'Voor ieder die op mijn weg komt Kerkdiensten eBSBEBBBO Een nieuwe "allemanspcistor" in de Merenwijk STRATEGIE VAN HET LAM ZATERDAG 19 MAART 1977 LEIDEN - "Toen ze voor het eerst bij me kwamen, heb ik gezegd, dat ze beter een jonger iemand konden zoe ken. Een stadswiik in ontwikkeling. Veel jonge gezin nen. En kerken die soms tastend samen hun weg gaan. Moet daar nou iemand van 56 jaar tegenaan gaan? Er heeft toen nog een advertentie voor een predikant gestaan in een kerkelijk blad. "Daarop zijn wat reacties gekomen, maar ze kwamen toch bij mij terug. Wel, heb ik gezegd, als jullie het dan met mij willen wagen, wil ik met al mijn vermogen wel proberen me aan deze taak te wijden". Zo doet ds. H.J. van Leeuwen - geboren in 1920 onderin de zak van Zuid-Beveland. in El- lewoutsdijk - morgen om half 12 als de eerste hervormde predikant in volledige dienst intree in de "Allemansge- meente" van de Leidse Me renwijk. Proefboerderij Landelijk gezien is het een uni cum, maar in dit plaatselijke pioniersgebied verklaarbaar en normaal dat de gerefor meerde predikant Hortensius en de rooms-katholieke pas tor Van Well hem in zijn nieuwe dienstwerk "bevesti gen", zoals dat heet. In de Me renwijk kijkt'er ook niemand van op. dat pastor Van Well morgen om 10 uur eerst kin deren van roóms-katholieke, gereformeerde en hervormde ouders doopt. Dat kan alle maal op deze "proefboerderij van de eocumene", waar de traditie niet meer de dienst uitmaakt maar dienstbaar is gemaakt aan het verlangen naar eenheid. Wie is deze do minee Van Leeuwen wiens 6 kinderen allemaal al het huis uit zijn en die alleen met zijn vrouw ëen huurwoning aan het Wollegras, met aflopende tuin naar een watertje en uit zicht op een beboomde heu vel, heeft betrokken? Hekel In elk geval een man die het gemis van de telfoon de laat ste weken als de grootste crime van zijn hele verhuizing heeft ervaren. Met de kabels en leidingen naar het Wolle gras zat het wel goed, maar die simpele aansluiting wilde maar niet komen, en zo moest dominee of mevrouw voor elk wissewasje naar de publieke cel van het winkelcentrum, terwijl - wat niet minder pro blematisch was - niemand hèn kon bereiken. Ieder deed wat mogelijk was om deze handicap weg te nemen, maar niemand kon, zelfs niet met enige waarschijnlijkheid, zeggen wanneer het de PTT beliefde, het isolement op te heffen. Ineens was het dins dagmiddag zover. Z n terug keer in de menselijke samen leving vierde ds. Van Leeu wen met een uitbundige tele fonade naar familie, collega's en medewerkers (voorzover nu al bekend). Ook kerkelijk heeft de nieuwe pastor een hekel aan isole ment. De open kerk in de Me renwijk komt op hem af als een "uitdaging". Al zou dit, met nog negen jaren voor de boeg, zijn laatste ambtstermijn kunnen zijn, hij heeft er als een jongeman ge woon zin in. Zijn leeftijd kan hem niet "ont-idealiseren". "Het klikte meteen tussen Hor tensius en Van Well en mij. Na tien minuten leek het alsof we elkaar al veel langer kenden" Afstand In Nieuwerkerk aan de IJssel (regio Gouda), waar hij nu vandaan komt, heeft hij on dervonden wat afstand is. Daar zijn twee hervormde groepen, een traditioneel- oorspronkelijke en een meer gemengde van de laatste tijd, die hoegenaamd geen contact met elkaar hebben, hoewel de "buitengewone wijkgemeen- te" waarvan ds. Van Leeuwen predikant was. meermalen geprobeerd heeft dat te ver beteren. "Zelfs op collegiaal niveau was het moeilijk elkaar naderbij te komen. Je had het gevoel dat men geen ander naast zich duldde. Toen ik eens voor stelde als collega's een ge sprek te hebben over wat de kerk met het oog op de uit breiding van Nieuwerkerk zou kunnen doen, kreeg ik ten antwoord dat ik zo'n verzoek schriftelijk moest indienen en dat ik dan wel schriftelijk antwoord zou krijgen. Het enige contact was een ge meenschappelijke welkomst- folder voor nieuwe bewo- Met de gereformeerden, rooms-katholieken en re monstranten bestonden wèl relaties, waaruit zelfs een ge meenschappelijke werk groep resulteerde. "Het was ook voor mij een ge weldig moment toen ik als hervormd predikant in de ge reformeerde kerk de zoon van mijn gereformeerde collega mocht dopen. Er zijn als zoiets gebeurt natuurlijk al tijd mensen die zich ongerust afvragen of dat wel kan. Je moet niet onnodig irriteren, maar je kunt ook niet altijd wachten tot ieder het ermee eens is. Dan kom je nooit ver der". Thuis In Leiden zitten ook de Rooms- katholieken erbij. Ds. Van Leeuwen: Dat heeft me alleen maar verheugd. Ik ben mij ervan bewust, dat ik veel naar een man als Van Well zal moeten luisteren en dat ik er veel over zal moeten lezen om me in dat klimaat van denken en geloven in te leven. In sommige opzichten is het zo anders. Maar je kunt veel van elkaar leren, en dat is alleen maar verrijkend". Er zijn mensen die vinden dat de oecumene in de Meren wijk te ver is gegaan. Ds. Van Leeuwen: "Het grond vlak moet het doen. Als hier een aantal mensen is dat de synodes en de bisschop wil la ten zien, hoe het op basis van hetzelfde geloof ook kan, dan moet daar ruimte voor zijn. Wie dat niet kan meebeleven, heeft in dit geval gelukkig een uitwijk naar de stad. Maar ik zal wel alles in het werk stel len dat men zich hier wèl gaat thuis voelen. Ik ben ook pas tor voor deze mensen, zoals Wie zich alleen met eigen ziel en zaligheid bezig houdt, is nergens.." ook niet-kerkelijken een be roep op mij kunnen doen. Ik wil proberen er te zijn voor ieder die op mijn weg komt". Men zegt, dat de oecumene al een poosje pas op de plaats maakt. Ds. Van Leeuwen: "Misschien laat een zekere moeheid zich hier gelden. Je hebt een lange adem nodig als je zo bezig bent. Als er, zoals in deze wijk, een stel vrouwen en mannen is dat met zoveel liefde en enthousiasme deze zaak vorm geeft en vooruit wil brengen, wie ben ik dan om daar geen toekomst in te zien? Niet te snel Je moet wel oppassen datje niet te snel gaat en dat de koppe ling tussen de locomotief en wat daarachter komt niet breekt. Maar de kerk is wel gediend met mensen die zich gedreven voelen om soms een vergezicht te laten zien. Dan zie je, temidden van alles wat zo vertrouwd is. ineens weer waar het heen kan gaan. Zijn dat dan geen tekenen van het onweerstaanbaar aanbre kende Rijk? De kerken kunnen niet zonder elkaar. Niet om economische redenen in de eerste plaats, maar vanuit de opdracht er iets van te laten zien dat het ook nog anders kan. Wie zich alleen met eigen ziel en zalig heid bezighoudt, is nergens meer. Wie zich samen met an deren aan concrete zaken wijdt en blij is een stukje van de wereld te zijn die God lief heeft, heeft geen tijd pietlut tigheden na te volgen. Ik ge loof zeker, dat er jongeren zijn die weer gaan meedoen als ze tot de ontdekking komen dat het-in de kerk ook anders kan toegaan". Voordeel Maar u staat zelf al vele jaren met beide benen in de her vormde traditie. Ds. Van Leeuwen: "Die vele ja ren zijn niet zo erg belangrijk. Ze kunnen je ongevoelig hebben gemaakt voor nieuwe ontwikkelingen en experi menten, maar zo'n pastorale en kerkelijke ervaring kan ook een voordeel zijn. Je moet, geloof ik, wel een beetje in de kerk en het gebied daar omheen hebben rondgeke ken om aan te voelen, hoe je met anderen samen kerk kunt zijn en hoe je mensen daarbij kunt betrekken. Een bewust kerklidmaatschap hoeft geen belemmering te zijn voor je oecumenische gezindheid. Verjongd Ik voel me, staande aan dit nieuwe begin, verjongd. Een gevoel van ruimte en vrijheid speelt daar ongetwijfeld in mee. Er waren in mijn vorige omgeving echt wel dingen die best konden, maar aan de an dere kant moest je o zo voor zichtig zijn. Die doop bij voorbeeld door pastor Van Well, daar heb ik theologisch helemaal geen moeite mee. Ik kan me er alleen maar over verheugen Zowel de vader van dominee als van mevrouw Van Leeuwen was predikant. Zelf begon de hervormde Meren wyk- pastor, die in Utrecht gestu deerd heeft, zijn loopbaan in het Drentse Roswinkel. Twee jaar was hij legerpredikant in Indonesië. Na Sint Annapa- rochie in Friesland en Almen in Gelderland ging hij in 1971 naar het Zuidhollandse Nieuwerkerk. Iemand uit Nieuwerkerk, die in de Me renwijk was gaan wonen, heeft de algemene kerkelijke Merenwijkraad op zijn spoor gebracht. Van alles Het naambordje van ds. Van Leeuwen voor het keuken raam aan het Wollegras ver meldt uitdrukkelijk de titula tuur "pastor". "Dat kan tegenwoordig van al les betekenen", zei de post bode die ons in de doolhof der Grassen het huis De man sloeg, misschien toevallig, de spijker precies op de kop. De dominee van de Al lemanskerk in de Me renwijk, met zijn aan gepaste titel, is er voor ieder. S. J. DE GROOT Morgenmiddag om 5 uur wordt in de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg in Leiden weer een can tatedienst gehouden. Het Leids Kamerkoor en Leids Barokem- semble onder leiding van Ton Be ckers voeren de cantate nr. 4 van Joh. Seb. Bach uit: „Christ lag m Todesbanden". De organist is Joop Brons en de voorganger ds. P. Sijtsma. Dr. J.M. Vlijm zal in de studen- tendienst van zondag 27 maart (Hooglandse kerk Leiden, 11.45 uur), waarin ook een aantal leden geloofsbelijdenis doet, afscheid nemen van het studentenwerk. Zoals gemeld, heeft hij een functie aanvaard bij de Vrije Universiteit in Amsterdam. Omdat hij in Leiden blijft wonen en ook redacteur van de Leidse Kerkbode blijft, zal er geen afscheidsdienst in de Geref. Kerk van Leiden plaats hebben. Het meer informele afscheid van het studentenwerk is op maandag 28 maart van 5 tot 7 uur in het huis van de studentenecclesia, Rapen burg 100. Op zondag 3 april zal ds. W.L. Tukker zich als bijstand in het pas toraat voor de hervormdj gereformeerde modaliteit aar hervormde gemeente van Wassej naar verbinden. De dienst wa dat gebeurt wordt om half 5 gehou[ den in de Dorpskerk, 's Morgens zai dr. C.A. Tukker van Noordhoon; (Gr.) zijn oom, die van 1959 tot 19$ predikant in Katwijk aan Zee u geweest, tijdens een dienst in hd Dorpscentrum (9.30) tot dit werk ir leiden. Een zwarte Zuidafrikaan: "II houd erg van de blanken omdat zi me goed inpeperen, datje met bij beheksten alles kunt verdedigen er1 wij dus méér dan God moeten we! ten dan losse bijbelcitaten". Eind dit jaar verschijnt de Lu therbijbel in hedendaags Duits. D* oorspronkelijke vertaling was on( begrijpelijk geworden. Er is 18 jaa aan de nieuwe vertaling gewerkt. Die Zqidafrikaan houdt óók vai de blanken omdat ze hem hebber laten zien, dat macht niet gelukkij maakt en dat een star verdediger van bezit een mens van zijn leven svreugde berooft. Er zijn landen die in hun wapen een dier als symbool dragen: leeuw, adelaar, gier, hyenabeer. Chris tenen kunnen in deze wereld al leen als christen leven, wanneer ze leven onder het teken van het Lam. Ik geef de beste theologieen prijs voor dat symbool, want wie de strategie van het Lam prijs geeft, pleegt verraad aan het christelijk geloof. "Hippe vogel" Maar hoe speel je dat nou klaar om in deze wereld te leven onder het teken van het Lam? Door je on kwetsbaar te maken en afzijdig te houden van deze wereld, door als een "hippe vogel" naast deze we reld te leven? Door te leven als de eeuwige revolutionair, die slape loze nachten heeft om de ellende die miljoenen mensen lijden in onze wereld? Maar loert dan niet het gevaar om de hoek, dat je altijd anderen in staat van beschuldiging stelt en dat je het "rotzakje in jezelf' nooit in het vizier krijgt? Hoe speelde Jezus dat nou klaar? Hij ging niet weg van de "hippe vogel", want Hij zette zichzelf in, gaf zichzelf prijs aan deze wereld en dat hebben die eerste christe nen juist willen zeggen, toen ze Hém zagen als het "Lam Gods", dat voor de Jood vier herinnerin gen wakker riep. Herinnering Het was een herinnering aan de of- fercultus van Israël: in ruil voor het leven van een onschuldig lam gaf God een doodlopend mensen bestaan nieuwe kansen. Het lam, dat zich als een goede herder ter- wille van de mens ter slachting laat voerenbrengt de mens tot de even pijnlijke als heilzame ont dekking dat hij de goede herder moest zijn, die zich desnoods als een lam ter slachting laat leiden. Het zich opofferende dier maakt het de mens weer mogelijk werke lijk "Adam" te zijn: een goede herder, die zijn leven inzet voor anderen. In de tweede plaats werden ze her innerd aan die nacht in Egypte, toen een lam, waarvan het bloed aan de deurposten werd gestrel ken, hen bevrijdde uit de slaper] nij: dat wil zeggen dat zij vrij werden doordat anderen hun le ven gaven. Offer en vrijheid ho- ren bij elkaar. De derde herinnerifig vinden wij i de Psalmen en bij de profeten in Israël: daar lees je, dat het éigen-j lijke offer dat van het "gebroken hart" is: de mens kan zichzelf gé\ ven, wégschenken, prijsgevenJ zichzelf in de waagschaal stellen.1 De vierde herinnering vinden wij in Jesaja 53, de zogenaamde lie deren van de lijdende dienstk- nech t van JhwhEr is er ééndie er werkelijk inspringt om al het leed van anderen op zich te nemen. Want wie is in staat tot de volko men vereenzelviging van zijn ei-j gen leven met dat van zieken, ver lorenen, wanhopigen, gevangel Voorbeeld Daarop wordt een antwoord ge zocht door de tweede Jesaja en al zoekend heeft hij de gestalte gel zien van de knecht van Jhwh, geen aantrekkelijke gestalte, een man van smarten .Hij treedt op in het laatste oordeel naar Mattheusi 25:34: "Kom gezegenden van\ mijn vader, neemt het koninkrijk in bezit dat voor u bereid is van de grondlegging van de wereld af. Want ik ben hongerig geweest, en ge hebt me te eten gegeven: dorstig\ en ge hebt me gelaafdvreemde ling en ge hebt me geherbergd; ik was naakt en ge hebt me gekleed ziek en ge hebt naar me omgezien. En: voorzover ge dat één van mijn minste broeders hebt gedaan, hebt ge dat mij gedaan". Daarom kunnen christenen de "strategie van het Lam" nooit prijsgeven: verantwoordelijk le ven voor alle anderen, niet alleen voor de eigen kring, het eigen volk, maar voor de weduwe, de wees en de vreemdeling die wij overal bij ons hebben. "Want hier toe zijt gij geroepen, daar ook Christus voor u geleden heeft en u een voorbeeld heeft nagelaten, opdat gij in zijn voetstappen zoudt treden" (1 Petrus 2:21). DR. HANS JANSEN LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 ds. Langenbach, mmv cantorij, 11.45 oec. studentendienst; Marekerk 10 ds. Meijers, 5 ds. De Jong; Maranathakerk 10 ds. Koolstra; Bethlehemkerk Driftstr. 10 ds. Pannekoek; Bevrijdingskerk 10.30 ds. Boogert; Vredeskerk 10 ds. Steen stra; Zuiderkerk 5 cantatedienst; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Academisch Zie kenhuis 10 ds. Brederveld; Diacones- senhuis 10.30 mevr. ds. Van Everdingen Leiderdorp; jeugdkapel Goede Herder, O. Vest 13, 10.30 mevr. Robbers; Meren wijk (aula school) zaterdagavond 7 eu charistieviering, morgen 10 pastor Van Well, 11.30 bevestiging en intrede ds. Van Leeuwen. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 jeugddienst, 5 cantatedienst; Petra- kerk 10 ds. v. Arkel Bloemendaal, 5 ds. v. Wieren (Belgié); O. Vest 10 dr. Dronkert Borculo, 5 ds. Koolstra; Maranathakerk 10 ds. Koolstra, 5 ds. v. Halsema Katwijk; Bevrijdingskerk 9 ds. v. Wieren, 5 ds. Hortensius; Groenhoven 10 ds. Sijtsma; De Mirt 10 hr. v. Garderen; Mierennest 10 hr. Spijker; Merenwijk 10 pastor v. Well, 11.30 bevestiging en intrede ds. v. Leeuwen. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 8.30 dr. Zeegers A.dam, 5 ds. Hegger Velp, avondmaal. Geref. K. Vrijg. (Herengr. 70y. 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. Kerk (Steensch. 9): 10 en 5 ds. Carlier. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 9.30 ds. Happee (radio-uitzending). Remonstr.- Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstr.): 10.15 ds. Kuipers. Baptistengemeente (O. Rijn 5y. 10 ds. v. Mameren. Evang. Chr. Ge meenschap (Middelstegr. 3Y 10 hr. D:k- kes. Zendingswerk Middemachtsroep (Zoeterw.singel 21 y. 5 hr. Hogerwaard A dam. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinksterge meente (O. Rijn 3y. 3 ds. Van Twillert Leger des Heils (Hooigr.): 10 en 7.30. Nieuw-Apostolische Kerk (H. Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. van de Heil. der Laatste Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Oud-Kath. Kerk (Zoeterw.sin gel): 10 h. mis. Vrij-Kath. Kerk (Vreew- ijkstr.): 10.30 h. mis. Rk kerken: Haag- weg zat 7, zond. 9, 10.45. 12 en 6.30; Steenschuur zat. 7, zond. 10,11.30,6 en 7; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9,10.30, 12 en 6; Haarl.straat zat. 7, zond. 9.30, 10.45 en 12.15; Rijndijk 281: zat. 7, zond. 9 30 en 11.30; Boshuizerlaan zat. 7, zond. 9.30,11 en 12.15; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11; aula Merenwijk zat. 7 eucharistieviering, zond. 10 gemeensch. dienst van schrift en tafel, 11.30 bevesti ging en intrede ds. Van Leeuwen. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 ds. Rang. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 dr. Kamma O.geest, 7 ds. Boogert Lei den. Geref. Kerk: 10 hr. Tenyenhuis, 6.30 ds. Vree. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.45 ds. v. d. Weerd Zeist. Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adventskerk 10 ds. Van Hoegee, 4.45 zang, 5 ds. Oliemans Dordrecht, opendeurdienst, mmv Scheveningse Vissersvrouwenkoor; Kruiskerk 10 ds. Lefeber; Opst. kerk 10 ds. Hanemaayer, 6.30 ds. Bogers; Nabij 10 ds. Bogers; Goede H. kerk 10.30 ds. Hoogendijk; De Bron 9 en 6.30 ds. Hoogendijk; Drie- hoome 7; Oudshoomse kerk 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. Verploeg, 6.30 ds. Gijsbertsen Gouda. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Vree, 6.30 ds. v. Harme ien; Salv.kerk 10 ds. v. Harmeien, 6.30 hr. Tenyenhuis; Adventskerk 5 zie herv. gemeente; G. H. kerk 9 ds. De Ruiter, 6.45 ds. Buitenhuis Bodegraven; De Bron 9.30 ds. v. d. Ree, 10.30 ds. De Rui ter, 6.30 ds. Hoogendijk. Geref. K. Vrijg. 8.45 en 6.30 geref. K. Vrijg. Buiten Ver band: 10 dienst, 4 kand. Sawijer Kam pen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. v. d. Ent, 23 maart 10 en 7.30 ds. v. d. Ent, biddag. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4. Baptistengemeente: 10 en 6.30 ds. Koekkoek; Noord (Sportlaan) 10 hr. v. d. Steen, 7 ds Agtereek. Leger des Heils: 10 en 6.30, Com de Vlammgstr. Volle- Evang. Gem. (geb. Kindervreugd): 10 hr. Van Leeuwen. Moluks Prot Kerk: 9.30 ds. Nussy. Moluks Evang. Kerk: 11 ds. Sitanala. Rk kerken: Bonifaciuskerk zat 7, zond. 8 30.10 en 11.30; Piuskerk zat. 7. zond. 9,10.30 en 11.45; De Bron zat. 6.30, zond. 8.30 en 11. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 en 6 ds. Den Dikken. Geref. Gemeente 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Honkoop Rotterdam, 23 maart 7.30 ds. Blok Capelle. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. Warners Zeist, 6.30 ds. Droogers; Salvatorkerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Kalkman A.foort jeugd dienst; Bethl.kerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. De Vreugd. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Buitenhuis, 7 applausdienst, ds. De Rui ter Alphen, mmv The Alliance. Evang. Luth. Gemeente: 9 ds. Pobuda. BOSKOOP - Herv. Gem.. 9.30 en 6.30. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Omta; De Stek 9.30 ds. Stelwagen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Langbroek Veenendaal. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Opwekkingsge meente (geb. Concordia): 9.30. Vergader- img van Gelovigen (Nieuwstr.): 9.30 en 5. Rk kerk: zat. 7, zond. 8.45, 10 en 11.30; Ontmoeting zat. 5.30, zond. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 ds. Trouwborst Benschop, 6.30 ds. Linden- burg Ter Aar, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 hr. Brouwer Katwijk aan Zee, 5 ds. Pouwels H.gom. Rk kerk: Het Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.45; Bemarduskerk zond. 10; Haz.dorp zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. v. d. Velden Lisse, 7 jeugddienst. Geref. Kerk: 10 ds. Pouwels, 7 ds. Winterswijk Bennekom. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v. d. Kamp. Rk kerken: Martinus zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jozeflcerk zat 7. zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. v. Vliet. Rk kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 10 ds. Van 't Hoff Honselersdyk. Rk kerk: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 9.30 ds. Teygeler, 6 ds. De Vos Katwijk aan Zee; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. v. Niel Rijnsburg. Geref. Kerk: 6.30 ds. Meijering, 5 ds. Vro lijk. Rk kerk: zat. 7. zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: O. Kerk 10 ds. Catsburg, 6 ds. Boer; N. Kerk 10 ds. De Vos, 6 ds. Hovius; Ichthuskerk 10 ds. Arkeraats, 5 ds. Van Ieperen Be- rgschenhoek; Pniëlkerk 9.30 ds. Kool. 6 ds. Catsburg; Gr. v. Pr. school 10 ds. Vroegindewey; De Hoeksteen 10 do- vendienst; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vredeskerk 10 ds. De Vries. 5 ds. Meijenng; Tr.kerk 10 ds. Vrolijk, 5 ds. De Vries. Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesdienst, 3 30 ds. Hoff. Geref. K. Vrijg. Buiten Verband: 8.45 en 7 ds. Roukcma. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v. d. Ent. Volle- Evangeliegemeente (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 kand. Bijl Leiden jeugddienst, 7 ds. Pannekoek Leiden. Geref. Kerk: 10 dr. Masselink R.dam, 7 ds. De Zeeuw Voorschoten. LEIDERDORP - Herv. Gem en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Knorth; Hoofd straat 10 mr. Reugebrink, 6.30 ds. Braam Vlaardingen; Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Van Loenen, 5 ds. Knorth. Baptis tengemeente (v. d. Valk Boumanweg): LEIMUIDEN - Herv Gem.. 9.30 ds. v. d. Staat Uithoorn. Geref. Kerk: 9 30 ds. Tis- sink Amersfoort, bevestiging kand. Los, 2.30 ds. Los, intrede. Rk kerk: zat 7, zond. 7.30. 9.30 en 11 15 LISSE - Herv. Gem.: Grote kerk 10 ds. v. Malssen Leiderdorp, 7 jeugddienst; Pau- luskerk 10 ds. Den Tonkelaar Warmond. Geref. Kerk: 10 ds. De Wit, 7 jeugddienst in herv. kerk. Geref. K. Vrijg-: 10.15 ds. Slmpelaar, 4.30 leesdienst. Geref. K. Vrijg. Buiten Verband: 9 ds. Schuur man, 5 leesdienst. Chr. Geref. Kerk: 10 dienst, 4.30 ds. v. d. Weerd Zeist Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Oud- Geref. Gem.: 9.30 en 3 leesdienst, 23 maart 7.30 ds. v. d. Meer. Rk kerken: Agathakerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30; Poelhuys zat. 7, zond. 9 en 11.30; Maria- kerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30; Engel- bew. zat. 7, zond. 7.30, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv Gem.: 9.30 ds. La- gerwey Den Haag, 6.30 ds. Lefeber Alp hen. Geref. Kerk; 9.30 en 6.30 ds. Noot- eboom. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30. Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bouman te Katwijk, 6.30 ds. Kaai. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Wijk Nieuwkoop, 7 ds. Fijn van Draat Amstelveen. Rk kerk: zat 7, zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Herv. Gem.: 9 30 ds. Goverts. 7 ds. Den Harder. Geref. Kerk: 9.30 ds. Den Harder. 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Den Boer te Rijswijk. Rk kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN (Woerdense Verlaat): Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Blok Harderwijk. Ge ref. Kerk; 10 en 7 ds. 't Hart Bodegraven. Rk kerk: zat. 7.30, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.: Binnen 10 dr. Jansen, 7 ds. Keuning; Sole Mio 9 dr. Jansen; Zee Hoofdstr. 10 ds. Keuning, 5.30 dr. Jansen; De Rank 10 prof. Graaf land Gouda, 3.30 ds. Van Eyk Gouda. Geref. Kerk; Hoof^straatkerk 10 ds. Wamink, 5 ds. Elgersma; Vinkelaankerk 9.30 ds. Elgersma, 5 ds. Van Hall Zand- voort Rk kerken: Binnen zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30; aula Boerenburg 11; Zee zat 7, zond. 9, 11 en 7. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 hr. De Vries Heemstede; De Zilk 10 ds. Streefland. Rk kerken: Jozefkerk zat. 7. zond. 10.11.30 en 6; Viktorkerk zat 7, zond. 8. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Gr. kerk 10.30 ds. Ter Haar Romeny en pater Duynstee, oec. dienst; Pauluskerk 10 ds. Sasse; gem. centr. 10.30 ds. Stenfert Kroese Bilthoven; gem. centrum 10.30 hr. Wevers jeugdkerk; Van Wijckers- looth 4.30 ds. Sasse. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter, 7 dr. Tuinstra, zendingspredi kant. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 4.30 ds. Simpelaar. Geref. K. Vrijg. Buiten Ver band: 8.45 en 4 ds. v. d. Berg. Volle- Evang. Gem. (gem.centr.): 4 hr. v. d. Brugge. Rk kerk: Willibrorduskerk zat. 7, zond. 9,10.30en 12; Bonaventurakapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. OUD-ADE - rk kerk: zat. 7. zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman. Geref. Kerk: 9 en 6.30 ds. Hasper Halfweg. Rk kerk: zat. 7. zond. 8.15, 9.45 en 11.30. Re- monstr. Gemeente: 10 mevr. ds. Went Bloemendaal. ROELOFARENDSVEEN - Rk kerken: S. P. Banden zat 7, zond. 8, 9.30, 11 en 12.15; M. Presentatie zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. De Kruijf, 7 ds. Goverts Nieuw Ven nep. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw Scheveningen. RIJNSBURG - Herv. Gemeente: Grote kerk 9.30 ds. v. d. Bogerd, 5 ds. Van Niel; Bethelkerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. v. d. Bogerd. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Baayen; Immanuelkerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. v. Santen Sassen- heim; Mar.kerk 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Huisman. Geref. k. Vrijgemaakt 10 en 5.15 leesdienst. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Kampman te Ede. Evang. Christen gemeente (aula mavo): 10. Rk gemeen schap (aula tuinbouwschool): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 ds. Den Tonkelaar Warmond, 10.30 ds. Koole Den Haag, 6.30 ds. Juckema Schevenin gen. Geref. Kerk; 10 ds. v. d. Berg Om men, 5 dr. v. Oeveren Rijnsburg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Moerdijk A.dam. Rk kerk: zat. 7. zond. 8.30, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lin- denburg, 6.30 ds. Gebraad Katwijk aan den Rijn. Geref. Kerk: 9.30 ds. Bezemer, 6.30 kand. Zwaan. Rk kerk: Langeraar zat. 7. zond. 8,9.30,11 en 12.15; dorp 9 en 12. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 en 6.30 ds. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 kand. De Lange A.dam, jeugddienst, 6.30 kand. Maat Haarlem. Geref. K. Vr(jg.: 9.30 en 5.15 ds. Hoff. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bro kerhof. Rk kerk: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. Meijering, 7 interk. zang- dienst; Hulp en Heil 10 ds. Verheule; aula NH 9.30 ds. De Zeeuw; kapel Rijn dijk 10 ds v. d. Schoot; clubgebouw Mo lenlaan 10 jongerendienst. Geref. Kerk: dorp 10 ds. De Zwart, 7 zangdienst in dorpskerk. Geref. K Vrijgemaakt 10.15 Laurentiuskerk zat. 7, zond. 8.30, 10.30 en 12; aula NH 11. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Brug- kerk 9.30 ds. v. d. Heuvel, 6.30 dienst; Hoeksteen 9.30 ds. Verboom, 6.30 ds. v. 10 ds. Flink, 5 hr. Van Es. Geref. Kerk: Kruiskerk 10 ds. Modderaars, 5 prof. dr. Verkuyl; Ontm.kerk lOds.v. d. Linden, 5 ds. Modderaar. Chr. Afgescheiden Ge meente: 9.30 en 5 ds. Verloop. Volle- Evangeliegemeente (Lindengaarde 17a): j 9.30. Remonstr. Gemeente: 10 ds. Hooy- j kaas. Rk kerk: Viktorkerk 10; Ontm.kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gemeente: 10 dr. Tuinstra, O.geest. Rk kerk: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 dr. Frederikse, 4.30 ds. Van den Bergh R.dam, 7 dr. Frederikse; Kievietkerk 10 hr. Taal; Messiaskerk 101 ds. v. Zanten; Dorpscentrum 9.30 ds. Wieman Vlaardingen. Geref. Kerk: 10 br. De Ruig, 5 dr. Vlijm Leiden; Zuid 10 ds. Verwey Driebergen, 5 ds. V. Buren A.dam. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Wer-J WOUBRUGGE - Herv. Gem 9.30 en 6.30 ds. Blenk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Hui zebosch, 6.30 ds. Bezemer Ter Aar. Ned. Prot. Bond: 7 ds. Marwitz Haarlem. Rk kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente. 9.30 ds. Nicolai. Geref. Kerk: 9.30 en 7 dr. Wind Leiden. Rk kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds. Schoch. Rk kerk: Janskerk zat. 7.30, I zond. 9.30; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. j 10 en 11.30; Rijndijk Meerburg zat. 7, zond. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 10 hr. Drijver V.schoten, 6.30 ds. Mostert. Ge ref. Kerk: 10 ds. De Vries Den Haag, 6.30 ds. v. d. Heiden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4