PPR is veruit favoriet bij Agnes-scholieren Toch kans op restauratie Boerhavezalen Maandag eerste paal woningen aan Langegraeht gGeslaagd politiek forum EXPOSITIE FRANSE IVLEES-EXPORTEURS Wensen Arabastraat JB RIN K Luchtverwarming m Apothekersdijk verandert PAASYEBO IS GROTER DAN OOIT Vlooienmarkt in de Klinker ;ATERDAG 19 MAART 1977 ■EIDEN - Als het aan de scholieren van de Leidse Agnes Scholengemeenschap ligt is het oor de Politieke Partij Radicalen bij de aanstaande Tweede Kamer-verkiezingen in mei 'feest". In tegenstelling tot de landelijke enquêtes die voor de PPR niet zo florissant Uitpakken gaven de Agnes-scholieren er gistermiddag tijdens een verkiezing ondubbel- :innig blijk van dat de partij van Ria Beckers bij hen favoriet is. Plezier bij sommige politici tijdens het forum gistermiddag in de Agnes Scholengemeenschap.V.l.n rachter de tafel Van der Lek(PSP), Aantjes (CDA), Ria Beckers (PPR), forum-voorzitter Kohlbeck, Nelie Smit-Kroes (VVD), Van Thijn (PvdA) en Drees (DS'70). De tafel is behalve met verkiezingsaffiches "getooid" met de opmerking: "Politieke partijen, ze praten zoveel maar ze zeggen zo weinig". e verkiezing vormde de afsluiting in een geslaagd politiek forum aaraan zes vooraanstaande Ne derlandse politici deelnamen. Dat bestond uit Van Thijn |(PvdA), Nelie Smit-Kroes (WD), Beckers (PPR), Drees jr. ■"[(DS'70), Aantjes (CDA) en v. d. Lek TJ(PSP). opzienbarende uitspraken kwamen de zes niet maar het was wel boeiend te zien hoe het forum, onder de zwierige leiding van Ag- conrector Kohlbeck en "opge jut" door vragen uil de zaal er pittig tegenaan ging. Zo liet Aantjes zich op de vraag welke richting het CDA na de verkiezingen zal inslaan niet lalleen verleiden tot de opmerking dat zijn voorkeur uitgaat naar voortzetting van de huidige rege ringscombinatie maar deed hij ook de voorspelling dat in de tachtiger jaren regerings-samenwerking tus sen de PvdA en de WD een feit zal zijn. Een vergelijkbare situatie met West Duitsland dus waar socialisten en liberalen al samenwerken. Aantjes voegde er wel aan toe niet te hopen dat het CDA net zo zou worden als de huidige CDU in dat land: "Ik ben in ieder geval blij dat we op dit moment geen CDU zijn". Uiteraard kwamen ook actuele za ken als de grond politiek en de ver- mogensaanwasdeling aan de orde (op de vraag van Kohlbeck aan de zaal hoeveel mensen het nog snap ten ging geen enkele hand omhoog) maar de stemming kwam er pas echt goed in bij aansprekender on- Negatief Nelie Smit-Kroes vond het een grote teleurstelling dat het abortus-wetsontwerp van PvdA en WD in de Eerste Kamer was afge stemd maar noemde het negatief om partij-politieke argumenten bij de VVD-senatoren te veronderstel len. Ria Beckers toonde zich nogal huiverig voor het nieuwe abortus compromis dat binnen de WD is gevonden: "De vrouw moet gaan bewijzen hoeveel maanden ze zwanger is. Dat is niet te bewijzen. Ik ben bang dat het stellen van een termijn tot beschamende tonelen zal leiden". Van der Lek merkte op dat het een misverstand is te den ken dat voorstanders van een abortus-regeling ook voorstander van abortus zijn. De PSP'er: "Het liefst zou ik helemaal geen abortus willen. Maar je moet reëel zijn en oog hebben voor noodsituaties. Daarom is een legale regeling no dig. Door abortus te verbieden ban je~abortus niet uit". Het drietal Smit-Kroes, Beckers en v. d. Lek kwam duidelijk het beste bij de zaal over. Dat bleek wel tij dens de drie peilingen in het ver loop van de discussies. De onver stoorbare Van der Lek mocht op een gegeven moment zelfs de weelde meemaken dat zijn partij, de PSP, als grootste uit de bus kwam. De "eindzege" ging echter naar Ria Beckers (PPR), die met het vorderen van de forum-discussie steeds beter op dreef raakte en uit- Vinnig Ook een vinnige Nelie Smit-Kroes ("Dat is een heel flauwe opmerking mevrouw Beckers" en tegen Aan tjes: "We zijn wel gewend dat U uw uitspraken in de Kamer niet hard maakt") lag goed in de markt. Min der goed verging het de veel te moeilijk pratende Ed van Thijn (PvdA) en de wat afstandelijke Drees (DS'70). De eindstemming onder de Agnes-scholieren leverde het vol gende resultaat op: PPR 38.7 pro cent; WD 20,3 procent; PSP en CDA beiden 13,0 procent; PvdA 9 procent; DS'70 2 procent; overigen 4 procent. t t?mpm t7^i„Kend zullen deze 196 woningen LEIDEN - Volgende week maan- t den afgebroken dag wordt de eerste paal geslagen _n „o nl=, complex ningwetwoningen gracht. Dat gebeurt door wethou der Verboom (Volkshuisvesting) ar, Mnri.no UronmoMor 1 rl rlDOUW zeventig v Hp T anpp woningen, „r Jet complex dient, s plaats te maken woningen. de Langegraeht met het plan voor de veertien woningen aan de Julianastraat, om het tekort dat ni Tvij i u ontstaat door de afbraak te com- plex Sophiastraat Noord. Zoals be- penseren By de totstandkoming iagXEIDEN - In de grote zaal ^Stadsgehoorzaal komen maan dagmiddag zo'n driehonderd itij- vleeshandelaren, slagers en restau- l23- ranthouders bijeen voor een ten- stelling van het Franse Natio- Bureau voor Vee en Vlees. Het -expositie van Frans die voor het eerst in Neder- 551jland wordt gehouden, maar wel al tel.ieerder in Londen, Milaan en ook in [Duitsland te zien is geweest. Dins- dag wordt de serie beëindigd met een tentoonstelling in Brussel. geven mede (za- rantho (oonst. ^Tnale Bi eu-fvlees, de hand van een dia-voorstelling. Leiden is daar voor uitgekozen, vanwege de veemarkt, die in de EG een steeds belangrijker rol gaat spelen. Het tentoongestelde vlees is te zien in grote koelvitirines, die maan dagmorgen in de Stadsgehoorzaal zullen arriveren. Na afloop van de expositie is er voor de bezoekers een groot koud buffet. De tentoonstelling is georganiseerd in nauwe samenwerking met het voorlichtingsbureau voor Franse landbouwprodukten en voedings middelen, dat regelmatig soortge lijke exposities, maar dan voor bij- Van die exportactiviteiten wordt voorbeeld kaas en wijn, organi- op de tentoonstelling een beeld ge- seert. LEIDEN - De bewoners rond de Arubastraat hebben de gemeente een brief geschreven waarin een aantal verlangens wordt geuit die verband houden met de wisselwo ningen, die daar onlangs zijn ge plaatst. Zo vindt men dat er geen gemeenschappelijke ruimte voor het stallen van fietsen, bromfietsen e.d. moet komen. Verder een volle dige afsluiting van de Arubastraat voor alle verkeer. Om de omgeving van de wisselwoningen schoon te houden vragen de omwonenden het plan Langegraeht is inten sief overleg gevoerd tussen de be woners en de gemeentelijke instel lingen. Om de bewoners zo goed mogelijk te informeren over z^ken vuilcontainers die rnet woningbouw te maken het aantal hebben is zelfs een speciale cursus ADVERTENTIE L"""1Uw installateur: H LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 LEIDEN - De Apothekersdijk wordt op het ogenblik onder handen geno men De straat zaleen totaal ander profiel krijgen De stoep wordt verbreed van 1.50 meter tot 2.50 meter, waardoor de bewoners desgewenst een strook van negentig centimeter voor hun huis kunnen reserveren, bijvoorbeeld voor de aanleg van bloembakkenOok de parkeerstrook langs het water van de Apothekersdijk zal worden verbreed. Voor de rijbaan resteert er dan uiteindelijk nog vier meter. Eerder dit jaar werd de Apothekersdijk al opgebroken voor het leggen van nieuwe gasleidingenVerwacht wordt dat de huidige werkzaamheden een week of vier, vijf zullen duren. om de plaatsing var of een verhoging huisvuilophaaldiensten. En om te georganiseerd, voorkomen dat de ruimte, die er nu De woningen die aan de Lange- onder de woningen is een broei- gracht gebouwd zullen worden plaats wordt voor ratten, wordt de zijn: 16 twee-kamerwoningen, 33 gemeente verzocht deze ruimtes drie-kamerwoningen, 20 vier- dicht te maken. Tenslotte verzoe- kamerwoningen en 1 eengezins- ken de bewoners van de Aruba- woning. De voorlopige gemiddelde straat en omgeving, om geen huurprijs ligt rond de 290 gulden nieuwe wisselwoningen te plaat- per maand. De woningen zijn uit sluitend bestemd voor bewoners van de woningen die gelegen zijn tussen de Sophiastraat en de Be- rnhardkade, en die zich in verband met de sanering bereid hebben verklaard om aan de Langegraeht te gaan wonen. Het ontwerp van de woningen is van het architectenbu reau ir. Lucas Niemeijer uit Voor burg en de woningen worden ge bouwd door de Gebr. Heemskerk ADVERTENTIE Uitnodiging Op 15 maart 1977 is het CDA Kamerkringverband Leiden een feit geworden. Ter gelegenheid daarvan zal op 21 maart a s. een openbare algemene vergadering Nieuwkoop. Verwacht wordt, worden gehouden te Leiden in de Leidse Schouwburg - Oude Vest. Aanvang 20.00 °at "e eerste woningen ,r» r"°' 1978 opgeleverd zullen worden. Voor ons zullen spreken mevr. M. Gardeniers-Berendsen uit Leiden en prof. dr. B. Goudzwaard uit Oegstgeest. Het is ons een genoegen U voor deze avond uit te nodigen. Eén van de binnenruimten van het CaeciliacomplexZodra het ministerie van financiën akkoord gaat, zal direct een aantal maatregelen worden genomen om instorting tegen te gaan. LEIDEN - In de derhal van het Groenoord- complex aan de Willem de Zwijgerlaan wordt donderdag 24 maart weer de jaarlijkse paasveetentoonstelling gehou den. Op deze grootste tentoon stelling in Nederland komen ditmaal een record aantal run deren uit alle delen van het land. Twintig juryleden zullen de hele ochtend in touw zijn om de runderen, die ingedeeld zijn in vierendertig klassen te keu- Bijzonder is dit jaar een grote inzending van zogenaamde "stelletjes schapen" (moeder met kleine lammetjes). In totaal zijn er voor de Leidse paasveet entoonstelling 365 dieren aan gemeld door 67 inzenders in de afdelingen zwartbont, rood bont, buitenlands ras en scha pen. Om negen uur 's morgens beginnen de individuele keu ringen om twaalf uur gevolgd door de kampioenskeuringen. De tentoonstelling wordt om twee uur 's middags besloten met een defile van de prijswin naars en de prijsuitreiking. De toegangsprijs bedraagt 2.50 per persoon; kinderen tot 12 jaar en 65-plussers betalen ƒ1.50. I LEIDEN - De kans dat het Caeci- liacomplex, waarvan de Boerhaav- I ezalen deel uitmaken, van de on- I dergang wordt gered, is aanzienlijk vergroot. Het ministerie van CRM heeft zich inmiddels met de restau ratie van het complex akkoord ver klaard. Het wachten is nu alleen nog op het fiat van het ministerie van financiën. Als men op dit de partement ook met de plannen in stemt, zal een restauratieplan wor den opgesteld, dat vermoedelijk in fasen zal worden uitgevoerd. B. en W. hebben echter al de zekerheid dat in afwachting van de aanvang van de restauratie, een aantal maat regelen wordt genomen, om instor ting het complex te voorko- Het Caeciliacomplex, dat eigen dom is van de gemeente, zal in dat geval voor een ton aan het rijk wor den verkocht. In de eerste fase van restauratie zal vermoedelijk de romp van het gebouwencomplex, dat ligt in de Camp tussen Oude Vest en Haarlemmerstraat, worden gerestaureerd. In de tweede fase moet dan het complex van binnen worden aangepakt en geschikt ge maakt voor de vestiging van het Rijksmuseum voor de geschiede nis der natuurwetenschappen, Boerhaave. De afdeling musea van het ministerie van CRM heeft de verhuizing van Steenstraat naar de Boerhaaveza- len ingestemd. Wethouder Oosterman (cultuur) is door deze ontwikkelingen aanzien lijk optimistischer dan enkele maanden geleden. In januari van dit jaar, toen de Rijksgebouwen dienst meedeelde dat een restaura tieplan nog wel enkele jaren op zich kon laten wachten, schreef het col lege van B. en W. een woedende brief, waarin de suggestie werd ge daan om als het werkelijk zo lang moest duren, het complex maar meteen met de grond gelijk te ma ken, voordat een zelfde lot door vandalisme onafwendbaar zou zijn. Die brief heeft de besluitvorming kunnen bespoedigen en heeft ge leid tot de toezegging dat direct na toestemming voor de restauratie al maatregelen voor het instandhou den van het complex genomen konden worden. Oosterman hoopt dat door de res tauratie de Camp, ëén van de oud ste wijken van Leiden, een nieuwe impuls zal krijgen. "We hebben, zo zegt hij, nu twee grote restauratie projecten achter de rug. De schouwburg en het cultureel cen trum en het Elisabeth Gasthuishof en kunnen dan nu een derde reali seren, waardoor een voor de omge ving toch uniek klooster bewaard kan blijven. Ik heb ook het ver moeden dat daardoor de vonk overslaat en ook de rehabilitatie van de rest van de wijk sneller op gang zal komen". Oosterman heeft met de huidige bewoners van het complex, enkele Leidse kunstenaars, de afspraak dat zij het complex in principe zul len blijven bewonen, totdat de res tauratie begint. Dit om "kraken" en vernieling te voorkomen. Met de ton die de gemeente voor het com plex van het rijk krijgt, zal het voormalige pand van Ergon Elec tric aan de Nieuwe Rijn, dat nu ei gendom is van de gemeente, wor den verbouwd en voor bewoning door deze kunstenaars geschikt worden gemaakt. Als de plannen doorgaan betekent Boerhaave een einde aan een reeds lang te krappe behuizing. Op het ogenblik kan maar een tiende van het mu- seumbezit permanent worden geëxposeerd. In het Caeciliacom plex zal eindelijk ook de medisch- historische afdeling kunnen wor den opgezet. Minister Van Doorn (CRM) heeft inmiddels informeel zelf ook een bezoek aan het complex gebracht. Datzelfde doen komende maandag ook een aantal leden van de Tweede Kamerfractie van de PvdA, die in Leiden een rondgang langs de ver schillende welzijnsvoorzieningen zullen maken. TON VAN BRUSSEL LEIDEN - Clubhuis "de Klinker" aan de Berlagestraat organiseert volgende week zaterdag de jaar lijkse vlooienmarkt. De clubhuis leiding doet een beroep op alle buurtbewoners om "spullen" in te leveren. Vrijdagavond trekken vrijwilligers vanaf half zeven door de wijk voor de inzameling. LEIDEN - Het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie, afde ling Leiden houdt zondagmiddag een natuurwandeling door de Leidse Hout. Aanvang om twee uur, bij de ingang aan de Houtlaan.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3