefficiency. Hij acht het waarschijnlijk, dat voor ieder mens het punt waar de regu latie om schommelt, verschil lend kan zijn. De erfelijke aanleg noemt hij een belangrijke factor. Er be staat vaak een grote samen hang tussen vetzucht bij ou ders en vetzucht bij de kinde ren en hun nakomelingen. Er is nooit aangetoond dat dit komt doordat men eikaars eetgewoonten overneemt. In tegendeel, studies bij twee lingen die in verschillende milieus werden opgevoed en onderzoek naar de samen hang tussen het gewicht van pleegouders en dat van pleegkinderen, maken derglijke verklaring i schijnlijk. De laatste tien jaar heeft de zo genaamde "cellulaire" theo rie veel opgang gemaakt. Maar volgens prof. Van Gelderen is de betekenis er van overtrokken en berust deze theorie bovendien op zwakke en nog onbewezen vooronderstellingen. Het gaat daarbij onder meer om het aantal en de omvang van de vetcellen in het lichaams weefsel. Door vetzucht op jonge leeftijd zou een groot aantal vetcellen worden ge vormd, waardoor neiging tot vetzucht voor eens en voor al tijd zou vastliggen. Maar prof. Van Gelderen zegt, dat dit door geen van de onderzoe kers aannemelijk is gemaakt. De behandeling van vetzucht bestaat uit een vermindering van de voedselopname. Als de afwijking ernstig is moet de vermindering aanvanke lijk drastisch zijn om in korte tijd een snelle reductie van het gewicht te verkrijgen. Die eerste behandeling is vaak thuis niet mogelijk en dan moet ze worden uitgevoerd in een medisch kindertehuis, een buitenkliniek of even tueel ziekenhuis. Het kind krijgt dan een calorie-arm dieet. De samenstelling ervan is niet zo belangrijk. "Van de telkens weer opduikende dieetgrillen valt niets meer te verwachten dan van een be perkte evenwichtige voe ding." DEN HAAG (SP, ANP) - De centrale van hogere functionarissen bij de overheid en het ambtena- rencentrum hebben zich tegen het voornemen van minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) gekant om een begin te maken met de matiging van de ambtelijke topsalarissen. De mb nister wil de salarissen boven de 112.000 gulden voortaan minder laten stijgen. De twee ambtenarenbonden noemden gisteren het matigings- voorstel van de minister een „voor- DEN HAAG (SP) - Nederlandse kamerleden kunnen ook na de rechtstreekse Europese verkie zingen in 1978 lid van het Euro pese parlement blijven.De meer derheid van de Tweede Kamer staat achter dit standpunt van staatssecretaris Brinkhorst van binnenlandse zaken. Nu is het zo dat de nationale parle menten in de negen EG-landen de Europese parlementariërs uit, hun midden aanwijzen. In mei of juni 1978 zal het Europese parle ment rechtsstreeks worden ge kozen. Het voorstel van het D'66-Kamerlid Van Mierlo om Nederlandse ka merleden te verbieden straks te gelijk lid van het Europese par lement te zijn ging PvdA en CDA te ver. De Kamermeerderheid wilde het aan de partijen overlaten of ze „hun" Kamerleden ook naar Straatsburg sturen. De Pvda'er Patijn: „Dat is voorlopig de beste oplossing." De verwachting is dat zo'n dubbel mandaat" niet veel zal voorkomen. De WD vindt dat het lidmaatschap van de Tweede Kamer en het Europese Parlement gescheiden moet worden. Volgens staatssecretaris Brink horst is het van groot belang dat er een „nauwe band" blijft be staan tussen de 25 Nederlandse parlementariërs in het Europese parlement en de Tweede Kamer. De regering aarzelt nog of de eerste rechtstreekse Europese verkie zingen in 1978 zullen samenval len met de statenverkiezingen op 29 maart of met de gemeente raadsverkiezingen op 31 mei. Brinkhorst liet doorschemeren dat hij er het meest voor voelt om de Europese verkiezingen op de zelfde dag als de raadsverkiezin gen te laten houden. Een belangrijk nadeel is dat de op komst bij de gemeenteraadsver kiezingen altijd een stuk lager is dan bij de statenverkiezingen. Daardoor kunnen de Europese verkiezingen een flop worden. De ministers van de negen EG- landen moeten de definitieve Eu ropese verkiezingsdatum nog vaststellen. Dat gebeurt pas als alle landen van de Gemeenschap akkoord zijn met de recht streekse verkiezingen voor het Europese parlement. Vooral in Engeland zijn er nogal wat moei lijkheden. De Tweede Kamer staat er op dat de Nederlanders die in andere EG- landen wonen ook moeten kun nen meedoen'aan de Europese verkiezingen. Staatssecretaris Brinkhorst was het daarmee eens. Maar hij wees er op dat hierover afspraken op Europees niveau gemaakt moeten worden. uitlopen op een samenhangend in komensbeleid". Volgens een be kendmaking van het ministerie ziet het kabinet het matigingsvoorstel als een „incidentele en maatschap pelijk aanvaardbare maatregel die los staat van het inkomensbeleid". Wel akkoord met matiging van de salarissen boven de 112.000 gulden gingen de algemene, de christelijke en de katholieke centrales van overheidspersoneel. Tijdens de gis teren in Den Haag gehouden ver gadering werd wel tussen alle par tijen overeenstemming bereikt over de salarismaatregelen voor de rijksambtenaren. Zij krijgen met terugwerkende kracht tot 1 januari een salarisver hoging van 3,5 procent. De 3,5 procent is een voorschot op de verwachte loonontwikkeling in het bedrijfsleven. In de herfst van dit jaar zal - na een eventueel nieuw voorschot om streeks 1 juli, wanneer er in het be drijfsleven weer een prijscompen satie is gegeven - een definitieve af rekening worden gemaakt. De 3,5 procent is opgebouwd uit 2,5 procent prijscompensatie en daar overheen nog één procent „echte" loonsverbetering. De dertig gulden per maand loontoeslag op grond van de loonmaatregel van 1 juli zal in de salarisschalen worden ver werkt. Met ingang van 1 januari 1977 zal ook het vakantiegeld worden ver hoogd. Deze toeslag stijgt van 7,8 naar acht procent. Visseizoen begint dit jaar 27 mei DEN HAAG (ANP) - Minister mr. A. Van der Stee (Landbouw en Vis serij) heeft de opening van het vis seizoen 1977/1978 bepaald op 28 mei a.s., de zaterdag voor pinkste- Sportvissers zullen op de eerste da gen van het nieuwe visseizoen de „oude" (tot 1 juni 1977 geldige) vis- kaart moeten kunnen tonen. De gesloten tijd voor snoek wordt gehandhaafd zodat voor 1 juli even tueel gevangen snoek onverwijld in hetzelfde water moet worden te ruggezet. Stern-trubinaal AMSTERDAM (ANP) - Het inter nationale tribunaal over de zaak van de Russische arts dr. Michail Stern, dat deze week in Amsterdam zou worden gehouden, is uitgesteld tot 8 en 9 september. Het uitstel is bedoeld om meer in formatie te kunnen krijgen over Stem, Anatoli Scharanski en ande ren. Politiebureau in Amsterdam uit voorzorg zwaar bewaakt AMSTERDAM (ANP) - Sinds giste rochtend if het Amsterdams hoofd bureau van politie aan de Elands gracht onder speciale bewaking ge steld. Bij de twee ingangen zijn ma rechaussees geposteerd, bewapend met pistool-mitrailleurs .voorts zijn er met zandzakken borstiveringen aangelegd en is het gebouw langs het trottoir afgezet met hekken. Volgens een politiewoordvoerder gaat het om een voorzorgsmaatre gel in verband met de vijf Moluk- kers, die op het hoofdbureau in de cel zitten. Zij werden het afgelopen weekeinde wegens een zaterdag in de hoofdstad gepleegde overval op de Surinaamse sociëteit Sosa aan gehouden en opgesloten. ENSCHEDE (SP) - Een ramp met een kerncentrale van 1000 Megawatt op de Maasvlakte be tekent onder ongunstige weer somstandigheden (stabiele at mosfeer en een windsnelheid van 1,5 m/s) op korte termijn de dood van 140.000 tot 350.000 mensen. Het aantal zieken als gevolg van de vrijkomende radioactieve straling ligt tussen de 60.000 en 180.000. Ongeveer één miljoen Nederlanders zullen door de ramp in hun gezondheid worden aangetast. Tot deze schrikbarende cijfers komen twee wetenschappers van de technische hogeschool in Twente, dr. W. A. Smit en G. van Dijk, in een rapport over de ge volgen van "een groot ongeluk met een kernreactor in Neder land". Het rapport is in samen werking met de rijksuniversiteit Groningen tot stand gekomen. De wetenschappers hebben zich in hun studie gericht op een groot ongeluk met een centrale op de Maasvlakte, één van de twaalf door minister Lubbers aangewe zen mogelijke vestigingsplaat sen. Aan de hand van dit voor beeld zet men de haast onover zichtelijke gevolgen van een ramp met kerncentrale uiteen. Weer De weersomstandigheden zijn van zeer groot belang op de om vang van de gevolgen van een ramp. In het onderzoek wordt onderscheid gemaakt tussen drie - in Nederland het meest voor komende - weertypen: een sta biele atmosfeer, een onstabiele atmosfeer met of zonder regen. Bij stabiel weer met matige wind zijn de gevolgen op korte termijn het rampzaligst. De radio-actieve wolk, die bij het ongeluk is vrij gekomen, zal langzaam (in het voorbeeld van de Maasvlakte van zuidwest naar noordoost) over ons land trekken en slechts in ge ringe mate neerslaan. Voor de gevolgen van een ramp op lange termijn is het. weertype van veel minder belang. In alle gevallen zal een strook door heel Nederland over een breedte van twintig tot veertig kilometer voor minstens vijf jaar door stralings gevaar onbewoonbaar zijn. Dat betekent dat naar schatting twee tot drie miljoen Nederlanders hun heil elders moeten zoeken. In het geval er een kerncentrale op de Maasvlakte wordt gebouwd, zal bij een ramp een groot deel van de Randstad voor vele jaren worden uitgeschakeld en kan er in een belangrijk deel van Neder land geen landbouw of veeteelt meer worden bedreven, zo stellen de makers van het rapport "kleine kansen - grote gevolgen". Vooral gezien de gevolgen op langere termijn concluderen de onderzoekers, dat een groot on geluk met een kernenergiecen trale het bestaan in Nederland op het spel zet. Afhankelijk van de hoogte van de bestralingsbelasting kan de dood bij een slachtoffer intreden bin nen een tijdsbestek van enkele dagen tot vele weken. Sterfte door straling wordt voorafgegaan door een ziekte, waarvan de ver schijnselen zijn: vermoeidheid, braken, diarree, haaruitval, beenmergsyndroom e.d. De be langrijkste doodsoorzaak door straling is schade aan het been merg, waardoor het bloed wordt aangetast. Die besmetting van het beenmerg kan het gevolg zijn van uitwendige bestraling als ge volg van inademing. Ook andere organen zoals longen, maag, darm, schildklier kunnen door radio-actieve straling, in het bij zonder in de eerst acht weken. Als de zwangerschap na besmet ting door radio-actieve stoffen niet wordt beëindigd, kan dit la ter tot ontwikkelingsstoornissen bij het kind leiden. Kans De kans bestaat, dat radio-actieve stoffen ongewenst een kerncen trale verlaten. Dat kan doordat de reactorkern smelt als gevolg van oververhitting of doordat het ge bouw bezwijkt onder invloed van overdruk of explosies. Hoe gering ook, die kans bestaat. Daarom stellen de onderzoekers: "De wezenlijke vraag is dan ook, of elk ongeluk, hoe omvangrijk de gevolgen ook zijn, aanvaard baar is, als de berekende kans op zo'n ongeluk maar klein genoeg is. Wij zijn geneigd die vraag ont kennend te beantwoorden". AMSTERDAM (SP) - De groep Ernstige Delicten van de Amster damse recherche is dit weekeinde voor de derde keer in vier maanden geconfronteerd met een moord waarvoor ogenschijnlijk elk motief ontbreekt. Wel zijn er enkele over eenkomsten bij alle drie zaken die de veronderstelling rechtvaardigen dat er één man aan het werk is ge weest. G. A. Goldschmeding, 55 jaar, pianohandelaar. Hij werd maanda gavond 15 november vorig jaar doodgestoken. Om zeven uur die avond had hij zijn pianozaak op de hoek van de Raadhuisstraat en de Keizersgracht verlaten. Tegen ne genen vonden voorbijgangers hem even verder op de Prinsengracht. Hij lag doodgebloed naast zijn auto. Een messteek had hem recht in het hart getroffen. Zijn koffertje met geld en papieren stond nog naast hem. Johan Stalenhoef, 23 jaar, canti- nebeheerder. Hij kwam aan zijn eind op enkele honderden meters afstand van de plaats waar de pia nohandelaar werd gevonden: Prin- sengrachtijhoek Leliegracht. Dat was in de eerste vroege uren van zaterdagochtend 5 februari van dit jaar. Ook hij kwam van de Keizers gracht, waar hij de cantine van ge bouw Felix Merites beheerde. Hij werd recht in het hart getroffen door een messteek. Zijn geld had hij nog op zak. Boy Scholte, 46 jaar, waterklerk. Hij werd jongstleden zaterdagoch tend kort na drie uur zwaar bloe dend aangetroffen op het Statio nsplein. Hij had enkele messteken opgelopen, waarvan één in de hart streek. Nog dezelfde dag is hij in het ziekenhuis overleden. Ook hij bleek niet te zijn beroofd. De overeenkomsten: de plaats van het delict, ligt in alle drie gevallen in de binnenstad. in alle drie gevallen is een mes gehanteerd. dat mes is in alle gevallen zoek, mogelijk heeft de dader het gewoon weer meegenomen. de dader is niet aan roof toege komen, omdat hij hetzij zelf ge schrokken is van de ernst van zijn daad, hetzij gestoord is door nader ende voorbijgangers of auto's. de moorden op Goldschmeding en Stalenhoef liggen qua plaats zeer dicht bij elkaar, die op Stalen hoef en Scholte qua tijd. Zowel na de dood van Goldschme ding ais na de dood van Stalenhoef heeft de recherche enkele mensen in de cel gehad. De echte dader bleek er steeds niet bij te zijn. Na de dodelijke steekpartij van dit wee keinde heeft het team rechercheurs dat de groep Ernstige Delicten vormt (in de wandeling de moord brigade) zich met hernieuwde energie op de zaak gestort. Is er een maniak, een psychopaat aan het werk? Of zijn het op zichzelf staande gevallen? Inmiddels heeft de groep Ernstige Delicten een beroep op het publiek gedaan inzake de moord op Boy Scholte. De grote vraag voor de re cherche is: waar was Scholte in de nacht van vrijdag op zaterdag, tus sen twaalf en drie. De man was naar een feestje geweest van de perso neelsvereniging van de KNSM. Tegen middernacht belde hij van uit het gebouw van de KNSM zijn vrouw thuis in Krommenie op met de mededeling dat hij nog niet thuis zou komen, omdat hij de trein niet meer zou halen. "Ik kom straks wel met een taxi naar huis", was het laatste wat hfj haar vertelde. Vervolgens heeft hij een taxi ge beld en heeft zich naar het Centraal Station laten brengen. De bewuste taxichauffeur is door de recherche opgespoord. De man vertelde dat Scholte vrolijk was, maar beslist niet dronken. Scholte had zich aan de achterkant van het station laten afzetten. Dat was kort na midder nacht. Drie uur later vonden voor bijgangers hem aan de voorkant van het Centraal Station, op de brug. Volgens de recherche is Scholte, nadat hij uit de taxi was gestapt, door het Centraal Station gewan deld en aan de voorzijde uitgeko men om nog wat te gaan drinken in de stad. Dat heeft hij mogelijk drie uur lang gedaan, waarna hij op de terugweg naar het station werd neergestoken. Mogelijk wilde hij om drie uur bij het station een taxi nemen om naar Krommenie te gaan. DEN HAAG (SP) - „De rechtsze kerheid van mensen die hier asiel zoeken moet worden verbeterd. De laatste jaren had de asielzoe ker meer houvast, maar vrijwel alles wat werd gewonnep is weer op losse schroeven gezet, vaak met dramatische gevolgen. De fundamentele rechtszekerheid die hij in zijn eigen land niet heeft, is hem ook in ons land ont houden. De regels zijn vaak on duidelijk en soms onvindbaar. Hij heeft onder bepaalde uitzon derlijke omstandigheden het recht om in beroep te gaan tegen een eventuele afwijzing van zijn verzoek". Deze „verkilling van het vluchte lingenbeleid" wordt geconsta teerd door de Samenwerkings- kommissie voor Vluchtelingen (SKV), een overkoepelende in stantie van vluchtelingenorgani saties. Gesteund door de Raad van Kerken en het Chili-comité heeft de SKV gisteren voorstel len gestuurd naar de vaste Ka mercommissies van Justitie om de rechten van asielzoekers te verbeteren. De SKV meent dat steeds vaker asielzoekers al bij de grens wor den geweigerd. „Er wordt dan gezegd: uw verzoek is onzin, ga er maar uit", aldus een woordvoer der van de SKV. Het gebeurt ook in gevallen die de vluchtelinge norganisaties als duidelijke asielgevallen hebben aanvaard. Het begrip „kennelijk niet ge grond" moet volgens deze orga nisatie beperkt en nader om schreven worden. De SKV wil dat een beslissing door het ministerie binnen 30 dagen wordt genomen, zoals staatsse cretaris Zeevalking vorig jaar be loofde. Nu doet men gemiddeld 7 maanden over zo'n beslissing, al dus de SKV. Een asielzoeker wiens aanvraag is afgewezen kan pas tegen die be slissing in beroep gaan als hij hier een jaar.legaal is. De Tweede Kamer heeft een motie aange nomen om deze bepaling te schrappen en ook het ministerie vindt deze regeling verouderd. „Toch gebeurt het nog steeds", aldus een SKV-woordvoerder. Verdere voorstellen van de SKV zijn: iemand mag niet uit het land worden gezet als zijn beroep sprocedure nog loopt. asielzoekers mogen niet in bewa ring worden gesteld, omdat ze de openbare orde niet verstoren. aan iedere asielzoeker moet schriftelijk worden meegedeeld waarom hen toegang tot ons land wordt geweigerd. de richtlijnen voor de grensbe waking en de vreemdelingenpo litie moeten overzichtelijk en openbaar zijn. Vermiste jongen blijkt verdronken AMSTERDAM (ANP) - Uit een gracht in Amsterdam is gistermid dag het stoffelijk overschot opge haald van de 17-jarige scholier George, Zeegers. De jongen, die leerling was van het Barlaeusgym- nasium in Amsterdam, werd sinds zaterdagnacht 26 februari vermist. Hij verdween toen spoorloos na een schoolfeest. Volgens de recherche is het slachtoffer door onbekende oorzaak te water geraakt en ver dronken. George was 's nachts tegen half twee door de rector van de school naar huis gestuurd, omdat deze vermoedde, dat de jongeman een fles drank had gestolen. Later stelde de kinderpolitie vast, dat niet George, maar enkele andere jon gens flessen drank hadden wegge nomen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7