Zaïre zich uit Shell tip no. 1 Reis Castro door Afrika DOODVONNISSEN IN SJANGHAI NAAST HET NIEUWS Duitsland opgeschrikt door nieuwe afluisterzaak RUIMTE VOOR DE PADDEN BLINDE INBREKER 'DIERENTOETERS' VLIEGEN IN DE MEEL r~s Shell helpt O Shell helpt de autokosten drukken. BEDOELINGEN NOG ERG SCHIMMIG Grote show.dag Sn dm uit VRIJDAG 18 MAART 197 PEKING (Reuter) - Het hoogge rechtshof in Sjanghai heeft 26 ..ac tieve contrarevolutionaire" misda digers ter dood veroordeeld en vol gens reizigers ziin in Kanton drie Chinezen terechtgesteld wegens spionage. De vonnissen volgen op berichten uit andere steden over executies na de politieke moeilijkheden van vo rig jaar. In een straat in Sjanghai was een officiële lijst opgehangen van 53 veroordeelde misdadigers, van wie 26 onmiddellijk zouden worden terechtgesteld. Volgens degenen die de aankondiging had den gelezen, waren sommige ande ren voorwaardelijk ter dood ver oordeeld. Zij kregen een proeftijd van twee jaar om zich te beteren. Van de 26 die ter dood veroordeeld waren, hadden slechts twee echte politieke misdrijven gepleegd. Een van de twee zou belet hebben dat kritiek geoefend werd op de gezui verde bende van vier" (waartoe de weduwe van Mao behoort). De an der zou zich hebben verzet tegen het zenden van jongeren na studie naar het platteland. De overige 24 werden veroordeeld wegens moord, het stelen van post, het plunderen van graan uit staat- sopslagplaatsen enz HeL hooggerechtshof van Sjanghai deelde mee dat fabrieksarbeiders en boeren, in overeenstemming met de Chinese wet. de gevallen hadden besproken. De vonnissen waren gebaseerd op de „richtlijnen van het centrale comité inzake het aanpakken van contrarevolutionai- In Peking aangekomen reizigers zeiden dat een van de drie mannen die wegens spionage in Kanton wa ren terechtgesteld, twee jaar lang in arrest hadden doorgebracht. Er zijn geen bijzonderheden over hun misdaden bekend. Vorige week zouden in de ooste lijke stad Hangtsjoe negen mensen zijn geëxecuteerd, voornamelijk wegens politieke misdrijven. Ook m centraal-Tsjangsja en Woehan hadden reizigers aankondigingen van doodvonnissen gezien Aanhangers van de ..bende van vier" in ongeveer de helft van Chi na's provincies waren vorig jaar be: schuldigt van het aanzetten ver deeldheid en wanorde. In enkele gebieden zijn de militairen gemobi liseerd. Voorzitter Hoea Koeo-feng gaf opdracht tot een zuivering van radicale activisten. Het officiële volksdagblad ont hulde gisteren dat deze maand in Peking een nationale conferentie was gehouden om te spreken over de veiligheid bij de spoorwe Verwezen werd naar pogingen van radicalen om sabotage te plegen aan het spoorwegstelsel. Verklaard werd: „Wij moeten alle contrarevo lutionairen en misdadigers die de socialistische revolutie en opbouw schaden, met vastberadenheid on derdrukken." De actie zou gericht zijn tegen agenten-provocateurs. moorde naars. brandstichters, dieven, op lichters. misdadige benden en slechte elementen die de sociale orde ontwrichten. BONN (SP) - Een dag na de parle mentaire behandeling van de ge ruchtmakende afluisteraffaire (waarbij de Westduitse atoomge leerde volkomen werd gerehabi liteerd) is vast komen te staan dat het bespioneren in zijn woning van deze atoom-fysicus niet het „uitzonderingsgeval" is geweest dat minister van binnenlandse zaken Maihofer daarvan had ge maakt Gisteren is bekend ge worden dat tot tweemaal toe in de strafgevangenis van Stuttgart ge sprekken zijn afgeluisterd tussen leden van de harde kern van de Baader-Meinhofgroep en hun advocaten. Deze operatie is uit gevoerd door de centrale recher che van de deelstaat Baaden- Wurttemberg zonder voorkennis van de rechtbank in Stuttgart waar sinds 21 mei 1975 Andreas Baader en de zijnen wegens ge welddadig anarchistische activi teiten terecht staan. Nadat rechtbank-president Foth van de politieke ingreep had ge hoord. heeft hij gisteren onmid dellijk voldaan aan een verzoek van advocaat Otty Schily en het Baader-proces in afwachting van nader onderzoek tot dinsdag ge schorst. Blijkbaar uit vrees dat er iets dreigde uit te lekken hebben gis teren de ministers van binnen landse zaken en justitie in deze deelstaat. Bender en Schiess. zelf op een persconferentie het afluis teren bekend gemaakt. Volgens hen was er sprake van een (in het wetboek van strafrecht omschre ven) „rechtvaardigende noodtoe stand". Na de terroristische over val op de Westduitse ambassade in Stockholm van april 1975 en ook na de arrestatie in november 1976 van anarchist Haag. de vroe gere advocaat, bestond er vol gens de ministers gegronde aan leiding voor het vermoeden dat terroristen aanslagen en gijzelin gen voorbereidden om de harde kern van de BM-groep uit de ge vangenis in Stuttgart te kun nen bevrijden. Evenals in het geval-Traube heeft deze inbreuk op wettelijke rech ten (zoals de vertrouwelijkheid van gesprekken tussen advoca ten en clienten) niet tot enig tast baar resultaat geleid. Te ver wachten is dat de advocaten thans zullen vragen het proces dat zich al twee-jaar uiterst moei zaam voortsleept, ongeldig te verklaren. Dan zal het noodzake lijk worden de omvangrijke en tijdrovende procedure geheel opnieuw op gang te brengen. In de bondsrepubliek weerklinkt na het bekend worden van deze tweede affaire steeds luider de vraag of het hier niet om de top van een ijsberg gaat. Het zou wel eens kunnen zijn dat door veel ruimere toepassing van „mini- spionnen" dan tot nu toe werd vermoed het karakter van de rechtstaat al veel sterker is aange tast dan uit de officiële, sussende, verklaringen valt of te leiden. MOECHTARA - Dc Libanese druzenleider Kamal Djoemblatt is giste ren in Moechtara in de heuvels op 50 kilometer van Beiroet begraven. Voor die tijd lag hij samen met zijn chauffeur (links) en zijn lijfwacht t rechts op de foto), die tevens werden doodgeschoten, opgebaard Ruim tiendui: Er is nog geen naars. Intussen z gebracht. i de plechtigheid bij. de identiteit van de moorde- akmoorden om hel leven Het Arnhemse gemeentebestuur heeft een gedeelte van de Mean dersingel voor het autoverkeer laten afsluiten om de grote aantal len padden die in deze tijd van het jaar naar hun water trekken te sparen. Om bij hun water te komen moeten de padden de weg oversteken. Zij werden in vorige jaren bij tientallen gedood door het verkeer. De afsluiting zal ongeveer drie weken duren en plaats hebben na het invallen van de duisternis. Ook elders in Gelderland is men attent op overstekende padden. In het Betuwse Valburg zijn waarschuwingsborden geplaatst. Niemand wilde Ronald Macgillivary geloven toen hij vertelde dat hij het was die zijn stamcafé had beroofd, zelfs de politie niet. Tenslotte was Ronald blind en een blinde inbreker, daar wilde niemand aan. Ten einde raad besloot men maar de proef op de som te nemen en Ronalds beweringen aan de praktijk te toetsen. Zonder aarzelen vond Macgillivary buiten het cafe een leeg vat. Hij zette dat onder het raam aan de achterzijde, klom naar binnen en stevende recht streeks op de sigaren en sigaretten en andere, sterkere, lekkernijen af. De rechter heeft nu maar het proces geschorst, hangende de uitslag van een medisch onderzoek De politie in Bangkok heeft gisteren een verbod ingesteld inzake het gebruik door automobilisten en motorrijders van toeters die afgrijselijke en keiharde dierengeluiden voortbrengen. De herrie op straat was er de laatste tijd nog verschrikkelijker door geworden. De 'dierentoeters' zijn voornamelijk afkomstig uit Italië, Japan en Taiwan en kosten 5 a 25 dollar per stuk. Het verbod kan worden gezien als een bescheiden succesje voor de „stille meerderheid" Dat wil zeggen die lieden in deze toch al drukke stad die vonden dat de lawaai-barnere nu toch wel te ver was overschreden. Een luxueus hotel in het centrum van Londen, "Park Lane" in Piccadilly, is gisteren veroordeeld tot een boete van (omgerekend) 20.000 wegens het niet in acht nemen van de bepalingen inzake de hygiëne. Controleurs van de dienst voor volksgezondheid hadden een was lijst met 186 ongerechtigheden opgesteld, zoals dode r keukens, vliegen in de bakken meel. muren en plavonds het vet afdroop, en weerzinwekkend vieze toiletten voor het perso neel. Als gevolg van deze controle in augustus van het vorig jaar besloot de directie de keukens te sluiten voor een algehele opknapbeurt. Mijnstad Kolwezi mogelijk al veroverd door ADVERTENTIE Katangezen KINSJASA (AFP/UPI Reu ter) - De troepen die Zaïre zijn binnengevallen - voor malige Katangese gendar mes plus hun aanhang - rukken volgens goedinge- lichte kringen in Kinsjasa verder op en hebben thans de mijnstad Kolwezi in het zuidwesten van de provin cie Sjaba, waar zich rond 4.000 Belgen, voor het me rendeel technici, bevinden, veroverd, echter nog niet door de autoriteiten in Kinsjasa beves tigd. Het Zaïrese persbureau Azap ont kent zelfs dat Kolwezi is ingeno men Azap zegt dat de buiten landse pers in de gelegenheid zal worden gesteld zich er ter plaatse van te vergewissen dat "deze stad niet in handen van de invallers is". Op die manier zal een eind worden gemaakt "aan de ver spreiding van leugenachtige in formaties door buitenlandse cor respondenten over de situatie in het zuidoosten van Zaire", aldus Azap. Gistermorgen stond de invasie macht nog op 120 kilometer van Kolwezi. een kopermijncentrum in de Zaïrese provincie Sjaba. De snelle opmars van het invasiele ger betekent dat het verzet van de Zaïrese regeringstroepen in dit gebied gebroken is, zo zei men in Kinsjasa Inmiddels is ook het radiocontact met de luchtmacht basis Kamina verbroken. Ka- mina ligt ten noorden van Kolwe zi. Al woensdag konden daar geen bevoorradingsvliegtuigen meer landen. In Washington hebben regerings functionarissen gisteren meege deeld dat Frankrijk en Belgie twee vliegtuigen met wapens naar Zaïre hebben gezonden en dat er nog meer toestellen zullen volgen. Rijk De provincie Sjaba. het voormalige Katanga, is bijzonder rijk aan ert sen, speciaal koper. Tot de bo demschatten behoren voorts mangaan, zink en uranium. In de provincie wonen circa 3 miljoen mensen. In de provincie west- Kasai. die aan Sjaba grenst, zijn rijke diamantlagen. Generaal George Brown, voorzitter van het Amerikaanse comité van stafchefs, heeft gisteren voor de, commissie voor internationale betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden verklaard dat hem niets bekend is over recht streekse bemoeienis van Cuba nen met de invasie in Zaïre, maar dat men bij de binnenvallende Katangese gendarmes wel Euro pese huurlingen heeft gezien Cij fers over het aantal huurlingen gaf Brown echter niet. De ambassadeur van Zaïre in Brus sel. Inonga Lokongo. deelde gis teren op een persconferentie mee dat de Angolese leiders op de hoogte waren van de inval en deze ook steunen. De voormalige Katangese gendar mesdie na de mislukte poging tot afscheiding van Katanga van de rest van Kongo, naar Angola vluchtten, hebben daar de kant gekozen van de MPLA (de volks beweging voor de bevrijding van Angola) die met steun van Cu baanse troepen de overwinning behaalde in de Angolese burge roorlog (1975-1976). bevrijding Van Kongo-Kinsjasa), heeft gisteren in een vraagge sprek met het Franse persbureau AFP verklaard dat er nog geen duizend voormalige Katangese gendarmes in Sjaba zijn. maar dat deze strijdmacht wel de steun heeft gekregen van de bewoners van het gebied en bovendien van militairen van het Zaïrese leger van president Moboetoe die naar de gendarmes zijn overgelopen. Hij zei ook dat er "geen enkele Cu baanse soldaat bij de operaties in Sjaba betrokken is". Volgens Gi- zenga is zijn beweging tegen elke dictatuur of die nu van links ot van rechts komt en voor een plu ralistische democratie die echter beperkt moet blijven tot twee grote stromingen: rechts-liberaal en links-socialistisch. De voor malige Kongolese vice-premier zei voorts dat er in Zaïre honger wordt geleden, dat de dorpen daar geïsoleerd zijn door het ont breken van wegen en dat "de be volking rijp is voor veranderin gen". Veel mankementen aan uw auto kunt u ontdekken voor ze veel geld gaan kosten. Kijk maar eens in het gratis verkrijgbare boekje Shell helpCdeel 1. Daarin staan een paar handige kontrole-tips,die u makkelijk zelf kunt uitvoeren. Zoals het nakijken van de kontrolclamp- jes op het dashboard. Heel simpel en toch erg nuttig om reparatiekosten te voorkomen. Autorijden is tenslotte al duur genoegNog geen boekje ontvangen? I 'raag er Jan even naar bij een Shell verkooppunt. deell Hoeuautopro^Jseïd Als u het koniakl aanzet moeien er 2 kontrolelampjes gaan branden: dat ior de oliedruk en dat voor de dynamo. Na het starten moeten die lampjes eer uitgaan. Als dal met gebeurt, moet u direki naar een vakman om •rdere narigheid te voorkomen. Tijd Antoine Gizenga die vice-premier was in de eerste Kongolese rege ring van Patrice Loemoemba en nu voorzitter is van de Fodelico (democratische krachten voor de ADVERTENTIE STADIONWEG 31 TEL: 010-321455 (tussen Brienenoordbrug en stadion) TOURCARAVANS STACARAVANS VOUWWAGENS MIDDENWEG 7 TEL:070-270500 (rijksweg R'dam-A'dam afslag L'dam) DAR ES SALAAM (Reuter/UPI) - De Cubaanse leider Fidel Castro, die een rondreis maakt door Af rika, is gisteren in Dar es Salaam aangekomen. Hij brengt een offi cieel bezoek van vijf dagen aan Tanzania. De bedoelingen die de Cubaamse leider met zijn reis heeft, zijn erg schimmig. Castro vertrok woensdag uit de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba naar een nog onbekende bestemming. Hij zou in de tus sentijd ook gesproken hebben met de president van Somalië. (Ethiopië en Somalië hebben een langlopend geschil over Ogadan, een streek in Ethiopië, waar on geveer 60.000 Somalische noma den wonen). Politieke waarne mers vragen zich af of Castro, die maandag uit Somalië in Addis Abeda aankwam, niet een soort „pendeldiplomatie" heeft bedre- Sowjet-Unie Cuba zou met de rondreis van Ca stro de Sowjet-Unie steunen om te proberen de invloed van de Verenigde Staten en het Westen in Centraal- en Oost-Afrika terug te dringen. i- FIDEL CASTRO Volgende week koerst ook Castro's Russische collega Nikolaj Pod- gorny naar Afrika voor een rond reis langs Tanzania, Zambia en Mozambique. Hun bezoeken zouden twee belangrijke doel stellingen hebben: het van vrienden voor Moskou en Havana en, waar mogelijk, het ondermijnen van de positie van Amerika en in het zoeken van een oplossing voor de kwestie Rho- desie. Het is de opvallendste uit daging in vele jaren die van communistische zijde in het be trokken gebied wordt gesteld. Moskou heeft het leger van Somalië opgebouwd tot mogelijk het sterkste in het hele gebied, het heeft president Idi Amins regime in Oeganda voorzien van ge vechtsvliegtuigen en raketten en het staat nu gereed de plaats in te nemen van Washingtons kwij nende invloed in Ethiopië. De Verenigde Staten zijn vele jaren de voornaamste wapenleveran- cier van Ethiopië geweest. Maar nu de Marxistische militaire heersers van het land steeds ver der naar links opschuiven lijkt het Kremlin bereid, na aanvanke lijk even te hebben geaarzeld, de situatie uit te buiten. Rusland is begonnen zendingen lichte wapens naar Ethiopië te verschepen en hooggeplaatste Cubaanse en Russische delega ties, inclusief Castro deze week, hebben contacten gelegd met Addis Abeba. Guerrillastrijders van de Eritrese afscheidingebeweging in de noordelijke provincie van Etho- pie beweerden onlangs dat Cu baanse militaire adviseurs in het land waren aangekomen. Zij rie pen Washington op via druk op Moskou Cuba ertoe te brengen de adviseurs terug te trekken „in het belang van Amerika zelf'. President Carters besluit de kwes tie van de mensenrechten te ver binden met het Amerikaanse be leid inzake wapenverkopen speelt de Russen in Ethiopië in de kaart, zo menen diplomatieke waarnemers. Minister van Bui tenlandse Zaken Cyrus Vance heeft aangekondigd dat hij stop zetting van de militaire hulp aan Ethiopië (dit jaar ongeveer 6 mil joen dollar) zal aanbevelen we gens de schending van de men senrechten door het Ethiopische regimein Addis Abeda. De sterke man van Ethiopië, luitenant- kolonel Mengistoe Haile Mariam, schijnt maar al te zeer bereid de band met Washington zo snel mogelijk te verbreken en gemene zaak te maken met de Russen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9