i Sassenheim wordt met open armen ontvangen Daey Ouwens vraagt aan gemeente tegemoetkoming T reinkaartjes-actie werd grote desillusie Razende bnsrit redde leven van LEIDSE KANTONRECHTE "U hebt het zelf uitgelokt griezel' KEUKENHOF GAAT 29 MAART OPEN Honderd gulden boete voor diefstal in Alphense zaak DODELIJK ONGELUK OP WERK IN RIDDERVELD DINSDAG 15 MAART 1977 Wat in een proces-verbaai nog nooit ter sprake komt is dat een verdachte geprobeerd zou heb ben de politie om te kopen. Terwijl dat toch het meest voor de hand liggende is, na alle re clame die hooggeplaatste per sonen voor steekpenningen en smeergeld gemaakt hebben. Het lijkt erop dat het gemene volk in een nog wat primitiever en machtelozer stadium ver keert als men zijn zin niet krijgt gaat men schelden. In plaats van de politie te lijmen en slinks in te pakken gaat men tekeer "U hebt het zelf uitgelokt grie zel"! of: "Man lik m'n reet". Zoals de kantonrechter gister middag een verdachte terecht wees: "Er zijn nu eenmaal woorden die je niet tegen scheidsrechters en agenten mag zeggen". Ach, misschien zijn de meeste vergrijpen die bij de kanton rechter komen niet de moeite van omkoping waard. Wat is bijvoorbeeld een parkeerover- treding nou helemaal? Vraag dat maar aan de hoogbejaarde Marebewoner G. "Bent u er nu weer"? De kantonrechter was echt een beetje boos. "Meneer G. was destijds een van onze meest bekende verdachten. Die had zoveel parkeerbonnen! Al les is toen een keer opgespaard en toen is er een aparte G.- zitting gehouden. Die parkeer- overtredingen liepen in de hon- derden guldens boete. Hij heeft toen beloofd dat hij het niet meer zou doen. En nu komt-ie toch weer". Zo legde de kanton rechter de situatiè aan het wezige publiek uit. De heer G merkte op dat het gemeente raadslid kolonel b.d. Wessels probeert voor hem een apart vrij plaatje te krijgen aan de Ma re, zodat hij, hoogbejaarde man, zijn auto voor de deur kwijt kan. De rechter had geen mededo gen en legde een boete op van 25 gulden. "Toen de Mare nog open was, toen had ik altijd een plaatsje", mokte de oude man nog na. Lasser K. repareerde in een ga ragebox aan de Kagerstraat au to's zonder hinderwetvergun ning. "Nooit tegen betaling", zei hij. Maar daar is niet iedereen van overtuigd: er loopt een on derzoek wegens steunfraude tegen de man. De lasser spar telde hevig tegen, maar kreeg geen poot aan de grond bij de officier van justitie en de rech ter. "U bent verraden door om wonenden", wilde de rechter nog wel verklappen. Het werd een boete van 350 gulden, waar van 250 voorwaardelijk. "In Rijpwetering mag het wel", zei hoteleigenaar De W. die zonder vergunning enkele speelautomaten in zijn zaak aan de Herengracht had. "Als u de adressen dan even doorgeeft aan de officier van justitie", suggereerde de rechter, die van mening was dat ook in Rijpwe- teririg gokken verboden is. Ho teleigenaar De W. toen een stuk voorzichtiger: "Ik ben geen ver rader". De officier haalde flink uit tegen De W. en eiste 1000 gulden boete waarvan 500 voorwaardelijk. De Leidenaar verklaarde daarop dat zijn in komsten de laatste jaren sterk achteruit waren gegaan. De rechter had wel enige cle mentie en maakte er 800 gulder. van, waarvan 400 voorwaarde lijk. Het opmerkelijkste verweer kwam gisteren van een binnen stadswinkelier die zich op de pastoor van de Hartebrugkerk beriep. De winkelier had zijn auto in een hoekje bij deze kerk gezet, op de stoep. Volgens hem hinderde hij daar niemand en had hij het gelijk aan zijn zijde want "de pastoor van de Harte brugkerk heeft afgelopen zon dag alle parkeerbonnen van kerkgangers naar de Zonne veldstraat teruggebracht". De winkelier ontging zijn boete niet. Toch even gebied naar de pastoor om te vragen naar de juiste toedracht van het verhaal. Inderdaad had de geestelijk een paar weken geleden drie bon nen teruggebracht. Met succes: "De bekeuringen zijn ingetrok ken". De geestelijke had het uit verontwaardiging gedaan. Want al bijna een jaar geleden heeft hij aan de gemeente ont heffing gevraagd van het par keerverbod voor kerkgangers op zaterdag en zondag. Van het stadhuis kwam wel een kaartje dat zijn verzoek in behandeling zou worden genomen, maar sindsdien heeft de geestelijke er nooit meer iets van vernomen. Met de politie is hij tot een ver gelijk gekomen, om het parke ren bij de kerk door de vingers te zien. TOM MAAS In kosten van rechtsbijstand LEIDEN - De ontslagen directeur van de Groenoordhal T.C. Daey Ouwens heeft de gemeente verzocht om een tegemoetkoming in de kos ten van rechtsbijstand. In een brief van zijn advocaat mr.J.van Andel aan de Leidse gemeenteraad schrijft deze dat de kosten van het voeren van gerechtelijke procedu res zo kostbaar zijn, dat ze voor de cliënt een zeer zware financiële be lasting De advocaat constateert dat er in de hele situatie iets onbillijks zit. Vol gens mr. Van Andel had Daey Ou wens het recht om beroep aan te te kenen tegen het besluit van B en W. "Maar het moet niet zo zijn, dat hij dit alleen kon doen ten koste van grote financiële offers", aldus de advocaat. Het gaat in deze kwestie om de be slissing van het Leids college om Daey Ouwens te onderwerpen aan een medisch /psychiatrisch onder zoek. Daey Ouwens ging daartegen in beroep bij de ambtenarenrechter in Den Haag. Daey Ouwens werd op 5 januari van het vorig jaar in hei gelijk gesteld, maar BenW gin- gen bij de Centrale Raad in beroep. Onlangs stelde ook dit rechtscollege de voormalige Groenoordhal- directeur in het gelijk. mzrx ■rv.y VOORHOUT - Het Samenwerkingsorgaan Bol lenstreek heeft gisteravond tijdens een vergader ing in Voorhout de gemeente Sassenheim met open armen in haar gelederen ontvangen. Voor zitter Bosma, tevens burgemeester van Noord- wijkerhout, sprak er zijn voldoening over uit en constateerde dat de Bollenstreek vrijwel com pleet in het Samenwerkingsorgaan is vertegen woordigd. Alleen Warmond ontbreekt nog. Op een vraag vanuit de vergadering deelde Bosma mee dat het dage lijks bestuur tot nog toe niet door andere gemeenten uit het duin- en bollengebied was benaderd om toe te treden tot het Samenwerkings orgaan. De daarvoor in aanmerking komende gemeenten zijn behalve Warmond, Katwijk, Valkenburgen Rijnsburg. Wel zou er, aldus Bos ma, contact zijn geweest op infor matief niveau. Besloten werd gisteravond, de naam van het SOB te wijzigen in Overlegorgaan Bollenstreek, om dat deze benaming meer aansluit op de praktijk: er is meer overleg dan samenwerking. Volgens Bosma betekende die wijziging be slist geen stap achteruit. Voordat Sassenheim tot het over legorgaan werd toegelaten moest een wijziging van de gemeen schappelijke regeling worden vast gesteld, die toetreding van andere gemeenten mogelijk maakt. Ook de vertegenwoordiging in het dage lijks bestuur moest nader worden geregeld. Elke gemeente zal daarin een afgevaardigde hebben. Op voorstel van Alkemade (Noord- wijk) krijgt Noord wij kerhout een extra-man in het DB omdat de bur gemeester van die gemeente als voorzitter van het overlegorgaan fungeert. Van Schie (De Zilk) informeerde naar de houding van Hillegom ten opzichte van het overlegorgaan, mede omdat die gemeente bij de nieuwe provenciale indeling tot een ander gewest gaat behoren. Uit raadsverslagen was hem gebleken dat zeker twee Hillegomse fracties niet overtuigd waren van het nut van het overlegorgaan. Van Schie zei met verbazing en schrik van deze verslagen kennis te hebben genomen. Hij bracht de toekomst van Hillegom mede in verband met De Zilk, dat nu bij Noordwijker- hout hoort maar waarnaar ook Hil legom en Bloemendaal de handen zouden uitstrekken. Van Schie was bang dat met één potloodstreep de herindeling van De Zilk zou plaats vinden tegen de wens van de be volking in. Burgemeester Van Niekerk van Hillegom verklaarde door het be toog van Van Schie "met stomheid geslagen" te zijn. Volgens hem was er geen sprake van dat zijn ge meente ooit De Zilk zou willen nas taan. Voorzitter Bosma zag de over stap van Hillegom naar een ander gewest nog lang niet zitten. "Wij blijven Bollenstreekgemeente en er is geen reden om uit te treden" zo voegde Hillegomse eerste burger daar aan toe. LEIDEN - Merenwijkers kunnen zich al een beetje een beeld gaan vormen van hun wijkcentrum Het gebouw, waar voor de eerste paal, vorig jaar oktober de grond in ging, krijgt al vorm. Deze foto werd genomen vanaf een flat aan de Milanenhorst. Het nieuwe wijkcentrum, dat ten dienste zal staan van bewoners van de Leedewijk, de Slaagbuurt en de Zijlwijk, zal in het najaar klaar zijn. BOMEN EN PLANTEN IN NOORD LEIDEN - In Leiden-Noord wordt morgen de nationale boomplantdag gevierd met het inplanten van nieuwe bomen in het recreatiegebied Noord, dat op het ogenblik een opknapbeurt ondergaat. De boomplantac- tie wordt onder toezicht van de gemeentelijke plantsoenendienst uitge voerd door de zesdeklassers van de Willem de Zwijgerschool, de van Voorthuijzenschool, de Karei Doormanschool en Wilhelminaschool. De start van de boomplantdag zal worden bijgewoond door de wethouders Verboom (milieu) en Waal (stadsontwikkeling). Het recreatiegebied Noord is gelegen op een voormalige spoordijk tussen de Kooilaan en de Marnixstraat. Voor de inrichting van het terrein ten behoeve van de re creatie is door het rijk subsidie verleend. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen lot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Lijn 13 van de busonderneming NZH is waarschijnlijk nog nooit zo snel door de Leidse binnenstad getoerd als in de nacht van zaterdag op zondag. En daar had chauffeur Sjaak van Cassel zijn reden voor. Halverwege zijn laatste rit, ter hoogte van de Korevaar- straat, werd één van zijn pas sagiers, de 69-jarige Leide naar P. J. Sinteur, door een hartaanval getroffen. En vanaf dat moment was elke seconde van levensbelang. Plank-gas ging het daarom toen richting Academisch Zie kenhuis nadat hij eerst nog via zijn boord microfoon zijn passagiers voor de keuze had gesteld uit te stappen of de ra zendsnelle rit mee te maken. Drie van de acht wilden per se aan boord blijven. De echtge note van de door een hartaan val getroffen busreiziger, ver volgens de 55-jarige Leide naar J. v. d. Reyden, die aan bood als EHBO'er bijstand te verlenen en een onbekend gebleven jongeman. Met de alarm- en knipperlich- tinstallatie in werking over brugde Van Cassel in iets meer dan vijf minuten de an derhalve kilometer die hem scheidde van het ziekenhuis. De buschauffeur. ,,Ik heb de bus pal voor de hartafdeling neergezet en toen met een toegesnelde portier de hart patiënt op een brancard neer gelegd en zijn we naar de har tafdeling gerend. Een met ons meelopende zuster probeerde alvast de ademhaling van de man weer op gang te krijgen. In een mum van tijd waren er artsen aanwezig om het van ons ove Hart stil Die constateerde dat het hart van de buspassagier stil was komen te staan. Pas na drie kwartier slaagden zij er dank zij hartmassage in het weer te laten werken. Al die tijd was de 69-jarige klinisch dood geweest. Ziekenhuispersoneel en bus passagiers zijn het er over eens dat de supersnelle busrit van Sjaak van Cassel het le ven heeft gered van Leide naar Sinieur. EHBO'er v. d. Reyden: „Hij reed als een wilde. We moes ten ons vast houden om niet uit de bank te worden gesme ten. En ondertussen moesten we ons ook nog met de patiënt bezig houden. Maar het leven van een mens stond op het spel. Zo'n beetje ongemak telt dan niet mee. Hij heeft fantas tisch werk verricht". Complimenten ook van de vrouw van de onfortuinlijke buspassagier. „Als mijn man op straat een hartaanval zou hebben gehad zou hij het niet hebben overleefd. Die snelle rit heeft hem op het nippertje gered. Ik weet niet hoe ik die chauffeur moet bedanken". Voor Sjaak van Cassel hoeft er niet bedankt te worden. Wat hij deed vond hij heel nor maal. Ook dat hij nog een paar uur nableef in het ziekenhuis om te wachten tot voor zijn passagier het ergste leven sgevaar was geweken. Ook dat hij diep in de nacht met zijn eigen auto zijn drie pas sagiers stuk voor stuk nog naar huis bracht. „Ik geloof dat elke buschauf feur als ik zou hebben gehan deld", zegt hij. „Het is onze plicht. Ik deed niets bijzon ders". De vijfdeklassertjes van de Oranje Nassauschool in Zwammerdam zijn flink gepikeerd op meester Van Oostenrijk. Maanden ge leden stelden hij zijn leer lingen voor zoveel moge lijk gebruikte treinkaar tjes te gaan verzamelen. Voor een goed doel. Want elke 100.000 gulden aan dergelijke reisbewijsjes zou bij de Nederlandse Spoorwe gen "verzilverd" kunnen worden tegen één rolstoel. "Beloning" De kaartjes zijn er gekomen. Tienduizenden met een totale waarde van bijna 350.000 gulden De kindertjes hebben er alles voor gedaan. Ze offer den er zelfs vrije weekends voor op om, dikwijls samen met hun ouders, op treinsta tions in de buurt kaartjes te kunnen rapen. Maar nu blijkt de "beloning" die meester Van Oostenrijk hen in het vooruitzicht stelde, onmogelijk aan de vijfdeklas sertjes te kunnen worden uit gekeerd. Om de doodeenvou dige reden dat de Neder landse Spoorwegen nooit een dergelijk actie op touw heb ben gezet en dat ook niet van plan zijn. Piet Snot Volgens NS-voorlichter Meyer hebben de afgelopen tien jaar (van toen dateert de eerste in zamelingsactie) over heel Ne derland duizenden scholieren en volwassenen voor Piet Snot achter gebruikte treinkaar tjes aangejaagd. "De één of andere grapjas heeft dat ver haal verzonnen waarna er een niet te stuiten sneeuwba leffect is ontstaan"zegt hij. "Om de paar jaar steekt dat verhaal de kop weer op en krijgen we boze en teleurges telde verzamelaars aan de lijn. Begrijpelijk, want ze hebben er dikwijls onnoeme lijk veel vrije tijd ingestoken "Meester" Ab van Oostenrijk ("mijn leerlingen kunnen mij op het ogenblik wel schieten kan daarover meepraten. "Het heeft mij na schooltijd tientallen vrije uurtjes gekost om met een telmachine alle bedragen op de kaartjes te tel len. De kinderen hielpen daar ook bij. Ik kan me voorstellen dat ze nu met een kwaaie kop rondlopen. Misschien had ik me wat beter moeten laten in formeren", verzucht hij. Van Oostenrijk werd op het treinkaartjes-idee gebracht door een broer van hem, die werkt in het tehuis voor ge handicapten Hooge Burch in Zwammerdam. Diens oog was gevallen op een artikeltje in het maandblad van het te huis waarin door een van de patiënten van de recreatieaf- deling de rolstoel-actie van harte werd aanbevolen. De ene broer vertelde het de an der en al snel ging er op de Oranje Nassauschool ook een actie van start. Het voorbeeld werd gevolgd door een school in Waddinxveen. Maar ook "Meester Van Oosten rijk met een handvol waardeloze treinkaarten: "Mijn leerlin gen kunnen me wel schieten daar geen rolstoelen voor treinkaartjes. Er kunnen geen invaliden blij worden ge maakt, zoals de bedoeling Bij de NS vraagt men zich al lang af wie het verhaal over de treinkaartjesbeloning in de wereld heeft gebracht. Het Zwammerdamse spoor leidt terug naar Heemstede waar op de Beatrixschool in het ver leden ook spontaan iets derge lijks van start gingToen ging onderwijzer Katsman voor ruim 100.000 gulden aan ge bruikte kaartjes de boot in.En hij had ze de NS nog wel zo mooi aangeboden in plastic zakjes van 1000 gulden elk. Katsman: "Ik had het verhaal weer gehoord van een leraar op een school in Utrecht. Toen ik merkte dat ik voor noppes zoveel moeite had ge'daan ben ik deze zaak gaan onderzoe ken. Ik kwam tenslotte uit bij een verzekeringsmaatschap pij in Utrecht. Daar bleek dat de een of andere inspecteur die dingen spaarde. Als hob by. Maar het is me nooit duidelijk geworden of hij ook dat ver haal heeft verzonnen. Het be gin blijft zoek". LISSE - De raad van beheer van de „Keukenhof* zal op dinsdag 29 maart de 28ste Keukenhof openen. Een kort openingswoord zal wor den gesproken door mevrouw C. B. Blei-Strijbos, vice-voorzitter van de Nederlande Vrouwen Raad. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Haagse rechtbank heeft een 19- jarige verdachte uit Alphen ver oordeeld tot f 100 boete en voor waardelijk een maand gevangenis straf met proeftijd van 2 jaar voor diefstal met inklimming.De officier van justitie had 6 maanden gevan genisstraf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk geëist. De jonge man pleegde inbraak onder meer in een winkel aan de Jongkindt Co- ninckstraat, waarbij een radiocas sette, 2 platenspelers, bandrecor der, 24 cassettes en 2 platenkoffers werden gestolen. Via een klapraam was hij de winkel binnen gekomen. De rechtbank hield er rekening mee, dat de Alphenaar door de rechtbank in Arnhem voor soortge lijke feiten is veroodeeld en die straf nog heeft te ondergaan. ALPHEN AAN DEN RIJN - De 25-jarige timmerman W. L. M. van Eijk uit Bodegraven is gistermor gen omstreeks elf uur bij een onge val op een bouwwerk om het leven gekomen. De man raakte onder een topwandbekisting, een zware ijze ren plaat van twee ton, die door de harde wind werd omgeblazen. Het ongeluk, op een woningbouwpro ject van Wilma in het eerste ge deelte van Ridderveld II, gebeurde toen de man op de begane grond bezig was de bekisting schoon te maken. Recherche en arbeidsin spectie hebben een onderzoek in gesteld. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft afgelopen weekeinde twee jongens opgepakt wegens vernieling. De beide kna pen, veertien jaar oud, hadden in een aangeschoten bui(!) van een tiental auto's in de Raadhuisstraat spiegels en antennes afgerukt. In een aantal bouwketen van Van Egteren aan de Ondernemingsweg is ingebroken. Ontvreemd werden onder meer een cassetterecorder, een rekenmachine, een boorma chine en een aantal handgereed schappen. De waarde van de buit is onbekend.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4