Kreymborg (D Vijf dagen"Vrije Tijd" in LeidseGroenoordhal voortaan ook de dames hartelijk welkom bij Kreymborg in de Haarlemmerstraat. Bewoners: sluit Herensteeg af PvdA-Kamerleden: Leiden loopt voorop "Driemaal is scheepsrecht" Beurs voor f recreatie ontspanning en met veel attracties DINSDAG 22 MAART 1977 LEIDEN Eerste paal geslagen voor zeventig woningen aan de Lange gracht Behalve de heren zijn V Haarlemmerstraat, Leiden. ""''ilTf'1 ■&£y% i i!J Lytf ten, pony's, konijnen, sierkippen en een echte ezelin. Kinderen mogen op bepaalde tijden de toe zichthouder bij het voeden van de „paplammetjes". Een belangrijke plaats op de ten toonstelling wordt evenals in voorgaande jaren ingenomen door caravans, kampeerartikelen en watersport. Diverse impor teurs zullen hun collectie cara vans presenteren. Voor de water sportliefhebbers zijn er kcüuitbo- ten, speedboten, visboten en bui tenboordmotoren. "Een Leidse autorijschool stelt de bezoekers in de gelegenhied op een afgezet deel van het parkeerterrein een openbare les „rijden met een ca ravan achter de auto" bij te wo- Een ander „buitengebeuren" vindt op zaterdagochtend plaats. Dan start om elf uur 's morgens een prestatieloop over vijf kilometer georganiseerd door de Leidse At letiekvereniging De Bataven. De ideeênbeurs „Vrije Tijd" is woensdag 23 maart van 19 tot 22.30 uur geopend. Op donderdag 24, vrijdag 25 en zaterdag 26 maart van 13 tot 17 en van 19 tot 22.30 uur en ten slotte op zondag 27 maart van 11 tot 18 uur. Donderdag- en vrijdagmiddag is er een speciale reductiemiddag voor 65-plussers. LEIDEN - "Driemaal is scheepsrecht. Deze beurs moet slagen." Dat zei gistermiddag Groenoordhal-directeur André de Jong bij de presentatie van het programma voor de beurs "Vrije Tijd". Een beurs die driejaar geleden van start ging maar nuet aliijd onder al te gunstig gesternte heeft bestaan. Vorig jaar bijvoorbeeld werden de organisatoren onaangenaam verrast door het feit dat op twee beursavonden de televisie een grote trekpleister vormde. Op de openingsavond was er Europacup- voetbal en zaterdags werd het Eurovisie-songfestival op de buis gebracht. Het resultaat was een wat teleurstellend bezoekersaantal van ruim 14.000. Dit jaar heeft men bij de voorbereiding scherp gelet op eventuele concurrentie van andere evenementen. Helemaal is men daar ach teraf niet in geslaagd, want zaterdagavond,zal het Leidse publiek kunnen kiezen tussen een avondje "Vrije Tijd" of de voetbalwed strijd België-Nederland ADVERTENTIE Toch nieuwe huisvesting Zevensprong? LEIDEN - De kans is groot dat het clubhuis "De Zevensprong" op be trekkelijk korte termijn toch een nieuwe huisvesting krijgt. Dit bleek gisteravond tijdens een pers conferentie na afloop van het be zoek van een aantal PvdA- Tweede-Kamerleden aan Leiden. Wethouder Waal (Ruimtelijke or dening) stelde daar dat de kans dat Leiden-Noord wordt aangewezen als gebied, waarvoor de in het kader van de zg. „saldoregeling" extra be schikbaar gestelde overheidsgel den, worden uitgegeven, groot is. Hij wees er daarbij op dat met dat geld ook "De Zevensprong" aan een nieuwe accommodatie kan worden geholpen. In dat geval zou nog voor het eind van dit jaar een concreet nieuwbouwplan moeten worden opgesteld en goedgekeurd. "De Zevensprong" is nu nog ge huisvest in een zeer klein houten noodgebouw in Noord. Verder Leids nieuws op pagina 15 Zangeres LEIDEN - Een veertigtal bewoners van het eerste gedeelte van de Herensteeg heeft in een brief een dringend beroep gedaan op we thouder Waal (Stadsontwikkeling en Verkeer) om het gedeelte van de Herensteeg tussen Kloksteeg en Salomonssteeg af te sluiten voor alle gemotoriseerde verkeer. Volgens de bewoners is de auto een zo dominerende allesoverheer sende factor in de steeg, dat de woonfunctie geen enkele kans krijgt. „En het is juist die woonfunctie die voorop staat in de Pieterswijk", zo zeggen de bewoners. De Herensteeg is een zeer smalle steeg, met aan weerskanten een hoge aaneengesloten be bouwing. De toetreding van licht en lucht is daardoor beperkt. Bovendien ontbreekt een stukje openbaar groen. „Tegen zo'n achtergrond mag de nu in de steeg bestaande verkeers situatie met recht wanhopig worden genoemd", schrijven de be woners aan de gemeentebestuur." De steeg is zo smal, dat de auto's dicht tegen de gevels geparkeerd worden. Daardoor is de afstand tussen de auto's en de huizen minder dan tachtig centimeter. De auto's, waarvan er vele toebehoren aan vreemde langparkeer- ders, ontnemen het laatste uitzicht aan mensen, die de beneden verdieping van de toch al donkere steeg bewonen. Vaak is het voor de bewoners ook onmogelijk om het eigen huis binnen te gaan of te verlaten door de aanwezigheid van een autoblokkade. Zouden de auto's verder van de gevels vandaan geparkeerd worden, dan zijn volgens de bewoners onmiddellijk opstoppingen het ge volg. „Nu rijden bijvoorbeeld de vuilnis- en grofvuilophaalwagens geregeld de precano-vrije geveltuintjes kapot, of kunnen er hele maal niet door. Dat laatste geldt ook voor de brandweerwagens. Een levensgevaarlijke situatie", aldus de Herensteeg-bewoners. De meeste woningen langs de Herensteeg hebben geen tuin. De bewoners en vooral de kinderen zijn daarom aangewezen op de ruimte die steeg biedt voor het onderling contact, om op te spelen, en in de zon te zitten. „De naast de geparkeerde auto's overblij vende strook is volstrekt ontoereikend om al die functies te vervul len", zo schrijven de bewoners." Daar komt nog bij dat de steeg ook voortdurend sluipverkeer krijgt de verwerken waardoor zelfs die bescheiden ruimte verloren gaat. Zelfs als voetpad. „Boven dien wijst men erop dat de verkeersstroom een verdriedubbeling ondergaat op de donderdagse koopavond en op zategdag. „Het woon- en leefklimaat in de Herensteeg wordt door deze blikken gevel dermate verziekt, dat niet meer van leefbare woonomstan digheden gesproken kan worden", aldus de brief aan het college, waarin de vrees wordt uitgesproken dat de situatie mogelijk nog zal verergeren, wanneer de reconstructie van de Breestraat een feit is geworden. LEIDEN - Voor het derde achtereenvolgende jaar wordt in de Leidse Groenoordhallen de Zuidhollandse Ideeën- beurs „Vrije tijd" gehouden. Ruim tachtig standhouders nemen deel aan deze beurs, die volledig is afgestemd op de recreatie, de vrijetijdsbesteding. „Vrije Tijd" wordt morgenavond om half zeven officieel geopen door de Leidse wethouder Van Aken (Economische Zaken). In de komende vijf dagen zullen op de 8000 vierkante meter grote ex positieruimte tal va/i attracties worden gepresenteerd. Zo zal de openingsavond worden opge luisterd met een optreden van de Zangeres zonder Naam. De in Leiden geboren zangeres Mary Bey zal met haar showorkest een live-optreden verzorgen. Die zelfde avond zai de ook al in Lei den geboren wielrenner Gerben Karstens het startschot geven voor een grote loterij, ter gele genheid van de start van de Tour de France in Leiden in 1978. Bo vendien zal Gerben Karstens een demonstratie geven op de „rol bak". Een andere muzikale attractie vormt het optreden van het zang duo „Frank en Mirella" op don derdagavond. Gedurende de hele Beurs treedt in de Groenoordhal de groep „Mantana" op. Traditie getrouw verzorgt de Leidse Bond van Amateurtuinders weer de aanleg van een fraaie tuin. Sport De sport op „Vrije Tijd" vertegen woordigd met een inzending, waaraan tien sportverenigingen een bijdrage leveren. Gedurende de openingsuren wordt een com pleet sportprogramma verzorgd. Medewerking daaraan verlenen onder meer de basketballers van Mercasol Leiden, de atletiekver eniging „De Bataven" en de tafel tennisvereniging Sylla. Leerlin gen van de judo-school Aad van der Luit zullen demonstraties ge ven van Japanse vechtsporten. Wielrenners van Swift komen in actie op de rolbakken. In de sporthoek, waar een speciale tribune voor 350 man wordt ge bouwd, zal ook een zestal spor tauto's worden tentoongesteld, die behoren tot een nieuw racing- team. Dat racingteam zal de ko mende zomermaanden een zestal races gaan houden op het terrein achter de Groenoordhallen. De eerste snelheidswedstrijd wordt gehouden op zondag 1 mei. Voor de liefhebbers van antiek is er op de beurs een speciale antiek markt waar een 25-tal handelaren hun spulletjes aan de man zullen brengen. Nieuw voor „Vrije Tijd" is een marktstraatje met dertien in oud-hollandse stijl geschil derde geveltjes, waar allerlei za ken te koop zijn, als Afrikaanse kunst, sierstenen, vryetijdskle- ding en cactussen. Doe-het-zelf Evenals voorgaande jaren is er in de Groenoordhal weer een doe-het- zelf-centrum ingericht, waar men zelf met machines kan boren, fre zen, schaven en draaien. Op een oppervlakte van ongeveer hon derd vierkante meter komt er ook een kleine kinderboerderij met schapen, lammetjes, dwerggei Het werk is gedaan; Martine Bronmeijer en wethouder Verboom hebben de eerste paal geslagen. BOVEN: een tekening van de zeventig woningen die aan de Langegracht gebouwd zullen worden. LEIDEN -"Hij zit erin, hij zit erin", riep Martine Bronmijer juichend. "Hij" is de eerste paal, die gesla gen werd voor de bouw van ze ventig woningen aan de Lange-, gracht. Samen met wethouder Verboom mocht Martine Bron mijer, die als Ho' van de bewo nerscommissie Sophiastraat- noord voor dT ftroject bergen werk heeft verzet, die eerste paal slaan. De zg. „platte-dakenwoningen" aan de Sophiastraat, 196 stuks, zullen worden afgebroken om plaats te maken voor 92 nieuwe woningen. Uiteraard kan niet ie dere bewoner van de Sophia straat in zo'n woning terugkeren en daarom worden er ter compen satie aan de Langegracht, op de hoek met de Noorder straat, tegenover de Pelikaanstraat, tot aan het terrein van de SLF, nog eens zeventig flatwoningen ge bouwd. Eén eengezinswoning en daarnaast 69 flats, te verdelen in zestien tweekamerwoningen, 33 drieka merwoningen en twintig vierka- merwoningen. Ook aan de Julia- nastraat zullen nog veertien wo ningen worden gebouwd. De voorlopige gemiddelde huur prijs van de woningen aan de Langegracht, lange tijd een om streden zaak, ligt op gemiddeld 290 gulden per maand. Het com plex is ontworpen door ir. R. Timmer van het architectenbu reau Lucas en Niemeijer te Rijs wijk; de bouw wordt uitgevoerd door de Nieuwkoopse firma Gebr. Heemskerk. Verwacht wordt dat de eerste woningen rond mei van het volgend jaar zullen worden opgeleverd 99 LEIDEN - "We hebben vandaag opvallend veel goede dingen ge hoord en opvallend weinig gekan ker. Leiden is een gemeente die in veel opzichten voorloopt. Dat mag ook wel, want de achterstand was enorm". Dat was de conclusie van het PvdA-Tweede Kamerlid Dick Dolman, gistermiddag, na afloop van het bezoek dat hij en enkele fractiegenoten brachten aan een aantal Leidse welzijnsvoorzienin gen. Dolman wees daarbij met name op projecten als de bouw van de nieuwe accommodatie voor club huis Westerkwartier en de cursus "Ouders op Herhaling", waarbij de steun van vrijwilligers een belang rijke rol speelt. Ook noemde hij daarbij het stedelijk museum De Lakenhal en de Schouwburg/Cul tureel Centrum, die door verbou wingen en restauratie zowel plaat selijk als regionaal "een belangrijke rol in het cultureel leven spelen". De PvdA-tweede kamerleden Kos- to, Worel, Drent, Langendijk en Dolman werden ontvangen in De Lakenhal, waar recent werk van de Leidse kunstenaars werd bekeken. Daarna volgde een rondleiding in het schouwburgcomplex en in de Boerhaave-zalen. Dolman achtte de goedkeuring voor de restauratie plannen voor de in verregaande staat van verval verkerende Boer- haavezalen nog slechts "een kwes tie van tijd". "Het ministerie van CRM heeft ja gezegd. Financiën moet nog goedkeuring geven, maar als CRM akkoord gaat, zal dit de partement ook wel over de brug komen. Er wordt gewerkt met vier jarenplannen voor monumenten restauratie en het is de vraag hoe snel dit project kan worden inge past", zo zei hij. De moeilijke positie van de biblio theek in Leiden zal voor de PvdA- fractie aanleiding zijn om vragen te ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. stellen in de vaste kamercommis sie. "In Leiden wordt", aldus Dol man, "relatief veel gelezen, zo blijkt uit de cijfers van de bibliotheek en het lijkt er op dat de gemeente, om dat men wat voorloopt, hiervoor door de overheid wordt gestraft". Dolman doelde daarmee op het be perkte personeelsbestand bij de Leidse bibliotheek, dat nu al, maar in de toekomst nog sterker, pro blemen oplevert. Hij vroeg zich af of het wel zo logisch is dat biblio theken personeel krijgen toegewe zen op grond van het aantal inwo ners van de plaats, waarin de biblio theek gevestigd is. Met betrekking tot de bezuinigin gen in de sector van de gezinsver zorging zei Dolman het te betreu ren dat een kamerdebat over deze kwestie vermoedelijk voor de ver kiezingen geen haalbare zaak meer zou zijn. Hij was van mening dat de klap nogal hard was aangekomen, maar verwachtte dat, nu blijkt dat de regering minder hoeft te bezuin igen dan was verwacht, er voor ge zinsverzorging wellicht toch meer geld beschikbaar komt. Datzelfde hoopt hij voor de overheidssteun aan de vestiging van gezondheids centra, zoals in de Merenwijk. Zijn fractiegenoot Drent wees er daarnaast op dat hij zodra daartoe de mogelijkheden aanwezig waren, staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid zal wijzen op de noodzaak om snel te beginnen met de uitkeringen in het kader van het stimuleringsfonds. "Goede wijkge zondheidscentra werken op iets langere termijn aanzienlijk kosten besparend, omdat het aantal op names in het ziekenhuis er door af neemt. Daar zijn concrete cijfers over. Ik begrijp daarom de afwij zende houding van de ziekenfond sen niet, als hen om medewerking wordt gevraagd", aldus Drent. De Tweede-Kamerfractie van de PvdA werd gistermiddag ontvangeyi in het stedelijk museum De Lakenhal, waar een expositie van recent werk van Leidse kuTistenaars werd bekeken en een broodje werd gegeten. Op de foto van links naar rechts gemeenteraadslid Bordewijk, de Tweede- Kamerleden Worell en Drent, raadslid Höppeneren de wethouders Waal en Van Aken. Achter Waal, de PvdA-districtsvertegenwoordiger Dolman.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3