„Er zal nog wel wat gewijzigd worden..." Raadhuis Zoeterwoude in gebruik genomen... Zwart theater: ongrijpbaar ^eidse agenda Oplichter na tip aangehouden PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 12 MAART 1977 Jachtwerf Klaassen wil haar bedrijf met drie loodsen uitbreiden. Die uitbreiding leidde tot felle protesten van wethouder Eveleens. Mr. Esselaar (CDA) over plan BuitengebiedVoorschoten VOORSCHOTEN - Het be stemmingsplan „Buitengebied en natuurgebied" van de ge meente Voorschoten, zoals de raad dat deze maand ter vast stelling krijgt aangeboden, lijkt de inzet te worden van een we thouderscrisis. Door vorige week, tijdens een vergadering van de commissie openbare werken, met zijn portefeuille te zwaaien heeft de Voórscho- tense wethouder A. Eveleens (PPV) de mogelijkheden voor overleg over de positie van be drijven in het buitengebied ern stig bemoeilijkt. Die verharding van standpun ten kwam deze week in het Leidsch Dagblad aan de orde, toen de boeren en tuinders, die hun bedrijf langs de Veurseweg hebben, in deze krant meedeel den niet akkoord te zullen gaan met inperking van hun uitbrei dingsmogelijkheden. De 21 agrariërs hebben nu al besloten in beroep te gaan bij GS wan neer de gemeenteraad niet aan hun voornaamste eis - vrijheid voor de ondernemer tegemoet komt. In gevaar Die polarisatie is ook opgetre den in de onderhandelingen, die de jachtwerf Klaassen BV met de gemeente voert. Het be drijf, dat zich bezighoudt met opslag en onderhoud van ple zierjachten, wil zijn vestiging aan de Kniplaan verdubbelen met nog eens drie botenlood- sen, zodat er in totaal meer dan tweehonderd jachten onderge bracht kunnen worden. Het be drijf speelt daarmee in op de toenemende vraag naar winter stalling voor plezierjachten. Door Hans Meijer Men vreest dat, wanneer uit breiding niet wordt toegestaan, de continuïteit van het bedrijf in gevaar komt, en terugloop van het aan tal arbeidsplaatsen of verplaatsing kan het gevolg zijn. Uitdrukkelijk heeft men echter meegedeeld bereid te zijn tot het zoeken naar een re delijke oplossing. Men zegt het te betreuren dat de affaire in het politieke vlak is getrokken, juist nu wethouder Eveleens zijn portefeuille in wil leveren als aan het bedrijf uitbreiding wordt toegestaan. Unaniem WD-fractieleider mr S. A. C. Begeer stelt zich achter het standpunt van het college, dat uitbreiding van de jachtwerf niet kan worden toegestaan. Hij verwacht dat het bestem mingsplan, ondanks ook de be zwaren van de boeren, unaniem door de raad zal worden aange nomen. Hij meent dat de boeren en tuinders voldoende moge lijkheden hebben gekregen. „Maar het staat hen vrij bij een hogere instantie in beroep te gaan", aldus Begeer. In een eerdere discussie, in de commissie openbare werken, heeft mr. Begeer overigens ge zegd dat een deel tussen de Veurseweg en de Vliet „toch al verpest is". In dat gebied ligt het merendeel van de agrari sche bedrijven en de jachtops- lagplaats. Begeer deelde toen mee dat er alleen aan het deel tussen de Veurseweg en de ge meentegrens van Wassenaar iets gedaan kan worden om de natuur te beschermen. Ernstige zaak CDA-woordvoerder mr. Th. C. Esselaar vindt het standpunt van de wethouder nogal over trokken. Hij zegt bereid te zijn tot praten, maar zeker niet tot elke prijs: „We willen de zaak graag houden zoals hij is. We zijn deze rit met dit college be gonnen en ik vind dat we dat, als het enigszins kan, tot het einde toe vol moeten houden. Maar we hebben daar natuurlijk niet alles voor over". Esselaar noemt het conflict „een ernstige zaak". In een reactie op de uitlatingen van mr. Begeer d deelde Esse laar mee een en ander nogal prematuur te vinden. „Je kunt nu nog niet zeggen dat de raad unaniem achter het ontwerp plan opstelt". Esselaar verwacht wel dat er nog wel wat wijzigingen in het ontwerp bestemmingsplan zul len worden aangebracht. „Er wordt naar mijn smaak teveel de nadruk gelegd op het open houden van het gebied. Je hebt daar niet alleen te maken met natuurbescherming, maar ook met de belangen van de boeren en tuinders en wat bedrijven die in de recreatieve sfeer werk- zaam zijn. Daar kun je natuur lijk niet om heen". Overtrokken Wethouder A. Eveleens vindt dat de zaak nogal overtrokken wordt: „Ik heb wel degelijk een harde ontkenning laten horen, maar om nou direct te zeggen dat ik mijn portefeuille ge zwaaid heb vind ik wel erg sterk uitgedrukt". ZOETERWOUDE - Klokslag drie uur gistermiddag knipte burge meester Detmers van Zoeter woude, onder toeziend oog van een groot aantal genodigden, een lint door. Achter de wegvallende Zoeterwoudse vlag werd een ko peren muurplaquette zichtbaar, met daarop de woorden: „Het verbouwde en vergrote raadhuis werd geopend op 11 maart 1977". Hiermee was de officiële opening van het Zoeterwoudse raadhuis een feit. De daarop volgende bui tengewone raadsbijeenkomst werd door de burgemeester an ders dan normaal gebruikelijk geopend. Bijzondere gaven „Het weer is momenteel een beetje troosteloos, want het regent bui ten. Zo is het op het ogenblik ook gesteld met mijn gemoed. Van nacht is namelijk plotseling van ons heengegaan de opperwacht meester van groep Hazerswoude, de heer Kuyer", aldus de zicht baar ontroerde Detmers. „We hebben hiermee een politieman pur-sang met bijzondere gaven verloren", zo vervolgde hij. „Hem werden bijzondere opdrachten verstrekt, zoals in februari, toen er acties zijn geweest. In op dracht van zijn allerhoogste baas is toen de zaak (de affaire Be nthuizen) in de doofpot gestopt. Het is triest dat zoiets mogelijk is. Hierdoor is niet vastgesteld kun nen worden, of er sprake was van schuld danwel van onschuld. Ik ben bang dat het hart van de heer Kuyer dit alles niet heeft kunnen verdragen." Drie maal De burgemeester vervolgde zijn rede door dankwoorden uit te spreken aan de provincie voor de genoten medewerking, en aan het bestuur van de R..K. Kerk. Tijdens de verbouwing heeft de gemeente namelijk voor de hu- welijksinzegenigen gebruik mo gen maken van de Christus Die- naarkerk. Detmers toonde zich bijzonder gelukkig met de nieuw gecreëerde raadzaal, die drie maal zo groot is geworden als de oude raadzaal. Als nestor van de raad hield de heer Duindam (CDA) een toespraak. Hij was daarvoor in het verleden gedoken en kwam meteen stukje geschiedschrijving over de op richting van het raadhuis in 1870. Als geschenk van de raad, bood hij burgemeester Detmers een nieuwe voorzittershamer aan. „U bent hard aan een nieuwe toe. Die oude lijkt wel een tenthamer", zo motiveerde Duindam het ge schenk. LEIDEN - „De Vliegende Velocipède" heet de toneelmanifestatie van het „Zwarte Theater", welke gisteravond een voorstelling gaf in een goed bezette Leidse Schouwburg. De regisseur Jiri Srnec wil met bepaalde optische effecten bereiken, dat een haast ongrijpbare illusie wordt hoog gehouden. Daar blijkt het „Zwarte Theater" moeiteloos in te slagen. Een belangrijk winstpunt van de voorstelling van gisteravond was, dat men nu niet op zichzelf staande fragmenten op het toneel bracht, maar gezocht had naar een doorlopend verhaal. Ditmaal was het de liefde van Jana, een lieftallig meisjeJJana Nygrynova) en Petr, een jonge uitvinder (Petr Popelka), welke centraal stond. Naast zijn liefde voor Jana heeft Petr nog een grote passie, nl. het maken van een vliegende velocipède. Vóór de pauze wordt voornamelijk weergegeven hoe Petr dit doel tracht te bereiken. Na de pauze ziet men Petr, die op zijn vliegende velocipède zit met Jana aan zijn zijde. Hoewel Jana een groot verschil bemerkt tussen de Petr, die zij vroeger heeft gekend en die bij zonder ambitieus was en de huidige Petr, lijkt zij toch bereid de „nieuwe Petr" haar liefde te schenken. Juist op tijd zal de terugwisseling van de gedaantes tussen Cupido en Petr plaatsvinden. Het principe van het „Zwarte Kabinet", waar het Zwarte Theater uit Praag gebruikt van maakt, is uitermate fascinerend. De voorstelling, welke plaatsvindt op een geheel verduisterd toneel, is erop ingericht, dat slechts de acteurs, actrices en de hen omringende voorwerpen zichtbaar zijn. De effecten, welke op deze wijze worden bereikt zijn bijzonder illustratief voor het principe van het „Zwarte Kabinet". De dramatisering is van Petr Barta en Jarmila Konecna heeft voor de kostuums zorggedragen. Deze combinatie van talent zorgde er gistera vond voor, dat het publiek in de Leidse Schouwburg na afloop tevreden naar huis kon gaan. Er werd een immer voortdurende illusie opgeroepen door actrices en acteurs van het „Zwarte Theater" uit Praag. Men werd even uit de realiteit getild om te vertoeven in een incidenteel hel verlicht schimmenrijk. Hetgeen bijzonder aansprak. BERT KOEKEBAKKER IMPROVISATIE TONEEL LEIDEN - 'Wie denk je wel dat je bent?', vroegen de leden van de Scholen- groep van toneelgoep Centrum gisteravond in het LAK-theater aan het aanwezige publiek. Daarmee werd meteen de titel aangegeven van het geheel op improvisatie berustende theaterspel, dat overigens na achten negentig opvoeringen voor voornamelijk leerlingen van onderbouw (12 t/m 15 jaar) en bovenbouw (15 t/m 18 jaar) haar improviserend karakter grotendeels verloren heeft. Want wanneer twee acteurs gelijktijdig gedurende enkele minuten exact dezelfde dingen zeggen, lijkt improvisatie nauwelijks meer mee te spelen. Belangrijk is overigens, dat alleen Keith Adrian een professionele acteur is. Loes van der Vliet, Pieter Kramer, Saskia Verwayen, Beppie Melissen en Wim Serlie zijn allemaal speldocenten meteen wezenlijke dramatische kennis maar met in verhouding weinig toneelervaring. 'Centrum', dat op het ogenblik een zeer moeilijke periode doormaakt, omdat het voortbestaan van de scholengroep ter discussie is gesteld, maakt gebruik van eigen ontworpen décors. Dit element en het feit, dat 'Werktheater-acteur' Gerard Tholen voor de regie tekent, zorgen ervoor, dat het publiek aantrekkelijk theater wordt geboden. De verhuisscène, de scène, waarin een jongen besluit van huis weg te lopen en de scène, waarin een jongen en twee meisjes over hun eigen kwaliteiten en prestaties opscheppen, spreken bijzonder aan. Het totale improvisatie-spel bestaat uit negentien min of meer onafhankelijke scè nes, die onderling toch een zekere relatie onderhouden. De groep speelt in principe alleen voor scholen en koppelt aan haar voorstellingen een eva luatie met het publiek. Bij 'Proloog', 'Poëzie Hardop' en de 'Nieuwe Ko medie' kennen we dit ook. Cor Bruy n zorgt voor de technische realisatie van het improvisatiespel, dat voornamelijk gebaseerd is op eigen belevingen van de leden van de scho lengroep. Improvisatie lijkt vaak een nauwelijks bestaande dramatische hindernis voor acteurs en actrices. Niets is echter moeilijker dan gedach ten in woorden omzetten, wanneer geen basistekst aanwezig is. Het lijkt in ieder geval moeilijker dan het leren van een tekst, waarbij de tegenzinnen als handvaten kunnen dienen. Daarom, en om een aantal andere redenen gisteren in het LAK-theater een aantrekkelijke toneelavond. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - In het gebouw van de Stichting Bijstand Buiten landse Werknemers ,Jiijn en Lek" aan de Doezastraat werd gisteravond een tentoonstelling geopend rond het thema „gas tarbeid". De expositie geeft aan de hand van foto's, dia's, kaar ten en teksten een beeld van de manier waarop buitenlandse werknemers en hun gezinnen in onze omgeving leven. Verder wordt op de tentoonstelling aandacht besteed aan gewoon ten en gebruiken. Van daag is de expositie nog tot zes uur geopend. Vanmiddag om twee en vier uur wordt de film „Geen koopwaar maar mensen" ver toond. Onder de belangstellen den was onder meer wethouder Verboom (uiterst links op deze foto). Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waarge nomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier, binnen stad tot Cityring en Groenoord): M. J. H. van Tol, De Sitterlaan 80, tel. 142427 (van zaterdag 10 uur tot zon dag 8 uur); J. van Leeuwen, v. d. Brandelerkade 28, tel. 120412 (van zondag 8 uur tot zondag 24 uur); Wijk II (Kooi en Merenwijk): P. L. Tan, De Sitterlaan 57, tel. 132227; Wijk III (Waard, Professorenwijk en Tuin stad wijk): S. Smit, Cobet- straat 43, tel. 130177; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 762115 (van zaterdag 10 uur tot zon dag 8 uur); F. Lahr, Zoeterwoudse Singel 11, tel. 120347 (van zondag 8 uur tot zondag 24 uur). Leiderdorp - V. d. Leeden, Hoofd straat 8, tel. 122208 (zaterdag); Van Beek, Hoofdstraat 8, tel. 122208 (zondag) (zaterdag en zondag spreekuurtje van 12.30-13.00 uur). Oegstgeest - H. A. Reterink, Ter- weeweg 152, tel. 150394. Voorschoten - F. Koopmans, Wag- nerlaan 69, tel. 6352 (zaterdag); A. Tromp, Lohmanplantsoen 33, tel. 081-762159 (zondag); S. M. Platteel-de Jongh, tel. 5417 (zater dag en zondag). Warmond -F. Walenkamp, Dorps straat 45, tel. 10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 11 tot 18 maart, door Apotheek Centraal, Breestraat 74, tel. 120552. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v. d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond -Zr. M. den Haan, Hor tuslaan 25a, Sassenheim, tel. 02522-12485. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30 uur vm.-5 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 's mor gens geopend. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksociëteit (11-15 jaar, 3-5 uur Nieuwe Rijn 20a, Vrouwencafé, vanaf 9 Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat 1, con cert door het Leids Kamerkoor en het Leids Barokensemble, 8.15 uur nam. Microtheater, Vestestraat 40, toneel groep Imperium met „S.O.S. spreekut u Leidse Schouwburg, „De architekt en de keizer van Assyrië" van Arrabal, 8.15 uur LAK-Theater, Levendaal 150, optreden van de Italiaanse gitarist Gasbarroni Gasbarromi, 8.15 uur nam. Groenoordhal, BOVAG-Occasion show, 10 uur vm.-5 uur nam. Doezastraat 34, tentoonstelling „Gastar beid", 10 uur vm.-6 uur nam. Clubgebouw Stichting Zijlwijk, Regen boogpad, open-huis, 3-5 uur nam. Zalencentrum 't Kabinet, Maria Gijzen- steeg, start Sleutelstadwandeltocht, 9 Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 8-11 uur 't Breehuys Breestraat 19, gespreks groep Gideon, 11.30 uur v.m.-1.30 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, Trefcentrum Leidse werkgroep homofilie/COC, 8-11 uur Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 2.30 uur nam., tel. 125805. Café „De Twee Spieghels", muziekpro gramma, 3 uur nam. Zalencentrum 't Kabinet, Maria Gijzen- sleutelstadwandeltocht, 9 Catena, Kolfmakersteeg, ,,'t Lampival", 4 uur 's middags tot 4 uur 's nachts. LAK-Theater, Levendaal 150, „Kijktijd revue", kindertheater door het Beeld- theater Herman Tieman, 3 uur nam. Stadsgehoorzaal, koffieconcert door Alice Artzt, gitaar, 11.30 uur vm. Maandag Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur Gordijnen Als laatste spreker kwam de ce remoniemeester van deze mid dag, secretaris Wingelaar aan het woord. „Om niet in herha ling te treden van wat door eer dere sprekers is gezegd, heb ik nog wat zaken bewaard die al leen de insiders weten", aldus Wingelaar. „Tijdens de bouw", zo vervolgt hij, „was er voor ie dereen maar één WC. Aangezien de dames nogal bang waren, door één of andere bouwvakker vanaf de steiger begluurd te worden, werden de oude gordij nen van de kamer van de bur gemeester in stukken geknipt en in het toilet opgehangen". De secretaris maakte van de gele- genehid gebruik een wens te doen: een lift ten behoeve van het archief. Namens het perso neel bood hij een maquette aan van het raadhuis vóór de ver bouwing. MAANDAG Wijk 25 Oude Herengracht, Ververstraat, Zijlstraat, Oost- en West Haven straat, Dwars Havenstraat, Verver splein, Haven, Havenkade, Kal vermarkt, Kijfgracht, Minne broersgracht, Zuidsingel, Heren gracht, Korte en Lange Lange- straat, Nieuwe Waardstraat. Oos terkerkstraat, Waardkerkplein en steeg, Waardgracht, Oranjegracht, Kaarsemakerstraat, Looyerstraat, Weverstraat, Vestestraat, Groenes- tegen, Uiterstegracht, Kerksteeg. Wijk 27 Breestraat, Langebrug, Ketelboe- tersteeg, Schoolsteeg, Wolsteeg, Gangetje, Botermarkt, Vismarkt, Stadhuisplein, Koornbrugsteeg, Dwarskoornbrugsteeg, Maarsman- steeg, Mandemakersteeg, Vrou- wensteeg, Boommarkt, Aalmarkt, Nieuwe Rijn, den Burcht, Brucht- steeg, Nieuwstraat, Hartesteeg, Be schuitsteeg, Mariaansteeg, Hoog- landsekerkgracht, Koppehin^- steeg, Hooglandskerkkoorsteeg, Middelweg, Oude Rijn, Hoogstraat, Kaasmarkt, Hooigracht, St. Pan- crassteeg. van Driessenstraat, Mid delstegracht. LEIDEN - De Leidse politie heeft donderdag op het terrein van het Academisch Ziekenhuis een zestig jarige man, zonder vaste woon-of verblijfsplaats aangehouden. Hij werd gezocht wegens oplichtingen in Leiden, Utrecht en Amsterdam. De man hield op straat mensen aan met het verhaal dat hij geen geld had voor benzine en dringend op ziekenbezoek moest. Op die manier ontfutselde hij zijn slachtoffers be dragen van tussen de vijftig en honderd gulden. De man werd aangehouden nadat een bezoekster van het AZL hem had herkend en de politie had ge tipt. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement Per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2