Nog 2 nachtjes slapen Verwarring rond Zaire Belangrijke oppositieleiders in arrest "Slag om Parijs niet voor links Carter tekent verbod import van chroom uit Rhodesië De unieke Ford Fiesta Ghia als hoofdprijs. Stakingen in Italië Koperstad nu weer niet veroverd? WANTROUWEN IN BRITS LAGERHUIS De exklusieve Ford Fiesta Ghia a!s geweldige hoofdprijs. ZATERDAG 19 MAART 1977 BUITENLAND En dan hoort u op de voorlichtingsbijeenkomst meer over het nieuwe streekplan voor het westelijk deel van Zuid-Holland. Maandagavond in de Pauluskerk, Ruish'oornlaan Lisse - 8 uur. Kloof met regering in Pakistan steeds groter ISLAMABAD (AFP) - De Pakis taanse autoriteiten hebben gisteren de voornaamste oppositieleiders in het land gearresteerd. Dit is be kendgemaakt door het "Pakis taanse nationale bondgenoot schap" (PNA), waarin negen oppo- sitiegroperingen zijn verenigd. In Lahore werd luchtmaarschalk buiten dienst Asghar Khan opge- pakt. aldus het PNA e i hun ningen in Karatsji de begum Wali Het PNA begon afgelopen maan- Khan, echtgenote van de leider van dag een landelijke protestbewe- de (op het ogenblik verboden) na- ging om het ontslag te eisen van tionale Awami-partij, Sardar Maza- Bhoetto en om nieuwe verkiezin- ri, leider van de nationale democra- gen. De oppositiegroepering heeft tische partij en Maulana Noorani, de beschuldiging geuit dat Bhoetto hoofd van de religieuze partij malversaties heeft doen plegen om Jamaat-i-Islami Pakistan. tijdens de jongste verkiezingen zijn De oppositie zal het ontslag van Pakistaanse volkspartij aan de premier Zoelfikar Ali Bhoetto ei- macht te houden. Volgens waarnemers in Lahore vormen de, niet onverwachte arres taties een ernstige escalatie van Bhoetto's conflict met de oppositie en kunnen ze gemakkelijk tot een hernieuwde geweldsuitbarsting leiden. De oppositie hield gisteren in de loop van de dag grote demon- hebben straties in de belangrijkste Pakis taanse steden, ondanks een verbod meende verkiezingsfraude. Afluisterzaak W.-Duitsland: minister breekt zijn reis af BONN (SP) - De Westduitse minister van buitenlandse za ken Genscher, die ook voorzit ter is van de liberale partij, breekt vandaag zijn bezoek aan Spanje af om te kunnen deel nemen aan spoedberaad van zijn partij over het jongste af- luisterschandaal in de gevan genis, waar leden van de Bader-Meinhofgroep zitten Daarna zal hij ook met bonds kanselier Schmidt spreken over het gebeuren in Stuttgart waar van het bekend worden grote opschudding heeft veroorzaakt. Ofschoon tot nu toe alleen sprake is van het afluisteren van gesprekken die in de deelstaat Baaden-Wurttemberg advoca ten met gevangen zittende anarchisten hebben gevoerd, is het geenszins uitgesloten dat dit ook in andere deelstaten is gebeurd. De sociaal democratische fractievoorzitter Herbert Wehner zei: ,,Ik ben op alles voorbereid". De gevangenen van de Baader-Meinhof-groep die in de gevangenis van Stuttgart- Stammheim zitten gaan begin komende week in hongersta king uit protest tegen de afluis terpraktijken van de overheid. Advocaat Weidenhammer, die dit gisteren meedeelde, zei dat de gevangenen Andreas Baa- der, Gudrun Ensslin en Jan- Carl Raspe eisen dat voor ge vangenen van hun „rode armee fractie" en politieke gevange nen in de Bondsrepubliek de garanties worden gegeven van de Geneefse conferentie voor de behandeling van krijgsge vangenen. Zij eisen voorts opheffing van de zogenaamde eenzame op sluiting in isoleercellen. Zij zullen tenslotte in honger staking blijven tot de verant woordelijke ministérs van de deelstaat Baden-Württemberg een verklaring overleggen waarin zij stellen dat aan hen ten laste gelegde acties - zoals „bommendreiging in Stuttgart, vergiftiging van drinkwater en aanslagen op het wereldkam pioenschap voetbal" het werk van de Amerikaanse geheime inlichtingendienst (CIA) zijn geweest. ROME (DPA/Reuter) - In de Ita liaanse industrie is gisteren door ongeveer tien miljoen mensen ge protesteerd. Het zwaartepunt van de staking ligt in het zuiden waar men met de actie een betere ont wikkelingspolitiek van de regering voor het gebied wil afdwingen, maar men richt zich vooral tegen de noodprogramma's van de regering-Andreotti, die onder meer voorzien in een daling van de loon kosten. Met de staking wil men tenslotte bereiken dat de regering meer steun verleent aan maatschappelijk zwakke groeperingen. Volgens officiële kringen heeft het internationale monetaire fonds de Italiaanse regering laten weten dat zij vast moet houden aan haar be zuinigingsplannen als zij de lening van 530 miljoen dollar wil krijgen die zij van het IMF heeft gevraagd. In Rome wordt niet gestaakt omdat de regering alle demonstraties heeft verboden na de studentenon lusten van het afgelopen weekein de. ADVERTENTIE ~mr ~r e Officiële zegslieden hebben giste- i ontkenddat de kopermijn in t centrum van Kolwezi (hier op archieffoto) zou zijn veroverd door PARIJS/KINSJASA/BRUSSEL (UPI/REU- TER) - situatie in de Zaïrese provincie Sjaba (het voormalige Katanga), waar een invasiemacht van "Katangese gendarmes" zijn opmars zou voort zetten, blijven de berichten schaars en tegenstrij dig. Volgens diplomatieke zegslieden in Zaïre hebben de invallers tot dusver zeker vijf steden ingenomen. Maar de stad Kolwezi, het belang rijkste centrum van koper en kobaltmijnen in Katangese troepen. Leden v: Sjaba, zou niet in handen van de Katangezen zijn. tZZ'tïgddat Tvlerfden'dZ Zaïre heeft de correspondent van het Franse binnenrukkende soldaten zijn m- persbureau AFP, die donderdag de val van Kol- 9e"ome" wezi meldde, uitgewezen. Intussen krijgt de regering in Kins- jasa van alle kanten militaire hulp om de invasie af te slaan. De Franse regering kreeg van Zaïre het ver zoek om al eerder besteld militair materieel met spoed te leveren Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken gaat het in hoofdzaak om munitie, die de komende dagen geleverd zal worden. Volgens Franse zegslieden omvatten de leveranties voorts ra ketten en vliegtuigonderdelen voor de 17 Mirages van de Zaïrese luchtmacht. Deze machines staan nu in Zaïre aan de grond omdat tot dusver de rekeningen nog niet wa ren betaald, aldus Franse rege ringskringen. Eerder hadden de Verenigde Sta ten al een vliegtuig met militair ma terieel naar Zaïre gestuurd. De Ver enigde Staten hadden toegezegd de al eerder overeengekomen levering van militair materieel (waartoe geen wapens zouden behoren) ter waarde van twee miljoen dollar, te bespoedigen. Ook België heeft zijn ex-kolonie militaire uitrusting ge stuurd. De hulpverlenende landen beklemtonen dat het alleen gaat om levering van materieel, waarvoor al eerder afspraken waren gemaakt, en niet om het sturen van "militaire adviseurs". Karig Overigens is Kinsjasa erg karig met nieuws over de situatie in Sjaba. Dat Kolwezi niet in handen van Ka tangezen is, werd bevestigd door Belgische en Amerikaanse zegslie den, die met landgenoten in Kol wezi hadden getelefoneerd. Vol gens diplomatieke zegslieden zijn de Katangezen hartelijk ontvangen in de steden die ze hebben ingeno men, onder andere in Dilolo, Ka- panga, en de plaatsen Sandoa en Kascgi, die gisteren in handen van de Katangezen zouden zijn geval len. Chirac grote kanshebber van de regering op openbare bij eenkomsten. De nieuwgekozen nationale verga dering van Pakistan zal op 26 maart voor het eerst bijeenkomen. Het PNA heeft besloten dat zijn 37 le den die een zetel in de vergadering erkregen deze niet zullen als protest tegen de ver- WASHINGTON (Reuter) - Presi dent Jimmy Carter heeft gisteren zijn handtekening gezet (foto) on der de wet die het de Verenigde Staten voortaan verbiedt chroom uit Rhodesië te importeren. Deze wet haalt een streep door het amendement Byrd dat de chroom import uitzonderde van de econo mische VN-boycot tegen het blanke minderheidsregime-Smith. Carter tekende de wet op het Witte Huis. Hij zei daarbij dat het stuk van grote symbolische betekenis is voor de internationale politiek. Met deze wet, aldus Carter, con formeren de V.S. zich weer aan de standpunten van de Verenigde Na ties en is Washington in staat bij te dragen aan de radicale harmonie in Rhodesië en Zuidelijk Afrika in het algemeen. De verbodsbepaling is onmiddel lijk van kracht geworden, hoewel schepen die op het ogenblik met Rhodesisch chroom op weg zijn naar de V.S. daar nog wel hun la ding mogen lossen. Carter zei dat de V.S. voldoende chroom in voorraad hebben om elke noodsituatie te kunnen uitzin gen. Daarenboven bepaalt de wet, die eerder deze week door het Con gres was goedgekeurd, dat de chroom-import weer opgang kan komen zodra er in Rhodesie een zwarte meerderheidsregering is gevormd. Door René ter Steege PARIJS (SP) - "Als Chirac bur gemeestervan Parijs wordt, is dat een zwaardere slag voor president Giscard d'Estaing dan voor ons". Met die woor den leek Francois Mitterand, secretaris-generaal van de Franse socialistische partij (PSP) deze week al bij voor baat een verlies van links in de „slag om Parijs" goed te praten. Inderdaad geloven steeds minder Fransen dat de socialistisch-communistische coalitie morgen in de tweede verkiezingsronde een kans maakt op het burgermeester schap van de Franse hoof- stad, dat na meer dan een eeuw in ere is hersteld. Tegen de verwachtingen wisten de regeringspartijen verleden week de linkse opmars in Pa rijs te stuiten. Van de twee ri valen in het regeringskamp - oud-premier Jacques Chirac (Gaullist) en Michel du d'Or- nano, de beschermeling van de president - haalde Cirac dankzij een agressieve cam pagne de hoogste score. D'Ornano legde zich bij de nederlaag neer en heeft zijn volgelingen opgeroepen om zondag de lijst van Chirac (RPR) te steunen in die ar rondissementen waar de gaullisten meer stemmen be haalden dan hun rivalen bin nen de regering. Chirac heeft op zijn beurt afstand gedaan van de weinige kiesdistricten waar D'Ornano's lijsten de meerderheid behaalden. Die overeenkomst had de vorm van een wapenstilstand tus sen Chirac en D'Ornano, die elkaar in hun verkiezings campagne feller hadden be streden dan de „echte" vijand: de linkse coalitie. Chi rac heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij Michel d'Ornano - en daarmee de president- niet militant ge noeg vindt om de oppositie te bestrijden. Daarom weigerde Chirac om Giscards kandi- daa't voor „Parijs" - D'Ornano te accepteren en ging hij zelf in de slag. Met het gevolg dat de rege ringspartijen in de verkie zingscampagne de indruk ga ven van een ruzieënde gele genheidscoalitie, terwijl de linkse partijen hun met moeite gekregen eenheid wis ten te bewaren. De wapenstilstand tussen Chi rac en D'Ornano toonde nog eens aan hoezeer de rege ringspartijen verdeeld zijn in de strijd om de Parijse bur gemeesterszetel: Chirac wei gerde om op D'Ornano's ver zoek in te gaan hem tot we thouder van financiën te be noemen als de regeringspar tijen morgen winnen. Chirac antwoordde koeltjes dat hij de huid niet wil verkopen voor de beer geschoten is. Socialisten en communisten hebben zonder problemen hun Parijse kiezers opgeroe pen om morgen de linkse winnaars van vorige week te steunen. Dat betekent dat de communisten - geleid door Henri Fiszbin - nu vooral campagne voeren voor de so cialistische kandidaat Geor ges Sarre, wiens partij in Pa rijs de meeste linkse stem men behaalde. Mogelijk duidt alleen al de kan didatuur van Sarre er op, dat links van begin af aan weinig hoop heeft gehad op de Pa rijse burgermeesterspost. Sarre mag dan binnen de so cialistische partij een snelle Jacques Chirac carrière hebben gemaakt, in landelijke bekendheid moet hij het toch afleggen tegen het zware geschut dat de regering in stelling brengt: oud- premier Chirac en de minister van industrie D'Ornano. Sarre werd in 1971 lid van de Raad van Parijs, een gemeen teraad die weinig had in te brengen tegen het centraal gezag in Parijs. Daarin komt met de nieuwe gemeenteraad verandering. Voordat de so cialistische partij hem dit jaar aanwees als kandidaat, werd Sarre gekozen tot lid van het bureau exécutif van de PS, het beleidsbepalend orgaan van de partij. Ook al geen functie die een politicus in de schijnwerpers van de publici teit brengt. In zijn eigen ar rondissement - het elfde - heeft Sarre morgen weinig te vrezen van de regeringslijst. Maar hij moet er voor zorgen dat links minstens vier arron dissementen verovert op de lijsten van Chirac en D'Orna no. Dat lijkt een bijna onmo gelijke taak in de hoofstad, vanouds een gaullistisch bolwerk. In de rest van Frankrijk - wat neerbuigend „de provincie" genoemd - bleken de rege- ringsbolwerken verleden week minder hecht al in de eerste ronde gingen 32 steden van meer dan 30.000 inwoners in linkse handen over. Mor gen krijgen de gaullisten het erg moeilijk in een aantal grote steden die tot voor kort nog hun onaantastbaar bezit leken: Lille, Nice, Montpel- lier, Toulouse, Nantes en Vil- leurbanne, het industriecen trum van Lyon. Net als in Parijs zijn ook in die steden de „ecologisten" - strijders voor een beter leef klimaat - goed uit de bus ge komen. Hun resultaten waren echter slechts in een paar kleine plaatsen voldoende (minstens 12,5 procent van het electoraat) om zich mor gen weer te kunnen presente ren. Met het gevolg dat zowel de regeringspartijen als het linkse blok de ecologisten nu met avances overladen in de hoop op een voor hen gunstig stemadvies. Hoewel de mees tal a-politieke ecologisten in de meeste gevallen weigeren hun kiezers een keus op te dringen, hebben met name de Parijse ecologisten laten doorschemeren weinig te verwachten van Chirac als burgemeester. De regering heeft die tendens ongetwijfeld al zien aanko men en publiceerde - drie da gen voor de tweede verkie zingsronde - nieuwe richtlij nen om onder meer massale woningbouw te verbieden. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen In regeringskringen in Zaïre is toe gegeven dat sommige Zaïrezen de invallers als bevrijders verwelko- De invallers zijn Katangese ge ndarmes, die na de afscheidings oorlog van Mox Tsjombe Mose 1963 naar Angola zijn gevlucht. Daar hebben ze zich later aangesloten bij de strijd van de MPLA, aanvanke lijk tegen de Portugezen, later tegen de door Zaïre gesteunde FNLA. teganssaöi» Samenstelling Over de samenstelling van de "in vasiemacht" lopen de berichten uiteen. Kinsjasa beschuldigt An gola van medeplichtigheid, en laat doorschemeren dat de Katangezen worden geleid door Cubanen. Loeanda zegt van niets te weten, en verklaart dat het om interne moei lijkheden in Zaïre gaat. Functiona rissen in Parijs menen dat Cubanen misschien wel behulpzaam zijn geweest bij de opleiding van de Ka tangezen en het opstellen van de invasieplannen, maar niet zelf aan de inval deelnemen. Volgens di plomatieke kringen in Brussel zijn de gendarmes licht bewapend, en verloopt hun opmars zonder dat er wordt gevochten. In sommige plaatsen hebben de gendarmes voedsel uitgedeeld aan de bevol king. LONDEN (AFP/UPI/Reuter) - De conservatieven in het Britse La gerhuis hebben gisteren een motie van wantrouwen tegen de regering van premier James Callaghan in gediend. Het debat over deze motie, die als zij zou worden aangenomen de Labourregenng kan betekenen, begint woensdag. De regering, die in het Lager Huis over een zetel minder beschikt dan de gezamenlijke oppositie, kwam donderdag even in moeilijkheden tijdens het debat over haar plannen de overheidsuitgaven te beperken overeenkomstig de voorwaarden waaronder het internationale mo netaire fonds (IMF) in december vorig jaar een lening van 3,9 miljard dollar toestond om de wankele Britse economie enigszins uit de gevarenzone te halen Premier Callaghan omzeilde het gevaar van een parlementaire ne derlaag door de stemming over deze kwestie voor onbepaalde tijd te verdagen. Een maand tevoren had hij namelijk ook al in het La gerhuis bakzeil moeten halen toen Labour bij een stemming over het instellen van regionale parlemen ten voor Schotland en Wales in de minderheid bleef. De zetelverdeling in het Lagerhuis is sinds enige tijd als volgt. Labour 310, Schotse Labour 2, Ierse onaf- hankelijken. 1, sociaal democratische baüour partij (Noord-Ierland) 1. (De Schotse La- bourafgevaardigden en de twee Noordieren stemmen steeds voor de regering, waardoor deze in totaal op 314 stemmen kan rekenen.) Voorts beschikken de conservatie ven over 278 zetels, de liberalen 13, de Schotse nationalisten 11, de Ul ster unionisten (Noord-Ierland) 10, Plaid Cymru (nationalisten van Wa les) 3. (Dit vormt een gecombi neerde opppositie, mits zij allemaal hetzelfde stemmen, van 315 zetels.) Er zijn nog twee vacante zetels, terwijl vier andere zetels worden bezet door niet-stemmende voor zitters. Het totale aantal zetels in het Lagerhuis bedraagt 635. Syrische ambassade in Brussel bezet BRUSSEL (ANP) - Vijttig Liba- nese en Syrische studenten hebben gisteren de Syrische ambassade in Brussel een kwartier bezet uit pro test tegen de moord op de linkse Libanese leider Kamal Djoemblat, die nu door zijn zoon Walid zal wor den opgevolgd. Het ambassadeper soneel had zich in zijn afdelingen ingesloten. De politie was ter plaat se, maar hoefde niet in te gnjppn. steunen Daarnaast «SS» Hanoi doet toezegging aan delegatie uit Amerika HONGKONG (Reuter) - Vietnam zal de stoffelijke resten van 12 Amerikaanse oorlogsvliegers repa triëren, zo meldde het officiële persbureau VNA gisteren. Het Vietnamese persbureau, op de radio beluisterd in Hongkomg, meldde dit aan het slot van een tweedaags overleg tussen een Amerikaanse presidentiële com missie, onder voorzitterschap van vakbondsleider Leonard Wood cock, en een groep Vietnamese functionarissen o.l.v. onderminis ter van buitenlandse zaken Pham Hien. VNA meldde niet of de Amerika nen uitsluitsel hebben gekregen over de ruim 2500 militairen die na de Vietnamese oorlog nog steeds j als "vermist" te boek staan. Voor' Washington is deze kwestie het voornaamste struikelblok dat een normalisering van de betrekkingen (inclusief herstelbetalingen en hulp bij de wederopbouw) met Vietnam tot dusver heeft tegengehouden „De twee partijen", meldde VNA, „wisselden openhartig en opbou wend van gedachten over de nog te regelen naoorlogse problematiek en over een normalisering van de wederzijdse betrekkingen".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9