Betere werkweek voor boer Hebt U al een oppas? Gezondheidsleer op school hoognodig BUITENOM YVDM-protest tegen verplichte inenting BINNENDOOR SYMPOSIUM PREVENTIEVE GENEESKUNDE IN ALPHEN Van der Stee lanceert structuurvisie landbouw Festival Lied (3) Lied (1) Lied (2) Buiten de deur Voor maandagavond? Mijn oorzaak van explosie MARGARINE DUURDER ZATERDAG 19 MAART 1977 (Vanc r verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - "In het onderwijsprogramma van de hoogste klassen van de lagere 1 school en de eerste twee klassen van het voortgezet onderwijs moet dringend eenvoudige praktische gezondheidsleer worden opgeno men. Ten aanzien van de gezond heidszorg is het geven van gezónd- heidsvoorlichting en -opvoeding onze belangrijkste opdracht", al dus gistermorgen dr. M. J. Hartge- rink, directeur van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde-TNO in Leiden, op een symposium over preventieve gezondheidszorg in Alphen aan den Riin. Hoewel er nog nooit zoveel geld is gestopt in de gezondheidszorg en er op medisch gebied een enorme vooruitgang is geboekt, is die nau welijks van invloed op de algemene gezondheidstoestand van de mens. In het verleden zijn gunstige in vloeden op de gezondheidszorg vooral te danken geweest aan prak tische maatregelen als: beperking van de gezinsgrootte, verbetering van de lichaamshygiëne, de aanleg van riolering, verbetering van de voeding en dergelijke. "Wat betreft de laatste jaren hebben de ver keersmaatregelen van minister Westerterp (valhelm, maximum snelheid, 1-novemberwet) waar schijnlijk de meest positieve bij drage tot de Nederlandse volksge zondheid geleverd, althans voor zover die in sterftecijfers valt te me ten", meende professor dr. H. Phi lipsen, medisch socioloog aan de rijksuniversiteit van Limburg. Riskant Naar zijn mening (nadrukkelijk onderstreept door zijn collega- sprekers) zal de mens in het belang van zijn gezondheid een aantal ris kante gewoonten moeten afleren. Er zijn dan ook bepaald geen be volkingsonderzoeken naar hart- en vaatziekten nodig om mensen het advies te geven minder te roken, minder te drinken en te eten en meer lichaamsbeweging te nemen. Al blijft de mens volgens Philipsen vooralsnog hardnekkig aan die ris kante gewoonten vasthouden: "Het drinken neemt toe. het roken nau- Dr. M. J. Hartgerink welijks af, de bewegingsarmoede heeft de energiecrisis ruimschoots overleefd en er is nog geen fabri kant van snacks en voorgebakken frites in omzetmoeilijkheden ge- En wanneer dan over preventieve gezondheidszorg wordt gesproken zullen ook de regels voor de pen sionering op de helling moeten. "Het feit dat veel werknemers bo ven de 55 jaar een WAO-uitkering genieten is meer een arbeidsmarkt- dan een medisch probleem", aldus Philipsen. Grote vraagtekens werden gezet bij het modeverschijnsel van de be volkingsonderzoeken. Volgens Hartgerink staat het nut van bevol kingsonderzoeken slechts voor een zeer beperkt aantal ziekten onom streden vast (o.a. onderzoeken naar gehoor- en gezichtsstoornissen bij jonge kinderen, aangeboren heu pafwijkingen en stofwisselingsde fecten aan de schildklier). Enig heil mag verwacht worden van onderzoeken op tuberculose, bloeddruk, bloedsuiker etc. maar bevolkingsonderzoeken op long kanker, borstkanker en baarmoe derhalskanker daarentegen zijn naar de mening van Hartgerink volstrekt onvoldoende gemoti veerd. Menselijk gezicht Tegelijk met de vooruitgang in de geneeskunde - vooral op medisch- technisch vlak - is het menselijke gezicht ervan verloren gegaan, was één van de stellingen van dr. H. Fes ten, voorzitter van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. "Wanneer de huisartsen zich ge reed maken om de oude, verloren taken weer op zich te ne- i, zoekt men aanvankelijk toch weer de oplossing in medisch- technische richting en onpersoon lijke hulpverlening; in een organi satie van praktijkvoering waarbij huisbezoek achterwege kan blijven en de patiënt de telefoondienst ontmoet op het moment waarop deze de grootste behoefte heeft aan steun van de eigen vertrouwde huisarts. De tijd zal leren dat bij de huisarts die zijn ogen en oren de kost geeft en zijn patiënten gere geld en onder uiteenlopende om standigheden ziet, de beste kansen liggen om bepaalde afwijkingen in een vroeg stadium op het spoor te komen". Het Eurosong-féstival gaat dus niet door. Die Engelse camera mannen van de televisie liggen dwars. Ze willen meer poen zien, als straks behalve hun ei gen eiland een half werelddeel door hun zoeker meekijkt. Ze zullen gedacht hebben: eerst rooft het continent bij ons de rekken en de etalages in Oxford Street en Kings Road leeg, nou moeten we maar eens wat te rugdoen. Geen scoreborden dus en geen dames die vier talen tegelijker tijd spreken. Het onderwerp in het Engels, het gezegde in het Frans, het meewerkend voor werp in het Duits en het lijdend voorwerp in de taal van de toe vallige toeschouwer. Wat zal ik intussen de jury's missen, geselecteerd op het met vrucht doorlopen van de teleac-cursus Engels voor ge vorderden. "Hello Hilversum, can you hear Jes, Koetbaai Londen. Zis is ze foot from ze duts sjurie. Speen toe foots. Eierlent, trie foots. Moneeko, wan foots. En zis is ze ent of ze duts sjurie". Ja, wat zal ik ze missen. Mogen dan al Heddy Lester en haar mallemolen aan de Britse klassenstrijd ten offer zijn ge vallen, muziekminnend Neder land blijft echter één troost oven Schmelzer heeft een lied gebaard, een CDA-lied. Gezeten aan het Wavier en omringd door voornamelijk middelbare heren in maatconfectie bracht Neer- lands meest populaire tackel, de voorpootjes opgewekt op de toetsen, het lied ten beste. Het was weliswaar onverstaanbaar en je kon er dus alle kanten mee op, maar ik vermoedde eigen lijk dat zulks de bedoeling was. Vorm en inhoud dienen immers één te zijn, ook in een politieke partij. Maar de volgende dag las ik in "Trouw" de volledige tekst van de kalende minstreel: "Wij sturen vastbesloten naar een fris, vernieuwd bestel. dan kiezen wij partij. Refrein: Drie letters maar 't is geen bezwaar. Op daden komt het aan. op vrijheid en saamhorigheid. Da's logica. Waar ik voor sta. Dat is het CDA". Zoals men ziet, het is geen Georges Brassens of Cole Por ter, maar Heddy zou nog een hele dobber hebben gehad aan Norbert als hij had meegedaan. Anita Meyer had meegezongen in het achtergrondkoortje, Duys had hem twee keer op zondagmorgen gedraaid. Duy s hed hem twee keer op zondag morgen gedraaid. Anita Meyer had meegezongen in het ach tergrondkoortje en Maurice de Hond had wel op het dak van de VARA-studio kunnen gaan zit ten met zijn enquêtes. Hoewel. Zoiets vindt spoedig navolging natuurlijk. Pien en Hans in een duet in de AVRO- foyen Dat is het particula Particulo Particuliere intitiatief. We zijn de echte liberalen Laat Jan Terlouw uw stem niet halen Dries moest er maar eens achter komen: Uylen horen in de bomen" Maar stemt daar het Residentie-orkest reeds niet zijn instrumenten? Klinkt in de deftige Haagsche Kringen van Pulchri ook al niet het proleta rische strijdlied van de PvdA? Voorwaarts. Niet vergeten. Al is de file nog zo lang. Joop zal het heus het beste we ten. Naar de toekomst in een slak- kegang. Solidariteit. Maar pas op, waar je rijdt. En wordt die file al te groot Dan zet Joop het licht op rood. En U weet het. De Duitsers plachten reeds te zeggen: "Dort wo man singt, lasst man sich ruhig nieder, denn böse Men-» schen haben keine Lieder". We liswaar moeten, getuige de we reldgeschiedenis, onze ooster buren nogal veelvuldig hun stem zijn kwijtgeweest, maar dat doet aan de feitelijke inhoud niks af. Trouwens Jean- Jacques Rousseau die dikke boeken over opvoeding schreef, legde zijn eigen kinderen ook te vondeling. Dus heren rond het Binnenhof. Zingen. En we zitten eindelijk op 25 mei eens met z'n allen in de jury. De kleine EG-landen mogen niet meepraten op de economi sche wereldtop in Londen - een soort songfestival voor mensen die lezen en schrijven hebben geleerd - en daar is vooral Ne derland erg boos om. Niet zo toevallig dat wij dat zijn, want we zijn zo'n beetje de grootste van de kleintjes. Bovendien stoppen we brekebeentjes als Engeland en misschien straks Italië het nodige extra's toe en die zitten wél om de ronde tafel. Frankrijk, onze eigenste EG- vriend. is de grote boosdoener. De vos amis, il faut l'avoir, van je vrienden moetje het hebben, is een oud gezegde aan de Seine. Het probleem van Frankrijk is bekend. Het is daar huilen met de pet op. Als zich een Russi sche dissident als Andrej Amal- rik óp een stoepje tegenover het paleis van de Franse president nestelt, wordt Giscard al dood zenuwachtig dat oom Bresjnev in het Kremlin erachter komt en laat dus deze Amalrik door twintig gewapende gendarmes wegslepen. Als een volijverige geheime dienst een terrorist die verantwoordelijk is voor de dood van dertien sportlieden oppakt, is Parijs doodsbang dat er geen benzine meer komt voor de deux chevaux, dus die terro rist moet zo snel mogelijk over de grens. Onderdanen die wor den opgepakt door vrijheids bewegingen kunnen twee jaar lang in de woestijn verrekken. Een bouwwerk in het hartje van Parijs, bedoeld als monument voor de Franse cultuur, moet door een Italiaan en een En gelsman worden ontworpen. Voetballen kunnen ze niet meer en de Tour de France kunnen ze alleen winnen, wanneer Eddy Merckx zich een keertje ver slaapt. Kortom, Lodewijk. de veertiende draait zich in zijn graf om. De grote wereld draait elders om d'r as en alleen de al- lerkleintjes kijken vol eerbied omhoog, zoals de peuters op de crèche dat doen naar hun grote broer die al op de kleuterschool zit. Althans, dat hoDen ze. Dit is een verhaal zonder mo raal. Behalve misschien dat Nederland weer heel veel kleiner is dan Frankrijk. Maar de barse taal van Duisenberg, deze week in Brussel, was wel op z'n plaats. Centen meer of minder is altijd een goed argu ment. Zeker bij de Fransen die een zuinig volk heten te zijn. Zij zijn de uitvinders van de spaar bank. Nederland moest maar even niet automatisch van de reke ning laten afschrijven. De acceptgiro-kaart afwachten en even op het poststempel letten. HAN MULDER U komt toch ook op de voorlichtingsbijeenkomst over het nieuwe streekplan van de provincie voor het wes- Pauluskerk, Ruishoornlaan Lisse - 8 uur. telijk deel van Zuid-Holland? ADVERTENTIE DEN HAAG-Een boe renbedrijf van zoda nige omvang dat de boer er in een redelijk werkweek en met be hulp van modern mate rieel volwaardig aan het werk kan zijn. Zie daar het ideaal dat mi nister mr. A. van der Stee van landbouw en visserij en zijn be leidsmedewerkers zich stellen. De minister vertelde dat gisteren op een persconferentie, waar hij een toelichting gaf op zijn landbouwver- kenningen en zijn structuurvisies land bouw, bos en bosbouw en landschapsbouw. Tegenover nevenbedrijven, bedrij ven waar de boer het boer-zijn slechts als nevenberoep heeft, stond de bewindsman sceptisch. Combinaties van boerderij en re creatieverblijf, zoals die elders in de EG wel voorkomen, leken hem voor de Nederlandse agrariërs toch niet zo geschikt. Wat ons land be treft vroeg hij zich af of degene, die GELDROP - De explosie in het Brabantse Geldrop, waardoor don derdagavond de 33-jarige J. de Fouw om het leven kwam en ver scheidene huizen zwaar werden beschadigd, blijkt te zijn veroor zaakt door een ontploffende land mijn. De explosievenopruimings dienst heeft gisteren nog twee on beschadigde en een gedeeltelijk ontplofte mijn gevonden. Deze zijn in een weiland in Geldrop tot ont ploffing gebracht. Achteraf zegt de politie dat de red dingsploegen donderdagavond door het oog van de naald zijn ge kropen. Een groot aantal mensen heeft de resten van het schuurtje doorzocht terwijl daar, zoals gis termorgen bleek, nog drie mijnen lagen. DEN HAAG - De „Socialistiese Partij" zal 25 mei deelnemen aan de verkiezingen voor de Tweede •Kamer. Deze in 1972 in Rotterdam opgerichte partij nam reeds in 1974 in enkele gemeenten deel aan de raadsverkiezingen en behaalde ze tels in Nijmegen en Oss. Remi Poppe (39) uit Vlaardingen en Joke van Ballegooijen, arts te Oss, bezet ten nu de eerste twee plaatsen. De partij zit „op de lijn van Lenin", al dus het dagelijks bestuur en wil „puur socialisme" bereiken. voor zijn hele bestaan van de grond afhankelijk is, in het landbouwbe leid niet voorrang moet hebben bo ven degene voor wie de onafhanke lijkheid maar ten dele geldt. De minister is niet van plan speci fieke maatregelen te nemen tegen de "biobedrijven", de grote, op in tensieve veehouderij gespeciali seerde bedrijven. Stimuleren wilde hij die bedrijven niet, maar afrem mingsmaatregelen zijn niet nodig omdat de ontwikkeling van deze bedrijven zichzelf een halt toe roept, gezien de gezondheids- en milieuproblemen en de economi sche risico's die aan zulke grote be drijven met grote aantallen dieren verbonden zijn. Selectief De minister zei, in de visies te heb ben gekozen voor een economisch groeimodel. Hij wil het in de toe komst te voeren beleid afgestemd zien op continuïteit en groei. An dere uitgangspunten zijn dat het agrarisch inkomen in de eerste plaats uit de markt moet komen en dat de groei uiterst selectief zal moeten zijn, dat wil zeggen dat in toenemende mate rekening wordt gehouden met de belangen van mi lieu, natuur- en landschapsbehoud, ruimtelijke ordening, zuinig ge bruik van grondstoffen en energie en het gebeuren elders in de we reld, vooral in de ontwikkelings landen. In dat selectieve beleid zal veel meer aandacht nodig zijn voor de individuele agrarische onder nemer, dan voor pasklare oplossin gen. De minister zag geen noodzaak in de komende jaren de omvang van de cultuurtechnische werken te verminderen, ook al zal de groei van de produktie maar beperkt kunnen zijn. Grondslag voor het te voeren be leid, aldus de structuurvisie blijft het deel hebben van onze land bouweconomie aan de gemeen schappelijke Europese markt en het in stand blijven van de pijlers waarop die markt rust. Daarvan- uitgaande is de mogelijkheid zeker aanwezig, dat er voor de groei van onze land- en tuinbouwproduktie afzetruimte is in Europa. Reactie De minister van Landbouw kon digt in zijn structuurvisie op de landbouw bedrijfssluiting aan voor 65.000 boeren zonder alternatieve te bieden. Alles overheersend is het produceren van nog meer melk en het uitvoeren van nog meer ruil verkavelingen. Blijkbaar is de landbouw een sector die zich nog steeds onttrekt aan het maatschap pelijk en sociaal kader dat in overig Nederland is ontwikkéld. Dit zegt de stichting Natuur en Mi lieu in een eerste reactie op de door minister Van der Stee gepubli ceerde structuurvisie. Volgens Natuur en Milieu geldt het beleid dat zou zijn gericht op conti nuïteit en groei, niet voor bqna de helft van de 150.000 boeren, van wie er in 1990 nog hoogstens 85.000 over mogen zijn. De continuïteit geldt evenmin voor milieu en landschap, want meer dan 30 procent van het landbouwareaal gaat "op de schop", waarbij aanpassing aan de massaproduktielandbouw vrijwel het enige doel is. De continuïteit geldt uitsluitend voor de groei, die alleen in de melksector al met 35 procent wordt opgevoerd, of schoon nu al wordt geproduceerd voor een overvoerde markt. De stichting Natuur en Milieu vraagt zich af of een dergelijk be leid niet moet worden aangemerkt als "een onzedelijke zaak", een term die onlangs in dit verband is geïntroduceerd door minister Van der Stee zelf toen hij zich keerde tegen het produceren van meer melk dan kan worden afgezet. Het is de hoogste tijd, aldus de stich ting, dat ook in landbouw het be houd van werkgelegenheid een se rieus beleidsdoel wordt. Bedrijfssluitingen kunnen groten deels worden voorkomen als de boeren niet alleen worden betaald voor het produceren van voedsel, maar ook voor hun maatschappe lijke taak als milieu- en landschap- beheerders, aldus Natuur en Mi lieu. AMSTERDAM - De Rijksaca demie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam heeft minister Van Doorn van crm voorgesteld de aca demie niet op te heffen, maar in plaats daarvan twee commissies te laten onderzoeken hoe de academie kan worden ondergebracht in het toekomstige kunstonderwijs. Blijft de minister bij zijn opheffings plannen, dan ziet de academie geen heil meer in overleg met hem. Het conflict kan dan nog slechts wor den opgelost door de Tweede Ka mer, aldus academie-directeur prof. J. van Riemsdijk in een brief aan de bewindsman. UTRECHT - De WD AM is er ver ontwaardigd over dat gisteren op de Kromhoutkazerne in Utrecht enkele honderden dienstplichtige militairen tegen hun wil zouden zijn gevaccineerd tegen pokken. In de afgelopen dagen heeft de solda- tenvankbond in heel Nederland pas opgekomen militairen gewezen op hun recht om de herinnering tegen pokken te weigeren door een beroep te doen op artikel vijf uit de wet op de immunisatie. De kazerne- leiding in Utrecht heeft - aldus de WD AM - sinds donderdagmiddag echter op extra appels en zoge naamde rapporten gedreigd met tegenmaatregelen en de dienst plichtigen gedwongen de "prik" te accepteren. Volgens de WDM verscheurde het lagere militaire kaderpersoneel re kesten en wérd de soldaten voor gehouden, dat een beroep op arti kel vijf zinloos is omdat het onget wijfeld zou worden afgewezen. De soldatenvakbond wil over deze zaak op korte termijn met de minis ter van defensie gaan praten. Hoofdbestuursleden van de solda tenvakbond die gisteren op het ka- DEN HAAG - CH- fractievoorzitter Kruisinga meent dat de ontwikkelingshulp aan Cuba voor heroverweging in aanmerking komt. Hij zegt dat in schriftelijke vragen aan minister Pronk. zerneterrein aanwezig waren, wer den opgepakt en uit de kazerne ge houden. Een woordvoerder van het ministe rie van defensie verklaarde dat de commandant van de Kromhoutka zerne, waar de opleiding van de technische troepen is gehuisvest, de ingediende rekesten met een be roep op artikel vijf en zes uit de wet op de immunisatie, niet als zodanig heeft herkend. Hij deelde mee, dat om verschil van mening in de toe komst te voorkomen, commandan ten van opleidingen maandag be richt van het ministerie krijgen, waarin wordt gezegd alle geschrif ten die er uitzien als een verzoek of rekest naar het ministerie te sturen. DEN HAAG - De margarine wordt op maandag met gemiddeld drie cent per pakje van 250 gram ver hoogd. De halvarine gaat met ge middeld anderhalve cent omhoog. Dit, zo heeft de Bond van Neder landse Margarinefabrikanten mee gedeeld, "als gevolg van de sterke stijging van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt in de afgelopen tijd". RODEN - In de gemeente Roden (Drente) wordt vandaag een expo sitie geopend over de tekenaar en ontwerper van het oeroude lees- plankje Cornelis Jetses. Ook de nos talgische platen van Ot en Son zijn er te zien; ze hingen vroeger in ieder schoollokaal. De tentoonstelling "C. Jetses bekend en onbekend" duurt tot 18 april.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7