Carter noemt Japanse premier groot leider" Meerderheid voor Janata HBnm Foekoeda bezoekt Verenigde Staten Brezjnjew: vredesplan voor het Midden-Oosten Jenkins tevreden over gesprekken Verhuizen? Fonseca NAAST HET NIEUWS CASTRO IN MOZAMBIQUE Morgen staat of valt Brits kabinet Indiase oppositie haalt 272 zetels DINSDAG 22 MAART 1977 WASHINGTON (UPI) - President Jimmy Car ter heeft gisteren de Japanse premier, Ta- keo Foekoeda, begroet als "een grote leider van een van de grootste landen ter aarde". Hij zei dat beiden naar de economische topconfe rentie zullen gaan "als gelijken". Na een officiële begroeting compleet met alle militaire eer en 19 saluutschoten, deelde Carter een paar hon derd gasten op het grasveld bij het Witte Huis mee, dat "een van de bemoedigendste ontwikkelingen tussen Ja pan en de Verenigde Staten was". Naar Londen Hij prees Japan omdat dit een grote economishe mogendheid was ge worden en daarbij een gevoeligheid voor de behoeften van de ontwik kelingslanden behield. "Japan is een van 's werelds groot ste economische mogendheden geworden", aldus Carter. Maar, zei hij, Japan was er in geslaagd een verschil te maken tussen "econo- In Den Haag DEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Roy Ynkins, heeft gisteren in Den Haag met premier Den Uyl, "ar. der Stoel, Pronk, Duisenberg, Lubbers problemen besproken. De - jvattingen van de Nederlandse regering en het 'dagelijks bestuur' van de Europese Gemeenschappen zijn, wat talrijke kwesties betreft vrijwel identiek, zo verklaarde hij na afloop op een persconferentie. Jenkins verklaarde dat zijns inziens de Europese Gemeenschap, door de voorzitter van de Europese Commissie en de voorzitter van de EG- ministerraad vertegenwoordigd moet zijn op de economische topconfe rentie die 7 mei in Londen wordt gehouden. Zoals' bekend maakt vooral Erankrijk bezwaar tegen deelneming van de EG als zodanig aan dit gesprek, waaraan behalve de Verenigde Staten, Japan en Canada, vier grote EG-landen zullen deelnemen, te weten Frankrijk, Engeland, West-Duitsland en Italië. De Nederlandse regering is het eens met de voltallige Tweede Kamer, dat de gemeenschap aan de Londense top moet kunnen deelnemen, omdat hier onderwerpen worden besproken die tot de bevoegdheid van de gemeenschap behoren. Ook de politieke commissie van het Europees Parlement is van mening dat de Europese gemeenschap vertegenwoordigd dient te zijn op de economische wereldtopconferentie, op 6 en 7 mei in Londen. w v... ~v........o- President Carter van de Verenigde Staten heeft de Japanse premier Van^der Stee Euro- Poekoeda gisteren op het Witte Huis ontvangen. Carter begroette Foekoeda als een groot leider van een van de grootste landen ter aarde". Na een bezoek aan San Fransisco morgen zal Foekoeda naar Japan terugkerem. ADVERTENTIE Verhuizen geeft al rompslomp genoeg. Kom daarom even bij ons langs. Dan krijgt u snel en gratis de oplossing voor uw aansluit- en plaatsings problemen en eventuele keuze van gasapparaten. mische invloed en macht aan de Dit standpunt heeft de politieke commissie ene kant en vrede .en het afzien van nucleaire macht aan de andere kant". "In mei zullen premier Foekoeda en ik naar Londen gaan ter bespre king van wederzijdse politiek en hoop onder de industriële landen ter wereld. Wij gaan daarheen in de geest van samenwerking en deel genootschap als gelijken." "In de wereldhandel erkennen alle landen vande wereld de uitmun tende positie die is geschapen door het harde werk van volk en econo- Getroffen Premier foekoeda antwoorde zeer getroffen te zijn door de vriende lijke woorden van Carter. "De V.S. staan voorop als industriële mo gendheid. Iets daarna volgt Japan. Ik geloof dat beide landen kunnen samenwerken voor het welzijn van de mensheid." Opmerkend dat de V.S. en Japan vreedzame mogendheden zijn, uitte Foekoeda het vertrouwen dat zij hun gemeenschappelijke doelen kunnen vaststellen om bij te dragen aan de wereldvrede. Voor zijn te rugkeer naar Japan zal Foekoeda morgen San Fransisco bezoeken. ADVERTENTIE Rosé van naam U proeft de Portugese zon Een waar genoegen bij elk gerecht en iedere gelegenheid. Voor even vijfeneenhalve gulden te koop bij 600 "DELCAVE" slijters e wijnhandelaren, herkenbaar aan het vignet op de deur. I recente bijeenkomst ii Brussel vastgelegd in een ontwerp-resolutie. Het is de bedoeling dat het parlement nog deze week, wanneer het in een speciale zitting bijeen is voor de behandeling van de Europese landbouwprijzen, die resolutie aanvaardt. Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) ZWEVENDE GLUURDER Een vrouw vertelde gisteren voor de rechtbank van de Zuidafri- kaanse stad Durban dat een zweefvlieger over vloog en "sexuele suggesties" maakte, terwijl zij naakt zonnebaadde op het dak van haar garage. Mevrouw Loran Thompson getuigde in het proces tegen haar 68- jarige echtgenoot, die verdacht wordt twee zweefvliegers met een luchtbuks te hebben willen doden. De vrouw vertelde dat zij vaker bh de politie geklaagd had omdat zweefvliegers haar last bezorgden als zij onder de blote hemel lag. Toen een zweefvlieger langs het raam van het huis vloog en naar de familie wuifde, werd het haar man teveel. Hij nam een buks, maar volgens de vrouw schoot hij niet op de piloot. MET FERRARI DE KIST IN Een Amerikaanse miljonairsweduwe die vorige week overleed, heeft in haar laatste wil te kennen gegeven dat zij begraven wil worden naast haar overleden echtgenoot, gekleed in haar kanten nachtjapon en zittend in haar Ferrari. De 37-jarige Sandra Ilene West, die getrouwd was met een man uit Texas die zijn fortuin gemaakt had in de olie-industrie, bepaalde voorts dat haar zwager Sol West haar vermogen van ongeveer 6.25 miljoen erft, mits hij er voor zorgt dat haar testament stipt wordt uitgevoerd. Een rechtbank in Los Angeles zal nagaan of aan het nogal ongebrui kelijke verlangen van de overledene kan worden voldaan. In afwach ting van een beslissing is het stoffelijk overschot van de miljonairs weduwe voorlopig in een normale kist bijgezet. AMIN EN THATCHER De president van Oeganda, veldmaarschalk Idi Amin, is geïnteres seerd in "alles omtrent mevrouw Thatcher, de leidster van de Britse, Conservatieve, oppositie. Morgen wordt in het Britse Lagerhuis een motie van vertrouwen tegen de huidige socialistische regering ingediend en als de regering-Callaghan dan wordt verslagen, wordt mevrouw Thatcher zijn opvolgster en daarmee Groot-Brittannië's eerste vrouwelijke minister-president. Amins "speciale adviseur in Britse zaken", Bob Astles, is onder meer gevraagd na te gaan: Hoe oud mevrouw Thatcher is, en hoe lang, of zy getrouwd is en kinderen heeft, en hoeveel, of zij universitaire graden heeft behaald, hoe het staat met haar ervaring in de politiek en vooral in verband met Buitenlandse Zaken, en welke landen zij heeft bezocht. Ook moet de heer Astles antwoord trachten te geven op de vraag of mevrouw Thatcher "intelligent genoeg is de Britse economie uit de huidige crisis te kunnen halen''. STAKEN VOOR SIESTA Meer dan de helft van de winkels in Griekenland bleef gisteren gesloten. Winkeliers en winkelbediende staken voor het behoud van hun siësta. De regering wil de siësta afschaffen, en de winkels en kantoren openstellen van negen uur tot half zes 's middags. Door 's middags door te werken en 's avonds te sluiten zou bezuinigd kun nen worden op het energieverbruik, zo meent de regering, die de olieinvoer wil beperken. Bovendien moeten de nieuwe openingstijden Griekenland meer op een lijn brengen met de werktijden elders in Europa, met het oog op een toekomstig EG-lidmaatschap. De winkeliers zijn er tegen omdat ze er een bedreiging voor de kleine winkels in zien, en het personeel protesteert tegen de verstoring van het dagelijks ritme, waardoor ze het zonder siësta, en zonder lunch thuis moeten stellen. MOSKOU (UPI) - De Sowjetrussische leider Leonid Brezjnjew heeft gisteren een vredesplan voor het Midden- Oosten bekendgemaakt, dat vraagt om terugtrekking in fasen door Israël uit de bezette gebieden en vorming van een internationaal gewaarborgde gedemilitariseerde zóne. Het voorstel, dat hij uiteenzette op het 16e vakbondscongres, is aan zienlijk milder dan de vroegere ca tegorische eisen van de Sowjet- Unie tot onmiddellijke terugtrek king van de Israëli's uit alle in 1967 bezette Arabische gebieden. Voor de kust van de Amerikaanse staat Noord Carolina is de Panamese olietanker "Claude Conway" gisteren in tweeën gebrokenTwaalf opvarenden worden vermist. Tweeëntwintig bemanningsleden konden zich aan de wrakstukken vastklemmen. tionaie eenneaen. Het scheen in belangrijke opzich ten samen te vallen met het plan dat president Carter eerder deze maand uiteenzette. Dat voorzag in een Israëlische terugtrekking "met geringe aanpassingen" tot de gren zen van vóór de juni-oorlog van 1967 en een gedemilitariseerde zóne van 20 kilometer die mogelijk bemand zou worden door interna- T-—jZ NEW DELHI (AFP/Reuter) - De Janatapartij (de verenigde oppo sitie) heeft met 272 van de 542 ze tels van het Lagerhuis in India de meerderheid behaald. Het is voor het eerst sedert de onafhanke lijkheid in India in 1947 dat een andere partij dan de Congrespar tij de meerderheid in het parle ment bezit. De Janatapartij is ontstaan uit het wanhopige verlangen een einde te maken aan dertig jaar bewind door de Cor^grespartij. Zij is ge boren, zo zeggen haar leiders graag, in de gevangeniscellen waarin mevrouw Gandhi's poli tieke tegenstanders verkommer den tijdens de 21 maanden van uitzonderingsbewind. De partij is grotendeels ontsproten aan het brein van Jayaprakasj Narayan, de oude pacifisitsche hervormer die in 1975 een mas sale beweging voor het aftreden van Indira Gandhi leidde en daarmee uitlokte dat zij de uit zonderingstoestand instelde. De keuze van de leider van de Jana tapartij lag voor de hand: Morarji Desai, 81-jarige oude tegenstan der van mevrouw Gandhi. Hij kwam uit de gevangenis een paar Met uitzondering uur voor dat de verkiezingen werden aangekondigd. Slechte gezondheid en weerzin tegen eeen actieve rol in de poli tiek, betekenden dat Narayans Ten rol beperkt zou blijven tot die van vraagstuk "vader" en raadsman. De vier partijen die zich in het Janata-bondgenootschap aan eensloten, zijn Desai's Oppositie congres - ontstaan na een breuk in de Congrespartij in 1969 - de Socialistische Partij, de Centris- tische Indiase Volkspartij en de hindoeistische, nationalistische Jan Sangh. de socialisten onder leiding van George Fer- nandes, staan de partijen in Ja nata in theorie ter rechterzijde van de Congrespartij liere initiatief op landbouw- en industriegebied. ;t zeer explosieve geboortenbeper- king in een land waarvan de be volking van ruim 600 miljoen zie len met 13 miljoen mensen per jaar groeit, wil Janata dat gezin splanning-deel is van een alge mene bevolkingspolitiek die ook onderwijs, gezondheidszorg en stijgende kosten van levenson derhoud omvat. De partij vindt dat de wijze waarop de Congrespartij een sterilisatie programma invoerde, een schen ding was van de mensenrechten - en in feite voorbijschietende aan het doel door afkeer op grote schaal. MAPOETO (Reuter) - Premier Fi del Castro van Cuba is gisteren op zijn Afrikaanse rondreis in Mo zambique aangekomen. Het Mo- zambikaanse persbureau meldt dat de Cubaanse leider door president Samora Machel werd verwelkomd op de luchthaven van Beira, de tweede stad van het land.. Het be zoek aan Mozambique was niet te voren bekendgemaakt. Castro heeft gisteren op een pers conferentie in Dar es Salaam ont kend dat zijn land een rol speelt bij de gevechten in Zaïre. Dit is ver klaard door radio Tanzania. Aan de persconferentie mochten alleen Tanzaniaaanse journalisten deel nemen. Zaire heeft de Verenigde Staten gevraagd meer militaire steun te sche verschillen liggen in het huidige India verre van duidelijk. verlenen in de strijd die de Zaïrese De Janatapartij baseerde haar Gandhi, maar ideologi- Qp het gebied van de buitenlandse regeringstroepen voeren tegen Ka- tangese gendarmes, die vanuit An gola het land zijn binnengevallen. Gisteren vloog een Amerikaanse Boeing 707 naar Zaïre met politiek wil Janata echte niet- gebondenheid aan enig machts blok. campagne voornamelijk op her- Onder premier Nehru en mevrouw stel van de democratie door het maken van een einde aan wat ge noemd werd het autoritaire be wind van de Congrespartij tweede levering militaire uitrus- De partij zegt te geloven in decen- ting. Vorige week ontving Zaïre de eerste lading uit Amerika. De waarde van beide leveringen be draagt ruim 2,5 miljoen gulden. tralisatie van economische en po litieke macht. Zij wil zich verre houden van staatskapitalisme en prioriteit geven aan het particu- Gandhi werd India een leiders van de beweging van niet-gebondenheid. Maar de laat ste tijd is het land afgedreven in de richting van de Sowjet-Unie en andere communistische lan den, waarbij de betrekkingen met de Verenigde Staten ver slechterden. Maar terwijl Carter "een interim- status" van twee tot acht jaar of meer voorstelde voordat defini tieve vredesregelingen zouden worden gesloten, vroeg Brezjnjew om terugtrekking van de Israëli's in een tijdsbestek van maanden. Brezjnjew zei dat de grenzen tussen Israël en de Arabische staten "dui delijk bepaald" en "onschendbaar" moeten zijn. De staat van oorlog zou eindigen en vreedzame betrekkingen zouden worden gevestigd "van het ogen blik af van de voltooiing van de te rugtrekking van Israëlische mili tairen", aldus Brezjnjew. Maar, zei hij, "gedemilitariseerde zones, zonder eenzijdige voordelen voor een partij, zouden aan beide zijden van de gevestigde grenzen, natuurlijk met toestemming van de resp. staten, kunnen worden geves tigd. Binnen deze zones zouden voor een duidelijk vastgesteld tijdsbestek een VN-noodmacht of waarnemers van de Verenigde Naties kunnen worden gestationeerd". Brezjnjew stelde voor dat de bepa lingen van een vredesregeling ge garandeerd worden door de veilig heidsraad van de VN of "misschien door individuele rrlogendheden, bv. de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot- Brittannië". Amerikaanse missie niet in Cambodja BANGKOK (AFP) - Cambodja heeft geweigerd een Amerikaanse missie toe te laten die een onder zoek instelt naar het lot van de Amerikaanse militairen die tijdens de oorlog in Indo-China zijn ver dwenen. Blijkens een uitzending van de Cambodjaanse radio heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Phnom Penh verklaard, dat „het volk van het democratische Cambodja eer- beid voor het vooruitstrevende Amerikaanse volk, maar dat het in zijn recht is, als het zich met alle middelen verzet tegen de agres sieve daden van de Amerikaanse imperialisten en hun knechten". LONDEN (Reuter/UPI) - Mor gen staat of valt de Britse Labour-regering van premier Callaghan. Oppositie-leidster Margareth Thatcher, ervan overtuigd dat Labour thans geen kans ziet een meerderheid in het Lagerhuis te krijgen, heeft een motie van wantrou wen tegen het regeringsbeleid ingediend waarover morgen wordt gestemd" Premier James Callaghan richtte gisteren zijn hoop op de 13 liberalen en de tien leden van de Noordierse Ulster Unionists in het parlement. In publieke verklaringen heeft Callaghan gezegd geen overeenkomsten met hen te zullen sluiten, maar gisteren, later op de dag zou hij privé-gesprekken voeren met zowel de liberale leider David Steel als met James Molyneaux van de Ulster Unionists. Beiden hebben gewaarschuwd dat hun prijs hoog zal zijn. Steel eist van Callaghan dat gedu rende de huidige zittingspe riode van het parlement geen sociale wetten meer komen en Molyneaux eist herstel van het Noordierse parlement en sterke veiligheidsmaatregelen om een einde te maken aan de moorden in Noord-Ierland. Callaghan heeft verklaard dat het Labour-programma niet zal worden opgeofferd, maar in het algemeen gelooft men dat hij toch wat terfein zal moeten prijsgeven, wil hij "overleven". Als de regering verliest, zal het kabinet-Callaghan aftreden en zullen er algemene verkiezin gen worden gehouden, die blij kens het jongste opinie onderzoek - door de conserva tieven zouden worden gewon nen. Om in het zadel te blijven heeft Labour dus de hulp nodig van één van de kleinere groe pen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13