Nasser- meer ZATERDAG 19 MAART 1977 Zeven jaar geleden werd in Egypte met veel enthou siasme de Assoeandam in gebruik genomen, die voor eens en voor altijd de problemen zou oplossen die het land in toene mende mate met het Nijl- water kreeg, aldus Mat- thijs de Vrede in het tijd schrift "Bèta". De dam, gebouwd met Russische hulp, werd algemeen be schouwd als een bewon derenswaardig staaltje van menselijk vernuft. Rijkswaterstaat had hem bij wijze van spreken kun nen bouwen. Nu, zeven jaar later, blijkt de twij fel, die weinigen toentertijd om trent dit stuk vooruitgang koes terden toch wel enigszins te recht te zijn geweest. Het feit, dat de dam veel onvoorziene problemen oplevert wordt nauwelijks nog binnenskamers gehouden. Sterker nog, de dam wordt in de internationale lite ratuur over irrigatie-problemen en rivierbeheersing steeds va ker aangehaald als voorbeeld van de problemen, die kunnen ontstaan als grote werken wor den ondernomen zonder vol doende inzicht in hun ecologi- j sche consequenties. Plaag De dam werd gebouwd omdat de - door eeuwen heen "zegenrijk" genoemde - overstromingen van de Nijl steeds meer een plaag be- gonnen te worden. Niet omdat ze ernstiger werden, maar omdat het stroomgebied steeds dichter bevolkt werd en langs de Nijloe- vers steeds meer bedrijven ge bouwd werden waarvoor natte voeten niet gewenst zijn. De be volkingsgroei .had ondertussen een situatie geschapen waarin het beschikbare landbouwareaal te klein was en gedurende een te korte tijd van het jaar kon worden gebruikt. Verder was ten be hoeve van de werkgelegenheid meer industrialisatie nodig, waarvoor op haar beurt weer energie beschikbaar moest zijn. Redenen te over dus om in een tijd waarin de ontwikkeling van een land nog afgemeten werd aan de nationale economische groeicij fers, de dam aan te leggen met daarachter een stuwmeer met een oppervlakte van tegen de 6000 vierkante kilometer en een inhoud van 164 kubieke kilome ter. Een van de eerste voordelen die de dam opleverde was, dat tijdens de bouw besloten werd over te gaan tot het voeren van een op geboortebeperking ge richt beleid. Gebleken was namelijk, dat de economische voordelen, die de dam per hoofd van de bevolking op zou moeten leveren, geheel teniet werden gedaan door de uitbreiding, die het aantal hoofden alleen al tijdens de bouw van de dam zou ondergaan. Ook bleek het na de aanleg inderdaad mogelijk, het Nijlwater beter te benutten, en wel zodanig, dat let terlijk geen druppel verloren gaat. Toch is het allemaal niet zo mooi als het er uit ziet. Egypte heeft zijn ontstaan en voortbestaan te dan ken aan het slib, dat de Nijl van oudsher met zich voert. Dit komt voor het grootste deel uit Ethio pië via de Blauwe Nijl. Van ver dere natuurlijke belasting van het water met bijvoorbeeld zou ten is nauwelijks sprake, omdat de gebieden waar zij water uit krijgt door de zon en de korte felle regenbuien vrijwel geheel uitgeloogd zijn. Het slib bereikt Egypte echter niet meer. Het blijft in eerste instantie hangen achter al eerder aange legde dammen aan de boven- stroom. De rest bezinkt in het stuwmeer achter de Assoean dam. Daar ontstaat momenteel al een nieuwe delta tot 400 km op Soedanees grondgebied. Het slibvrije water, dat de dam pas seert, zoekt echter naar een nieuw evenwicht en doet dat bij vrij grote stroomsnelheid. Het gevolg is, dat de bedding van de benedenloop van de Nijl op onrustbarende wijze aan het ero deren is. Tussen Assoean en de laatste delta-dam liggen al drie barrières die de stroomsnelheid moeten afremmen, maar daar zul len er nog zes bij moeten komen. Schade Onverwachte extra constructiekos ten dus. Ondertussen blijkt er tot in de Middellandse Zee sprake te zijn van grote exologische scha de. Het vroeger meegevoerde slib maakte eertijds de deltamonding tot een van de rijkste voedselge- bieden van deze zee. De vis is er nu vrijwel verdwenen. En de landbouw? Het Nijlwater overstroomt de landbouwgebie den niet meer en laat dus geen slib meer achter. Voordat de dam gebouwd werd bleef elk jaar 50 miljoen ton slib op de velden lig- In deze kaart van het Nasser- meer achter de stuwdam bij As soean is de oorspronkelijke loop van de Nijl wit uitgespaard in het zwart getekende water tussen Assoean en de grens tussen Egypte en Soedan. Diezelfde grens is als streepjeslijn getekend is het linksboven ingezette kaartje van het stroomgebied van ae Nijl is Oost-Afrika tussen het Victoriameer en de Middellandse Zee. Rond het Victoriameer, dat op de eveneens als streepjeslijn getekende evenaar ligt, vindt men tegenwoor dig de staten Oeganda, Tanzania, Roeanda en Kenia. Het getekende Tanameer ligt in Ethiopië,dat via de Blauwe Nijl een groot deel van het vruchtbare slib naar het Nassermeer levert in plaats van zoals eertijds naar de Nijldelta. gen. Om dat verlies te vervangen zijn drie miljoen ton stikstof, 550.000 ton superfosfaat en 5000 ton potas nodig. Een groot i het oorspronkelijke indus- traialisatieprogramma moest worden gewijzigd ten behoeve de bouw van kunstmestfa- brieken, die een groot deel van de bij Assoean opgewekte elektrici- Gehoopt wordt dat in 1980 de produktie genoeg is opgevoerd om in de eigen be hoefte van het land te kunnen voorzien. De grote hoeveelheden benodigde kunstmest en het kunstmatige ir-, rigatiesysteem waarbij overtollig water weer naar de Nijl terug vloeit betekenen overigens een toenemend eutrofiëringspro- bleem dat onoplosbaar dreigt te worden als de barrières aange legd zijn en de stroomsnelheid wordt vertraagd. Voor de bouw van'de dam werd aangenomen, dat de industrie; langs de Nijl goedkoop zou kun- produceren, mede omdat het Nijlwater zo schoon is dat het een vrij grote chemische verontrein iging kan hebben zonder over de. kop te slaan. Inmiddels is echter gebleken dat geen rekening is gehouden met sedimentatie chemisch afval. De Nijl was vroeger ook stroomaf waarts zo schoon, omdat bij de jaarlijkse overstromingen alle vuil meegespoeld werd. Het zwaardere afval zakt op het ogenblik naar de bodem en blijft daar liggen, aangezien er zelden of nooit wijzigingen plaats heb ben in de stroomsnelheid. Op landbouwgebied zijn er ook an dere tegenvallers. Van de irriga tiebeschavingen uit de oudheid in dit deel van de wereld is alleen de Nijlstreek intact gebleven, omdat de ondergrond daar na tuurlijke drainagemogelijkheden had. Dit was bijvoorbeeld niet het geval in Mesopothamië, waar de Sumerische beschaving te gronde ging aan verzilting, en in Pakistan, waar de Indusbescha- ving van het begin van onze jaar telling te maken kreeg met wate roverlast. Een van de plannen die Egypte met het gereguleerde Nijlwater had, was de kunstmatige bevloeiing van nieuwe landbouwgronden buiten het oude stroomgebied. Dat gebeurt inmiddels. Daar blijkt de natuurlijke drainage echter te ontbreken en in de afge lopen zeven jaar steeg het van het Afrika is niet erg gelukkig met zijn meest spectacu laire ontwikkeling sprojec- :ten ten behoeve van ener- 1 g ie voorziening en irrigra- tie: gigantische dammen in de natuurlijke stromen waaraan het werelddeelzo rijk is. Enige tijd geleden (16 okt. 1976) schreven wij op deze plaats over de onvoorziene consequen ties van de aan leg van de Akosombodam in de rivier de Volta waardoor het grootste door mensenwerk veroor zaakte meer ter wereld, het Voltameer van 8480 vier kante kilometer ontstond. Het project heeft niet de verwachte resultaten geoogst en de financiële lasten bleken te zwaar voor een ontwikkelings land. Aan de „andere zijde" van het werelddeel werd aan het eind van de jaren zes tig de meest beroemde en meest besproken dam ge bouwd, de Assoeandam in de Nijl. De bouw ervan leidde al tot diplomatieke verwikkelingen, die nog altijd enigszins merkbaar zijn in de verhoudingen en problemen van het Midden Oosten De ecologische effecten van deze dam en ook de econo mische gevolgen zijn heel wat anders en bepaald niet voordeliger uitgeval len dan men aanvankelijk heeft verwacht. Daarover schreef een der redacteuren van het veer tiendaagse tijdschrift voor technologie en samenle ving Bèta, Matthijs de Vreede, een uitvoerige be schouwing, waaraan wij het bijgaande verhaal ont lenen. WETENSCHAP TECHNOLOGIE P. Bok In Cairo alleen al wonen ruim iljoen mensen op een ge bied van 214 vierkante kilome ter, het dubbele van Den Haag, de dichtstbevolkte gemeente van Nederland. In Alexandrië wo- bijna tweemiljoen op 289 vierkante kilometer, dat is een dichtheid van 6221. Ondanks een stringente rege ling voor geboortebeperking, waardoor men de baten van Assoeandam veilig wilde stel len, wordt nog een sterke toene ming van de bevolking v wacht als gevolg van een thans procentuele stijging van het aantal vrouwen in de vrucht bare periode door vroegere ge boortegolven. Men verwacht, dat Egypte omstreeks 1985 niet minder dan 50 miljoen ini zal tellen, bijna het dubbele van thans. Bovenstaande foto illustreert dat ook Cairo te maken heeft met problemen, die alle steden in het ontwikkelde westen terro riseren: een onvoorstelbare ver keerschaos op de spitsuren. grondwaterpeil van zestig meter diepte naar twintig meter diepte. Op het ogenblik woiden uiterst kostbare voorzieningen gen om te voorkomen dat het grondwater de wortelzone planten bereikt, waarmee het ge hele nieuwe landbouwgebied onbruikbaar zou zijn geworden. Woestijngrond Een ander probleem is trouwens, dat het desbetreffende gebied uit woestijngrond bestaat, nauwelijks enige regen valt. De grond is daar niet uitgeloogd. In tegendeel: door eeuwenlange evapo-transpiratie is het zoutge halte van de bovenlaag uitermate hoog. Met het irrigatiewater zakt dit zout naar het grondwater, of het spoelt terug in de irrigatieka nalen. Voeg hierbij dat de Nijldelta zelf door het gebrek aan slib aan het afkalven is en het wordt duide lijk, dat een kosten-baten-analyse voor de Assoeandam als hij nu opgesteld zou worden een heel ander beeld zou vertonen dan hij d^ed toen besloten werd de dam te leggen. Dit temeer daar niet bekend is, wat de toekomst gaat brengen. Het stuwmeer achter de dam lijkt voorlopig de slibtoevoer wel aan te kunnen, maar het ligt in de lijn der verwachting, dat de hoeveel heid slib, die het in de toekomst moet verwerken, sterk zal toe- Een aantal andere dam men en stuwmeren aan de boven loop blijkt namelijk overbelast te worden. Het stuwmeer achter de Roseires- dam in Soedan bijvoorbeeld be reikte in 1966 2ijn diepste punt: vijftig meter. In 1975 was het diepste punt echter nog maar ze ventien meter. De drie turbines in de dam, die normaal gesproken zestig megawatt leverden, pro duceerden in 1975 slechts 6 me gawatt doordat boven het kracht station een eiland in het stuw meer was ontstaan. De koelinstal latie van die krachtcentrale heeft trouwens zwaar te lijden van de grote hoeveelheden zand, die met het koelwater mee komen. Voordelen Ondertussen moet natuurlijk wor den bedacht, dat de Assoeandam ook grote voordelen heeft opge leverd. Alleen al het feit, dat de Nijl tijdens de recente droogteja ren bijzonder weinig water be vatte en Egypte toch voldoende irrigatiewater had, maakt veel goed. Langs de Nijloever heeft een stuk ontwikkeling plaats ge had die voor zowel het land als de plaatselijke bevolking grote be tekenis is geweest. Maar desondanks is de Assoen- dam langzamerhand een van 's werelds bekendste voorbeelden aan het worden van de gevolgen van menselijk ingrijpen in eco systemen waarvan de omvang en de complexiteit ons er mak kelijk toe verleiden maar vast aan het werk te gaan in afwach ting van de resultaten van we tenschappelijk onderzoek. De rekening wordt in zulke geval len altijd gepresenteerd

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23