LEIDSCH DAGBLAD Kans op breuk bij zonder groot Gandhi na haar treedt af nederlaag Langst harige voetbal trainer naar vandaag Brezjnjew: ..Laten Y5 ffich mei hun eigen zaken bemoeien" Nog geen oplossing grondpolitiek „Meer menselijkheid in Oeganda dan in de VS" Dodelijk drama in Schinnen MEDICIJNEN OP DE VAALT VAN ARTS AFKOMSTIG Rijnsborg GUUS RBfiOT Podgomi naar Afrika Overval op bejaarde broers in Slochteren MAANDAG 21 MAART 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35195 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MOSKOU (UPI/Reuter) - De Rus sische partijleider Leonid Brezjn jew heeft de Verenigde Staten vandaag beschuldigd van in menging in de binnenlandse aangelegenheden van de Sowjet-Unie. Brezjnjew zei dat zich geen normale betrekkingen tussen beide landen kunnen ontwikkelen wanneer de VS door blijven gaan met deze acties. De Sowjet-Unie streeft naar goede betrekkingen met de VS maar staat er dan wel op dat de rege ring in Washington begrip toont voor de Russische situatie en "een minimum aan correctheid" opbrengt bij haar optreden je gens de Sowjet-Unie. "Er zijn bepaalde factoren die verdere verbetering van de Rus- sisch-Amerikaanse relaties di rect in de weg staan", aldus Brezjnjew in een toespraak tot het 16de congres van de Russi sche vakbonden. Als voorbeel den daarvan noemde de Sowjet- leider de campagne in het Westen over de „zogenaamde militaire bedreiging" van de Sowjet-Unie en de openlijke pogingen van of ficiële Amerikaanse instanties zich te mengen in de Russische binnenlandse aangelegenheden. De Sowjet-Unie kan volgens Brezjnjew niet akkoord gaan met de wens van de Verenigde Staten anderen te vertellen hoe zij moe ten leven. "Daar komt nog bij dat noch de situatie in de VS noch de Amerikaanse acties in de wereld een dergelijke houding recht vaardigen". De felle redevoering van de Russi sche leider was volgens waarne mers een direct antwoord op de, acties voor de naleving van de' rechten van de mens van de Ame rikaanse president Jimmy Car ter. Zwarte Amerikanen: NAIROBI (UPl) - Een groep zwarte AmerikaCnse moham medanen en journalisten heeft vandaag verklaard, dat zij geen bewijzen heeft kunnen vinden van het doden op grote schaal van leden van de Acholi en Langi-stammen in Oeganda. De Amerikanen, die door presi dent Amin zelf waren uitgeno digd voor een bezoek aan Oe ganda, hebben een bezoek ge bracht aan het gebied van de Langi-stam in noord-Oeganda. Een Amerikaanse woordvoer der heeft volgens radio- Oeganda gezegd, dat de persbe richten over massa-moorden in Oeganda "ongegrond en kwaadaardig" waren. De Ame rikanen zouden president Car ter zeggen dat zij in Oeganda meer menselijkheid hadden ge zien dan in de Verenigde Sta ten. Veel bewolking Veel bewolking en overwegend droog. Matige, af en toe krachtige noordooste lijke wind. Minima omstreeks 3, maxima morgen circa 8 graden. (opgemaakt om 11.15 uur). 22 maart Zon op: 6.39 uur; onder: 18.57 uur. Maan op: 7.29 uur; onder: 22.02 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.52 en 17.04 uur, laagwater te 0.47 en 13.10 uur. Kleurvergroting kado Bij elke kleurenfilm die u met deze bon bij ons laat ontwikkelen en afdrukken, krijgt u een kleurvergroting Foto Lindhout Haarlemmerstraat 102, Lelden 4 weken lang het lEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. O Ik beslis meteen en U kunt mij m.l.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam n Adres WoonplaatsB Gironr. i| Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop M zonder postzegel opsturen naar h Dagblad Antwoordnummer 214 Leid NEW DELHI (Reuter/DPA) - Pre mier Indira Gandhi van India heeft besloten na de verneder ende nederlaag die zij gisteren leed in haar kiesdistrict en de landelijke nederlaag waarop haar Congrespartij lijkt af te stevenen, af te treden. Mevrouw Gandhi heeft alles ge waagd en alles verloren. Hoe haar partij morgenavond ook uit de verkiezingen tevoorschijn zal SCHINNEN (ANP, SP) - Een drama in het Limburgse Schinnen heeft vanmorgen vroeg het leven gekost aan de 68-jarige invalide A. van H. en zijn 64-jarige vrouw. Een woordenwisseling tussen de twee mondde uit in handtastelijkheden waarbij de man zijn vrouw de sche del in sloeg. Zij was op slag dood. Na deze daad stak de man zijn hou ten woning in brand en hing zich zelf in een schuurtje op. UTRECHT (ANP) - De medicijnen, die gisteren door spelende kinde ren werden gevonden in een vuil nisschuit aan de Van Zijstweg te Utrecht, zijn afkomstig van een arts. Een plastic zak met de medi cijnen is zaterdag per abuis in de schuit gestort, tezamen met afval dat was verzameld bij het opruimen van een kelder. Dit heeft een woordvoerder van de Utrechtse po litie vandaag meegedeeld. Bij de medicijnen zaten slaap-, kalmerings- en hartstimulerings- tabletten. In het weekeinde liet de politie een waarschuwing uitgaan, omdat volgens artsen sommige van de medicijnen dodelijk kunnen zijn voor kinderen. haar (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - De kans dat het kabinet-Den Uyl de kwestie van de grondpolitiek over leeft werd vanmorgen bijzonder klein geacht. Uit de hoek van de progres sieve ministers werd de kans op een breuk zelfs op 80 procent geschat. Volgens één van de ministers, die niet genoemd wilde worden, was het alleen nog maar de vraag of de breuk in het ka binet dan wel in de Kamer zou plaatsvinden. Vanmiddag rond vijf uur zou het kabinet opnieuw bijeen komen om een oplossing te zoeken in de uit erst netelige zaak. De problemen werden er dit weekeinde niet ge makkelijker op toen Justitie minister Van Agt voor de televisie verklaarde dat de progressieven het CDA tegemoet zullen moeten komen omdat het anders gedaan zijn met het kabinet-Den Uyl. Consternatie De verklaring wekte consternatie en boosheid bij de progressieven die bij monde van minister Dui- senberg lieten weten dat Van Agt zich niet aan de gemaakte afspra ken binnen het kabinet hield. Volgens de afspraken zouden alle betrokken ministers zich dit wee keinde nog eens over een vorige week door de PvdA ingediend voorstel beraden. Duisenberg: „Het woord is nu niet aan de pro gressieven maar juist aan het CDA". komen, Indira Gandhi er zoon Sanjay zullen, zeker in geval van eerstgenoemde, het politieke toneel moeten dwijnen. Indira Gandhi is nu alleen nog maar zaakwaarneemster. Theoretisch zou zij nog een half jaar kunnen OnjUlSt aanblijven als de Congrespartij tenslotte toch nog een kleine meerderheid zou blijken te heb- Ook AR-minister Boersma was ben behaald. boos over de uitlatingen van Van Agt. Boersma noemde het onjuist Eerder op de dag maakte president 1» Jatto van India bekend dat de 21 publiekelijk aan te maanden geleden afgekondigde noodtoestand is opgeheven. De voorzitter van Janata (de ver enigde oppositie) Morarji Desai, een ex-vice premier die krach tens Indira Gandhi's noodwetten negentien maanden gevangen heeft gezeten, verklaarde: „Dit is het mooiste uur van ons volk". Jagjivam Ram, een voormalige mi nister van mevrouw Gandhi die in februari uit de Congrespartij trad en het „Congres voor demo cratie" oprichtte, won in Sasaram in de staat Bihar met bijna een kwart miljoen stemmen. Zijn uittreden uit de regeringspartij was voor de oppositie in het grootste deel van Noord-India een grote steun in de rug. Ram is de onofficiële leider van de 80 miljoen Paria's in India. In ver schillende Indiase steden hielden aanhangers van de Janatapartij, een bond van vier niet- communistische oppositiepar tijen, zegetochten. De socialistische partijvoorzitter George Fernandes, momemnteel in de gevangenis wegens een po ging om het bewind van me vrouw Gandhi met geweld omver te werpen, won een zetel in de staat Bihar met een overwicht van 300.000 stemmen op zijn naaste rivaal. Fernandes had niet aan de verkiezingscampagne mogen deelnemen. Volgens politieke waarnemers in New Delhi wordt Desai of Ram de nieuwe eerste minister. De*AR-bewindsman: „Op die manier spreekt Van Agt i: elk geval niet r Voor verdere bijzonderheden en reacties: zie pagina 5. Atte Bouma is gezwicht voor het aanbod van Rijnsburgse Boys. De langstharige voet baltrainer van Nederland - ex-oefenmeester van Cam- buur en tegenwoordig gesta tioneerd bij de amateur eer steklasser CEC - tekende za terdag een contract voor één jaar. Bouma was in principe al eerder tot overeenstem ming gekomen met het be stuur van de Rijnsburgse zaterdag-tweedeklasser maar wilde eerst de spelers van die club nog in actie zien. Die voetbalden zater dag tot volle tevredenheid van de man die full-time in dienst komt. Bouma: "Door met Rijnsburgse Boys goede prestaties af te leveren wil ik terug naar het betaalde voetbal". Daarin werd in het afgelopen weekeinde de 27ste ronde afgewerkt, waarin alleen FC Twente verraste. Dat team hield koploper Ajax in de Meer op 1-1, een uitslag waarmee de Amsterdam mers tenslotte nog blij mochten zijn. Krol toonde gisteren overigens negentig minuten zijn absolute top klasse. Haarlem hielp Feyenoord uit de put. De ploeg van Barry Hughes speelde zo pover dat Nico Jansen gemakkelijk een hattrick kon scoren: 0-3. Op regionaal voetbalniveau blijft amateur-hoofdklasser UVS een toonbeeld van wis selvalligheid. Na de knappe prestatie bij Aalsmeer zakte de Leidse ploeg gisteren weer diep weg tegen Hermes DVS al werd aan het duel dan wel een punt overge houden: 0-0. Eersteklasser Roodenburg won met 3-0 van Coal. De grote wielerstunt van het afgelopen weekeinde werd geleverd door Jan Raas. Hij won Milaan-San Remo maar beseft dat nu nog het moei lijkste komt. "Ik zal het moe ten waarmaken". PAGINA'S 9-15 Koffie opnieuw (drie kwar tjes) duurder PAGINA 5 Klap voor Franse regerings partijen bij gemeenteraads verkiezingen. PAGINA 7 Aantal doden in Karatsji stijgt. PAGINA 16 -k ROTTERDAM - Demonstranten hebben vanmorgen bij de NV Rot terdamse Citrus veiling hun onge noegen geuit over de aanvoer en verkoop van Chileens fruit. De de monstratie was georganiseerd door de Rotterdamse afdeling van het Chili Comité Nederland. ,JDoor geldgebrek kunnen de Chilenen deze Granny Smith-appelen zelf niet kopen". MOSKOU (UPI/AP) - President Podgorni van de Sowjet-Unie is vandaag de 542 parlementsze- uit Moskou vertrokken voor een bezoek aan de Afrikaanse landen Tanza nia, Zambia en Mozambique. Het officiële Sowjet-persbureau Tass meldt, dat Podgorni naar Tanzania partij 102; Anna-DMK 14; Com- gaat op uitnodiging van president Nyerere. munisten (pro-Sowjet) 4; De Cubaanse leider Fidel Castro heeft vandaag een staatsbezoek van vijf Marxistisch-communistische dagen aan Tanzania beëindigd. partij 4; Congrespartij voor de Hij vertrok uit Dar es Salaam aan boord van een Russisch vliegtuig. Er ii Toen 283 tels bekend waren, was de stand: Janata (oppositie) 135; Congres- democratie 4. Diversen 20. niet officieel bekend gemaakt rhij i r toe reist, maar aangenomen Morgenavond zijn alle stemmen ge- wordt dat hij tijdens zijn Afrikaanse reis nu een bezoek aan Zambia zal GRONINGEN (ANP) - In de afge lopen nacht Heeft een roofoverval plaats gevonden in Slochteren op twee bejaarde broers. Een van de broers, H. van Kampen, liep daarbij steekwonden aan zijn duim en zijn oor op. Toen de broer van H. van Kampen op diens schreeuwen bin nenkwam, nam de overvaller de benen. H. van Kampen hoorde kort voor één uur lawaai bij de buitendeur. Hij ontstak het licht en zag dat een jongeman bij hem in de kamer stond. Deze man bedreigde Van Kampen met een mes. Hij eiste bo vendien geld. Van Kampen gaf hem zijn beurs met f 200,-, maar de over valler wilde meer en begon op Van Kampen in te steken. Toen de broer van Van Kampen binnenkwam na dat het slachtoffer was gaan schreeuwen, verdween de overval ler terwijl hij de beide broers met zijn mes op een afstand hield.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1