"Abortus is aanslag op ons eigen ras Koudekerk gaat in beroep bij de kroon Haarlemmermeer-wethouder niet blij met groeiplan HOFFMANN VREEST VERSTEDELIJKING BIJ BOUW IN "GROENE HART" "EERST KAPSTER, EN DAN BEROEMD WORDEN... VRIJDAG 18 MAART 197 HAARLEMMERMEER Haarlemmermeer-wethouder J. M. Hoffmann van ruimtelijke ordening is niet gelukkig met het aanwijzen van de Haarlem mermeer als groeigemeente door de provincie Noord- Holland. In zijn commentaar op de vorige week verschenen nota ruimte lijke ontwikkeling Noord- Holland (Noron) zegt de we thouder met name de met groei gepaard gaande verstedelijking te vrezen. Bouwen in "het Volgens de wethouder doorkrui sen de nieuwe provincieplannen het beleid van de gemeente Haarlemmermeer, dat er tot nu toe op was gericht in de eerste plaats te bouwen voor de eigen woningzoekende. De provincie heeft in haar nota de Haarlem mermeer aangewezen als op- vanggemeente voor de bevoh kingsgroei van Amsterdam,' Kennemerland, Velsen en de Meerlanden. Ook Almere en Le lystad zijn door de provincie als groeigemeente aangewezen. Die opvang van de groei van Am sterdam etc. ziet Hoffmann niet zitten. De Haarlemmermeer heeft volgens hem al genoeg problemen om de Schipholwer- kers te huisvesten. Almere, dat dan verbonden zou moeten wor den met een spoorlijn naar Schiphol, biedt, zo stelt de we thouder, de enige oplossing voor dat probleem. De functie van de luchthaven neemt in het commentaar van de wethouder een centrale plaats in. Met name pleit Hoffmann voor het behoud van de werkge legenheid op Schiphol voor de Haarlemmermeer (Schiphol is voor de Haarlemmermeer- bewoner de voornaamste werk gever). Naast Schiphol zou de op handen zijnde luchthaven in de Markerwaard uitsluitend een aanvullende functie moeten krijgen. Hoffmann spreekt nad rukkelijk niet over een vervan gende luchthaven in de Mar kerwaard. Wat Almere, dat de overloop aan bevolking van de Haarlemmermeer zou moeten opvangen, betreft, wijst de we thouder ten overvloede op de, ook door de provincie genoem de, centrale ligging tussen Mar kerwaard en Schiphol. Mochten de plannen van de pro vincie - die erop neerkomen dat het na te streven aantal inwo ners in de Haarlemmermeer in 1990 niet 90.000 (zoals voorheen) maar 130.000 wordt - toch door gaan dan moet er anders ge bouwd worden dan de provincie voorstelt. Wel is Hoffmann het met de pro vincie eens dat niet de Haarlemmermeer-zuid (Nieuw Vennep) de aangewezen plek is maar wel de Haarlemmermeer-noord. Maar dan wil de gemeente niet, zoals de provincie, bouwen in grote concentraties in de open polder maar volgens een "meer Haar- lemmermeerse opzet". Dat be tekent zoveel mogelijk bouwen in verschillende dorpen. Volgens Hoffmann gaat de voor keur van de bevolking ook niet uit naar stedelijk wonen, maar naar wonen in kleine gemeen schappen. Bij het wegenplan dat bij de provinciale plannen hoort wijst de wethouder op de nood zaak van goede verbindingen binnen de gemeente. "Te vaak", aldus de wethouder, "is de Haar lemmermeer de laatste jaren ge confronteerd met verbetering van het rijkswegennet, die gep aard ging met een slechtere be reikbaarheid voor de eigen in woners". Onder meer zouden een doortrekking van de pro-j vinciale weg 16 (de weg van; Leimuiden naar Nieuw Vennep; doortrekken tot de Zilk) enj meerdere halten van de toekom stige Schiphollijn die bereik-, baarheid ten goede moeten ko- Katwijker Henk Noordhuis voorzitter landelijk comité tegen abortus KATWIJK - Kleurenafdrukken, waarop rood domineert, van een door zuigcurretage verwijderde en daardoor uiteengereten foetus. Dreigende tekst omtrent de gruwel van abortus. Een uiterst schokkende folder met - kortweg - deze inhoud werd onlangs, zonder decent in witte enveloppe te zijn verpakt, huis-aan-huis in ons land bezorgd. Nu is er een nieuwe folder in de maak die vlak voor de verkiezingen in mei de deur uit moet. Doel: de mensen bewust te maken van het belang van hun stem, ook voor de abortuswetgeving. Middel: niet zulke schokkende foto's als de vorige folder, maar wel de nodige duidelijke taal. Geestelijke vader van beide folders is het comité „Redt het ongeboren kind", dat zetelt in Leusden en het overkoepelend orgaan is van de ne gen organisaties in Nederland die strijden tegen de abortus provoca- tus. De heer H. C. („Zeg maar Henk") Noordhuis (27) van de Re misestraat 2 in Katwijk aan Zee is sinds kort de nieuwe voorzitter van dit comité en als zodanig de opvol ger van de Nijmeegse neuroloog dr. J. Schulte. Henk Noordhuis: een vlotte prater die keurig in het niet al te eigen tijdse kostuum zit; getrouwd met Eljo (27), vader van Thera (2) en Fre- rik (8 maanden); gereformeerd- vrijgemaakt. Hij zegt: „Als we meer kinderen mógen krijgen, dan graag een groter gezin, ja. Ik vind kinde ren ontzettend aardig". En Eljo: „Kinderen: waar lééf je anders voor?! Ze zijn toch onze toekomst!" Noordhuis - studie-informateur bij de LOI in Leiden - over de eerste, allesbehalve teerzinnige folder „Dat was de start om de strijd tegen abortus landelijk te organiseren. Die actie leverde 700.000 handte keningen opJa, ik ben me d'r van bewust dat 't een harde actie was. Maar dat is gewoon nodig. Wij worden op dezelfde harde manier tegengewerkt. Bij alles dat je over abortus hoort, wordt nooit gespro ken over de derde persoon, het on geboren kind, de zwakste partij. Als je merkt dat de mensen moeten worden wakker geschud, waarom zou je dan de realiteit van abortus niet mogen laten zien? En juist die heeft de mensen gechoqueerd Noodzaak Waarom is Henk Noordhuis tegen abortus? Vol elan zegt hij: „Nou, uit noodzaak. Als je eenmaal hebt ge zien wat abortus is, als je ziet welke desastreuze gevolgen die kan heb ben, dan laat het je niet meer los. En dan te bedenken dat jaarlijks een griezelig groot aantal van die ingre pen wordt gepleegd: alleen in Bloemenhove al 110 per dag. Er zijn zeventien van die abattoirs in Ne derland, de ziekenhuizen niet eens meegerekend". „Ons werk bestaat vooral uit het geven van voorlichting, waarbij wij de mensen een hoge achting voor het leven proberen bij te brengen. Dat doen we onder meer met films. We hebben een prachtige film over het leven in de baarmoeder; als je die eenmaal hebt gezienOp zo'n moment word je je bewust van de ontzettende tegenstelling die er is: in de ene kamer van het zieken huis worden alle mogelijke instru menten aangewend om een leven te redden, terwijl een kamer verderop soortgelijke handelingen worden gepleegd om een vrucht af te doen drijven". Wij laten Henk Noordhuis reageren op argumenten die voorstanders van abortus plegen te gebruiken. Het eerste: het klompje cellen dat vlak na de conceptie ontstaat kun je nog geen leven noemen. Noordhuis kan er kwaad om worden: „Dat vind ik een kwalijke vorm van dro gredenering, ik zou haast zeggen: een gewetenssusser. Abortus is niet zoiets als een kies laten trekken, vooral niet als je beseft dat er nieuw leven is samengesmolten in een ei cel en een zaadje". Een verkrachte vrouw raakt zwan ger. Noordhuis: „Ik vind het jam mer dat dit soort gevallen wordt gebruikt in de discussie over abor tus. Ze komen bijna niet voor en bovendien is vaak moeilijk aan te tonen dat er werkelijk van ver krachting sprake is. Daarom vind ik dat zo'n vrouw maar als gast vrouw voor het kind moet optre den Nee, dat hoeft helemaal geen nadelige gevolgen voor het kind te hebben, de statistieken be wijzen dat. Je moet vrouw en kind van dag tot dag begeleiden en vaak blijkt de band met het kind zo sterk te zijn. dat de moeder het niet eens wil afstaan". Een scholiere van 14 jaar raakt in verwachting. Noordhuis: „Tja, ik Door Jos van der Meer ben me er van bewust dat er aan de hulpverlening in die gevallen nog heel wat schort. Er moet meer ge daan worden aan de dagelijkse be geleiding van dergelijke meisjes en er moet voor worden gezorgd dat zo iemand wordt gewonnen voor het leven dat ze bij zich draagt". Ongewenst Het ongewenste kind. Henk Noordhuis: „Daar geloof ik niet in, wel in de uitspraak: ik ben onge wenst zwanger. In dat soort geval len kunnen gesprekken veel ople veren. Er kan een adoptieadres worden gevonden. Er is een archief van gezinnen die kinderen van on gewenst zwangere vrouwen bij zich willen nemen. Dat zijn er contacten met huizen voor ongehuwde moe ders, er is een archief van adressen waar ongehuwde moeders direct kunnen komen wonenJa, ik besef terdege dat er op het vlak van ongelukkige verhoudingen tussen ouders en kind veel werk is te ver zetten. Maar de reden van zo'n slechte verhouding kan ook iets anders zijn dan een ongewenste zwangerschap De medische indicatie. Noordhuis: „Ja, dat is de weg die de wet nu open laat. En terecht! Als het leven van de moeder gevaar loopt en je er als uiterste niet onderuit kan te kie zen voor het leven dat al lang als mens aanwezig is - vooral als zo'n vrouw al meer kinderen heeft - ja, dan Abortus zal altijd voorkomen, ook al is het verboden. Henk Noord huis: „Mijn grote aanklacht tegen abortus is nu juist, dat 't een stan daardoplossing is. En die wil ik in dit geval vermijden omdat je met hulpverlening aan ménsen hebt te maken. Je moet die hulp afstem men op het individu. Abortus - ge pleegd notabene door artsen, me dici van de meest gedegenereerde soort - is gewoonweg een aanslag op ons eigen ras!" De verse voorzitter zegt, gevraagd naar alternatieven voor abortus: „Die zijn er wel degelijk. Het gaat om sociale hulpverlening. De hoofdtaken daarbij zijn: het vinden van woonruimte, het geven van goede adoptieadressen, contacten leggen tussen hulpbehoevende en Henk Noordhuis uit Katwijk, de nieuwe voorzitter van het landelijk comité ,Jiedt het ongeboren kind". maatschappelijk werkers en het voeren van gesprekken. Een heel belangrijk iets is verder de strijd die wij voeren om de adoptie wetgeving soepeler te krijgen. De nood bij mensen die een Neder lands kind willen adopteren is na melijk groot". Tot slot wil Henk Noordhuis een oproep richten tot de vrouwen die nu in moeilijkheden zijn door een ongewenste zwangerschap: „Als men in nood zit, kan men mij altijd bellen. Mijn telefoonnummer is 01718-12360. Ook kan men zich richten tot het bureau „Laat Le ven" in Hazerswoude van de ver eniging „Bescherm het Ongeboren Kind", telefoon 01728-8333". Tegen wisselend éénriclitingverkeer op Vierambachtsweg in Woubrugge KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De gemeente Koudekerk gaat bij de' Kroon bezwaar indienen, dat op de Vierambachtsweg in Woubrugge eenl wisselend éenrichtingverkeer wordt ingesteld. Het argument van Koude kerk is dat dit vreest nog meer sluipverkeer door de kom van het dorp te krijgen dan nu al het geval is. Woubrugge is van plan om de achtentwintigste van deze maand de ver keersborden te gaan plaatsen waarop is aangegeven dat automobilisten 'sj ochtends tussen zeven uur en half tien vanuit Alphen de Vierambachts-, weg niet mogen berijden, 's Middags van vier uur tot half zeven mag men vanuit Woubrugge deze weg niet inslaan. In Koudekerk zijn op drie plaatsen tellers geplaatst, die registreren hoe veel weggebruikers het dorp ingekomen zijn en hebben verlaten. "We houden die zaak nauwlettend in de gaten", vertelde burgemeester Swaan "Nee, we hebben nog niet kunnen constateren dat er nu al meer automobi listen door Koudekerk komen. Maar ja, die maatregel in Woubrugge is nog niet ingegaan. Na de achtentwintigste kunnen we het pas definitief zeg gen, dat wij van deze maatregel de dupe zijn geworden. Dan ook zullen we zeker ons bezwaarschrift handhaven". En als het sluipverkeer niet of nauwelijks is toegenomen? Swaan: "Dan is het geen punt voor ons. We zullen dat bezwaarschrift dan intrekken. Kijk, we willen Woubrugge beslist niet voor de voeten lopen. Maar wij vinden wel dat we de Koudekerkers tegen een eventuele grotere stroom automobilisten moeten beschermen. Dat is onze plicht". door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Willem Duys, die in zijn Vuisten zo losjes uit de pols prominenten van allerlei Pluimage laat opdraven, heeft tevergeefs geprobeerd de Noord wijkse bluesgroep Electric Blues, voor zijn programma te strikken. Daar zagen de bekende badplaats-musici geen gat in. Althans, solo- gitarist Wendel Hillebrands niet. De 25-jarige Noordwijker had het voorgevoel dat Duys de groep om hém had uitgenodigd en dat ging hem te ver. Melig Wendel is al vanaf zijn 4e verlamd aan zijn benen. Moet zich voort bewegen in een rolstoel. Ondanks die handicap heeft hij geleerd voortreffelijk solo-gitaar te spelen en treedt hij zonder problemen met zijn groep op. Al gaat zijn rolstoel niet mee het toneel op. Hij wordt op een stoel neergezet en speelt zo zijn partijen. „Ik ben dus niets bijzonders", zei hij mij. „Mijn handicap staat los van de muziek. Ik was ervan overtuigd dat Duys mij zou presente ren als de verlamde jongeman die het toch maar heeft gepresteerd om met een bluesgroep door het land te trekken. Dat melige gedoe zag ik niet zo zitten. Daarom heb ik de boot afgehouden". Electric Blues (Wendel Hillebrands, Henk Vegt, Bert Bulk, Pietro Smeding) is de laatste jaren, na de snelle opkomst van de disco's, uit Noordwijk en omgeving weggetrokken en verzorgde seder tdien hoofdzakelijk optredens in Brabant, Limburg en Duitsland. Henk Vegt: „Het is hier in de buurt langzaam maar zeker uitge raakt dat blues- en popgroepen op dansavonden de muziek ver zorgen. Dikwijls ook omdat die groepen niet meer te betalen wa- Gemis „Wij hebben het altijd altijd een gemis gevonden dat bijna al die groepen zijn opgedoekt. Daarom willen we nu proberen de situatie zoals die een jaar of zeven geleden was, te herstellen. Omdat ook voof clubhuizen en jeugdsociéteiten aantrekkelijk te maken moe ten muziekgroepen weer bereid zijn tegen erg lage prijzen een avondje te verzorgen. Wij stellen ons als voorbeeld. In en rond de Bollenstreek gaan we weer ouderwets aan de slag". Alsof er een nieuwe pas toor moest worden inge haald, zo druk was het gisteravond in de Mi- chaelkerk in Hazers woude Rijndijk. Daar bij opbod een paar hon derd voorwerpen werden ge veild, die altijd deel hebben uitgemaakt van de inboedel van deze kortgeleden gesloten kerk. Bijna alle kerkgangers waren met één doel naar de veiling gekomen: voor een appel en een ei in het bezit komen van een aardig stukje antiek. Alleen, dat dachten er zoveel. Teveel. Engelen Koopjes waren er daardoor nauwelijks. Integendeel. Er werd in veel gevallen zelfs bo ven de nieuwwaarde gebo den. Zoals dat het geval was bij een groot aantal stoelen, vazen en houten bloem-, kaarsen- en muziekstan daards. De Boskoopse vei lingmeester Piet Both had er zo'n vier uur voor nodig om de inboedel er door te draaien. Schilder ij en, zitbanken, klap- stoelen, houtgesneden altaar gisteren ...ft panelen, bronzen engelen op voptstuk (100 piek), een niet te tillen brandkast (370 gulden), aarden vazen (gemiddeld 50 gulden), knielbanken, kruis beelden, wierookvaten, collec- tebakken, offerschalen, ca nonborden, centenzakjes, kaarsenhouders, offerblok ken, orgelpijpen, bronzen bel len. Het kon niet op. Koster Jan Akerboom liep giste ravond een beetje hulpeloos rond in "zijn kerk" waar hij 55 jaar trouwe dienst heeft liggen. Ook hij had gehoopt dat er maar een stuk of wat naar de veiling zouden ko men. Dan had hij een bod ge daan op een oude hangklok, die altijd in de sacrestie heeft gehangen. "Ik ga tot vijftig gulden", zei hij vlak voor de veiling.Met da t bedrag kwam hij er natuurlijk niet aan te pas. De klok bracht uiteinde lijk 320 gulden op. De opbrengst van de inboedel veiling vloeit in het kerklaad- je- Eerst haar kapstersdiploma halen én dan proberen als zangeres beroemd te wor den. Dat zijn twee vaste voornemens van het parmantige 16-jarige Leidse country- en western zangeresje Carla Wilkens. Kapster is ze al'bijna. Van de twee jaar durende opleiding op de huishoudschool aan het Rapenburg heeft ze er meer dan de helft opzitten. Aan de andere hartewens wordt drif tig gesleuteld. Morgenavond maakt ze haar radio-debuut in het programma van de "Ne derlandse cowboy" Gerard de Vries. Ze zingt dan twee nummers. Met haar liedjes over ruige prai ries en naar tederheid hunke rende revolverhelden pro beert de jeugdige Leidse, op tredend onder haar artiesten naam Carla Wilson, al een jaar of vijf vaste voet aan wal te krijgen in het bikkelharde amusementswereldje. Eerst nog wat schuchter tijdens ta lentenjachten (ze heeft een le, 2e en 3e prijs op haar naam Carla Wilkens ...applaus het einde... staan), later door op te treden in zalen. In Nederland, maar ook in België. Twee jaar geleden, ze was toen veertien, vormde ze voor het eerst een duo met de toen al ver in de dertig gevorderde Amerikaan Jimmy Lawton, die daarna is gaan optreden in de Jack Jersey-show. Solo-toer Carla is nu weer "op de solo toer". Alleen 's avonds zingt ze. Haar ouders houden dan een oogje in het zeil. Als het even kan gaan ze mee. Ge middeld slechts een keer per week. Want de contracten lig gen nog niet voor het opra pen. De bekendheid moet nog komen. Ze ziet het wel zitten als zange res. Vooral ook omdat haar al een paar keer in het oor is fluisterd dat haar stem v rekt veel weg heeft van wat de stembanden van de bekende Amerikaanse C&W-^angeres Dolly Parton produceren. "Het liefst zou ik zó beroemd zijn, dat de mensen op straat mij herkennen en dat ik ook veel applaus krijg ais ik het toneel op kom. Dat vind ik het einde", zegt ze. Maar voorlopig is haar aandacht ook nog bij de opleiding tot kapster. Want een ding heeft ze in die vijf jaar inmiddels wel ontdekt: "De ene dag ben je een ster en de andere dag zijn ze je alweer vergeten. Als mij dat overkomt kan ik altijd nog haren gaan knippen", zegt Carla. "Heb ik tenminste iets om op terug te vallen"

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4