DOCOS KIJKT OM IN WROK Leidse roeiers niet optimistisch Derde promotie voor V/ Stars Direkt leveib Met gratis n jubileum Alfasud ti. schuifdak. Landbouwprijzen in Europees parlement Ondanks gereedkoming kantine Tom Okker start in Ahoy tegen Brit Cox VRIJDAG 18 MAART 1977 SPORT PAGINA 17 LEIDEN - De voetbalvereniging DOCOS kampt, anno 1977, nog met de naweeën van wat Mussert en consorten in de Tweede Wereldoorlog hebben aangericht. Wat bezielde de zo verfoeide NSB'er toendertijd om vlak buiten Leiden een grijs massief stuk beton, dat nimmer een viaduct werd, neer te zetten vraagt men zich bij DOCOS af. Nu zitten ze er mee. ROTTERDAM - Tom Okkcr heeft zichzelf niet slecht be deeld bij de loting voor het vierde A.B.N. tennistoernooi, dat dinsdag a.s. in het Rotter damse sportpaleis begint. Ne derlands succesvolste tenni- sprof mocht zelf een greep in de champagnekoeler doen en pakte prompt Mark Cox. Het oordeel van Okker: "Met Cox weet je het nooit. Hij slaat hard zowel van forehand als backhand en heeft een knal lende service. Maar doordat hij zo hard slaat, slaat hij ook wel eens mis. Al met al geen slechte tegenstander". Aange zien daarna de winnaar van de ontmoeting Drysdale-Parun wacht, is een halve finale plaats voor de Nederlandse Zwitser geenszins uitgesloten. In het dubbelspel zal Okker met zijn vaste partner Woytek Fibak uitkomen tegen het duo Alexander/Drysdale. Met vijf spelers van de wereld toptien in de gelederen (Nasta- se, Orantes, Panatta, Solomon en Dibbs) had Ahoypublici- teitschef Harm Scheepbouwer geen moeite met het komende toernooi te kwalificeren als het sterkste ooit in Nederland gehouden. Dit ondanks de af wezigheid van Björn Borg. WCT dacht de Zweedse Wim- bledonkampioen te hebben ge contracteerd, maar tegelijker tijd waren nog enkele tenni- sorganisaties dezelfde mening toegedaan. Bij de rechter ligt nu een schadeclaim van 5,7 miljoen dollar. Het sportpaleis wil daar eventueel ook wel een graantje van meepikken en heeft via de afdeling juridische zaken van de gemeente Rot terdam WCT aansprakelijk ge steld voor Borg's afwezigheid. Naast Borg zal ook Rod Laver niet in Rotterdam van de par tij zijn. De ex- Wimbledonkampioen heeft on langs een spier gescheurd en is voor vier weken uitgescha keld. Vervangers zijn de Zuid afrikanen Cliff Drysdale en Rav Moore, van wie eerstge noemde het Amerikaanse staatsburgerschap heeft ge kregen. Ray Moore is een van de weinige spelers, die vorig jaar tot tweemaal toe Jimmy Connors heeft verslagen. De beschuldigende vinger wijst echter richting stadsbestuur, dat DOCOS op het Morscomplex geen andere plaats liet voor het bouwen van een kantine dan op of onder de grauwe, verweerde steenmassa, waarvan de contouren aan de rand van het oefenveld oprijzen. De na righeid was te voorzien. Hoewel vanaf morgen inplaats van het door Mussert geplande water een heel ander vocht zal vloeien laat DOCOS-voorzitter Reizevoort het bij de opening van de* steenklomp niet na ongemeen hard na te trap pen richting gemeente. En er zijn er meer te laken, viridt hij. Terug naar november '75. DOCOS zou overgaan van de Kikkerpolder naar de Mors waar drie nieuwe vel den de club toelonkten. 'Het ding' stond in de weg. Over opblazen was al eens eerder gesproken, maar de 600 ton puin weghalen bleek te duur Effectief maken was het al ternatief en DOCOS kreeg die op dracht mee, in de tekeningen van het Morscomplex was voor een an dere plaats om de kantine te bou wen eenvoudigweg geen rekening gehouden. Door Ad van Kaam Best aardig "Het leek best een aardig idee", zegt DOCOS-voorzitter Reizevoort nu. "maar hadden we de conse quenties maar vantevoren kunnen overzien. Amateurs als we zijn ac cepteerden we de uitdaging, zonder te weten waar we aan begonnen. De gemeente moet gegniffeld hebben, die was er van af. Vijftienduizend gulden subsidie kregen we, verder niets. Geen enkele leidraad hoe de boel aan te kleden. Nog opgewekt zijn we. met een begroting van 2'te ton. naar een architect gestapt. En toen begon de ellende pas goed". DOCOS keurde achtereenvolgens plannen van vijf en vier ton als on verantwoordelijk af en hield voet bij stuk wat betreft die 2'lt ton, met de gedachte, dat het toch wel duur der zou uitvallen In het voorjaar '76 werd met de bouw en een aantal acties om geld bijeen te brengen gestart. Naarmate de tijd vorderde kreeg het bestuur de ene na de an dere tegenvaller te verwefken. De acties vlotten niet, de zelfwerk zaamheid viel zwaar tegen en op de bouw zelf werd flater op flater ge slagen. Mooi voorbeeld: boven het plafond werd een zeer ingewikkeld afzuigs- vssteem geconstrueerd, maar toen puntje bij paaltje kwam werd de keurde™686 brandgeVaar' af6e- Het bestuur vat, DOCOS: blij Nog eentje: een onderaannemer ondermeer de bekleding van leek op het oog snel en degelijk, buitenkant, moest DOCOS maar toen hij weg was bleken deu ren krom. dorpels te breken etc. Daarnaast moest Reizevoort een constante strijd voeren om geld verslindende ideên van architecten en aannemers te ontzenuwen. De kosten liepen onderhand UTRECHT - Door een kleine overwinning (59-63) op het Utrechtse OSG is het Leidse VAK Stars gisteravond kam pioen van de tweede divisie geworden. De Leidenaars boekten hun 20ste zege in successie en zijn met nog twee wedstrijden te spelen voor alle ploegen onbereikbaar ge worden. OSG, dat zelf tegen de degradatie aankijkt, heeft voor eigen publiek de winst bepaald niet cadeau gegeven, maar kon toch de bij rust bestaande marge van 10 punten (27-37) niet verder verkleinen dan tot 4. Naar de eerste divisie r het vege geldgebrek laten Op de rand Aan de schier eindeloze reeks van tegenslagen en teleurstellingen deze week een eind. Terug- hoog op, dat eigen geld (eén ton), kijkend zegt Reizevoort: „Als een banklening (1 ton) en subsi dies C/2 ton) lang niet toereikend zouden zijn om de 'klomp' te dich ten Een gulle gever sprong tijdig zodat het karwei toch afgemaakt het van tevoren hadden geweten hadden we het nooit gedaan. Ba lancerend op de rand van faillise- ment klopten we bij de gemeente extra subsidi ilachen selaar komen. Binnen stonden we weer buiten met nul op request. Zoiets komt hard aan. Nee. van de gemeente hebben wij onze buik wel vol. De medewerking van de leden is ook tegengevallen. Als voorzitter spijt me dat te moeten zeggen" Toch wil de DOCOS-voorman. on danks alles, zijn betoog niet in mi neur afsluiten. Net als bij het voet bal weet hij. dat uiteindelijk alleen het eindresultaat telt. "Ik ben niet somber, absolut niet", zegt hij, in een poging het heb er geen nacht van wakker gele gen. Me er gewoon in vast gebeten. Zo zakelijk en nuchter mogelijk de boel getracht te analyseren. Mor gen, op de receptie, zal ik echt met een hoge borst rondlopen, al zal ik dat niet laten merken. Dat staat zo raar. Ik ben echt wel trots op wat er uiteindelijk tot stand gekomen is, tenslotte kunnen wij nu beschik ken over een unieke en zeer fraaie kantine. Ook over de financiële af wikkeling maak ik me geen zorgen, dat komt heus wel voor elkaar. En al met al heb ik er vreselijk veel van kon worden. Een aantal plannen, 50.000 Gulden. Moesten we bij Tes- gaande te camoufleren. "Eerlijk, ik .geleerd. Toch ook wel positief LEIDEN - Morgen begint voor de Nederlandse roeiwereld het nieuwe wedstrijdseizoen. Op de bochtige Amstel tussen Ouderkerk en Amsterdam worden de Heineken-vierkamp en volgende week zondag de Head of the River verroeid. De vierkamp is het van het schaat sen afgekeken vier afstanden- toernooi de Head is een 8 km lange achtervolgingsrace. Beide wed strijden worden alleen in de acht en dubbelvier gevaren. Daarmee gaat een wedstrijdseizoen van start dat voor Nederland van groot belang is. Immers, de we reldkampioenschappen worden dit jaar op de voor 2V2 miljoen gulden verbeterde Bosbaan gehouden. Voor de Oranje-roeiers zal het niet meevallen goed voor de dag te ko men. De top is na het debacle in Montreal (geen finaleplaatsen) erg smal geworden. De elitegroep roeit, net als voorgaande jaren voorname lijk in de twee zonder stuurman, het boottype dat het meest van de techniek eist. TAC-praeses Roèll laat dit doen. omdat: „we op conditioneel gebied de mindere van het Oostblok zijn, maar met een perfecte techniek kunnen we het nog ver schoppen". Er zijn op dit moment slechts twee toptweeën in Nederland: de ge broeders Vervoort (Nautilus. Rot terdam) en Van der Plas/Kroes (Dudok/Laga). Van der Plas en Kroes prefereren, evenals hun combinatiepartners Klem en Nolet (Laga/Nereus) de twee boven het geweld van de acht, kamp en Head verroeid worden en verschijnen daar dan ook niet. De Vervoortjes starten in een 2e divisie-acht met Proteus-en DDS- roeiers. Favoriet voor de zege in de twee openingswedstrijden is de clite-acht van het Amsterdamse Nereus. Het lichte eliteveld is heel wat gro ter 9 ploegen, die echter niet alle maal van eliteniveau zijn. Een favo riet valt hier moeilijk aan te wijzen. Orca/Njord, vorig jaar vierde op de YV.K.. is slag Paulssen kwijt geraakt en heeft nog wat moeite om een goede eenheid te worden. De damestop is bedroevend klein. vormt, hoop ik daarbij te zitten." Asopos-De Vliet-praeses Peter Jurgens is gematigd optimistisch: „Slechter dan vorig jaar kan het niet gaan en bij de najaarswedstrij den hadden we de stijgende lijn weer te pakken. Kampioenschap pen hoeven we niet direkt te ver wachten." Asopos start met een senior-a acht in de tweede divisie. Jurgens: „Het is nog niet helemaal een eenheid, je kunt zien dat er verschillende ploe gen in één boot zitten". De twee lichte ouderejaars vieren roeiden liever niet in de acht en blijven de komende weekenden acht heeft elite- dan ook thuis. Met r roeisters aan boord, namelijk Ne- Trudy Jongenelen (DDS) en Bar bara de Jong (Njord) zitten in de skiff en roeien de komende weken geen wedstrijden. Bij de Leidse verenigingen ver wacht men van dit seizoen niet al te veel. Rob Robbers van Die Leythe: „Ik geloof niet, dat er dit jaar door Die Leythe topprestaties geleverd gaan worden, maar ja, je weet het nooit. Het is al vaker voorgekomen, dat we een matige start hadden en naderhand blik na blik wonnen. We brengen nu een nieuwelingen-acht op het water, die wel redelijk loopt. Het ziet er nog wat vluchtig uit, maar op de door Asopos georgani seerde Zijlhead roeide ze de snelste tijd. Verder hebben we een meisjes-juniorendubbelvier, net bij elkaar zit. Technisch daar nog wel wat Zelf blijf ik skiffen de lichte loopt goed. De daarvan zijn ook uitgenodigd voor centrale trainingen evenals de oudere-jaars dames dubbelvier Asopos heeft verder nog eerstejaars zware en lichte achten en twee da- lichte elite-, mes nieuwelingen-achten. En veelvoudig nationaal Ed Maan is terug uit Afrika. Hij bereidt V/Stars promoveert nu automatisch naar de eerste divisie, waar vo laatst in het seizoen 1966-1967 een Leids team (Bona Stars) uitkwam. De titel van de Leids-Surinaamse club betekent tevens de derde achtereen volgende promotie, want twee seizoenen geleden kwam V/Stars als LISC nog uit in de tweede klasse van het district Den Haag. Vorig jaar werd V/Stars ongeslagen kampioen van de eerste klasse en promo veerde naar de tweede divisie, die dus na een eenjarig verblijf weer wordt verlaten. Binnen het bestuur van V/Stars bestaan plannen om de ploeg de eerste divisie te laten overslaan om direct eredivisie binnen te stappen, maar een aantal voorstanders van die gedachte lijkt niet al te groot. Ook coach Rudy van Eijck wil liever de krachten van zijn eerste team testen in de eerste divisie en wil die volgend jaar het liefst als titelhouder weer verlaten. Halve finale Trotters De oprichting van een nieuwe basketbalclub, de Nijssen Trotters, een jaar geleden deed het district Den Haag nogal wat stof opwaaien. Op de districts-vergadering werd hard van leer getrokken tegen de piepjonge club, die eigenlijk een onderafdeling vormde van "grote broer" Merca- sol. De oppositie kwam met name van de clubs die spelers aan Trotters verloren. Leiderdorp en Luba. De Trotters moesten een opvangcentrum worden voor de senior wor dende jeugdspelers die Mercasol zelf niet kon plaatsen. Jeugd die Lei derdorp en Luba ook graag inlijfden of al ingelijfd hadden, hetgeen ten dele ook de felle weerstand van genoemde verenigingen tegen de Trot ters verklaarde. Anderen zagen in het ontstaan van een nieuwe club (de 6e in Leiden) een verdere versplintering van krachten. Alle weerstand en kritiek ten spijt kwam Trotters onder leiding van Peter Kasteloo dit seizoen terecht in de eerste klasse van het district Den Haag. De ploeg samengesteld uit spelers van Mercasol-jeugd, het eerste-en tweede team van de Leidse eredivisionist (Moerer, Plomp) en van Lei derdorp (Paulides.Pleij) en Luba (Kales). Men reknde bij de start min of meer op het direct halen van de districtstitel, een streven dat in een vroeg stadium door nederlagen tegen o.a. het Delftse DAS al moest worden I opgegeven. Succesvol debuut De Trotters bezetten overigens wel de tweede plaats in de eerste klasse en kunnen terugzien op een succesvol debuut. Dat succes kan nog worden vergroot wanneer de Leidenaars er in zouden slagen de finale te halen van de strijd om de Nederlandse basketbalbeker(B). De Trotters hebben alle kansen hierop nog in eigen hand. vanavond (Merenwijk. 20.15 uur) is de eerste wedstrijd uit de halve finale tegen tweede divisie C-koploper Hoofddorp. De return volgt begin april. De Trotters zijn het enige districtsteam dat tot de halve eindstrijd is door gedrongen en lootten de meest geroutineerde ploeg van het overgeble ven viertal (de andere wedstrijd gaat tussen AP/Haarlem Cardinals en Sea Devils). Hoofddorp heeft oudgediende Vespa Emanuelson (ex-Fiat Stars) als be trouwbare spil en beschikt bovendien over enkele snelle, stevige re- bounders. Het zal voor de Leidse formatie ook niet makkelijk worden een goede basis te leggen voor een uitwedstrijd en het bereiken van de finale maar kansloos is men zeker niet HANS JACOBS zich voor op de skifhead. Bij Njord is volgens praeses Jaap uitstekend'óp. Voorts jaar erg veel won. is door blessures gehalveerd. Een twee dejaars senior-A vier vult het gat dubbeltwee of een dubbelvier De Dutry van Haeften. de kwantiteit groot maar de kwaliteit moet nog verder omhoog. „Wij hebben, vooral in het lichte veld, toproeiers in huis, in ieder ge val moeten we op subtopniveau goed mee kunnen draaien, maar ook de top is haalbaar." Njords lichte elite vier, die vorig ;en seizoen samen met Orca in de acht die vierde werd op de W.K., roeit in z'n alt geheel door. Harald Punt traint te schaven, stug in zijn skiff en hoopt zijn WK- als de TAC zilver ('74) op z'n minst te Senior-A acht, die v.'rig tweedejaars lichte A-acht en een zware B-vier. Het eerstejaar be staat weer uit de traditionele zware en lichte acht. De zes ouderejaars dames van Njord roeien in de acht, aangevuld door Die Leythe en Skill. De eerste jaars damesacht completeert de njordploegen. Opvallend is dat alle Njordploegen met blessures te kampen hadden. Praeses Dutry hierover „Uit louter enthousiasme trainen ze zichzelf letterlijk kapot." KEES DE RUYTER. ADVERTENTIE Alla Romeo Nederland bestaat 10 jaar. Ter gelegenheid daarvan een speciale Alfasud ti met als extra een Hollandia Skysiglit schuifdak terwaarde van f750,- voor de normale prijs af importeur Amsterdam van f 15.190,-,incl. BTW. i' De voorraad is beperkt. DEN HAAG (ANP) - Wanneer het Europese Parlement,volgende week dinsdag en woensdag in Luxemburg, probeert tot een uit spraak te komen over de EG- landbouwprijzen in het komende seizoen, zal de communistische fractie waarschijnlijk de doorslag kunnen geven. Met een uiterst kleine meerderheid - tien tegen ne gen stemmen - is de landbouw- commissie, die de krachtenver houding .in het parlement zelf weerspiegelt tot de conclusie ge komen dat de landbouwprijzen niet met gemiddeld drie procent zoals de Europese Commissie wil, maar met ten minste vijf procent moeten worden verhoogd. De samenwer kingsorganisaties van Europese boeren, de COPA, en in het bijzon der het Koninklijk Nederlands Landbouwcomite, beschouwt een verhoging met 7,4 procent als een AIDUCM o/H Dl SM. AUT0BEDR. DO VAN NIELEN B.V. ALPHEN 3/0 RIJN. Wilhelmmalaan 13-17, Tel 01720-91291/72884 LEIDEN: B.V. AUT0M. IMP. H. A. MAASLAND De landbouwcommissie uit het parlement heeft zich niet aan een uitspraak over de melkprijs ge waagd. In geheel noordoost Europa neemt de melkproduktie enigzins toe en het verbruik wordt steeds minder. De botervoorraad, thans een kleine 200.000 ton, kan in de loop van het komende seizoen stij gen tot 550.000 ton, en de voorraad magere melkpoeder, vorig jaar nog 1.120.000 ton. kan dit jaar tot 1,7 a 2 miljoen ton doen toenemen. Om de markt in evenwicht te brengen zou de melkprijs met ca 20 procent moeten worden verlaagd maar dit is, aldus de landbouwcommissie, 'politiek en maatschappelijk niet haalbaar'. De Europese commissie heeft voorgesteld de melkprijs later dan de andere prijs, namelijk pas per half september, met 3 procent te verhogen, en op hetzelfde moment een zgn. medeverant woordelijkheidsheffing van 2,5 procent in te voeren. Het resultaat zou zijn, dat de melkprijs met slechts een half procent zou stijgen, (de medeverantwoordelijkheids heffing beoogt de zuivelboeren fi nancieel medeverantwoordelijk te maken voor het melkoverschot). De socialistische fractie is, zo ver klaarde het tweede kamerlid Kees Laban, tegen het voorstel, de land bouwprijzen in het algemeen met ten minste vijf procent te verhogen. Maar in de Benelux en West- Duitsland waar de produktiekos- tenmetca. 10 procent zijn gestegen, zou de melkprijs met meer dan 3 procent moeten worden verhoogd, bijv. met 2 procent op 1 april en nogmaals 2 procent per half sep tember, aldus de socialisten. De Gaullistische fractie in het Eu ropese parlement heeft een motie van wantrouwen tegen de Euro pese commissie ingediend, uit pro test tegen het feit dat zij de uitvoer van boter naar de Sowjet-Unie en Polen heeft stopgezet. Als deze mo tie een meerderheid krijgt is de commissie 'het dagelijks bestuur' van de gemeenschap, verplicht af te treden. Maar het tweede-kamerlid Jan de Koning (chr. dem.) zei giste ren in Den Haag niet te verwachten dat zij veel steun, of zelfs maar de vereiste meerderheid zal krijgen. Jenkins De Europese commissie, het dage lijks bestuur van de Europese Ge meenschap, zal alles doen wat in haar vermogen ligt om de commis sie te laten deelnemen aan de eco nomische topconferentie, die begin mei. in Londen gehouden wordt. Dat heeft de voorzitter van de Eu ropese commissie, de Brit Roy Jenkins, gisteren in Brussel beves tigd Jenkins brengt volgende week maandag en dinsdag, een of ficieel bezoek-aan Nederland. Tij dens dat bezoek zal hij eerst met de Nederlandse premier Joop den Uyl, en later met andere leden van het Nederlandse kabinet 'uitvoer ige gesprekken hebben.Jenkins is de mening toegedaan, dat hij en het Nederlandse kabinet in Den Haag een grote overeenkomst zullen hebben in hun standpunten dat de europese gemeenschap als zodanig niet uitgesloten kan worden van het deelnemen aan de economische wereld-topconferentie, begin mei in Londen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17