Kaper kriskras door Europa Ook Senaat tegen de invoer van chroom 1 Pas over de grens is hij echt veil GOEDEREN VS VOOR ZAIRE Dag vol spanning en onzekerheid Rellen in Baskenland VS-BOYCOT RHODESIE COMPLEET Rassen laten Stern los en arresteren Sjtsjaranski een miljoen gulden aan prijzen Gratis hoofdtelefoon bij Erres HiFi/Stereo-kombinatie. WOENSDAG 16 MAART 1977 BUITENLAND WARSCHAU (AFP, Reuter) - De gekaapte Boeing-727 van de Spaanse maatschappij Iberia was om half twaalf gistera vond op de internationale luchthaven van Warschau ge land. Toen wilde de kaper, de 37-jarige Italiaanse automon teur Luciano Porcari, naar Moskou om zich aan de autori teiten over te geven. Naar Iberia in Madrid bekend maakte, was het toestel op de luch thaven Okecie bij de Poolse hoofd stad geland om brandstof in te ne men en de bemanning te vervangen door nieuwe krachten, alvorens naar Moskou door te vliegen. In een gesprek dat de kaper gedu rende ruim drie uur via de radio met de Italiaanse ambassadeur in Warschau voerde, gaf Porcari later te kennen dat hij toch nog een po ging wilde doen om zijn zesjarige dochter Consuelo te zien, die bij zijn gescheiden vrouw in Turijn woont. Daarvoor wilde hh met de Boeing terugkeren naar Turijn. Als zijn dochter „ten minste tien minu ten" zou hebben gesproken, zou hij alsnog naar Moskou reizen en de overgebleven passagiers vrijlaten. Om de bemanning wat rust te ge ven voordat zij het toestel terug vloog naar Italië, verbrak Porcari om half vier in de nacht het radio contact voor drie uur. SAN SEBASTIAN (Reuter/AFP) - Bij ernstige ongeregeldheden in Pamplona, de hoofdplaats van de Spaanse Baskische provincie Navarra, is gisteravond een 17- jarige Maoïstische demonstrant zwaar aan het hoofd gewond door een rubberkogel van de politie. Zo'n duizend Basken hielden een betoging om te protesteren tegen de dood van een 20-jarige demon strant in San Sebastian op zon dag die ook dooreen rubberkogel van de politie was getroffen. De betogers wierpen barricades op en gooiden benzinebommen en stenen naar de politie. In totaal zijn bij demonstraties tegen de regering in een week tijd vier Basken om het leven geko men. De Baskische afschei dingsbeweging ETA dreigde gis teren met vergeldingsacties tegen de politie. Zij eiste de ver antwoordelijkheid op voor een aanslag op drie leden van de pa ramilitaire Guardia Civil in Mondragon op zondag jl, waarbij een van de gardisten gedood en de twee andere ernstig werden gewond. Baskische nationalisten zeiden dat de mededeling van ETA neerkomt op een oorlogs verklaring aan het adres van de regering. De autoriteiten in Madrid hebben een persconferentie verboden die de illegale communistisch ge zinde "arbeiderscomités" giste ravond hadden willen houden in het gebouw, waar op 24 januari vier linkse advocaten werden doodgeschoten. Wel stond de po litie toe dat de vakbondsmensen een communiqué uitdeelden waarin werd geprotesteerd tegen de lezing van de politie inzake de schietpartij op 24 januari. Volgens de politie was het toen ge gaan om een conflict tussen een leider van de "arbeiderscomités" en leiders van de officiële vakor ganisaties over een kort daarvoor gehouden vervoersstaking. De daders van de schietpartij zouden het gemunt hebben gehad op Joaquin Navarra Fernandez van de "arbeiderscomités". Toen zij deze niet in het advocatenkan toor hadden aangetroffen, zou den zij in het wilde weg hebben geschoten op de aanwezigen. Brandstof De vliegtuigkaper had gisteren het door hem overgenomen straalver- keersvliegtuig omgeleid naar Zü- rich. Daar kreeg hij brandstof voor de machine en eten voor zijn gijze laars en stemde hij vervolgens toe in bespreking van de situatie met de Italiaanse consul-generaal in Zürich. Porcari had de Boeing-727 maan dag in Barcelona gekaapt. Toen be vonden zich aan boord 29 passa giers en zeven bemanningsleden. Gisteren gaf hij opdracht tot ver trek naar Turijn, waar hij van zijn vrouw eiste dat zij haar 6-jarige dochtertje Consuelo zou overdra gen. De vrouw, Isabella Zavoli, weigerde. Toen de Italiaanse autoriteiten weigerden het vliegtuig van brand stof te laten voorzien, gelastte Por cari de gezagvoerder te vertrekken naar Zurich. Eerst liet hij in Turijn evenwel zeven passagiers vrij. WASHINGTON (Reuter) - Na het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren ook de Senaat zijn goedkeuring gegeven aan het voorstel om geen chroom uit Rhodesië. Ongeduldig In Zürich eiste Porcari brandstof, maar hij werd ongeduldig, toen Zwitserse autoriteiten overlegden hoe zij het hem zouden geven zon der hem in paniek te brengen. Hij droeg de piloot op koers te zetten naar Lyon in Frankrijk. Emanuele Scamacca, de Italiaanse consul-generaal in Zürich, sprak per radio met de monteur toen het toestel in de lucht was en over reedde hem naar Zürich terug te keren. Tijdens het eerste oponthoud in Zürich was Scamacca erin geslaagd Porcari te bewegen tot het vrijlaten van nog eens vier passagiers en vervolgens, tijdens het tweede oponthoud, nog eens drie. Zodoende bevinden zich nu nog 15 passagiers en de zeven beman ningsleden in handen van Porcari. Geen Landing Alvorens naar Warschau te vliegen had Porcari de bemanning op dracht gegeven opnieuw naar Tu rijn te vliegen. Daar wilde hij een nieuwe poging wagen zijn dochtertje van zijn Ita liaanse ex-vrouw in handen te krij gen. In Turijn hield zijn vrouw zich ter beschikking. Het dochtertje had zij echter bij vrienden in Turijn ach ter gelaten. De vrouw zei wel bereid te zijn het kind aan Porcari te tonen, voorop gesteld dat de monteur het vlieg tuig ongewapend zou verlaten. Maar de autoriteiten gaven Porcari geen recht om te landen, waarop het toestel koers zette naar War schau. Drie mannen veroordeeld voor aandeel in ontvoering De stemverhpuding in de Senaat was 66 tegen 26, nadat de dag te voren het huis het voorstel had aanvaard met 250 tegen 146 stemmen. Het voorstel gaat nu naar president Carter om te laten ondertekenen. Aangenomen wordt dat de presi dent zijn handtekening onder het wetsvoorstel zal plaatsen, voor dat hij morgen in New York een rede houdt voor de permanente vertegenwoordigers van de lid staten van de Verenigde Naties. De aanvaarding van het voorstel met een zo grote meerderheid in Huis van Afgevaardigden en Se naat wordt beschouwd als een overwinning voor het buiten landse beleid van de nieuwe pre- dr. Herrema DUBLIN (Reuter) - Een Ierse rechtbank heeft gisteren drie man nen veroordeeld voor hun aandeel in de ontvoering van de Neder landse fabrieksdirecteur dr. Her rema, die in 1975 36 dagen gevan gen werd gehouden. In maart van het vorige jaar waren al Eddie Gallagher en Marian Coyle gevonnist die zich destijds na een langdurige belegering van het huis waarin zij dr. Herrema vasthielden, overgaven. De drie mannen die gisteren wer den veroordeeld, waren beschul digd van het gevangen houden van de toenmalige directeur van een ke- telfabriek. Thomas Dunne, een 23- jarige arbeider, kreeg zeven jaar, terwijl Michael Hall en Patrick Bai ley elk tot vijf jaar werden veroor deeld. Hal was de huurder van de woning waarin Herrema gevangen zat. De ontvoerders van de Neder landse fabrikant eisten destijds o.a. de vrijlating van verscheidene ge vangen Ierse guerrillastrijders. De Ierse regering ging niet op deze eis in. Dr. Herrema werd later wegens zijn moedig gedrag benoemd tot ereburger van de Ierse Republiek. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft gisteren het voorstel om schreven als een "daad van psy chologische druk", die niet zal slagen in de opzet om de vastbes lotenheid van Rhodesië te onder graven of zijn economie te.scha den. Smith leverde zijn commentaar in een radio- en televisietoespraak, waarin hij opriep tot "sterke har ten, moed en vastberadenheid en eenheid om de tijd van beproe ving die wij doormaken, te over leven." De redevoering van de premier is gehouden aan de vooravond van de vergadering van het bestuur van de partij van het Rhodesische front over de vraag of een partij congres gehouden zal worden ter bespreking van de recente breuk in de eens verenigde partij. Smith pleitte nogmaals voor het opstappen van de 12 parlement sleden van de partij die gestemd hebben tegen het wetsontwerp van de regering voor het aanzien lijk beperken van de grond die alleen voor blanken beschikbaar is. Het wetsontwerp haalde het overigens wel. In zijn rede kondigde Smith aan dat hij verkiezingen zal uitschrijven als hij binnen zijn partij in de minderheid zou komen. Waar nemers verwachten echter dat op het buitengewone congres van het "Rhodesische front" dat mo gelijk op 12 april begint, de pre mier de overwinning zal behalen en dat zijn 12 tegenstanders het veld zullen moeten In zijn rede bestreed Smith dat zijn omstreden beslissing een teken van zwakte zou zijn. Zijn voor naamste doel was te komen tot een constitutionele regeling, waarin de toekomst van de blan ken in Rhodesië wordt gewaar borgd. Hij zei te hopen dat de Britten met "realistische" voor stellen zullen komen. MOSKOU (UPI/Reuter) - De Russische autoriteiten heb ben de joodse arts Michael Stern vrijgelaten nadat een hooggerechtshof in de Oe kraïne daartoe opdracht had gegeven. Hoewel het hof van firDr^icha^lStêri mening was dat de arts een juiste straf had gekregen, is hij vrijgelaten om redenen van "socialistische mense lijkheid, zijn hoge leeftijd en zijn gezondheidstoestand." Dit is bekendgemaakt door het persbureau Tass. De Russi sche staatsveiligheidsdienst KGB, heeft gisteren Anatoli Sjtsjaranski gearresteerd. Sjtsjaranski, een 28-jarige oud-ingenieur, is een van de leidende woordvoerders van de joodse activisten in de Sowjet-Unie. Hij werd opge pakt door acht in burger ge klede mannen toen hij de wo ning van een geestverwant, Wladimir Slepak, verliet. Twee Amerikaanse verslagge vers, die samen met Sjtsja ranski bij Slepak op bezoek waren geweest werden door enkele van de mannen op een afstand gehouden terwijl Sjtsjaranski gedwongen werd in een auto te stappen. Zowel Sjtsjaranski als Slepak werden enige tijd geleden in het dagblad Izwestia ervan beschuldigd gespioneerd te hebben voor de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Sjtsjaranski diende in 1973 een aanvraag voor emigratie naar Israèl in waar zijn vrouw Na- tasja op dit moment woont. Zoon Viktor Stern WASHINGTON (AFP) - De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Defensie, Thomas Ross, heeft meegedeeld dat een Amerikaans vliegtuig met hulpgoederen voor Zaïre naar Kinsjasa zal vertrekken. De hulpgoederen bestaan uit far maceutische artikelen, levensmid delenrantsoenen en uitrusting als rugzakken en tenten. Maandag had het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt, dat Zaïre had ver zocht om hulp van de Verenigde Staten, nadat verscheidene Zaïrese plaatsen bij de Angolese grens wa ren bezet. De zending is volgens het Ameri kaanse ministerie van Defensie niet alle hulp waarom Kinsjasa ge vraagd had. Er zouden ongetwijfeld zendingen volgen. Ross heeft zich over de aard van de verdere door Zaïre verlangde hulp niet uitgesproken. Hij merkte wel op, dat niet om wapens is verzocht. Fred Brown, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren -bekendgemaakt, dat de situatie in Zaïre in de afgelopen 24 uur ver slechterd is. De militaire operaties, die sinds vo rige week beperkt waren tot drie pla'atsen van de provincie Sjaba (het voormalige Katanga), waren thans uitgebreid tot andere delen van de provincie, zo zei Brown, op grond van inlichtingen, die door de Amerikaanse ambassade in Kins jasa naar Washington geseind wa ren. In de loop van deze week zal een tweede Amerikaans vracht vliegtuig naar Kinsjasa vliegen met onderdelen van vrachtvliegtuigen van het Zaïrese leger. Toestemming daarvoor kreeg hij echter niet omdat hij door zijn opleiding te veel gehei men zou kennen. "Zolang mijn vader de Sowjet- grenzen niet is gepasseerd, is hij nog niet echt vrij en vei lig". Dit zei gisteravond in Amsterdam de 35-jarige Vik tor Stern, zoon van de door de Russische autoriteiten vrijge laten joodse medicus. Mijn vader en moeder zullen nu al het mogelijke doen een uit reisvisum te krijgen, want zij willen Rusland beslist verla ten, aldus Viktor Stem. Hij kwam gisteravond vanuit Is raël (waar hij tegenwoordig woont) op Schiphol aan in verband met het Stern tribunaal, dat vogende week in ons land wordt gehouden. Viktor Stern verwacht, dat de Sowjet-autoriteiten zijn va der, nu ze hem hebben vrijge laten, ook een uitreisvisum zullen geven. Ze zijn hem lie ver kwijt dan rijk, zei hij. Vik tor Stern hoorde het van de vrijlating van zijn der op Schiphol. Hij was taal verrast. Viktor Stern zei angstige mo menten te hebben gekend, toen zijn vader op 7 februari in een strafcel werd opgeslo ten. Michael Stern verbleef daar tien dagen. Hij heeft twee zoons, die twee jaar geleden naar het Westen mochten emigreren. Hun emigratie was in feite de aan leiding tot Stem's arrestatie en veroordeling, omdat hij het vertrek via afpersing en omkoping voor elkaar gekre gen zou hebben. Viktor Stem werkt nu ais computer-deskundige in Is raël. De tweede zoon August (31) werkt als psycholoog in Parijs. Beiden hebben hun vader niet gezien sinds mei 1974, de maand waarin hun vader werd veroordeeld tot acht jaar opsluiting in een werkkamp. Stern's straf werd later omgezet in twee jaar en negen maan den. Met hun moeder hielden de zoons nog wel, zei het ge brekkig, contact. Het was Stern's vrouw toegestaan hem twee keer 'per jaar op te zoeken in de gevangenis. Viktor Stem heeft gisteravond nog contact gemaakt met het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. dat toe zegde hem zo snel mogelijk te laten weten of zijn vader een uitreisvisum heeft aange vraagd. De Nederlandse am bassade in Moskou behartigt namelijk de belangen van Is raël in de Sowjet-Unie. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Exclusief wonen met een parketvloer van plm. 40 m2 ter waarde van 5000,- uitgevoerd naar keuze in massief eiken, massief kambala, mas sief bruinhart, massief massanda, alles in een dikte van 23 mm. Een geschenk van Noordelijk Discount Parket. Eiken parket vanaf 27,90 per m2 Stuur onderstaande antwoordcoupon naar: NOORDELIJKE DISCOUNT PARKET B.V. SCHREIERSHOEK 16 LEEK (Gr.) Import-Export Tel. 05945-3649, b.g.g. 2316 Van maandag t/m zaterdag doorlopend bereikbaar. Profiteer ervan Het goedkoopste adres van Nederland. Adres: Woonplaats: WENST INLICHTINGEN OMTRENT: Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven r- TM j Gratis HiR hoofdtelefoon "Open Air" systeem lichtgewicht superieure geluidsweergave, ook in het lage tonengebied Dit is de Erres SX 6955 Tuner, versterker, platenspeler en cassette recorder zijn tot één fraaie HiFi/Stereo - kombinatie samengebracht. De voordelen zijn duidelijk: gemakkelijke bediening; vraagt weinig ruimte; de onderlinge specifikaties van de verschillende elementen zijn op elkaar afgestemd. Enkele technische gegevens; HiFi-versterker van 2x15 Watt kontinu HiFi-FM-tuner met 4 voorkeurtoetsen HiFi-platen-speler met MD-element Stereo-cassetterecorder met DNL Adviesprijs: f 1.599, Inklusief HiFi-luidsprekerboxen en stofkt Deze aktie geldt ook voor andere Erres HiFi/Stereo kombinaties ERRES Erres HiFi/Stereo: p' mooie muziek op een makkelijke manier.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9