Randstad krijgt nieuwe bossen Reductiebon D'66 in de lift Allemieuwstebestseller: "NS-vakantiereizen'77" BUITENOM BINNENDOOR Eerste reactie op nota landelijke gebieden TOEKOMST GEZIN IN HANDEN KONINGIN 'Vredestein kan blijven' Wolkers niet voor NCRV ZATERDAG 12 MAART 1977 S-GRAVELAND (ANP) - In een eerste reactie op de denkbeelden van de regering over het ruimtelijk beleid in de landelijke gebieden zegt de stich ting Natuur en Milieu, dat weliswaar voor de komende paar jaar belang rijke afspraken zijn gemaakt, maar dat een beleidsvisie op de toekomst van de landbouw nog steeds ontbreekt. Natuur en Milieu is verheugd dat de regering ernst maakt met de toepas sing van de relatienota, die het beheer van het landschap door de boer naar waarde schat. Maar er is meer nodig. Ook voor de langere termijn moeten zowel de producerende als de beherende functie van de boer als uitgangspunt die nen voor het beleid met betrekking tot het landelijk gebied. Het wordt hoog tijd dat een gewetensvol beheer van milieu en landschap even zwaar wordt gewaardeerd als het produceren van voedsel. Behoud van de werkgelegenheid in de landbouw kan hiermee stellig samengaan, sterker nog: de werkgelegenhied wordt er extra door gewaarborgd. Ook met het oog op de structurele overschotten aan landbouwprodukten in Europa zou minister Van der Stee er goed aan doen. het landbouwstruc- tuurbeleid niet eenzijdig te richten op produktie. Van een dergelijk voor nemen is tot nu toe helaas niets gebleken, aldus de stichting. BINNENLAND De ministers Vander Stee, Gruyters en staatssecretaris- Meyer (v.l.n.r.) tijdens de pre sentatie van de nota in Den Haag. DEN HAAG (SP) - Als tegenhanger van de Verstedelij- kingsnota heeft de regering de nota Landelijke Gebieden gepubliceerd. Geeft de eerste nota aan waar er in Nederland mag worden gebouwd, de tweede daarentegen wijst de ge bieden aan waar dat zeker niet mag gebeuren en zegt wat er dan wel mag gebeuren. Op deze wijze wil de regering de schaarse ruimte in Nederland zo ordenen, dat landbouw, landschap en natuur niet verder in verdrukking raken door de verstedelijking. Als gevolg van de uitloop uit de steden is de scheiding tussen stad en platteland de laatste jaren sterk verwaterd. Het platteland verstedelijkt en dreigt de „achtertuin" van de grote stad te worden. Anderzijds vormt de landbouw een bedreiging voor de in ons land aanwezige natuurgebieden. Minister Gruijters (Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening heeft samen met zijn collega Van der Stee (Landbouw en Visserij) en staatssecretaris Meijer (OREM) de landelijke gebieden in ons land op gesomd en naar functie ingedeeld. Men maakt hierbij het onderscheid tussen vijf categorieën gebieden waar overwegend landbouw wordt gepleegd. gebieden waar naast de land bouw ook andere functies zoals na tuur, recreatie van belang zijn, maar toch strikt van elkaar zijn ge scheiden. gebieden waar de landbouw, de natuur, het gehele landschap sterk met elkaar is vervlochten. uitgesproken natuurgebieden. gebieden binnen de Randstad en rond de andere grote steden. De noordelijke delen van ons land (de kop van Noord-Holland, het noorden van Friesland en Gronin gen), het westen van het midden- Randstad gebied en de IJsselmeer- polders zijn bij uitstek voor de landbouw. Onder uitgesproken na tuurgebieden verstaat de regering de Waddeneilanden, de duinen, de Utrechtse Heuvelrug en de VElu- we. Het beleid is hier gericht op be houd en ontwikkeling van die na tuurgebieden. Dat wil zeggen land bouw binnen deze gebieden voor toename van de bevoking is uit de boze. De aanleg van wegen en an dere infrastructurele maatregelen zullen zelden worden toegelaten. De zeer grote versnippering van de Veluwe door de bouw van vakan tiehuisjes zal worden tegengegaan. Recreatie Bij de recreatie streeft de regering ernaar de voorzieningen zo dicht mogelijk'bij de woongebieden te vestigen. Recreatiegebieden moe ten goed met openbaar vervoer be reikbaar zijn. De sterke groei van de watersport maakt het in sommige gevallen nodig hier een halt toe te roepen. Een en ander zal worden uitgewerkt in de structurele Open luchtrecreatie. De sportvisserij zal worden bevorderd. Maximaal 200.000 hectare cultuur grond zal worden aangemerkt als waardevol agrarisch cultuurland schap. Al is het boerenbedrijf daar niet meer linend, dan zal toch de bedrijfsvoering worden voortgezet om het gebied in stand te houden. Voorlopig zal eerst 100.000 hectare een dergelijke bestemming krijgen. Het bosbestand in Nederland zal sterk worden bevorderd. Circa 30.000 tot 35.000 hectare nieuw bos zal worden aangeplant. Een derde deel hiervan zal in de Randstad te recht komen, een derde deel in de IJsselmeerpolders en de rest in overige gebieden. De nota landelijke Gebieden volgt de procedure van een planologi sche kernbeslissing. Dit wil zeggen dat de bevolking tot 15 november van dit jaar de tijd krijgt om even tuele bezwaren kenbaar te maken. Daarna zal de regering een defini tieve formulering maken, die ver volgens in de Tweede Kamer wordt behandeld. HILVERSUM - D'66 kan rekenen op een steeds groter deel van de kiezersgunst. Als er nu verkiezin gen zouden worden gehouden, zouden de aanhangers van Jan Ter louw kunnen rekenen op 6,3 pro cent van de stemmen. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau La gendijk dat voor het AVRO- programma Delta is gehouden. Bij vorige onderzoekingen van Lagen dijk in 1976 kwam D'66 gemiddeld niet boven de anderhalf procent. Bij de andere partijen constateert het bureau een niet onbelangrijke verschuiving voor het CDA: nu 30,2 procent tegen in januari nog 33,2 procent. De PvdA en de WD ble ven nagenoeg op hetzelfde peil: resp.31,7 tegen 31,2 en 17,8 tegen 17 procent. De PPR daalde van 4 pro cent naar 2,7 procent. DEN HAAG - In het Vredespaleis te Den haag is gistermiddag tijdens een korte plechtigheid de Watelervredesprijs uitgereikt aan Max Kohnstamm. In aanwezigheid van Prinses Beatrix werd aan Kohnstamm, die president van het Europees Universitair Instituut te Florence is, de prijs uitgereikt door de voorzitter van de Carnegiestichting de heer Van Roy en. Terwijl ax Kohnstamm zich genoeglijk met de prinses onderhoudt steekt hij de enve loppe met de prijs nog wat dieper in de binnenzak. DOETINCHEM (SP) - Koningin Juliana heeft er voor gezorgd dat de uitwijzing van het in Doetinchem verblijvende Indonesische gezin Thung, die op gisteren was be paald, niet is doorgegaan. De ko ningin heeft zich over deze zaak uitvoerig laten inlichten nadat ze telegrammen van Doetinchem- mers en een brief van Doetin- chemse schoolkinderen had ont vangen, waarin er op wordt aange drongen, de familie Thung niet uit te wijzen Dominee R. E. J stellwag predikant te Doetinchem, is door de Tweede Kamercommissie voor verzoekschriften uitgenodigd om volgende week donderdag in Den Haag over de zaak te komen praten. De predikant stelt al drie jaar po gingen in het werk om de familie in Nederland te houden. „Het gezin gaat, als het wordt uitgewezen, een onzekere en onveilige toekomst te gemoet", zo zei hij. Het gezin Thung, bestaande uit moeder en drie kinderen van zeven, elf en veertien jaar, werd vier en een half jaar geleden door familie naar' Nederland gehaald, omdat de vrouw in Biak op West-Irian door haar Chinese man was verlaten en volgens de familie verpauperde. Na aankomst kreeg het gezin een toe ristenvisum. Maar eenmaal in Doe tinchem gelukte het niet een ver blijfsvergunning te bemachtigen. Na enkele procedures conclu deerde de Raad van State dat de vier als ongewenste vreemdelingen moesten worden beschouwd. De advocaat van het gezin zond daarop een verzoekschrift naar de Tweede Kamer, maar de Kamercommissie adviseerde de Kamer om niet op het verzoek van de advocaat - geen uitwijzing - in te gaan, „omdat ge woonlijk niet wordt getreden in uitspraken van de Kroon". Vorige week moest de Kamer be slissen, maar het PPR-Kamerlid Winkel tekende bezwaar aan. Hij vond het onverantwoord om de kinderen het slachtoffer te laten worden van juridische procedures. Hij verzocht de Kamer, nog geen beslissing te nemen over de wijze van afhandeling van het verzoek schrift. De Kamer besloot daartoe nadat was toegezegd, dat contact zou worden opgenomen met staatssecretaris Zeevalking van justitie. En het wachten is op een reactie van de Koningin, zo deelde justitie gisteren mee. DEN HAAG (SP) - De socialisti sche fractie in de Tweede Kamer meent dat het niet meer nodig is om de vestiging van Vredestein in Loosduinen te sluiten, omdat er gunstige resultaten zijn behaald en de orderportefeuille er goed uitziet. De PvdA-kamerleden Poppe, Drenth en Rienks merken in schrif telijke vragen aan minister Lub bers (Economische Zaken) op dat er geen directe noodzaak meer is om bij Vredestein te reorganiseren of mensen te ontslaan. De Kamerleden hebben minister Lubbers gevraagd of uit het in schakelen van „opvallend veel" AKZO-functionarissen bij het on derzoek naar de mogelijkheden van een reorganisatie bij Vredestein, moet worden afgeleid dat er plan nen bestaan om een deel van Vre destein bij de AKZO onder te bren gen. DEN HAAG (SP) - De filmrepor tage die de Amsterdamse schrijver Jan Wolkers voor de NCRV zou maken van de zeehondenjacht in Canada gaat niet door. Dat is een gevolg van een conflict dat is gerezen tussen Wolkers en het bestuur van het International Fund for Animal Welfare (IFAW) in Nederland. Nu er tussen Wolkers en IFAW dat de verantwoordelijkheid droeg voor de organisatie van het project, moeilijkheden zijn gerezen, ziet de NCRV er van af via Jan Wolkers .uitvoerig aandacht aan de zeehon denjacht te besteden. Wel worden mogelijkheden onderzocht om er op een andere manier wat aan te doen. DEN HAAG (SP) - Nederland draagt dit jaar viereneenhalf mil joen gulden bij aan de organisatie van de Verenigde Naties die belast is met de hulpverlening aan Pales tijnse vluchtelingen, de UNWRA. Dit bedrag wordt betaald uit de "ontwikkelingspot" van drie mil jard gulden. Vorig jaar heeft Ne derland ook 4,5 miljoen gulden bijgedragen. Een greep uit de inhoud. Geheel verzorgde reizen Diverse provincies (8 dagen vanaf f 292,-), Ardennen (8 dagen vanaf f 498,-), Moezel (8 dagen vanaf f 480,-), Fichtelgebergte (8 dagen vanaf f 566,-), Denemarken (8 dagen vanaf f 746,-), Allgau,het Alpenvoorland (10 dagen vanaf f 684,-), Schotland (10 dagen vanaf f821,-), Zillertal (15 dagen vanaf f 887,-), Vierwoudstedenmeer(15 dagen v.a.f 1216,-), Vaudoiser Alpen (15 dagen vanaf f 1437,-), Gedeeltelijk verzorgde reizen. Eigen land (8-daagse fietsvakantie v.a.f 288,-), Zillertal' (15dagen vanaf f444,-), Zuid Lapland (15 dagen vanaf f 916,-). De bestseller NS-Vakantiereizen '77 is gratis te krijgen op de stations, de NS-reis- en inlichtingenburo's, de ANWB.de meeste reisburo's en de Rabobanken. een miljoen gulden aan prijzen Een fleurig smyrnatapijt.dat is een prachtige prijs, beschikbaar gesteld door Neveda. Een handige kofferdoos met daarin èlles wat u nodig hebt: een voorbeschilderd stramien, 'n knoopnaald en voldoende 100% zuivere Smyrnawol om dit prachtige tapijt zelf te knopen. De maten van dit tapijt nr. 3159 S zijn 105 x 170 cm. en de winkelwaarde is 400,—. Zingen Eerst maar iets om er even in te komen. Een ouverture zoge zegd, want het gaat over de ope ra. U weet wel: als iemand op het toneel van een ladder moet vallen, is het een draak. Wordt echter voorgeschreven dat hij hetzelfde moet doen van een notenbalk, dan is het een ODera. Leve de opera dus. Het bloed op het toneel wordt tegenwoordig trouwens opgedweild door gas tarbeiders en voorzover ze uit Italië komen, weten ze precies wat er gebeurt. Het Nederlands Operakoor, zo lees ik deze week in de Volks krant, zoekt nog een tenor en een alt. Wat wordt er zoal ver eist? Ik citeer. een goede muzikale oplei ding goed van blad kunnen zingen een goede uitspraak van de moderne talen en het Ita liaans een goede toneelprestatie leeftijd tot 35 jaar. Twee aantekeningen bij die vereisten. Het Italiaans is blijk baar geen moderne taal. Dat kan best zo zijn, maar dan heb ben die pizzabakkers, ijsberei- ders en Willy Alberti waar schijnlijk allemaal op het gym nasium gezeten, want hun La tijn is voortreffelijk. Tweede opmerking. Een goede toneelprestatie: daarmee wordt dan waarschijnlijk het sierlijk buitelen van de toonladder be doeld. Tenslotte leek mij in die adver tentie ëén eis opvallend afwezig: goed kunnende zingen. Misschien heeft dat te maken met eerlijker spreiding van kennis, macht en hoge C. Het Nederlands Operakoor is tenslotte ook een door CRM ge subsidieerde instelling. Know-how Nu we het toch over vorming en kennis hebben moet u zeker de discussienota "Maakt Leiden school?", waarover elders in de krant van heden wordt bericht, niet ongelezen laten. Ik blijf even buiten de feitelijke inhoud van dat rapport. Ik ben niet ge kwalificeerd in de gammawe tenschappen, dus ik kan niet overal over meepraten. Deson danks beschik ik wel over een goede uitspraak van de mo derne talen, maar daarmee be gin je weinig met het voorlig gende proza. Ik kan tenminste nauwelijks chocola maken van de zinsnede "als we binnen het ontwikkelingsproces van kin deren diepgaande aandacht wil len gaan besteden aan de cogni tieve, de emotioneel-affectieve, sociale ontwikkeling van het individu". En als ik verneem dat er een be roep wordt gedaan op het on derwijs en „wel met name op een stuk in de praktijk te verta len know-how", dan kan ik me nog wel een voorstelling maken van het type dat een dergelijke mededeling gretig op zijn hou ten bordje met jusgoot schept, maar of het bedoeld is voor ve getariërs, dieethouders, de tussendoor-trek, om mee te nemen, of hier op te eten, dat is me allemaal niet duidelijk. Ik houd het maar voorlopig op het „evaluatieve karakter" van de nota. En de gedachte dat ook pedagogen een vader en een moeder hebben gehad en dat ze er blijkens hun latere vakkeuze nogal meezaten, stemt me wat milder. Hoewel, „tevens is geen algemeen aanvaard bewijsma teriaal voorhanden, dat een ver schil in genetisch potentieel aangeeft tussen sociale klassen, religieuze of etnische groepen." Advocaat Nieuws van het scharrelfront. Aangemoedigd door de belang stelling waarmee het publiek de eieren van scharrelkippen te gemoet treedt, is een fabrikant thans overgegaan op de fabri cage van zogenaamde scharre ladvocaat. Ik heb al meermalen in deze kolommen van mijn grote voorkeur voor scharre lend pluimvee getuigd. Laten we wel wezen: een kip is ook maar een mens. Die zit liever onder de blauwe lucht dan on der een lichtbak. En voor wat, hoort wat, want zo'n scharrelei blijkt tweemaal zoveel aan vi tamine B12 te bevatten dan de geprogrammeerde stuiters van de legbatterij. Over de smaak wens ik helemaal niet te twis ten, maar dat was ook al be kend. Die advocaatmeneer is natuur lijk niet gek. Hem zal de eigen verlies- en winstrekening on getwijfeld meer beroeren dan de vreugde in de kippenren. Er komt nog wat bij. Geen jamfa brikant zal cum laude geslaagde handappelen of kersen voor zijn confitures bestemmen. Laat u zich wat dat betreft maar niks wijs maken door de goed gebe kte reclamejongens. Het is het deerlijk gebutste ooft dat de weg naar de produktielijn wordt opgejaagd. De mooiste goudreinet in de appelmoes staat altijd op het etiket. Zo is het ook met de advocaat gesteld. Toevallig ben ik ver- maagtschapt aan de hoogste agrarische kringen. Sinds jaar en dag weet ik dat de windeie ren en ander gehavend legsel een hartelijk onthaal vindt bij de banketbakkers en de advo caatmeneer De brandewijn heelt immers alle wonden. Tot de verworvenheden van het geprogrammeerd leggen hoort nu juist de bijna volledige afwe zigheid van kneuseieren. De legbatterij gedoogt geen af wijkend gedrag. Het is fa briekswerk geworden. Nog even en de schalen zijn van plastic. De moraal is deze. Laten we ons verheugen in het bestaan van scharrelkippen, want daarom zijn er wind-, kneus- en stink- eieren en daarom is er nog ad- vokaat. Wie er op doorzakt, houdt mede het milieu in stand. Sterren Ik blijf nog even in de culinaire hoek, of liever, wat de culinaire hoek zou dienen te zijn. Helaas bereiken ons ook nu weer som bere berichten over de Neder landse hótellerie. Dezer dagen komt de 21ste editie uit van de Guide Michelin voor de Bene lux, de strenge rechter over de professionele pollepels en sau- zenaars. soms geeft hij één ster weg, wanneer het hem in een restaurant wel gesmaakt heeft. Zeldzamer nog reikt hij twee sterren uit, dan moet hij het lekker gevonden hebben. Slechts wanneer hij door een culinair genie in de keuken enige tijd het aardse tranendal tussen het nagerecht en de kof fie ontstijgt, wil hij nog wel eens drie sterren uitreiken. Een ho gere onderscheiding bestaat er niet op deze aardkloot. Oranje-Nassau met de zwaar den, de leninorde en de heilige sylvester verbleken er bij. Al leen de orde van de kousenband redt het nog net. Maar ja, die Britten zijn ook geen lekker bekken. En wij evenmin, want met al onze dertien miljoen zijn we niet in staat om er zegge één drie-sterrenrestaurant op na te houden. Er zijn wel twee 2-sterrenrestaurants en 26 met één ster, zeg maar de eremer daille in het vetleder. De Belgen slaan ons met stukken (1,18 en 77) en zelfs de Luxemburgers, dat dwergstaatje van vierhon derdduizend zielen is relatief heel wat meer dan wij tegen het fornuis opgewassen met een score van 1 in de twee- sterrenlijst en 9 in de laagste ca tegorie. Er zijn er dit jaar ook maar vier in Nederland bijgekomen, al lemaal met één ster. België no teert in die categorie acht nieuwe namen en schrijft res taurant Aquilon in Knokke in voor de 2-sterren. Ze kunnen daar dus echt wel wat meer dan patatbakken, pralines maken en spawater opzuigen met een rietje. Och ja. Wie een volk wil leren kennen moet zich op de hoogte stellen van de wijze, waarop het zijn doden eert en zijn levenden voedt. Voor het laatste geeft elke Nederlandse supermarkt het antwoord: Het schap met het zelfrijzende bakmeel is gro ter dan dat van de uitheemse kazen. En ik ga mezelf maar na: in flensjes (4 deciliter melk, 4 deciliter water, twee eieren) heb ik altijd trek, bij gorgonzola hangt het van de windrichting af. Duizendschoon Zou het geen aanbeveling ver dienen om één van de komende uitzendingen van openbaar kunstbezit te wijden aan dat doelpunt van Ruud Geels tegen NAC? HAN MULDER ADVERTENTIE HAARLEMSE VOORJAARSBEURS1 Het Leidsch Dagblad geeft u een hoge korting op de toegangsprijs van de Haarlemse Voorjaarsbeurs. Tegen inlevering van de bon in deze annonce betaalt u geen t 4,00 toegang, maar slechts t 2.50.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7