Geen bezoek toegestaan havo atheneum: „Te zeer politiek" BRIIG...? „DE KEM MOET WEG" Ria Beckers (PPR) in Katwijk en Valkenburg Watersport vereniging Noord wijk en omstreken opgericht Brandje bij vuurwerkfabriek Volkstuinders in Lisse zijn weiland al aan omspitten VISSERS NAMEN „LAATSTE KANS" NOG EVEN WAAR... WOENSDAG 16 MAART 1977 KATWIJK-VALKENBURG - Op het moment gisteren dat men op de front van een vers Leidsch Dagblad kon lezen dat PPR-lijsttrekker Ria Be ckers voor 28 pet. van de Nederlanders een onbe kende is (uitslag NIPO-enquete), maakte een fa milie aan de Katwijkse Saksenstraat juist kennis met haar. En wellicht dat die ontmoeting voor deze mensen - die hun naam liever niet in de krant vermeld wilden zien - een oplossing gaat betekenen van een voor hen onverkwikkelijke kwestie. Tijdens haar werkbezoek aan Kat- centrum wellicht alle kosten van wijk en Valkenburg in het kader activiteiten, organisatie en van het het PPR-verkiezingstoernee gebouw zal gaan subsidiëren - ging STREEK 1977 deed Ria Beckers, begeleid door wethouder drs. J. Bergman (CDA) en enkele plaatselijke radi calen, de renovatiewijk Rooie Buurt van de Katwijksche Bouw- vereeniging (KBV) aan. Daarbij stapte men niets vermoedend bin nen bij de bovenstaande familie, len. Wel werd toegegeven dat het die net haar opgeknapte huis aan bedrijf vroeger sterk vervuilend het inrichten was. De bewoners heeft gewerkt. het gezelschap naar plaatwerkerij Slotboom. Tijdens een gesprek met directie en enkele werknemers werd verteld dat dit bedrijf volledig kan voldoen aan de milieueisen die het hoogheemraadschap van Rijn land en de gemeente Katwijk stel- die gelegenheid te baat om van het volgende gewag te maken: Iedereen die na de opknapbeurt in zijn woning terugkeert krijgt een forse bijdrage om die in te richten. In het bewuste huis woonde voor heen een moeder met haar geeste lijk gehandicapte zoon. De moeder is sinds kort in huize "de Wilbert" woonachtig, een zus van de vrouw is met haar gezin bij de jongen inge trokken, in het vernieuwde huis. Reden waarom deze familie geen bijdrage heeft ontvangen, iets waar ze zich danig verbolgen over toon de. Ria Beckers was begaan met het lot van deze mensen en spoorde de plaatselijke PPR'ers aan iets aan deze kwestie te doen. Wethouder Bergman sprak aansluitend ook nog eens een woord tot deze men sen: "Schrijf maar eens een briefje aan B. en W. Dan bekijken wij de zaak wel even". Valkenburg Ruim een half uur later dan was aangekondigd kwam Ria Beckers voor haar werkbezoek gistermid dag aan bij de voetpont in Valken burg. Het plan was dat de PPR- lijsttrekker per fiets door Valken burg en Katwijk zou rondrijden, voordat zij naar 't Mallegat in Kat wijk zou gaan voor een kop thee en een gesprek met actievoerend- Katwijk. Door het oponthoud schoot die rondrit erbij in; Ria Beckers werd regelrecht per kwieke automobiel van het Katwijkse PPR-raadslid Joop van Duyn naar 't Mallegat ge bracht. Wij vroegen Henk Sloos van de PPR-Valkenburg of hij dit niet jammer vond. Sloos: "Nou, nee hoor. In ons dorp is toch geen hond in onze partij geïnteresseerd. We hebben maar zeven leden hier". Na het bezoek aan 't Mallegat - tij dens die bijeenkomst werd onder meer duidelijk gemaakt dat de ge meente Katwijk aan dit jongeren- Om vier uur werd wethouder Be rgman bij het Katwijkse raadhuis opgehaald voor een rondleiding door de Rooie Buurt. De Katwijkse radicaal Bram van der Perk en wij konden met de wethouder meerij den naar deze renovatiewijk (van de rond 250 huizen die daar staan zijn er nu 165 opgeknapt, 35 moeten er nog onder handen worden ge nomen en de rest is bijna gereed). In de auto vertelt Van der Perk dat het de bedoeling was geweest ook nog een gesprek te voeren met ït ae Deaoenng was geweest om ue aanKomsi van rrn-iysuieAAei ivtu. ucuv^.o j..w. >k nog een gesprek te voeren met de leerlingen van de hoogste klas sen van de havo/atheneum in Kat wijk. "Dat is echter niet doorge gaan. De schoolleiding vond een gesprek met Ria Beckers te zeer po litiek gericht", aldus een glimla chende Bram. Bergman vult aan: "Tja, tegen mij hebben ze vooral nog gezegd: datje daaraan meedoetMaar natuur lijk doe je aan zoiets mee. Als nou morgen Van Agt hier komt, dan zijn d'r meteen acht die met die man meewillen". Aangekomen in de Rooie Buurt. Ria Beckers geïnteresseerd rond stappend, een batch met de tekst "Chili - Volksverzet" op de linker borst gespeld: "Ontzettend leuk, zeg, zoals die huizen worden opge knapt. Het zou zonde zijn geweest als men ze had gesloopt". De heer Bergman wijst op enkele dakkapel len die hoog worden opgebouwd en zegt: "Dat vind ik nou doodzonde, hè. Ik heb hier nog gespeeld als kind, moet je weten, dus die wijk •gaat me aan m'n hart". Op vragen van Ria Beckers over in spraak van de bewoners vertelt de heer Bergman dat de mensen uit verschillende mogelijke verbete ringsplannen hebben kunnen kie zen. "Vorige week zijn er boven dien besprekingen geweest met de bewoners van de Tubantenstraat en de Kaninefatenstraat over hun wensen op het gebied van straatin richting. Eerst wilden de bewoners dat het zo werd, dat ze aan beide kanten auto's konden parkeren en dat er dan ook nog een vrachtwa gen langs zou kunnen. Nou, dat kan natuurlijk niet. Na overleg heeft men toen gekozen voor het plan van openbare werken er wooner ven van te maken. Net zoals in de Hessenstraat is gebeurd". De Hes- senstraat wordt bekeken en oogst alom bewondering van het gezel schap. Toespraak Ria Beckers en PPR-mensen uit Valkenburg en Katwijk borrelen hierna in café "de Swanneblom" en Chinezen vervolgens bij "Golden House", 's Avonds is het gezelschap in gebouw Open Hof in Katwijk aan den Rijn. Ria Beckers spreekt: een uitermate rustige manier van spre ken ondanks de zwaarwichtige on derwerpen die worden behandeld, namelijk met name de werkgele genheid en de kernenergie. Wat het eerste punt betreft lanceert de lijsttrekker een plan waarin de economische groei wordt afge remd, maar waarin ook geen werk loosheid meer zal voorkomen. Ma nieren om dit doel te bereiken zijn: vervroegde pensionering, verkor ting van werktijden, vergroting van het aantal deelbanen, langere va kanties en meer mogelijkheid om er tussentijds af en toe eens tusse nuit te gaan. Tot slot somt Ria Beckers droog weg de grote nadelen op van ker nenergie: de kans op omvangrijke ongelukken: de moeilijke opslag van kernafval waarvan het zware soort tienduizenden jaren actief en daardoor gevaarlijk blijft; het ge vaar van de productie van atoom bommen; de bewaking zal grote gevolgen voor de samenleving hebben. "En dat alles, terwijl er te weinig grondstof is om in kerne nergie een oplossing te vinden voor het vinden van nieuwe energie bronnen", aldus Ria Beckers. JOS VAN DER MEER NOORDWIJK - In hotel-restaurant "De Beurs" is gisteravond de Wa tersportvereniging Noordwijk en omstreken opgericht. De oprich ting werd met een daverend ap-1 plaus bevestigd. Bij de oprichting telt de Watersportvereniging nu al 66 leden. De naam van de nieuwe vereniging is nog niet bekend. Hiervoor is een prijsvraag uitge schreven waarop verschillende suggesties voor 'n naam zijn bin- i nengekomen. Een jury is nog bezig om de beste naam uit de inzendin gen te kiezen. Wel kreeg de vereniging-zonder- naam nog tijdens de oprichtings vergadering een eigen vlag. De clubvlag, waarin de kleuren van de i gemeente Noordwijk zijn verwerkt, is ontworpen en vervaardigd door mevrouw Van Vliet, die voor haar prestatie een handgesmeed anker kreeg aangeboden. Uit de vergadering bleek gistera- vond ook, dat het ledenaantal van de Watersportvereniging met de dag stijgt, en na een start van 54 al is opgelopen tot zeventig man. Tijdens deze oprichtingsvergader ing vond ook een verkiezing plaats van een definitief bestuur. Het be staat uit de heren J. M. Huijbers, (voorzitter); D. C. Duijndam (secre taris); K. Huizinga (penningmees ter); D. van Dee (adjunct) en de le den Bruyn, Groenendaal en Schneider. De statuten en het huishoudelijk i reglement van de Watersportver eniging werd de vergadering in ontwerp aangeboden. Verder werd nog een causerie gehouden door opperwachtmeester van de rijkspo litie te water, over "De ethiek op het water", waar hij onder meer de plannen van de regering tot het in voeren van een vaarbewijs besprak. De heer C. A. de Graaff, opspo ringsambtenaar bij het Hoogheem raadschap van Rijnland, gaf daarbij de nodige voorlichting op het ge bied van bestrijding van de water verontreiniging. Overigens is het bestuur nog aan 't zoeken naar een plaats voor de vestiging van een ei gen jachthaven, binnen het kader van de plaatselijke bestemmings plannen. Raadsleden NIEUW VENNEP - De raadsleden Cnossen (CDA), Kool (PPR) en Brouwer (PvdA) hebben tijdens de vergadering van de com missie voor volksgezond heid B en W van de Haar lemmermeer gevraagd het rijk om geld te vragen voor de verplaatsing van KEM- chemie in Nieuw Vennep naar het industrieterrein. Momenteel staat het Amerikaans bedrijf, producent van chemi sche reinigingsmiddelen, mid den tussen de huizen aan de Nieuwstraat. Anderhalve week geleden ontstond het nodige ru moer rond de fabriek nadat er een vat brandbaar fosforzuur op straat was opengescheurd. De geschrokken bewoners van de Nieuwstraat, verenigd in een ac tiegroep, klaagden daarop de gemeente aan. De gemeente zou een hinderwet vergunning aan het bedrijf heb ben afgegeven terwijl de afvoer pijpen niet aan de wettelijke ei sen zouden voldoen. Met als ge volg dat de omwonenden, die niet voor de eerste keer met hun klachten bij de gemeente aan klopten maar door het voorval met het vat fosforzuur daarvoor opnieuw aanleiding vonden, vaak met hoofdpijn te kampen hebben. Hinderwet Volgens de gemeente voldoet KEM wel aan de gestelde eisen volgens welke een hinderwet-vergunning wordt afgegeven en is er geen en kele mogelijkheid om het bedrijf uit de vestiging aan de Nieuw straat te zetten. De directie van de KEM weigerde elk commentaar. LEIDEN - In een van de gebouw tjes van de vuurwerkfabriek Kat aan de Stadspolderweg in Leiden-Noord is vanochtend brand ontstaan toen een aantal veilig heidsfakkels vlam vatten. De L-eidse brandweer, die snel ter plaatse was met een autospuit en een autoladder wist de brand met de twee stralen snel te blussen. De in brand geraakte veiligheidsfak kels worden door de rijkspolitie gebruikt wanneer zich ergens op nogal afgelegen plaatsen verkeer songelukken voordoen. De brand, die een schade aanrichtte van on geveer 13.000 gulden, is vermoede lijk door wrijving ontstaan. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Hoewel de provincie officieel haar goedkeu ring voor de aanleg ervan nog niet heeft gegeven, is de kortgeleden opgerichte volkstuindersvereniging Lisse alvast maar begonnen met wat voorbereidende werkzaamheden op het als toekomstige volkstuincomplex bestempelde stuk wei land in de Roversbroekpolder. Afgelopen zaterdag, al vroeg in de morgen, sloegen in het weiland zo'n vijftien toe komstige volkstuinders aan het graven en spitten, daarbij met raad en daad ter zijde gestaan door ambtenaren van de afdeling openbare werken. Op de plek waar een parkeerplaats moet komen werden geulen gegraven en PVC-buizen geplaatst. In die buizen zullen de water- en elektriciteit sleidingen komen te liggen. Bij de volkstuindersvereniging kijkt men er niet al te zwaar tegen aan dat men buiten het boekje is gegaan. "Natuurlijk hadden we op de goedkeuring van GS moeten wachten", zei mi j secretaris Marsbergen", maar we zijn ervan uitgegaan dat die er zeer binnenkort komt. Daarom kon het o.i ook geen kwaald alvast maar aan de slag te gaan. Vooral ook omdat we per 1 april ons complex willen openen. Dat is kort dag". En wethouder mevrouw Meulemans: "Wat daar is gebeurd, is inderdaad niet volgens de procedure. Maar ik geloof niet dat GS daar een drama van zal maken. Die goed keuring komt echt wel binnen. Nog deze week verwacht ik de goede tijding". De "visboulevard" in Oude Wetering. Als de klachten blijven, komt er misschien een hengel-beperking. Op de laatste dag van het vissei- zoen hebben de echte liefheb bers het er gisteren nog eens goed van genomen. Een drukte van jewelste was het bijvoorbeeld in Oude Wete ring waar tientallen sportvis sers al vroeg in de morgen een plaatsje hadden gezocht aan de oever van de Oude Wete ring. Dit visseizoen was het daar erg goed zittenomdat de walkant een opknapbeurt heeft gehad. Overigens is het de vraag of de "visboulevard" in Oude Wete ring volgend jaar weer zoveel sportvissers een ziiplaatsje kan aanbieden. In het verle- De oude draaibrug in Boskoop is nu weer opgeknapt. Door de gemeente. Een draaibrug waarvan niemand heeft kunnen achterhalen wie de eigenaar is en wannéér die is geplaatst houdt in Boskoop al enige tijd de gemoederen bezig. den is er vanuit de bevolking nogal wat kritiek geweest op het gedrag van veel sportvis sers. De klacht was dat ze op de erg vroege morgen met hun radio's en geschreeuw de aan het water wonende dorpsbe woners wakker maakten. Voorwiel Een klacht die destijds ook in de gemeenteraad is besproken en die ook werd onderzocht door de hengelaarsbond, die de klachten onderschreef. Volgens het Oud-Wetering se raadslid drs. Van Nugteren is er dit jaar weinig verbetering gekomen in de situatie. Bo vendien zijn er nog wat an dere "ongemakken" geconsta teerd. "Het is diverse keren gebeurd dat op de smalle Kerkstraat kinderen met hun fiets ten val kwamen omdat er een hengel in het voorwiel terecht kwam. Als dergelijke voorvalllen zich volgend jaar herhalen, zal ik voorstellen of er moge lijk langs de Oude Wetering een visbeperking kan worden ingesteld. Anders ben ik bang dat op een bepaald moment de bevolking zich tegen de sport vissers zal gaan keren." Het bijna twee ton wegende ge vaarte, aanvankelijk 2,5 meter breed en 8 meter lang, ligt over het watertje De Otweg, dat in verbinding staat met de Gouwe. Boskoopse boeren maakten tot een paar jaar ge leden druk gebruik van de brug als één van de twee mo gelijkheden om in de Nesse polder te komen. Niemand had zich waarschijn lijk om de slecht onderhou den brug bekommerd, als niet drie jaar geleden de water sportvereniging De Gouwe een gedeelte van De Otweg kreeg toegewezen als jach thaven. Dat betekende dat de draaibrug weer regelmatig open zou moeten om boten naar en van de jachthaven door te laten. Maar de brug, slechts berekend op 2 ton asdruk, was naar de knoppen, omdat er veel te zwaar land- bouwverkeer over was ge gaan. Toen had je de poppen aan het dansen. Het was duidelijk dat er een nieuwe brug moest komen. Maar de vraag was: wie betaalt dat. De gemeente? De polder? De provincie? Om dat te kunnen bepalen werd er in archieven druk gespeurd naar de herkomst van de brug, maar het spoor liep dood. Niemand voelde zich geroepen geld op tafel te brengen. De watersportvereniging be sloot uiteindelijk de gammele brug te lichten en op de wal te repareren. Maar bij het ophij sen brak 'ie in stukken waar door men min of meer ver- plicht was voor een ander te zorgen. Grote gaten Die kwam er ook. Eén van 2 me ter breed en ook berekertd op een asdruk van twee ton. Tienduizend gulden werd er voor neergeteld. Maar daar mee was het leed nog niet ge leden. Voorzitter Ravensberg: "Of die boeren nu een bord voor hun kop hadden of niet, maar ze denderden er weer net zo vro lijk met een vracht van tien ton overheen als daarvoor. Binnen de kortst mogelijke tijd zaten er weer grote gaten in het brugdek. En ze dedem net of hun neus bloedde. Op een vergadering hebben we toen besloten een zodanige constructie op dit stukje nie mandsland aan te brengen, dat er voortaan alleen maar fietsers en voetgangers over konden. De brug zomaar weghalen omdat 'ie toch nie mand toebehoorde bleek niet mogelijk omdat er een ge woonterecht op rust. En dat houdt in dat voetgangers de mogelijkheid moet worden geboden op die plaats De Ot weg over te steken." Het getouwtrek rond "De brug der zuchten" (buurtbewoners en boeren mengden zich ook in het geschil) is nu weer in een nieuw stadium gekomen. Na een spoedvergadering be sloten B en W de tussenoplos sing van de watersportver eniging weer ongedaan te maken, de gaten in de brug te dichten en de brug weer op een breedte van twee meter te brengen. Zwaar verkeer zal worden geweerd. Deze week is dat karwei ge klaard. De gemeente heeft ook besloten voorlopig het onderhoud van de brug voor haar rekening ten nemen. In tussen blijft men zoeken naar de herkomst van het bouwsel.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4