Bennie Nielsen: „Feyenoord nog maar een naam Schuiten geeft eindelijk eens waar voor zijn geld Yic Bartolome: Leiden heeft Nederlandse Amerikaan nodig Kortsjnoj wint vijfde partij na zeventig zetten Hoge onderscheiding voor Anton Geesink RWDM denkt al verder Zege na lange solo in Parijs-Nice WOENSÖAG 16 MAART 1977 DEN HAAG - Anton Geesink (42), Nederlands beste judoka aller tijden, promoveert op zondag 3 april naar de achtste dan, een ongekend hoge onderscheiding voor een Europese judoka. Geesink houdt zich momen teel bezig met het stimuleren van het judo als schoolsport. Vier Neder landse judoka's zijrCmet Geesink, door het hoofdbestuur van de Neder landse Budobond eveneens bevorderd. De onderscheidingen, die behoren bij de promotie, zullen tijdens de open nationale judokampioenschappen, die twee en drie april in Kerkrade worden gehouden, worden uitgereikt. Met Geesink zijn de vier volgende judoka's bevorderd: J. Nauwelaerts d'Agé: van 6e naar 7e dan. Hij is directeur Sportif van de Europese judo-unie en de internationale judofederatie, en verantwoorde lijk voor de technische gang van zaken bij Europese- en Wereldkampioen schappen, alsmede Olympische Spelen. W. Buchel: van 5e naar 6 dan. Buchel was tot voor kort voorzitter van de nationale scheidsrechterscommissie. M. Muilwijk: van 5e naar 6e dan. De heer Muilwijk is onder meer lid van de nationale graden-commissie. F. Rooijakkers: van 5e naar 6e dan. Hij is de nestor van de judosport in Limburg. De eerste vijf dan-graden worden door het afleggen van examens verwor ven. Vanaf de zesde dan echter geschiedt de promotie door het hoofdbes tuur meestal op basis van geleverde prestaties en/of verdiensten voor de judosport. Piet de Visser ziet hooguit 27 mensen komen LEIDEN - In diep gepeins ver zonken zat Mercasol-Ameri- kaan Bartolome op de trap pen ven de Vijf Meihal, de kersverse nederlaag tegen DL Amsterdam (85-88) was voor hem moeilijk te ver werken. De Leidenaars had den tot vlak voor het einde van de turbulente wedstrijd de winst in handen maar bleken op het beslissende moment onmachtig het kar wei af te maken. Eten Vic Bartolome: "Voor een kleine nederlaag zijn altijd een hoop dingen aan te voe ren. Jij zegt dat ik nog nooit zo veel vrije worpen heb ge mist, maar ik heb er ook nooit zo veel moeten nemen. De scheidsrechters floten twee verschillende wed strijden, wat eerst wél mocht was na het incident met Frank Smith niet meer toegestaan. Smith doet zo iets echt geen tweede keer, maar de scheidsrechters wa ren bang dat het uit de hand zou lopen. Hank Smith is niets beter dan de andere Amerikaanse basketballer, hij heeft ook zijn fouten, maar als hij niet meer ver dedigd mag worden kan niemand hem stoppen. Dan maakt hij ook 40 punten en wint de wedstrijd voor Am sterdam. Ik moet hem nog vragen wat hij voor de wed strijd heeft gegeten, dat spul wil ik ook eten". Het verlies tegen de Amster dammers was een tegenval ler voor Leiden dat het beste leek te profiteren van het on stuimige gedrag van Smith, die kwaad de tribune op stormde om een toeschou wer tot de orde te roepen die de door Smith tussen de banken geschopte bal netjes had geretourneerd. Leiden brak achter niet door en door de lange serie van vrije wor pen kon DL het verschil ni velleren. Gekke ploeg: Bartolome: "Leiden is een ge kke ploeg. Er worden wed strijden gespeeld dat je je ogen niet geloofd, zo slecht en daarna volgt een toppres tatie. Jij hebt een paar keer geschreven dat we nog een extra speler, een Neder landse Amerikaan of zo, no dig hebben. Ik geloof dat je wel gelijk hebt want van avond kwamen we ook weer in de problemen, zonder be paalde spelers een verwijt te maken". Cruciale fouten Met dat laatste bedoelde Bar tolome het optreden van Ruijsenaars en De Jong, die tegen de zware druk niet be stand bleken en enkele cru ciale fouten maakten. Veel tijd om bij de pakken neer te zitten is er echter niet want vanavond moet Leiden voor eigen publiek aantreden tegen Markt, de spreek woordelijke rode lantaarnd rager van de eredivisie. De Leidenaars zijn een tik keltje beter dan de Utrechtse formatie, zeker wanneer de fouten niet zo ongunstig val len als tegen DL Amsterdam. Het prestigeduel tussen de twee laagst geplaatste teams (Vijf Meihal, 20.30 uur) kan voor Leiden weer twee pun ten binnenbrengen. HANS JACOBS KNOKKE-HEIST - Zo heeft de Nederlandse trainer Piet de Visser zijn zin toch doorgedreven. Omdat de zeelucht van Kijkduin RWD Molenbeek veertien dagen geleden tot optimale prestaties in de Feyenoord-kuip voerde, koos De Visser opnieuw voor wind en water. Helemaal spontaan ging het niet van de kant van manager Michel Verschueren, maar maandag toerde het Brusselse gezelschap toch zon der de geschorste Jan Boskamp opnieuw naar de Noord zee. In het mondaine La Reserve Hotel, in een schitterend natuurgebied, op amper honderd meter van het Louison Bobet-centrum voor tha- lassatherapie trachtte De Visser gisteren tevergeefs zijn juichende optimisme ten aanzien van Feye- noords eliminatie te camoufleren. De Visser in eerste instantie: „Moeilijk, ja moeilijk Feyenoord. Feyenoord is tenslotte niet niks". De Visser in een volgende fase: „Teleurstellend, die kaartverkoop, hooguit 27 mensen zie ik komen. Maar wat wil je, de grote tijd van publiektrekker Feyenoord is voor bij". Wat bedoelde De Visser nou echt? Hij: „Nou ja, aanvankelijk waren we blij met een goede recet te. Maar sinds Rotterdam zijn we tot de conclusie gekomen dat er meer is te halen. Die wedstrijd tégen ons dus, maar ook de rappor ten, die we afgelopen zondag van Feyenoord binnenkregen, hebben ons extra gemotiveerd. Zonde, doodzonde die schorsing van Bos kamp". Hoeveel kansen heeft een club als Molenbeek om het tot de grauwe middenmaat teruggetuimelde Feyenoord van vandaag te overtref fen? We hebben die vraag voorge legd aan Bennie Nielsen, Deen, een van de zeven buitenlandse werk nemers van Molenbeek. Nielsen, een van de grootste talenten op de Belgische voetbalvelden, wordt morgen 26 jaar. Hij: „Ik heb altijd gegrinnikt om spelers die over ver jaardagscadeaus praten, maar ik wil nu ook wel eens op die toer. Ja wel, ik zie dat present voor mezelf wel zitten. Feyenoord is alleen nog maar een naam. Denk die naam nou eens weg en er blijven elf angstige spelers over, zonder zelfvertrou wen, zonder durf en zonder de echte topklasse. Het feit dat ze ie mand als Nico Jansen met een ge blesseerde knie maar laten aan modderen is alleszeggend maar ook schandalig. Het zou mij in elk geval niet overkomen". Omdat Nielsens contract juni 1978 afloopt, laat hij geen gelegenheid onbenut om op de clausule in zijn contract te wijzen, die luidt dat hij voor betrekkelijk weinig geld naar een andere werkgever kan. Niel sen: „Zet dat er even in, wil je? Je weet het nooit. Nederland heeft tenslotte nog altijd een grote naam op voetbalgebied. Tussentijds zou ik eigenlijk ook best weg willen. Ik ben gerijpt, klaar om in een echt topelftal mee te kunnen". Maar is RWD Molenbeek dat dan niet? Nielsen: „Jawel, maar ik zou per soonlijk liever op het middenveld van Anderlecht rondlopen. De wedstrijd. „Geen fraaie", voor spelt Nielsen. „Feyenoord opereert afwachtend, logisch, maar wij ook. Ik zal als aanvallende middenvel der wat nadrukkelijker op de aan val spelen dan in Rotterdam, maar ook weer niet in die mate dat er sprake zal zijn van een aanvallend Molenbeek". Ook niet voor eigen publiek? Nielsen: ,NBij Feyenoord mag het zelfvertrouwen dan zijn weggeëbd, ik maak je er op attent dat we weliswaar met 3-2 van Os- ten de wonnen, maar dat we ook zestien kansen hebben laten lig gen". Molenbeek creëerde zich dan echter negentien kansen maar Feyenoord tegen AZ'67 geen enke le. Nielsen: „Ik zei toch al dat er weinig spektakel zal zijn te beleven. Niettemin voorzie ik Molenbeek als halve finalist UEFA Cup. En als ik mij niet vergis, geen Jacques Teu gels, maar Eddie Koens als rempla- cent voor Boskamp". IL CIOCCO - Viktor Kortsjnoj heeft gisteren in II Ciocco de vijfde partij in de tweekamp tegen Tigran Petrosjan gewon nen. De naar Nederland uitgewe ken Rus leidt nu met 3-2. De partij nam 70 zetten in beslag. De eerste vier partijen waren in remise geëindigd. Vandaag staat de zesde ontmoeting op het pro gramma. Victor Kortsjnoj De zesde partij in de kandida- tentweekamp tussen de Rus Lev Poloegajevski en de Braziliaan Henrique Mecking is in Luzern na de 54e zet van de met wit spe lende Mecking door herhaling van zetten in remise geëindigd. De partij was een dag eerder na de 42e zet van wit afgebroken in een gunstige stelling voor Mec king. Deze overzag echter dat hij door herhaling van zetten tot drie keer toe dezelfde stelling bereik te. Poloegajevski ging naar de ar biter en eiste remise op, hetgeen uiteraard werd ingewilligd. Po loegajevski heeft in de tweekamp de leiding met 3,5-2,5. Jan Timman heeft zijn partij in de achtste ronde van het schaak toernooi in de Westduitse plaats Bad Lauterberg afgebroken tegen de Joegoslavische groot meester Gligoric. Timman bezet de elfde plaats met 3,5 punt en een afgebroken partij. Gennadi Sosonko kwam remise overeen met de Brit Tony Miles. Wereld kampioen Anatoli Karpov ver stevigde zijn leiderspositie door twee remises. Eerst deelde hij het punt met Hübner in de afgebro ken partij uit de zevende ronde en vervolgens moest Karpov de Brit Keene remise toestaan. Karpov heeft 6,5 punt uit acht partijen. De afgebroken stelling van de partij tus sen Kortsjnoj (wit) en Petrosjan was: Wit: Kf2, Tel, Le7, pionnen: f3, h2 Zwart Kg8, Tf4, Lh5, pionnen: b6, e2, f5, g5. h6 De afgegeven zet van wit luidde: 42. Le7-d6. Het vervolg was: 42Tf4-d4 43. Ld6 b6-b5 44. Telxe2 Lh5-f7 44. Telxe2 Lh5-f7 45. Te2-b2 Lf7- c4 46. Lc7-e5 Td4-dl 47. f3-f4 Kg8-f7 48. Lg2-f3 Tdl-d8 49. h2-h4 g5-g4 50. Lf3-c6 Kf7-g6 51. Lc6xb5 Lc4xb5 52. Tb2xb5 Td8-d2 schaak 53. Kf2-e3 Td2-h2 54. Tb5-b6 schaak Kg6-h5 55. Tb6-f6 Th2-h3 schaak 56. Ke3-f2 Th3-h2 schaak 57. Kf2-e3 Th2-h3 schaak 58. Ke3-d4 Th3-hl 59. Tf6xf5 schaak Kh5xh4 60. Tf5-f6 h6- h5 61. TfB-g6 Thl-fl 62. Kd4-e4 Tfl-el schaak 63. Ke4-d5 Kh4-h3 64. f4-fi> h5-h4 65. f5-f6 Tel-fl 66. Kd5-e6 g4-g3 67. f6-f7 g3-g2 68. Le5-f6Tfl-el schaak 69. Ke6-d5 IAAF dreigt met sancties PARIJS - Wanneer Afrikaanse landen de wereldkampioenschap pen veldlopen, aanstaande zondag in Dusseldorp, boycotten, omdat Nieuw-Zeeland deelneemt, kun nen zij rekenen op sancties van de Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF). Het gaat om Oe ganda, Ethiopië, Zambia, Soedan, Tunesië, Algerije, Marokko en Ni geria. Ir. Ad Paulen, de Nederlandse voorzitter van de IAAF, verklaarde gisteren in Parijs: „De IAAF zal zich beslist niet zo opstellen als het Internationale Olympisch Comité- vorig jaar tijdens de Olympische Spelen in Montreal. Als de acht landen, die hebben ingeschreven, zondag in Dusseldorp niet deelne men om politieke redenen, zal ik het bestuur van de IAAF voorstel len om Afrika van de deelnemers lijst voor de wedstrijden om de we reldbeker, in september in Dussel dorp, te schrappen en te laten ver vangen door een andere ploeg". LE CASTELLET - Gistermorgen voor de start van het eerste deel van de vijfde etappe van Parijs Nice was Roy Schuiten het gefoeter van zijn ploegleider over zijn tegenvallende prestaties meer dan beu. Daar kwam nog bij dat hij maan dag bijna een half uur achterstand opliep. Schui ten: "Door een valpartij brak het peloton waarna er vooraan onmiddelijk hard werd gekoerst. Daar was ik kwaad over, omdat ik in deze wedstrijd toch steeds goed had gereden." Roy Schuiten had gisteren na 1UY kilometer solo een voorsprong van ruim elf minuten opgebouwd. Eindelijk eens goed geprikkeld nestelde Roy Schuiten zich in het voorste gelid van het peloton en was hij actief bij alle ontsnappin gen en achtervolgingsacties. Tot hij na 40 kilometer de kans kreeg in zijn eentje weg te springen Op het glooiende parcours van Digne naar Berneoud moest Schuiten tien kilometerlang alles geven om de kleine voorsprong van 45 seconden vast te houden. In het peloton werd kop over kop gekoerst. Schuiten bezweek niet en kreeg vanaf de 50e kilometer het fiat van het peloton. In de hoofdmacht viel het tempo terug. Daarmee had Schuiten nog niet gewonnen. Hij moest 107 kilome ter solorijden naar de eindstreep. Roy deerde dat niet. Hij voelde zich in zijn element. In een fan tastisch ritme pedaleerde hij naar Bemeoud. Geen moment ver slapte hij. Bewijs Eindelijk gaf hij weer eens het be wijs van zijn onmisbare klasse als tijdrijder. Zijn voorsprong groeide naar bijna een kwartier, hij kon niet meer verliezen. Hoe wel het tempo in het peloton werd opgeschroefd. Natuurlijk raakte Schuiten iets van zijn voorsprong kwijt, maar hij hield toch 11 minuten en 16 seconden over. Hij reed met een gemid delde snelheid van 41.413 km/u. een schitterende prestatie, waar Schuiten zelf koud noch warm van werd. "Ach", zei hij, "ik ben voor de sponsor een dure cou reur. Ik moest dus weer eens wat laten zien". In de kaart De succesvolle solo van Roy Schui ten speelde de vermoeide ploeg van Freddy Maertens in de kaart. De Nederlander was immers kansloos voor het klassement. Een achterstand van 26 minuten kon hij nooit meer goed maken. Maertens en zijn ploeggenoten konden uitrusten en dat zou hen in de middagetappe van pas ko men, want toen gingen de favo rieten weer volop in de slag. Dat was voornamelijk Bernard Thevenet. De tourwinnaar van 1975 demarreerde op de col Espi- goulier en kwam daar met 45 se conden voorsprong boven, in de afdaling zette de Bourgondiër niet door. Thevenet: "Het was nog te ver over vlakke weg naar de eindstreep. Vandaag is er een Dergtydrit. Daar moet ik mijn kans grijpen". Maertens en zijn ploeg hebben nog geprobeerd de etappezege te redden maar dat werd verhin derd door de oude Herman van Springel. Deze nam. in de laatste ronde op het autocircuit van Le Castellet een kleine voorsprong, zag weliswaar Ovion bij hem ko men, maar versloeg hem vlak voor het aanstormende groepje favorieten, in de eindsprint. Uitslagen Uitslag eerste gedeelte van de vijfde etappe;l. Schuiten (Ned.) 3 uur 33 minuten en 42 seconden (incl.3 sec. bonificatie) 2. Sercu (Bel.) 3.44.56 (incl. 2 sec bon) 3. Godefroot (Bel) 3.44.57 (incl. 1 sec. bon.) Uitslag tweede deel 1. Herman van Springel (Bel.) 2.10.52; 2. Ovion (Fra) 2.10.52; 3. Freddy Maertens (Bel.) 2.10.53; Algemeen klassement 1. Maertens 25.12,19 2. Thurau 25.12,32 3. Knetemann 25.12,41 4. Merckx 25.12,43 5. Raas 25.12,44 als RAYMOfJD ow ze ploe6 bluft op peppen met d/e belgenmoppen v/erliezen de ollandeps /n ANTWERPEN missomi en wjn kans op deel name aan net kam- P'oenschaP v-an de wereld

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13