Twintig rijkswegen geschrapt d'i a 1 Maand leider geëist tegen Volksunie99 Botsing PvdA en CDA zonder grote gevolgen waals Sinds vorige week brengt Kreymborg een magnifieke modekollektie voor u allebei, mevrouwen meneer. Kom gezellig met zin tweeën kijken! JeMelkro SÊ CDA-LIED Regering legt verkeersvisie vast in nota Wat een speelsheid... Nieuwe orders voor militaire discipline Beker hoj?jesvla halve liter van 99 voor 85 Geldig t/m zaterdag 19 maart WOENSDAG 16 MAART 1977 DEN HAAG - Oud-minister Norbert Schmelzer brengt in de Haagse Pulchri-studio een door hem zelf gecomponeerde CDA- lied ten gehore ten overstaan van velé CD A-politici"Das lo- g icawaar ik voor sta- da t is het CDA" Kamerdebat over de ondernemingsraden DEN HAAG (SP) - De bot sing tussen PvdA en CDA over de grotere zelfstandig heid voor de ondernemings raden zal geen rampzalige gevolgen hebben. Dat is in het gisteren gehouden debat over deze zaak gebleken. CDA-woordvoerder Rool- vink haalde gisteren zelf de angel uit het debat. Hij toonde zich bereid van een eerder ingediend wijzi gingsvoorstel geen halszaak te maken. Zeer tot ongenoegen van PvdA- spreker Poppe was Roolvink eerst van plan een bepaling uit het rege ringsvoorstel te schrappen waar door volgens de PvdA het beroeps- recht van de ondernemingsraad tegen onwelgevallige directiebes luiten zou worden aangetast. In de regeringstekst staat dat direc ties besluiten in zaken waarbij een meningsverschil met de onderne mingsraad bestaat veertien dagen moeten uitstellen. Roolvink zag dit niet zo zitten. Hij vond het beter dat hiervoor in de plaats een andere bepaling zou komen. Directies zouden bij meningsverschillen met de ondernemingsraad het nemen van het besluit zelf tien dagen moe ten uitstellen. Niet hard Roolvink maakte deze voorstellen echter niet hard. Hij liet doorsche meren bereid te zijn er van af te zien, als minister Boersma (Sociale Zaken) hem van die noodzaak zou kunnen overtuigen. De verwachting dat Boersma, die vandaag laat in de middag aan het woord zal komen, daarmee weinig moeite zal hebben. De plannen om de ondernemings raad een zelfstandiger positie in het bedrijf te geven en om de bevoegd heden uit te breiden ondervonden overigens geen grote weerstand. De KMA open voor vrouwen DEN HAAG (SP) - Niet eerder dan in 1978 gaat de Koninklijke Mili taire Academie open voor vrouwen. Dit heeft defensieminister Stemer- dink gisteren meegedeeld in ant woord op vragen van de CDA- kamerleden mevrouw Van Heel-Kasteel (KVP), De Kwaad- steniet (ARP) en Wisselink (CHU). In de toekomst zullen, zo laat de minister weten, méér functies in het leger opengesteld worden voor vrouwelijke militairen. Ook oplei dingen voor beroepsmilitairen die tot nu toe uitsluitend door mannen gevolgd worden, worden voor vrouwen toegankelijk. meerderheid van de Kamer - pro gressieven (PvdA, PPR en D'66) en confessionelen (KVP, ARP en CHU) - stemden in grote lijnen in met de regeringsplannen. Deze wa ren vorig jaar na een moeizaam compromis tussen progressieven en christen-democratische minis ters tot stand gekomen Wijziging Wel zijn er van de kant van de Ka mer veel - in totaal zelfs 56 - wijzi gingsvoorstellen ingediend. Deze zijn vooral bedoeld om de be voegdheden van de ondernemingsraad-nieuwe-stijl uit te breiden. Maar ook zijn er van de kant van de WD voorstellen inge diend om de rechten van de onder- nemersraad te beknotten. De belangrijkste zijn De ondernemingsraad moet het vetorecht krijgen bij de benoeming van een directeur (Nypels, D'66). De regering wil alleen maar dat de WOR-nieuwe stijl hierover advies uitbrengt. Het voorzitterschap van de over legvergadering tussen OR-nieuwe stijl en directie moet om de beurt door een ondernemer en een werk nemer worden vervuld. (Roolvink, ARP, namens het CDA). De ondernemingsraad moet een eigen budget krijgen waaruit bij voorbeeld deskundigen van buiten de onderneming betaald kunnen worden (PvdA, PPR en D'66). Het regeringsplan voorziet hierin niet. DEN HAAG (SP/ANP) - Het aantal nieuwe rijkswegen in ons land zal drastisch worden beperkt. De regering zal zeer terughoudend zijn bij het besluiten tot aanleg van nieuwe rijkswegen of uitbreiding van bestaande. Het rijkswegen- plan, dat uit 1966 dateert, zal fors worden uitgedund. logische kernbeslissing. Dit wil zeggen dat dit beleidsvoornemen aan een langdurige inspraakpe riode zal worden onderworpen. In spraak kan tot 1 september. Daarna zal de regering begin 1978 met haar definitieve standpunt komen, die door het parlement zal worden be handeld. De Nederlandse Spoorwegen en de streekvervoersmaatschappijen die het samenwerkingsorgaan ESO samenwerken hebben "met enige teleurstelling" kennis genomen van het structuurschema verkeer en vervoer,. NS en de busmaat schappijen vinden dat de concrete plannen voor het aanleggen van wegen en het treffen van voorzie ningen voor het openbaar vervoer niet gericht zijn op realisering van de beleidsvoornemens die de rege ring al eerder (ondermeer in de nota ruimtelijke ordening Dit blijkt uit het structuurschema verkeer en vervoer, die minister Westerterp (verkeer en waterstaat) gisteren heeft aangeboden. Het structuurschema is een uitwerking van visies op het verkeer en vervoer zoals die in de verstedelijkingsnota en de nota voor landelijke gebieden is neergelegd. Voor de aanleg van nieuwe rijks wegen wordt onderscheid gemaakt tussen twee fasen De eerste fase loopt tot de jaren negentig en geeft aan wat er tot die tijd aan wegen bouw moet gebeuren. De in de tweede fase opgenomen rijkswe gen hoeven we niet persé worden aangelegd. Door deze fasering wil men alleen de mogelijkheid open houden. Twintig rijkswegen of de len daarvan zijn definitief ge schrapt. Minister Westerterp schat dat voor de uitvoering van de eerste fase 11 miljard gulden nodig zal zijn, voor de tweede fase 2,5 miljard. Na uit voering van de eerste fase zal het rijkswegennet 2600 kilometer lang zijn. Op 1 januari van dit jaar was die lengte 1599 kilometer. Intercity voltooid Met de Sehiphollijn en Almerelijn is volgens Westerterp het intercity- net van de Nederlandse Spoorwe gen voltooid Mogelijk zal alleen voor 1990 worden besloten tot de aanleg van de Purmerendlijn, een zijtak van de spoorlijn Zaandam - Enkhuizen. Onderzocht zal wor den of de ringbaan om Amsterdam benut kan worden voor verbin dingen tussen de Sehiphollijn en Almere, het Gooi en Utrecht. De investeringen in de spoorwegen van het rijk zullen uiteindelijk da len van 300 miljoen in 1977 tot 175 miljoen in 1990. Daarentegen zal het rijk jaarlijks meer geld moeten uittrekken voor het overnemen van tekorten van openbare vervoerbed rijven. Sturend Zoals de minister al in het meerja renplan personenvervoer liet blij ken, kiest hij voor een .sturend' in plaats van 'volgend' verkeersbe leid. Zo zal bij het besluiten tot aan leg van een weg niet alleen het nut van die weg worden bezien, maar ook de gevolgen voor de natuur, het woon- en leefmilieu en het gebruik van schaarse grondstoffen in de be schouwing worden betrokken. In de grote steden moet het beleid zich richten op het bevorderen van het gebruik van het openbaar ver voer en de fiets. Om het gebruik van de auto wat in te perken wordt in het structuurschema afgevraagd of het zinvol zal zijn om het "prijsme- chanisch rijden" in te voeren Dit betekent dat de auto in het stads verkeer of tijdens de spits extra wordt belast. Minister Westerterp zei nogal "sceptisch" tegenover deze maatregel te staan. "In theorie aardig, maar in de praktijk moeilijk te verwezelijken". Fietsen In middelgrote en kleine steden dient het openbaar vervoer als aan vulling. Het aantal bromfietsen en fietsen zal verder worden bevor derd. Er is een subsidie-regeling in de maak om het aanleggen van (brom)fietspaden langs regionale wegen te bevorderen. Andere maatregelen zijn: nieuwe recrea tiegebieden moeten bij voorkeur op fietsafstand liggen; fietsers moe ten vrijgesteld worden van ver- keersbelemmerende regels; bij woningen, winkels, bedrijven en openbare gebouwen, stations en haltes moet men veilig zijn fiets kunnen stallen. Inspraak Het structuurschema verkeer jarenplan personenvervoer) heeft Glimmerveen geformuleerd Structuren Joop Glimmerveen, leider van de Nederlandse Volksunie, verlaat het gerechtsgebouw in Rotterdam. Hij wordt 9_edaan door demonstranten, die duidelijk laten blijken het niet eens te zijn met de opvattingen van Uit die plannen blijkt de regering heeft gekozen voor het garanderen van een bloeiend voortbestaan van bestaande stede lijke structuren. Maar willen die structuren inderdaad blijven voortbestaan, dan moet er volgens de NS en ESO een verandering komen in de verkeersstromen bin nen de stad. Zo'n verandering zal dan ook van invloed zijn op het verkeer en vervoer dat naar die ste delijke gebieden toegaat. Maar daarvan laat het structuurschema nauwelijks iets blijken, want de voor het openbaar vervoer ge raamde vervoersprestatie voor de jaren 1990-2000 zal ongeveer op het huidige niveau blijven. "Men ge looft blijkbaar niet zo in het toepas sen van de mogelijkheden die er zijn om de vervoerskeuzen te bein- vloeden", aldus NS en ESO. OPENBAAR VERVOER DUURDER DEN HAAG (SP) - De tarieven van trein, tram en bus zullen per 1 oktober met 'niet meer dan gemiddeld vijf procent omhoog gaan'. Zo heeft minis ter Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) gisteren meegedeeld. De tariefstijging was aanvan kelijk geraamd op zes procent. Met deze verhoging van ge middeld vijf procent blijft de overheid onder de te verwach ten stijging van de kosten van levensonderhoud van dit jaar. ROTTERDAM (SP)- "Elke leer die een suprioriteitsgevoel van een bepaald ras voorstaat is verwer pelijk, onrechtvaardig en gevaar lijk. We zullen rascistische uitin gen zoals die zijn verspreid in Schiedam een halt moeten toe roepen". Via deze opvatting kwam de Rot terdamse officier van justitie mej. mr. A. G. Korvinus gistermiddag uit op een eis van een maand ge vangenisstraf onvoorwaardelijk tegen de voorman van de Neder landse Volksunie, Joop Glim- (40). Pamfletten De Hagenaar, die zich geenszins onder de indruk van de eis toonde ("Al moet ik tien jaar zit ten, ik ga door met mijn strijd"), had in augustus samen met zes trouwe volgelingen in Schiedam pamfletten verspreid, waarin on der meer werd gesteld dat "ons volk al lang genoeg heeft van de honderdduizenden Surinamers, Turken en andere zogenaamde gastarbeiders, die zo spoedig mogelijk ons land moeten verla ten". De vlugschriften, gericht aan "blanke Nederlanders", wekten de woede en weerzin van vele in woners van Schiedam, waar juist begin augustus ernstige rassen- rellen waren uitgebroken, nadat een Turk op de kermis een Schiedamse jongen tijdens een ruzie had doodgestoken Kwalijk "Het is buitengewoon kwalijk, dat deze mensen in de zeer kwets bare en gespannen situatie een aanmoediging hebben gezien om te trachten sympathisanten voor ADVERTENTIE spreekt er uit die jong ogende kollektie van Waals. Mode die elke leeftijd 'n paar jaar jonger maakt. Mode die volkomen aansluit bij uw eigen persoon lijkheid. Mode van Waals MINISTER STEMERDINK DEN HAAG (SP) - Minister Ste- merdink zal over enige tijd nieuwe aanwijzingen geven voor de hand having van de discipline van het volgt de weg van de plano- eerste legerkorps. ADVERTENTIE Haarlemmerstraat, Leiden. De bewindsman van Defensie blijft er bij dat de commandant van het korps, luitenant-generaal E. Gitz, fout heeft gehandeld. Zonder voor overleg had deze zijn kaderleden opdracht gegeven de discipline te verbeteren. "Een deel van die brief ademde - ongewild wellicht - een sfeer die achterhaald is. Dat zou de discipline juist kunnen schaden", zei Stemerdink gisteren in de Eer ste Kamer bij de behandeling van de defensiebegroting. KVP-senator Gooden had de be windsman eerder ondergravmg van de discipline verweten, omdat deze generaal Gitz had gedwongen zijn brief af te zwakken tot een "discussiestuk". De PvdA'er Tim- mers en de communist IJ makers hadden hem voor hetzelfde feit lof toegezwaaid. In zijn brjef eiste generaal Gitz dat de discipline zou worden aange pakt door Een hardere lijn door het beroep- spersoneel ook tegenover het dienstplichtig kader; Bestrijding van drankgebruik door het kader tijdens de middag pauze in de mess. Minister Stemerdink benadrukte tegenover de Kamer dat hij met de doelstellingen uit de brief van Gitz geen moeite heeft ("Als er iets aan de discipline hapert is het zijn plicht óm ei wat aan te doen") I lij zei ook op de hoogte te zijn van de hun rascistische denkbeelden te winnen", aldus mr. Korvinus, die tegen vijf andere verspreiders, in leeftijd variërend van negentien tot 53 jaar, een boete van duizend gulden en een voorwaardelijke celstraf van twee weken tot een maand vorderde. In de stampvolle rechtzaal liet de officier van justitie uitkomen lange tijd geaarzeld te hebben of strafoplegging wel het doeltref fende middel is bij dergelijke ac tiviteiten, die zij beledigend, aan zettend tot haat en aanzettend tot discriminatie noemde. "Men kan zich afvragen of we nu niet verder van huis zijn, of we hem niet juist in de kaart spelen". Bij mr. Korvinus had echter het rechtsbewustzijn de overhand gekregen. "We moeten zulke uit ingen openlyk bestrijden, om zo ook een publieke discussie op gang te brengen of te houden. Ie dereen moet beseffen dat rascis tische uitingen in onze Neder landse samenleving niet geduld worden. De vijf verschenen NVU aanhan gers. afkomstig uit Hoorn. Am sterdam en Utrecht, hadden weinig begrip voor de zienswijze van de officier van justitie. Dat ze kort na de eerste rellen in Schie dam aan de slag waren gegaan, verklaarden ze met: "Nadat wij eenmaal die pamfletten hadden verspreid, waren er geen rellen meer. Bovendien, als we het later hadden gedaan, was het zout na het ei geweest" Glimmerveen, die zei zich verant woordelijk te voelen voor de in houd van het pamflet, betwistte dat er sprake was van discrimina tie omdat hij verkondigt dat ook blanke niet-Nederlanders ons land moeten verlaten. "Ik wil voorkomen dat hier rasse- noorlogen ontstaan", aldus de veel omstreden figuur, die in juli vorig jaar in Amsterdam voor eenzelfde soort delict al werd veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf. Op 29 maart wijst de rechtbank vonnis. Dood door explosie GELEEN (ANP) - Twee perso neelsleden van een transportbed rijf zijn gisteren om het leven ge komen toen zij een lek in een tan- Minister Stemerdink kwagen wilden herstellen. Tijdens laswerkzaamheden is een bezorgdheid van de commandan- gasmengsel tot ontploffing geko ten op dit punt. Maar hij veroor- men De jn de tankruimte werk- deelde het feit dat de generaal zich zatne mannen waren op slag dood. niet beperkte tot zaken van liet le- Het zjjn (je 29-jarige chef-monteur gerkorps zelf. maar ook (politieke) j van Thlel uit Heerlen en de 30-ja- beleidsmaatregelen bij zijn beoor- rige monteur W. Senden uit Gre- deling van de situatie betrok. venbicht. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7