Duitse rechtbank verbiedt bouw van kernreactor Franse aandacht voor het milieu Vlieger doet boekje open over Oeganda "Een bank die alleen geld geeft, geeft me te weinig." "De NMB geeft me er een visie bij die heel wat meer waard is dan alleen maar geld." De NMB denkt met u mee. Probeer 't. DINSDAG 15 MAART 1977 BUITENLAND PAGINA 13 Bonn (SP) - Door een verrassende beslissing van de administratieve rechtbank in Freiburg is de bouw van een nieuwe kernrëactor in de bondsre publiek voorlopig hoogst onzeker geworden. De rechtbank verbood de voorgenomen bouw van een ruim 1350 mw sterke licht-water-reactor bij Wyhl in Zuid-Duitsland. Bij de huidige stand van de techniek achten de rechters niet voldoende waarborg gegeven tegen het optreden van scheu ren in de druktank van de reactor. Een defect van die aard zou een ramp van nationale omvang tot gevolg kunnen hebben. De rechtbank had geen bezwaar tegen de standplaats Wyhl als zo danig en achtte ook de klachten van de omliggende gemeenten niet steekhoudend dat bij een normaal gebruik van een dergelijke reactor gevaar voor mens en dier, en in het bijzonder voor de hier op grote schaal bedreven wijnbouw zou be staan. Het vonnis heeft daarom een principiële betekenis: zo lang geen volstrekte waarborgen tegen het optreden van scheuren (en daar door het ontsnappen van grote hoeveelheden radioactiviteit) kan worden geboden dient de bouw van dergelijke reactoren in het alge meen belang achterwege te blij ven. danks het feit dat een aantal van de klachten over de standplaats Wyhl, die gemeenten en initiatief-, comite's hadden aangevoerd door, de rechtbank niet als geldig warer» aanvaard. Wat ook de overwegin gen van de rechters waren, de kla gers hadden in ieder geval een uit stel bereikt dat wel degelijk Wyhl tot afstel kan leiden. AAN DOOD ONTSNAPT BRISBANE -Als door een won der is de 32-jarige Verdon Harrison ontsnapt aan een verschrikkelijke dood. Nadat een Japans vrachtschip zijn motorboot had geramd dobberde Harrison 36 uur op zee rond. Met nog twee andere opvarenden klampte hij zich vast aan een koel box van zijn gezonken boot. Harrisons vrienden werde door haaien gedoodHijzelfkwam er met enkele lichte verwondingen af. In het ziekenhuis komt hij, in gezel schap van zijn vrouw, weer wat op krachten. Voor het eerst wapen in verkiezingsstrijd De regering van de deelstaat Baden-Wurttemberg had twee jaar geleden een eerste deelvergunning voor de bouw gegeven, maar onder druk van de stormachtige protes ten van de burgerij tot een voorlo pige bouwstop besloten. Zij wil thans tegen het vonnis van Frei burg in hoger beroep gaan bij het administratieve hof in Mannheim. Maar alleen al, voordat deze rech ters zich hebben ingewerkt, zullen er vermoedelijk vier jaar verstrij ken. Waarnemers zijn dan ook van mening dat het plan voor een kern centrale in de wijnstreek bij Wyhl in feite geheel en al van de baan is. Te verwachten dat andere omstre den plannen, zoals de bouw van een dergelijke installatie bij het Slees- wijkse dorp Brokdorf, eveneens op de zeer lange baan zullen worden- geschoven. Veiligheid De Baden-Wurttembergse presi dent Filbinger zei gisteren dat het nu de beurt van de centrale over heid in Bonn is om zo snel mogelijk na te denken over nieuwe en nog verder strekkende veiligheids voorzieningen. Een woordvoerder van de regering in Bonn haastte zich te verklaren dat het vonnis van gisteren zich alleen richt tegen de op het ogenblik concreet toege paste veiligheidstechniek en geen oordeel uitspreekt over de wezen lijke problemen van de voorziening met kemënergie in de toekomst. Maar in ieder geval is de voorstan ders van een ruime toepassing van kernenergie in de bondsrepubliek een gevoelige slag toegebracht. De vreugde van de regionale burger- comite's en van de omliggende ge meenten is dan ook groot. Gistera vond werd in Wyhl spontaan een feest aangericht waarvoor de wijn bouwers drie koeien, tien varkens en een aantal vaten wijn ter be schikking hadden gesteld. Dit on- Zaire vraagt hulp van V.S. WASHINGTON - Zaire heeft de Verenigde Staten om materiële hulp gevraagd om een inval op zijn grondgebied af te slaan, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington meegedeeld. De woordverder zei dat de Ameri kaanse regering het verzoek in overweging heeft. Hij wilde geen bijzonderheden geven over het soort hulp waar Zaire om heeft ge vraagd. Wel meende hij dat de ge beurtenissen in Sjasa (de voorma lige provincie Katanga waar ver scheidene plaatsen door invallers bezet zouden zijn) „niet licht opge vat moeten worden". President Moboeto van Zaire heeft „invloedrijke buitenlandse mach ten in Angola" beschuldigd van het organiseren van de invasie van „huurlingen". Radio-Kinshasa meldde dat de re geringstroepen een tegenoffensief hebben ingezet. Angola ontkende vorige week dat het iets met een "huurlingen-inval" te maken had, en zei dat het Zairese leger onderling slaags was geraakt. PARIJS (SP) - Jaren na hun colle ga's in de andere Westeuropese landen doen nu ook de leidende Franse politici hun best om zich een goede naam te verwerven in de strijd tegen de milieu verontreiniging, fantasieloze wo ningbouw en verstikte steden. Hun plannen om het leefklimaat in de Franse steden en dorpen wat te verbeteren dateren echter pas van enkele wekèn. Toen voorspelden steeds meer opiniepeilingen dat de „ecologisten" - een verzamelnaam voor alle ijveraars voor een schoner milieu - hoge ogen zouden gooien bij de gemeenteraadsverkiezingen. Die voorspellingen zijn uitgeko men: in enkele Parijse wijken haal den de ecologisten tien procent van de stemmen, in de Elzas op enkele plaatsen dertien procent. Gaullis ten, onafhankelijke republikeinen, socialisten en communisten kijken begerig naar die percentages: in de eindronde van de verkiezingen - zondag - zijn marges van twee of drie procent vaak beslissend. Het ziet er echter niet naar uit dat de ecologisten - die slechts op enkele plaatsen genoeg stemmen haalden om zich in de tweede ronde te pre senteren - hun volgelingen een stemadvies zullen geven: „Wij heb ben wel een politiek gezicht, maar willen niet meedoen aan het gepoli- tiseer", zegt men in het hoofdkan toor van „Paris-ecologie". Nu die groep mensen zo groot blijkt te zijn, heeft de gaullistische oud- premier Chirac - zohdag de grote kanshebber voor het burgermees terschap van Parijs - een „groen plan" afgekondigd. „Als ik burge meester ben zal er geen enkele boom worden omgekapt en ik zal meteen voorstellen om grasvelden in de buurtparkjes voor kinderen open te stellen", aldus Chirac in een verkiezingspamflet. Veel Parijze- naars zijn echter niet zo overtuigd van Chiracs „groene" ambities. De socialisten en communisten kunnen weinig troeven laten zien. Omdat ze geen regeringsmacht hebben kan men hen ook niet een slecht landelijk milieu-beleid ver wijten. Uitslag Bij de eerste ronde van de gemeen teraadsverkiezingen in Frankrijk heeft de linkse unie van socialisten en communisten een behoorlijke winst (6,8 pet.) geboekt, maar de partijen van de liberaal- conservatieve regeringscoalitie zijn de grootse combinatie gebleven (42,7 tegen 48,6 procent). De linkse winst is echter kleiner dan zonda gavond op grond van de eerste uit slagen werd verwacht. Londen (SP) - Nog geen zes weken geleden de nationale held van Oeganda, nu een van de vele vluchtelingen uit het land van president Idi Amin. Dat is de po sitie van de 28-jarige vlieger Char les Balidawa, die in Engeland po litiek asiel heeft aangevraagd, nadat hij de zekerheid had gekre gen dat ook zijn gezin aan het ter reurbewind van Idi Amin was ontsnapt. Via de kranten en de televisie heeft Charles Balidawa een boekje opgengedaan over de bloedige ontwikkelingen in Oe ganda, die gepaard gaan met de meest barbaarse wreedheden. Begin vorige maand bestuurde Charles Balidawa het Oegandese vliegtuig dat met zestien Britse gasten van president Amin aan boord een geslaagde noodlan ding maakte op Soedanees grondgebied. Nadat het aanvan kelijk vermiste vliegtuig en zijn passagiers veilig in Oeganda wa ren teruggekeerd, gaf president Amin een grootse receptie waarop onder meer op voor spraak van de 72-jarige Engelse biografe van de president, de gravin van Listowel, die zich on der de passagiers bevond, Char les Balidawa uitvoerig werd ge prezen voor zijn kordate optre den tijdens en vooral na de nood landing. De president noemde hem een voorbeeld voor alle Oe- gandezen en hij moest en zou met „big Daddy" op de foto. Niettemin werd hij korte tijd later opgepakt door leden van de be ruchte staatsveiligheidsdienst in Oeganda, die volgens de stroom van geruchten met grote wille keur arrestaties verricht. In het hoofdkwartier van de veilig heidsdienst zag Charles Bali dawa kans om zich er uit te pra ten. Hij bleef volhouden dat hij door president Amin persoonlijk was aangewezen om in Schotland een aanvullende vliegersoplei ding te krijgen en dat hij over twee dagen moest vertrekken. Na uren van vreselijke spanning is hij tenslotte vrijgelaten. Echter niet zonder de meest gruwelijke dreigementen als waarschuwing voor het geval hij zou praten over wat hij in het hoofdkwartier al lemaal had gehoord en vooral ge- Gruwelverhaal Eenmaal in Engeland heeft Charles Balidawa toch gesproken en ook zijn relaas bevestigt de meest gruwelijke verhalen over de hui dige gang van zaken in Oeganda. „Toen ik in het hoofdkwartier werd binnengebracht moest ik mijn schoenen en sokken uittrekken. Ik werd geboeid en in een kamer opgesloten, maar op weg daar naar toe zag ik mensen die op een vreselijke manier waren toegeta keld met messen en knuppels. Bij sommige hingen dë ogen uit hun kassen. Onder hen bevond zich een van mijn vrienden, die dus danig was afgeranseld dat ik hem nauwelijks herkende. Later hoorde ik van een van de bewa kers dat hij aan zijn verwondin gen was bezweken. In heel het gebouw hing een verstikkende lucht van zweet en bloed. En een panische angst maakte zich van mij meester", aldus het relaas van de gevluchte vlieger, die gisteren via de Engelse televisie een emo tioneel beroep deed op alle inter nationale organisatie om zijn on gelukkige land te hulp te komen. Het Engelse ministerie van bin nenlandse zaken heeft Charles Balidawa laten weten op korte termijn te zullen beslissen over zijn verzoek om politiek asiel. En algemeen wordt aangenomen dat dit zal worden ingewiliigd, ook al beseft men terdege dat dit nieuwe risico's inhoudt voor de ongeveer 450 Engelsen in Oegan da, die er toch al extra in de gaten worden gehouden door Amins staatsveiligheidsdienst. Dit geldt ook weer voor de onge veer honderd Amerikanen, die al eerder het doelwit waren van de onberekenbare president. Actiegroep Ondertussen is in Londen een Oeganda-actiegroep opgericht, die van plan is om grootscheepse demonstraties te houden als pre sident Amin toch zijn plan uit voert om in juli naar Londen te komen en deel te nemen aan de Gemenebestconferentie. De Britse regering heeft hem al dui delijk te verstaan gegeven dat hij in elk geval niet welkom is op de festiviteiten die dan tegelijkertijd plaatsvinden in het kader van het zilveren jubileum van koningin Elisabeth. Maar zo lang Oeganda lid is van het Gemenebest, kan men de om streden president moeilijk de toegang tot de conferentiezaal weigeren. Ook al heeft premier Callaghan tijdens het weekeinde nadrukkelijk verklaard dat de Gemenebestconferentie geen circus is en dat er derhalve geen enkele behoefte is aan een Idi Amin-show, het is niet aan Enge land alleen om het Oegandese staatshoofd op de conferentie te weigeren. Overigens is in het verleden al her haaldelijk gebleken dat Idi Amin tot het laatst toe volhoudt aan de Gemenebest-conferentie te zul len deelnemen, maar dat hij het op het beslissende moment toch laat afweten. Het was destijds tij dens de Gemenebest-conferentie in Singapore dat hij de daar aan wezige president van Oeganda dr. Milton Obote afzette en aan de macht kwam. Kennelijk uit angst dat hem bij een wat langere afwe zigheid uit Oeganda hetzelfde zou overkomen is hij nadien in Ottawa en Jamaica uiteindelijk toch niet komen opdagen. Bekentenissen in moordzaak Spaanse advocaten MADRID - Volgens de Spaanse po litie hebben zes mannen en een vrouw, die zondag in Madrid werde gearresteerd, bekend op 24. januari te hebben deelgenomen aan de moord op vijf leden van een advo catenbureau in de Spaanse hoofd stad. Enigen van de gearresteerden had den betrekkingen gehad met de ul trarechtse organisatie „Fuerza Nueva", aldus de Madrileense poli tie. De sleutelfiguur in de vijfvoudige moordzaak zou de provinciale se cretaris zijn van het staats- transportverbond, Francisco Cor- redera Hij zou, nadat hij meermalen schriftelijk en telefonische dreige menten had gekregen, twee van zijn vrienden opdracht gegeven, „wraak" te nemen op zijn contrac tant Joaquin Fernandez. De „vrienden", een 21-jarige ver koper en e'en 22-jarige ambtenaar uit Madrid, drongen op 24 januari het bureau binnen van een advoca tenbureau voor arbeidsrecht, dat beheerd wordt door de onder communistische leiding staande „arbeiderscommissies". De twee jongelieden zochten in het bureau vergeefs naar Navarro. Twee van hen vuurden toen het in wilde weg met automatische vuur wapens op de negen aanwezigen, van wie er vijf gedood werden en vier zwaar gewond. ADVERTENTIE Ik heb een bank altijd alleen als financier gezien. Ook deze keer stapte ik puur voor geld bij 'n bank binnen om m'n verbouwing te laten financieren. Maar die man van de NMB bleek m'n branche goed te kennen. Na bestudering van mijn plannen, vroeg hij zich af of mijn huidige vestigingssituatie die verbouwings- kosten wel waard was. Hij rekende me voor dat ik met een iets grotere investering in een nieuw pand met een betere indeling en met meer m2een veel hogere omzet kon realiseren. Hij maakte me er bovendien op attent dat er teveel geld vastzat in m'n debiteurenbestand en hoe ik dat kon veranderen. Dit gesprek was de aanleiding voor mijn tweede vestiging. De oude vestiging is gebleven zoals hij was. In de nieuwe zet ik inmiddels,tweemaal zoveel om als in de oude.Dat was me met een verbouwing alleen nooit gelukt. Ik denk zelfs al aan een derde zaak. In gezamenlijk overleg met de NMB werd een aflossingsschema vastgesteld, waaraan ik op redelijke wijze kan voldoen,vooral gezien de toenemende rentabiliteit. Nu zie ik m'n bank behalve als financier ook als adviseur die kreatieve oplossingen helpt vinden voorde problemen vamzijn klanten.Voor mij is de NMB zó'n bank. Praat ook eens met de NMB. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13