IKON-tv maakt markante serie 'Gypsy': een mislukking ...e/7 gisteren i Songfestival vrijwel zeker van de baan -_^)vandaag^ jöëgëlicht tlW$\M°gramma i De krant Uw kunstgebit DINSDAG 15 MAART 1977 Het Eurovisie Songfestival 1977 gaat waarschijnlijk niet door. Waarschijnlijk, omdat o.a. de NOS tot morgen nog een slag om de arm houdt. Door de onverbiddelijke houding van de Britse tv-technici moet de BBC het laten afweten. Gisteren in de-namiddag - twee weken voor de uitzending op 2 april - kregen de zeventien andere deel nemende landen via de European Broadcasting Company (ESU) in Genève het aanbod de organisatie over te nemen opdat het festival alsnog op 2 april plaats kan hebben. Het is bijna zeker dat geen van die landen daarop positief zal reageren, want de tijd is te kort om een derge lijke gigantische onderneming die tenminste een half jaar voorberei ding vergt voor 2 april te realiseren. De NOS is van daag in beraad. Na het eclatante succes vorig jaar in Den Haag, dat vooral de buitenlan- Heddy ders met bewondering vervulde, hoopt de BBC mogelijk op een gunstig bericht uit Nederland. gewikkelde toestanden dat een voor een loopbaan als zangeres, dergelijk plan niet haalbaar is." ondervond zij veel teleurstellingen. Na reeksen valse beloften en niet gehonoreerde verwachtingen is zij zo gehard geworden dat zij gistera vond toch opgewekt aan de tele foon kwam. Maar de deskundigen van de NOS zeggen nu al: "Schier onmogelijk. Zelfs met geestdrift, verdubbelde mankracht en de ervaring van 1976 zijn de problemen zo veelvuldig dat aan zo'n stunt nauwelijks te denken valt. Een woordvoerder van de nos deelde gisteravond mede: "Het draaiboek van 1976 ligt nog in de kast. We kunnen zo beginnen, maar je stuit onmiddellijk op zoveel in- Vooral voor Heddy Lester, de Ne derlandse afvaardiging naar Lon den, is de beslissing van de BBC een grote teleurstelling. Toen zij op 2 februari in het Congresgebouw met het door haar broer gecompo neerde liedje "De mallemolen" door de elf provinciejury's werd uitverkoren naar het Eurovisie Songfestival af te reizen, betekende dat voor haar een doorbraak naar erkenning. In de tien jaar dat zij - vrijwel onbekend - in de vader landse showbusiness bleef vechten "Na tien jaar denk je; nou jongens, nu gaat het gebeuren Dit is mijn kans. En dan gebeurt dit. Het mag waarschijnlijk niet. Het is ontzet tend vervelend maar ik ben niet bedroefd. Voor de rest gaat het goed met me. Ik heb aanbiedingen gekregen uit Engeland, Israël en Tsjechoslowakije en ik ben hard aan het werk voor een repertoire van een half uur, drie kwartier." Van onze speciale verslaggevers Druk aan het werk op de redactie van het Leidsch Dagblad. BUSSUM - De man is oud, héél oud: 91 jaar. Hij heeft geen huis. In een bejaardencentrum wil hij niet. Daarom verleent het Leger des Heils hem onderdak. Tegenover hem zitten twee meisjes en een jongen in de leeftijd van 12 tot 14 jaar. Ze vragen de oude man of zijn kinderen hem wel eens bezoeken. "Mijn zoon nooit", zegt hij, "die is hoogmoedig. Ik ben te min voor hem. Mijn dochter heb ik kortgeleden gezien. Voor het eerst in 36 jaar. Ze had geen tijd en geen geld me eerder te bezoeken". In de serie "Van onze speciale verslaggevers" van de IKON is op 20 april de beurt aan "De krant". De opnamen daarvoor werden eind december ge maakt op de redactie en de technische afdeling van het Leidsch/Alphens Dagblad. Door Ruud Paauw Dif is een fragment uit het eerste deel van een markante serie tv- programma's van de IKON (Inter kerkelijke Omroep Nederlandon der de verzameltitel"Van onze speciale verslaggevers"Dat eerste deel heet "De thuislozen" en wordt morgenavond om vijf over zeven over Nederland II uitgezonden. De serie werd samengesteld door Yvonne Doets en Wim Neijman, de makers van programma's als "Jouw beurt" en "Ik spreek jou nog wel", die zeer de aandacht trokken. "Van onze speciale verslaggevers" bestaat uit reportages die werden gemaakt door kinderen van 12 tot 14 jaar. In elke aflevering maken drie (steeds weer andere) kinderen een soort schoolreisje naar een in stelling, instituut of persoon waar je met een echt schoolreisje nooit komt een opvangcentrum voor thuislozen, de opleiding voor ont wikkelingswerkers, een gevange nis, een kinderinternaat, een kloos ter, een krantenredactie, een miljo- De jeugdige "speciale verslagge vers" van de IKON, gehaald van scholen uit alle delen van het land, wisten ongeveer een week van te voren waar ze hun reportage zou den maken, ontmoetten elkaar de dag voor de opname, en bedachten en noteerden dan de vragen die ze de volgende dag wilden stellen. Het feit dat kinderen met hun eigen nieuwsgierigheid en hun eigen vragen en zonder de voorkennis van volwassenen binnenstappen in instellingen als een gevangenis, een klooster geeft een speciaal effect aan de reportages. Niet zelden ook leidt dat op de hurken kijken naar de samenleving en haar instituten tot een zekere dramatisering. Een beroepsjournalist zal bijvoorbeeld niet gauw in een gevangenis aan een recidivist vragen: "Heeft je moeder nooit tegen je gezegd: hou En De "speciale verslaggevers" aan de slag. Beeld uit het programma "De thuislozen", dat de IKON morgenavond op Nederland II (vijf over zeven) op klooster willen vragen: "Mogen jullie hier naar Toppop luisteren"? of "Moeten jul lie al die liedjes (Gregoriaanse ge zangen) allemaal uit het hoofd le- Soms zijn constateringen van kin deren ook van een bondigheid die vele ingewijden voor het blok zet. In de van elk meubelstuk ge speende observatiecel van een ge vangenis (waarin lastig of buiten zichzelf geraakte gevangenen wor den geplaatst) zegt een "verslagge- vertje" van de IKON: "Als iemand gek wordt en dan hier naar toe moet, wordt-ie nog gekker". Wim Neijman: "Kinderen vragen ook chaotisch, dat wil zeggen in niet-logische volgorde. Maar dat heeft zo zijn charme en die wanor delijke vraagstelling hebben we ook zoveel mogelijk in het pro gramma proberen te houden". De kinderen zijn zoveel mogelijk vrijgelaten, maar af en toe moest er wel iets worden bijgestuurd, omdat anders een scheef beeld van instel ling of persoon dreigde te ontstaan. Neijman: "In de gevangenis kwa men ze op zeker moment in de keu ken. Die geweldig grote patten vonden ze schitterend. Daar had den ze wel üren willen blijven. Dan moetje wel een beetje ingrijpen". Voorwaarde bij elk tehuis of instel ling waar werd gefilmd, was dat men er een hele dag zou mogen blijven en dat geen deur voor de kinderen gesloten zou blijven. De makers van de serie zijn vol lof over de medewerking die vrijwel overal werd gegeven. Met name "de ge vangenis" kon door de positieve opstelling van justitie, gevangenis directie en gevangenen op de ge dachte manier worden gereali seerd. Nazorg Hoewel Yvonne Doets en Wim Neijman de nodige ervaring beza ten met wat zij gezinsprogramma's noemen, hebben zij niet kunnen bevroeden dat er aan "Van onze speciale verslaggevers" zoveel werk vastzat. Met name de voorbe reiding nam veel meer tijd in beslag dan was voorzien. Wim Neijman: "Neem nou De Thuislozen waar mee we de serie beginnen. Yvonne en ik zijn vele malen naar dat op vangcentrum van het Leger des Heils geweest om alles te bekijken en om o.a. na te gaan wie van de thuislozen bereid was met de kin deren voor de camera te praten. We troffen soms mensen, die ons hun verhaal vertelden, van emoties overliepen en ook wel in tranen uitbarstten. Om daarmee kinderen later te confronteren, dat kon je ze geen van tweeën aandoen; die kin deren niet en die mensen zelf niet". "Waar we verder na de opnamen mee te maken kregen was de na zorg. In de gevangenis, in het kloos ter, in het kindertehuis wilde men graag nog eens over een aantal er varingen napraten. Niet alleen bij hen bestond die behoefte, ook bij ons. Ik kan mij dan ook niet herin neren dat een tv-programma me zo in beslag heeft genomen als juist deze serie". En het maken van het programma zelf, gaf dat nog speciale proble men? Wim Neijman: "Je kunt je nog zo goed voorbereiden, maar als de dag van opname er is, moeten de kinderen het doen. En die heb je niet altijd in de hand. Ze schieten naar links en naar rechts. En dan moet de cameraman maar zorgen dat hij er is, én het licht én het ge luid. We hebben dan ook herhaal- delij k met het zweet in onze handen gestaan". Vervelend snotterverhaal LEIDEN - Het werd gisteravond een latertje in de Leidse Schouw burg, vooral voor mensen die 's morgens om zes of zeven uur uit de veren moeten. In de eerste plaats stond de musical "Gypsy" op het programma, een zich moeizaam voortslepende monsterproduktie van het Amsterdams Volkstoneel, in de tweede plaats waren er vlak na de pauze moeilijkheden niet het brandscherm, waardoor de voor stelling tenminste een kwartier uit liep. Over de pech, die het gezel schap bij de voorbereidingen van dit spektakel heeft gehad, is al veel gezegd en geschreven. Wie het stuk gisteren voor het eerst zag zal mis schien begrepen hebben waarom Beppie Nooy als leidster van het Amsterdams Volkstoneel vlak voor de première van "Gypsy" over haar toeren is geraakt. Het gezelschap in zijn totaliteit heeft het namelijk niet kunnen redden. Er bleef van het Amerikaanse snotterverhaal over het meisje Gypsy Rose Lee, dat door haar moeder van het ene po dium naar het andere wordt ge sleept en haar roem tenslotte in striptease-tenten vindt, niet veel meer over dan een vervelende ver toning. Dat de plaats van handeling in de Nederlandse vertaling de pro vincie bleek te zijn, maakte de hele zaak af en toe zelfs belachelijk. Zin gen, dansen en acteren een musical een drieéénheid. Broadway-acteurs krijgen daar zo wel een ballet-, een zang- en een to neelopleiding voor. Met perfectie opgevoerd kan daar zelfs van de grootste draak een bruisend spek takel worden gemaakt. Het gezel schap van Beppie Nooy mist die Amerikaanse perfectie. Martin Brozius bijvoorbeeld die als tegen speler van een zich dapper werende Mady Misset een beglangrijke rol heeft te vervullen, weet van acteren hoegenaamd niets af en Wim Wama staat aan het begin van de voorstel ling als een tragische figuur op de planken. Milly Scott is als banale nachtclubdanseres gewoon een vreselijke verschijning en nee, laat het hier verder maar geen hele lijst worden. Alleen van Loeki Knol als Gypsy kan worden gezegd dat ze aardig zong. En de kindertjes, die als eersten in deze musical opko men, zijn schattig om te zien. Maar ondanks dat en ondanks de specta culaire aankleding van het aan bloedarmoede lijdende geval blijft het een totale mislukking. Laten we hopen dat het Amsterdamse Volk stoneel gauw weer terugkomt met 'Oranje Hein' of met 'De Jan tjes'. En 'Rooie Sien' is die werke lijk dood? UTRECHT - De zanger Herman van Veen heeft gisteren op zijn 32- ste verjaardag in Utrecht zeven gouden langspeelplaten in ont vangst genomen. Tegelijkertijd werd Van Veen's nieuwe lang speelplaat, een in de studio opge nomen dubbelalbum met de titel „Overblijven" gepresenteerd. Van Veen zal zijn gouden platen aanbieden aan de Harlekijn Hulp. De gouden platen zullen in de loop van het volgend theaterseizoen na Pieter C. Rosier afloop van verschillende voorstel lingen bij Amerikaans opbod wor den verkocht. Het geld uit de ver koop is bestemd voor de actie „Ver- loskoffers voor derde wereldlan den", die Harlekijn Hulp in sa menwerking met Unicef Neder land waarvan Van Veen Neder lands ambassadeur is, is begonnen. Beide organisaties gaan zich de eerstkomende twee jaar beijveren voor de aanschaf van verloskoffers en andere mediche apparatuur voor die landen waar er het meeste behoefte aan is. NEDERLAND I 18.15 - Inleiding tot de Ontwikkelingsproblematiek, les 8 (TELE AC) 18.45 - Bereboot (NOS) 18.55 - Journaal (NOS) 19.04 - De man van zes miljoen, tv-serie (TROS) 19.55 - Word ik wereldkampioen? sportprogramma voor jonge mensen (TROS) 20.15 - Pepper, politieserie (TROS) 21.05 - Simonskoop (TROS) 21.35 - Journaal (NOS) 21.50 - Aktua special (TROS) 22.20 - Muziekminiatuur, kamermuziek (TROS) 22.45 - Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 - Kortweg. Kunst op komst in de komende week (NOS) 18.55 - Journaal (NOS) 19.04 - AVRO's Toppop presenteert de nationale hitparade (AVRO) 20.00 - Journaal (NOS) 20.25 - AVRO's puzzeluur (AVRO) 21.25 - Edward VII, tv-serie (AVRO) 22.20 - Televizier Magazine (AVRO) 23.05 - Den Haag vandaag (NOS; 23.20 - Journaal (NOS) In vergelijking tot het buiten land zijn de sociale voorzienin gen in Nederland voortreffelijk geregeld. Dat geldt vooral met betrekking tot de 400.000 Ne derlanders die een uitkering krijgen krachtens de wet op de arbeidsongeschiktheid, de WAO Onder de titel „Begraven onder uitkeringen" maakte Ma- rinus Huybregts voor de KRO- tv een uitstekende reportage over het effect van die regeling onder de mensen die er van mo gen profiteren. Had hij zich be zig gehouden met de voorge schiedenis van deze wet en welke bewogen gedachten van medemenselijkheid er bij de politici aan ten grondslag liggen dan zou de reportage waar schijnlijk veel gunstiger zijn uitvallen. De wet zou als een ze gen zijn uitgelegd en alle belas tingbetalers zouden zich weer bewust zijn geweest van hun mededogen voor de gehandi capte, hulpbehoevende naaste. Omdat Huybregts met de men sen ging praten die van zo'n uit kering afhankelijk zijn ont stond een ander beeld van die sociale zorgzaamheid. Boven dien bleek dat de meeste ar beidsongeschikten aan hun lot worden overgelaten wanner zij zich veilig willen stellen en daartoe met moeite een weg proberen te vinden in het dool hof van wettelijke bepalingen. Bovendien moeten zij by de ambtelijke instanties vaak een hard en langdurig gevecht leve ren om een verkregen recht te garanderen. Als dat dan alle maal geregeld is, schromen de belastingen niet gehandicapten zo hoog aan te slaan dat zij van hun toch nog minimale uitke ring niets meer overhouden. Maar het allerergste zijn de reacties van de omgeving. De familieleden, vrienden, kennis sen, buurtgenoten en oud collega's die een arbeidsonge schikte zijn uitkering nauwe lijks gunnen. Afgaande op uit erlijkheden en voor de ziekte verworven welvaart staan de mensen snel klaar met een hard oordeel, spreken zij van fraude en keren zij de gehandicapte zelfs de rug toe. PAUL VAN BECKUM Televizier-Magazine komt vanavond met een reportage van Bernard Hammelburg, die een beeld geeft van India met zijn problemen en protesten aan de vooravond van de verkiezingen. Er is voorts een reportage over de moordzaak in Limburg, waarbij het slachtoffer nog niet is geiden tifïceerdEen luchtiger onderwerp vormt de presen tatie van het CD A-verkiezingslied, dat werd gecomponeerd door Norbert Schmelzer die het in de uitzending zal zingen bij eigen pia nobegeleiding. In een special van TROS-Aktua vanavond op Nederland 1 een interview met KVP-fractieleider Frans Andriessen. Er wordt ge sproken over de actuele binnenlandse politieke situatie, met name in verband met de binnen het kabinet gerezen moeilijkheden. Operettezanger Herman Valsner (75) overleden AMSTERDAM - De operettetenor en acteur Herman Valsner is op 75- jarige leeftijd in Amsterdam over leden. Sinds de Tweede Wereldoor log tot 1973 is Valsner verbonden geweest aan de Hoofdstad Operet te. Al in de jaren twintig viel zijn talent als operettezanger in zijn ge boortestad Wenen op. Na zijn vlucht uit Oostenrijk voor het Nazi-geweld vond hij gastvrijheid in Nederland. Mede door zijn in spanningen kwam de belangstel ling in ons land voor de Weense operette tot bloei. Helmut Berger in ziekenhuis ROME - De Oostenrijkse acteur Helmut Berger is in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis in Rome opgenomen na het innemen van een grote hoeveelheid slaapmidde len. In het ziekenhuis werd de maag van Berger, de favoriete acteur van de inmiddels overleden Italiaanse filmregisseur Luchino Visconti, leeggepompt. Buren vonden hem bewusteloos in zijn woning. ADVERTENTIE kan niet meer loszitten of verschuiven! Dentofix - het speciale moderne poeder - behoeft slechts op de gebitsplaat gestrooid to worden om het gebit de gehele dag rotsvast op zijn plaats te houden. Dentofix verhoogt Uw zekerheid in gezelschap, beroep en sport. Probeer het nog heden. Verkrijgbaar bij apo theken en drogisterijen. HILVERSUM 1 pp.: 18.19 Uitzending van D.S.'70. AVRO: 18.30 Nws. 18.41 Per Saldo: zakelijke bespie gelingen. 19.00 Zevende Dagsadventis ten. NOS: 19.15 (S) Akkoord: kroniek van de amateuristische muziekbeoefe ning. AVRO: 20.00 (S) Promenade Or kest; concert. 20.35 (S) Hoogtepunten uit operettes (gr.pl.). 21.00 Onrust op 'De Olmen', hoorspelserie afl. 5. 21.41 Yes terday. Progr. van bekende gram.platen uit de 50-er en 60-er jaren. 22 30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 23.00 (S) Parklane Serenade. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM 2 18.00 Nws. KRO: 18.11 Echo. 18.30 (S) Op Vleugels: pianomuziek. 18.50 Verkenning; sociaal maatschappelijk progr. 19.00 (S) Zin in muziek. 19.30 Voor de verandering; ca- techeseprogr. 19.45 Kerk in meervoud. 20.00 Nws. 20.05 Omroepparochie. 20.20 (S) Charles Ives: The celestial country; oratorium in zeven delen. 21.00 (S) Or gelwerken van Maurice Duruflè (III). 21.30 Spektakel; wekelijks progr. over kulturele industrie. NOS: 23.00 (S) Met het oog op morgen, met om 23.05 Aktual. overzicht; 23.20 Den Haag vandaag; 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan...yoga. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM 3 NOS: 18.03 De vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. VARA: 19.02 (S) Poprekonstruktie. 20.02 (S) Nashville. 21.02 (S) Popdonder 23.02 (S) Wachten op middernacht met Her man Stok. 0.02 (S) Nacht drie draai...and all that jazz. 1.02 (S) Nacht drie draai...en nog zo het een en ander. 2.02 (S) Help! Voor de werkers in de verzorgende en verplegende beroepen. 3.02 (S) Peter Holland. 5.02-7.00 (S) Truck, progr. voor vrachtwagenchauffeurs. HILVERSUM 1 TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Rustig bijkomen. 7.30 Nws. 7.41 Aktua- ochtendeditie. 8.30 Nws. 8.36 Gym voor de huisvrouw. 8.45 (S) Kom er maar eens bij: gesprek en klass. muz. 10.00 (S) Een oude hit in nieuwe snit. 10.30 Nws. 10.33 (S) Toerja-toernee: Streek-in. 11.45 (S) Cafe-Chantant. 12.26 Meded. vóór land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Aktua II. 13.00 (S) Gaarne uw mening: comment, van luisteraars en de artiest zelf. 13.30 (S) Sport na sport sportmagaz. voor jonge- tenprogr. (15.30 Nws.) 16.30 (S) Kern punt. OVERH.VOORL.: 17.20 Uitz. van D'66. TROS: 17.30 Nws. 17.32 (S) Journ. en Wet: Aktua-magaz. HILVERSUM 2 VARA: "7T00 Nws. 7.11 Ochtendgym. 7.20 In de Roode Cirkel; nieuwsprogr. (8.00 Nws.) 9.35 Wa- terst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Radio weekblad. 11.00 Nws. 11.03 Johan van Minnen-ombudsman. 11.05 Even 'terug' HILVERSUM 3 KRO: 7.02 (S) Drie op je boterham. 9.03 (S) Pep op drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek. Je kunt me nog meer vertellen. Verzoekverha- len. 11.58 Bericht Vastenaktie. 12.03 (S) Drie tussen de middag: om de KRO kies- schijf. 14.03 (S) Popkontakt met in het 2e uur een special over Bad Company. 16.03 (S) De Hitmeester. levende woord. 7.08 (S) Te Deum Lau- damus. 7.30 (S) Preludium: klass. muz. 9.00 Nws. 9.02 (S) Onder schooltijd. 10.00 (S) Intern. Bruckner Festival, Linz, 1976. 12.00 (S) Pianowerken uit de Romantiek. 12.30 (S) Zangersportret. 13.00 (S) In de schaduw van de meesters: werken van Konradin Kreutzner. 14.00 Nws. 14.02(S) Een uur natuur. 15.00 (S) In kleine bezet ting: komposities van Joseph Haydn. 16.00 (S) Profiel: werken van Luigi Dal- lapiccola. DUITSE TV DUITSLAND 1 20.00 Joum. en weerber. 20.15 Amus.progr. 21.00 In freier Landschaft, tv-spel. 22.30 Journ., commentaar en weerber. 22.50 In freier Landschaft, tv-spel vervolg. 0.15-0.20 Journ. (Reg. progr. NDR) 18.00 Die Falie des Herrn Konstantin, tv-serie. 18.30 Aktual. 18.45 Zandman netje. 18.55 Nordschau-Magazm. 19.26 Die Falie des Herrn Konstantin, tv-serie. 19.59 Progr.overz. (Reg. progr. WDR) 18.00 Reg. nws. 18.05 Progr.inform. en tekenfilm. 18.10 Inspektion Lauenstadt, tv-serie. 19.15 Aktual. 19.45 Amus.progr. DUITSLAND 2 17.00 Journ. 17.10 Reportages. 17.40 Aktual. en muz. 18.20 Kimba, der weisse Lowe, tekenfilm. 18.50 Bar- bapappa. 19.00 Journaal. 19.30 Docum. film. 21.00 Journ. 21.15 Aktueel progr. BELGISCHE TV i8 00 Kleu- terprogr. 18.05 De witte steen, kinderse rie. 18.30 Open School. 19.00 Tiener- progr. 19.40 Meded. 19.45 Journ. 20.15 Tussen wal en schip, tv-serie. 21.05 In draaien: oude gramm. platen. 12.00 Biddinghuizen-Centraal. 13.00 Nws. 13.11 Dingen van de dag. 13.30 Een mid dagje Stoomradio; progr. vol goede her inneringen. 16.00 Nws. 16.03 Nathalie, hoorspelserie. 16.45 Lichte gramm.muz. 17.00 (S) Uit het muziekalbum van Paul Godwin. RVU: 17.35 Wetenschap in be weging. 17.55 Meded., SOS- en politie- TV-woensdag TV NEDERLAND I 15.00 - Dierenverzorging, les 3 (herh.) (TELEAC) 15.30 - De film van Ome Willem (VARA) 16.00 - Taarten, kinderprogramma (VARA) 16.15 - Van olijf tot olie, informa tief programma (VARA) 16.35 - Mijnen gevaar!, film (VARA)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 5