Student wil via geding toch examen afleggen 'Het is hier soort familiekring' "Als we geding verliezen, dan andere stappen DERDE HAVERSTRAAT HUIZEN OF TUINEN? Huizen in Noord vaak te duur verkocht BEWONERS IN NOORD WILLEN HUN WONING KOPEN VRIJDAG 18 MAART 197? LEIDEN LEIDEN - Lijkt verkoop van woningwetwoningen in Noorderkwar tier vooralsnog een onhaalbare zaak; in de particuliere sector gaan vele huizen som§^als broodjes over de broodplank. En er wordt veel geld voor neergelegd, vaak te veel. Dat is in ieder geval de ervaring van Kees Hobo, die een aantal uren per week de renovatiewinkel van de Nationale Woningraad in de Prinsenstraat bemant. De Nationale Woningraad voert in Noorder kwartier een rehabilitatieplan, zoveel als mogelijk is. uit en begeleidt verder o.a. bewoners, die plannen hebben om hun woning op te knappen. Hobo noemt bijvoorbeeld de Oranjestraat, waar huizen zijn ver kocht, die op de nominatie staan om afgebroken te worden. Niet morgen al, maar toch wel over zo'n tien jaar. Aspirant-kopers blijken dat vaak niet te weten. "Zodra een woning, die particulier eigendom is, leegkomt, melden we dat direct aan de gemeente. Maar het aan kopen van de woningen door de gemeente lukt nog niet zo erg". Zo kon het gebeuren, dat iemand een huis kocht voor zestigduizend gulden, en daar bij nader inzien nog eens voor zestigduizend gulden aan moest verspijkeren om er een redelijke woning van te maken. Met hetzelfde geld had hij ook een nieuwe woning kunnen kopen. Kees Hobo: "We hebben daarom aan de gemeente gevraagd om borden in de wijk neer te zetten, dat er plannen zijn om hier en daar huizen te slopen. Ik heb gehoord dat er aan wordt gewerkt". Wie toch van plan is om in Noord een huis te kopen, doet er goed aan advies te vragen aan de renovatiewinkel, of bijvoorbeeld de vereniging Eigen Huis. Een voorzichtig bouwtechnisch onderzoek kan vaak veel leed achteraf voorkomen. LEIDEN - Ze hebben zich voorbereid op een lange strijd, de bewoners van de Waldeck Pyrmontstraat en Anna van Saksenstraat. Een lange strijd, die er toe moet leiden dat zij hun woningwetwoning kunnen kopen. „Niemand verwacht binnen drie maanden het huis te hebben. De bewoners weten waar ze aan beginnen". Dit zegt Joop Ver- j voorn, voorzitter van het wijkcomite Plan v Noord, dat de bewoners in hun initiatieven heeft gestimuleerd. Dat de strijd lang zal worden, is duidelijk, of j de bewoners op den duur succes zullen hebben nog de vraag. Wethouder Verboom (volkshuisvesting) heeft er in ieder geval geen twijfel over laten bestaan, dat hij het afstoten van wo ningwetwoningen op dit momemt niet verantwoord vindt, gezien de nog heer sende woningnood in Leiden. Hij drukte zich in heldere bewoordingen uit; „Als ik die woningen kwijt ben, heb ik er geen barst meer over te vertellen." Nu strekt de feitelijke invloed van de ge meente zich niet verder uit dan over de woningen van de Leidse Woningstichting (de woningen in de Waldeck Pyrmont straat en Anna van Saksenstraat zijn trou wens van deze stichting), maar ook de overkoepelende Federatie van Woning bouwverenigingen huldigt vooralsnog het standpunt dat ze geen woningen kan mis- A1 merkt Vervoorn daarover op: „Het lijkt er soms op dat de Federatie zegt: hoe minder woningen wij hebben, hoe minder wij be tekenen". Doorstroming Vorig jaar creëerde het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening de mogelijkheid dat bewoners woningwet woningen kopen. De bewoners van de Waldeck Pyrmontstraat en Anna van Sak senstraat (R. Tuinhof, A. en C. van Zijp, B. Prins, N. de Goede, K. Doove, J. Annard, Th. Juffermans, A. en S. Thorn en J. de Bey) willen van die regeling profiteren. Van de Leidse Woningstichting kregen zij nul op request: „Wij zijn van mening dat verkoop van woningwetwoningen in het algemeen moet worden ontraden. Wij zijn tégen verkoop van huurwoningen uit be staande complexen, omdat de vraag zich gewoonlijk uitsluitend richt op de aan trekkelijkste woningen, die in het kader van de doorstroming een belangrijke rol spelen en omdat als gevolg van de verkoop van een beperkt aantal woningen exploitatie-problemen kunnen ontstaan", zo liet de LWS weten. Vooral het argument, dat hun woningen voor de doorstroming belangrijk kunnen zijn, heeft bij de bewoners van de Waldeck Pyrmontstraat en de Anna van Saksen- straat (behalve de bovengenoemde heb ben ook andere belangstelling) bevreem ding gewekt. Mevrouw Thorn eén van hen zegt: „Mij n huis is nog nooit door een ander bewoond ge weest". Zo geldt dat in de meeste gevallen in dit complex: de bewoners zitten er al zo'n 40 a 43 jaar in. En in die periode heb ben ze zelf vele voorzieningen in hun huis (Gewoonlijk een drie- of vierkamerwo ning) aangelegd. Ze hebben voor een dou checel gezorgd, vaak is op de begane grond een tussenmuur weggebroken, om zo een grotere woonkamer te scheppen. Juist omdat ze zoveel geld in hun huis hebben gestoken, willen de bewoners hem nu ook in eigendom hebben. „We kopen de wo ningen echt niet om ze daarna weer door te verkopen." De regeling van het ministerie laat dat trou wens niet toe: éen van de voorwaarden bij de verkoop van woningwetwoningen is, dat ze de eerstkomende tien jaar niet op nieuw worden verkocht. De bewoners van de Waldeck Pyrmontstraat en Anna van Saksenstraat hebben daar geen moeite mee; ook zouden ze in hun koopcontract willen vastleggen dat de woningen bij een eventuele verkoop na tien jaar het eerst aan de gemeente worden aangeboden en dat ze dan ook dan niet met winst mogen worden worden verkocht. Saamhorigheid Wijkcomité-voorzitter Vervoorn noemt de Waldeck Pyrmontstraat e.o. „het gaafste deel van de wijk, waar een autotochtone bevolking zit." Er heerst een zekere saam horigheid, die een reden is, dat de bewo ners ook graag willen blijven, waar ze nu wonen. „Hier is het ouderlijk huis, waar onze kinderen naar toe komen. Het is hier een soort familiekring", zegt een van de bewoners. Renovatie van de woningen is volgens hun maar op beperkte schaal nodig. Het argu ment dat de gemeente zelf de woningen wil blijven toewijzen, spreek ze niet aan. „Niet zolang in de Merenwijk nog een paar honderd woningen leeg staan. En met al leen die van Nationale Nederlanden." De woningen in de Waldeck Pyrmontstraat en Anna van Saksenstraat zijn al eens van eigenaar veranderd. Een aantal jaren gele den nam de Leidse Woningstichting ze over van de woningbouwvereniging De Goede Woning. Volgens de bewoners voor weinig geld: zes a zevenduizend gulden. De onroerend-goedbelasting geeft aan dat de woningen nu op zo'n dertigduizend gulden zijn getaxeerd. Ook toen hadden sommige bewoners zelf al hun huis willen kopen, maar de overname door de (toen nog) gemeentelijke Woningstichting ging buiten hen om. Smaak Ietwat wrang merkt een bewoner op: „Bin nen hebben we alles zelf opgeknapt. Maar aan de buitenboel, die nodig geverfd moet worden, mag je niet komen. Als we de wo ningen kunnen kopen, willen we ook in de toekomst blijven samenwerken. Bijvoorbeeld: als de buitenboel geverfd moet worden, doen we dat door gezamen lijk iemand in de arm te nemen. Kijk, als een woningbouwvereniging de woningen laat renoveren, worden ze allemaal het zelfde. Nu is iedere woning naar de smaak van de bewoner ingericht." Juridisch gezien, staan de bewoners niet sterk, geeft wijkcomite-voorzitter Ver- voorn toe. De enige mogelijkheid om nu nog hun doel te bereiken is volgens hem: „politiek druk uitoefenen. Dit wordt een feest dat wel lange tijd zal duren. Het is gewoon een kwestie van redelijke argu menten aanvoeren: daar kunnen ze op den duur nooit om heen. In alle partijpro gramma's staat wel ergens dat het eigen woningbezit gestimuleerd moet worden. Laat ze het dan maar eens waarmaken.". JOHN KROON. LEIDEN - De 23-jarige student Jan Vinks heeft een kort geding aan gespannen tegen de Leidse uni versiteit omdat hij op 21 maart geen apothekersexamen mag af leggen. Vinks heeft na zijn docto raal examen farmacie op een week na de gebruikelijke, vier maandelijkse oefenperiode ge daan om zich op het prakticum- examen voor te bereiden. Maar de Leidse hoogleraar prof. dr. J. Polderman vindt dat niet vol doende voor het afleggen van het examen; hij is van mening dat Vinks de volle vier maanden moet doen. Vinks bestrijdt dat met het argu ment dat de oefenperiode na het doctoraalexamen geen wettelijk vastgelegd minimum programma is. "Het is een oefen periode met minimum-eisen", zei hij vanochtend. "En de voor naamste reden waarom ik geen examen zou kunnen doen is dat ze niet het risico konden lopen dat ik met geluk door dat examen zou komen". Tijdens het kort geding, dat giste ren diende voor de Haagse recht bank, betoogde de raadsman van de Leidse universiteit, mr. J. C. de Vroom, dat er sprake is van een programma dat al vele jaren wordt toegepast. Het zou een "gentleman's agreement" zijn dat men dat programma dan ook volgt zoals het is aangegeven. De oefenperiode ter voorbereiding op het prakticum-examen kwam vorig jaar nog in de subfaculteits- raad van farmacie ter sprake. Volgens Jan Vinks, die toen deel uitmaakte van de subfaculteits raad, werd er toen gezegd dat de oefenperiode en de minimum eisen een zaak waren voor de examencommissie en niet voor de subfaculteitsraad. "Nu blijkt dat dat niet zo is, want de subfaculteitsraad moet zo'n pro gramma wel degelijk goedkeu ren", aldus Vinks. Overigens is het niet duidelijk waarom het prakticumpro- gramma niet wettelijk is vastge legd. Een woordvoerder van de universiteit zei vanochtend dat het wel gebruikelijk is. Jan Vinks zit inmiddels danig in spanning. Als hij op 21 maart geen examen mag doen - de rechtbank zou zich daar vanmid- de "Ik wil namelijk in januari volgend jaar bedrijfskunde gaan studeren in Delft. En als ik op 21 maart dat examen kan doen, dan kan ik de volgende twee apothekersexa mens in mei en augustus afleg gen. Daarna kan ik vier maanden stage lopen en dan heb ik het eindgesprek. En dan haal ik het precies. Maar als ik dat examen niet mag doen, moet ik twee maanden wachten. En dan kan ik in januari dus niet in Delft gaan studeren", aldus Jan Vinks. Vereniging van Ouders Voorgeest LEIDEN - Op een bijeenkomst van ouders, familie en voogden van in Voorgeest verblijvende pupillen is een „Vereniging van Ouders Voor- geest" opgericht. De nieuwe ver eniging stelt zich ten doel de belan gen van de zwakzinnige pupillen te behartigen en hun welzijn te be vorderen. Zij wil dit o.m. doen door een schakelfunctie te vervullen tussen ouders, voogden, familie aan de ene kant en medisch en ver plegend personeel aan de andere kant, het verzamelen van informa tie en het vervullen van een advise rende functie. Advocaat van De Bolster: LEIDEN/DEN HAAG - Als de firma De Bolster de korte gedingen verliest die het tegen de bewoners van enkele panden behorend tot het Sijthoff-complex verliest, zul len er andere stappen worden on dernomen om de bewoners uit hun huizen te krijgen. Dat zei gisteren de advocaat van het Leidse aannemers- en slopersbedrijf na af loop van drie korte gedingen voor de Haagse arrondissementsrecht bank. De gedingen waren aange spannen door De Bolster om de panden zo snel mogelijk leeg be schikbaar te krijgen. De advocaat van de firma stelde ook gisteren dat ontruiming nood zakelijk is in verband met renovatie en eventuele nieuwbouw van het complex dat verleden jaar door De Bolster is aangekocht. Van de zijde van de huidige bewonders wordt betoogd dat het De Bolster meer te doen is om de huizen vrij te krijgen voor de verkoop. Zij wijzen erop dat enkele panden al verkocht zijn door De Bolster, terwijl in het pand DEALER BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging VI. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 Vliet 28A regelmatig potentiële ko pers een kijkje komen nemen. De hoofdbewoner van dit pand is bereid zelf dit pand te kopen, maar zegt dat de firma De Bolster niet ingaat op zijn verzoek. Naar aanlei ding daarvan vroeg de president van de rechtbank mr. Blaauw aan mr. Oomen, de advocaat van De Bolster, te bevorderen dat serieuze onderhandelingen hierover geopend zouden worden. De advo caat had namelijk betoogd dat De Bolster best wel tot verkoop gene gen zou zijn als een redelijke prijs geboden zou worden. In de gisteren gehouden korte ge dingen ging het er vooral op of er een huurcontract bestaat waaraan De Bolster zich te houden heeft en waaraan de bewoners dan huurbe- scherming zouden kunnen ont- leenen. De advocaat van De Bolster mr. Oomen bracht naar voren dat met de vroegere eigenaar alleen een afspraak bestond over vergoeding voor het gebruik van het pand, iets anders dan huur. De bewoners van de panden Vliet 28A en Molensteeg 27 overlegden papieren waaruit naar hun idee zou blijken dat er sprake is van huur. Na afloop van de korte gedingen zette mr. Oomen uiteen dat de firma weet waar zij aan toe is na de uit spraak. ook al worden de gedingen verloren. Dan is tenminste vastges teld door de president van de rechtbank of er sprake is van huur- bescherming of niet, hoopt de raadsman. Op grond van de feiten die dan vast komen te staan zal de firma De Bolster verder proberen de panden te ontruimen. Volgende week woensdag zal in alle gedingen die gediend hebben uitspraak worden gedaan door pre sident mr. Blaauw. Kunst onder het stof LEIDEN - Het stedelijk mu seum De Lakenhal zal binnen kort weer keurig schoon zijn. Dat was het de laatste tijd wat minder, omdat de stofdoek en het sopje er in het museum sinds 1 februari niet meer aan te pas zijn gekomen. Dit alles door het vertrek van mej. Se- lier, die vroeger het museum schoonmaakte en wier werk tijdelijk werd overgenomen door een schoonmaakbedrijf. Door gebrek aan geld moest het werk vorige maand wor den stopgezet. B en W hebben inmiddels, met instemming van de raads commissie cultuur, besloten om geld beschikbaar te stellen, om wederom een schoon maakbedrijf, de fa. Kouwen uit Leimuiden, aan te trekken, om De Lakenhal netjes te houden. r volgens de bewoners sprake is van een Q"y0J* iVZlL LEIDEN/DEN HAAG - De Tweede-Kamerleden Dees en Veder-Snut (beiden WD) willen dat het kabinet nu snel een beslis sing neemt over de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De kamerleden hebben daarop aangedrongen in schrifte lijke vragen aan de staatssecreta rissen Klein (Onderwijs en Weten schappen) en Hendriks Volksge zondheid). Zij wijzen erop dat het kabinet eerst in oktober van het vorig jaar een beslissing zou nemen en vervol gens uiterlijk 1 maart. LEIDEN - Nogmaals zal overwogen worden of de huizen aan de zuidzijde van de Derde Haverstraat plaats moeten maken voor tuinen voor de woningen aan de Vierde Bin nenvestgracht. Dit mag opgemaakt worden uit de discussie die gisteravond over dit punt in de commissie voor ruimte lijke ordening is gevoerd. Vooral de bewoners van de pandjes Haverstraat 85 en 87 wierpen zich op voor behoud van deze kleine woningen. Toen zij enkele jaren ge leden deze pandjes kochten was er nog niet direct sprake van sloop. Voor een deel met subsidie hebben de bewoners hun huisjes gemoder niseerd en opgeknapt. Hun betoog gisteravond kwam erop neer dat er een keuze gemaakt moet worden: wat vindt men belangrijker, tuin tjes of huizen? Wethouder Waal gaf volmondig toe dat inderdaad in het renovatieplan van 1975 nog geen sprake was van afbraak van deze zijde van de Derde Haverstraat. Het is een latere ont wikkeling geweest die ertoe heeft geleid dat nu in het bestemmings plan voor de Haver- en Gortbuurt sloop wordt voorgestaan. Argu menten daarbij zijn dat door sloop van deze huisjes lucht en licht komt voor de huizen aan de Vierde Bin nenvestgracht, terwijl de kwaliteit van de bebouwing van de Derde Haverstraat slecht bevonden is. Kamerleden: snel besluit Op die kwaliteitsbeoordeling had vooral Laurens Beijen (PPR/D'66) kritiek. De laatste jaren zijn de huis jes alleen nog maar van buitenaf beoordeeld. Het puntensysteem dat daarbij gehanteerd wordt, achtte hij eveneens onjuist. Een huisje met twintig strafpunten wordt in principe als slecht gekwa lificeerd. Als een woning alleen maar aan de voorkant ramen heeft levert dat gelijk al 21 strafpunten op. Dat betekent dat een rug-aan- rughuisje per definitie al als slecht gekwalificeerd wordt. Beijen wees op de absurde consequentie dat dan ook alle hofjeswoningen zou den moeten verdwijnen. Ham (CDA) viel de opstellers van het bezwaarschrift tegen het be stemmingsplan bij: wanneer wo ningen nog goed zijn, en als ze op geknapt zouden zijn met gemeen tesubsidie, dan moeten ze in prin cipe blijven staan. Maar wel moet daarbij bekeken worden hoe de omringende huzen zijn. Als het me rendeel van het rijtje veel slechter is, kan het noodzakelijk zijn toch het hele rijtje inclusief de goede woningen, te slopen. De bewoners wezen erop dat hun inziens de over ige gemeentewoningen in de Derde Haverstraat relatief goedkoop weer goed te maken zouden zijn. Ham: „Als de twee woningen nummer 85 en 87 voor subsidie in aanmerking komen voor noodherstel, dan moet bekeken worden of ook de andere woningen hiervoor in aanmerking kunnen komen". Uit de discussie kwam naar voren dat bij een keuring in 1968 de wo ningen Haverstraat 85 en 87 tot de slechtste behoorden, terwijl deze twee nu, na het nodige opknap- werk, duidelijk beter zijn dan de rest. De commissie sprak zich op het eind van de discussie niet uit over het wel of niet handhaven van de woningen. Wethouder Waal merkte op dat het college van B en W een en ander nog eens zou overwegen voordat een definitief voorstel zou worden gedaan aan de gemeente raad. Bestratingsplan LEIDEN - In de komende twee maanden staan in Leiden de vol gende herbestratingswerkzaam- heden op het programma: deze week werd begonnen met de De Ruijterstraat en de Hogerbeets- straat. Aansluitend daarop zal de Van Oldenbarneveltstraat worden aangepakt. Tenslotte begint in de week van 28 maart tot 1 april de hejbestrating van de Pieterskerk- choorsteeg.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3