Hema heeft plan voor forse uit- braiding „Leidse" prothesen voor slachtoffers in Libanon Leids hotel lang niet altijd vol Aan Jan Vossensteeg Bijdrage werkplaats Anna-Kliniek aan hulpproject Afdeling RPF Leiden en omgeving opgericht LEIDEN ADVERTENTIE ■BBBBBBBBBBBBBBBBBB Te koop gevraagd: B goede schilderijen en I aquarellen uit B de 19e en 20e eeuw. B Alleen serieuze aanbiedingen: S KUNSTHANDEL R. POLAK. Parkstraat 85. Den Haag. Meer Leids nieuws op pagina 17 LEIDEN - De Leidse hotels en pensions on dervinden geduchte concurrentie van de hotels in de Haagse regio, in de kuststrook, nabij Schiphol, in Amsterdam en wellicht ook in Rotterdam. Dat geldt vooral voor die categorie van logieszoekenden, die per auto zijn. Dat antwoorden B en W van Leiden op schriftelijke vragen van de CDA-raadsleden Van Zijp en Bleijie naar aanleiding van de sluiting van Au- berge de Witte Singel. In de vragen werd ge constateerd, dat als gevolg van deze sluiting, de beddencapaciteit in hotels en pensions "aan de lage kant is", is niet de wijze waarop naar onze mening dit onderwerp benaderd dient te wor den", aldus het college. Volgens B en W zijn de hotels en pensions in Leiden vol of bijna vol gedurende enkele pe rioden van het jaar, namelijk in de bollentijd en in de vakantieperioden in de zomermaanden. In de andere maanden van het jaar wordt de beddencapaciteit niet volledig benut. Die "lege bedden" vormen volgens het college een be langrijke kostenpost, die de komende tijd niet zal verminderen. "De Leidse regio kent veel toeristische trekpleisters, die bezoek- en be zienswaardig zijn en daarom zijn opgenomen in allerlei "tours" en "aanbevolen routes", maar zijn niet van dien aard en omvang, dat een verblijf in Leiden van een of twee weken voor grote aantallen toeristen "verkoopbaar" is", zo schrijven B en W. Tenslotte zeggen B en W van Leiden bereid te blijven om nieuwe mogelijkheden voor de ves tiging van hotels te helpen onderzoeken. "Maar de initiatieven moeten uit de particuliere sector komen". LEIDEN - Ook voor Leiden en om geving is de RPF, de Reformatori sche Politieke Federatie opgericht. Er is een afdeling Groot-Leiden tot stand gekomen die de gemeenten Leiden, Voorschoten, Leiderdorp, Oegstgeest, Zoeterwoude, Koude kerk en Wassenaar beslaat. De RPF heeft in Leiden al contac ten gelegd met de SGP en het GPV. Deze drie partijen zullen aan de komende Tweede Kamerverkie zingen in federatief verband deel nemen. Volgens de secretaris van de RPF mevrouw Boelema, is het de bedoeling om ook straks bij de gemeenteraadsverkiezingen een lijstverbinding tussen de drie par tijen tot stand te brengen, zoals die nu al bestaat tussen SGP en GPV. "De RPF is tot stand gekomen als gevolg van de verwereldlijking van de christen-democratische par tijen, die steeds meer een politiek de i reld centraal staan", aldus klaring van de RPF. "Wij zoeken bundeling met allen die het woord van God als enige norm voor hun politiek denken en handelen aan vaarden". Met nadruk wordt ge steld dat de RPF de Bijbel niet als inspiratiebron maar als grondslag oeschouwt. De heer A. Christ is voorzitter van de Leidse afdeling van de RPF. Mevrouw Boelema (Smaragdlaan 35 in Leiden) is secretaris en het be stuur bestaat verder uit A. v.d. Mey (penningmeester) en mevrouw W. v.d. Veen-Groen. WOENSDAG 16 MAART 1977 Zes politici in Agnes-forum LEIDEN - Zes prominente Neder landse politici zullen vrijdag deel nemen aan een politiek forum dat plaatsvindt in de Leidse Agnes Scholengemeenschap aan de Eij- merspoelstraat. Die zes zijn: me vrouw Smit-Kroes (WD), Drees jr. (DS'70), Aantjes (CDA), Van Thijn (PvdA), Ria Beckers (PPR) en v. d. Lek (PSP). OP de bijeenkomst, die 's middags van twee tot vijf uur duurt, zullen vragen aan de orde komen die door leerlingen van het Agnes in de afge lopen maanden tijdens de bestu dering van bepaalde politieke the ma's zijn gevormd. Bestuur gewijzigd LEIDEN - Het bestuur van de wijkvereniging van de Pieters- en Academiewijk heeft enkele wijzi gingen ondergaan. Gisteravond heeft de ledenvergadering twee nieuwe bestuursleden gekozen om de vacatures op te vullen die ont stonden door het vertrek van de he ren Doove en De Frenne. Gekozen werden P. Bakker en M. F. M. Wyers. De overige bestuursleden bleven zitting houden in het be stuur, te weten R. J. van Cruysen (voorzitter), Th. Korthals-Altes, C. van Weizen-Oostveen en H. Ver hulst. LEIDEN - Het Leidse filiaal van de Hema aan de Haarlem merstraat zal binnen afzienbare tijd aanzienlijk worden uitgebreid. De winkelruimte zal vergroot worden tot een oppervlakte van veertienhonderd vierkante meter. Een uitbreiding met ongeveer vierhonderd vierkante meter. Als de plannen doorgaan krijgt de Leidse vestiging straks ook een cof feeshop en restaurant. In de meeste Hema-vestigingen in de grotere steden is een dergelijke horeca- afdeling al aanwezig. Met de ver bouwing zal zo mogelijk al volgend jaar een begin worden gemaakt. Om de uitbreiding van de Hema mogelijk te maken zullen in de Janvossensteeg en op de hoek van de Van der Werfstraat panden aan gekocht moeten worden. Twee be nodigde panden zijn inmiddels al in bezit van de gebouwendienst van de Koninklijke Bijenkorf Beheer, waaronder de Hema ressorteert. Over de aankoop van de andere panden wordt op het ogenblik on derhandeld met de eigenaars. "Het zal van de prijs, die gevraagd wordt afhangen, of we snel tot overeen stemming kunnen komen", aldus een woordvoerder van de Hema. De vergroting van het Leidse filiaal past in het streven van het waren huisconcern KBB om in de grotere steden de beschikbare winkel ruimte uit te breiden. Dat geldt ze ker voor de Leidse vestiging, die gezien de klantenkring in een te krap jasje zit. Filiaal-directeur J. Bennink: "Leiden is erg Hema- minded, maar we krijgen hier ook erg veel klanten uit de kust- en bol lenstreek". In het uitbreidingsplan, dat zich uitstrekt tot het eerste gedeelte van De uitbreiding van de Leidse Hema-vestiging is geplatid aan de Janvossensteeq-Van der Werfstraat. de Janvossensteeg, zijn niet begre pen de schoenenzaken, die nu ge vestigd zijn tussen de Janvossen steeg en de Hema-vestiging. "Aan de Haarlemmerstraat-kant veran dert verder niets", aldus de Hema-woordvoerder, die mee deelde dat over de uitbreiding van de Hema de eerste besprekingen worden gevoerd met de gemeente. "Er zijn nogal wat procedures, die doorlopen moeten worden, en dat kost vrij veel tijd". In de vorige week gepubliceerde nota "Maredorp in de steigers" worden de uitbreidingsmogelijk heden van de Hema opengehou den. De projectgroep schrijft daarin dat men het aanvaardbaar vindt, dat de Hema het eerste deel van de Janvossensteeg tot aan de Van der Werfstraat nieuw leven in blaast. Wel vindt de projectgroep dat een aantal strenge voorwaarden moet gelden. Zo eist men dat de beeldbepalende en beeldonder steunende panden in de Janvos sensteeg gehandhaafd blijven en dat kleine winkels de voorkeur verdienen. Bovendien zouden er aan de kant van de Janvossensteeg geen nieuwe in- en uitgangen mo gen komen. Tenslotte bepleit de projectgroep, dat er boven de win kels woningen komen. Desgevraagd deelde men bij de Hema mee, dat er nog vastomlijnde plannen bestaan hoe de uitbreiding aan de Janvossensteeg er precies komt uit te zien. De vergroting van het winkeloppervalk zal in elk ge val geen verruiming van het assor timent betekenen. De grotere ruimte zal vooral worden benut om de artikelen beter te kunnen uitstal len. De werkzaamheden zullen, zo verwacht men, ongeveer een jaar in beslag nemen. Het Leidse filiaal van de Holland- sche Eenheidsprijzen Maatschap pij Amsterdam (HEMA) werd op 20 augustus 1937 officieel geopend. In 1967 onderging de vestiging een in grijpende verbouwing. Bij die ge legenheid kreeg de Leidse Hema een roltrap en werd er een verdie ping bovenop gezet. De banket bakkerij in Leiden - met negen koks - behoort tot de vier grootste van ons land. In de vestiging wer ken op het ogenblik 75 personeels leden in vaste dienst. Daarnaast is er nog een even groot aantal "part timers" en hulpkrachten. LEIDEN - Wie woensdagmor gen in een van de Leidse su permarkten rondloopt, komt er regelmatig een oude dame tegen, die alles nauwkeurig bekijkt, in de hand neemt, prij zen vraagt en zichtbaar loopt te genieten. Bij de kassa be taalt ze zelf, weert alle hulp af. Ogenschijnlijk niets bijzon ders, maar niemand beseft dat hier een honderdjarige rond wandelt. Het is mevrouw C. J. Bodderij-Koolaard, woonach tig in het Van der Willigenhof aan de Apollolaan. Gevoel voor humor is haar niet vreemd en ze heeft veel voor anderen over. De handwerken, die zij vervaardigt, oogsten ie ders bewondering: fijn haak werk, regelmatig breiwerk, waar geen foutje in mag zitten. Want anders wordt het ener giek uitgehaald HONDERDSTE VERJAARDAG VAN „OMA BODDERIJ" Niet altijd heeft het mevrouw Bodderij meegezeten in haar leven, maar het woord klagen staat niet in haar woorden boek. Enkele jaren geleden on derging zij een ernstige opera tie in het Academisch Zieken huis. Zij paste zich zonder mopperen aan in het bejaar dentehuis, wat een hele over gang was na de ruime woning in Amsterdam. Nu dagelijks genietend van de kleine ge noegens die het leven haar ver schaft: een lekker kopje koffie, een gezellig bezoekje of een au toritje. Gisteren werd de honderdste verjaardag van „oma Bodde rij" gevierd. Samen met haar dochter en schoonzoon, haar schoondochter, haar kleinkin deren en achterkleinkinderen. In de ochtenduren kreeg zij in het Van der Willigenhof ook nog bezoek van burgemester Vis en zijn echtgenote. Uit handen van mevrouw Vis ont ving zij een fles port en van de burgemeester kreeg zij het boek „Als de bramen rij pen Op de foto: links mevrouw Bodderij bezig om de fles port uit te pakken, rechts mevrouw Vis. ADVERTENTIE j5^e"3chooosoMe,en Chemische Fabr. 'Schiedam' 010-26.47.56 ADVERTENTIE teur Zwaart: "Wij zullen er inmid dels voor zorgen, dat alle beno digde materialen aanwezig zijn, zo dat er direct kan worden begonnen. Het extra karwei zal geklaard moe ten worden, zonder dat het normale programma in het gedrang komt. Het personeel heeft zich inmiddels al bereid verklaard om - wanneer dat nodig is - in de avonduren over te werken. Vier centra Op 25 april reizen de Leidse in strumentmakers met de veertig prothesen weer naar Libanon, om ze daar aan te passen. Dat gebeurt in vier centra, namelijk het Pales tijnse Rode Halve Maan Centrum en het American University Hospi tal in Beiroet en het medisch cen trum Beit Chebab en het Rode Kruis Centrum in Tripoli. Omdat het aanmeten van prothe sen niet voldoende wordt geacht omvat het hulpprogramma ook nog een nazorg voor de patiënten. Zo zal Nederland samen met het Interna tionale Rode Kruis veertien fysio therapeuten en vier ergotherapeu ten werven die zullen worden uit gezonden naar Libanon om de pa- tienten de nodige begeleiding te geven. De vier orthopedische cen tra in Libanon krijgen bovendien nog een financiële steun van 900.000 gulden voor de aanschaf van materiaal. In Tripoli Zoals wij gisteren reeds meldden heeft minister Pronk voor het hulpprogramma aan Libanon een bedrag van vijf miljoen beschik baar gesteld. De helft daarvan zal worden besteed aan de aankoop van een privé-ziekenhuis in Tripoli. Het ziekenhuis zal direct daarna gratis worden aangeboden aan de Libanese regering om het grote te kort aan ziekenhuisbedden te ver minderen. Om politieke moeilijk heden te voorkomen wordt het hele programma uitgevoerd onder de vlag van het Internationale Rode Kruis. r LEIDEN - De komende weken zullen in de or- thopedische werkplaats van de Anna-kliniek aan de Mezenstraat veertig kunstarmen en -benen worden gemaakt. Deze prothesen zijn bestemd voor Libanezen, die als gevolg van de burgeroor log in dat land, ledematen verloren. De nazorg van deze oorlogsslach toffers valt binnen het kader van het noodhulpprogramma, dat mi- nister Pronk (Ontwikkelingssa menwerking) heeft opgesteld voor Libanon. Ook elf andere revalida tiecentra en ziekenhuizen in ons land verlenen medewerking aan het project waardoor in totaal 362 Libanezen aan kunstledematen i geholpen kunnen worden. Twee Leidse instrumentmakers, die in de werkplaats van de Anna- kliniek werkzaam zijn, zullen eind maart naar Beiroet vertrekken om daar gipsafdrukken te maken bij de geamputeerden. Het zijn de heren G. Fisser, souschef van de werk plaats en C.G. Martijn. Een werk groep, die de hele actie heeft voor bereid, zorgde ervoor dat de slach toffers zich aanmelden voor medis che hulp. Er werden oproepen ge plaatst in de Libanese kranten en op de Libanese televisie. De heren Fisser en Martijn zullen elk bij twintig slachtoffers gipsafd rukken nemen en daarvan nog in Libanon zogenaamde "positieven" maken. Daarnaast zullen zij vele gegevens over de patiënten moeten verzamelen. "Het zal een heel kar wei worden", voorspelt de direc teur van de Leidse orthopedische werkplaats J.H.J. Zwaart, "want al les moet binnen een week klaar zijn". Na de terugkeer van de twee in strumentmakers met de "positie ven", zullen in de werkplaats aan de Mezenstraat de veertig prothesen pasklaar worden gemaakt. Direc- t Marijn in de orthopedische werkplaats van de Anna-Kliniek aan de Mezen- L

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3