Kabinet krijgt weer week uitstel PvdA en CDA nog oneens over nieuwe onderne m ingsraden Van Agt: kans oplossing geschil grondpolitiek Advocaat van Menten: 'Boek Knoop een raar soort sensatiezucht' C Hele Kamer voor keuze opkomstleeftijd dienst Over twee jaar al open universiteit DODE BU EXPLOSIE Menselijk falen oorzaak treinramp bij Goes VRIJDAG 18 MAART 1977 Overleg tussen v.l.n.r. de Kamerleden Terlouw (D'66), Van Thijn PvdA), Andriessen (KVP) en Aantjes (ARP) nadat de regering heeft verzocht het debat over de grondpolitiek een week uit te stellen. AMSTERDAM (SP) - De president van de Amsterdamse rechtbank mr. W.J. Borgerhoff Mulder zal op donderdag 24 maart bepalen of de publicatie van het boek over de zaak-Menten door Hans Knoop al of niet verboden moet worden. Dit verbod had Mentens advocaat mr. L. van der Heynin- gen geëist in een kort geding op straffe van een dwangsom van twee miljoen gulden. Mr. Van Heyningen vond dat het oordeel van de rechter tijdens het proces over de van oorlogsmis daden verdachte Menten op 4 april te zeer door de inhoud van het boek zou kunnen worden beïnvloed. Menten vindt dat hij nog steeds geen moordenaar of rover genoemd mag worden zo lang de onafhankelijke rechter geen oordeel heeft uitgesproken. Mr. Van Heyningen wees er voorts op dat de artikelen van Knoop wel eens te veel gebaseerd zou den kunnen zijn op informatie ondermeer uit Polen. Het is niet de bedoeling iemand de mond te snoeren. Maar de publi catie moet wel op correcte wijze geschieden. Er is hier sprake van een vreemd soort sensatiezucht. Als je maar flink op de trom slaat, dan zijn er altijd wel mensen die het boek kopen", aldus mr. Van Heyningen die lang heeft over wogen of hij de zaak-Menten wel op zich zou nemen. "Ik had gehoopt dat Menten zich tot een andere advocaat zou wen den. Maar iedere Nederlander heeft nu eenmaal recht op rechtsbijstand, ook de heer Men ten". Mr. M. Moszkowics wees er namens Hans Knoop op dat de eis van Menten geen enkel spoedei send karakter heeft. De gegevens die in het betreffende boek staan zijn immers absoluut niet nieuw. "Het heeft allemaal al in de publi citeitsmedia gestaan". Ook bij mr. E.H.P. Engels, advocaat van de uitgeverij Becht van het boek, drong zich de gedachte op dat het ging om een persoonlijke actie van Menten tegen Knoop. De gedaagde partijen wezen er voorts op het gevaar dit de pers vrijheid in het geding was. 'Dit soort personen, zoals Menten, lopen nu eenmaal het risico dat de publiciteit zich met hen be moeit", aldus mr. Moszkowics. "Maar dat de rechter door deze publicatie beïvloed zal worden is een hersenschim. En hij, die dat tot leven tracht te brenge^, slaat altijd in de lucht", aldus mr. Moszkowics, die meedeelde dat ook mevrouw Menten bezig is met een boek over de zaak- Menten. DEN HAAG (SP) - De grondpolitieke voorstel len van het kabinet-Den Uyl zijn voorlopig van de baan. De Tweede Kamer besloot gisteren deze voorstellen van de agenda af te voeren, nadat de regering voor de derde maal het ant woord op vragen uit de Kamer schuldig was gebleven. Met dit besluit was de dreiging van een breuk in het kabinet weer voor een tijdje bezworen. Minister Van Agt van Justitie zei, dat het kabinet in de loop van de volgende week de denkt problemen te hebben opge lost. "De politieke wil om eruit te komen is aanwezig," zei Van Agt. "Er is een goede kans op een oplossing," voegde hij eraan toe. Na deze ver klaring moesten hij en de ministers Van der Stee en Gruijters een stroom van verwijten vanuit de ströhaïm waar de PvdA zich De grootste regeringsfractie, de PvdA, stemde alleen met het uitstel van het debat in om een regerings crisis te voorkomen. Fractieleider Van Thijn zei: „Een debat nu zou een crisis betekenen. De zin van uitstel is, dat het er wellicht toe leidt dat een crisis wordt voorko men". De mededeling van minister Van Agt, dat de politieke wil aanwezig is om eruit te komen, was voor Van Thijn „in deze sombere dagen een Kamer aanhoren. vastklampt". Een minderheid onder aanvoering Fractieleider De Gaay Fortman van van oppositieleider Hans Wiegel de PPR beschuldigde de KVP- van de WD sprak haar afkeuring fractie in de Tweede Kamer van ob- uit over het optreden van de rege- structie. ring. Wiegel herinnerde eraan, dat Namens de CDA-fractie zei Aan- minister-president Den Uyl week tjes, dat het nieuwe uitstel Terwijl minister Gruijters zijn bril poetst luistert minister Van Agt aandachtig naar de opmerkingen van Kamerleden over het opnieuw door de regering gevraagde uitstel van de beantwoording inzake de grondpolitiek. ADVERTENTIE En wat hebt u? Véél plezier bijuwRedpoint winkelier! slechte zaak is. "Maar minder slecht, dan wanneer het kabinet he lemaal geen oplossing meer pro beerde te vinden", zei hy. Minister Van Agt erkende volmon dig. dat „het kabinet in moeilijkhe den is". Het geschilpunt betreft nog steeds de hoogte van de schadever goeding bij onteigening van grond en goed. De regering wil bij deze schadever goeding uitgaan van de gebruiks waarde en niet langer zoals tot nu toe van de marktwaarde. De vraag die de strijdende partijen van PvdA en CDA verdeeld is of en in welke mate bij de schadevergoeding ook rekening moet worden gehouden met de zogenoemde negatieve ontwikkelingsschade. Deze n.o.s. ontstaat als een eigenaar of pachter geen investeringen meer doet met het oog op een op handen zijnde onteigening. DEN HAAG (SP) - De juridische haarkloverij tussen PvdA en CDA over de ondernemingsraad-nieuwe stijl duurt voort. CDA-woordvoerder Roolvink hield gisteravond in de Tweede Kamer vast aan een voorstel waar de PvdA niets van moet hebben. Roolvink wil de bepaling schrap pen dat directies de uitvoering van besluiten, waar een ondernemings raad tegen is, veertien dagen moe ten opschorten. In die tijd kan de ondernemingsraad al vast beroep aantekenen bij de rechter tegen de bewraakte beslissing. Roolvink vindt de opschortings termijn - zonder dat hij tegen het beroepsrecht is - een loze bepaling. Volgens hem wordt daardoor ten onrechte de indruk gewekt dat derden geen rechten kunnen ont lenen aan besluiten, waarvan de uitvoering is opgeschort. Hij noemde als voorbeeld de be noeming door directeuren. Neemt de directie een besluit om iemand tegen de zin van de ondernemings raad in te benoemen, dan kan die i daar wel degelijk rechten -militairë diejisVn^oéten zelf omdat dit beleid binnen niet te rCTdTde dit de ^tëSnfvan bepalen op welke leeftijd zij hun dat besluit is opgeschort. Het i DEN HAAG (ANPI De «.hele Do bewindslieden vroegen de Ka- ™au m aan Kan me kamNe ™eA;mer.die "je. aan te nemen. SSS£Z. ^«jechte;. dienstplicht gaan vervullen: op 18-, 19- of 20-jarige leeftijd. Gistermid dag heeft de Kamer deze keuzemo gelijkheid in de dienstplichtwet vastgelegd, nadat de regering, bij n van het besluit zelve geeft de te benoemen persoon rechten. Een uitspraak van de rechter bij be roep door de ondernemingsraad kan die rechten, volgens Roolvink, Het wachten is namelijk op het binnenkort gereedkomende rap port van de staatscommissie Mommersteeg die moet rapportte ren over de mogelijkheden van een monde van minister Stemerdink en vrywillegersleger. Aan de hand van niet aantasten" staatssecretaris Van Lent zich niet dat rapport willen de bewindslie- p^A-spreker Poppe benadrukte tegen die mogelijkheid verzet had- hgehele dienstplichtbeleid da, zlJn parllJ aan de opschortm Ont"nkI deUIfw~van de kant ^kkè'nl?SthOU,dCn'Er V3u d.e tegering nam de Kamer toch enkele moties aan: den. Tijdens de gedachtewisseling tus sen bewindslieden en defensie had het Kamerlid De Vries (PvdA).een groot aantal moties op tafel gelegd, alle verband houdende met het dienstplicht- en vrijstellingsbeleid. recties zullen daardoor minder snel ITmmrë7ve-et vervallen van nemen, da, «JWjjK van de vrijstelling wegens kostwinner- raad Roolvink vond dat het beroeps schap in het algemeen de.motie over het vervallen val vrijstelling wegens broederdienst motie recht van de ondernemingsraad- het"vrijstellen'van DEN HAAG (SP) Waarschijnlijk al in 1979 zal in Nederland kunnen worden gestart met een „open" missie open school. Tot de leden van de voorberidingscommissie behoren ook de chemica mevrouw universiteit. De regering heeft deze dr. C. Habraken uit Leiden en de week toestemming voor een derge lijke vorm van onderwijs gegeven. Leidse prof. ir. J. in 't Veld die dustriêle organisatie organisatie De „open" universiteit biedt de aan de TH in Delft doceert. De be- mogelijkheid voor iedere Neder- windslieden denken zelf lander, ongeacht zijn vooroplei ding, om wetenschappelijk dan wel hoger beroepsonderwijs te volgen. Minister Van Kemenade en staats secretaris Klein van onderwijs en wetenschappen hebben gisteren een voorbereidingscommissie geïnstalleerd die op zo kort moge lijke termijn advies moet uitbren gen over de organisatorische opzet, de onderwijskundige vormgeving, e,sen gehanteerd, wel zal de financiering en de fasering van Proefperiode J- de totstandkoming van een derge- norr,en lijke universiteit. Prof. dr. R. A. de Moor uit Tilburg voorzitter van de voorbereidings- een roioimumleeftijd om toegela- commissie, die in haar studie ook te worden van 21 jaar. De di- de rapporten zal betrekken die al Pl°ma sen graden van de open uni eerder over de „open" universiteit versiteit geven dezelfde rechten als - het huidige wetenschappe- hoger beroepsonderwijs. de bestaande universiteiten DEN HAAG - Volgens de laatste en hogescholen werkende instel- peiling (eind februari) van de Ne- ling, die de studenten bereikt via derlandse Stichting voor Statistiek schriftelijk onderwijs, radio, televi- stemt, wanneer nu verkeizingen sie, band- en video-recorder, per- verkiezingen worden gehouden, soonlijke begeleiding door studie- 44% van de kiezers op één van de adviseurs en die zich voorts bedient drie progressieve regeringspar- van regionale studiecentra. tijen: PvdA, PPR, D'66. Bij de gehuwde kostwinners ongedaan te "oe® afschrikwekkende werking maken op termijn pe0eppe rejkte de CDA- woordvoerder overigens enigszins de hand. Als minister Van Agt (Jus titie) hem volgende week, als het debat wordt voortgezet, duidelijk kan maken dat derden - bijvoor beeld de te benoemen directeuren - aan ondernemingsbesluiten die veertien dagen zijn opgeschort wel rechten kunnen ontlenen, moet dit via aanpassing van de regerings plannen onmogelijk worden ge maakt. Roolvink liet eerder deze week al doorschemeren dat hij daar geen bezwaar tegen zou hebben. Toenemende aanhang voor progressieven GELDROP - Een explosie in een schuurtje achter een wojiing in Geldrop heeft het leven gekost aan de 33-jarige Jacob de Fouw. Het woonhuis van het slachtoffer heeft volgens de politie evenals de beide huurwoningen dermate schade opgelopen dat sloop onvermijdelijk is. Het schuurtje zelf is helemaal verbrijzeld. Drie andere woningen in de directe omgeving zijn beschadigd. De glas schade in de dichtbebouwde wijk Coevering-West is enorm, evenals de schade aan geparkeerde auto's. Het is volgens de politie onbegrijpelijk dat er niet meer slachtoffers zijn. In twee van de drie woningen, die gesloopt moeten worden bevonden zich op het moment van de explosie de echtge note van het slachtoffer en een gezin met twee kinderen. De bewoners van de derde woning waren niet thuis. De oorzaak van de explosie is nog onbekend. De politie houdt evenwel ernstig rekening met een munitie explosie, omdat het slachtoffer een vergunning had voor een vuurwapen en munitie. Hij was lid van een schietvereniging in Veldhoven. AANDACHT VOOR LANDSCHAP SKI - De Oostenrijker Klaus Hei degger heeft gisteren in het Noorse »«- V°ss een een reuzeslalom tellend rige enquête (half februarfiwas dat Y°°r wereldbeker gewonnen. De Er worden geen formele toelatings- aantal nog 39%. De NSS schrijft Italiaan Gross werd tweede en de deze winst toe aan de groeiende Amerikaan Mahre derde. aanhang van D'66. Het CDA haalt Zweed Stenmark behoudt de lei- net als de vorige keer 33 procent. De ding in het algemeen klassement. maakt of de student het onderwijs Qok de WD blijft ongeveer gelijk VOFTRAT Ron oor. kan volgen. Men denkt voorts aan ,,,„o in\ yULl BAL - Kon Dellow zal aan partijen zouden stemmen verliezen. Ze gingen 11 naar 7 procent. Overigens wist 15% van de ondervraagden nog niet zeker of men in mei naar de stem bus zou gaan. wongen opstappen als trainer van de eerste divisieclub Helmond Sport. De voetbalvereniging is niet meer in staat om een trainer in vol ledige dienst te betalen. DEN HAAG - (SP) - Het Neder landse landschap dat tot dusver door verstedelijking en schaalver groting in de land en tuinbouw ern stig in verval was geraakt krijgt in de toekomst meer aandacht. Niet alleen zal het beleid worden gericht op handhaven van bepaalde oude cultuur landschappen of recon structie van historische land schappen, ook zal aandacht worden gegeven aan het ontwikkelen van nieuwe landschappen met een ei gen indentiteit Zo zal zelfs een groot landbouwgebied door een goede inrichting een landschap op leveren dat als 'karakteristiek' kan worden ervaren. Daarboven wordt het bosgebied in Nederland fors uitgebreid. Tot 1990 zal er 50.000 ha bos worden aange plant. Dat blijkt uit niet minder dan vier nota's die landbouwminister mr. A. van der Stee vandaag aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. De nota's, die als titel dragen "Landbouwverkenningen", "Structuurvisie landbouw", "Structuurvisie op het bos en de bosbouw" en "Visie landschaps bouw" vormen onderdeel van de nota landelijke gebieden, die op haar beurt weer relatie heeft met de verstedelingsnota en daarmee de derde nota ruimtelijke ordening. W. Staatssecretaris Meijer van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk voegt er nog twee structuur visies aan toe: over natuur- en land schapsbehoud en openluchtrecrea tie. De regering wil door deze geintre- greerde aanpak breken met het verbrokkelde beleid tot dusver in zake Nederlands landschap. GOES (SP) - Enkele seconden van onoplettendheid moeten de oorzaak zijn geweest van het treinongeluk op 27 oktober bij Goes, waarbij zeven doden en evenzoveel gewonden vielen. De eveneens omgekomen ma chinist heeft in de dichte mist (schattingen over het zicht va riëren van dertig tot zeventig meter) zeer waarschijnlijk een geel sein over het hoofd gezien. Dat is de enige conclusie die overblijft na het uitgebreide onderzoek van de NS. Deskundigen van de NS deel den gisteren op een zitting van de spoorwegongevallenraad mee dat er geen enkele reden is om aan te nemen dat er iets zou hebben gemankeerd aan het seinstelsel of aan de remmen van de ramptrein. De heer P. Lofvers, districtsmedewerker van de afdeling seinwezen, ver telde dat hij onmiddellijk na het ongeluk langs de baan is gelo pen en twee seinen op resp. geel en rood had zien staan. Een au tomobilist, die kort voor de bot sing langs de spoorbaan was ge reden, had hetzelfde gezien. Ook een uitgebreide test op de avond van het ongeluk bracht geen defecten aan het licht. Verschillende inzittenden ver klaarden dat de machinist flink heeft geremd. Hoofdconduc teur C. Jansen: "Ik stond net een plaatsbewijs uit te schrij ven. Het remmen ging zo hard, dat ik viel". Een andere conduc teur ging ook tegen de vloer. "Ik begreep meteen dat er iets mis was. Ik wilde zo snel mogelijk op een bank gaan liggen, want dat is dan de veiligste plaats. Net lag ik of ik rolde er door de klap van de botsing al weer af'. De treinreizigers en conducteu- ren schatten dat er vier, vijf se conden is geremd. Veel te kort om de trein, die met een snel heid van zo'n 125 kilometer per uur reed, op tijd tot stilstand te brengen. Na ongeveer 300 me ter knalde de personentrein achterop de gelukkig lege tan kwagen van een goederentrein die via een wissel een spoor naar het industriegebied op reed. Rangeerder J. Slis stond achte raan bij de goederentrein. "Ik ben altijd al een beetje bang, want als zo'n trein aankomt kun je nooit goed zien of die wel remt. Die dag was ik door de mist extra ongerust". De ma chinistvan de goederentrein, de heer T. van der Hoek, voelde de klap, maar besefte eerst niet wat er aan de hand was. "Ik dacht dat er een wagen van ons uit de rails was gelopen. Toen ik zag en hoorde hoe ernstig het was, heb ik een fiets gepakt die daar ergens stond en ben de trein, die uit Middelburg moest komen, tegemoet gereden". Niet gevaarlijk Die trein stond inmiddels al voor het onveilige sein stil. Ma chinist J. van Gastel en enkele andere treinbestuurders vinden niet, dat hun overleden collega te hard heeft gereden. "On danks de mist was het niet ge vaarlijk. De seinen waren heel goed zichtbaar". Onduidelijk bleef waarom in de cabine van de ongelukstrein ook een storingsmonteur zat. Deze man moest naar zijn werk in Middelburg.- Als de machi nist iemand in zijn cabine er bij wil hebben moet hij toestem ming vragen aan de hoofdcon ducteur. Dat was niet gebeurd. Dat de monteur gevraagd zou zijn om extra op de seinen te letten gelooft de NS ook niet. Machinisten willen juist in si tuaties waarin ze zich goed moeten concentreren, het liefst alleen zijn. De voorzitter van de spoorwe gongevallenraad, mr. A. F. Schepel, oud-griffier van de Tweede Kamer, had uitgere kend dat gezien de snelheid en de mist de machinist drie se conden de tijd heeft gehad om het sein te zien. "De hele veilig heid hing van drie seconden afi Dit ongeluk heeft het nut van het automatische treinbeïn vloedingssysteem weer aange toond". Bij dat systeem gaat de trein au tomatisch remmen als een geel sein wordt gepasseerd. De trein staat dan nog voor het rode sein stil. Op het baanvak Goes- Middelburg komt dit systeem niet vóór 1984. In Nederland is momenteel circa 700 kilometer met het ATB-systeem bevei ligd. In de komende zes jaar staat nog 450 kilometer op het programma. De spoorwegongevallenraad zal een rapport met eventuele voorstellen ter beveiliging voor de minister van Verkeer en Wa terstaat samenstellen. Het werk van deze raad staat los van een justitieel onderzoek. Een rap port over de treinramp bij Schiedam is onlangs afgerond. De inhoud wordt openbaar ge maakt als de minister het heeft bestudeerd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7