Keuze eenvoudig in India: voor of tegen Indira Oer-stoer katoen inkakie&gioen! Pleidooi voor meer speel ruimte bijHaarlemmerweg 60r Deze week verkiezingen Consumentenbonden: prijzen van zuivel en suiker niet hoger Scheuring dreigt in Palestijnse Nationale Raad Lezers schrijven Oi/r PAGINA 16 VARIA DINSDAG 15 MAART 1977 NEW DELHI (SP) - De 320 miljoen kiesgerech tigden in India staan deze week voor een duide lijke keus: voor of tegen premier Indira Gandhi. Want in verreweg de meeste kiesdistricten staat tegenover een kandidaat van de regerende Con grespartij maar een tegenkandidaat van de sa menwerkende oppositiepartijen. In het noorden van India is eer gisteren geschoten op de jeep waarin Sanjay, de zoon van pre mier Indira Gandhi een verkie- zingsreis maakte. Het incident had plaats in het kies district Amethi, waar Sanjay Gandhi kandidaat van de congres partij van zijn moeder in de parle mentsverkiezingen van deze week Volgens het persbureau Samanchar werden op de jeep vijf schoten af ge- De 30-jarige Sanjay is een omstre den man in de Indiase politiek. Hij is de drijvende kracht geweest ach ter het massale sterilisatiepro gramma van de regering dat vooral in delen van Noord-India kwaad bloed heeft gezet. Sanjay is ook be trokken geweest bij omstreden kro topruiming sprojecten in een aantal steden. DEN HAAG (ANP) - De centrale organisatie van de consumenten bonden in dé Europese gemeen schap vindt dat de prijzen van agra rische produkten, waarvan over schotten bestaan, in het geheel niet moeten worden verhoogd. Zij zegt dit in een commentaar op het voorstel de agrarische prijzen met gemiddeld drie procent te ver hogen, een prijsverhoging, die de consumentenbonden overigens be trekkelijk bescheiden en een stap in de goede richting van een beter evenwicht tussen de belangen van de boeren en de verbruikers vin den. Er zijn overschotten in de Europese gemeenschap van ongeveer 260.000 ton boter, 1,13 miljoen ton magere melkpoeder, 1,5 miljoen ton granen en 1,8 miljoen ton suiker. De con sumentenbonden zeggen het ab surd te vinden dat de prijzen van deze produkten, waarvan zulke grote overschotten bestaan, zouden worden verhoogd terwijl kostbare wegen moeten worden gezocht om die overschotten van de hand te doen. De consumentenbonden zeggen verder het de consument onmoge lijk te kunnen uitleggen, hoe het mogelijk is dat de Europese ge meenschap levensmiddelen tegen gesubsidieerde prijzen verkoopt aan landen buiten de gemeen schap, waardoor de mensen buiten de gemeenschap hun voedsel goedkoper verkrijgen dan de men sen binnen de gemeenschap. Als er overschotten zijn dienen die met subsidie binnen de gemeenschap te worden verkocht menen de con sumentenbonden. DORDRECHT (ANP) - Bij een ver keerscontrole op rijksweg 16 bij Dordrecht heeft de rijkspolitie maandag de 31-jarige Rotterdam mer T. H. aangehouden. In de kof ferruimte van zijn wagen had hij 52 kilo hasjiesj liggen. De man is over gedragen aan de gemeentepolitie van Dordrecht. ADVERTENTIE t Indira Gandhi CAIRO - De radicale Palestijnse groeperingen hebben gisteren in Cairo gedreigd met vertrek uit de Palestijnse Nationale Raad (par lement) als de raad zich tegen hun politieke eisen zou verzetten. De in het zgn. „afwijzingsfront" ver enigde bewegingen willen vol gens een spreker van het Volks front voor de bevrijding van Pa lestina (PFLP) dan de strijd tegen Israël alleen voortzetten. De radicale Palestijen in het „afwij zingsfront", dat een vreedzame regeling van het Midden- Oosten-conflict verwerpt, had den de nationale raad zondag een 20 pagina's beslaand memoran dum met hun eisen voorgelegd. De woordvoerder van het PFLP, Bassan Aboe Sjerif, verklaarde gisteren: „Wij zijn tegen een rege ling van reactionairen en impe rialisten die proberen hun heer schappij door een beëindiging van de oorlogstoestand met Is raël, door de erkenning van Israël en door de bevestiging van diens grenzen door te voeren". Een Pa lestijnse mini-staat zou slecht aanvaard worden wanneer vanuit die staat heel Palestina bevrijd zou kunnen worden. De door Egypte en Syrië getekende tussen-overeenkomsten (inzake troepenscheiding) zijn volgens het PFLP „stappen in de richting van een capitulatie" die de mili taire sterkte van deze Arabische regeringen verzwakken en tens lotte ook hun politieke kracht zullen afnemen. Het „afwijzingsfront", dat ge steund wordt door Libië en Irak, vroeg om verwerping van erken ning van Israël en verwerping van verzoening en onderhande ling met dat land. Het wilde de voortzetting van de gewapende strijd tot het gehele Palestijnse grondgebied is bevrijd. „De Palestijze bevrijdingsbewe ging PLO moet werken aan de vestiging van een nationalistisch Jordaans-Palestijns front dat ge richt is op omverwerping van de Hasjemitische troon en de vesti ging van een democratische rege ring (in Jordanië) die de Pales tijnse revolutie zou steunen". Tot het „afwijzingsfront" behoren vier guerrillagroeperingen, waarvan de marxistische volks front voor de bevrijding van Pa lestina van George Habasj de grootste is. Dat betekent een geweldige be dreiging voor Indira en haar partij. Bij vorige verkiezingen behaalde de Congresparty nooit meer dan de helft van de stemmen, maar door dat tegenstanders hun stemmen hopeloos versnipperden over ver deelde oppositiepartijen bleef de Congrespartij altijd oppermachtig. In het Lagerhuis dat nu vervangen wordt had de Congrespartij - over igens net als in het Huis van Afge vaardigden - zelfs de twee-derde meerderheid. Zo'n 170 regerings kandidaten behaalden in 1971 hun zetel zonder dat ze de helft van de stemmen hadden gekregen: de gene met de meeste stemmen in een district wint nu eenmaal de ze tel. In totaal behaalde de Congres- partij in 1971 maar 43,6 procent van de stemmen, maar toch had zij twee-derde van de zetels. Nu werken vier niet- communistische partijen samen in de Janata-partij, die op haar beurt weer samenwerkt met de Marxistisch-communistische partij (MCP), met het „Congres voor De mocratie" van oud-minister Jagji- van Ram en met sterke regionale groeperingen. De kandidaat van de Congrespartij in een district vindt zodoende tegenover zich een Janata-man, een communist of een regionale leider, maar steeds ges teund door het hele blok. De opmerkelijke eenheid van de oppositie is niet de enige reden waarom een nieuwe twee-derde meerderheid voor Indira Gandhi uitgesloten wordt geacht en een gewone meerderheid beslist geen zekerheid. Verbijsterend De anti-regeringssentimenten die tijdens de verkiezingscampagne naar boven zijn gekomen hebben gelmatig uitgejouwd tijdens ver kiezingsbijeenkomsten. Enkele uren later trok de oppositie op de zelfde plaats dan een veel grotere, en bovendien enthousiastere me nigte. De verkiezingen - die morgen be ginnen, maar verspreid zyn over vier dagen - worden duidelijk een referendum over de noodtoestand, die Indira Gandhi in juni 1975 uit riep. De oppositie voert campagne voor vrijlating van politieke gevan- tenen, persvrijheid, opheffing van e noodtoestand en ongedaanma- king van de grondwetswijzigingen die onder de noodtoestand en dankzy het enorme overwicht van de Congrespartij werden doorge voerd. En Indira Gandhi verdedigt op elke bijeenkomst weer haar maatregelen. Maar ze is in de ver dediging. Ze geeft toe dat er by de uitvoering van de bepalingen van de noodtoestand fouten zijn ge maakt en zegt dat de schuldige functionarissen zijn bestraft. Ze er kent eveneens dat er dwang is uit geoefend bij de massale sterilisa tiecampagne en verzekert dat dat niet meer voor mag komen. Dictatuur De noodtoestand - die in verband met de verkiezingen is verzacht, maar niet opgeheven - was noodza kelijk voor India en heeft zijn vruchten afgeworpen, zo herhaalt Indira Gandhi keer op keer. Maar de oppositie zegt dat zy de dmocra- tie om zeep helpt en door de grondwetswijzigingen van India een „constitutionele dictatuur" heeft gemaakt. Volgens de opposi tie zitten er nog steeds duizenden mensen om politieke redenen ge vangen, is de persCensuur wel op geheven, maar vervangen door wettelijke beperkingen en heeft Indira Gandhi's beleid in zijn tota liteit gefaald. Voor de kiezers zijn de verkiezin gen „de laatste kans" om de demo cratie nog te redden, aldus de oppo sitie. „Het is een keuze tussen leven en dood, vrijheid of slavernij, rege ring van het volk of regering door klieken". Maar volgens Indira Gandhi gaat het deze week om een keus tussen „stabiliteit of anarchie". De pre mier voorziet een chaos als de op positie zou winnen, omdat die naar haar mening alleen maar eensge zind is „om mij te omsingelen en neer te steken". Na een overwin ning zal het verbond van de opposi tie uiteenvallen, zo voorspelt me vrouw Gandhi. Ze vergeleek de op positie met een sinaasappel: als de schil er af is valt die in partjes ui teen. Tegenover de samenbundeling van de oppositie staat voor de rege ringspartij slechts samenwerking in bepaalde gebieden met de Communistische partij van India (pro-Moskou), Indira's oude bond genoot die de laatste tijd echter ook scherpe kritiek op de premier en haar partij heeft geuit en die door Ganani met gelijxe munt werd te rugbetaald. door Lodewijk Bronsdijk Aarden wal Naar aanleiding van het artikel over de aarden wal op het terrein van de voormalige Grofsmederij aan de Zijlsingel, waarvoor een plan is gemaakt, in uw blad van 10 maart j.l., wil ik het volgende opmerken: de zinsnede, dat hier nooit aarden wallen hebben gelegen is niet juist. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat hier nooit stenen walmuren hebben gestaan, of een stenen on derwal. Dit hebben wij gezegd in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening vorige week en kennelijk is dit de oorzaak van het misver stand. Uit de Leidse archieven heb ik de vorm van de aarden wal, die er wel heeft gelegen, gereconstrueerd en in tekening gebracht. Nadat het geheel is gereconstrueerd (waarbij ik gebruik heb gemaakt van oude bestekken, tekeningen, prenten en kaarten, welke opgeslagen zijn in het Leise Gemeentearchief) en ik er een plan voor heb gemaakt, zijn we naar andere steden, die ook aarden wallen hebben, gaan kijken, om ons plan hieraan te toetsen. Als monumentenzorger kan ik mij niet veroorloven voor het terrein aan de Zijlsingen een plan te ma ken, dat een historische situatie zou suggereren, die er nooit geweest is. E. J. Veldhuyzen Dahlialaan 11, OEGSTGEEST LEIDEN - Honderdvyfendertig gezinnen uit de buurt tussen de Haarlemmerweg en de Floris Ver- sterlaan hebben een brief onderte kend waarin de gemeente wordt gevraagd om in deze buurt een speelruimte voor de jeugd te creë ren. In deze brief zeggen de bewo ners, dat er tot nu toe totaal geen speelruimte voor de kinderen is. „Daarom zoeken ze gevaarlijke en verboden plaatsen op om te spelen, zoals de spoordijk waar viermaal per uur een trein langs komt, het door" een herdershond bewaakte Groenoordhalterrein en het riool gemaal, „zo staat in de brief. „Bo vendien wordt er in de straten ge voetbald, bij gebrek aan een betere plaats, waardoor vele ramen sneu velen en de buurtbewoners over last wordt bezorgd. Doordat de kinderen al dit soort dingen doen, worden ze door hun ouders en buurtbewoners gestraft en komen ze buiten hun schuld in aanraking met de politie". Als oplossing zien de buurtbewo ners het beschikbaar stellen van een klein stukje van het Groe noordhalterrein dat, zo zeggen de bewoners, toch maar een klein ge deelte van de week in gebruik is. Ook ligt er volgens de bewoners tussen het Groenoordhalterrein en de vuilverbranding nog een stuk braakliggend terrein, waar best iets van te maken zou zijn voor de jeugd. De bewoners zeggen de pogingen van het wijkcomité „Groenoord" voor betere speeltuin in de wyk te ondersteunen. Tegelijkertijd con stateert men echter, dat er tussen deze buurt en de wijk Groenoord een drukke Willem de Zwijgerlaan ligt.Ter plaatse zyn geen stoplich ten of een voetgangerstunnel aan wezig, zodat de mogelijkheid dat kinderen veilig kunnen overste ken, ontbreekt. (En vooral niet kinderachtig!) 2-delig katoenen pak met veel zakken. 152176. Katoenen overall. 122-146 Katoenen broekjurk met touw-ceintuur. 152-170, hm 152-170,

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 16