Boekenweekactiviteiten in Leids Vrijetijdscentrum C/RADIO \prggtMmm Joop en Alexandra tonen eigen werk OlMMi toegelicht BIJZONDERE EXPOSITIE BU JA Beslissing over song festival uitgesteld Eetkamerstoelen nu Rissend Geprijsd Leidse Stichting voor bijzondere uitgaven Goed toneelspel in 'Wonen of wijken' - VRIJDAG IP MAART 1977 WASSENAAR - Niet zelden krijgt men bij het binnentreden van een galerie of expositieruimte het ge voel dat de aldaar geëxposeerde kunst^rken niet passen in het interieur van deze ruimten. De kunstwerken staan geheel los van de hen omringende ruimte en moeten zuiver voor zichzelf spre ken. Bij een groot deel van wat er aan kunst gemaakt wordt is het inderdaad mogelijk om alleen het kunstwerk voor ogen te nemen zonder dat de ruimte daarbij zou storen. In vele andere gevallen is dit niet zo. Maar het is natuurlijk bijzonder moeilijk om een ruimte te creëren waar alle kunst zich lekker in thuis voelt, waar de kunst en de ruimte elkaar aanvul len en niet waar de ruimte de kunst beïnvloedt. Een voorbeeld van een samengaan tussen ruimte en kunst is te vinden in Wassenaar bij galerie JA. Een grote, rechthoekige ruimte stelt zich open voor elke kunstvorm en zorgt ervoor dat de tentoon gestelde werken volledig tot hun recht komen. De expositie die er nu tot 27 maart te zien is geeft bijzonder goed aan hoe kunst met de omgeving kan harmoniëren. Een harmonie die tevens te vin den is tussen de geëxposeerde werken onderling. Misschien is de oorzaak hiervan het feit dat de exposanten de galeriehouders zelf zijn. Bij de grote tapijten van Alexandra staat de keramiek van Joop en bij de keramiek van Joop hangen de tapijten van Alexand ra. Het vormt een prachtig totaal beeld. De keramische schaaltjes, bakjes en potjes tonen de vaardigheid van de pottenbakker. De grote schalen, bladvazen, vormen die het begrip "groei" uitbeelden en een schaakspel van formaat ge ven het kunstenaarschap aan. De glazuur op deze keramiek is sa mengesteld uit de as van verschil lende houtsoorten. Het is dan ook verwonderlijk te zien dat mine rale stoffen zoveel mooie kleuren in zich hebben. Van bijzondere kwaliteit zijn de groeiseries. Een gesloten vorm legt zich langzaam maar zeker bloot en culmineert in een verrassende eindvorm. Het is enigszins te vergelijken met het groeiproces van een bloem. De tapijten van Alexandra vormen het decor van de expositie maar zijn in feite bedoeld voor op de grond. Enkele van deze handge- weven en handgeknoopte kleden bezitten een veelheid aan kleuren die te vergelijken zijn met de doeken van Seurat. Op eenzelfde pointilistische manier heeft Alexandra al de verschillend ge kleurde draden tot een sterke compositie weten op te bouwen. Maar misschien wel de krachtig ste tapijten zijn die waar twee kleuren zijn gebruikt, zoals in het kleed van groen met oranje en het kleed van blauw en groen. Een mooie synthese van het werk van beide kunstenaars vormt het damspel. Alexandra heeft het bord geweven en geknoopt, en Joop heeft voor de damstenen gezorgd. Een aantrekkelijke ex positie. Jurriaan van Kranendonk r Een hoekje van de expositie in galerie JA SF-avond, klankdichtfestival en debutantenbal LEIDEN - Een science-fictionavond, een klankdichtfestival en een debutantenbal behoren tot de reeks van activiteiten, die Leids Vrijetijdscentrum in het kader van de komende Boekenweek organiseert. Tot een van de hoogtepunten van de festiviteiten wordt voorts de presentatie van het eerste nummer van het nieuwe Leidse literaire tijdschrift "Ramp'' gerekend. Deze presentatie heeft plaats tijdens het klankdichtfestival op zondaga vond 27 maart. Het debutantenbal is bedoeld voor alle zondagsdichters uit Leiden en omgevingdie tot 25 maart as. de gelegenheid hebben om maximaal drie gedichten in te sturen. De gedichten moeten over de stad Leiden gaan of een Leidse sfeer ademen. Een jury, bestaande uit Manuel Kneepkens, Frank Koenegracht en Anton Kortweg, selecteert een vijftigtal inzenders, die hun gedichten tijdens het feest op zaterdag 2 april zelf mogen voordragen. HILVERSUM - In de gisteren ge houden vergadering van de Euro pese Radio Unie in Genève is de beslissing over de organisatie van het Eurovisie-songfestival uitge steld. De unie wil de BBC tot don derdag 24 maart de gelegenheid geven, alsnog het geschil met de televisietechnici op te lossen. Dan xou er tijd genoeg zijn voorde BBC om het songfestival op 2apri! te realiseren. Lukt dit niet, dan wordt gezocht naar een alterna tieve regeling, waarbij men denkt aan organisatie van het even ement op een latere datum. De boekenweekactiviteiten van het Leidse Vrijetijdscentrum beginnen op vrijdagavond 25 maart. Op die avond zullen Eddv C. Bertin en Bob Laarhoven, twee Belgische science-fictionauteurs, voorlezen uit eigen werk. Daarna is er een kort forum, waarbij vragen over SF ge steld kunnen worden. De Leide- naar Paul Marijnis vertelt op deze avond het een en ander over de schrijver Tolkien en er wordt ook een SF-film vertoond. De Terra Stichting komt met een stand, waar diverse SF-artikelen zoals boeken en posters verkrijgbaar zullen zijn. Met haar medewerking zal boven dien een Pherry-Rhodenfilmpje worden gedraaid. Een lichtshow belooft de avond nog attractiever te maken. Onder auspiciën van Leidse literaire tijdschrift "Ramp" valt het klankdichtfestival op zon dagavond 27 maart. Een klankdicht is een gedicht waarin de klanken van de woorden belangrijker zijn dan de betekenis ervan. In dit lite raire speelt muziek niet zelden een grote, begeleidende rol. Een groep van meer dan twintig dichters uit de Leidse regio zal een gevarieerd programma brengen. Behalve door hen zelf gemaakte klankdichten worden er ook verzen van be roemde literatoren als Lorca, Hooft en Majkouski voorgedragen. Ver der wordt o.a. een deel van de Beo wulf, het oudste volledige heldene pos in de oud-Engelse taal geschre ven, gedeclameerd, alsmede Franse en Cubaanse poëzie. Be halve van de Engelse dichters Schvey en Druce staan er voor drachten van Gijs Koster, Jan Pie- ter Guëpin en Heere Heeresma op het programma. Heere Heeresma zal niet alleen mondeling van zich doen spreken, hij zal ook een cello concert geven. Voorts wordt me dewerking verleend door de Rot terdamse jazzgroep Chipolata, de saxofonist Bob Rigter Als hoogte punt van de avond wordt de doop van "Ramp" beschouwd. In dit tweemaandelijkse periodiek wor den gedichten, verhalen, feuille tons, essays, boekbesprekingen en artikelen op cultureel vlak gepubli ceerd. Naast de "gewone" num mers zullen er van tijd tot tijd zoge naamde themanummeis verschij nen. Twee grafici, te weten Hendrik van Leeuwen en Frans Duin, zor gen voor de vormgeving. Het staat iedereen vrij om kopij aan "Ramp" te leveren. De beslissing over plaat sing van een bijdrage ligt bij de re dactie, maar inzenders krijgen in elk geval bericht wanneer een stuk ADVERTENTIE Signalement: strak en sierlijk. In glansrijk chroom met gevlochten zitting en rug. Adviesprijs per stuk: 149, Hulshoff prijs Desgewenst leverbaar met armleuning: Adviesprijs per stuk: 195, Anders Denken over Wonen Leiden, Nieuwe Rijn Tevens vestigingen te Den Haag, Leidschendam, Rijswijk, Voorschoten, Rotterdam, Zwolle, Eindhoven. niet wordt geplaatst. Het eerste nummer van "Ramp" is binnenkort bij de boekhandel verkrijgbaar. Een ander evenement in het Vrijet ijdscentrum is de dichtersavond op vrijdag 1 april. Drie Leidse dich ters, te weten Manuel Kneepkens, Frank Koenegracht en Henk Werkhoven, zullen die avond met muzikale begeleiding voordragen uit eigen werk. Er is bovendien op deze Leidse dichtersavond een op treden te verwachten van de pro testzanger Armand. Verder worden er nog enkele filmpjes vertoond. De boekenweekactiviteiten in het Vrijetijdscentrum krijgen hun slot op zaterdagavond 2 april, wanneer de debutantenbal voor de zondags dichters wordt gehouden. PIETER C. ROSIER LEIDEN - In Leiden is onlangs op gericht de Stichting Zwaan en Van der Does. Het doel van deze lite raire uitgeverij is het doen ver schijnen van belangrijke letter kundige werken. De stichting heeft geen winstdoel en hoopt daardoor de bibliofiele edities tegen een aan trekkelijke prijs te verzorgen. Ze is opgericht door Henk Zwaan en LEIDEN - Als een ijscoman luidde schouwburgdirecteur Hans van Dam gisteravond de bel in het uit erst mager bezette LAK-theater, waar de toneelgroep de Nieuwe Komedie een opvoering gaf van het maatschappijkritische toneelspel 'Wonen of wijken' met als onderti tel 'Mevrouw Beckers zoekt het ho gerop'. In tegenstelling tot andere opvoeringen van maatschappijkri tische toneelstukken door de Nieuwe Komedie werd gisteravond duidelijk, dat het stuk over de pro blematiek van huurders en onder nemingsraadsleden bol stond van positieve dramatische elementen. Wanneer we even voorbij gaan aan de vijfentwintig bezoekers, die het gisteravond de moeite waard von den om een bezoek te brengen aan het LAK-theater, moeten we con stateren, dat de Nieuwe Komedie met grote duidelijkheid en beslist niet ontbloot van een dosis geestige humor, in staat bleek de wankele positie van mevrouw en meneer Beckers op het publiek over te dra gen. Zö is er de parallel situatie, Beckers praat met de secretaresse van de we thouder (Ursula de Geer en Stella Knaack) en de heer Beckers in een boeiende dialoog is verwikkeld met zijn directeur binnen de onderne mingsraad. Ook zijn er bepaalde symbolieken die bijzonder aan spreken. Zo strooit iemand bij voorbeeld met de hand witkalk over een acteur heen om aan te ge ven, dat de bovenbuurman het 'kalk van het plafond stampt'. De emancipatie van de vrouw wordt duidelijk, wanneer blijkt, dat me vrouw Beckers niet langer wil ko ken voor haar man, maar besloten heeft een gesprek met de wethou der over de renovatie van de buurt c.q. de huizen te laten prevaleren boven een 'bloemkoolmaaltijd' met haar echtgenoot. Daarom ook lof voor de spelpresta- ties van Bert Andrë en Jos Flühr. Opmerkelijk is overigens, dat de Nieuwe Komedie altijd publiek lijkt aan te trekken dat hoorbaar in de zaal zijn emoties ventileert. Bert Koekebakker 18.15 - Engels voor beginners, les 23 (herh.) (TELEAC) 18.45 - Bereboot (NOS) 18.55 - Journ. (NOS) 19.04 - Vriendelijk welkom bij Barend (NCRV) 19.54 - Minivoetbalshow (NCRV) 21.04 - Land of hope and glory, documentaire (NCRV) 21.35 - Journaal (NOS) 21.50 - Praten met de minister-president (NCRV) 22.00 - Huub Oosterhuis en zijn teksten voor uren alleen, filmpor tret (NCRV) 22.35 - Muzikale meditatie: geestelijke liederen (NCRV) 22.50 - Cyprus, het gespleten rijk van een aartsbisschop, of: 24 uur uit het leven van een vluchteling, filmreportage (IKON) 23.35-23.40 - Journaal (NOS) NEDERLAND 2 18.45 - Tv-informatie voor Spanjaarden (NOS) 18.55 - Journaal (NOS) 19.04 - De vrouw van zes miljoen (TROS) 20.00 - Journaal (NOS) 20.25 - De Mounties Show (TROS) 21.20 - De Jordaches (TROS) 22.10 - Aktua TV (TROS) 23.00 - O moeder, wat is het heet (TROS) 23.30-23.35 - Journaal (NOS) Op de middelbare school al vonden we de Fransman Marcel Pagnol niet zo'n intrigerend au teur. Een van zijn volkstoneel stukken moest klassikaal wor den gelezen omwille van de tekstverklaring. We leerden dat er aan de tekst van Pagnol niet zo veel te verklaren viel. Willie van Hemert zag blijkbaar toch wel iets in Pagnols „Marseil- laanse trilogie", want hij be sloot - in opdracht van de KRO - dit brok lach en een traan te bewerken tot niet minder dan driemaal twee uur televisie. En dan geheel in de stijl zoals hij al jaren lang (het begon met de zoethuppelende musicals voor de NCRV) dit soort amusement ensceneert. Feeneke suggestie in bordkarton, een studio vol, mammoetwerk voor decorma kers, voor de requisieten- en de kostuumafdeling Hoe jammer echter dat al die moeite toch niet meer ople verde dan een Hollands dorpje in de Franse tijd. Dat zou alle maal best overkomenlijk zijn geweest - met inbegrip van de nu toch wel erg ouderwetse tekst van Pagnol - als Van He mert zijn acteurs had kunnen inspireren tot zwierige daden. Met Ko van Dijk in de rol van een heftig residerende cafe- baas zou er al bij voorbaat niet zo veel meer mis kunnen gaan, maar als er in tenminste zes van de dragende rollen om hem heen heel mager gepresteerd wordt (met uitzondering van Canci Geraedts) dan kan ook Ko van Dijk niet voorkomen dat twee uur erg lang wordt. Peter Romer verbleef, als de jongen waarom in dit eerste deel alles draaide, zonder di ploma's in het diepe bad. En Mimi Kok, Coen Flink, Jan Teu- lings en Hans Boskamp waren gewoon verdwaald in Marseille (moesten we hier zijn? Ik weet het echt niet, geen idee. Nog tweemaal twee uur. Voor de kijker in ieder geval tijd genoeg om te hopen dat het beter- wordt. Een deel van Aktua-tv van de TROS zal vanavond zijn gewijd aan de afloop van het kamerdebat over de grondpolitiek. Ook is er een reportage over mogelijk gevaar bij het dragen van contactlenzen. De affaire-Veldkoninghet failliet gaan van een sterk gesubsi dieerde Roermondse fabriek, komt ter sprake en er zijn beelden van de bokswedstrijd zwaar gewicht Foreman-Young in Amerika. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Cycles Peugeot stelde 13 fietsen beschikbaar vbor het Nationaal Fonds „Be ter Leven" Om te trim men of om boodschappen te doen. Voor school, va kantie en werk. Naar keuze een Peugeot dames- of herenfiets met 10 versnel lingen ter waarde van 500—, Wordt geleverd via de Peugeot dealer in uw eigen woonplaats. T -4« J Henk van der Does, die samen met de Leidse auteur Maarten 't Hart het bestuur vormen. Dit bestuur wordt geadviseerd door een redac tieraad. Aan de redactie de taak om uit het aanbod van de Nederlandse uitgevers per jaar ongeveer twintig boeken te selecteren, die voor een fraaie verzorgde uitgave in aan merking komen. De eerste bijzon dere uitgave is 'Mammoet op zon dag' van Maarten 't Hart. Het om slag voor deze mooi gebonden ver halenbundel is ontworpen door Pe ter Franke van de Arbeiderspers naar een ets van de Leidse kunste nares Minnie Donkers. De 'Leidse' oplage bedraagt 110 exemplaren, waarvan er 100 bestemd zijn voor de verkoop. Elk exemplaar wordt genummerd en gesigneerd. Op het programma van de uitgeverij, die is ontstaan uit de sfeer van het Leidse schrijverscollectief, staat werk van Boudewijn Büch, Hannes Mein- kema 'en andere Leidse auteurs. Wanneer men donateur van de stichting wordt krijgt men de spe ciale uitgave van 'Mammoet op zondag' tegen flink gereduceerde prijs. Men kan donateur worden door tenminste vijftig gulden per jaar te storten op girorekening 3260121 t.n.v. H. F. van der Does, Plantage 24, Leiden met vermel ding Stichting Zwaan en Van der Does. Men wordt dan ook geregeld op de hoogte gehouden van de te verschijnen uitgaven, waarvan een gelimiteerd aantl alleen voor de donateurs bestemd is. P.R. ADVERTENTIE maakt l alles los ,t vastgeroest* ulpotte. bestrijdend en bescti Chemische Fabr.'Schiedam' 010-26.47.56 Hilversum 1 Hilversum 1 vrijdag 18 maart 18.30 Nws. 18.41 Marktber. 18.44 (S) Filmklapper nws uit de bioscoop- en filmwereld. 19.30 (S) Edwin, praten en zingen. 20 00 (S) In antwoord op uw schrijven 21.00 (S) Sir 5 and One 21.15 (S) Dr. Grol en de internationale lol. 21.45 (S) Jazz 298. 22.25 Overweging. 22.30 Nws. 22.40 (S) Goal, progr vanuit en rondom de sport. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2 18.00 Nws. 18.11 Embargo. (PP: 18.20 PPR.) NOS: 20.00 Nws. 20.05 (S) Euro pees Concertpodium. (In de pauze: Een kleintje kuituur). 22.15 NOS-cultuur. 23.00 (S) Met het oog op morgen met om 23.05 Aktual.overz. 23.20 Den Haag van daag. 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 3 18.03 De vaca turebank. 18.10 (S) NOS-maal. VER ONICA- 19.02 (S) De Nederlandse top- 40. VPRO: 20.02 (S) VPRO-vrijdag op drie. 22.02 Radio Vrij België. 23.02 (S) AmigosdeMusica. AVRO: 1.02 (S) Radio Pandora. 2.02-7.00 (S) 'n - Nachtje AVRO. Hilversum 1 Hilversum 1 za terdag 19 maart VARA: 7.00 Nws. 7.02 (S) Z.O.: VARA's Zaterda gochtendshow. (7.30 Nws. 7.41-7.53 Din gen van de dag. 8.30 Nws. 8 35-8.45 Gym v.d. huisvrouw). 10.30 Nws. 10.33 (S) Z.I. een progr. dat voor zichzelf spreekt. 12.26 Meded. tbv land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 (S) In de Rooie Haan. 14.30 Orkest Malando, met zangsolisten. 15.00 (S) Het zout in de pap, progr. over kunst en kuituur. (15.30 Nws.) 17.00 (S) Zing zomaar een melodie: vrolijke lied jes. 17.30 Nws. 17.32 Dingen van de dag. Hilversum 2 TROS: 7.00 Nws. 7.11 Och- tendgym. 7.20 Rustig bijkomen. 8.00 Nws. 8.11 Aktua. 8.45 Kom er maar eens bij, gesprek en klass. muz. (9.35-9.40 Wa- terst.) 10.00 Tien om kindershow. 10.30 Aktua-sportcafe. (11.00 Nws.) 11.30 Hartje Oisterwijk: gevar. muziekprogr. OVERHEIDSVOORLICHTING 1249 Exportiviteiten. 13.00 Nws 13.11 Aktua. 13.30 Familie-snipperdag. 14.30 Met een knipoog naar het theater. 16.03 De een ziet het zus en de ander zo. 15.30 Orgel- muz. op verzoek. 16.00 Nws. 16.03 De Eu roparade. 17.55 Meded. Hilversum 3 NCRV: 7.02 (S) Popstation. 8.03 (S) Happy sound, gospelprogr. 8.54 Eerlijk gezegd. 9.03 (S) In. 10.03 (S) Mu ziek bij de koffie. 12.03 (S) Los vast. 14.03 (S) Bij Barend. 16.03 (S) Sportshow. Hilversum 4 Hilversum 4 AVRO: 7.00 Nws. 7.02 (S) Reveille. 9.00 Nws. 9.02 (S) Muz. voor alt viool en piano. 9 40 (S) AVRO-thema- een mond vol gezondheid, documen taire serie. 10.00 (S) BBC Symfonie Or kest met solisten: klass.muz. 11.20 Piano en slagwerk. 12.00 (S) Pistache. (14.00 Nws.) 14.30 (S) Werken van Willem Pij per. 16.00 't is Historisch. 16.20 (S) Wil lem Pijper, 30 jaar geleden overleden. 16.40-17.00 Radiojourn. Duitsland 1 Duitsland 1 vrijdag 13 maart 17.55- 18.00 Journ. (Regionaal progr.: WDR: 8.05-11.50 Schooltelevisie.). (Regionaal progr. NDR: 18.00 Sportjourn. 18.30 Ak- tual. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Nord- schaumagaz. 19.26 lm Wilden Westen, tv-serie. 19.59 Progr.overz. WDR: 18.00 Nws. uit Noordrijnland-Westfalen. 18.05 Programma-inform. en tekenfilm. 18.10 Filmreportage. 18.40 Die Eingewëihten von Eleusis. 19.15 Aktual. 19.45 Hit um 4tel vor 8.). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Nie wieder New York, speelfilm. 21.50 Der 7 Sinn. 21.55 Reportage uit Bonn. 22 20 Journ. en weerber. 22.35 Sport. 23.00 Die Stadt im Tal (I), tv-spel. 0.25- 0.30 Journ. Duitsland 2 TV Duitsland 2 18.20 Slap stick. 18.40 Slapstick. 19.00 Journ. 19.30 Reportages van buitenlandse corres pondenten. 20.15 Notsignale, tv-serie. 21.45 Journ. 22.00 Kultureel magaz. 22.30 Die Strassen von San Francisco, tv-serie. 23.15 Journ. Belgische tv vrijdag 18 maart 18.00 Kleuter- progr. 18.15 Open School. 18.45 Kultu reel overz. 19.10 K.T.R.C. 19.40 Meded. en weerber. 19.45 Journ. 20.15 Geheimen het dierenrijk, natuurserie. 20.40 de

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 5