i§Süf Kerk in Oost-Europa: plaats om uit te praten naar Kamer commissie "Huurders komitee" Verbreding Oude Singel? onssm DE BIJBEL OP EEN DUBBELTJE "IEDERE BAPTIST IS EEN GETUIGE" Ontwerp voor stadskantoor is gewijzigd Waardeiland vooral voor Leidenaars Commissie akkoord met bouwfonds voor Leidse bibliotheek PAGINA 11 VRIJDAG 18 MAART 1977 Het kleine glasplaatje op deze foto, dat de grootte heeft van een dubbelt je ^evat de 1500 pagina's van de .King James Bible". De letters van de tekst op dit plaatje hebben een gtootte van 3,8 micron (1 micron is 111000 mm.). Elke pagina meet 03 bij 0,5 mm. Om de tekst te kunnen lezen, moet ge bruik gemaakt worden van een driehonderd maal vergrotende mi croscoop. Dit technische kunst stukje werd gerealiseerd in Amerika als een on derzoek naar de grenzen van de fotografisch te bereiken scherpte. Het laboratorium bouwde speciaal voor dit doel een microscoopcamera, waarmee het mogelijk was, op een speciaal ge prepareerd glasplaatje een scheidend vermogen van 2000 lijnen per mi- limeter te bereiken. Youth for Christ Nederland gaat in het najaar een nieuwe opzet ge ven aan haar koffiebars, die de be zoekers de mogelijkheid biedt zelf actiever te zijn. Men denkt al aan discussie-avonden over bepaalde thema's en aan cabaret met een in breng van het publiek. Het is de be doeling, een enquête te houden om erachter te komen wat de belang stellenden graag willen. Hoewel de vraag naar het evange lie, volgens Youth for Christ, niet afneemt, vindt de beweging toch dat er meer zorg besteed moet wor den aan de inhoud van de te presen teren programma's. Drs. J. F Vink, adjunct-directeur, heeft de indruk, dat jonge mensen nu minder bereid zijn tot een gesprek dan een paar jaar geleden. Zondagmorgen om 10 uur wordt in de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg in Leiden een jeugd dienst (ook voor ouderen) gehou den waarin dr. W. van der Zwaan te Leiden zal preken over de vraag waarvoor wij bidden. Een combo uit Sassenheim verleent medewer king. Na de dienst is er koffie. In september begint de stichting Reformatorische Bijbelschool een nieuwe opleiding in Zeist, waar zij al een driejarige dagschooloplei- ding heeft. Er komt nu een eenja rige vormingscursus voor mensen die, gezien hun vooropleiding, tot het technisch, administratief of verplegend middenkader behoren of die een andere opleiding hebben Dominee Buskes. 77 jaar, die van zijn hartspecialist het advies kreeg niet meer te preken: "Ik kan onmo gelijk zeggen dat ik er gelukkig mee was. Er is een leegte in mijn leven gekomen, waarmee ik, hoewel ik nog genoeg te doen heb, nog geen weg weet" (gelezen in "Hervormd Nederland" van deze week). met een gelijkwaardig ervaringsni veau. Het doel van de opleiding is, de bijbel te bestuderen maar ook veel aandacht te geven aan vragen van onze tijd en aan ethische vraag stukken in industrie, verpleging enzovoort. Uitgelote studenten zijn ook welkom. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot: Reformatorische Bijbelschool, Slotlaan 241, Zeist, telefoon 03404-24166. In Elburg is de stichting "Natio naal Orgelmuseum" opgericht Het doel is om te komen lot de in richting van een museum dat een overzicht geeft van de orgelbouw en de orgelhistorie in ons op dit ge bied zo rijke land. De Elburgse or ganist Maarten Seijbel is voorzitter van de stichting. Het programma voor de bouw van rk kerken in het bisdom Rot terdam bevat voor de komende ja ren 1 nieuwe kerk per jaar. Dat be rust op regeringsvoornemens ten aanzien van de ruimtelijke orde ning. Veranderen die ingrijpend, dan zal ook de kerk haar uitgangs punten moeten herzien, aldus drs. H. van der Ven, econoom van het bisdom. De Tsjechische overheid heeft nogal wat te stellen met de kerk. die in meerderheid rooms-katholiek is en die zich ten opzichte van Charta 77 een beetje op een afstand heeft gehouden. Iedere dominee en priester moet, om te kunnen wer ken, een vergunning hebben. De overheid zorgt weliswaar voor de financiën, maar dat betekent bij voorbeeld wel, dat de domineessa larissen (Gemiddeld 300 per maand) ver zijn achtergebleven. De meeste domineesvrouwen werken erbij. In de nesten De evangelische kerk toonde zich destijds nogal ingenomen met het „menselijke gezicht" dat de rege ring van Dubcek aan het commu nisme probeerde te geven. Toen de „Praagse lente" onverhoeds werd gevolgd dooreen Moskouse winter, weigerde de kerk aanvankelijk aan de eis tot herroeping van haar ver klaring ten gunste van het Dubcek-bewind te voldoen. Ze is de huidige regering later wel eni germate tegemoet gekomen, maar die eist nog steeds een duidelijker verklaring van de kerk, terwijl an derzijds met name jonge predikan ten, verenigd in de beweging voor „nieuwe oriëntatie", juist een radi caler „nee" tegen het regime willen laten horen. De kerk is hiermee wel „in de nesten" (woorden van prof. Rasker) terechtgekomen. Dominees die geen vergunning van de staat krijgen om als zodanig werkzaam te zijn, hebben, als ze voldoende bekwaam zijn, wel uit zicht op een andere baan, maar dan niet op zo een dat ze de geest van het volk nog kunnen beïnvloeden. Voorbede Bewust levende christenen in Oost-Europa weten heel goed dat zij niet zonder gevaar kunnen ge tuigen van al te westers gekleurde vrijheidsidealen. Dan kun je na tuurlijk zeggen: het communisme is onze vijand; de kerk wordt be dreigd. "Maar", aldus prof. Rasker, "je kunt het ook zo zien dat ook deze wereld een plaats kan zijn voor getuigenis, voorbede en dienst". OEGSTGEEST - De kerk in Oost-Europa heeft nog altijd haar pastoraat. Zij ontdekt hoe langer hoe meer de behoefte daaraan. Er moet een plaats blijven om te kunnen uitpra ten. De kerken daar hebben niet zozeer tot taak problemen op te lossen als wel een luisterend oor te hebben. De ker kleden zelf kunnen gaan waar zij willen. Dat betekent dat de kerk zich in deze voor haar niet gemakkelijke situatie toch nog kan bewegen in het grensgebied tussen pastoraat en apostolaat (het doorgeven van het evangelie). Een en ander zei de Leidse emeritus-hoogleraar dr. A.J Ras ker in een lezing over kerkelijk le ven in Oost-Europa. Hij hield deze in het Hendrik Kraemer-instituut te Oegstgeest, in het kader van een serie vrijdagavondlezingen. Prof. Rasker, die zich al vele jaren inzet voor het bevorderen van het contact met Oosteuropese christe nen en voor de dialoog tussen chris tendom en marxistische ideologie in de communistische wereld, liet in deze voordracht vooral uitko men dat de religieuze situatie in dit deel van Europa van land tot land verschillend is. Uitbreiding De orthodoxe kerk in de Sowjet- Unie kent geen apostolaat (wer vingsactiviteit). Men mag zich niet bemoeien met mensen die niet tot de kerk behoren. De baptisten ech ter breiden zich voortdurend uit. In 1962 telden ze, naar schatting, 550.000 gedoopte leden, verdeeld over 500 gemeenten. Toen prof. Rasker tien jaar later naar de aantal len vroeg, kreeg hij precies dezelfde te horen, omdat men met de werke lijke cijfers liever niet te koop loopt. Om de totale aanhang te meten, kan men ze gerust met vier vermenig vuldigen. Iedere baptist is. aldus Rasker, een getuige van zijn geloof. En dat slaat aan, alle atheistische propaganda ten spijt. Geschreven bijbelgedeel ten gaan soms voor 400 van de hand. In Moskou staat een vrij grote baptistenkerk die elke zondag drie keer stampvol is voor een twee uur durende dienst, en ook in de week nog twee avonden. Er zijn eigenlijk te weinig kerken. Het zijn vooral de „initiatief baptisten" die het moeilijk hebben met de overheid. Hun geloofselan verzet zich tegen de straffe voor schriften van de staat. Daarom houden zij bijvoorbeeld wél zon dagsschool en straatprediking. Prof. Rasker schatte het aantal ge vangenen onder deze groep op een 600. "De doorzetters in de kerk zijn de martelaren", zo typeerde hij hun positie. Hij zag in deze godsdienstige ople ving een bevestiging van het feit dat de geestelijke leegte in de marx istische wereld naar vulling zoekt. De mens kan bij brood alleen niet leven. Het geloof geeft antwoorden waar de communistische ideologie verstek laat gaan. Prof. Rasker besteed echter de ge dachte, dat de „echte" christenen alleen in de „ondergrondse kerk" te vinden zijn. Alsof alle anderen als karakterloze meelopers afgeschil derd moeten worden. Het is even goed een christelijke levenshou ding om in de gegeven omstandig heden zijn geloof te beleven en trouw te blijven. Het is voor het communisme geen eenvoudige zaak, mensen voor zijn leer te winnen. "Doorgewinterde ideologische communisten zijn er niet zo bar veel". De partij ziet de dialoog tussen christenen en marx isten als iets gevaarlijks. Maar ook het Vatikaan is tegen dialoog. Omstreden Volgens prof. Rasker is de verkla ring aangaande de rechten van de mens (1948) van het begin af in de communistische wereld een om streden zaak geweest, omdat daarin wel uitvoerig de persoonlijke rech ten van ieder mens aan de orde ko men maar niet de sociale rechten van mens en gemeenschap. "Wij moeten er een beetje voor oppas- Prof. Rasker ...doorzetters zijn martelaren... sen, de mensenrechten niet uitslui tend op het persoonlijke recht te concentreren", zei hij. Ook Charta 77, het manifest waar mee ongeveer 300 Tsjechen van al lerlei levensovertuiging dit jaar in luidden, handelt, zo meende Ras ker, voornamelijk over de persoon lijke mensenrechten. Hij kwalifi ceerde dit document, waarin indi viduele christenen en marxisten samen protesteren tegen de schen ding door het huidige Husak- regime van de overeenkomst van Helsinki, als een „vrij beleefde brief'. Drie van prof. Raskers Tsjechische vrienden behoren tot de onderte kenaars. Zij menen dat er in de hui dige situatie, bij voorzichtige aan pak, nog wel wat te bereiken valt. Het feit alleen al dat het stuk ge schreven is en zo de aandacht trekt, noemde de emeritus-hoogleraar een bewijs van een zekere ruimte in het politieke klimaat. LEIDEN LEIDEN - Het Huurderskomitee Merenwijk zal zich tot de vaste Tweede Kamercommissie voor volkshuisvesting wenden in het kader van acties om te komen tot een huurbevnezing voor de wo ningwetwoningen in de Merenwijk (de flats in de 'Horsten'). Flip Un- ger, voorzitter van het comité, maakte dit gisteravond bekend tij dens een forumbijeenkomst, die in het clubhuis Op Eigen Wieken werd gehouden. Staatssecretaris Van Dam heeft geweigerd om de elfhonderd hand tekeningen, die in de Merenwijk zijn opgehaald en de eis tot huur- bevriezing te onderschrijven, offi- LEIDEN - Architect Temme heeft het ontwerp voor het stadskantoor, het „tweede stadhuis" dat aan de Langegracht gebouwd zal worden, op enkele punten gewijzigd. Die wijzigingen werden gisteravond met enthousiasme begroet door de commissie voor ruimtelijke orde ning. Zouden volgens het eerste ontwerp stalen platen in de gevel komen, nu zal het metselwerk wor den. Bovendien zijn enkele schuine glasvakken bovenin het gebouw verdwenen uit vrees, dat dit glas in de zomermaanden voor een broei kaseffect zou zorgen. Het gebouw zal bijzonder goed geï soleerd worden, waardoor in de wintermaanden de stookkosten sterk teruggebracht kunnen wor den. Probleem vormde de koeling in de zomer. Architect Temme wil het gebouw nu in vier delen split sen, waarbij voor elk deel het venti latiesysteem apart geregeld wordt. Over de inrichting van het stads kantoor wordt nog verder nage dacht. cieel in ontvangst te nemen. Het zelfde deed hij vorig jaar. "Dat be wijst dat Van Dam niets moet heb ben van protesten, die ingaan tegen zijn huurbeleid", aldus Ünger. Via de kamercommissie hoopt hij de aandacht van Van Dam alsnog op de huurproblemen in de Me renwijk te brengen. Wat er gebeurt, als Van Dam de eis tot huurbevrie- zing afwijst, evenals het verzoek van de gemeenteraad om de verho ging van vier procent te beperken, is nog niet bekend. Het Huurder skomitee Merenwijk zal dan zo no dig een nieuwe buurtvergadering uitschrijven. De matig bezochte forumbijeen komst zelf had een tamelijk rustig verloop. Vertegenwoordigers van drie politieke partijen (Duivesteijn PvdA, Walle - PSP en Brands - CPN) mochten hun visie over het huidige huurbeleid uiteenzetten; het zelfde konden de Leidse Wo ningstichting bij monde van direc teur Streefland, de Protestants- Christelijke Woningbouwvereni ging bij monde van bestuurslid Laman en de afdeling Leiden van het NW doen. LEIDEN - De raadscommissie Cul tuur is gisteravond akkoord gegaan met het instellen van een bouw fonds voor de bibliotheek. Alleen CDA-Kamerkring- verband bijeen in schouwburg LEIDEN - Het onlangs opgerichte CDA-Kamerkringverband Leiden houdt op 21 maart een openbare al gemene vergadering in de Leidse schouwburg (aanvang 20.00 uur). Sprekers zijn mevrouw T. Gardeniers-Berendsen en prof. dr. B. Goudzwaard. Het is de eerste keer dat er in de schouwburg een politieke bijeenkomst wordt ge houden. LEIDEN - Langs de oostzijde van de Herengracht tussen Oosterkerk straat en Nieuwe Rijn is een begin gemaakt met de plaatsing van een nieuwe onderheide walmuur. Het werk, dat wordt uitgevoerd door aannemer Loeve uit Pijacker, maakt deel uit van een veelomvat tend rioleringplan voor het gebied gelegen tussen de Herengracht en Zijlsingel. Als het werk voltooid is, komt het gedeelte van de Nieuwe Rijn tussen Herengracht en Lange- straat aan de beurt. De bedoeling is dat het werk eind 1977, begin 1978 klaar is. Behalve een nieuwe wal muur komt er ook een nieuwe riole ring, die in een sleuf achter de wal muur wordt aangelegd. een miljoen gulden aan prijzen De Moulinette maakt in een paar seconden wat voor de dagelijkse maaltijd nodig is: rauwkost, gehakt, gemalen kaas of noten, precies zo fijn als u zelf wilt. Voorzien van een krachtige 800 W-motor. Winkelwaarde 82.50. Geschonken door Moulinex B.V. te Gouda. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven LEIDEN - Mag de walmuur van de Oude Singel wel of niet zeventig centimeter worden verplaatst? Dit inzetten van walmuren komt wel licht dit jaar nog aan de orde als de riolering aan die zijde van de Oude Vest vernieuwd wordt, tegelijk met de walmuren. Gisteravond werd in de commissie voor ruimtelijke ordening een al enkele jaren oud plan besproken om bij de vernieuwing de walmuur zeventig centimeter verder in het water te zetten. Dit betreft het ge deelte walmuur vanaf de Lakenhal tot de Oostdwarsgracht. De bedoe ling is dat de ruimtewinst gebruikt zal worden voor een herstrating net zoals die op de Apothekersdijk zal worden uitgevoerd. Voor de huizen zal een eigen stoepje kunnen ko men van ongeveer een meter, waarnaast een stoep voor de voet gangers van ongeveer twee meter. De rijweg blijft ongeveer even breed: 4,5 meter. Dan blijft aan de waterkant nog ongeveer 2,5 meter over die naar keuze als parkeer plaats of zitgelegenheid voor de bewoners zou kunnen worden in gericht. De huizen aan deze kant van de Oude Vest hebben tuinen die in de schaduw van de bebou wing liggen. Door het profiel van de wallekant te verbreden wordt ruimte geschapen voor de bewo ners om aangenamer dan tot nu toe voor het huis of aan het water te gaan zitten. Dit door ir. K. P. Post van de afde ling Stedebouw gelanceerde idee kreeg bepaald niet ieders instem ming. Maric-Anne Koning (PvdA) bijvoorbeeld wilde zich koste wat kost houden aan het principe dat walmuren niet mogen worden in gezet om de historische structuur van de waterlopen te handhaven. Post betoogde dat het inzetten van de walmuren bij de zeer brede Oude Vest niet eens zal worden op gemerkt. En het wonen wordt aan genamer. Kuijers (WD) en Ham (CDA) sloten zich hierbij aan. Op voorstel van Beijen (PPR/D'66) zal ir. Post nog eens bekijken of de herindeling van de straat ook niet mogelijk is zonder het inzetten van de walmuren. het PvdA gemeenteraadslid Ar- mand Höppener behield zijn stem voor, omdat wethouder Oosterman de commissieleden niet. zoals hij in een vorige vergadering had toege zegd, verder kon informeren over de vertrouwenscrisis tussen perso neel en bestuur van de bibliotheek. Ook wilde Höppener voor hij zijn goedkeuring aan een dergelijk fonds wilde geven, een prioriteiten lijst zien, waaruit kan blijken wat er met het geld van het fonds gaat ge beuren. Wethouder Oosterman stelde dat het „moeilijk" is om op het ogen blik op de crisis in te gaan. "Tot voor kort wisselde de problematiek van dag tot dag. Het ene moment maakte het bestuur bekend te zul len aftreden, later gaf men te ken nen toch weer te blijven. Het was allemaal verwarrend. Het perso neel heeft een onderhoud met mij aangevraagd. Ik heb ze dat toege zegd, maar ze zijn nog niet geweest. Het initiatief daartoe kan niet van mij uitgaan. Het is een zelfstandige stichting, waar wij als gemeente ons heel moeilijk in kunnen men gen", aldus de wethouder. De CDA-raadsleden Kramp en de Geus en ook de WD'er Schoute stelde informatie over de crisis en ook een prioriteitslijst op prijs, maar wilde deze zaak toch los zien van het instellen van een bouw fonds. Wethouder. Oosterman zegde toe dat dat lijstje er zou komen, maar dat er eerst gelegenheid moet zijn om daar met de bibliotheek over te praten. „Daar kunnen we ze niet buiten laten, dat is duidelijk", zei hij Er zal een voorstel in de procedure komen dat in ieder geval nu de fiet sers en het andere verkeer op het Utrechtse Jaagpad voorrang zullen hebben op het verkeer van en naar het eiland. Het is de bedoeling dat hier in de toekomst ongelijkvloerse kruisingen komen. Hoewel er nog enkele voorbehouden gemaakt werden bleek de commissie giste ravond in meerderheid in te stem men met het voorbereidingsbesluit dat het mogelijk moet maken dat er met verdere nieuwbouw op het ei land begonnen wordt. Zoals be kend zijn er enkele nieuwe plannen ontwikkeld die vooral afwijken van de vorige doordat enige hoogbouw vervangen is door eengezinswo ningen. LEIDEN - De kanaaldijken aan twee zijden van het Waardeiland, met een breedte van tien en vijf me ter, zijn eigendom van Rijkswater staat. Of deze waterkanten wel of niet toegankelijk zullen zijn voor Leidse vissers wordt dus niet door Nieman Holding, bouwer van de huizen op het eiland bepaald. Dit merkte gisteravond in de commis sie voor ruimtelijke ordening direc teur Melkert van de bouwmaat schappij SOKOL. en hoogste baas van Nieman Holding, verbaasd op. Hij had tot zijn verwondering in het Leidsch Dagblad gelezen dat in de PvdA-fractie de wens leeft dat de waterkanten openbaar groen wor den. Melkert benadrukte dat hij daar niets over te zeggen heeft. Tij dens de woensdagavond gehouden fractievergadering was ook de wens geuit dat de woningen op de eerste plaats voor Leidenaars gere serveerd zullen worden. Melkert wees erop dat van de 113 woningen die nu bewoond zijn, 82% van de eigenaars werk heeft in Leiden of in de directe omgeving. Als er keuze is uit meer kandidaten zal de voor keur altijd uitgaan naar wie uit Lei den komt, beloofde hij. Hij be schouwt dit als een "gentlemen's agreement" waarmee wethouder Waal (stadsontwikkeling) en de commissieleden genoegen De verkeersafwikkeling rond het eiland is nog steeds een probleem.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11