LEIDSCH DAGBLAD Dubbele tegenslag Giscard Eddie D. in hotel dood aangetroffen Politie verbrandt partij heroïne Bejaarde uit trein gezet AZ wint voor Willem Wijziging AKZO-top Polen wil sterkere economische banden Zeehonden jagers verzetten zich tegen demonstranten MAANDAG 14 MAART 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35189 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Spoorwegen zullen excuses aanbieden UTRECHT (ANP) - Waar- schijnlijk zal de NS veront schuldigingen aanbieden aan de 82-jarige Amsterdammer A. Verschuur, die gisteren door een conducteur uit de trein werd gezet omdat de be jaarde behalve zijn goedkope treinkaartje niet de 65 pluspas kon tonen, die hem recht geeft op een reduceerd tarief. Dit veronderstelde een woord voerder van de Spoorwegen in een reactie op de klacht die de heer Verschuur indiende bij de spoorwegrecherche in Am sterdam tegen de behandeling, die hem het weekeinde in de trein Amsterdam - Hilversum te beurt was gevallen. Volgens de man zou hij ergens halverwege uit de trein zijn gezet en een flink stuk langs het spoor hebben moeten lopen om het dichtst bijzijnde sta tion te bereiken. De conduc teur zelf zegt, dat hij de oude man aan het eind van het per ron van station NaardenlBus- sum bij een spoorwegover gang uit de trein heeft gezet, enkele honderden meters van het stationsgebouw. De handelswijze wordt door de woordvoerder van NS betiteld als "niet gebruikelijk". Vol gens hem zal de conducteur op het matje worden geroepen bij zijn chef. De conducteur heeft al ver klaard, dat hij de indruk had door de heer Verschuur in het ootje te zijn genomen. Nadat de conducteur de man drie maal de kans zou hebben ge geven alsnog zijn bejaarden pas te tonen, zou hij recalci trant zijn geworden en gezegd hebbendat het de conducteur ook eigenlijk niks aanging of hij wel of geen pas bij zich had. Bij het verlaten van de trein zou de man de conducteur nog een hand hebben gegeven en gezegd hebben: "Succes, jo chie", aldus de lezing, die de NS-man van het gebeurde gaf. Later bij de spoorweg recher che heeft de heer Verschuur alsnog zijn 65-plus-kaart kunnen tonen. De pas bleek in een andere jaszak te zitten dan gebruikelijk. ROTTERDAM (SP) - Omdat bij de Rotterdamse politie berichten waren binnengekomen over een op handen zijnde overval op het hoofdbureau, is gisterochtend de complete partij heroine, die onlangs is onderschept, verbrand. De heroine (126,9 kilo) vond de douane in een uit Bangkok afkomstige container. De bewaking van de partij werd eind vorige week verscherpt, toen duidelijk werd, dat onbekenden een poging wilden wa gen het „witte goud" uit het politiebureau aan het Haagse Veer te stelen. Zwaar bewapende leden van de mobiele eenheid vatten post bij de record-hoeveelheid om het zekere voor het onzekere te nemen. Eerder dan aanvankelijk de bedoeling was, is vervolgens de gehele partij vernietigd. De Rotterdamse politie ziet vooralsnog geen enkel verband tussen de geruchten en een vrijdagnacht gepleegde inbraak in bureau Noord, waar bij een dienstpistool met houder en een fiets werden gestolen. Nog niét is vastgesteld of er ook kleding is weggenomen. ADVERTENTIE Kleurvergroting kado Bij elke kleurenfilm die u met deze bon bij ons laat ontwikkelen en afdrukken, krijgt u een kleurvergroting GRATIS! Foto Lindhout Haarlemmerstraat 102, Leiden Tijdelijk opklaringen Eerst opklaringen, morgen later op de dag meer bewolking en plaatselijk re gen. Krachtige suldoostelijke wind, in de nacht tijdelijk afnemend tot matig. Minima omstreeks 4, maxima morgen omstreeks 12 graden. 15 MAART Zon op: 6.55 uur: onder: 18.46 uar. Maan op: 4.28 oor; onder: 14.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.11 uur, laagwater te 7.22 en 20.16 uur. 99 r>r> AZ-aanvoerder Willem van Hanegem (l) drukt in de Rotterdamse Kuip zijn vroegere ploegmaat Eddy Treytel de hand. i "Van AZ, voor Willem". Onder dat motto bevocht AZ'67 een overwinning van 2-0 bij Feyenoord. De eer van die zege werd vooral naar Van Hanegem doorge schoven. Bij zijn come back in de Kuip moest en zou de Kromme in triomf van het veld worden ge dragen. Om dat voornemen uit te voeren "stortten" de Verkiezingen in Frankrijk ■k GENNEP - Bij een brand in het nauwelijks één jaar oude winkel centrum Duivenakker in het Noord-Limburgse Gennep zijn gis teravond en vannacht twaalf van de in totaal veertien winkels en be drijven in vlammen opgegaan. Slechts een hotel en een bankge bouw konden worden behouden. Wel liepen deze gebouwen grote wa terschade op. De schade van de brand wordt geschat op tenminste tien miljoen gulden. Het vuur brak gisteravond uit in een voormalig Chinees restuarant. Om half tien waren al zes winkelge bouwen een prooi van de vlammen. De brandweer van Gennep werd geassisteerd door diverse brandwe ren uit Noord-Limburg en Oost- Brabant. De branddie duizenden belangstellenden trok. was tot op 40 kilometer afstand waarneembaar. ADVERTENTIE DEN HAAG (SP) - De 20-jarige Ha genaar Eddie D., die sinds 18 fe bruari door het gehele Nederlandse politie-apparaat werd gezocht, is dood. De jongen, die reeds vele ma len met de Haagse politie in aanra king is geweest, is gistermorgen vroeg levenloos aangetroffen in een hotel in Wildervank. De politie in Veendam houdt er rekening mee dat de knaap een acute hartdood is gestorven. Eddie D. was in april 1975 tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij in oktober 1974 een Haagse auto-importeur met mes steken op beestachtige wijze in diens badkamer had vermoord. Hij zat ziin straf uit in Avereest. van waar hij geregeld op familiebe zoek naar Den Haag ging. Op 18 fe bruari kwam hij samen met een ge- stichtswacht van de justitie- ïnrichting in Avereest naar Den Haag. Aan het einde van de dag zou hij weer naar de inrichting terug gaan. maar in de omgeving van het station Hollands Spoor zag hij, on geboeid, kans samen met zijn even eens uit Den Haag afkomstige ver- loofde de benen te 4 weken lang I LEIDSCH DAGBLAD* fer kennismaking voor de HALVE PRIJS U Ik ga liever met over 1 nacht i|s en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld m een open e zonder postzegel opsturen naar t Dagblad Antwoordnummer 214 Leid Volgens de politie in Veendam staat het vrijwel vast dat Eddie D. en zijn verloofde eind vorige maand hun intrek in het hotel in Wilder vank hebben genomen. De politie werd zondagochtend door de eige naar van het hotel gewaarschuwd, dat één van zijn gasten was overle den. De verloofde van de veelbe sproken Hagenaar was bij de komst van de politie aanwezig. In de ho telkamer zijn geen wapens gevon den. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar een ziekenhuis in Gro ningen. In de loop van vandaag zou een patholoog-anatoom een onder zoek instellen naar de juiste dood soorzaak. ARNHEM (ANP)- In de top van het AKZO-concern zal een aantal wij zigingen plaats hebben. Zowel de voorzitter als de vice-voorzitter van de raad van bestuur, de heren jhr. G. Kraijenhoff en drs. S. C. Bakke nist, hebben hun aftreden aange kondigd. De heer Kraijenhof (55) zal zijn functie "overeenkomstig de bij zijn benoeming tot voorzitter van de raad van bestuur gemaakte af spraak" in mei 1978 neerleggen, al dus een mededeling van AKZO. Als voorzitter van de raad van bestuur zal hij worden opgevolgd door de heer A. G. van den Bos. De heer Bakkenist (62) treedt af in verband met het bereiken van de leeftijdsgrens. Hij blijft als com missaris aan het concern verbon den. In zijn plaats zal voor benoe ming worden voorgedragen jhr. mr. A. A. Loudon, thans president van AKZO Ltda. in Brazilië. PARIJS (Reuter/AFP) - De eerste ronde van de Franse gemeenteraadsverkiezingen heeft een dubbele tegenslag voor president Valéry Giscard d'Estaing opgeleverd. In de eerste plaats boekte de linkse oppositie van socialisten en com munisten aanzienlijke winst, waar door zij ongeveer 52 pet van de stemmen op zich verenigden, tegen de regeringscoalitie circa 46 pet. Voorts bleek in de strijd om het burgemeesterschap van Parijs de gaullistische leider Jacques Chirac de meerdere van de minister van industrie Michel d'Ornano, een lid van Giscards partij van onafhanke lijke republikeinen die de officiële kandidaat van de regering is. Chirac die vorig jaar augustus na een conflict met de president als premier het veld moest ruimen, kreeg volgens voorlopige uitslagen 28 pet van de stemmen in de hoofd stad tegen d'Ornano 20 pet. De linkse coalitie behaalde daar 40 pet. Algemeen wordt echter verwacht dat in de beslissende tweede ronde op zondag a.s. de meeste kiezers die nu op d'Ornano hebben gestemd, dan Chirac hun stem zullen geven. Milieu Wie ook succes hebben gehad zijn de milieubeschermers. Hoewel zij over het gehele land genomen niet verder kwamen dan circa twee pro cent, nam dit percentage toe naar mate de plaats groter was. Zo was hun stemmenpercentage in Parijs niet minder dan twaalf. Een be langrijke kwestie in de hoofdstad is of er aldaar niet meer wolkenkrab bers en snelwegen moeten komen. De linkse oppositie toonde zich bij zonder verheugd over haar goede resultaten, die neerkomen op een stemmenwinst van vier pet. Mitte- rand die zelf werd herkozen als burgemeester van Chateau-Chinon in het departement Nievre, sprak over de „unie van links" als ..de nieuwe meerderheid die van nu af duidelijk moet maken dat zij in staat is te regeren". Over een jaar moeten er parlementsverkiezingen worden gehouden. Mitterrand zei dat de linkse partijen nu de kiezers er van moeten overtuigen, dat zij in 1978 links aan de macht moeten brengen. Verwacht President Giscard heeft zich tot dusver niet over de verkiezingsuit slag uitgelaten. Zijn minister van binnenlandse zaken en voornaam ste politieke adviseur, Michel Po- niatowski. volstond met de opmer king dat de linkse oppositie het be ter heeft gedaan dan bij de gemeen teraadsverkiezingen van 1971, „maar niet zo goed als bij de kan tonnale verkiezingen van vorig jaar". Overigens kwam de winst van links niet onverwacht. (Zie ook pagina 7) Songfestival mogelijk niet in Londen LONDEN (SP) - Het Eurovision- songfestival, dat op 2 april in Lon den zou worden gehouden zal mo gelijk in een ander land worden ge houden wegens stakingsacties van cameralieden. De cameralieden willen hogere lo nen en hebben geweigerd te garan deren dat zij bij het songfestival niet zullen staken. De BBC heeft laten weten, nu geen uitzending te kunnen garanderen. De mogelijk heid wordt bekeken om het song festival in een ander land te organi- 22 PAGINA'S Alkmaarse voetballers zich gistermiddag na de wedstrijd op hun aanvoer der teneinde hem op de schouders te nemen. Van Hanegem weigerde echter deel te nemen aan een ere- ronde door de Kuip. Hij wilde zijn vroegere werk gever Feyenoord niet nog meer vernederen dan tij dens de wedstrijd al was gebeurd. Daarin had de Rotterdamse club het ab solute dieptepunt be reikt Ook Ajax leek een neder laag te gaan lijden. Bij FC VW keek de Amsterdamse ploeg na de eerste helft tegen een 2-0 achterstand aan. Fouten in de Venlose defensie stelden de koplo per van de vaderlandse voetbal-eredivisie in staat na de pauze alsnog op 2-2 te komen. Vrij Spel ditmaal ook voor wielrennen. Gerrie Kne- temann won de vierde etappe van Parijs-Nice en doorbrak daarmee de he gemonie van Freddy Maer- tens. Bij de Europese indoor-atletiek kampioen schappen zorgde hoog springer Ruud Wielart voor een Nederlandse pri meur. Hij pakte een bron zen medaille. Wybo Lelie veld, de 1500 meter loper van het Leidse Bataven werd in zijn serie vijfde, maar was wel sneller dan Evert Hoving. Snel was ook Enith Brigi- tha. De zwemster toonde tijdens de Nederlandse winterkampioenschappen een superieure vorm op de vrije slag nummers. Op regionaal voetbalni veau liet UVS zien toch nog op amateur-hoofdklasse niveau te kunnen meed raaien. Bij Aalsmeer werd een knap gelijkspel van 1-1 weggehaald. Noordwijk is volkomen van slag. De zaterdag eersteklasser leed een 8-0 nederlaag bij het beschei den geklasseerde CSVD. De Zoeterwoudse derby Meerburg-SJZ, in de Leids/Goudse afdelings competitie, trok maar liefst 1800 toeschouwers. Een aantal waarvoor me nig veel hoger spelende clubs zou tekenen. Hank Smith van Dl Am sterdam bepaalde de twee gezichten van de basket balwedstrijd tegen Leiden, die de Leidenaars in de laatste minuten met 85-88 verloren. De ruim 1200 toe schouwers kwamen over igens volop aan hun trek ken in het "basketbalgala", waaraan Smith nog een nummertje knokken toe voegde PAGINA'S 11-17 Volgens Jan Terlouw is de relatie PvdA-KVP danig verziekt PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - De Poolse premier Pjotr Jaroszewicz is van ochtend met zijn vrouw voor een officieel bezoek van drie dagen in Nederland aangekomen. Hij werd op het vliegveld Ypenburg begroet door de premier en mevrouw Den Uyl. Vanmiddag zou premier Jarosze wicz protocollaire bezoeken bren gen aan minister Van der Stoel (buitenlandse zaken), Tweede- Kamervoorzitter Vondeling en premier Den Uyl in het Catshuis. Minister Van der Stoel is aanwezig bij de besprekingen die na afloop van de ontvangst in het Catshuis-in de Rolzaal worden gevoerd. Minis ter Lubbers (van economische za ken), zal morgen aanwezig zijn bij het vervolg van deze besprekingen, en de ondertekening van een ge meenschappelijke verklaring. Uitbreiding van de economische betrekkingen en versterking van de economische samenwerking tus sen beide landen is het belangrijk ste doel van het bezoek. Dit blijkt ook uit de samenstelling van de Poolse delegatie. Polen hoopt dat het mogelijk is tij dens het bezoek vier akkoorden te ondertekenen, die allen beogen de economische samenwerking te versterken. ST. ANTHONY (Reuter)- Honderden zeehonden jagers hebben vandaag verhinderd dat demon stranten tegen de jacht helikopters konden be reiken die zij wilden ge bruiken om aan hun pro testen kracht bij te zetten. De jagers stonden schou der aan schouder in SL Anthony op Newfound land rond de helikopters, die door de opposanten van vooral het internatio nale fonds voor dierenbe scherming (IFAW) zou den worden gebruikt. De jaarlijkse jacht op jonge zeehonden is deze week weer begonnen. Van verscheidene kanten is geprotesteerd tegen deze activiteit. Gisteren gooiden meer dan 300 ja gers sneeuwballen naar de directeur van het IFAW, Brian Davies. Hij durfde zijn hotel niet meer uit te komen uit angs voor geweld. Davies heeft zijn advoca ten opdracht gegeven na te gaan of er gerechtelijke stappen te ondernemen zijn tegen de bezetters van de helikopters. De ja gers hebben echter ge zegd te zullen doorgaan met de bezetting totdat de demonstranten ophou den met hun acties.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1