HUMOREN VAART IN 'COSI FAN TUTTE' Qlie MUFI "ASTERIX VEROVERT ROME" DE GELE SPIN lo°' DINSDAG 23 MAART 1977 VARIA PAGINA 19 Op zondagmiddag 27 maart zendt de NOS onder de titel ,£ven geduld a.u.been boe kenweekprogramma in spel vorm uit, dat vorige week vrij dag al is opgenomen. Ik weet dat toevallig omdat ik, door een reeks van misverstanden, sa men met de dichter Gerrit Kom- rij in de jury zit. Er is een tv- panel, bestaande uit Adele Bloemendaal, Elles Berger, Viola van Emmenes en Ageeth Scherphuis; een schrijverspa nel, bestaande uit Herman Pie- ter de Boer, Henk Bernlef, Kees Budding' en Simon Vinkenoog, en een van de dringende vragen die deze deelnemers kregen voorgelegd, was deels van lite raire, deels van culinaire aard, namelijk: wat zat er in het pan netje van Kniertje? Nu hadden we eerst een keertje „droog" proefgedraaid met studenten Nederlands, die als antwoord op deze vraag met gissingen kwamen als .soep", „vis" want die werd immers zo duur betaald) en .stamppot" Maar dat werd door ons alle maal afgekeurd. Want hoe luidt immers de tekst van Herman Heyermans in het 21e en laatste toneel? Mathilde Bos, de vrouw van de reder, roept (onzicht baar): ,Jiaps! Kaps!" De to neelaanwijzing luidt dan: ,JDe boekhouder staat op, verdwijnt een ogenblik, keert terug met 'n schaaltje en een geëmailleerd pannetje". Kaps, de boekhou der, legt vervolgens Kniertje's willoze handen om schaaltje en pannetje, en sloft naar z'n kruk, waarna Kniertje het kantoor uitstrompelt. Daaruit blijkt niet, zoals u ziet, wat er in dat pannetje zit. Er is ook geen enkele voorstelling be kend waarin de regisseur Kniertje de deksel van het pan netje liet optillen om haar daarna verheugd te laten uit roepen: ,JIa, lekker, kaantjes!", of zoiets. Of, na een blik vol wal ging in het pannetje: ,Jk bid niet voor bruine bonen!" Ik noem maar een paar mogelijk heden. Berend Boudewijn, die het tv-programma presenteert 'en heel, heel lang geleden „Op Hoop van Zegen" nog heeft ge regisseerd, herinnerde zich da* het phnnetje domweg leeg was in de praktijk zoals koffers die meegezeuld worden op toneel en in tv-spelen ook altijd zichtbaar leeg zijn). Blijkbaar reikte de invloed van Stanislawski in Nederland nog met zo ver. dat er metterdaad voor elke voor stelling een kwak verse „boe renkool" werd klaargemaakt, die onzichtbaar maar o zo aan wezig in het geëmailleerde pan netje moest meespelen. Enfin, toen zei Gerrit Komrij, met die ingebouwde echoput in zijn stem, tijdens de proefopname dat er natuurlijk twee kotele tten in dat pannetje zaten, en dat sloeg als grap zó in, dat we besloten het er in te laten. KOTELETTEN De vraag wat er in Kniertje's pannetje (of eigenlijk het pan netje van vrouw Bos) zat, was daarmee natuurlijk nog niel opgelost. En daarom besloot ik Hermine Heyermans, de doch ter van de sch rijver, op te bellen in de hoop dat zij, als argeloos meisje, thuis wel eens aan pa gevraagd had wat er nu eigen lijk in dat pannetje zatJCotele- tten", zei Hermine Heyermans onmiddellijk, dat zegt Mathilde toch?" En jawel, de grap van Gerrit Komrij bleek onderbe wust op grote kennis van de Ne derlandse literatuur te stoelen, want in het 19e toneel zegt de vrouw van reder Bos: .faat 'r nog effe wach te, Clémens. 'k Heb 'n paar kouwe koteletten - die 'r op zulle knappe SCHAALTJE Dus toch koteletten! Hoewel Zitten die dan in dat pannetje, of liggen ze op dat schaaltje dat l Kaps aan Kniertje aanreikt, samen met het pannetje? Hebt u trouwens ooit een voorstelling gezien waarin Kniertje met zo wel een pannetje als een schaaltje van het toneel af slof te? Nu ze er over nadacht, meende Hermine Heyermans zich te herinneren dat haar va der deze scène zelf zo regisseer de, dat het schaaltje onder de deksel van het pannetje hing. Het zou een typisch voorbeeld zijn van de „eigenaardige pre ciesheid" van haar vader (die ook blijkt uit het feit dat het pannetje geëmailleerd is. want alleen de rijken hadden geë mailleerde pannen, de armen hadden ijzeren pannen), dat Mathilde eraan denkt dat Kniertje de koteletten niet uit het pannetje kan eten, reden waarom zij er een schaaltje bij doet? „Of je de schale bij gele genheid anreikt", zegt Kaps, blijkbaar pannetje èn schaaltje wat slordig samenvattend tot .schalen". Zou Mathilde Kniertje echt een schoon schaaltje meegeven om daarop de koteletten te kunnen opeten Dan had een bord meer voor de hand gelegen. Ik zelf voel toch 1 het meest voor de gedachte dat de koteletten (twee) op het schaaltje liggen, en niet in het pannetje. In het pannetje zit bouillabaisse. NICO SCHEEPMAKER Amsterdam - Er werd gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouw burg diverse malen smakelijk gela ng chen tijdens de reprise van Mozarts ||!,,Cosi fan tutte" door de Neder- landse Operastichting. De ironie van het originele gegeven eist in deze opera een subtiele aanpak en Iook nu weer viel, bij de nieuwe in studering van deze productie, op hoe goed vooral regisseur Jan |Bouws de juiste toon wist te tref fen: spitse, goed getimede effecten len bepaald geen humor van lach- f|fiof-ik-schiet. i Als men zo omspringt met dit ver haal van twee vrienden, die met een (cynische vrijgezel een wedden schap afsluiten aangaande de trouw van hun geliefden (welke weddenschap ze, via een ongewilde partnerruil, grandioos verliezen) is deze Mozart-opera zeker niet min der dan de „Figaro" of de „Don Juan", alleen anders, lichter, er gens ook gevaarlijker. Dit werk wordt veel sneller onbenullig, maar dat gevaar is er bij deze productie nauwelijks: er werd met vaart geac- Iteerd en dezelfde levendigheid Jvond men ook in het musiceren te- Vug. De manier, waarop dirigent Hans Vonk met het Radio Kame rorkest uiterst licht en snel de ou verture realiseerde was tekenend voor de zorg en het inzicht, waar mee ook op dit gebied te werk was gegaan. In de ensembles rammelde er nog wel eens wat, maar is dat niet de hebbelijkheid van veel premie- Twee nieuwe gezichten waren er in deze productie. De tenor David Kuebler, die we onlangs in „Don Pasquale" al konden beluisteren, viel vocaal in zijn rol van de officier Fernando wat tegen: zijn timbre klinkt in het hoge register vaak wat kaal. Qua allure was hij echter de meerdere van bariton John Vier- kens, die de andere officiersrol (Guglielmo) met een opvallend so noor geluid vertolkte. Echt nieuw was in dit verband al leen de Engelse sopraan Lillian Watson, die een prachtige, pittige, bijdehante Despina op de planken zette. Maar deze rol van het gewiek ste kamermeisje is dan ook een bij zonder dankbare, ook vocaal. Ook in dit laatste opzicht maakte Lillian Watson veel van deze creatie, al was de zuiverheid van haar mooie lichte stem in de hoogte niet vlekkeloos. De twee dames, waar alles in dit ge raffineerde spel om draait, Dora- bella en Fiordiligi, kwamen vocaal beduidend minder uit de verf. Het eerste duet van dit tweetal was zelfs hier en daar een angstige belevenis. Vooral de sopraan Hanneke van Bork viel als Fiordiligi nogal tegen - vaak onzuiver en onbeheerst - maar de Dorabella van Cora Canne Meijer kreeg gaandeweg meer allu- Als we over allure spreken, dan was de onbetwiste heerser op het opera- toneel deze avond wel de bas Hu- bert Waber. Zo hoort het trouwens ook: want de door hem vertolkte vrijgezel Don Alfonso is in deze opera degene, die de hele intrige beheerst en leidt. Zo'n karakterrol ligt Hubert Waber geweldig en hij maakte er dan ook een creatie van, die boeide door zijn directheid en humor. En daarbij heeft deze bas vocaal ook veel te bieden. Voegen we bij dit alles het pittig zingende Omroep Kamerkoor en de functio nele decors van Harry Wich, dan is er alle reden om deze sprankelende „Cosi" nog eens te gaan zien, op 22 en 24 maart in Scheveningen (Cir custheater) en op 29 maart in de Rotterdamse Schouwburg, door Peter Visser ARS, Pieterskerkgracht 9. Tentoonstel ling van werk'van ARS-leden. Geopend 'dag. van 14-16.30 uur en van 19.30-21.30 jiur, zat. en zo. van 12-16.3 'Molenlaan 3, Voorschoten. De 2.x 1 weekend-tentoonstelling van Victor Bouter, aquarellen en tekeningen en j Ronnie Meerts, grafiek. Geopend 18 t/m i 20 en 25 t/m 27 mrt. van 11-17 uur. Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling van de Vlaamse schilder Jan Hoogsteyns. Geopend woe. t/m za. van 10-16 uur, di. van 14-20 uur, van 19 mrt. t/m 9 apr. Museum Boerhaave, Steenstraat 1 a. Tentoonstelling "Komeet van 1680". t/m atelier, tot 1 Galerie Denise Stephan, Bakker- steeg 18, tel.132319. Tentoonstel ling Kees van Roemburg - stille vens. Van 11 febr.t/m 11 apr., geopend za. en zo. van 14-18 uur, overige dagen na tel. afspraak. LAK-foyer, Levendaal 150 en Acade miegebouw, Rapenburg 73. Tentoon stelling schilderijen en collages en Die- derik Gerlach, Jeroen Gerlach en Jean Marie Mersmans. Van 4 mrt. tot 1 apr. De Ruif, Janvossenstceg 59. Tentoon stelling Canal - gouaches en penteke ningen. Tot 1 april. Werkplaats De Bange Duivel, Rijndijk straat 4, exposeert eigen werk in eigen Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voorm -5 uur zondag 1-5 uur nam. Pulchri Studio. Oegstgeest. Tentoon stelling Paul van Eeden - schilderijen en aquarellen. Dag. geopend van 10-16 uur, zo. gesloten van 4 t/m 24 mrt. Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40. Tentoonstelling Jan van der Veer - olie verfschilderijen en aquarellen met houtskool, Hans Gorter - keramiek. Geopend di. t/m za. van 10.30-17.00 uur, do. van 19-21 uur, t/m 23 mrt. Galerie v. d. Vlist, Botermarkt 3. Ten toonstelling Rob Clous - kleuretsen. Geopend di. t/m za. van 10-17 uur, do. tot 21 uur, t/m 9 apr. Galerie-Bibliotheek, Luifelbaan 1, Was- Tentoonstelling Jan van Geem - aqua rellen, tekeningen en grafiek en Frans Hoek - aquarellen en tekeningen. Openingstijden van de bibliotheek, tot 14 apr. Galerie JA, Sportfondsenbad, Wasse naar. Tentoonstelling Joop en Alexandra - keramiek en tapijten. Geopend woe. van 20-22 uur, do. t/m zo. leium 22 maart 1977 Honderd jaar geleden stond er in de krant: Gedurende de laatste stormen zijn 36 vrij groote vissersschui ten uit Yarmouth, Lowestoft, GrimsbyHull en Ramsgate met man en muis vergaan. Het aan talomgekomenen bedraagt 215, die 88 weduwen en 164 kinderen nalaten. Twee oorlogsschepen, de "Valorous" en de "Seamew" hebben drie weken lang tever geefs naar de vermiste vaartui gen gezocht. Een enkele masU looze schuit, uit Grimsby, is niet ver van deze haven aangetrof fen. De lord-mayor heeft cene in schrijving voor de overgebleven betrekkingen geopend. Vijftig jaar geleden: De Londensche "Times" meldt, dat de Italiaanse regeering aan tal van andere regeeringen heeft medegedeeld dat op Joeg o-Slavisch terreinvoorbe reidingen worden getroffen vooreen inval op grooten schaal in Albanië, met het doel de re geering in Tirana omver te werpen. Italië heeft onlangs in Tirana een verdrag gesloten met Achmed Bey Zogu.den pre sident van de Albaansche repu bliek; om deze reden kan Italië niet onverschillig blijven over het lot van Albanië. Volgens het Joego-Slavisch Telegraaf Agentschap "Avala"is "de in houd van een artikel in een Ita- liaansch blad over zoog enaamde milrtaire voorberei dingen van Joego-Slavië tegen Albanië van het begin tot het einde LEIDEN - De kalender sprak duidelijke taal: 21 maart. Het is lente. Op de Leidse kleuterschool "De Kleine Wereld" aan de Pasteur- straat heeft men het begin van het nieuwe seizoen op weg naar de aangename temperaturen op een bijzondere wijze herdacht. De kleu ters maakten gisteren in de klas een feestelijke hoed, in de lentekleuren. En gisteren bij het verlaten van de school kregen alle leerlingetjes een plantje mee naar huis. Als tastbaar bewijs voor het feit, dat tal van bolbloemen uit hun knoppen zijn gebarsten en bomen en heesters alom uitbotten. PANDA EN DE MEESTER-RE1ZIGER 33-136 - Panda slaagde er in om een gedeelte van het tentzeil los te trekken, en hij stak zijn hoofd door de kier naar buiten. Tot zijn verbazing waren de bewakers verdwenen, maar inplaats daarvan kwam een een muur van zandwolken over de horizon naderbij rollen. Hij trok zijn hoofd dan ook haastig terug. „We kunnen wel weglopen," zei hij-. ,J£r is niemand meer te zien. Maar er komt een raar soort wolk aan, zoals ik nog nooit eerder heb gezien. Het lijkt me g-gevaarlijk, eigenlijk „Werkelijk?sprak lord Master oplevend,J<an hetzijn datwe dan toch een verrassing krijgen? Dat zou nogal aardig zijn, wat? Laat me eens kijken Maar daar kreeg hij geen gelegenheid voor. Want de zandstorm had het kamp bereikt - en de wind floot met zóveel kracht door de opening die Panda had gemaakt, dat hij hem temidden van een wolk zand tegen de edelman aan blies. EIEREN SUZETTE Zoek 4 stevige en vooral grote aardappelen uit. Kook ze in de schil gaar en reken daarvoor op zeker 30 min. Prik er niet in, maar wacht af tot de schil begint te bar sten. Snijd de kapjes eraf en hol de aardappe len ietwat uit. Strooi er een mengsel van zout, versgemalen peper en een mespuntje noot muskaat in. Smelt 1 eetl. boter en roer er een afgestreken eetl. bloem door. Blijf roeren tot de witte meelkleur geheel is ver dwenen. Voeg geleide lijk 7 eetl. melk toe en boven laag vuur, een dikke saus is Meng er 1 eetl. ;raspte kaas door, 1 snufje zout en een theel. paprikapoeder. Breek in elke aardappel 1 rauw ei en schep de saus ero ver. Zet de aardappelen 10 min. in FRED BASSET 1 1/ 1 AtsjesugsT, jfg%, SCHirrsRBW.le&'n"££31 volmaakte huisvrouw! j y APNOLDU AWIEC Voot? MEI9JEA DlE HEEBEaJ HEX JO MC) EAJ$ IK BEX) <3Efc OP EE/0 DIE Mli c LOOI I/IHVT. HOET IK van «exr akzjea? for AIEE! v/OW^EAK AI ET 2o'M SAMAK- LOöf JE A/Cr PAZ)E- CWfcC teq&J Y CMF.' Ox_ ca "JA A9e ad a LUXOR: "St. Yves", dag. 2.30, 7.00 en iur, zo. 2.15,4.30,7.00 en 9.15 uur. 14 CAMERA: "Meanstreets", dag. 7.00 en Kindermatinee: "Winnetou tegen Witte Buffel", za. en woe. 2.30 uur, zo. 2.00 en 4.15 uur. AL. Nachtvoorstelling: "Klute", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. LIDO I: "Dr. No", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 zo. ook 4.45 uur. 18 jaar. LIDO II: 'TEmpire des sens", dag. 2.30, ;n 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 18jaar. LIDO III: "Silent Movie", dag. 2.30, 7.00 15 uur. zo. ook 4.45 uur. AL. STUDIO: 'Tlnnocente", dag. 2.30, 7.00 15 uur, zo. ook 4.45 uur. 18 jaar. TRIANON: "Belle amie", dag. 2.30, 7.00 15 uur, zo. 2.15,4.30,7.00 en 9.15 uur. REX: "Valdez de halfbloed", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15,4.30,7.00 en 9.15 Kindermatinee: "Sneeuwwitje", za. en voe. 2.30 uur. AL. Nachtvoorstelling: 'Pomotoer in Bangkok", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. Ongevalléndienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur: 14.00-14.45 uur. Avondbezoekuur. 18.30-19.30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elizabeth-ziekenhuis: Volwassenen dagelijks van 13.30-14.15 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse-, afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voor echtgen.) v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kin derafdeling dag. van 15.00 tot 18.30 uur. CCU (hartbewaking) dag. van 14.15 tot 14.45 uur van 19.00 tot 19.30 uur. Inten sieve verpleging: dag. van 14 00 tot 14 30 uur en van 18.30 tot 19.00 uur Sport-Medisch Adviescentrum Spreek- 1 do. 19.30-20.30 Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest: dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse: de gehele dag. Annakliniek: Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur van 18.30 tot 20.00 uur. Derde klasse bezoekuur van 13.00-14.00 uur en 18.30-19.30 uur. Kinderzaal: van 13.00-14.00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18.30-19.30 uur. Academisch-Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag t!m vrijdag: Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de het St. hoofdverpleegkundige hiervoor spe- Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en~naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19