Huurders RPS-huizen verontrust Ondanks dikke kettingen: brommer van gehandicapte weer gestolen Sassenheimer stak zo n 25.000 lucifers in bouw Pancratiuskerk Discussie- over vakbeweging Paaltjes lastig voor melk handel in Leiden Nieuw school hoofd in Valkenburg Ongeluk door klapband LEIDSE KANTONRECHTER Consternatie rondom een hoopje faecaliën Politiek café in Leiderdorp "HET LEEK ME EEN AARDIGE UITDAGING" Discotheek op plaats Burcht? LEIDEN - In het kader van de res tauratieplannen voor het Heeren logement is een voorstel aan B en W gedaan om op de plaats van het af gebrande zalencomplex van de Burcht, een discotheek-cassetto- theek te bouwen. Deze voorziening, waar platen en geluidsbanden kunnen worden uitgeleend, zou oorspronkelijk worden onderge bracht in het Koetshuis van het Heerenlogement. De plannenma kers achtten het Koetshuis echter zeer geschikt voor een horecavoor- ziening, die min of meer als vervan ging van het nu verdwenen zalen complex zou kunnen dienen. Of het mogelijk is om dit plan te realiseren is nog niet zeker. Daarvoor moet eerst een extra kostenraming wor den gemaakt. LEIDEN - De Internationale Kommunistenbond, de Neder landse afdeling van de Vierde In ternationale, organiseert morgena vond, 23 maart, een openbare avond over de brochure "Voor een strijdbare vakbeweging", die de 1KB onlangs heeft uitgegeven. Dit met het doel de discussie over het werk in de vakbeweging met ac tieve vakbondsleden en organida- ties die zich op de arbeidersbewe ging oriënteren op gang te brengen. Om de strijd zo goed mogelijk te kunnen voeren is een democrati sche en strijdbare vakbeweging noodzakelijk, aldus de 1KB. De openbare avond is dan ook bedoeld om die discussie aan te zwengelen. Plaats: Vormingscentrum Troef, Noordeinde 2a, aanvang acht uur. LEIDEN - Leden van de melkhan- delarenorganisatie N.M.O., kring Leiden en omstreken, zijn zeer on tevreden over de verkeerssituatie in sommige wijken.De voorzitter, de heer Janson, benadrukte dit in zijn inleiding gisteravond tijdens de jaarvergadering van deze orga nisatie. Zo zijn bijv. bepaalde stra ten in de Transvaalbuurt bij de Morsweg voor de melkleverancier ontoegankelijk door het aantal paaltjes. Men is van plan aan dit paaltjesprobleem, dat in een aantal wijken een rol speelt of zal gaan spelen, veel aandacht te besteden. Ook zal het bestuur trachten een schadevergoeding te verkrijgen voor die melkhandelaren, die door renovatie van wijken e.d. aantoon baar verlies lijden of hebben gele den. Deze kwestie is al eens in de gemeenteraad ter sprake gebracht; dat heeft geen resultaten opgele verd. Er bleef toen als enige moge lijkheid een steunbijdrage van So ciale Zaken; een dergelijke oplos sing wil men niet accepteren. Tevens sprak de heer Heeremans, vice-voorzitter van de landelijke organisatie, over verschillende ac tuele problemen. Hij ging uitvoerig in op problemen als een eventuele minimumprijs voor de halfvolle melk en de onverwacht grote omzet van melk in plastic flessen. Heer emans wees op het belang van be zorging van verse zuivelprodukten aan huis, wat de leefbaarheid van onze samenleving ten goede kan komen. Dit belang ziet men naar zijn mening steeds weer meer in. Als georganiseerde melkhandela ren zal men zich in de toekomst duidelijker moeten gaan manifes teren. Zo start men binnenkort met een eigen vakblad teneinde de on derlinge communicatie te bevorde- In ander verband zal men aandacht besteden aan de schoolmelkpro- blematiek, met name m.b.t. de te garanderen kwaliteit, de verpak king, het vetgehalte en de beta lingsmogelijkheden. NOORDWIJK - Verontruste bewoners van de Noordwijkse Van Hoornstraat, VAn Ettenstraat, Mouriszweg, v.d. Mortelstraat en Clusiusweg hebben zich in een actiecomité verenigd nadat ze er achter zijn gekomen dat hun flats en eenge zinswoningen achter hun rug om aan een beleg gingsmaatschappij worden verkocht. De bewo ners menen dat als eigenaar van de bijna twee honderd woningen, de Rijkspostspaarbank, hun huurwoningen wit verkopen, zij het voorrecht van aankoop boven enige andere gegadigde heb ben. Over de eventuele verkoop aan Duvera BV (er is een voorlopig koopcontract getekend) heb ben ze staatssecretaris Van Huiten gisteravond vragen gesteld en zullen ze vanmiddag tweede kamerleden benaderen. De bewoners hebben over de ver koop van de wonigen aan Duvera officieel nooit iets gehoord voordat ze er zelf achteraan gingen. Ze kwamen er achter doordat een ge zin uit de Van de Mortelstraatfla.ts in december vorig jaar gingen ver huizen naar een eengezinswoning in de Van Hoornstraat. Begin deze maand kondigde beheerder Schip pers aan dat die verhuizing niet doorging: het betreffende huis was al verkocht. Zo is het balletje aan het rollen gegaan. De bewoners gingen aan het bellen met de RPS die hun vermoedens alleen maar kon bevestigen. De RPS- woordvoerder vertelde de veron truste bewoners dat menteheerder Schippers had verzocht de huur ders van de verkoop in kennis te stellen. Dat was echter niet ge beurd. Het gebeurde pas na de tele fonades van de huurders, toen de bewoners prompt de volgende dag een briefje in-de bus kregen. De be heerder wist wel degelijk, volgens actievoerders Van Diggelen en me vrouw Dekker dat er onder vele huurders de wens leefde de woni gen te kopen. Dat was Schippers meermalen kenbaar gemaakt. Deze heeft dat echter nooit aan de RPS doorgegeven. Moreel "Nu gaat men voorbij aan onze wensen en onze morele recnten die wij als huurder hebben" zo zegt ac tievoerder Van Diggelen. "Het is nog niet zo dat de eigenaar ver plicht is de huurder in kennis te stellen als hij de woning wil verko pen, maar ze zijn wel moreel ver plicht ons een kans te geven zelf te kopen. We wone/i hier vijf jaar en hebben in die tijd een slordige der tigduizend gulden aan huur uitge geven. Daar hebben we woongenot voor, maar schept toch een be paalde verhouding. Van een over heidsinstelling als de RPS is ver wachten we toch dat die in de rich ting van het streven van de regering handelt: het is zoiets als grondpoli- tiek. De belegger koopt, verkoopt de flats rustig voor bijna twee ton weer door terwijl ze normaliter nog geen ton zouden kosten, als wij ze zouden kunnen kopen. In lege staat zijn ze natuurlijke veel meer waard.... En als Duvera BV eige naar wordt hebben ze maar één streven: de huurders van de huizen er uit en ze voor twee ton verko pen.." aldus Van Diggelen, die graag met de andere bewoners een federatie had willen vormen om (als de RPS dat zou willen) als één rechtspersoon te kunnen kopen. Wel is een handtekeningenactie onder de tweehonderd bewoners gevoerd waaruit bleek dat honderd procent verontrust is over wat hen boven het hoofd hangt en dat het overgrote deel in koop is geïnteres seerd. "En dat kan volgens mij ook" zegt Van Diggelen. "Als we een RPS-hypotheek zouden krijgen en mede gezien de hoogte van de huur kan naar mijn berekening elke hui dige bewoner z'n huis kopen. Heus, ik ben niet vies van winst, die moet er zijn, maar niet over onze rug gen." Ontevreden Over het antwoord dat staatssecre taris Van Huiten gaf tijdens een po litieke bijeenkomst gisteravond in Lisse zijn de actievoerders aller minst tevreden. Nadat de staatsse cretaris de schriftelijke motieven van de bewoners in ontvangst had genomen gaf hij deze meteen door aan RPS-directeur Matthijsen die zich, volgens de actievoerders, in een rookgordijn hulde met verha len over de winst die de RPS moest maken. Matthijsen zei dat het voor lopige koopcontract met Duvera BV niet teruggedraaid kan worden. De bewoners zijn echter bereid, de huizen met boeteclausule en al te kopen, en menen dat er wel een ontsnappingsclausule gevonden kan worden. RPS-directeur Mat thijsen zei gisteravond verder dat men niet moreel verplicht was de huurders in te lichten over de ver koop van hun woningen, en dat het zéér ongebruikelijk was de huurder eerst het huis aan te bieden. "Maar wij zeggen niet dan het hun plicht is, ons eerst het huis aan te bieden om het te kopen, alleen: het is hun morele plicht, ze moeten de beleidslijn van de regering volgen. En dat puntis door de RPS niet aanvechtbaar", aldus Van Digge len, die samen met actievoerder mevrouw Dekker gisteravond eiste dat de RPS haar standpunt van middag voor vijf uur schriftelijk kenbaar zou maken zodat de bewo ners zich kunnen beraden over de te nemen stappen. De RPS heeft toegezegd dit schrijven vandaag bij de bewoners te bezorgen. Steun Van Diggelen heeft inmiddels ook bij de gemeente aangeklopt. Bur gemeester Bonnike heeft toege zegd de huurders zoveel mogelijk te zullen helpen. De belangen van de gemeente lopen parallel met die van de huurders. De gemeente wil het liefst de huidige toestand (dus huurhuizen) handhaven, en als dat niet kan, de flats en eengezinswo ningen aan de huidige bewoners te verkopen. In laatste instantie wil de gemeente dat een belegger met de huizen aan de haal gaat om ze op de vrije markt te verkopen. Ondertussen wachten de bewoners het definitieve standpunt van de RPS af. Vanmiddag wordt geprobeerd de tweede-kamerleden mevrouw Gardeniers of mevrouw Salomons te bereiken. "Het stinkt aan alle kanten" zo voegt bewoner Van Diggelen nog toe. "Het huis wordt gewoon onder je vandaag verkocht. En ondertus sen moeten we ook haast maken: de 28-ste maart passeert de koopac- te.." VALKENBURG - De christe lijk lagere school in Valkenburg krijgt een nieuwe hoofdonder wijzer. Het is de heer W.R. van Kampen, momenteel hoofd van de Gevers Deynootschool in Voorschoten, die met ingang van het nieuwe schooljaar naar Valkenburg zal komen. Hij komt in de plaats van de heer H. de Heus, die met ingang van 1 juni '77 op eigen verzoek eervol ontslag heeft gekregen als hoofd van de 280 leerlingen tellende school. Het schoolbes tuur wil hem echter niet zomaar laten gaan. De heer De Heus wordt op 21 april een afscheids receptie aangeboden in de ge meenschapsruimte van dé school, tussen zeven uur en half negen 's avonds. WADDINXVEEN - Een Waddmx- veense automobiliste die vijf kin deren in haar wagen vervoerde, is gisteren op de Beijerincklaan over de kop geslagen. Zij verloor de macht over haar stuur toen een ach terband klapte. Enkele inzittenden liepen slechts lichte verwondingen op, die een arts ter plaatse behan delde. Ach, ach, wat kan een hoopje feca- liën toch een consternatie veroor zaken. De 'schuld' lag natuurlijk bij de vijf maanden oude herder, die zijn uitwerpselen niet in de goot, maar op het trotoir deponeerde. Verpleegster E. liep met haar hond op de Zeeweg in Noord wijk al weer vrolijk verder, toen een politieauto naast haar stopte en de agenten E. wezen op het hoopje dat haar her der in zijn spoor had achtergelaten. "Je kan vijtien gulden betalen of het opruimen", zei één van de agen ten. Verpleegster E. zegde onmid- delijk toe de hondepoep (om nu maar eens duidelijk te zijn) op te ruimen, maar toch wilde de politie haar naam en adres weten. En daar ontstond de consternatie over. "Ik neb toen netjes gevraagd, waarom ze dat wilden weten, omdat ik toch van plan was om het op te ruimen", zei E. gisterochtend op de zitting van de kantonrechter. "Maar toen kwam die andere agent met veel ophef uit zijn auto, met zijn boekje in de hand en maakte een hele sce ne. 'Wat denk je wel wat voor snot jongens je voor je hebt', zei hij". Al dus E. Des avonds ging zij op de dag van het verschrikkelijke incident haar beklag doen op het Noord wijkse politiebureau. De brigadier gaf haar het advies om de bekeu ring voorlopig maar niet te betalen en te wachten op de zitting van de kantonrechter. "Maar waarom hebt U het toch niet opgeruimd?" wilde mr. Van Dijke weten. E. "Omdat ze zeiden: je hoeft het al niet meer op te ruimen, je krijgt een bekeuring". Kanton rechter "Ja, maar die viezigheid blijft dan liggen, daar kunnen men sen over struikelen". Toch een beetje kouwe kak van die politie-agenten. Dat vonden zowel de officier van justitie, mr. Klopper, als de kantonrechter kennelijk, want zij kwamen tot de conclusie dat E. weliswaar schuldig was, maar geen straf verdiende. Het CDA-raadslid mr. D. uit Leiden heeft zijn gevecht tot in de hoogste instanties toe rond de geldigheid van de parkeermaatregelen op het Stadhuisplein in Leiden verloren. De Hoge Raad heeft nu vastgesteld dat de kantonrechter gelijk had met zijn boete, die ten behoeve van Driessen op 51 gulden was vastges teld; meer dan vijftig, opdat hij in hoger beroep kon gaan. Driessen vocht de maatregelen aan, omdat die door het college van B en W zo n beetje op eigen houtje waren vastgesteld, zonder de ge bruikelijke inspraakprocedures. En zo stond hij gisteren weer voor de kantonrechter, vanwege een parkeerovertreding, die hij op 17 december 1975 op het stadhuis had gemaakt. Boete: vijtien gulden. Er resteert Driessen nog één weg: de verkiezingen winnen en wethouder van verkeerszaken worden. Ontspannen leunend op de balie stond daar de Turkse tolk. Of hij de eed wilde afleggen. "Ja, ja". De kantonrechter stak taee vingers omhoog, de tolk, nog steeds voor over leunend met de ellebgen op het hekje, deed hetzelfde. Kanton rechten "Wilt U rechtop gaan staan en mij nazeggen...". Tolk: "Ja, ja". Kantonrechter "Ik zweer", enz. enz., "zo waarlijk helpe mij God almachtig". Tolk: "Ja." Kanton rechter "U moet mij nazeggen: "Zo waarlijk helpe mij God Almachtig". Tolk: "Zo waarlijk helpe mij God, ja". Maar zijn landgenoot kreeg een boete van tachtig gulden, omdat hij te hard gereden had. God is Allah nu eenmaal niet. JOHN KROON LEIDERDORP - Op 24 maart wordt in café-bar Wik aan de Lei- derdorpse Hoofdstraat weer een politiek café georganiseerd. Daar zullen de kamerleden De Beer (WD) en Van der Hek (PvdA) in gaan op vragen van aanwezigen. Van der Hek is voornamelijk ge specialiseerd op sociaal- economische vraagstukken terwijl de heer De Beer zijn aandacht meer richt op woningbouwzaken. Cen trale vraag tijdens de bijeenkomst is: "Welke eisen stelt u aan een vol gende regering?". De avond begint om ongeveer negen uur. STREEK door Herman van Amsterdam Henk Grondel (18): speciale brom fiets voor de derde keer weg DINSDAG 22 MAART 19771 p] Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Het zit de gehandicapte Katwijkse scholier Henk Grondel niet erg mee. Een paar dagen geleden werd voor het Lido-theater in Lei den zijn bromfiets gestolen. En dat was de derde keer dat onbe kenden er met Henk's vervoermiddel vandoor gingen. Een paar jaar geleden gapte men zijn met een speciaal trapsysteem uitgeruste flets, zes maanden terug ging men er met zijn op het schoolplein gestalde splinternieuwe bromfiets vandoor en nu is zijn brommer weer foetsie. Kettingen Terwijl de 18-jarige leerling van het Wassenaarse Rijnlands Ly ceum wél de nodige voorzorgsmaatregelen had getroffen. Kort geleden schafte hij twee zware beveiligingskettingen aan. De stevigste die in de handel verkrijgbaar zijn. Compleet met hangslot. Met ketting nummer één legde hij het voorwiel van zijn brommer vast aan een lantarenpaal en met nummer twee blokkeerde hij de spaken van zijn achterwiel. Bovendien zette hij zijn eigendom op het stuurslot. Maar toen Henk uit de bioscoop kwam was zijn vervoermiddel in geen velden of wegen meer te bekennen. Al leen één van de twee beveiligingskettingen vond hij nog terug. Vernield- Zijn moeder vertelde mij: "Henk lijdt aan een zeldzame ziekte, verpulvering van het heupgewricht. Heeft een stuk of wat zware operaties achter de rug. Gelukkig zijn die operaties goed ge slaagd, alleen mag hij zich niet erg vermoeien. Een lange afstand fietsen is bijvoorbeeld slecht voor hem. Daarom ook hebben we hem een brommer cadeau gegeven zodat 'ie mak kelijker naar school kan rijden. De twee brommers die zijn ge stolen waren extra dure exemplaren. Aangepast aan Henk's handicap. Ruim 2500 gulden hebben we er voor moeten neertel len. Van mijn huishoudgeld zou dat natuurlijk nooit gelukt zijn. Daarom ben ik werkhuizen gaan zoeken. Zo is het geldverdiend. Maar al mijn werk is voor niets geweest. Toch begin ik maar weer van voren af aan. Er zit niets anders op." Fiets Zolang ze het geld voor weer een andere brommer (die in Leiden werd gestolen was niet tegen diefstal verzekerd) niet bij elkaar heeft moet zoon Henk de zestien kilometer tussen Katwijk en Wassenaar met de flets van zijn vader zien te overbruggen. Door weer en wind. Met zijn handicap. Met zijn uit 25.000 onge bruikte luciferhoutjes opgetrokken kerk, een kopie van de Pancratius kerk in zijn woonplaats, is Sassenheimer Joop Haverkort komend wee keinde één van de attrac ties op de grote huisvlijt- tentoonstelling in de bloembollenhal (1200 m2) C. en B. aan de Haven in Lisse. De colporteur is vorig jaar no vember in zijn eentje met de bouw van een kerk aan de slag gegaan. In de huiskamer van zijn woning in de Floris Schoutenstraat. Uitdaging Hij zegt: "Vanuit mijn zolder kamer zag ik steeds de kerk. En hoe meer ik er naar keek, hoe meer zin ik er in kreeg 'm na te bouwen. Dat zou dan mijn tweede grote luciferpro ject worden Al eerder bouwde ik het semenarie in Noordwij- kerhout (nu het congrescen trum Leeuwenhorst red.) na. De kerk leek mij ook wel een aardige uitdaging. Hij is nu bijna klaar. Er moeten alleen nog maar een paar kruisen op het dak". Karton Joop Haverkort heeft er een fors ontwerp van gemaakt. Ruim 130 meter lang, 124 meter hoog en 85 centimeter breed. Er moeten minstens twee man aan te pas komen om 'm te kunnen versjouwen. De kans op instorten is nihil. Want voordat hij met de luci fers aan de slag ging maakte - Haverkort eerst een op maat gesneden frame van karton met daarachter latwerk. Toen kon er geplakt worden. "Achteraf besefte ik dat dat weggegooide tijd zou zijn", zegt hij, "want de kerk is aan alle kanten dicht. Je kunt niet naar binnen kijken. Daarom is alles wat je aan interieur bouwt, overbodig". Haverkort - hij stak er duizend vrije uurtjes in - heeft zijn Pancratiuskerk (er hangen ook een paar kerstklokjes in) geschonken aan het parochie bestuur. Het bouwsel zal te koop worden aangeboden op de op 26 april te houden ker- keveiling. Haverkort heeft er geen cent voor gevraagd. Iemand anders hoeft mijn plezier niet te betalen", is zijn stelling. Huisvlijt Naast de kerk van Joop Haver kort is op de huisvlijttentoon- stelling te zien hoe creatief de inwoners van Lisse het afge lopen jaar zijn geweest. Elke inwoner mag aan de expositie meedoen. Foto's, naaiwerk, macramé, schilderijen, etc. Zeker zeven Lissese lagere scholen komen met inzendingen. De afdeling welfare van de Zonnebloem heeft er een verkoopstand, Veilig Verkeer Lisse laat kin deren verkeersborden schil derenden volksdansgroep zal voor wat dansvermaak zor gen, de plaatselijke sjoelclub geeft niet-sjoelers de kans naar hartelust met schijven te schuiven. Tentoonstelling Morgenmiddag tussen 1400 en 16.00 uur en morgenavond tussen 19.00 en 21.00 uur kan elke Lisser zijn inzending (er zijn ook wat prijsjes te ver dienen) naar de C. en B.-hal brengen. De tentoonstelling is vrijdaga vond voor het publiek geopend tussen 1930 en 21.00 uur en zaterdag tussen 1030 en 16.00 uur. Joop Haverkort met zijn luciferkerk. Op de achtergrond de "echte" Pancratiuskerk Hij was eerst van plan ooic net complete interieur van de kerk met lucifers (de rode vuurkopjes werden er afge knipt) na te bouwen. Van dat interieur had hij al detailfo to's gemaakt. Maar uiteinde lijk is er weinig van dat na bouwen terecht gekomen. Wél bouwde hij in zijn lucifer- kerk twee pilaren en ook bracht hij de blakenpartijen aan. Maar de gewelven aie hij aanvankelijk van plan was na te bouwen,zitten er niet in.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4