Hartchirurgie in problemen Ramp met de Nederlandse DC-8 voor luchtvaartraad Aantjes(AR) bezorgd over verhouding PvdA-CDA Werkgevers en werknemers praten mee over de hoeveelheid gif in bedrijf Toneelnota Yan Doorn zal het niet redden in de Kamer Nog nooit zoveel zout in de Rijn Unieke vondst Nederlandse hulp voor gewonde Libanezen DINSDAG 15 MAART 1977 BINNENLAND PAGINA-7 Kunstenaars demonstreer den gistermiddag op het Bin nenhof tegen de Toneelnota van minister Van Doorn. De be windsman werd daarbij voor gesteld als Sinterklaas. DEN HAAG - Minister Van Doorn zal geen Kamermeer derheid vinden voor zijn to neelplannen. Zijn denkbeeld om het vormingstoneel toe te vertrouwen aan de zorg van ..lagere overheden" (gemeen ten, provincies) wordt niet geaccepteerd omdat het voort bestaan van dat type toneel dan niet gegarandeerd is. En, zegt een motie van PvdA/CDA, daarmee is onvol doende uitzicht geboden op het voortbestaan van een veelvor mig toneelbestel. Die motie zegt verder, dat in brede kring van belanghebbenden gebrek aan waardering voor de Nota Toneelbeleid valt te constate ren en dat de Raad voor de Kunst van mening is onvol doende gelegenheid te hebben gehad om advies te geven. De regering moet de Nota terug nemen en met een nieuwe ko men, waarbij de Raad voor de Kunst wel moet zijn betrokken en waarin duidelijk moet wor den welke rol die lagere over heden in het toneelbestel kun nen spelen. Overigens, zegt de motie, is dat toneelbestel een eerste verantwoordelijkheid voor de centrale overheid. De passage over de Raad voor de Kunst drijft zout in de wond van de ministeriële nederlaag, want Van Doorn had zich ge belgd getoond over de kritische reactie van de Raad op de Nota. In de vaste Kamercommissie voor CRM, die de Nota gisteren behandelde, legde de heer Kosto (PvdA) uit dat het hier om een administratieve formu lering gaat: de toneelcommis sie van de Raad had zoals ge bruikelijk die reactie opge steld, maar minister Van Doorn bleef - kennelijk namens zijn ambtenaren - onvermurwbaar en boos. Het voornemen van de minister het vormingstoneel aan de zorg van gemeenten en provincies toe te vertrouwen bleek nog vrij onverwacht door vrijwel niemand te worden gewaar deerd. Al dan niet verhuld uit gesproken bleek men alge meen van oordeel, dat dat het voortbestaan van het vor mingstoneel in sommige ge bieden in gevaar komt: niet overal wordt een actie tot poli tieke bewustwording in dank afgenomen. Verweer van de minister: weet u zeker dat indien het vormings toneel in de zorg van de cen trale overheid blijft, dat dan een soort toneel wèl veilig is? Een andere minister in een an dere regering kan dat met een pennestreek het vormingsto neel in het hele land verlam men of doen verdwijnen. Bij decentralisatie kan dat alleen gebeuren in bepaalde regio's. En men wil toch decentralise ren, ook en vooral de PvdA? Dan moet men ook de risico's daarvan nemen. En bovendien kan men later het vormingsto neel tot basisvoorziening ver klaren, waardoor de overheids steun aan dat toneel toch wordt gewaarborgd. Het verweer mocht niet baten. Hij vond zelfs zijn partijgenoot Coppes (PPR) in'de voorste ge lederen van zijn tegenstanders. Hij had geconstateerd dat het onderscheid, dat de Nota han teert, tussen gericht (vormings toneel) en open (grote toneel) aanbod onduidelijk is en dus moeilijk te hanteren. DEN HAAG (SP) - De anti revolutionaire voorman mr. W. Aantjes maakt zich grote zorgen over de samenwer king tussen de PvdA en het CDA. „PvdA en CDA drijven ver der uit elkaar dan nodig en verantwoord is", zei hij gis teravond op een AR- bijeenkomst in Utrecht. De schuld voor de politieke span- ningen gaf Aantjes aan de PvdA- fractie die „het gezamenlijk beleid van de afgelopen vier jaar op het spel zet en een voortzetting van de huidige regeringscombinatie voortdurend in gevaar brengt". Vooral de manier waarop de PvdA de vier „hervormingsvoorstellen" (grondpolitiek, ondernemingsra den, vermogensaanwasdeling en investeringsbeleid) nog vóór de verkiezingen door de Kamers wil len jagen is de AR-fractieleider in het verkeerde keelgat geschoten. Ook de meedogenloze aanval van de PvdA op CDA-lijstaanvoerder Van Agt bij het debat over de zaak-Menten heeft volgens hem de verhouding tussen CDA en PvdA „zeer vertroebeld". ^onmogelijk voorkeur uit te spreken voor de verdere samenwerking met de PvdA. Aantjes: „De PvdA heeft nog steeds het lot van de combinatie in de hand". Dé Ar-voorman liet blijken dat hij niets voelt voor herstel van de sa menwerking tussen CDA en WD. Dit betekent dat een minderheids kabinet van het CDA de enige mo gelijkheid is als het tot een breuk tussen de socialisten en de christen-democraten komt. ARNHEM (ANP) - Metingen in de Rijn bij Lobith hebben aangetoond dat in de maand februari de hoe veelheid zout in het Rijnwater tot een recordhoogte is gestegen. Ge middeld voerde de Rijn vorige maand 500 kg zout per seconde ons land binnen. Op een dag werd zelfs 670 kg per seconde gemeten. In 1976 was het gemiddelde 280 kg/sec. Deze cijfers zijn afkomstig van het rijksinstituut voor zuiver ing van afvalwater (RIZA), dat de metingen bij Lobith verricht. De hoeveelheid zout per liter was echter niet alarmerend omdat door de hoge waterstand het zout sterk wordt verdund. Beeldje van Anne Frank Burgemeester Samkalden van Amster dam lijkt er een beetje beduusd van te zijn. Hij onthulde gistermiddag op de Westermarkt in de hoofdstad één door de beeldhouwer Mari Andries- vervaardigd beeld van Anne Frank. Het beeld geschenk van de stichting De Muzen Plannen Hendriks tot mislukken gedoemd DEN HAAG (SP) - Boven de hartchirurgie in ons land pakken zich donkere wolken samen. De plannen van staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) om in 1980 zo'n 4300 "open" hartoperaties in de Nederlandse ziekenhuizen uit te voeren zijn tot mislukken gedoemd. Tot nu toe is er nog zelfs geen geld voor thoraxchirurgie (chirurgie in beschikbaar gesteld voor het ver- de borstkas), in de volksgezond- richten van 250 hartoperaties per heidscommissie van de Tweede ziekenhuis, terwijl er een uitbrei- Kamer. ding tot 400 a 500 in het vooruitzicht was gesteld. Deze noodkreet slaakte gisteren professor dr. L. K. Lacquet, voorzit ter van de Nederlandse vereniging Agee(ex-CIA) wil nu naar Nederland DEN HAAG (SP) - Philip Agee, de gewezen CIA-agent, die Engeland moet verlaten, heeft bij de Neder landse ambassade in Londen een tijdelijke verblijfsvergunning aan gevraagd. Hoe lang hij in Nederland wil blij ven, heeft hij niet vermeld. Agee spreekt over een „redelijke perio de", waarin hij de situatie opnieuw kan beoordelen. De Nederlandse ambassade heeft het verzoek door gezonden naar het ministerie van Justitie. Het is volgens hem "vrijwel uitge sloten" dat de 4300 hartoperaties in 1980 gehaald kunnen worden. "En dat terwijl er jaarlijks eigenlijk minstens zesduizend operaties zouden moeten worden uitge voerd", zei hij. De 2300 open hartoperaties die thans worden verricht zijn er vol gens prof. Lacquet al meer dan waarvoor middelen beschikbaar zijn gesteld. Prof. dr. J. Nieveen, voorzitter van de Nederlandse ver eniging voor cardiologie, waar schuwde dat dit de krachten te bo ven gaat. "De verdubbeling van het aantal operaties sinds 1971 - toen waren het er ongeveer 1100 - is vol gens hem te danken aan "een klein aantal mensen dat zich geweldig inspant, dat op z'n tenen loopt en dat het niet lang meer zal kunnen volhouden". Prof. Nieveen wees op het schreeuwend tekort aan cardiolo gen, thoraxchirurgen en anestesis- ten. Er is al zeven jaar gehamerd op uitbreiding van de opleidingsmo gelijkheden en - zei hij - "zeven jaar is in de hartchirurgie een eeuw". Het gebrek aan gespecialiseerde verpleegkundigen veroorzaakt in verscheidende ziekenhuizen grote problemen. "Eindhoven is nu wel geopend, maar het functioneert helemaal niet", zei prof. Nieveen. Volgens hem komen andere nieuwe hart- centra in precies dezelfde moeilijk heden als er niet snel wat aan de opleiding wordt gedaan. lijke overschotten in het vochtige en dichte oerwoud, waarin zich ook roofdieren ophielden. Van de stoffelijke overschotten van de zeven Nederlandse bemannings leden is alleen dat van een ste wardess uit Wassenaar geborgen. Navigatiefout Den Haag - Morgen ontrolt zich in laatste aanleg voor de Raad voor de Luchtvaart in Den Haag de dramatische vliegramp met de DC-8 van Martinair op Sri Lanka (het vroegere Ceylon) op 4 de cember 1974. Bij deze op een na grootste ramp uit de luchtvaart geschiedenis kwamen alle inzit tenden om het leven: 182 Indone sische Mekkagangers, op weg van Soerabaja naar Djedda, en de negen bemanningsleden, on der wie zeven Nederlanders. Volgens de laatste melding van ge zagvoerder Lamme op die nood lottige vierde december bevond het toestel zich op bijna 25 kilo meter van het vliegveld van Co lombo. In werkelijkheid was dat echter zo'n zeventig kilometer. Binnen 15 seconden na het laat ste contact met de verkeerslei ding Van de luchthaven raakte de DC-8 met een vleugel een van de toppen van het gebergte De Ze- In het officiële rapport ven Maagden, waarna het te plet ter sloeg tegen een berghelling. De explosie moet enorm zijn ge weest: de wrakstukken, die voor het overgrote deel in een ravijn werden gevonden, hadden een doorsnee van hooguit tachtig centimeter. Het bleek bijna on doenlijk te zoeken naar de stoffe- Naar het zich laat aanzien zullen er onzekerheden rond de oorzaak van deze luchtramp blijven. Na een reeks onderzoekingen is ko men vast te staan dat het Neder landse vliegtuig 45 kilometer te vroeg de daling inzette voor de landing op de internationale luchthaven van Colombo. Het staat wel vast dat aan boord van de DC-8 een verkeerde positie bepaling is gemaakt, maar op grond waarvan die navigatiefout tot stand kwam is duister geble- de di recteur van het bureau voor de burgerluchtvaart van Sri Lanka wordt verklaard dat de ramp met de DC-8 veroorzaakt is door een foutieve positiebepaling van de vliegers. Het eigen onderzoek van de Rijks Luchtvaart Dienst heeft zich vooral ook gericht op de vraag waarom die navigatie fout is gemaakt. De onderzoekers hebben dit raadsel echter niet kunnen oplossen. In de loop van het onderzoek is al snel gebleken dat de verkeersleiding van de luchthaven van Colombo geen blaam treft omdat die niet be schikte over apparatuur om de positie van een naderend vlieg tuig zelf vast te stellen. Al vanaf het begin van het contact tussen de DC-8 en de luchthaven heeft de fout in de positiebepaling erin gezeten. Een onderzoeker: „De bemanning moet overtuigd zijn geweest van de juistheid van de positiebepaling want het radio contact verliep in alle rust." De ramp met de Nederlandse DC-8 heeft wel geleid tot nieuwe bevei ligingsmaatregelen. Zo eist de Rijks Luchtvaart Dienst sinds vorig jaar op alle Nederlandse verkeersvliegtuigen, die op vliegvelden zonder radar landen, een speciaal systeem dat waar schuwt wanneer de vliegers een berg of de grond te dient naderen. Ook de internationale luchtha ven van Colombo beschikt sinds vorig jaar over grondradar, een voorziening die in ons land al vele jaren niet meer weg te denken is. door Wibo Burgers ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Ongeveer vijf miljoen gulden heeft minister Pronk van Ontwikkelingssamen werking beschikbaar gesteld voor een nieuw noodhulppprogramma voor de door de burgeroorlog ge troffen burgerbevolking van Liba non. Dit programma omvat o.m. de verschaffing van kunstledematen aan geamputeerde Libanezen en de aankoop van een compleet zieken huis om de armste slachtoffers aan gratis ziekenhuisbedden te helpen. Hoeveel mensen in Libanon lede maten hebben verloren is niet pre cies bekend. Er zijn schattingen die lopen van 600 tot 1000. Door de Ne derlandse hulp zullen 362 geampu- teerden aan kunstledematen wor den geholpen. Dit project, waaraan 12 Nederlandse revalidatiecentra meehelpen, zal ongeveer 900.000 gulden kosten. De instrumentma kers van de centra zullen het beno digde werk zoveel mogelijk 's avonds doen opdat het orthopedis che werk voor de Nederlandse in validen niet in het gedrang komt. Het project wordt in coördinatie met het internationale rode kruis uitgevoerd en het ministerie van buitenlandse Zaken verwacht daarom niet op politieke moeilijk heden te zullen stuiten. Samen met het internationale rode kruis be kostigt Nederland voorts de nazorg voor de aan prothesen geholpen in validen, waarvoor veertien fysio therapeuten en vier bewegingsthe rapeuten zullen worden geworven. De orthopedische hulp gaat naar alle Libanese bevolkingsgroepen: de prothesen zullen worden aan- roet, het ziekenhuis van de Ameri kaanse universiteit in Beiroet, het medisch centrum Beit Chebab en het rode kruis centrum in Tripoli. Deze centra krijgen verder in totaal 900.000 gulden financiële hulp voor de aanschaf van materiaal. In Tri poli zal een nieuw atelier worden opgezet, zodat het noordelijk deel van Libanon voor deze hulp niet meer afhankelijk zal zijn van Bei roet. Begin april gaat het Nationaal Automobielmuseum te Leid- schendam weer open. Bij de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen is een uniek kunstwerk ontdekt. Het is waarschijnlijk het eerste schilderij waarop een automobiel is afgebeeld. Van het origineel is een groot aantal reproduktics gemaakt op poster-formaat. De ruim 200 Toyota-dealcrs geven deze poster kado aan ieder die de grote nationale Toyota-Voorjaarsshow bezoekt, die op 17. 18 en 19 maart a s. wordt gehouden. DEN HAAG (ANP) - Werkgevers en werknemers adviseren voort aan mee over de zogenaamde MAC-waarden. Dit zijn maximaal aanvaardbare concentraties van schadelijke stoffen, waaraan werknemers mogen worden blootgesteld. Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft gisteren in Den Haag de MAC-commissie ingesteld, waarin medici, ambte naren en vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersor ganisaties samenwerken om het departement van sociale zaken te adviseren. Voor het werken met giftige stoffen in de industrie gelden voorwaar den, onder andere wat betreft de concentraties gif die mogen voorkomen in de lucht die wordt ingeademd door de werknemers in de fabrieken. Hiervoor gelden "maximaal aanvaardbare con centraties" (MAC-waarden). De definitie hiervan luidt: die con centratie luchtverontreiniging, die een mens acht uur per dag kan inademen, gedurende onbe perkte tijd, zonder daarvan na deel te ondervinden voor zijn ge zondheid. Die waarden worden bepaald door uit Amerika afkomstige gege vens. Er is nog geen eigen, syste matisch opgebouwd beleid. Met de MAC-commissie hoopt minis ter Boersma hierin in de toe komst te voorzien. De commissie heeft een werkgroep, onder lei ding van een arts bij de arbeid sinspectie, die wetenschappelijk onderzoek moet doen om de ar beid van de MAC-commissie te schragen. De commissie zelf moet dan bepa len wat maximaal aanvaardbaar is: niet alleen op grond van medisch- en milieu-technische gegevens, maar ook op grond van economische (wat kost het) en sociale gronden (werkgelegen heidsaspecten). "De overheid wil in het algemeen", zo zei minister Boersma in zijn toespraak voor hij de commissie installeerde, "de sociale partners (werkgevers en werknemers) meer betrekken bij de arbeids wetgeving. Niet alleen deskundi gen moeten hun inbreng hebben waar gesproken wordt over ge zondheid en veiligheid by de ar beid." Daarom zitten in de acht leden tel lende commissie drie vertegen woordigers van de werkgever sbonden en drie van de vakbon den. "de werknemer moet de gif tige stoffen inademen, de werk gever moet de beperkende maat regelen betalen", zo zei Boersma. De huidige situatie kent een aantal nadelen, aldus Boersma. Met name de Amerikaanse cyfers die een onvoldoende wetenschappe lijke basis hebben. In Nederland is voldoende wetenschappelijke vaardigheid om op basis van ei gen onderzoeken zelf cijfers te ontwikkelen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7