PElfR SIOTWI EXIRAMI1D 'Onmogelijke is gebeurd' Teruglopende werkloosheid „Hartchirurgie niet zo slecht" BONN HOUDT VAST AAN KEBNVERDRAG Stuffen Kort geding Menten tegen Hans Knoop zacht en 'lichtmild' van smaak Weer dode in Ulster WOENSDAG 16 MAART 19T7 FLAT VOOR DE JONGEREN AAN DE LEIDSE RUNSBURGERSINGEL Het complex aan de Rijns- burgersingel, dat 41 apparte menten telt. LEIDEN - Staatssecretaris Van Dam bekijkt de moge lijkheid om de Stichting Huisvesting Werkende Jon geren alsnog subsidie te verlenen over de oude panden, die de stichting in de periode 1970-1973 in gebruik heeft genomen. Dit maakte mr. R. W. A. Zweerts, voorzitter van de SHWJ gistermiddag bekend bij de opening van de flat voor werkende jongeren aan de Rijnsburgersingel. In het jaarverslag over haar ac tiviteiten in 1975 beklaagde de stichting er zich vorig jaar over dat het buiten de rege ling dreigde te vallen, waarbij voor het opknappen van oude panden ten behoeve van huisvesting voor werkende jongeren een tegemoetko ming door het rijk wordt ver leend. Het pionierswerk van de stich ting zou daarmee niet be loond worden, omdat ze in de jaren 70-73 als één der eersten daadwerkelijk voorzieningen had getroffen voor werkende jongeren, zonder dat er van wijkswege regelingen waren getroffen. Naar aanleiding van dit jaarver slag heeft staatssecretaris Van Dam de stichting een brief geschreven, waarin hij zegt alsnog te zullen nagaan of er voor de oudbouw van de stichting subsidie te geven is. Bezwaren Aan de Rijnsburgersingel is "eigenlijk het onmogelijke gebeurd", zo constateerde mr. Zweerts en ook wethou der Verboom zei: "Als het goed is, had dit gebouw er ei genlijk nog niet kunnen staan. Zij doelden daarmee op de snelle bouw, die boven dien een aanvang nam op een moment dat er nog niet be slist was over de bezwaren die er tegen de nieuwbouwplan- nen aan de Rijnsburgersingel waren gerezen. Die bezwaren betroffen met name de hoogte en aanvankelijk ook de vormgeving van het gebouw. Ook in Leiden en omgeving "Ik ben blij dat ik er nog een verdieping heb afgekregen", zei het PPR/D'66- Met deze handeling verrichtte wethouder Verboom de officiële opening van de flat aan de Rijnsburgersingel, hetgeen kennelijk grote hilariteit verwekte. Derde van links de scheidende voorzitter van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, mr. Zweerts. gemeenteraadslid Beijen gis termiddag. Dat was namelijk de opdracht die aan architect G. F. Stroek uit Oude Wete ring werd verstrekt om aan de bezwaren tegemoet te komen. Ook kreeg het gebouw een wat speelsere vorm. Niettemin bleven de bezwaren (o.a. van de Bond Heemschut); pas tij dens de bouw werd daar van hogerhand afwijzend op be schikt. Huren Aan de Rijnsburgersingel zijn nu 41 appartementen verre zen, met huren die variëren van 205 tot 250 gulden, waar bij nog ongeveer honderd gulden aan servicekosten ■moeten worden opgeteld. De huren kunnen nog zo'n vijf tig gulden lager worden als het ministerie van Volks huisvesting voor de apparte menten zg. locatiesubsidie verstrekt zoals ook gebeurd is bij andere nieuwbouwprojec ten van de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren. Wethouder Verboom wees er gistermiddag bovendien nog eens op, dat de bewoners al naar gelang hun inkomen ook nog huursubsidie kunnen krijgen. Over het gebouw zelf merkte hij op: "Als je nu buiten loopt, valt het direct op qua vorm geving. Ik vind het niet te hoog; het siert de stad". Laatste De opening van het complex aan de Rijnsburgersingel, dat inmiddels al een maand be woond is - op de begane grond wordt trouwens een tapijthandel gevestigd - was de laatste officiële bijeen komst, waarbij mr. Zweerts als voorzitter van de stichting optrad. Hij heeft een functie in het buitenland aanvaaard. Zijn opvolger is mr. J. Karstens die tot nu toe secretaris was. Deze functie is nu nog vacant. LEIDEN - De werkloosheid in het rayon van het Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden is de afgelopen maand gedaald. Eind februari be droeg het aantal mannen zonder werk 2435. Dat waren er 89 minder dan een maand daarvoor en zelfs driehonderd minder dan in fe bruari 1976. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind vorige maand 620, wat 55 minder is dan eind januari. Ten opzichte van fe bruari '76 is er een lichte stijging met 14. Gebleken is dat de ontwikkelingen in vergelijking met vorig jaar gun stiger zijn. In 1976 nam de werk loosheid in de maand februari toe met 46, dit jaar is er sprake van een duidelijke vermindering (89). Ook bij de vrouwen deed zich een derge lijke gunstige ontwikkeling voor in februari '76 vrijwel gelijk, nu een daling met 55. De vermindering van de werkloos heid is mede een gevolg geweest van de gunstige weersomstandig heden in februari jl., waardoor de activiteiten in de bouwnijverheid vrijwel niet werden onderbroken. De indruk bestaat dat deze activi teiten zelfs nog enigszins werden opgevoerd. De situatie doet zich dan ook voor, dat vakbekwame timmerlieden en metselaars, maar ook centrale ver warmingsmonteurs, loodgieters en electromonteurs, loodgieters en electromonteurs niet meer be schikbaar zijn, terwijl de vraag naar deze arbeidskrachten steeds toe neemt. Opvallend bij het hierboven gege ven overzicht is ook, dat de werk loosheid zich dit jaar op een lager niveau beweegt dan vorig jaar. Het aantal werkloze mannen is 300 la ger dan in februari 1976. Bij de vrouwen is er niet veel verschil met vorig jaar, maar dat betekent wel, dat de gedurende 1976 vrij hoog ge stegen werkloosheid, die in okto ber nog 770 bedroeg sederdien is teruggelopen naar het huidige ni veau van 620. Een andere aanwijzing, dat de al gemene werkloosheidssituatie gunstiger is dan vorig jaar, is de ontwikkeling van de vraag naar ar beidskrachten. Was er vorig jaar nog sprake van vermindering, in februari '77 bleef de behoefte aan arbeidskrachten vrijwel gelijk. Eind februari was er bij het be drijfsleven een geregistreerde vraag naar mannelijk personeel 620 en van vrouwelijk personeel 202. Ten opzichte van eind januari was dat een stijging met 6 voor de man nen en met 15 voor de vrouwen. De jeugdwerkloosheid is ook ver der teruggelopen. In januari 1977 stonden nog 502 jeugdige mannen t/m 22 jaar en 321 jeugdige vrouwen als werkzoekenden ingeschreven. Eind februari 1977 waren deze aan tallen resp. 466 en 271. De werkloosheid in de 10 tot het gewest Leiden behorende gemeen ten bedroeg eind februari 1977: mannen vrouwen 57 54) 15 20) 301 353) 46 48) 1646 (1695) 421 (458) 94 96) 43 (37) 88 75) 34 (37) 39 42) 5 (13) 14 (11) 5 4) Voorschoten 113 115) 36 (41) Warmond 33 33) 7 9) Zoeterwoude 33 33) 3 4) buiten rayon 17 17) 5( 4) Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg 2435 (2524)620 (675) Tussen haakjes de cijfers over ja nuari 1977 Staatssecretaris Hendriks: DEN HAAG (SP) - De hartchirur gie in de Nederlandse ziekenhuizen staat er niet zo somber voor. Dit heeft staatssecretaris Hendriks BONN (SP) - De Westduitse rege ring houdt vast aan haar voorne men de overeenkomst met Brazi lië uit te voeren die voorziet in de (twaalf miljard markt belopende) levering van acht kerncentrales aan dat land alsmede van een opwerkings- en verrijkingsfa- briek. Maar of de Amerikaanse regering ondanks grote bezwaren zich nu definitief neerlegt bij deze leveranties, die Brazilië op den duur in staat stelt tot het zelf vervaardigen van kernbommen is niet duidelijk. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Genscher, gisteren van een kort bezoek aan Was hington teruggekeerd, roemde de vriendschappelijke verhoudin gen en de overeenstemming op talrijke punten tussen beide lan den. Maar hij ontweek de vraag of die overeenstemming ook be trekking heeft op de Westduitse kernleveranties aan de Zuidame- rikaanse staat: "Daarover blijven wij in contact". Een mogelijk veelzeggende vaag heid. Het is sinds geruime tijd bekend dat vooral de nieuwe regering-Carter sterke morele bezwaren koestert tegen de om vangrijke Westduitse leveringen aan Brazilië. Weliswaar is het verdrag met vele waarborgen voor een louter vreedzaam ge bruik van kernenergie door Bra zilië onderschreven. Maar in de te leveren opwerkingsfabriek voor gebruikte uraniumelementen komt hij de behandeling van de staven plutonium vrij, een stof die in beginsel goed kan worden gebruikt voor de vervaardiging van kernbommen. Reeds de regering-Ford had bezwa ren tegen deze proliferatie, met name naar een land dat niet be reid is gebleken het internatio nale verdrag tegen de versprei ding van atoomwapens te onder tekenen. Bonn gaat er vanuit dat ook het bezoek van Genscher er toe heeft bijgedragen de Ver enigde Staten in dit opzicht meer gerust te stellen. Maar ook vorig jaar meende de Westduitse rege ring dat Washington zich bij de uitvoering van dit Duits-Brazi liaanse verdrag reeds had neerge legd - een veronderstelling die toen door de duidelijk geopperde Amerikaanse bezwaren krachtig werd weerlegd. In hoeverre de Verenigde Staten nu werkelijk aanstalten maken het verdrag te tolereren zal ook kun nen blijken uit de Amerikaanse bereidheid om de levering van sterk verrijkt uranium aan enkele Westduitse proefreactoren, die Washington geruime tijd heeft stopgezet, te hervatten. Maar zelfs als Amerika het hoofd in de schoot legt zal het in de naaste toekomst zeker aandringen op een nieuw internationaal overlee om nog grotere garanties tegen de verspreiding van kernwapens te scheppen dan thans in het be staande non-proliferatieverdrag zijn gegeven. Washington is er alles aar te voorkomen dat nog meer ver dragen als dat tussen West- Duitsland en Brazilië (en een soortgelijk verdrag tussen Frankrijk en Pakistan) worden gesloten. Overigens doet zich nu de wonderlijke situatie voor dat Bonn zich opmaakt aan Brazilië kernreactoren te leveren van het type (lichtwaterreactor) dat een administratieve rechtbank in Freiburg voor de Duitse plaats Wyhl heeft verboden. AMSTERDAM (ANP) - De van oorlogsmisdaden verdachte Blari- cummer Pieter Menten en zijn vrouw Meta hebben een kort geding aangespannen tegen de hoofdredacteur van het weekblad Accent, Hans Knoop, de uitgeefster van het blad, de b.v. de Lage Landen en H. J. W. Becht's uitgeversmaatschappij b.v., beide te Amsterdam. Knoop is van plan op dinsdag in Den Haag een door hem geschreven en door Becht uitgegeven boek over Menten te presenteren. Het kort geding zal morgenmiddag voor de president van de recht bank in Amsterdam, mr, W. J. Borgerhoff Mulder dienen (om 15.00 uur). Voor het echtpaar treedt op Mentens nieuwe advocaat, mr. L. van Heiningen uit Den Haag. Aan de president wordt gevraagd Knoop en de beide uitgeverijen te veroordelen en zich zich terstond te onthouden van publicatie. Met name van mededelingen waarin de kwalificatie "oorlogsmisdadiger, massamoordenaar, of iets dergelijks" over Menten voorkomt. Voorts van mededelingen als zou Menten al dan niet door zijn geld autoriteiten hebben omgekocht, althans op onoirbare wijze hebben beïnvloed of bewerkt. En verder als zou hij maitresses of gewezen maitresses en/of anderen hebbenbewogen tot het plegen van mein eed: Een en ander op straffe van een dwangsom van twee miljoen gulden. Het is voor een rustige en objectieve behandeling van zijn zaak, waarop Menten recht heeft, vereist dat de onrechtmatige hetze je gens hem en zijn vrouw wordt gestaakt en ophoudt, aldus de dag vaarding waarin voorts wordt gesteld dat Knoop bijeenkomsten or ganiseer f^COlWE-' van Volksgezondheid gisteren in de Eerste Kamer duidelijk ge maakt. Van de noodkreet van zowel de cardiologen als de hartpatiënten dat de hartchirurgie in Nederland een eind achterloopt trok de staats secretaris zich niets aan. "Wij moe ten niet doen alsof in ons land op dit gebied niets is", zei hij. Met 2100 "open" hartoperaties per jaar staat Nederland aan de Wes- teuropese top. In West-Duitsland worden jaarlijks niet meer dan 800 hartoperaties uitgevoerd. Het peil in België ligt nog veel lager. De Belgen mikken op 1500 operaties in 1985. Het plan van staatssecretaris Hend riks is om in 1980 ruim 4000 "open" hartoperaties in ons land te laten verrichten. Prof. dr. L. E. Lacquet, voorzitter van de Nederlandse vereniging voor thoraxchirurgie, en prof. dr. J. Nieveen, voorzitter van de Neder landse vereniging voor cardiologie, hebben dit onhaalbaar genoemd. Er wordt voor de hartchirurgie on voldoende geld beschikbaar ge steld, menen zij. Ook schieten de opleidingsmogelijkheden volgens hen ernstig tekort. Staatssecretaris Hendriks wim pelde al die verwijten af. Hij wees er op dat er vorig jaar 435 hartopera ties meer dan in 1976 verricht eia BELFAST (Reuter) - Een soldaat van het Britse leger in Ulster is gis teren in Londonderry gedood. Een politieman raakte bij dezelfde aan slag gewond. Het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) heeft gisteren het groot ste militaire hospitaal in Belfast tot militair doelwit bestempeld. Zij zeggen dat de Britse soldaten er een observatiepost hebben ingericht. Als de Britse soldaten niet weg gaan, zullen er gewelddadige acties tegen het ziekenhuis worden on dernomen, zo zei een IRA-lid. "Slachtoffers onder de zieken zijn voor rekening van de Britten", al dus de zegsman. Oltmans gehoord WASHINGTON (UPI) - De Neder landse journalist Willem Oltmans heeft gisteren twee uur gesproken met een stafmedewerker van een commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden die de moord op John Kennedy onder zoekt. De medewerker, Robert Tannenbaum, zei na afloop slechts dat Oltmans "enige unieke en ge voelige informatie heeft verschaft die nader onderzoek zal vergen".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17